OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. KERKNIEUWS* GEERT GROOTE (1340 16 October 1940) De Voorlooper van de Broeders des gemeenen levens. Woensdag 16 October is de geboortedag van de Groote te Deventer plechtig herdacht. 't Was toen zeshonderd jaar geleden, dat hij te Deventer het levenslicht aanschouwde. Hij werd immers 16 October 1340 geboren. Een plechtige herdenkingsdienst heeft in de Groote Kerk te Deventer plaats gehad, waarin de groote beteekenis van dezen prediker in het licht werd gesteld. De naam van Geert Groote is ten nauwste verbonden met de Broederschap des gemeenen levens. Mannen die zich geestelijk één met elkander gevoelden, gingen in één huis samenwonen, om langs dien weg de geestelijke belangen van het volk te behartigen door prediking en het geven van onderwijs. Dergelijke huizen werden fraterhuizen of broe derhuizen genoemd. De broeders hielden zich aan de drie klooster- regels-armoede, kuischheid en gehoorzaamheid maar (dit was het verschil met de kloosters) wanneer men wilde kon men het Broederhuis verlaten. In deze huizen leefden geestelijken en leeken tezamen. Gods Woord werd onderzocht. Men bad en arbeidde met elkander. De één schreef boeken, de ander arbeidde op het veld. De beteekenis van deze vereeniging van man nen ligt in drie dingen. Ten eerste hielden ze vurige en ernstige predi katiën tot het volk en verzorgden trouw de zie len. Het opmerkelijke daarbij was, dat zij hun preeken niet in het Latijn hielden, doch de lands taal gebruikten. In de tweede plaats deden de Broeders veel tot verbetering van het onderwijs. Talrijke nieu we scholen werden opgericht. Tenslotte maakten zij zich verdienstelijk door den Bijbel en andere goede lectuur onder het volk te verspreiden. Op die wijze werd de bijbelkennis, waaraan bij het volk veel ontbrak, sterk bevorderd. Ongetwijfeld hebben de Broeders des Gemee nen Levens den bodem ontvankelijk gemaakt voor het zaad der Reformatie. Luther heeft later hun arbeid zéér gewaardeerd. Hun beteekenis voor de Reformatie is echter indirect. Reformatoren in den eigenlijken zin zijn ze niet geweest. Ze bleven leden van de Roomsche kerk en tastten haar dwalingen niet aan. Vooral hun streng zedelijk leven heeft goeden invloed gehad. Sedert sterft hij de wereld geheel af en ziet hij de ijdelheid van al 't aardsche. Drie jaar brengt hij dan biddend en meditee- rend in een klooster door. In het kloosterleven vindt hij echter zijn levens ideaal niet. Het priesterambt acht hij zich niet waardig. Zonder de wijding als priester gaat hij als diaken dan het geheele land door en spreekt in de taal des lands zijn bezielend woord. Onver schrokken bestraft hij als boetprediker in zijn predikatiën de zonden niet alleen van de z.g. leeken, maar ook van de geestelijken. In Deventer, waar hij zich vestigt, ontwikkelt zich een opgewekt geestelijk leven. Rondom zich verzamelt hij een aantal personen die met hem vroom willen leven en tot zegen van het volk werkzaam willen zijn. Bij de bedelmonniken stond hij niet hoog aan geschreven. Zij ergerden zich aan zijn grooten invloed en werkten hem zelfs tegen. In 1383 werd het prediken hem verboden. Geert beriep zich op den paus, maar stierf, vóórdat de beslissing was gevallen, in 1387 aan de pest. De penningmeester van het pensioenfonds, de nu ontslapen heer J. H. Kok, deelde mede, dat het bezit van dit fonds bedraagt 111.326,49, wat hij met de daartoe benoodigde bescheiden aantoonde. Veel zal in dezen actieven broeder voor de School en hare verzorging worden ver loren. Hij deed zijn arbeid steeds uit volle liefde voor haar welzijn. Zeer lezenswaardig is het verslag van het College van Hoogleeraren over den cursus 1939- 1940, waaruit D.V. volgende week het een en ander zal worden overgenomen en daarbij moge dan gevoegd een woord over de finantiën der Theol. Hoogeschool. K. B. S. Per abuis werd de