KERKMËUWS7" OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. naar de kerk te gaan en lieten dit daarom al spoedig na. In het Westen van Z. VI. zijn heele streken, waar de kerk geen plaats van beteekenis meer in het leven inneemt en het Evangelie van Gods genade in Christus niet meer wordt gehoord. Aan godsdienst en kerk is men ontgroeid. Hoe men over de dingen denkt blijkt uit het antwoord, dat iemand den predikant gaf op diens vraag of de menschen daar ook naar de kerk gingen. „Ach neen", was het goedmoedige ant woord, „want ziet u, er wordt bij ons in het dorp gelezen". Ziedaar het standpuntmenschen, die een paar boeken meer dan anderen gelezen hebben, achten zich ver verheven boven het gewone kerkgaande publiek. Hoe noodig is het Evangelisatiewerk in dit deel van Z. VI. Zegene God den arbeid ook in Breskens. In Breskens was een zeer kleine groep. Te Spui bij Axel is een aanmerkelijk grooter groep, die institueering der kerk aldaar begeert. Hier kan direkt een flinke Gereformeerde Kerk tot openbaring komen. We hopen, dat spoedig ook in het Oosten de ambten kunnen worden ingesteld in een nieuw geïnstitueerde kerk, zoodat de Classis Axel negen kerken onder haar ressort mag tellen. A. B. W. M. KOK. ONS GEZINSLEVEN EN DE HEILIGE SCHRIFT. 87. Een taak voor Vader. Zijn onze vaders de laatste tientallen jaren niet een beetje verwend Vraagt ge waarin dan 7 Wel, we hebben het groote voorrecht in al onze steden en dorpen onze jeugdvereenigingen te be zitten, voor groote jongens en knapen, voor onze groote en jongere meisjes. En in die jeugdver eenigingen- krijgen onze jongelui een alleszins prijzenswaardige vorming, met het oog op de noodzakelijke behoeften van kerk en staat en maatschappij. We hebben daar niets dan liefde en lof voor alleen zouden we willen wenschen, dat nog veel meer ambitie en toewijding van de zijde der jeugd en die der ouders werd betoond. Maar wat ik zeggen wou als we nu eens niet in het gelukkige en gewaardeerde bezit waren van die jeugdbijeenkomsten, dan zou toch eigen lijk heel wat van die arbeid op de schouders van de" ouders, inzonderheid van de vaders, komen te rusten. Want die zijn feitelijk in de allereerste plaats daarvoor aangewezen. Nief alleen, omdat het zoo noodig en zoo goed is en ook niet alleen, omdat onze opgroeiende jeugd het bedoelde on derricht en de bedoelde leiding niet missen kun nen voor hun toekomstmaar wel degelijk in de voornaamste plaats omdat onze God dat in Zijn Woord als een taak legt op de schouders van onze vaders. Moeten onze vaders niet zijn profeet, priester en koning in hun gezin Zeg nu nietmaar dat klinkt zoo voornaam en zoo geweldig en zoo hóóg !r, Want het is toch metterdaad' waar we mogen en moeten daar niets af doen. Zeker, het is een groote zegen, dat we onze jeugdbijeenkomsten hebben en dat ze zoo bloeien en groeien (dat is toch wel zoo, ook bij u in de gemeente?) Onze ouders zeggen al gauw: wij zelf kunnen dat zoo nietwe zijn er niet geleerd genoeg voor en we hebben er de tijd en de gelegenheid niet voor En er zijn wel geval len, dat we dit niet ontkennen kunnen. Al wor den die gevallen, dank zij de mooie arbeid onzer jeugdvereenigingen in de laatste tientallen jaren, wel zeldzamer. Maar nog eens als die jeugd-vergaderingen nu eens niet konden gehouden worden, wat dan 7 In dezen winter bijv. is dat geen denkbeeldig ge val, al