KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN* BOEKAANKONDIGING. Geref. protestantsch erf omsluit zéér ruim trekt. Het komt ons voor, dat aan deze cijfers niet veel waarde is te hechten. Nu wij het toch over cijfers hebben, deelen we nog het slot van de becijfering mee, welke Prof. Mulert uit Kiel in 1929 publiceerde. Als men de Anglikaansche kerk en de Dissenters in Enge land, de koloniën en N. Amerika allemaal rekent tot het Gereformeerd protestantisme komt men volgens deze professor tot 140 miljoen. Voor de Lutherschen komt hij tot ongeveer 65 miljoen. Van de rond 200 miljoen protestanten zou dus V3 deel Luthersch en 2/s Gereformeerd zijn, maar dan Gereformeerd in den meest ruimen zin, die men aan het woord kan geven als men let op de herkomst van de betrokken groepen. Wat wij over de cijfers van Prof. Eekhof schreven, houde men dus ook hier in gedachten. Brouwershaven. J. MEESTER. ONZE TIJD EN ONZE PREDIKING. We leven in een vreeselijken, maar tegelijk in een grootschen tijd. 't Zal alle predikanten wel gaan zooals 't mij gaatik zie elke week tegen den Zondag op, omdat van den predikant zooveel gevraagd wordt in dezen tijd en het zoo moeilijk is écht in te leven in de zorgen en het leed van de leden der gemeente. Welk een verantwoordelijkheid wordt telkens weer op zwakke menschenschouders gelegd Vooral in dezen tijd mag de gemeente wel veel voor haar herders en leeraars bidden. Toch voel ik in dezen tijd meer dan ooit ook het heerlijke van het ambt. De harten staan open en diep wordt gevoeld, dat de troost van het Evangelie toch ten slotte de eenig-ware, de blijvende troost is. Wat is de Bijbel rijk aan teksten voor dezen gerichtstijd 't Is of de profeten in onze straten hebben gewandeld. 't Is of de psalmen op onze toestanden slaan. Meerdere gemeenteleden zeiden in den laat- sten tijd tot me „Dominee, 't is of ik een an deren Bijbel heb". We weten 'tde Bijbel is niet veranderd, maar wij zijn veranderd. We lezen den Bijbel met an dere oogen. We lezen hem met een biddend hart. Wat zou 't heerlijk zijn, wanneer Gods slaande hand waarachtige verootmoediging onder ons wekte en blijvende vrucht mocht worden aan schouwd. Er zijn hoopvolle teekenen. Bij het huisbezoek en het ziekenbezoek valt 't mij gemakkelijker een gesprek over de geestelijke dingen te voeren dan vroeger. Ook onder de jonge menschen is meer ernst en dieper geestelijk leven te bespeuren. Om één voorbeeld te geven het aantal jeug digen, dat zich voor de belijdeniscatechisatie heeft opgegeven is veel grooter dan in de laatste jaren het geval was. Deze dingen vervullen het hart van den dienaar des Woords met dank aan God. Er is weer behoefte naar het Woord. In overzadigdheid- verwiep menigeen zelfs het honigzeem. Nu wordt de prediking meer gewaardeerd. Ook de preek wordt met andere oogen gezien. Daar komt bij, dat de prediker allicht in dezen ontzaglijken tijd met meer bezieling en met groo ter overtuiging het Woord brengt dan in de kal mere jaren van vroeger. Er wordt aangedrongen op zooals men te genwoordig zegt „nü-preeken". Bedoeld wordt dat de preeken moeten rekenen met de tegenwoordige tijdsomstandigheden en niet buiten het gebeuren van de laatste maanden mogen staan. 