vergadering van de Classis Tholen aangekondigd tegen Woensdag 11 No vember. Dit moet natuurlijk zijn 13 November. W. G. F. v. HERWIJNEN, h.t. Scriba. Classis Goes. De vergadering van de kerken in de Classis Goes zal D.V. worden gehouden op Donderdag 14 November. Stukken voor het agendum te zenden aan on- dergeteekende vóór 1 November. Namens de roepende kerk van Kruiningen, J. KOOLSTRA. Stukken voor het agendum der op 13 Nov. samenkomende Classis Middelburg der Geref. Kerken, te zenden s.v.p. vóór 30 October aan Ds J. E. Visser te Domburg. Namens de roepende kerk van Westkapelle, J. E. VISSER, Praeses. L. DEKKER, Scriba. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 17 Oc tober 1940, des avonds 7 uur, in de con sistoriekamer der Hofpleinkerk. Praeses Ds Oussoren. Aanwezig 24 broeders. De notulen worden na lezing vastgesteld. Ingekomen Stukken Op een schrijven van de kerk te Zaamslag zal een antwoord worden gezonden. Een dooplid onttrekt zich schriftelijk aan het opzicht van den kerkeraad. Een mededeeling van het overlijden van een broeder en een zuster. Een schrijven van den kerkeraad te Vlissin- gen over leden dier kerk, die verzoeken met ons Avondmaal te mogen vieren. Een schrijven van Ds Kelder zal worden be antwoord. Hierna volgen rapporten van Sectie I en II. De Commissie voor Doopaanvragen enz., rap porteert, dat 1 doopattest is aangevraagd, 5 at testaties zijn ingekomen en de doop voor één kind wordt begeerd en één doopattest is inge komen. De stemming voor Ouderlingen en Diakenen zal plaats hebben op Maandag 21 Oct. en Dins dag 22 Oct., telkens des middags van 12 tot 1.30 uur en des avonds van 6 tot 7 uur in de consis toriekamer van de Hofpleinkerk. Rondvraag. Sluiting. 24 en 31 October geen vergadering. 7 Novem ber Kerkeraad-Breed. DE KERKERAAD. KORTE NOTULEN van de vergadering van de Cl. Axel op Dinsdag 15 Octo ber 1940 te Terneuzen. Art. 1. Namens de roepende kerk van Hoek opent Ds F. Pijlman de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Hij spreekt de blijdschap uit over 't voor 't eerst aanwezig zijn van dé afge vaardigden van de kerk van Breskens. Art. 2. Door een Commissie uit de vergade ring worden de credentiebrieven nagezien. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd. De kerk van Breskens vaardigde door omstandigheden naast een ouderling een diaken af. Hem wordt keurstem verleend. De kerk van Breskens heeft een Instructie. Art. 3. Het Moderamen neemt zitting. Het wordt gevormd door Ds Post, praeses Ds Tie- mens, scriba Ds Kok, assessor. Art. 4. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld en geteekend. Art. 5. Ingekomen Stukken a. Acta van de laatstgehouden Part. Synode, te Goes gehouden. b. Enkele bezwaarschriften van broeders te gen de eventueele institueering van de kerk te Zoutespui. Deze stukken zullen later op de ver gadering behandeld worden. c. Schrijven van br. M. te T. Voor kennis geving aangenomen. Art. 6. Rondvraag Art. 41 K.O. a. Behandeld wordt het voorstelVerzoek van de kerken Axel en Zaamslag tot instelling van de ambten te Zoutespui. De bezwaarschriften worden gelezen. Het voorstel en de bezwaarschriften worden besproken. De Classis, erkennende de noodzaak tot in stitueering van de kerk te Zoutespui, besluit het voorstel aan te houden tot de volgende of een vervroegde Classicale vergadering en adviseert de kerken van Axel en Zaamslag deze zaak met de ingekomen bezwaren zoo spoedig mogelijk met elkander te bespreken. b. De kerkeraad van Breskens verzoekt een consulent. Ds Tiemens wordt aangewezen. De kerkeraad van Breskens vraagt vacaturebeurten, één beurt per maand. Verzoek wordt ingewilligd en deze zaak geregeld. Art. 7. Afdoening geldelijke zaken. Br. Michielsen brengt verslag uit. Hij wekt op de opbrengst van de collecten voortaan op tijd te verzenden en verzoekt een gift van de kerken voor den arbeid in Rijn-Pruisen