hopen we nog steeds het beste Welnu, dan moeten onze vaders en onze groot ste zonen en dochters aan het werk in het gezin. Onder leiding van den vader. Dat is in volkomen overeenstemming met wat Paulus reeds negentien eeuwen geleden schreef aan de Efeziërs zie maar Efeze 6 vers 4 En gij vaders, voedt uwe kinderen op in de leering en vermaning des Hee- ren. Ja, dat doen onze vaders nu ook wel, gelukkig! Maar in het gevreesde geval zal dat nog een heel wat rijkere en ruimere inhoud krijgen. Die leering en vermaning des Heeren houdt in de kennis van het Woord Gods en van Zijn geboden en inzettingen voor kerk en staat en maatschappij ring te pakken heeft." „Enwat hem de zaak nog moeilijker maakt", zei Truus, „Frits heeft juist onlangs pro motie gemaakt „Frits... promotie...?" vroeg Anneke verrast. „Hij is daar bij z'n firma tweede boekhouder geworden. Je moet maar boffen, maar ik vind het vreeselijk voor Karei, dat het hem weer te gen loopt bij z'n forma, waar hij steeds met zoo veel ambitie werkteheeft hij niet altoos ge sukkeld met betrekkingen De beide vriendinnen liepen voort, gedachten- vol. Dan kwam Truus plots „Zeg, Anver baast het jou, dat er tegenwoordig zooveel jon gelui ontevreden zijn en opstandig worden Je moet je toch maar even verplaatsen in hun po sitie „Maar, Truus, keur jij dat dan goed?" „Dat niet, maar is 't niet heel verklaarbaar, An „Verklaarbaar zeker, Je weet, hoe het met Frits is gegaan. Die kreeg ook tegenslag, en kon er niet tegen. Hij koos de partij der ontevrede nenhij koos de zijde der opstandigen." ,,'t Is waar, An, ik hoop, dat Karei daarvoor bewaard mag blijven." De beide vriendinnen spraken wel af en toe over Frits Kooijmans. Anneke en Truus verzwe gen niets voor elkaar. Ze vertrouwden, elkaar hun hartsgeheimen toe, wisten zich hecht verbon den door den band der liefde. (Wordt vervolgd) het leeren leven daarnaar met de liefde en de toewijding van ons harthet vermijden van alles, wat daarmee niet in overeenstemming zou zijn het zich leeren onderwerpen aan des Heeren ge bod in alles, gehoorzaam en gewillig het alle dagen en onder alle omstandigheden leeren vra gen Heere, wat wilt Gij, dat ik doen zal Geen tijd en geengelegenheid Die komt er juist nu, in de lange avonden en nu allen (of velen) thuis moeten zijn. Geen bekwaamheid Al doende leert men en al aanpakkende groeit de kennis en de bekwaam heid en bloeit op de belangstelling en de energie. Als het maar moet, dan kan er zoo veel. Welnu dan doen en aanpakken Tot er weer betere tijden komen (onze God geve heten de betere gelegenheden weer kunnen worden benut. Van harte sterkte en moed en wijsheid en... een biddend leven Van W. te W. HULPACTIE GEREF. PREDIKANTEN. Een herinnering. Onderstaand Comité richtte zich per circulaire in de maand Juli tot O, predikanten bij de Geref. Kerken in Nederland, met het dringend verzoek een gift van ongeveer 3 van Uw inkomen te willen storten op postrekening 133907, ten name van J. M. Spier, 's-Gravendeel met de bedoeling om met vereende krachten onze collega's, die door den oorlog alles verloren hebben, weer in de gelegenheid te stellen zich in hun woning te installeeren. Velen hebben aan onze oproep blijmoedig ge hoor gegeven, waarvoor we hun erkentelijk zijn. Doch slechts één derde gedeelte van alle pre dikanten heeft tot nu toe ons verblijd met hun bijdrage. Misschien zijn de