OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. De kerkeraad der Geref. Kerk van Goes heeft besloten, om met ingang van Zondag 6 Oct. a.s. de avondgodsdienstoefening van half zes te verleggen naar 's middags half drie. De Gereformeerde Kerken in Nederland. Deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid wijzen de kerken erop, dat zij zich voor vragen, die in verband staan met den huidigen bezettings-toestand, hebben te richten tot den Voorzitter, Prof. Dr H. H. Kuyper, Stadhouderslaan 104, 's-Gravenhage, of tot Mr Dr J. Donner, Statenlaan 110, 's-Gravenhage. Voor andere zaken kan men zich blijven wenden tot ondergeteekende. Namens Deputaten, J. RIDDERBOS, Secretaris. Kampen, 9 September 1940. Studie-fonds Theol. Hoogeschool. Na eerst te hebben verantwoord enkele giften voor bovengenoemd fonds, schrijft Prof. Dr A. G. Honig het volgende Voor deze giften ben ik zeer dankbaar. Overigens ben ik teleurgesteld. Voor Woens dag 18 Sept. heb ik minstens nog 131.noo- dig. Het is eene harde zaak voor alle hoogleera ren aan de alumni te moeten zeggen, wij kunnen u het beloofde slechts gedeeltelijk uitkeeren. Moet het wezenlijk daartoe komen, broeders en zusters De Penningmeester, Kampen, 9 Sept. 1940. A. G. HONIG. Gironummer Studiefonds 231412. Zijn er in Zeeland broeders en zusters, die door de zending van een grootere of kleinere gift onzen Professor Honig uit den nood willen hel pen Dat ze het dan spoedig doen. Prof. Dr H. H. Kuyper schreef in de He raut een artikel over onze kerkelijke vergaderin gen. Om het hooge belang der zaak zij het ver gund een gedeelte door te geven. Zooals ik reeds een vorige week meedeelde, vallen, naar het oordeel der Procureurs-Generaal, Directeuren van Politie, alle vergaderingen van .kerkelijken aard, behalve die voor den eeredienst, onder de bepaling, dat vergaderingen, waaraan meer dan 20 personen deelnemen, kennis moeten geven van hun vergadering en van de onder werpen, die behandeld zullen worden aan den Procureur-Generaal. Intusschen is 3 September een nieuwe verordening verschenen, dat al deze vergaderingen provisorisch niet mogen gehouden worden, wat dus ook onze kerkeraadsvergade- ringen, classicale vergaderingen enz. geldt, voor zoover er 20 personen aan deelnemen. In de Standaard heb ik terstond hiervan mededeeling gedaan, nadat ik zekerheid had gekregen, dat het oordeel van de Procureurs-Generaal was. Dat deze verordening, die zoo diep ingrijpt in het recht van vergaderen en met name in de vrijheid onzer kerken, van blijvenden aard zal zijn, is niet te verwachten. Deputaten door de Synode aangewezen, zullen intusschen alles doen om zoo spoedig mogelijk dit verbod voor de kerkelijke vergaderingen opgeheven te krijgen. Zoolang echter dit verbod bestaat, hebben onze kerken er zich aan te houden. Indien er spoedeischende zaken te behandelen zijn, die geen uitstel kunnen lijden, zou dit kunnen geschieden door een ge- smaldeelden kerkeraad of door een classis con- tracta, mits daaraan minder dan 20 personen deelnemen. Uit het feit, dat dit verbod voor alle vergaderingen geldt, blijkt wel, dat hier achter niet de bedoeling schuilt om de kerken aan ban den te leggen. Laat mij er nog aan toevoegen, omdat daarover mijn advies is gevraagd, dat deze verordening niet geldt voor de catechisaties, om dat deze evenmin als het onderwijs op de scho len in den zin der verordening vergaderingen zijn." K. B. S. Middelburg. Het volgende schrijven ontving ik uit Rotterdam Rotterdam, 12 September 1940. Weleerwaarde Heer, Ik hoop, dat U de voorraad kerkboekjes in goede orde ontving. Mocht Uw gemeente daar mee nog niet volledig voorzien zijn, dan verzoek ik U dringend mij dat even