en Westfalen. Art. 8. Rapport Zending. Ds Tiemens brengt verslag uit. Er is nog geen contact met het Zendingsveld. Art. 9. Besloten wordt het Archief der Clas sis tijdelijk te Zaamslag te deponeeren. Art. 10. Benoeming deputaten. De deputaatschappen worden geregeld. Art. 11. Ds Potma deelt mede, dat hij de Classis heeft vertegenwoordigd op den Zondag, waarop de kerk van Breskens werd geïnstitueerd. Art. 12. Roepende kerk voor de volgende vergadering: Terneuzen. Datum: 21 Januari '41. Aanvang 9.30 uur. De plaats van vergaderen zal door de roepende kerk worden vastgesteld in verband met de dan geldende tramregeling. Art. 13. Korte Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Art. 14. Sluiting van de vergadering. Namens de Classis, A. B. W. M. KOK, h.t. assessor. Zaamslag, 15 October 1940. Timotheüs, geïllustreerd Weekblad. Uitg. La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Nu dit tijdschrift z'n 46sten jaargang begon, willen we daarop nog weer eens bijzonder de aandacht vestigen om het aan te bevelen. Het neemt een eigen plaats in en doet dat met eere. Er is op gewezen, dat we in den a.s. winter veel tijd zullen hebben voor lezen. Dan moet er ook goede lectuur zijn Timotheüs geeft die. De inhoudsopgave van het eerste nummer la ten we hier volgen. Muziek van L. Mens Blijf bij mij, Heer Indrukken Hoofdredacteur: 'n Opmerkzaam hart; „Mijn boog" VervolgverhaalDe verdwenen erfgenaam door K. Jonkheid Weekoverpein- zingen Oude en nieuwe dingen door Ds Barkey Wolf De Wilde Vogels en Gods Net door Ds Straatsma Twee Psalmen voor onzen tijd door Prof. Dr Joh. de Groot De Ster van Bethlehem Het geloof een wonderlijke kracht De blankzetting voor Leiden door Mevr. Kuyper-van Oordt Ze venhonderd vijfti-jarig bestaan van Zutphen Gij staat op Uw gezond heid door Dr R. A. B. Oosterhuis Aandacht voor het persoonlijk leven Briefwisseling Hoofdredacteur. Het nummer is rijk geïllustreerd, omslag in twee kleuren. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met vriendelijken dank ontvangen voor de School- zending, van de kinderen der Chr. School te Koude- kerke (hoofd dhr. Ruitenbeek) 17.50. Ds. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert 17 October 1940 om 7.30 uur. Gel. Bel. Art. 16 No. 28, 19e jaargang. „Van de eeuwige verkiezing Gods", Jeanette v. d. Hofstede. Opvoedkunde. B. en B. No. 40, 20e jaargang. „Moe ders hoofd en hart", Bets Sanderse. Proza Saar Hillebrand, Gré Boon, Mina Hillebrand Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Vergaderen 's Zaterdagsmiddags in de zaal van Dhr. den Boer van 2.303.30 uur n.m. B. G. „Het Heilig Avondmaal" door Rettie Geuze. Memoriseeren door Marietje Joosse, Leuntje Joosse en Leida Volmer. Afdeeling III. Bespreking Bijb. Gesch. Vrije bijdrage door Neeltje Goedbloed en Jannie Cornelisse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. A. R. „De sociale quaestie I" (No. 22 van de 19e jaargang) door Mien de Rijke. Bijdrage Grietje Jobse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. O. T. „Jesaja", 17e jaargang no. 11 door Mien Ton. Bijdrage van Janny de Schipper. Stemmen voor presidente. RING VLISSINGEN. Vergadering op 24 October consistorie Geref. Kerk te Koudekerke. aanvang 7.30 uur. „Christendom en Cultuur" door Koudekerke. „De beteekenis van ons Bondsorgaan" door Souburg De J. V. op G. G. ,JSpr. 833a" te St. Laurens vergadert op 20 October. B. G. „Jezus veroordeeld door het Sanhedrin" (Matth. 26 5768) door vr. W. Davidse. Na de pauze V.G. „Het huiselijk leven" door vr. P. Sanderse. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens. vergadert op 20 October 7 uur. Gew. Gesch. 27. „Het gebed in de gelijkenis", vr. L. Gideonse. K. G. 10. „In Zwitserland", vr. L. Boon. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudekerke. 1. B. G. „Handelingen 8:2640" door C. Melse. 2. K. G. „De bloedbruiloft" door C. Roelse. 