KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. een overschatting van de beteekenis van getal en organisatie. Te weinig hebben wij in onze poli tieke activiteit geleefd uit het besef, dat alles en iedereen in onze christelijke politiek gemist kan worden behalve Jezus Christus. Nu de periode van staatseere waarschijnlijk voor langen tijd voorbij is, zullen onze oogen wellicht meer opengaan voor de geheel eenige en onmisbare plaats van Jezus Christus in onze politiek. Dit zal ongetwijfeld de qualiteit van onze po litiek ten goede komen. Evangelie en politiek sluiten elkaar niet uit. Het is juist omgekeerd, de politiek heeft meer dan ooit behoefte aan het Evangelie. Waar de politiek haar eigene zoo zware verzoekingen en gevaren heeft, heeft zij meer dan ooit noodig de regenereerende krachten van het Evangelie. Daarom in deze benauwende en dreigende da gen geen politicophobie, geen vrees voor en vlucht uit de politieke activiteitDaarmede be wijzen we onszelf en ons volk geen dienst. Den besten dienst daarentegen bewijzen we het door een politiek, waarin het Evangelie de stemvork is. Veel zal er wellicht veranderen in den vorm van onze activiteit, maar wat ook wordt weg gevaagd, een politiek, afgestemd op het Evan gelie, zal de storm der tijden doorstaan. Voor zulk een politiek hebben Groen en Kuyper ge streden. Voor de heerlijkheid van zulk een poli tiek hebben zij ons de oogen geopend. Wij be hoeven ons voor het gewaad van een christelijke politiek in hun geest niet te schamen. Zeker, als we daarmede op de straat en de markt van het leven komen, zal het vuil worden en besmet. Dit erkennen we ootmoedig. Maar iets anders weten we ook. God zal ons beschermen en verdedigen als wij ook met ons politiek gewaad gaan tot Hem, Wiens bloed reinigt van alle zonden. Van Epaminondas, de bescheiden en zelfverloochende Thebaansche vrijheidsheld uit de vierde eeuw vóór Christus wordt verhaald, dat hij maar één mantel had, met welken hij op straat verscheen. Moest die mantel gewasschen worden, dan kon Epaminondas niet op straat komen vóór hij zich weer met den gereinigden mantel bedekken kon. Dit zij ons tot exempel. Wij treden ook nu in deze verwarrende tijden naar buiten, op straat en op de markt van het leven in ons politiek gewaad. Wij willen dien mantel der christelijke politiek dragen als een toga. Dat kan met eere, mits we bereid zijn hem voortdurend te laten reinigen door het Evangelie. Zoo wordt het Evangelie niet gesmaad door de Politiek en de Politiek wordt heilige ernst. Daar voor gaan nu bij velen de oogen weer open. N. J. HOMMES. GEREFORMEERD PROTESTANTISME. I. ,,Het grootste kenmerk van het Gereformeerd Protestantisme van den tegenwoordigen tijd is de omwenteling, welke zich overal volstrekt in den zin van een sterkere accentueering van het Gereformeerd bewustzijn, welke zelfs in de Lu- thersche wereld haar parallellen heeft." Aldus lees 'k in een artikel van den inmiddels overleden professor Hadorn van Bern uit het jaar 1930. In dezen oorlogstijd, nu onze kranten ongeveer over niets anders schrijven dan over de omwen teling, die zich op politiek, economisch en sociaal gebied bezig is te voltrekken, gelooven wij bijna onze oogen niet als wij lezen van een omwente ling die zich binnen het Gereformeerd Protestan tisme voltrekt in dezen goeden zin, dat het Gere formeerd bewustzijn herleeft in breeden kring. Het is nog slechts tien jaar geleden, dat prof. Hadorn dit schreef. Hij zag deze herleving van het Gereformeerd bewustzijn in breeden zin. Om ons land, begon het, met de worsteling van Kuy per tegen het theologisch- en burgerlijk libera lisme. En sinds de vorige wereldoorlog kwam ook in Duitschland opleving. Kuyper vond in Duitsch- land in het Rijnland, en in Zwitserland belang stelling. Zijn geschriften werden daar gelezen. Er verscheen in de Duitsche taal een boeiende levensbeschrijving van Kuyper van de hand van Dr Kolfhaus, dominé te Vlotho. 