vacanties er de oorzaak van, dat het grootste gedeelte nog niets van zich heeft laten hooren. Niemand zal toch willen achter blijven, wanneer hij bedenkt wat het beteelcent door den oorlog plotseling van al z'n bezittingen beroofd te zijn. Laat de dankbaarheid voor het feit, dat gij geen schade leedt, U bewegen, als nog Uw bijdrage zoo spoedig mogelijk toe te zenden aan den penningmeester van ons Comité. Kunt ge Uw bijdrage niet ineens missen, doet het dan zooals anderen in enkele termijnen. Maar laat Uw gedupeerde collega's niet de dupe worden van Uw vergeetachtigheid. Mogen we van hen, die in de onmogelijkheid verkeeren iets bij te dragen, dit ook even ver nemen We hopen na deze herinnering op een stroom van giften, opdat de getroffenen met hun gezin nen spoedig kunnen geholpen worden, en zij niet langer afhankelijk behoeven te zijn van tijdelijke hulp, welke zij van menschen uit hun omgeving reeds zoolang genoten hebben. Het Comité, P. G. KUNST, Amsterdam. P. PRINS, Dordrecht. B. TELDER, Breda. F. DE VRIES, Den Haag. J. M. SPIER, 's-Gravendeel, Girorekening 133907. TWEETAL TE GrootegastA. Bos te Hoogersmilde. Js v. d. Linden te Ten Post. BEROEPEN TE Weesp Dr W. G. Harrenstein te Santpoort. AANGENOMEN NAAR Baarland Cand. W. J. de Ruiter, hulppr. te Axel BEDANKT VOOR Zonnemaire Cand. W. J. de Ruiter, hulppred. te Axel. Zoo juist ontvangen Handelingen der Part. Synode van de Geref. Kerken in Zeeland, gehouden te Goes. Drukkerij Littooij, Terneuzen. Voor de geheele uitvoering moet men een woord van lof hebben. Op duidelijke wijze heeft de scriba het verhandelde in een 13-tal artikelen vastgelegd. Bij nalezing blijkt wel, dat hoe kort de vergadering der Synode ditmaal heeft geduurd er toch heel belangrijke besluiten ge nomen zijn. Van zeer verre strekking is te achten op bladz. 8 het besluit te aanvaarden de voor stellen van de deputaten ad Art. 13. De kerken mogen er wel op letten, dat daaruit voortvloeit, dat de volgende jaren de 10 vervallen voor de kerken, die een emeritus, etc. hebben te ver zorgen en dat dus de geheele som wordt omge slagen over al de classes en de kerken. Ook is besloten, dat Zeeland in 1941 zich aansluiten zal bij de landelijke samenwerking inzake Art. 13. Beide besluiten zijn van groote beteekenis te achten. Over Zendingszaken kon helaas door bekende omstandigheden niet veel gesproken worden. Gaarne hadden we het opwekkingswoord door het moderamen der Synode aan de kerken ge zonden in deze Handelingen opgenomen gezien. De Evangelisatie-arbeid noopt tot dankbaar heid. In de lijst der deputaten trof ons, dat er met heenwijzing naar beneden pagina 13 staat „sinds dien overleden". Zoo spoedig na de vergadering van 10 Juli 1940 nam de Heere weg onzen accu raten en trouwen broeder C. P. Pouwer, die jaren lang zorgen hielp voor de zaken van Art. 13. Wij missen hem. Op bladz. 8 C. Rapport ad Art. 13 K.O. zal moeten zijn Art. 19. Ga in 's Heeren gunst alle arbeid in de Zeeuw- sche Kerken gezegend voort tot Zijne eere en ook de lezing dezer Handelingen bemoedige voorwaarts te gaan in Zijne kracht. Auto-Zending. Het zomerwerk der vereeniging voor Evange lisatie „De Auto-Zending in Nederland" (voor zitter Ds Y. van der Zee evangelistD. Schot vanger, Chasséstraat 111, Amsterdam-West) is weer geëindigd. Vóór 10 Mei werden samenkom sten gehouden in Kethen, Kralingscheveer, Hei- nenoord, Zevenhuizen, Capelle a. d. IJssel en Spijkenisse. 