J.L.0.S ZE11U KERKBODE. FAMILIE BERICHTEN NIEUWE HAVEN 4. KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. PLAATST UWE IN DE ten met alle vrijmoedigheid Uw woord te spre ken". Het kan goed zijn om ook in onzen tijd te her inneren aan de waarschuwing om traag te zijn om te spreken. Maar er kunnen ook nu omstandigheden zijn, dat te spreken plicht is. Ondanks alles. Het is voor wie geroepen wordt om te spre ken, te getuigen, niet altijd gemakkelijk. Want hier komt zoo licht vleesch en wereld bij. Gelukkig, wie als hij zich geroepen weet om te spreken, als de discipelen met vrijmoedigheid kan zeggenik kan, ik mag niet laten te spreken. Dan zal hij ook genade ontvangen om, als-het- moet, zich met de apostelen te verblijden, dat zij waardig waren geacht geweest, om Zijns naams wil, smaadheid te lijden. (De Zeeuw) DRIETAL TE Zonnemaire G. van Doornik, Cand. te Delft. W. J. de Ruiter, Cand. en hulppr. te Axel. E. Torenbeek, Cand. te Rotterdam. BEROEPEN TE Wommels W. J. Meester te Rhenen. -De Generale Synode te Utrecht. De officiëele mededeeling luidt De zaak-Ds Goossens. Gerapporteerd wordt door de commissie, die benoemd was om het besluit der Synode inzake het door br S. J. P. Goossens ingediende appèl tegen zijn afzetting door de classis Appingedam, gehandhaafd door de Particuliere Synode van Groningen, met hem te bespreken. Uit dit rap port blijkt, dat br Goossens niet wenscht te er kennen het rechtmatige besluit der Synode, waarbij zijn appèl in alle deelen ongegrond werd verklaard. De Synode neemt met leedwezen hiervan kennis en constateert, dat hiermede de zaak-Goossens tot haar einde is gekomen. De Synode is echter van oordeel, dat het verlofs traktement aan br Goossens behoort uitgekeerd te worden tot den datum, waarop hem het be sluit der Synode is medegedeeld (5 Juni 1940). Voorts wordt besloten, dat de beslissing der Synode aan de inlandsche gemeenten van geheel Soemba zal worden medegedeeld door een kort communiqué in de landstalen. Het beroep van de inlandsche kerken van Oost-Soemba op de Synode d.d. 2 Juni 1938 wordt niet ontvankelijk verklaard, daar niet ge bleken is dat de zaken, die daarin aanhangig werden gemaakt, niet konden worden afgehan deld in de mindere vergaderingen en niet geacht kan worden dat zij tot alle kerken in het gemeen behooren. De kwestie-Drachten. De Commissie voor de zaak-Drachten rappor teert, dat zij de beslissingen der Synode heeft medegedeeld, aan de broeders, die bezwaar schriften hadden ingediend en aan den kerkeraad en dat zij een samenkomst met de gemeente heeft gehouden, waarin zij de besluiten der Synode heeft bekendgemaakt en het herderlijk schrijven van de Synode heeft voorgelezen en aangedron gen heeft op verootmoediging en bekeering. De commissie ontvangt opdracht om de zaak verder af te wikkelen en op de volgende Synode hier over te rapporteeren. De voorstellen van deputaten voor de behar tiging van de geestelijke belangen onzer militai ren worden aanvaard. De Synode spreekt haar groote waardeering en dankbaarheid uit voor het werk door de leger-predikanten en reserve-veld predikers met zooveel toewijding verricht. Samenspreking gewenscht. Op voorstel van deputaten voor de bevorde ring van de eenheid onder de Gereformeerde belijders besluit de Synode nogmaals een schrij ven te richten tot de Generale Synode der Chris telijke Gereformeerde Kerk, waarin er bij haar, met name met een beroep op den nood der tij den, opnieuw op wordt aangedrongen tot een samenspreking te besluiten. Prof. Dr H. H. Kuyper doet eenige