2e dr. 1925. Het boekje is opgedragen aan Dr H. Bouwman, des tijds nog professor in Kampen, „in oprechte ver eering en dankbaarheid". In het inleidend woord schrijft Dr Kolfhaus o.m. mijn eenvoudige wensch met de uitgave van dit boekje was „ons Duitsche evangelische volk van een man te vertellen, die zich in zijn kerke lijke en politieke arbeid bewust onder de heer schappij van zijn hemelsche Koning heeft gesteld, en die al zijn wonderlijke, natuurlijke talenten in dienst van dit ééne doel heeft gesteld op het gansche rijke menschenleven beslag te leggen voor den Christus Gods". Als prediker zoo vervolgt Dr Kolfhaus en theoloog, als jour nalist en politicus, als universiteitsstichter en ba nierdrager van de kerk heeft Kuyper geleefd uit den wortel van zijn schriftgeloof. „Ik heb geschreven in de hoop, dat ons volk in zijn tegenwoordigen toestand iets moge leeren uit de worstelingen van dezen grooten Nederland- schen christen en staatsman en dat ons eigen ge loof moge sterken met de ervaringen van deze eminente persoonlijkheid uit één stuk. Voor alles moet deze levensbeschrijving aan mijn zeer ge liefde Gereformeerde Kerk (in Duitschland) zeg gen, dat de geloofsovertuiging van het Gerefor meerd Protestantisme ook thans nog levend is en de kracht bezit om een sterke kerk te vormen en aan een heel volk staal in de aderen te gieten." Ook in Zwitserland kwam herleving van het Gereformeerd bewustzijn, en herleving van de Calvijn-bestudeering. In 1917 werd daar een theologische studievereeniging van jong-Gerefor- meerden opgericht met als doel Calvijn-studie. Leider werd de bekende Pfarrer Dr R. Grob te Zifrich, de stad met een oude Gereformeerde traditie, de stad van Zwingli en Bullinger. Het orgaan van deze jong-Gereformeerde beweging is de „Reformierte Schweizer Zeitung". Om te doen zien, hoe ernstig deze Gerefor meerde activiteit zich aansluit bij het historisch gewordene, vermeld 'k nog, dat deze beweging staat op den grondslag van de tweede Helocti- sche confessie (minder bekend onder ons, omdat het een Zwitsersche Gereformeerde belijdenis is) en op den grondslag van den ons zeer goed bekenden Heidelb. Catechismus en de Dordts'che Leerregels. Het laatste is een specifiek Neder- landsch belijdenisgeschrift. Het is merkwaardig, dat de Zwitsersche bond van jong-Gereformeer- den dit Nederlandsche belijdenisgeschrift mede als grondslag heeft aanvaard. In Duitschland bestaat een „Gereformeerde Bond voor Duitschland" met als orgaan de „Re formierte Kirchenzeitung (Gereformeerd Kerk blad) onder leiding van den bovengenoemden Dr Kolfhaus. Deze bond houdt zich bezig met de verzorging van de Gereformeerde belangen binnen Duitsch land en ook met het versterken van zwakke Gereformeerde kerkjes. Maar vooral met de zorg voor de beoefening van de theologie op Gerefor meerden grondslag. Hij onderhoudt drie Gerefor meerde studentenconvieten, soort „hospitia" als wij goed zijn ingelicht. Voorts heeft de bond in 1927 een Theologische School te Elberfeld ge sticht. Opzettelijk zijn we dit artikel begonnen met deze verwijzing naar Gereformeerde actie in het buitenland. Wij Nederlandsche Gereformeerden loopen gevaar te meenen, dat Nederland alleen maar Gereformeerden telt. En dat aan de over zijde van onze landsgrenzen geen enkel Gerefor meerd mensch meer te bekennen is. Zoo staat het Gode zij dank niet. Al zijn de Gereformeer den, die werkelijk bij de Heilige Schrift willen leven in aansluiting aan de historische belijdenis, niet talrijk wanneer we gaan vergelijken met de groote massa die onverschillig staat tegenover Christus en zijn Kerk, toch doet het goed te zien, dat ook in andere landen mannen en vrou wen zijn, die willen leven uit de Gereformeerde belijdenis en die werken voor de herleving van de Gereformeerde overtuiging. Het Jaarboek van onze kerken kan trouwens iedereen leeren, dat onze kerken in „correspon dentie" staan met drie Schotsche Gereformeerde Kerkengroepen en met een kerk in Wales (En geland). Verder met twee Geref. Kerkengroepen in de Vereenigde Staten, met twee