15 Mei werd de Zendingsauto ingeschakeld in de ambulance en evacuatiearbeid te Rotterdam. i De auto bleef onder beheer van den medewer kenden Theologischen student A. de Bruin van i Rotterdam. Op zijn initiatief werden in vele plaatsen bijbels, kerkboeken enz. voor de van alles berooide gemeenteleden verzameld, die dan i met de Zendingsauto naar Rotterdam werden ge bracht en daar verspreid en ook voor een deel doorgezonden naar andere geteisterde plaatsen. I Dit werk geschiedde in samenwerking met het Ned. Bijbelgenootschap. Intusschen ging de evangelist, na toestemming van den Procureur-Generaal voort met de straat- prediking, nu zonder auto. Iedere week sprak hij in Krommenie, Zaandam, Purmerend, Wormer- veer en Ilpendam. Onderwerpen als Waarvoor leven wij Het brood in ons leven De ware nood in ons leven De weg naar het ware geluk; t Oorlogstoestand en vredeskans enz., werden vooraf door strooibiljetten en advertenties be kend gemaakt. Over het algemeen werden deze samenkomsten zeer goed bezocht. Zoolang in den komenden winter het gewone werk niet kan doorgaan, zal de evangelist ver schillende dorpen door huisbezoek, lectuurver- spreiding en Bijbelverkoop intensief bewerken. Begonnen wordt met de plaatsen Broek in Wa terland, Ilpendam en Wormerveer. Het is een buitengewoon geschikte tijd voor Evangelisatie. K. B. S. Middelburg, Bijbels enz. De (nieuwe) bijbels heb ik nu ontvangen. Mag ik verzoeken dat diegenen, die zich hebben opgegeven (en enkelen, die dit mondeling vroegen) de bijbels komen ophalen Dinsdagmiddag tusschen 5 en 6. Voorts heb ik ongeveer nog een 200 Psalm boeken met N. T. (niet nieuw). En tenslotte ontving ik door den heer de Bruin nog tal van leesboeken. Niet echter liederenboeken en kin derboeken, zooals sommigen vroegen. Gaarne zal ik deze distribueeren op dag en uur als hierboven opgegeven. A. H. O. Coetus Predikanten Classis Middelburg. Gewone tijd, gewone plaats. Vrouwepolder. In verband met de verlenging van den zomertijd zullen de kerkdiensten a.s. Zondag niet om half tien en twee uur (zooals was afgekondigd), maar om half elf en drie uur beginnen. DE KERKERAAD. St. Laurens. VERGADERING van den ker- keraad, gehouden op 2 October 1940. Afwezig met kennisgeving br. S. Simonse. Voorzitter Ds A. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1. Steunaanvraag van de G.E.O.S. tot verspreiding van het maandblad het Toplicht. Wordt reeds voor gewerkt in de Gemeente. 2. Een schrijven van het Comité der Centr. Diaconale Conferentie te houden D.V. 17 Oct. te Amersfoort. Voor kennisgeving aange nomen. Rapportena. Ziekenbezoek. De Voorzitter -brengt verslag-uit van dien arbeid in de Gemeen te. b. Classicale zaken. Br. Koole brengt verslag uit van bezoek aan de Classisvergadering, ge houden op 2 October, c. Huisbezoek. Brs ouder lingen bezochten met den Praeses een aantal ge zinnen en brengen verslag uit. Diaconale zaken. Brs diakenen brengen verslag uit van hun arbeid enkele zaken worden nog besproken. Kerkelijke stand. Ingekomen van Bergen op Zoom zr J. Tramper. Vertrokken naar Middel burg met doopattestM. Louwerse. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Middelburg. VERGADERING op Don derdag 3 October 1940, des avonds 7 uur, in de consistoriekamer der Hof- pleinkerk. Praeses Ds Oussorep. Aanwezig 40 broeders. De notulen worden na lezing vastgesteld. Ingekomen Stukken Een schrijven van een broeder, houdende dank voor betoond medeleven. Ds Tazelaar bericht, dat van uit Zeeland voor- loopig geen preeken per radio kunnen worden uitgezonden. Een brief van de Ver. van Organisten wordt in handen gesteld van de Commissie van Beheer. Een ex. van de Handelingen der Part. Synode van Zeeland 1940. De Commissie van Doopaanvragen enz. rap- porteert, dat één attestatie is ingekomen, dat een Huwelijksbevestiging wordt aangevraagd, dat voor een kind de doop wordt begeerd, dat een doopattest en drie attestaties zijn aangevraagd. Censura Morum wordt gehouden. Geen der broeders heeft bezwaar. Nominatie van kerkeraadsleden. Tot candi- daat-ouderling worden gesteld de brs C. Bou- cherie, Seisweg, Chr. de Bruin, Heerengracht, A. U. Ie Cointre, Stationstraat, K. Huizenga, Spanjaardstraat, P. J. de Jonge, Noordweg, J. Labruyère, Nieuwlandscheweg, J. Looise, Kleine Werfstraat, C. van Moolenbroek, Noordsingel, J. Tevel, Seisstraat en G. Venhuizen, N. Vliss. weg. Tot candidaat-diaken worden gesteld de brs J. Baljeu, Jodengang, A. Huijsman, Breeweg, C. Kruijsse, Veersche weg, G. Mandemaker, Zach. Jansenstraat, R. Nonnekes, Nadorstweg, A. Rot huizen, Noordstraat, P. Schoonaard, Noordsin gel en M. Walraven, Segeerssingel. Voor de in November te houden Classis wor den benoemd als primiDs Oussoren en .br Ta zelaar en als secundiDr Hommes en br L. J. Vroon. Br van Sluijs brengt verslag uit over de ge houden vergadering van de Classis en voortge- 1 zette Classisvergadering. Hij zegt o.a. dat nog 1 een voortgezette vergadering zal worden gehou den om een getuigenis op te stellen. De Commissie voor Doopaanvragen, enz. zal voortaan vergaderen des Woensdagsavonds van 1 half zeven tot half acht. Volgende week Sectie. DE KERKERAAD. Het gepredikte woord. Preeken van Johannes Calvijn, vertaald door Ds J. Douma en Ds W. H. van der Vegt. Deel IV Decaloog. Hiermede is het eerste deel van de tweede reeksen van drie deelen verschenen. De volgende deelen zullen preeken bevatten over de Kerk en het Verbond. Reeds eerder zeiden we, dat we dankbaar kunnen zijn, dat deze preeken ver schijnen. Dat we nu voor ons hebben een deel wat handelt over de 10 geboden zal menigeen met gejuich begroeten. De stem van Calvijn te kunnen hooren temidden van de vele stemmen van onzen tijd is wel» van groote waarde. We verblijden ons zeer over deze uitgave, die als gewoonlijk zeer goed verzorgd is en keurig ge bonden. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met vriendelijken dank ontvangen uit Vlissingen door Mej. I. G. J. Fros voor de Schoolzending ƒ4. Ds. HEIJ. Middelburg. Getelde collecten Collecte Hulpbeh.- en Hong. Studenten 145.24 Collecte Aflossing 139.64 Collecte Emeritusfonds 145.45 Collecte voor de Kerk 173.22 Kerkbussen 68.55 Huwelijkscollecte 11 September 6.09 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. LINNENKASTEN MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met vriendelijken dank bericht het Comité voor de Linnenkasten in de maand September te hebben ont vangen uit Almkerk door Mevr. Hakman 8. Renesse door Mevr. Kloet 5.Axel door Mevr. J. M. Oggel 2.50, Haamstede door Mej. Verton f 9.85, Middelburg door Mej. de Wagemaker (2e verantw.) 