te melden, met op gave van het geraamde tekort. Binnenkort krijgt U een zending aparte N. en kwasi geheimzinnig. „Jij Wat is het dan kwam ze nieuwsgierig. Van Minnen diepte uit z'n jas iets op de Standaard. Z'n oogen doorzochten 't dagnieuws, bleven eindelijk rusten op het examennieuws. Daar had hij 't weer, en schalksondeugend gluur den z'n lach-oogen over de krant, drongen vra gend in die van de zeer ongeduldig wordende Ella. „Toe Piethé wees niet zoo flauw Een beetje gewild deftig en geheimzinnig las hij dan hardop. „Heden slaagde voor het candi- daatsexamen in de rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer Rudolf Eggink van Breda." „Dat 's kranig", prees mevrouw van Minnen gul. „Dat heeft hij vlug gedaan. Dat 's een feli citatie waard. Piet, daarmee moeten we Rudolf gelukwenschen." Dan kwam ze spontaan: „Weet je wat ik nou 's leuk zou vinden Dat de ge slaagde Rudolf Pinkstermaandag ook van de partij zou kunnen zijn „Wat partij deed van Minnen quasi onwe tend. „Ik meende, dat m'n man dan jarig was Van Minnen zag even z'n Ella verbaasd aan. „Dus," lachte hij ondeugend, „je zou hem wil len inviteeren „Gesnapt hoor. Hoe vind je m'n idee „Heel origineel, Ella, nu je 't me pertinent vraagt." „Had 'k wel gedacht, Piet. Je bent 'n lieve jongennog 'n kopje „Graag, Ella. Dusals 'k je goed heb be grepen, hebben we er ieder eentje met de Pink- O. Testamenten. Daarna komen dan de Huis bijbels en de Zakbijbels, waarvoor ik nog aan 't werk ben. Vervolgens komt dan het op de lijst gevraag de, voor zoover het reeds niet bij eerdere zen dingen inbegrepen was, of voor zoover ik het niet reeds aan de adressen stuurde. Met vriendelijke groeten, A. DE BRUIN. Theol. Cand., Nieuwenhoornstr. 63b, Rotterdam. A. H. Oussoren. De Classis Middelburg zal in verband met de huidige omstandigheden niet kunnen samenkomen A. H. Oussoren. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 19 Sept., des avonds 7 uur in de consistoriekamer der Hofpleinkerk. Praeses Dr Hommes. Aanwezig 20 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 1. Een schrijven van de J.V. „Dr. Lützen Wagenaar", dat deze vereeniging zich splitste in 2 afdeelingen. Voorts verzocht deze een consis toriekamer te mogen gebruiken. Wordt doorge zonden naar de Commissie van Beheer. 2. Dank voor betoond medeleven. 3. Een schrijven van den kerkeraad te Vlis- singen. 4. De Commissie van Doopaanvragen enz. rapporteert, dat 3 attestaties zijn aangevraagd en dat voor 1 kind de doop wordt begeerd en dat 2 attestaties zijn ingekomen. Sectie II stelt voor de volgende doopleden tot het doen van openbare belijdenis toe te laten op 6 October a.s. Eva Cornelia de Boeft, Geer- tina H. A. Graafhuis, Jans E. den Hollander, Cornelia G. Izebout, Maatje Kooman, Maria W. Krijger, Maria Labruyère, Teuntje van Sluijs, Helena de VosWilleboordse, Janna Wattel. Elizabeth Willeboordse, Jacobus J. van Aartsen, Hendrik Lenselink, Hubertus Onderdijk, Izak Onderdijk, Jacobus Onderdijk, Willem de Rijke, Marinus D. Walraven. Hierna worden verschillende rapporten uitge bracht. Br. van Sluijs brengt rapport over de laatst gehouden Classisvergadering. DE KERKERAAD. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Tholen, op 11 September 1940, te Bergen op Zoom. 1. De Praeses, Ds M. Ros, opent de verga dering, laat zingen Psalm 2 7, gaat vóór in ge bed en leest Psalm 2 en spreekt een welkomst woord in verband met de tijdsomstandigheden. 2. Ds Vreugdenhil en Br. Muliè zien de cre- dentiebrieven na gerapporteerd wordt, dat de kerken wettig vertegenwoordigd zijn, een Diaken wordt keurstem verleend, er zijn geen instructies. 3. Ds Ros leest de notulen van de vorige vergadering, die onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. 