mededee- lingen betreffende de werkzaamheden van het Comité oorlogsschade Gereformeerde Kerken. Op zijn voorstel besluit de Synode de leden van dit comité te benoemen tot deputaten der Gene rale Synode voor deze zaak. Mr Dr J. Donner, secundus-deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid, wordt tot primus-deputaat benoemd. Behandeling leergeschillen op 24 Sept. Na breede bespreking worden de voorstellen van de Kerk van Arnhem en de Particuliere Sy noden van Noord-Holland en Gelderland om de behandeling van de „leergeschillen" van het agen dum af te voeren verworpen en besluit de Sy node D.V. weer samen te komen op 24 Sept. te Utrecht. De deputaten der Classis Arnhem voor Rijn- Pruisen en Westfalen worden benoemd tot de putaten van de Generale Synode. Tot secundi-deputaten voor het verband tus- schen de Gereformeerde Kerken en de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit worden benoemd: Dr G. Keizer, De Steeg Dr W. G. Harrenstein, Santpoort en Dr C. Bouma, Den Haag. Theologische Hoogeschool-dag. De Commissie maakt bekend, dat zoo er geen bijzondere verhindering komt, de Schooldag van dit jaar alsnog zal worden gehouden, en wel op 19 September, in de Zuiderkerk te Zwolle (dit laatste met het oog op de reisgelegenheden) Óp den 18en September, te 7 uur 's avonds, zal een bidstond worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds K. Holwerda van Amersfoort. De vergaderingen van den 19en zullen staan onder leiding van Prof. Dr G. M. den Hartogh. De morgénvergadering zal aanvangen te half elf en uiterlijk half een eindigen. Het openingswoord zal worden gesproken door den Rector Prof. Dr S. Greijdanus. Daarna zal Prof. Dr K. Schilder een rede houden. De middagvergadering zal aanvangen te twee uur. Hier hopen te spreken Prof. Dr J. H. Ba- vinck (over: „Zending en theologie") en Ds J. O verduin van Arnhem over „De kerk op alles, voorbereid". Wie logies begeert, zende tijdig bericht aan den heer J. Wijnbeek, Sassenstraat 37a, Zwolle, met opgaaf van het aantal personen, en of het voor één of twee nachten wordt gewenscht. De Commissie Ds H. H. SCHOEMAKERS, Voorzitter. J. H. KOK. Dr J. RIDDERBOS, Secretaris. K. B. S. Coetus Predikanten Classis Middelburg Maan dag 2 September 10 uur in „Du Commerce". KONING. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Maandag 2 September, 7.30 uur, consistoriekamer Hofpleinkerk. Het Bestuur. Middelburg. Zitting van de Commissie van Beheer tot het in ontvangst nemen van de vrij willige bijdragen Woensdag 4 September, van 7.308.30 uur, Noorderkerk. Het Bestuur. Middelburg. Regeling Catechisaties. In verband met de verduistering zijn de cate chisaties voorloopig als volgt geregeld Sectie ICatechisaties Ds A. H. Oussoren Woensdagmiddag 1.302.30 meisjes van 13 t/m 15 jaar 2.303.30 meisjes van 16 t/m 17 jaar 3.304.30 meisjes van 18 jaar en ouder. Zaterdagmiddag 1.302.30 jongens van 13 t/m 15 jaar 2.303.30 jongens van 16 jaar en ouder Sectie IICatechisaties Dr N. J. Hommes Woensdagmiddag 1.302.30 meisjes beneden 16 jaar 2.303.30 meisjes van 16 en 17 jaar 3.304.30 meisjes boven 18 jaar. Zaterdagmiddag 1.302.30 jongens beneden 16 j, 7 50—3 30 innnonc van 17 on IJ 1.3UZ.jU jongens beneder 2.303.30 jongens van 17 en 18 3.304.30 jongens boven .18 jaar. jaar jaar Tijd De catechisaties beginnen de eerste week van September. Plaats Deze is dezelfde als het vorige jaar. Hoewel de tijden noch voor de leeraars noch voor de leerlingen ideaal zijn, zoo staat ons geen andere keuze ten dienste. Vriendelijk doch dringend