Zuid-Afri- kaansche en een kleine Duitsche Geref. Kerken groep. Reeds daaruit valt af te leiden, dat wij het Gereformeerd Protestantisme niet uitsluitend in ons vaderland mogen zoeken. Al is door Gods goedheid in ons land de Gereformeerde Kerk tot 'n zeer krachtige ontplooiing gekomen, ook bui ten ons land leven en arbeiden Gereformeerden. Brouwershaven. J. MEESTER. DRIETAL TE Katwijk a. d. Rijn J. G. Aalders te Leimuiden. K. Meima te Neede. D. Roest te Opperdoes. TWEETAL TE Katwijk aan Zee J. C. Gilhuis te Mijdrecht. M. de Goede te Breukelen. BEROEPEN TE SantpoortDr W. G. Harrenstein, em.-pred. te Santpoort. Enkhuizen P. Veenhuizen te Den Helder. Langerak Cand. A. Veldman te Utrecht. AANGENOMEN NAAR HolwerdA. Kuiper te Onnen (Gron.). f Ds F. Staal Pzn. Hedenmorgen kwam binnen het berichtin Jezus ontslapen Ds F. Staal Pzn. Onverwacht is deze broeder door den Heere geroepen uit den strijd tot het ware leven. Ds Staal is geboren te Kapelle 28 April 1863 en mocht dus bereiken den leeftijd van 77 jaar. Reeds als jongeling openbaarde hij lust in de vreeze des Heeren en op zijn geboorteplaats heeft hij op alle terrein meegewerkt tot doorbreking van het licht des Woords. Voortgesproten uit een vroom geslacht, vervuld met liefde voor 's Heeren kerk, was het niet te verwonderen, dat in hem de begeerte leefde den Heere te mogen dienen in het Woord in het midden der uitge leide kerken. Straks wordt de weg geëffend en God bracht hem naar Kampen en na zeer voor spoedige studie deed hij intrede te Geesteren- Gelselaar 29 November 1891. Zeker is dezen Zeeuw bijgebleven de trek naar de Schelde- eilanden, want 30 Juni 1895 deed hij intrede te Colijnsplaat, waar hij de Geref. Kerk heeft ge diend tot 4 September 1938, toen hem eervol emeritaat verleend werd. In enkele jaartallen kan alzoo zijn leven en ambts-bediening samengetrokken, maar zoo is het niet met zijn arbeid, die diepe sporen achter liet. De op het oog zoo rustige pastor had een warm gemoed en vurige liefde voor 's Heeren dienst en kerk. V/at hij geweest is voor Colijns plaat en de Classis Zierikzee kunnen de tot oor deel bevoegden verklaren. In gansch Zeeland was hij een bekend man. Jaarlijks verscheen hij als afgevaardigde ter Particuliere Synode. Vele deputaatschappen werden hem opgedragen. Zoo was hij o.a. deputaat ad Art. 49 K.O. en werd hij gezien bij examina met de in Zeeland bekende D.D. Bouma, van der Kooy en Van der Veen, waarbij later Groeneveld. Maar zijn liefste werk was dat voor de Zending. Hij heeft gebeden, geworsteld, gewerkt voor de uitbreiding van den arbeid te Magelang, want het ging hem om de komst van Gods koninkrijk ook in Indië. In den kring der Zendingsdeputaten kon hij pleiten met liefde door de kracht des geloo/s, die hem stimu leerde. Ook daar heeft hij als scriba eerst en later als voorzitter goede leiding gegeven en het was hem eene blijdschap, dat hij nog op breeder terrein voor de Zending werken mocht in den kring der Generale deputaten. Bij het sterven van Ds F. Staal Pzn danken de Zeeuwsche kerken Hem, Die in dezen broe der zooveel geschonken had en bidden zij van Hem troost en sterkte voor zijn weduwe en kin deren, die zooveel in hem missen zullen. De in September j.l. uitgestelde 51e Cen trale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Nederland zal nu gehouden worden op Don derdag 17 October a.s. in de Geref. Kerk aan de O. L. Vrouwestraat te Amersfoort. K. B. S. Vergadering van de Classis Tholen D.V. op Woensdag 11 November a.s. Stukken voor 't agendum aan ondergeteekende. W. G. F. v. HERWIJNEN, h.t. Scriba. Rilland-Bath, 9 October 1940. Serooskerke (W.). KORT VERSLAG van den Kerkeraad, gehouden 3 Oct. 1940. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Handelingen der ge houden Part. Synode. 2. Maandblad Bijbelge nootschap. 