'k Las ergens dat een gemeentelid er over klaagde, dat zijn predikant nog altijd preekte als of er niets was gebeurd in Mei 1940 en we niet in geheel andere wereld leefden. Dit zal wel een hooge uitzondering en hier is zeker reden tot klacht. Nü-preeken. Dit wil echter niet zeggen, dat de preek vol moet zijn van beelden, die betrekking hebben op den tegenwoordigen oorlogstoestand. In dit opzicht wordt weieens overdreven. Ds P. van Dijk wees in „Belijden en Beleven" eenige weken geleden op dit verkeerde streven. Hij had ergens gelezen „Dat Elia daar eens klaps voor Achab stondwas als een bom, zoo ontzaglijk als er ooit voor de voeten van een mensch valt en uiteenspat. En de bom kwam van zoo ontzaglijk hoog. Ze kwam niet uit de lucht vallen. Ze kwam van voor den troon van Hem, Die de wereld regeert Dit beeld werd dan nog nader uitgewerkt „De bom is gevallen. Uiteengespat. En het schroot en de hagel en al dat venijnige staal en die duizenden vonken, het zoekt alles zijn weg". Neen dien weg moeten we niet op. Ik heb zelf in den tijd, dat veel over paspoorten in de kranten geschreven werd, een preek ge hoord over geestelijke paspoorten in dezen trant: „Mijn broeder en zuster, straks staat ge aan de hemelpoort en moet ge uw pas toonen. Hebt ge een pas voor de eeuwigheid Zal God u kunnen doorlaten enz. Dat zou nü natuurlijk zijn Hebt ge uw iden titeitsbewijs Kunt ge dat laten zien enz. Ik las ook een preek vol met beelden als Gods woorden zijn voltreffers. Gods beloften zijn de lichtkogels. OfGods beloften zijn de zoeklichten die scheren langs den nachtelijken hemel. We moeten ons hier voor overdrijving wach ten en de gemeente niet ontstichten. Zeker we kunnen en mogen onze beelden aan het tegenwoordige leven ontleenen. Maar dan moeten we sober zijn en niet tot platheid vervallen. Wilt ge ook daarvan een bewijs 'k Las dezer dagen het interessante boek „Over dominees, preeken en kerkmenschen" van Van der Stoep en FelderhofDaamen, Den Haag. (Wat een prachtstuk over Schilderden pracht- foto's van hem Deze heeren hebben ook Ds Hagen van Delft een Evangelisatietoespraak hooren houden. Niet plat en niet gezocht is hetgeen hij zegt in een samenkomst op de Beestenmarkt op Zater dagavond. „Hij sprak over het zoeken van dekking. We hebben in den laatsten tijd wel leeren begrijpen wat dat beteekent. Wij hebben daarbij voor namelijk twee dingen geleerd. Wij moeten dek king zoeken in de diepte, liggende en kruipende. En daarbij hebben, wij geleerd het helpt zoo weinig. Hier in mijn Bijbel lees ik ook van dek king zoeken, van wegvluchten voor den toorn Gods in spelonken en de holen der aarde met den schreeuw bergen valt op ons en heuvelen bedekt ons. Maar nergens zal men voor dien vreeselijken toorn dekking kunnen vinden. Ner gens JaDan ga ik in vertrouwen naar mijn Heiland, die voor ons, voor u dien vreeselijken toorn heeft meegemaakt. Al de toorn Gods is over Hem gekomen. Hij had geen dekking, opdat gij ze wel zoudt hebben. Gij zult dekking hebben tegen den toorn Gods, als gij in Christus gebor gen zijt. Is dat niet heerlijk Is het niet heerlijk, om veilig in Jezus' armen te zijn Ziet, zulk een toespraak zou ik met instem ming hebben aangehoord. Maar vragen als „Hebt gij een bomvrije kel der Als God Zijn bommen neerwerpt zult ge dan verpletterd worden of zult ge in Christus een geestelijke kelder hebben, die de bommen kan opvangen vermogen niet op mij eenigen indruk te maken. Echte volksredenaars zoeken hun kracht niet in dergelijke onsmakelijkheden. Zaamslag. A. B. W. M. KOK. TWEETAL TE Rotterdam-Delfshaven (vac. Ds R. Zijlstra, die met emeritaat gaat): J. G. Adema te Zuid- horn en A. Zwaan te Zwartsluis. ScherpenzeelJ. W. Dragt te Holten. J. C. Jonkers te Abcoude. SantpoortH. J. ten Brink te Twijzel. H. de Moor te Nes (W.D.). BEROEPEN TE Amsterdam vac.