verzoeken we in de eerste plaats de ouders mede te werken aan het getrouw bezoeken van de lessen. Voorts doen we eveneens een beroep op de medewerking van alle werkgevers bij wie catechisanten in dienst zijn. Laat men in deze tijden verstaan, dat het van het allergrootste belang is, dat de band tus- schen jeugd en kerk hecht zij en blijve. De kin deren des verbonds, Gods zaad, moeten thans meer dan ooit geharnast worden om den strijd, misschien wel bange levensstrijd, te kunnen aan vaarden. En onze doopbelofte gaat wellicht nu al zwaarder wegen. A. H. O. AGENDUM van de vergadering der Classis Middelburg te houden D.V. op Woens dag 11 September 1940 in de Hofplein- kerk te Middelburg, aanvang 9.30 uur. 1Opening namens de roepende kerk van Ar- nemuiden. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen. Ds A. H. Oussoren, Praeses. Ds H. Scholing, Assessor. Ds K. J. Kraan, le Scriba. Ds A. Koning, 2e Scriba. 4. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Ingekomen Stukken en Instructies. 6. Rapporten. 7. Rondvraag naar Art. 41 K.O. 8. Aanwijzing roepende kerk voor de volgende vergadering. 9. Persoonlijke rondvraag. 10. Lezing en vaststelling van het kort verslag. 11. Sluiting. Namens de roepende kerk, Ds H. SCHOLING, Praeses. J. P. DE JONGE, Scriba. Arnemuiden, 28 Augustus 1940. AGENDUM van de vergadering der Classis Tholen, te houden 11 September 1940, te 9 uur te Bergen op Zoom. 1. Opening door den Praeses. 2. Nazien der credentiebrieven en instructiën. 3. Lezing en vaststelling der notulen. 4. Zaken uit de notulen. 5. Ingekomen stukken en gevoerde correspon- tie. 6. Behandeling van instructiën. 7. Rekening en verantwoording van deputaten, aan wie eenig financiëel beheer is toever trouwd. 8. Rapporteno.a. Zendingsrapportrapport van de commissie tot herziening van de per- centagecijfers in de classis rapport deputa ten der Part. Synode. 9. Emeritaatsaanvrage van Dr C. Veltenaar. 10. Verkiezing deputaten. 11. Vaststelling collectelijst. 12. Rondvraag Art. 41 en (zoo noodig) Art. 43 K.O. 13. Aanvrage en vaststelling vacaturebeurten. 14. Algemeene rondvraag. 15. Lezing persverslag. 16. Vaststelling volgende vergadering en sluiting M. ROS, h.t. Scriba. Meneer de Redacteur, Vriendelijk verzoeken we opname van onder staand stukje. Hoewel onze stad fel getroffen is geworden door de huidige tijdsomstandigheden, heeft het Bestuur der Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" toch besloten haar repetities, zoowel voor groot- als kinderkoor, te hervatten. Ze ging daarbij uit van de gedachte, dat de Christelijke kunst, inzonderheid het Christelijk lied, ook on der de omstandigheden van dezen tijd, zich ver der dient te ontwikkelen. Hoewel door al het gebeurde vervaagt, ligt toch de uitvoering, die in April 1.1. gehouden werd, bij velen nog in het geheugen. Hetgeen daar gepresteerd werd door het groot-, zoowel als door het nog maar kort bestaande kinderkoor, mag ongetwijfeld zeer goed genoemd worden. Gaarne zouden wij op den ingeslagen weg voortgaan. Op het nieuwe program staat o.a. „Het lied van de klok" van Romberg. Ook lag het in de bedoeling van den directeur eenige ko ren van Mendelsohn en Bach in studie te nemen en te zijner tijd uit te voeren. Wat het kinderkoor betreft ook hiervoor staat heel wat op het programma. Naast liederen, o.a. een Kerstcantate. Terwijl tevens een muziek- cursus gegeven wordt. Dit alles wijst er op, dat de beide komende uitvoeringen weer een succes kunnen worden. Maar, om dit te bereiken is materiaal noodig. We bedoelen niet