FEUILLETON. DIE UW LEVEN 1 VERLOST OFFICIEELE BERICHTEN. KERKNIEUWS. die uit God is verworpen, dan zal er geen dage raad zijn. Treffend teekent Fabius met een woord van de Rougemont de tegenstelling tusschen het Ge reformeerde standpunt en het subjectivisme. De subjectivist, ook de christelijke subjectivist zooals een vrome Vinet, 'n vader van de ethische rich ting in ons land, zegt belijdt u zeiven. De Bijbel zegtbelijdt den HEERE. Dat laatste houden de Gereformeerden vast. Dat vloeit vanzelf voort uit hun belijdenis van de Souvereiniteit van God. Het Calvinisme met deszelfs rijke ontwikkeling van de Souvereiniteit Gods, moet zich keeren te gen een Kegeliaansch panthcisme, dat de staat verabsoluteert en de staatsgemeenschap tot 'n af god maakt, waar allen voor moeten knielen. Het moet zich evenzeer keeren tegen een Fickne- aansch verabsoluteering van het „ik", van de menschelijke persoonlijkheid. Het moet zich kee ren tegen de individualistische vroomheid van ethischen en piëteiten, die het subjectieve element in de vroomheid van een christen het meest on- derstreepen en persoonlijke ervaring de spil ach ten, waar de religie om draait, en kerk en pre diking en Christus en het verbond naar het tweede plan dringen. De HEERE is de eerste en de eenige, Die ons zalig maakt. Daarom moet de prediking prediking zijn van Hem en het geloof kennis van Hem, Wiens naam nooit volprezen is: Het eeuwige leven is, dat wij Hem kennen. Brouwershaven. J. MEESTER. ONS GEZINSLEVEN EN DE HEILIGE SCHRIFT. 91. Kan dat nu wel? Misschien hebt ge ook weieens gelezen, dat mooie gedicht, een eenvoudig vers, waarin ver haald wordt van een arme weduwe met haar kinderen, in een zwak huisje, in een kommervollen wintertijd. Bovendien was het oorlogstijd en ben den ruwe dragonders zwierven rond om nacht verblijf en meer nog te zoeken. Het arme vrouw tje beefde over al haar leden, als ze dacht aan het gevaar voor zichzelf en haar kindertjes. Maar ze vreesde God en met haar kinderen knielde ze neder, om Gods bescherming en gunst in te roe pen. „Houdt Gij over ons de wacht, o Heere en bouw een muur om ons huisje en help ons Toen riep haar kleine jongen„maar moeder, dat kan toch niet De Heere kan toch in één nacht geen muur bouwen En de goede vrouw wist niet zoo snel een antwoord te vinden, maar hief weer haar oogen ten hemel. Dan blijkt in den morgenstond, dat er net een wonder was ge beurd een sneeuwstorm had een geweldige hoop sneeuw opgejaagd juist voor het huisje, tot boven de ramen uitEn de dragonders waren voorbij gedraafd moeder en kinderen waren gered. Dat treffend gedichtje kwam me opeens in de gedachten, toen ik een paar jonge kerels hoorde spotlachen over de kracht van het gebed. „Bid den Naar de kerk gaan Je Bijbel lezen Dat helpt nu niet meer Bommen en kanonnen, die 'hebben nu het laatste woord Wonderen gebeu ren er niet meer Dat is uit den ouden tijd En ze verbeeldden zich, nu toch wel nieuwe dingen te hebben gezegd en met hun tijd ferm te zijn meegegaan. Wat is de wereld toch arm en dwaas, bij al haar eigenwijsheid. Want nu kunnen we nog wel zeggen die geschiedenis van dat vrouwtje staat maar in een gedichtje ze kan zelfs wel verzon nen zijn, althans overdreven Doch voor elk Godzoekend hart ligt er toch een onschatbare waarheid in verborgen. En wat meer is het brengt ons naar de Heilige Schrift terug, die ons spreekt van een God, die wonderen doet op het ootmoedig smeekgebed. Niet maar deed, in ver vlogen tijden, maar doet, ook in het heden. Als we er maar op letten mogen en als we ze maar zien willen. Ge behoeft er toch ook in uw eigen leven en in dat van uw kinderen en de uwen nfgt heel lang naar te zoeken, naar die wondere wegen Gods door I B. HENGELAAR 32) Leuk zeg dat je hier gauw komt. Wat zullen we vaak in de Emmastraat zitten babbelen, heer lijk knusjes bij oom en tante en andere kennisjes, die tante hoopt te inviteeren. Voor jouw Kareltje wordt het een harde dobber, meid. Waar moet hij zich bergen zoolang, de stakkerd Enfin, je babbelt maar 's per brief met hem. Ofzou Catrien hem een beetje willen troosten, jouw arm Kareltje wat kunnen opmonteren Hoe gaat het toch op de vereeniging Wie is presidente ge worden Heeft Catrien haar opstel reeds gele verd Ze is toch maar een knappe meid in 't op stellen maken. Ik mis jullie erg, zeg. Wat kun je gehecht raken nietwaar aan zoo'n vereenigings- avondEn wat ging ik er steeds met genoe gen heen, maar thans besef ik pas wat ze voor me beteekende. 