-Schouten M. B. van 't Veer te Groningen. De classis Zwolle der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en met alge- meene stemmen beroepbaar verklaard den Heer L. Selles, Cand. aan de Theol. Hoogeschool. De Heer Selles zal gaarne de kerken dienen en een eventueel beroep terstond in overweging nemen. Zijn adres is: Buiten-Nieuwstraat 31, Kampen. Zondag j.l. heeft Ds D. Ringnalda Jr., ge komen van Weesp, zijn intrede gedaan te Drach ten, sprekende over 1 Cor. 3:11 en 10b. Te voren was hij bevestigd door zijn broer Ds A. Ringnalda van ErmeloVeldwijk, die het ge hoor bepaalde bij Zach. 3. De nieuwe leeraar werd toegesproken door Ds J. van Dijk van Dr. Compagnie, namens den kerkeraad, waarvan hij consulent was, en de classis. Ook een deputatie van de Geref. Kerk te Weesp was aanwezig. Kerkelijke vergaderingen. In de Heraut herinnert Prof. Dr H. H. Kuyper er nogmaals aan, dat de oude bepaling weer geldt, dat alle kerkelijke vergaderingen, kerke raden, classes en particuliere en synodale ver gaderingen, waaraan meer dan 20 personen deel nemen, 7 dagen te voren aan den Procureur- Generaal kennis geven moeten om moeilijkheden te voorkomen. K. B. S. Serooskerke (W.). KORT VERSLAG van de kerkeraadsvergadering, gehouden 31 October 1940. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken1. Vertrouwelijk schrij ven van Dep. voor correspondentie met de Hoo ge Overheid. 2. Rudolfstichting vraagt steun. 3. Willem de Zwijgerinrichting, eveneens om steun. 4. Verslag Evangelisatie in Drenthe. 5. en 6. Di versen. Rapporten van huisbezoek in 6 gezinnen. Kerkelijke stand. Ingekomen met doopattest uit Vrouwepolder van Leintje Goedbloed doop attest gevraagd naar Koudekerke door Johanna Janse. Diaconale zaken worden in den breede be handeld. De verkiezing van ambtsdragers wordt vastge steld op Donderdag 14 Nov., aanvang 7.30 uur in het vergaderlokaal (wegens verduisterings moeilijkheden). Aftredend als ouderlingen zijn de brs v. d. Guchte en De Wolf en als diakenen de brs Ton en Tavenier, terwijl de vacature De Buck nog vervulling vraagt. Rondvraag. Sluiting. DE KERKERAAD. Middelburg, VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 7 Nov. in de consistoriekamer van de Hofplein- kerk. Praeses Dr Hommes. Aanwezig 34 broeders. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen Stukken Bericht van overlijden van een zuster. De Commissie van Beheer deelt schriftelijk mede hoeveel dit jaar zal worden afgelost. De kerkeraad hecht hieraan zijn goedkeuring. Nog wordt gemeld, dat de arbeid tot verhooging van de vrijw. bijdragen het resultaat heeft gehad, dat 450 gulden meer werd toegezegd. Tien verzoeken om steun worden doorgegeven naar de Commissie ad hoe. Ds Oussoren deelt mede uit Utrecht een gift te hebben ontvangen van 25 gulden voor de ge troffenen. De broeders Boucherie, Le Cointre, De Jonge en Van Moolenbroek berichten, dat zij de be noeming tot ouderling aanvaarden. Br. Huizenga meent voor deze benoeming te moeten bedanken. De brs Rothuizen, Schoonaard en Walraven kunnen om verschillende redenen de benoeming tot diaken niet aanvaarden. Aan al deze broeders wordt door den Kerke raad ontheffing verleend. Bij de gehouden stemming'was mede gekozen br. Labruyère als ouderling, zoodat deze nu ge kozen wordt verklaard. Op de groslijst voor 4 diakenen worden ge plaatst de broeders J. Baljeu, A. Huijsman, C. E. Kruijsse, G. Mandemaker, R. Nonnekes, J. P. Poppe, J. Tevel, G. Venhuizen. De stemming zal plaats hebben op Maandag 18 en Dinsdag 19 November a.s., telkens des middags van 121.30 uur en des avonds van 67 uur in de consistoriekamer van de Hof- pleinkerk. De Commissie voor Doopaanvragen, enz. rap porteert, dat drie attestaties zijn ingekomen en drie attestaties zijn aangevraagd en voor één kind de doop wordt gevraagd en één huwelijksbeves tiging wordt aangevraagd. Er wordt besloten den middagdienst des Zon dags om 3 uur te doen aanvangen, te beginnen 17 November a.s. 14 Nov. Sectie. 