77.60, van N.N. te W. 5.Grijpskerke 20.15, Mej. Joz. Francke, Kamperland door Mevr. Markusse 10.Zierikzee door Mej. K. Heuseveldt 16.St. Laurens door Mej. Hillebrand 2.50; Arnemuiden door Mevr. de Jongev. d. Broeke 6.25. Binnenkort hoopt het Comité in haar jaarlijks ver slag een totaal overzicht van haren arbeid te geven. Zij moest om de plaatsruimte wat meer beknopt zijn met het noemen van de verschillende vereenigingen. Wij hopen onzen arbeid met nieuwen moed te begin nen voor 1940-'41. Al is er nu vertraging in het door zenden der gelden, dat mag ons niet doen verslappen. Het Zendingsbevel blijft en onze God zal verder zor gen. Met vriendelijke aanbeveling. Namens het Comité, J. A. J. VAN SCHELVEN, L. Noordstraat 61, w.n. Penningmeesteresse. Middelburg, 3 Oct. 1940. Girono. 372274. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert 10 October om 7.30 uur. Jaarvergadering Gew. Gesch. N.T. B. en B. no. 22, 20e jaargang. „De eerste Christengemeente", Jans Willemse. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. A. vergadert D.V. a.s. Woensdagmiddag 9 October, om half 3 in 't Vereenigingsgebouw N.T. Schets 70. „Jezus te Nazereth", B. en B. 18 Juni 1937 door N. Wielemaker Fd. Vrij onderwerp. „Naomi en Ruth", Betsie Daane. ReciteerenJ. Boone. ImproviseerenC. Simonse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Meisjes van 1214 jaar. Vergadering op Zater dagmiddag van 2.453.45 uur in de consistorie Noor- derkerk (boven). Bijb. Gesch. „De voetwassching", Saartje de Jonge. Reciteeren door Jannie de Wolf, Sien Sturm, Suus Vermeulen. Afdeeling II. Vergadering Zaterdagmiddag half drie. Willen de meisjes, die op dat uur beslist niet kunnen, even be richt sturen aan één van de leidsters Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. O. T. „Jeremia", No. 15 v. d. 17e jaargang door Cathr. Wattel. Bijdrage door Tanny Boon. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Vergadert 's Zondagsmiddags 4 uur in de Hofpleinkerk Gel. Art. 11. „Dat de Heilige Geest waarachtig en eeuwig God is", 18e jaarg. no. 45, Francien Pouwelse. Kerkgesch. „De vereeniging van 1892 en de be zwaren overwonnen", 18e jaarg. nos 33 en 38 door Cor Geldof. De J. V. op G. G. „Spr. 8 33a" te St. Laurens vergadert Zondag 6 October om 7 uur. S. S. 59. „Het Avondmaal", vr. J. v. d. Broeke. V. G. 2. „Op den drempel der middeleeuwen", vr. J. Gideonse. Geref. Knapenvergadering Benjaminte St. Laurens B. G. „Gethsemané" (Matth. 26:30 en 3656). Na de pauze K.G. „Augustinus en Pelaguis" door vr. Jac. Janse. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudekerke. 1. „Babels Torenbouw", Gen. 11 19, A. Verhage. 2. „Prins Willem III", J. Filius. 3. VoordrachtC. Wielemaker. 4. ImprovisatieD. de Buck. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. G. B. Art. 17. „Van de wederoprichting des geval len menschen" door M. Walraven. M. O. Schets 2. „De regeling van den arbeidstijd" door W. Walraven. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. Zondag 6 October 1940. G. G. 43. „Bij den Hoogepriester", la, vr. T. Hove- stadt. A. R. 41. „De voorbereiding der landsverdediging", vr. H. Lorier. Varia E. Kögeler. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuel", M'burg. Afdeeling 11. Vergadert elke Zondagmiddag van 45 uur in de consistorie van de Noorderkerk. Bijb. Gesch. „De strijd om het eerstgeboorterecht" door vr. A. Roose. Daarna Varia.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3