'k Ga vanavond tante Ella weer bezoeken. Er komen nog meer meisjes, 't Wordt een fijn clubje. Oom Piet is dan naar de propaganda-commissie. Hij heeft 't druk hier voor de verkiezingen. Er is veel werk aan de winkel. Er moet heel wat gebeuren. De Socialisten zitten niet stil. Colijn is het mikpunt van hun spot. En de christelijke po litiek wordt gelasterd en verdacht gemaakt. In „Ziekenzorg" bevalt me 't wat bestDat mag je gerust aan de vereenigingsmeisjes vertellen, 't Moest wat wennen eerst. Moeilijkheden waren er eerst veel, maar ze zijn er om te overwinnen, nietwaar? 't Is écht mooi werk. Heerlijk Truus: als je 'n levenstaak en een levensdoel hebt ge vonden, als je weet, heel zeker weet, dat God je zooiets aanwijst, je dat op je schouders legt. Wat krijgt je leven dan eerst zin en beteekenis. Dan voel je je rijk in God, vooral als je die toe- betrouwde taak in Zijn kracht tracht te volbren- en die uitreddingen op het gebed Soms tegen alle verwachtingen in ja zelfs in voor u en an deren „onmogelijke" gevallen Of zijn uw moeilijkheden zóó dik en dicht om- floersd van de nevelen uwer zorgen en van bange vreeze, dat ge geen uitweg ziet En ziet ge uw leven en dat der uwen zóó donker, dat geen lichtstraal noch uit het verleden noch uit het he den daarin vermag door te dringen Zoudt ge bijna de spotters (neen, niet gelijk geven dat toch niet niet meer durven antwoorden Grijp dan weer uw Bijbel en lees het onwankelbaar Woord uws Gods, och, op wel honderd bladzij den, maar ook in dat bekende vijfde vers (be rijmd) van de 99e psalm „Ook was Samuël, op Gods hoog bevel, biddend voor zijn volk, als een hemeltolk hij en andren meer riepen tot den Heer', die met gunstig' ooren, hun geroep wou hooren." En Samuël leefde toch wel in heel moei lijke tijden, voor zich en voor zijn jongens en voor zijn volk en voor de kerk Waarbij hij niet kon rekenen of vertrouwen op machten in het volk of in het leger of wat dan ook. Maar op hun (d.i. Samuëls en der anderen) smeekge bed deed God groote wonderen Wat kan en niet kan behoeven wij niet uit te maken. Als wij maar vurig en ootmoedig bid dende mogen zijn en daarbij in Gods weg doen, wat onze hand vindt om te doen, alleen betrou wend op Hem, die het alleen wél maken kan dan gaan we weer gemoedigd voorwaarts. En zeggen dat ook aan onze kinderen. Van W. te W. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 6.30 uur, Hofplein consistoriekamer. Oude en nieuwe leden worden verwacht. Middelburg. Naar aanleiding van een verzoek aan het Comité voor de linnenkasten op het Zen dingsterrein Magelang, om toezending van jaar verslagen, wordt aan de contribuanten hierbij kennis gegeven, dat er over het jaar 1939/1940 wegens de tijdsomstandigheden geen verslagen gedrukt zijn. We hopen, dat het dit jaar weer mogelijk zal zijn. Namens het Comité, W. A. VERTREGT, Secr.e VERSLAG van de vergadering der Classis Axel op 21 Januari 1941 te Schoondijke. 1. Opening door Ds Potma, Praeses der roe pende kerk, op de gebruikelijke wijze. Hij spreekt een woord van welkom, in 't bijzonder tot de broeders van de pas geïnstitueerde kerk van Zoutespui. 2. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. 3. Het Moderamen is als volgt samengesteld Ds van Houte, Praeses Ds Pijlman, Scriba Ds Post, Assessor. 4. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen wordt een grenspunt tusschen de kerken Breskens en Schoondijke nader vastgesteld. 