21 Nov. Smal. Terneuzen, 4 Nov. 1940. Ontvangen de col lecten voor de Hulpbehoevende Kerken in de Prov. van de kerken in de Classis Axel. Aardenburg 9.22 Axel 58.72 Breskens 4.37 Hoek 10.86 Öostburg 10.50 Schoondijke 26.33 Terneuzen 20.74 Zaam slag 31.78. Totaal 172.52. L. MICHIELSEN, Correspondent. Inning 2e halfjaarlijksche bijdragen voor de Hulpbehoevende Kerken in de Classis Middel burg, naar het laatst vastgestelde procentage be draagt dit nog, voor de kerk van Arnemuiden 22.50 Domburg 7.50 Gapinge 10. Grijpskerke 25.83 Koudekerke 32.50 St. Laurens 17.50 Meliskerke 28.34 Middel burg 135.Oostkapelle 23.33 Seroos kerke 40.Souburg 52.50 Veere 17.50 Vrouwepolder 15. Voorzoover deze bijdragen niet worden gegi- reed, zullen deze gaarne in ontvangst worden ge nomen in de morgenvergadering der Classis Mid delburg op 13 November a.s. A. GESCHIERE J.Hz., Giro 369846. Dep. H.K. in de Cl. Middelburg, 7 Nov. 1940. Ontvangen voor Hulpbeh. Kerken in de ProvincieArnemuiden 18.44 Domburg 5.10 Gapinge 8.02 Grijpskerke 22.95 Koudekerke 28.98 St. Laurens 18.84 Meliskerke 21.06 Middel burg 131.22 Oostkapelle 16.02 Serooskerke 31.20 Souburg 42.48 Veere 17.60 Vlis- singen 34.12 Vrouwepolder 14.93. De Class, correspondent, P. B. TAZELAAR. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met vriendelijken dank ontvangen van N.N. te K. voor het Kerstfeest van de N. M. Zending 1.en voor het tekort dezer Vereeniging 1. Ds. HEIJ. Met zeer veel dank ontving ik een bedrag groot 50.voor de Schoolzending. Deze mooie som werd gespaard door de kinderen der Christel. School te Kamperland. (Hoofd de heer I. Tange.) Ds. OOSTENBRINK. Middelburg. Hartelijk dank voor een in de Diaco nale collecte gevonden gift van 3.„van een echt paar, dat niet ter kerk kan komen", waarvan 2. voor de Diaconie en 1.voor het Rusthuis. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Wagenaarstraat 6. Gironummer 329748. Rectificatie. Tot mijn spijt werd verleden week bij de opgave voor de Linnenkasten verzuimd in te vullen, dat Mej. E. Verhage te Wolfaartsdijk 15.had gezonden van de M. V. De waarn. Penningmeesteresse, Middelburg. J. A. J. VAN SCHELVEN. N. C. R. V, kalender 1941, Uitg. Nederl. Christel. Radio-Vereeniging. 't Is ons een bijzondere vreugde den pracht- kalender weer te mogen aankondigen. Allereerst om deze reden, dat hierdoor weer gedurende een heel jaar de aandacht gevestigd blijft op deze Vereeniging, die meer dan vele andere, zoo belangrijk werk doet om de Christe lijke grondslagen van ons volksleven te bewaren en de Christelijke cultuur te bevorderen. Dan ook, omdat deze kalender een uitnemend middel is om de aandacht te trekken en vast te houden. Aan de voorzijde vindt men twaalf reproduc ties van schilderijen van uitsluitend Nederland- sche schilders, zooals W. van Nieuwenhoven, W. G. F. Jansen, G. J. Sijthoff, W. A. Krip e.a. Aan de achterzijde van het schild wordt een korte beschrijving gegeven van al die reproduc ties en van de schilders. Die plaats is niet erg gemakkelijk, omdat men nu telkens wenden en keeren moet, van de plaat naar de beschrijving. Een bijgevoegd blad ware gemakkelijker geweest, maar dat zou teloor kunnen gaan. De voorzijde van de kalenderblaadjes, elk voor twee weken, geven foto's van de nieuwe studio, en kiekjes uit verschillende deelen van het land. De achterzijde daarvan dient tot illustreering van het premie-boek. Ook die zijn alle keurig afge werkt. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Diaconaal Hulpbetoon Middelburg. De vergadering van Diaconaal Hulpbetoon is voor ditmaal niet gesteld op Dinsdag, maar op a.s. Don- derdag 14 November des middags 2 uur. De Secretaresse. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd.B. Zending door M. Daane. Vad. Gesch. Schets 10. 17e jaargang No. 31. „Unie van Utrecht", C. Schout. MemorisatieJ. Filius. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens Meisjesblad Juli 1939. G.G. „Petrus" verloochening" door Anneke Koning. Na de pauze voordracht door Koos van Dort en Dikkie Koning. Geref. Metsjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Vad. Gesch. „Stadhouder-Koning", No. 31 van de 18e jaargang door Maatje Maas. Bijdrage door Neeltje Dekker. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Boekbespreking. „Jij meisje" van A. F. van den Berg door Jo de Smit. Bijdrage Truus Mooibroek. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd", Middelburg. N. T. „Van Gabbatha naar Golgotha", 20e jaarg. No. 1 door Jo de Valk. BijdrageToos Dekker. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. Opstel door Leida Volmer. „Jozef verkocht naar Egypte". Vad. Gesch. Opstel door Annie van Tuinen. Afdeeling II. „De uitstorting van de H. Geest", Handelingen 2 door Jaantje Wielemaker. Na de pauze voorlezen. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Wilt gijlieden ook niet heengaan Joh. 6 21einde door Lena Pouwer. Vrije bijdrage door Jopie Kingmans. RING SEROOSKERKE. Vergadering D.V. Donderdag 14 Nov. a.s. in de con sistorie der Geref. Kerk te Serooskerke. Aanvang 's avonds 8 uur (officiëele tijd). 1. „Het verbond Gods en ons Geref. jeugdwerk" door Vrouwenpolder. 2. „Wij en andersdenkenden" door Domburg. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens hoopt D.V. op 14 Nov. 's avonds zeven uur haar Jaarvergadering te houden in de consistorie der Geref. Kerk. Door br. P. Boon zal worden ingeleid een onder werp „Het Gebed". Alle leden worden vriendelijk verzocht deze vergadering bij te wonen. Het Bestuur. De J. V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert op Zondag 10 November om 7 uur. G. B. 11. „Dat de H. Geest waarachtig en eeuwig God is", vr. P. Boon Pz. V.G. 3. „Utrecht in de Middeleeuwen", W. de Visser Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. O.T. Schets 16. „Offerande van Izak", A. Assche- man. M. O. Schets 3. „Zedelijkheid, gezondheid, veilig heid" door J. Looise. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. 6. „Van het onderscheid tusschen de Cano nieke en Apocr. boeken", vr. Leen Willeboordse. V. G. 14. „Losmaking van Spanje", vr. J. de Vos. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 10 November 7 uur. G. B. 28. „Dat een ieder schuldig is", A. Klaver. K. G. 4. „Van 't Oosten naar 't Westen", G. Wattel. Variavr. M. Pouwelse Sr. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling I. Vergadert 's Zaterdagsnamiddag van 56 uur. B. G. „De vlucht" door vr. Jeras. K. G. „Johannes Calvijn" door vr. Asscheman. Afdeeling 111. Bijb. Gesch. „De strijd om het eerstgeboorterecht" door vr. C. Tange. Vad. Gesch. „De Bataafsche republiek" door vr. J. Onderdijk. ADVERTENTIE N. Heden overleed in vollen vrede onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Zuster CORNELIA MAAS, op den leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam, J. COPPOOLSE. Serooskerke (W.), 8 November 1940. Tot mijn diep leedwezen overleed heden mijn onvergetelijke Buurvrouw C. COPPOOLSE—MAAS. Trooste de Heere haar diepbedroefden Man en Kinderen. WED. VAN SLUIJS. Serooskerke (W.), 8 November 1940. Verkrijgbaar afdrukken van het GETUIGENIS VAN DE CLASSIS MIDDELBURG 50 exemplaren 0.90, 100 exemplaren 1.50. DRUKKERIJ LITTOOIJ OLTHOFF, Spanjaardstraat Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3