3. VoordrachtJ. Filius. 4. Improvisatie G. Ruitenbeek. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". Vergadert Zondagavond 7 uur in de Noorderkerk. S. S. 37. „Het antitheocratisch koningschap" door L. Willeboordse. Vrij onderwerp door vr. W. Verstraate. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide^'Middelburg. N.T. Schets 17. „Melaatschen gereinigd", A. Louws. A. R. Art. 15b. „De Overheid en het misbruik van Gods naam" door J. Provoost. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Jacob bij Laban", vr. I. v. 't Spijker. Ten onrechte wordt Geert Groote vaak be schouwd als de stichter van deze Broederschap. De stichter is hij niet geweest. Geert Groote heeft voorbereidend werk ge daan, zoodat we hem den voorlooper van de Broeders des gemeenen levens kunnen noemen. Hij gaf den stoot. Later heeft de stichter Floris Rodewijns de lijnen verder getrokken en de eigenlijke organi satie gegeven. Geert Groote werd uit aanzienlijken stand ge boren en ontving zijn eerste onderricht in de Kapittelschool te Deventer. In zijn jeugdjaren valt de vreeselijke pestepi demie in zijn geboortestad. In 1350 bezweëk zijn moeder aan de pest, ter wijl er goede grond is om aan te nemen, dat ook zijn vader in hetzelfde jaar aan de pest is ge storven. Wanneer we bedenken, dat gedurende dien tijd de toestanden in zijn stad verschrikkelijk wa ren, mogen we wel aannemen dat dit op het gemoed van den tienjarigen jongen een diepen indruk heeft gemaakt. Toch heeft hij daarna nog jaren lang als een wereldling geleefd. Op vijftienjarigen leeftijd werd hij als student ingeschreven te Parijs, waar hij niet alleen de scholastieke theologie bestudeerde, maar zich ook toelegde op de studie der medicijnen, oeco- nomie en astronomie. - Door de rijke inkomsten, die hij genoot, kon hij onbekrompen leven en helaas valt er in dezen tijd weinig te bespeuren van een zoeken van God. Petrus Horn deelt mede, dat hij tijdens zijn verblijf te Praag reeds zóózeer in de banden der zonde verstrikt was, dat een heremiet uit Praag hem in een visioen met vurige ketenen gebonden zag. Toen dit visioen Geert Groote werd verteld, maakte dit wel eenigén indruk op hem, maar tot echte levensverandering kwam het bij hem niet. Thomas a Kempis verhaalt dat Geert te Keu len openbare spelen bijwoond^. Een onbekend man sprak hem toen aan en zeide tot hem „Wat staat ge hier naar deze ijdele dingen te zien Gij moet een ander mensch worden". Vroeger meende men dat deze vraag zulk een diepen indruk op Geert gemaakt heeft, dat hij tot inkeer en bekeering kwam. Nadere geschiedvorsching heeft echter bewe zen, dat ook deze mededeeling van geen beslis- senden invloed is geweest. Toen hij eens te Deventer ernstig ziek was stelde een priester hem den eisch, dat hij van zijn boeken over de tooverkunst afstand zou doen. Geert Groote weigerde echter, zoodat de priester heenging zonder hem de genademiddelen der kerk toe te dienen. Toen hij meende dat zijn einde naderde, werd hij echter ongerust en liet de tooverboeken op den Brink te Deventer verbranden. Hij ontving daarop het laatste oliesel, maar herstelde kort daarop. Deze gebeurtenis schijnt wel eenigen invloed op zijn leven gehad te Lebben, maar de beslis sende crisis kwam pas in het jaar 1374. In dat jaar is zijn ontmoeting met den nomen prior van het Kasthuizerklooster Munnikhuizen bij Arnhem van ingrijpende beteekenis. Na zijn bekeering waren Paulus en Augustinus zijn liefste lectuur. Klein dacht deze Groote van zichzelf. Als een nieuwe Johannes de Dooper drong hij op boete en bekeering aan en wees zonder op houden op den eisch van Gods gebod. Zijn devies was „De wortel van uw studie en de spiegel van uw leven moeten allereerst de Evangeliën zijn, want zij bevatten het leven van Christus". Zoo is Geert Groote de invloedrijke opwek kingsprediker geweest en is hij 't waard, dat zijn geboortedag