4. Ingekomen Stukkena) Brieven, betrek king hebbende op de Emeritaats-aanvrage van Dr Veltenaarzullen bij die zaak behandeld worden. b) Schrijven van den Kerkeraad te Poortvliet met verzoek inzake een spreekbeurt van een leerend ouderling van elders wordt afgewezen. De Praeses doet mededeeling van gevoerde correspondentie. 5. Op de volgende vergadering hoopt de kerk te Bergen op Zoom rapport uit te brengen in zake de rekening en verantwoording der Depu taten, aan wie eenig financieel beheer is toever trouwd. 6. Rapportena) Ds Vreugdenhil rappor teert aangaande den gang van zaken in onze Classis inzake de Zending b) Ds Vreugdenhil rapporteert namens de Deputaten ter Particuliere Synode van Zeeland c) Inzake het rapport van de Commissie tot herziening van de percentage- cijfers in de Classis, wordt op verzoek van de kerk van Bergen op Zoom, besloten de behan deling daarvan uit te stellen tot een volgende vergadering. 7. De Classicale Deputaten worden geconti nueerd, waar noodig aangevuld en gewijzigd. 8. De collectelijst, ontworpen door den Scriba, wordt na bespreking vastgesteld. sterdagen om mee te converseerenjij wou dan, begrijp ik, babbelen met de rechtsgeleerde Rudolf, en ik zal me moeten amuseeren met Anneke „Dat zou je willen, hè streek ze d'r man langs z'n wang. „Daar komt niks van, hoor." „Ella, Ella, hoe durf je kind", kwam van Min nen schalks. „Wat bedoel je „Anneke inviteeren, endaarbij'n can- didaat in de rechten annexeerenhoe haal je 't in je hoofd „Enik meende, dat je m'n idee zoo ori gineel vond „Dat is ze inderdaad, maar't is op het brutale af, ikikstotterde hij, „ik ben geen huwelijksmakelaar... wat meen je nou?" „Flauwert", vertrok ze d'r gezicht, „wat doe je flauwwie denkt er nou direct aan zoo ietsgunst, 'k noodig er wel meer bij, hoor, en „Toe maar, Ella, 'k luister al", kwam hij on derdanig. En wat zou het dan nog", vervolgde ze, „wat zou het, als ze elkaar weer 's kunnen ontmoeten." „Dacht ik het niet Je tact is voorbeeldig, schat." „Makelaartje spelen doen we niet nietwaar, maar als het moest, zou mij die functie beter staan dan jij." „Natuurlijk, daarover twisten we niet, vrouw." „Wat is nou heerlijker dan een mensch, dan 'n jongmensch gelukkig te mogen zien, en je weet 9. Praeses verwelkomt de Deputaten ad Art. 49 van de Provincie Zeeland, die ter vergade ring komen in verband met de behandeling van de Emeritaats-aanvrage van Dr C. Veltenaar. Praeses leest de desbetreffende bescheiden voor. Na breede bespreking en advies der Deputaten wordt de zaak terug verwezen naar den Kerke raad van Tholen. 10. Praeses dankt Deputaten, die de verga dering verlaten. 11. Rondvraag naar Art. 41 K.O. wordt ge houden en levert geen bijzonderheden op. 12. Vacaturebeurten worden niet aangevraagd. 13. Algemeene rondvraag: geen bijzonderheden. 14. De Assessor leest het persverslag. 15. De volgende vergadering wordt vastgesteld D.V. op 13 November 1940. De Praeses sluit de vergadering, nadat de As sessor is voorgegaan in dankzegging. Op last van en namens de Classis W. M. LE COINTRE, h.t. Assessor. De volgende collecten en giften werden gestort G .3 8 o 13 ®CQ *o 2 'v di ra - .s w Pi A. J. Polder 12.66 5.— Bergen o. Z. 25.60 5.— Krabbendijke 16.51 5.— O. Vosmeer 7.01 2.50 Poortvliet 2.15 4.— Rilland Bath 10.03 5.— Tholen 2.— 1.— -O 8 (J N 10.68 19.63 5.— 15.75 ro D S> \2.19 26.83 16.— 7.93 6.25 11.72 4.31 °Üw S É-6 u li.— 23.71 18.90 9.47 4.80 11.85 7.23 Jc -s -1- dl g 2> CJ -T-. 3 6 <u -G •SI 8.23 13.94 9.68 4.20 11.87 2.