muziekboeken enz., die zijn gelukkig nog te koop of te huur, maar we be doelen stemmenmateriaal. En dat moet ons hoofd zakelijk geleverd worden door de leden van de Geref. Kerk van Middelburg. Wij wekken daarom de Middelburgsche jon gelui, en ook kunstlievende ouderen, op zich te scharen onder de leiding van den Heer Jacob Ros. De ouders worden vriendelijk verzocht hun kinderen naar het kinderkoor te zenden. Heusch, U bezorgt uw kinderen daardoor een gezelligen Woensdagmiddag, en dat voor heel weinig geld. Niet alleen gezellig, maar bovenal leerzaam. Als men voor de radio de koren en de kinder koren hoort, vraagt men zich onwillekeurig af is zoo iets in Middelburg nu niet te bereiken We zijn er van overtuigd, dat dit mogelijk is. Maar dan moeten velen, feitelijk allen, medewer ken. De kosten kunnen geen bezwaar zijn. Voor het groote koor bedraagt de contributie 0.50 per maand. Voor meerdere leden uit één gezin kan echter een zelir voordeelige regeling worden toegepast. Indien twee gezinsleden lid zijn is maar contributie voor één (dus 0.50) verschuldigd. Bij drie gezinsleden ƒ1.per maand. Voor het kinderkoor is de contributie 5 cent per week. Gerekend over 52 kalenderweken. Het jaarlijksch bedrag komt dus op 2.60. Alle repetities worden gehouden in de Bogard- zaal (ingang poort). Voor de kinderen Woensdagmiddag te 4 uur. Voor het grootkoor: Woensdagavond te 8 uur. Alle repetities worden geleid door den bekwa men musicus Jacob Ros. 't Spreekt vanzelf, dat nieuwe donateurs (mi nimum bijdrage 1.'s jaars) gaarne geboekt worden. Namens het Bestuur van D. D. G„ J. JANSE, Secr. De gave der muziek en zang is van den Heere. Is er wel één boek, dat ons zoo opwekt om te zingen en den Heere te prijzen, als de Bijbel Vroeger waren er wel eens menschen, die muziek en zang eigenlijk goddeloos vonden. Zelfs heb ik ze gekend, die meenden, dat een organist eigenlijk een wereldsch mensch was. Zoo'n muziekman, die was zoo „lucht", wel dat kon onmogelijk een bekeerd mensch zijn. Nu meen ik, dat dergelijke menschen zoo ze er nog zijn, wel met een lantaarntje gezocht moe ten worden, althans in onze kringen. Maar een andere vraag is of we wel genoeg doordrongen zijn van onze roeping om den Heere te loven. Verdringt de radio niet het lied in onze wo ning Is door de uithuizigheid niet veel het sa- menzingen in onze woningen op den achtergrond geraakt? Stellen we ons niet tevreê met allerlei surrogaat Voor eenigen tijd las ik deze opwek king in elk christelijk gezin een orgel. Ik meen, dat daar een schoone gedachte in ligt opgesloten. We moeten onze huiselijke godsdienstoefeningen niet op den achtergrond laten dringen door aller lei bijkomstigheden. Vroeger hadden onze vade ren veel meer dan wij de gewoonte, om samen te zingen en samen te bidden. Welnu, laat het lied, het christelijk lied, weer gehoord worden in onze woningen. En laten we onze kinderen in de ge legenheid stellen, indien dit mogelijk is, om te leeren zingen. We hebben den tijd wel gehad, dat men zeide, dat een kerkdienst, wanneer er meer dan één vers gezongen werd in den tusschenzang, een „zang- schoor' werd genoemd. Toch zouden zulke men schen eens een godsdienstoefening in den tempel in Jeruzalem hebben moeten meemaken. Ik denk, dat ze zich geërgerd van „zulk lucht gedoe" zou den hebben afgkeerd trompetten en bezuinge- schal, tempelkoren, cymbaal, trommel en luit. Ik zie al die instrumenten al bij elkaar in een van onze godsdienstoefeningen en ik zou dan wel eens willen hooren hoe daarop gereageerd werd Hoe dit nu ook