5. Ingekomen is a. een stuk betrekking hebbende op de gees telijke verzorging van Zeevarenden b. een mededeeling van het Moderamen der Gen. Synode beide voor kennisgeving aange nomen c. een schrijven van br. J. de V. te Z. en een van br. A. de V. te A„ zullen bij de rond vraag naar Art. 41 behandeld worden d. een dito van br. B. te B„ zal worden be antwoord. 6. Rondvraag volgens art. 41 D.K.O. a. Aardenburg vraagt weer steun. 5 min der dan het vorig jaar. Dit zal voor de Classis zijn 450.voor de Evang. kas 562.50 en gen. Je schrijft me natuurlijk nog vóór je de reis gaat ondernemen Dan tot ziens en in afwach ting van een lange brief. Je ANNEKE. P.S. Truusje, ik sluit hierbij een foto van mei in verpleegsterscostuum. Hoe vind je me nou V Groningen, 7 April 1933. Lieve An, Wat een verrassing, van jouw tante een invi tatie te ontvangen, 'k Heb de vriendelijke uitnoo- diging met genoegen aanvaard. Ik hoop nu aan staande Maandag in Enschedé te arriveeren met den trein van 18.43. Jij haalt me van het station 't Is een heel aardig idee van je tante, en 'k heb er echt zin in om te komen. Wat heb ik al veel gehoord van je kennissen, van je familie daar, nu hoop ik ze persoonlijk te ontmoeten, met ze kennis te maken. En je begrijpt, ik ben niet min der nieuwsgierig, hoe Twente zal zijn Ik stel me er wel veel van voor, we zullen ons niet ver velenAn Sinds je vertrokken bent uit Groningen, is er weer heel wat voorgevallen in je intieme kringe tje van vrienden en vriendinnen. Ja voor Karei wordt 't een stropje, hoor. Hij was er even down van toen, ik hem de invi tatie liet lezen, maar hij hield zich toch dapper, zei„Dat treft, Truusde verkiezingen ne men me die week zoo in beslag, dat ik je toch onmogelijk zou kunnen bezoeken Wat zeg je er van? Wat een grootspraak, niet? Catrien hem een beetje troosten Kun je begrijpen Die heeft wel wat anders. Zeg, An, 'k heb nog een aardig nieuwtje Verbeeld je, de vorige week wandelden Karei en ik door het plantsoen, en raad eens wie we daar plots bij de groote vijver in de richting van de muziektempel zien verdwijnen NouJe raadt het nooit Daar loopenGerrit en Johan met... twee dames Schrikt je nou niet Gerrit, jouw broer, stevig gearmd metCatrien Kooijmans, en... Johan Caspers metjouw zus, met Betty Dat voor de kas naar art. 11 412.50. Wordt toege staan en gesteund. 6. Voor Breskens worden aangevraagde va caturebeurten geregeld. c. Steunaanvrage van Hoek 150.van de Classe en 100.van de Provincie), wordt in gewilligd en aanbevolen. d. De kerk van T. ontvangt advies in een tu'chtgeval. e. De kerk van Zoutespui vraagt 1°. een consulent. Ds Post wordt aangewezen. 2°. Advies in een financiëele quaestie. Dit wordt gegeven. 3°. Vaststelling harer begrenzing. Voorzoover mogelijk wordt dit gedaan. Met de kerk van Ter- neuzen moet nog gesproken. Inzake eventueele grensmoeilijkheden wordt advies gegeven aan de betrokken kerken. 7. Rapporten a. De Quaestor Ds Tiemens geeft verslag van de Classicale rekening b. dezelfde doet als Zendingsdeputaat eenige mededeelingen aangaande de Zending, vooral be trekking hebbende op de geldelijke zaken. Ds van Nes heeft aan zijn familie kunnen schrij ven, dat zij het wel maken en dat het werk ge regeld voortgaat. Deze mededeeling van Ds van Houte wordt dankbaar ontvangen c. de collecten worden verantwoord. 8. Benoemingen. Ds Post wordt op zijn ver zoek ontslagen van het deputaatschap voor art. 13 K.O. Ds van Houte wordt in zijn plaats be noemd. 9. De volgende vergadering wordt bepaald op 6 Mei. Ds Potma, Praeses Ds Post, Scriba Ds Pijlman, Assessor. 10. De korte notulen worden gelezen en goedgekeurd. 11. Sluiting door den Praeses na dankgebed. Op last der Classe, J. S. POST, Assessor. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 23 Ja nuari 1941, des avonds 7 uur, in de consistoriekamer der Hofpleinkerk. Praeses Dr Hommes. Aanwezig 25 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken De Diaconie deelt mede, dat het moderamen aldus is samengesteld L. Janse, Voorzitter J. Terpstra, 2e Voorzitter I. de Wolff, Secretaris; J. J. Ornée, Penningmeester C. Willeboordse, Alg. adjunct. Berichten van overlijden van een zuster en twee broeders. Zijn met brieven van deelneming be antwoord. De Commissie van doopaanvragen enz. be richt, dat twee attestaties zijn aangevraagd. Twee attestaties zijn ingekomen. Rapporten Sectie I rapporteert, dat broeder v. d. Berg is aangewezen als Scriba van de Sectie. Voorts, dat als preeklezers zijn gekozen de brs Boucherie en Olthoff, primi en de brs v. d. Berg en IJssel- stein, secundi. In 1940 zijn 515 bezoeken afgelegd door de ouderlingen. Sectie II rapporteert, dat door deze Sectie zijn aangewezen als preeklezers de brs Van Sluijs en Tazelaar, primi en de brs Suurmond en Vroon, secundi. In deze Sectie zijn 440 bezoeken afgelegd door de ouderlingen. Br. van Sluijs brengt rapport uit als jeugd- ouderling. Br. Tazelaar rapporteert, dat in 1940 geen en kel schipperskind catechetisch onderwijs ver langde. Besloten wordt de vergaderingen weder om half acht te beginnen. Sluiting. DE KERKERAAD. Donderdag 30 Januari hoopt ondergeteekende van 113^212y2 uur in de Noorderkerk zitting te houden tot ontvangst collecte Hulpbehoevende Kerken in Nederland. In vorige verantwoording moet zijn onder Theol. Hoogeschool Veere 17.14. De correspondent, 'P. B. TAZELAAR. Middelburg, Brakstraat 32. Giro 360848. De Rottedammer van 22-1-1941 meldt: „Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het voornemen, om de Gen. Synode van de Geref. Kerken in Maart weer bijeen te roepen". De kerkeraad der Geref. Kerk van Zand- voort heeft besloten dit jaar de Zondagen van den Heidelbergschen Catechismus die handelen over de Wet in de morgengodsdienstoefeningen te doen behandelen. De gewoonte in sommige Geref. Kerken inge voerd, om den Catechismus om en om in den morgen- en middagdienst te doen behandelen, leidt naar het oordeel van den kerkeraad tot ver splintering. Daarom zal de kerkeraad het voor beeld van sommige andere kerken volgen, die bepaalde onderdeelen van den Catechismus in zijn geheel of 's morgens of 's middags doen be handelen. Nu in de kerk van Zandvoort de wet aan de beurt van behandeling is, komt het den kerkeraad voor, dat dit een geschikte gelegenheid is, om daarmede te beginnen. De kerkeraad over woog daarbij ook, dat de beteekenis van de Wet des Heeren in dezen tijd wel zeer nauw en scherp in het bewustzijn der gemeente mag worden in geprent. (De Standaard) Uit een particuliere correspondentie van Mevr. van Andel te Solo deelt (Ds) van A(nken) in de Delftsche Kerkbode mede, dat het emeri taat van Dr H. A. van Andel, missionair predi kant van de Geref. Kerk te Delft voor het Zen dingswerk te Solo, dat aangevraagd was tegen 1 Januari 1941, nu natuurlijk niet doorgaat. Verblijdend is vooral wat Mevr. van Andel verder schrijft, dat de zaak zich financiëel wel redt. Alle kerken, ook buitenlandsche, waarmee de Geref. Kerken in correspondentie staan, bie den steun. Ds L. van Loon. A.s. Maandag herdenkt Ds L. van Loon, pre dikant bij de Geref. Kerk van Scherpenzeel, den dag, waarop, hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Ds van Loon werd 11 Aug. 1874 te Zwijn- drecht geboren. Hij studeerde aan de Vrije Uni versiteit theologie onder Kuyper, Rutgers en Geesink. In 1900 candidaat geworden, bevestigde wijlen Ds A. Doorn van 's-Gravenhage hem 27 Jan. 1901 te Zegwaart in zijn eerste gemeente. In 1906 vertrok de jubilaris naar Koudekerke, welke standplaats hij in 1916 met Aarlanderveen verwisselde, om 14 Oct. 1923 intrede te doen in zijn tegenwoordige gemeente. Ds van Loon, die bij herhaling lid was van de Part. Synode, werd in 1936 door die van Utrecht afgevaardigd naar de Generale Synode van Am sterdam. De jubilaris, die voor de classis Amers foort enkele deputaatschappen bekleedt, is o.m. secr. van het Chr. sanatorium voor zenuwzieken te Zeist. Ds van Loon zal zijn jubileum niet vieren. De classis Amersfoort heeft hem op zijn verzoek eer vol emeritaat