dankbaar dit jaar herdacht wordt. KOK. BEROEPEN TE GrootegastA. Bos te Hoogersmilde. Verschenen zijn de Handelingen der hon derdste vergadering van de Curatoren der Theol. Hoogeschool van de Geref. Kerken in Neder land, gehouden 8 en 9 Juli 1940 _te Kampen. Na de opening der vergadering heeft Ds Kei zer, de assessor, eerst een woord van dankbare herinnering gesproken in verband met het over lijden van den president-curator Ds J. L. Schou ten en diens secundus Ds W. Breukelaar, terwijl ook werd herdacht de arbeid van de oud-curator Ds D. Koopmans. Ook zij hier niet vergeten de arbeid van den overleden curator voor Utrecht Ds H. Kaajan. Aanwezig was voor de le maal Prof. Dr J. H. Bavinck. Voor Friesland-N. nam zitting Dr J. H. Kroeze en voor Noord-Holland Ds H. S. Brou wer. Als moderamen is gekozen Dr G. Keizer, prae ses Ds H. H. Schoemakers, assessor Ds F. C. Meyster, scriba en Ds H. Meyering, sub-scriba. Van de ingekomen stukken mogen vermeld het schrijven van het studentencorps F. Q. I. met>; dank voor beschikbaar gestelde gelden voor hét houden van lezingen en tevens het verzoek voor den volgenden cursus een gelijk bedrag te mogen ontvangen. Van Mr G. H. A. Grosheide over den eigen dom der gebouwen van de Theologische Hooge school te Kampen. Van den Minister van Justitie betreffende de naamsverandering in Theol. Hoo geschool, onder mededeeling dat daarvan door Z.Ex. nota werd genomen. Van den hypotheekbewaarder te Zwolle in zake toepassing der naamsverandering in dien van Theol. Hoogeschool, als antwoord op het verzoek om inlichting, dat deze naamsverande ring geschieden kan door de overschrijving in de openbare registers. De daartoe verschuldigde rechten bedragen 4.50. Deze zaak was reeds in orde gebracht. De penningmeester dhr. G. Ph. Wielenga moest mededeelen, dat tengevolge van het oor logsgeweld en brand te Rotterdam zijn kantoor aldaar vernietigd is en dat daarbij vele stukken uit het archief der Theol. Hoogeschool zijn ver loren gegaan. De oudere archieven waren ge borgen in de kluis te Kampen en zijn dus geluk kig bewaard. O.a. is de lijst der contribuanten verloren gegaan. Daarom kunnen verschillende posten slechts bij benadering worden vastgesteld. Het tekort is 4500,— of 4000,— meer dan verleden jaar. De collecten brachten minder op 1500,en de contributies 1000,en de bouw van de brandvrije kluis brachten ook kos ten mee. De voorloopige begrooting is vastgesteld op 40.000, Het verslag van den bibliothecaris Ds K. J. Cremer is te breed van omvang om het in ons blad over te nemen, maar toch zij meegedeeld, dat hij zijn werk met kracht voortzet. 2192 boe ken werden uitgeleend. Ook andere bibliotheken vroegen boeken aan, wat o.a. blijkt uit het vol gende „over één boek bestaat onzekerheid. Dit boek werd uitgeleend aan de zoo droevig ge ruïneerde Prov. Bibliotheek van Zeeland te Mid delburg. Het beteekent hier echter geen onregle mentair verzuim. En gelukkig betreft het een werk, dat, zoo het in vlammen opging, heel ge makkelijk te vervangen is". 412 boeken zijn als geschenken ontvangen, waarvoor een warm woord van dank. De bibliothecaris uitte ook nog enkele wen- schen, die naar we hopen, in de toekomst zullen in vervulling gaan. Voor het jaar 19401941 werd tot Rector aangewezen Prof. Dr K. Schilder en tot pro- Rector en Secretaris van het college van hoog leeraren Prof. Dr S. Greijdanus. De colleges en examina zullen D.V. worden bijgewoond voor de Kerstvacantie door de cu ratoren de Groot en Meyster voor de Paasch- vacantie door de curatoren Diemer en Duursema en daarna voor de Groote-vacantie door de cu ratoren Keizer en Schoemakers. Voor de overdracht van het rectoraat werden aangewezen de curatoren van Groningen, Fries land N. en Z., Drenthe, Overijssel en Gelderland. De voorgestelde series lectionum wordt vast gesteld.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3