— De Bijbelt toegelicht voor het Neder- landsche volk. Uitg. J. H. Kok, Kampen. Het is een aangename verrassing zoo vlug ach ter elkaar nieuwe deeltjes van deze serie te zien verschijnen. Als het zoo door blijft gaan, dan zal dit ook gezien de omstandigheden, toe te juichen zijn. Deze deeltjes zijn bizonder geschikt om als boek gelezen te worden. De verklaring is be knopt, maar duidelijk. Er zijn den laatsten tijd verschenen De Openbaring van Johannes door Ds A. Ringnalda, Marcus door Dr W. Lodder, Esra, Nehemia, Ester door Ds L. Oranje Czn., en Ester door Dr A. D. R. Polman en Romeinen door R. Schippers. We juichen de verschijning van deze deeltjes zeer toe. Ze zijn een goedkoope en toch mooie verklaring van den H. Schrift. Onze Geloofsbelijdenis door Ds Feen- stra. J. H. Kok, Kampen. Aflevering 7 is thans verschenen. Zooals we reeds eerder zeiden superieur werk. Het lezen van dit mooie werk geeft op tal van vragen van onzen tijd licht. A. H. OUSSOREN. Verslag van „Jachin". N.V. W. D. Meinema, Delft. De Geref. Zondagsschoolvereeniging „Jachin" hield 7 Aug. haar algemeene vergadering te Haar lem. Het verslag daarvan lean van heel veel goe de dingen gewagen. Op die vergadering werden twee referaten ge houden door Prof. Grosheide over „Verande ring van werkmethode" en door Mej. G. Ingwer- sen over „Het vertellen op de Zondagsschool". Beide referaten zijn uitgegeven als No. 6 en 7 van Jachin's brochures. Ze verdienen dit ten volle, omdat ze in hooge mate leerzaam zijn. Bij zonder voor die referaten vragen we de aandacht. Belijden en Beleven. Uitg. S. J. P. Bakker, Amsterdam. Dit is een nieuw blad en toch ook weer niet een nieuw blad. Niet een nieuw blad in zooverre het een voortzetting is van „Noord Hollandsch Kerkblad" dat reeds jarenlang bestond en den laatsten tijd onder redactie stond van Prof. Gros heide. Wel een nieuw blad inzoover het nu een breeder terrein wil bestrijken, n.l. het heele land en, verschijnend in grooter formaat, ook een grootere staf medewerkers kreeg. Niet nieuw inzoover de redacteur dezelfde bleef, n.l. Prof. Grosheide, en vele medewerkers van N. H. Kerkblad bleven, n.l. Ds P. van Dijk te Zaandam, Ds K. Fernhout, Ds D. Hoek, H. te Merwe. Wel nieuw door dat nu ook als mede- Piet, datdat Rudolf het meisje graag mag zien en 'n goed oogje op haar heeft." „Wat me niks verwondert", zei van Minnen, „ze is een alleraardigst kind." „En zou 't voor Anneke geen groot geluk zijn, als hij nou maar 's doorpakte „Rudolf is een stiekemert, dat weet je, vrouw." „Maar nu moeten we tactisch te werk gaan, vind je niet „Tact, wat tact", deed van Minnen onnoozel. „Ik bedoelzie je't moet niet opval len, hè", lachte ze met haar allerliefste lach. „Jij converseert natuurlijk met Rudolf, praat met 'm over z'n examens, over de politiek, over......" „Ella, ik hou je niet bij „Je babbelt met 'n over alles en nog wat, en ik amuseer me meer met Anneke. We moeten heel onderhouend met ze omgaan, zullen ze 't heel gezellig hier maken, ze mogen zich niet ver velen, Pietde jongelui vinden elkaar wel op hun tijd, in 's snoepoogenblikje „O'k wou al zeggen, je zou ze toch de gelegenheid willen geven „Natuurlijk, laat dat aan mij overik zou het niet willen laten opvallen, zie jeje weet toch wel van vroeger, hoe we 't aanlegden toen." „Heelemaal herinneren doe 'k het me niet meer, maar ik bewonder weer je geslepen poli tiek." „Als je me maar begrepen hebt", lachte ze stil triumfeerend. „Je bent 'n verstandig vrouwtje, en... 'n lief vrouwtje", kwam van Minnen blij-gelukkig. (Wordt vervolgd) werkers optreden Prof. J. H. Bavinck, D. Gros heide, Dr Harrenstein, Dr N. H. Ridderbos, Dr N. A. Waaning, Ds W. A. Wieringa en Dr L. van der Zanden. De twee proefnummers, die ons werden toe gezonden doen zien, dat het blad in elk geval niet een nieuwen koers wil inslaan. De gekozen naam „Belijden en Beleven" spreekt duidelijk, wat beoogd wordt. De artikelen zijn eenvoudig en leerzaam. Moge het blad in z'n nieuwe gedaante mee werken om, vooral in dezen tijd, in den kring van z'n lezers de kennis onzer Belijdenis te verdiepen en te vermeerderen, tot opbouwing in het geloof. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Secooskerke. L.l. Zondag gevonden in de collecte een extra gift van 5.—, waarvan f 2.50 voor de Kerk en 2.50 voor de Diaconie. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van Ds Oussoren van een broeder der gemeente uit dank baarheid 5.voor de kerk. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereeniging Febéte St. Laurens vergadert D.V. Woensdag 25 September a.s. des na middags om 3 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp „Numerie 20 2328" door zr Weeda- Rietveld. Bijdrage zr C. Hillebrand-Meliefste. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert Donderdag 26 September om 7.30 uur. Gew. Gesch. O. T. Schets 42. „Rehabeam", Leuntje Tramper. Vad. Gesch. Schets 27. „De vrucht van het libera lisme", Mina Vogel. Proza Saar Hillebrand. Geref. Meisjesv erg adering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Inleiding „Waakt", Matth. 24 4351 en 25 146 door Nellie Boone. Reciteeren door Annie van Tuinen, Nellie Drost, Jannie de Wolf, Jeanne de Bruin. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Gel. Bel. Art. 18. „Van de menschwording van Jezus Christus", No. 33 van de 19e jaargang door Bep Walraven. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht", M'burg. O. T. „Jesaja", 17e jaarg. no. 11 door Mien Ton. BijdrageRie de Schipper. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. Kerkgeschiedenis. „De vrouw in de eerste eeuwen der Chr. Kerk", 19e jaarg. no. 12 door Jo Vereist. Bijdrage Jo de Boks. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 22 September 's avonds half zeven in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Schriftst. over „Jac. 1 927" in te leiden door br. J. v. d. Broeke. Voor lectuur zie Mannenblad Nov. 1939. Het Bestuur. Geref. Knapenvergadering Benjaminte St. Laurens. B. G. „Het Heilig Avondmaal", Matth. 26 2629 door vr. J. Riemens. Na de pauze voordrachten door de vr. W. Corbijn en H. Hillebrand. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudckerke. 1. B. G. „Saulus" door F. Wielemaker Kzn. 2. K. G. „Calvijn" door M. Nieuwenhuijze. 3. VoordrachtG. Ruitenbeek. 4. Improvisatie P. Boogaard. Geref. Jongelingsver. Sola-FideMiddelburg. Ethiek. Schets 6. „Het eerste gebod", W. Alewijnse. A. R. Art. 15a. „Overheid en publieke eerbaarheid" door W. Walraven. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 22 September. Aanvang 7 uur. G. G. 42. „Gethsemané", vr. M. Pouwelse Jr. V. G. 15. „Noord en Zuid", vr. A. Graafhuis. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Vergadert Zaterdagmiddags van 56 uur in de consistorie der Hofpleinkerk. Bijb. Gesch. „Na de Zondvloed", H. Asseman. Kerkgesch. „Maarten Luther", vr. W. Willeboordse. Afdeeling II. Vergadert 's Zondagsmiddags om 4 uur in de consistorie van de TSJ oor der kerk. Bijb. Gesch. „De verwoesting van Sodom en Go- morra" door vr. M. Sanderse. Kerkgesch. „Johannes Calvijn" door den leider. ADVERTENTIE N. Heden overleed, zacht en kalm, onze zeer geliefde en zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder PIETERNELLA BOONE, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Allen, die haar gekend hebben zullen beseffen, wat wij in haar ver liezen. Uit aller naam, D. JOZIASSE Sr. Koudekerke, 20 September 1940. Midd. straatweg C 5.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3