zij, we hebben te maken met onzen tijd. Niet met hetgeen eens was. Gelukkig is men tot beter inzicht gekomen. Het overdreven puritanisme, dat zelfs orgels verfoeide en het mysticisme, dat zelfs het lied zeer beknotte, is Gode zij dank verdwenen. De oproep van den Heer Janse geve men gevolg. Laat nu, vooral in dezen tijd, het Christelijk lied gehoord worden. Of men het aangenaam vindt of niet, ieder moet erkennen, dat de Duitschers goed zingen. Laten wij hen doen hooren, dat Hollanders het ook goed kunnen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Ontvangen voor de getroffenen van een zuster 5.Hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Middelburg. Gevonden in de diaconale collecte een bankbiljet van tien gulden „van een broeder, die niet meer ter kerk kan komen, doch op deze wijze van zijn medeleven blijk geeft". Namens brs diakenen har telijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Wagenaarstraat 6. Gironummer 329748. VEREENIGINGSLEVEN. De GerefVrouwenvereeniging „Febé" te St. Laurens vergadert D.V. Woensdagavond 4 September a.s. des avonds om 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp „Genesis 12 113 en Genesis 13 9b" door zr J. WattelBaaijens. Bijdrage zr A. KoningKoomans. Geref. Meisjesver. Het ontluikend leven", St. Laurens G. G. „De slechte arbeiders in den wijngaard" door Neeltje Gideonse. Na de pauze voordracht door Betsie Houterman en Neeltje Gideonse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. N. T. „De troostvolle rede en de Hoogepriesterlijke bede", No. 42 v. d. 19e jaargang door Mien v. Sluis. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem III", No. 30 v. d. 18e jaarg. door Stien Verstraate. Bijdrage Corry Breel. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesplichtM'burg. Inleiding over 1 Cor. 15 en 16, Frans Pouwelse. O. K. „De slaap", 19e jaarg. No. 38, Mies Harinck. Om half acht beginnen, denk er aan Zaterdagmid dag om 2 uur bij M. Ton. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „De troostvolle rede en Hoogepriesterlijke bede", 19e jaarg. no. 42 door Laura de Vos. Opv. „Straffen", 20 jaarg. no. 30, Cokkie Braadt. Bijdrage Leni Bijl. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling 111. Samenkomst Zaterdagavond 7 uur zaal Giststraat. Geref. jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. G. B. Art. 16. „Van de eeuwige verkiezing Gods" door A. Asscheman. K. G. Schets 1. „In de kerk tot Constantijn de Groo te" door G. J. de Graaf. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 1 September 1940. S. S. 70. „De overige brieven C.", vr. J. Vereist. Varia vr. A. Graafhuis. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriftente St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 1 September, 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geloofsleer. Art. 8 en 9 in te leiden door br. A. v. d. Broeke Wz. Voor lectuur zie Mannenblad November 1936. Het Bestuur. Opleiding voor het Mulo-examen A. en B. Voorbereiding voor het toelatingsexamen H.B.S., Gymnasium en Handelsschool. Leerlingen, die daarvoor in aanmerking komen, worden ook opgeleid voor het Middenstandsexamen (Algemene Handelskennis). Leerlingen, die ZES leerjaren ener lagere school met vrucht hebben doorlopen, kunnen geplaatst worden. Latere plaatsing is niet in het belang der leerlingen. Aangifte bij het hoofd der school. De lessen beginnen D.V. 2 September a.s. 9 uur. Namens het Bestuur, Heerengracht 118. J- IJSSELSTEIN (H. d. S.).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3