verleend en a.s. Zondag zal Ds van Loon afscheid preeken van zijn gemeente. Ds J. C. Jonkers van Abcoude zal hem te Scher penzeel opvolgen. Leeren spreken. In „De Jonge Man", orgaan van het Ned. Jongel. Verbond, schrijft A. van Egmond „Iedereen kan praten. Spreken is eigenlijk iets geheel anders. Slechts weinig menschen kunnen Gerrit Catrien het hof maakte, had ik wel ver wacht, ze draaiden immers al maanden om elkaar heen, maar dat die heldhaftige Johan het op jouw zus gemunt had, dat had 'k niet durven denken. Het is bepaald een verrassing. We zullen er nog eens leuk over nababbelen. 't Zijn twee keurige spannetjes, vind je ook niet Over de Meisjesvereeniging zou ik je heel veel kunnen schrijven, maar 'k hoop je daarvan wel nader te vertellen. Els Nieboer is tot presidente gekozen. Dat had ik wel verwacht. Ze is een flinkert, een die wat weetDan moet je weten, dat Catrien op de laatste vergadering tot biblio thecaresse is benoemd, welke functie zij zich heeft laten welgevallen. Echt 'n baan voor Catrien, die nog al wat in de boeken zit te wurmen, de wereld afleest, en met de literatuur goed op de hoogte is. 'k Ben blij, dat het werk in Ziekenzorg je goed bevaltOch ja, je zult wel eens op de tanden moeten bijten. Je hoort wel 's van meisjes, die heel optimistisch beginnen, en over een maand of twee het bijltje er bij neerleggen. Neen, dat is niks voor jou, hé Laat je maar niet ontmoedigen hoor door een tegenvallertje Trotseer maar kra nig de lastigheden, beste meid. Een beeldige photo van je, zeg. 't Verpleegstercostuum staat je keurig. Op de Vereeniging vonden ze 't eenig Met mevrouwtje Kooijmans valt het gelukkig wat mee. Ze zat Maandagavond al weer bij de theetafel, en had het plan jouw moeder overmor gen te bezoeken. Ben 't heelemaal met je eens, ze is een prettig mevrouwtje, een echt geloovige vrouw, een blij moedige christin, die haar levensleed geduldig en voorbeeldig draagt. Karei kan nu voorloopig bij de Grampel blij ven. Een boffertje, zeg. Hij heeft toch maar een reuzen patroon. Iemand, die met véél tegenzin z'n menschen ontslaat. Wel wordt het personeel in traktement weer verlaagd. Wat is er aan te doen NouAn, 'k heb een aardig poosje met je gebabbeld, 'k Zal nu eindigen. Daar bij jou hopen we elkaar geweldig veel te vertellen. Jij' haalt me van het station Zorgt, dat je prompt op tijd bent, wanneer ik komaan- tuffen. DagAn Je TRUUS. HOOFDSTUK XIX. Er sloeg een golf van ontroering, van ergernis, van verantwaardiging over ons land, toen in Fe bruari 1933 berichten opdoken, eerst traag en schaars, dan sneller, aanhoudender, regelmatiger, die spraken van rebellie aan boord van de „Ze ven Provinciën". Honderden, duizenden, grepen naar hun krant, en men las ontsteld, geërgerd. Was het een sprookje, of was het alles loutere werkelijkheid Men wreef zich de oogen eens uit, men las van muitende matrozen, die beslag hadden weten te leggen op een schip, dat nu wegstoomde langs Sumatra's westkust. De „Ze ven Provinciën", wegstoomend in den donkeren Indischen nacht Heel Holland luisterde gretig naar de pers, naar de radio, die zooveel mogelijk inlichtten, en men'begreep het bedenkelijke, de ernst van deze gebeurtenis hier was een ernstige aanslag ge daan op het gezag, een aanslag, die een bedrei ging beteekende voor Nederlands internationale positie. Dan volgde een Regeeringsverklaring ingrij pende maatregelen zouden genomen worden te gen verderfelijken invloeden, die de geesten had den rijp gemaakt tot aanranding van het gezag door Landsdienaren, die vrijwillig den plicht op zich hadden genomen dat gezag te dienen. De Regeeringsverklaring bracht rust. De ach tervolging van de „Zeven Provinciën" werd door tal van schepen voortgezet. Waar zaten toch de muiters Hadden ze de Russische wateren soms bereikt? Heel Nederland, heel de wereld was in span ning, een spanning, die elk uur toenam naarmate de ontknooping naderde. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1941 | | pagina 2