3. Ouderlingenblad. Kerkelijke stand. GedooptJohannes Gerar- dus Stroo. Vertrokken S. Meijers Sr. naar Mid delburg Leunis Riemens en Eliz. T. Riemens Langejan naar Rotterdam Wed. J. de Visser Melse naar Meliskerke. Met doopattest naar Grijpskerke D. C. Louwerse naar Vrouwepol der S. Melse naar Souburg Jac. Sinke naar Middelburg Jans de Visser naar Gapinge Wil- helmina Boone. Ingekomen uit MiddelburgJ. Adriaanse en Cor. Suz. Adriaanseden Hollan der uit Souburg B. Mollema en T. Mollema Jellema met 1 gedoopt kinduit Beekbergen Cornelia LouwerseJobse. Rapporten van bezoek aan de J.V. afd. A. door br. de Wolf. Van huisbezoek in 12 gezin nen. Verslag van de gehouden Voortgezette Class, vergadering. Diaconale zaken worden behandeld. Rondvraag. De Praeses verzoekt 13 Oct. vrij te zijn van predikdiensten. Wordt toegestaan. Gevraagd zal worden Cand. Leenhouts. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. „Vrouwen V.U.-huIp." Het is misschien wel prettig, dat onze spaar- sters weten hoeveel de lichting in Febr. en Sept. heeft opgebracht. In Febr. was de inhoud van de busjes ƒ213.32. Ondanks de vernieling van 28 busjes op 17 Mei was de September-opbrengst 227.94, dus meer dan in Februari. De directeuren der V.U. zullen dat weten te waardeeren, want in dezen tijd is er meer kans op achteruitgang dan op toeneming der inkom sten, terwijl vermeerdering dringend noodig is, gezien het groote tekort en de groote beteekenis van onze Geref. Universiteit in onze dagen. Hartelijk dank M. HUIZENGA—BIJLENGA. Classis Axel. Aan het Agendum van de vergadering in bo- yengenoemde Classis op 15 October, D.V., half te Terneuzen, is toegevoegd „een verzoek van jde kerk van Axel tot instelling van de ambten te Zoutespui". Namens de roepende kerk van Hoek, F. PIJLMAN Jr. AGENDUM van de vergadering der Classis Zierikzee D.V. op Woensdag 16 Oc tober. Aanvang kwart vóór tien, te Zierikzee. 11. Opening door de roepende kerk van 'Colijnsplaat. r 2. Nazien der geloofsbrieven door de afge vaardigden van Bruinisse. 3. Constitueeren der vergadering. Modera- menDs A. A. Oostenbrink, Praeses Ds J. Meester, Assessor Ds F. J. v. d. Ende, Scriba. 4. Peremptoir examen door Cand. H. v. d. Berg, beroepen predikant van Scharendijke. Het ëxamen is als volgt geregeld: na het preekvoorstel, Exegese O.T. Genesis 1 en Amos 3 door Ds V. d. Ende. Exegese N.T. 1 Korinthe 1 en 2 door Ds Leene Dogmatiek door Ds Meester. Ethiek door Ds Voorneveld. Kerkgeschiedenis door Ds Oostenbrink. Ambtelijke vakken door Ds Venema. Kerkrecht door Ds Veenstra. Symboliek door Ds Veenstra. Inhoud H.S. door Ds Unger. 5. Vaststelling der notulen. 6. Ingekomen Stukken. 7. Instructies van de kerk van Scharendijke: „Moet er ook iets gedaan worden vanwege de Classis aan de totstandkoming der vereeniging van de Gereformeerde met de Christ. Gerefor meerde Kerken 8. RapportenParticuliere Synode, Kerk visitatie. 9. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 10. Regeling der vacaturebeurten. 11Algemeene rondvraag. 12. Vaststelling persverslag. 13. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der volgende vergadering. 14. Sluiting na dankgebed door den Assessor. Namens de roepende kerk van Colijnsplaat, H. VEENSTRA, Praeses. A. DE WIT, Scriba. N.B. Ieder afgevaardigde wordt verzocht een vleeschbon mee te brengen. Uit het September-nummer van „De Wande laar"* „Die zichzelven blijven" zoo luidt het we zouden haast zeggen symbolische onderschrift bij de foto van Jaap Doeser, die een Nunspeetsch boerenpaar afbeeldt en waarmee dit nummer al dadelijk goed begint. Wat de maand September buiten voor moois te zien geeft (en dat is heel watwanneer de natuur een tweede, late bloeiperiode beleeft, be schrijft Dra. M. Barendrecht-Hoen op smakelijke en tegelijk instructieve wijze. A. Cocquyt vertelt ditmaal allerlei wetens waardigs over enkele oogstgebruiken, die in som mige deelen van Belgisch Vlaanderen en Brabant nog in eere gehouden worden en over de typi sche gezegden hieraan ontleend. Over de vele veronderstellingen, die reeds ge opperd zijn naar aanleiding van den vogeltrek, komt H. A. Visser aan het woord. De tegen woordige waarnemingen hebben o.a. door mid del van ringonderzoek de fantastische bewerin gen over de treksnelheid en de hoogte, waarop trekkende vogels vliegen, op verrassende wijze weerlegd. Uitgaande van een bekend Duitsch raadseltje, dat gaat over een boom met dertien takken iedere tak heeft vier twijgen en iedere twijg zeven blaren, komt Dr. A. C. de Koek op de verdee ling van het jaar, gebruik makend van de oudste bekende gegevens en onderwerpt de beteekenis van de namen der maanden aan een onderzoek. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Gevonden in mijn brievenbus een en veloppe bevttende twee gulden „Uit dankbaarheid van een belijdeniscatechisant van Dr Hommes". Brs diake nen zijn hiervoor zeer erkentelijk. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Wagenaarstraat 6. Gironummer 329748. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van André Tazelaar uit het busje 4.57 Adrie, Marie, Jan, Hermien en Willy 270y2 centen Catechisatiebussen 33.85 Busje fa milie Le Cointre 6.Voor al deze giften mijn har- telijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereeniging Febête St. Laurens vergadert D.V. 16 October a.s. des namiddags 3 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp „Lucas 1 en 3118" door zr A. KoningKoomans. Bijdrage zr W. Jansenvan Kesselen. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens G.G. „De voetwassching" door Cornelia Lorier. Na de pauze voor de leidster. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. B Oud Test. Schets 55. B. en B. 21 Aug. 1936 door Jo Bakker. Vad. Gesch. Schets 40, 17e jaargang No. 31 door Cath. Aarn. Hd. MemorisatieA. Dekker. Bijb. Gesch. „Het Heilig Avondmaal", Rettie Geuze. Memoriseeren door Marietje Joosse, Leida Volmer, Leunt je Joosse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeéling II. (Meisjes van 1416 jaar.) Vergadering in de con sistorie Hofpleinkerk (boven) na den morgenkerk dienst. Afdeeling III. Vergadert Zaterdagmiddag van 3.304.30 uur Zaaltje Den Boer. InleidsterSaartje Meliefste. Na de pauze stemmen voor een Secretaresse en een Bibliothecaresse en Penningmeesteresse. Geref. Mcisjesvcreeniging „Meisjesroeping"M'burg. Vergaderen Donderdagavond van 78 uur. N.T. „Gethsemané", No. 46 v. d. 19e jaargang door B. v. d. Broeke. Bijdrage door Mien Hendrikse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Consistorie Hofpleinkerk 's Zondags na kerktijd. Kerkgesch. „Vereenigd met Chr. Ger.", 18e jaar gang '38 door Cor Geldof. Bijdrage Cor Corbijn. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N.T. „Van Gethsemané naar Golgotha", 19e jaar gang no. 48 door Stien van den Berg. Bijdrage Koos Dronkers. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.Vop Zondag 13 October, 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geestelijk leven „Roeping en Wederge boorte" in te leiden door br. M. v. d. Broeke. Voor lectuur zie Mannenblad Jan.-Maart-Mei. Het Bestuur. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 13 October 1940, 7 uur. G. B. 29. „Van het onderscheid der ware en valsche kerk", vr. J. Pouwer. Varia vr. H. M. Kingmans. Na de pauze Huishoudelijke zaken. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. G. B. Art. 17. „Van de wederoprichting des geval len menschen" door M. Walraven. M. O. Schets 2. „De regeling van den arbeidstijd" door W. Walraven. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Vergadert 's Zondagsavonds 7 uur in de Bogardzaal. G.B. 5. „Waarvan de H. Schrift haar autoriteit en aanzien heeft", A. H. Verstrate. V. G. 13. „Willem I kiest de zijde van het Neder landsche volk", J. Joosse. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling II. Vergadert eiken Zondagmiddag van 45 uur in de consistorie der Noorderkerk. Bijb. Gesch. „Jacob in ballingschap", J. v. 't Spijker. Vad. Gesch. door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Izaks geboorte", H. Mandenmaker. Vad. Gesch. „Naar de revolutie" (17841795), vr. C. Meliefste.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3