PREDIKBEURTEN. 12. Na de rondvraag sluit de Praeses de ver gadering en gaat voor in dankzegging. Namens de Classis, TH. P. POTMA, Assessor. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 16 Mei D.V. hoopt ondergetee- ker.de zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het ontvangen van de 2e helft van het Classicale quotum. Arnemuiden 22.50 Domburg 7.50 Ga- pinge 7.50 Grijpskerke 25.Meliskerke 30.Koudekerke 32.50 Middelburg 135.Oostkapelle 20.O. en W. Sou burg 45.Serooskerke 45.St. Laurens 20.Veere 20.Vlissingen 65. Vrouwenpolder 20.Westkapelle 5. C. P. POUWER. Noordsingel 26. Giro 69059. KORT VERSLAG van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Zierikzee, gehouden Woensdag 8 Mei 1940. 1. Ds Unger opent de vergadering namens de roepende kerk van Bruinisse op de gebruike lijke wijze. (Gezongen werd Psalm 91 1 ge lezen Psalm 91.) 2. De kerk van Zierikzee ziet de credentia- len na. De kerken van Oosterland, Zonnemaire en Bruinisse hebben een instructie. Nieuwerkerk en Scharendijke vaardigden een diaken af. 3. In het moderamen nemen plaats Ds Mees ter als praeses Ds van den Ende als assesoor en Ds Venema als scriba. De voorzitter heet bijzonder welkom Ds Voor- neveld, den nieuwen predikant van Haamstede hij spreekt zijn blijdschap er over uit, dat Ds Leene 't beroep naar Zierikzee aannam, en her denkt het overlijden van broeder Dees van Geersdijk. 4. De notulen worden vastgesteld. 5. Het voorstel van den quaestor der classis, br. Davidse, de begrooting op 100.te stel len, wordt aanvaard. 6. Ds Hoek wordt verwelkomd en benoemd tot adviseerend lid. 7. Ingekomen Stukken a. Van het Comité Overvloed van werk krachten. Ds Unger zal deze zaak verder be hartigen. b. Van deputaten voor de geestelijke verzor ging van zeevarenden. Ds Voorneveld wordt daarvoor deputaat. c. Antwoord der Generale Synode op het bezwaarschrift der Classis inzake Drachten. Het bleek verkeerd geadresseerd. Tot het rechte adres zal alsnog de Classis zich wenden. 8. Instructies. Aanvragen van Zonnemaire, Bruinisse en Oosterland naar Artikel 11 K. O. Ter beantwoording van verschillende vragen, die zich daarbij voordoen, wordt een commissie be noemd. De aanvragen aan de Particuliere Synode wor den ondersteund. 9. a, b en c. De rapporten over Classicale Evangelisatie, over de Zending en over appro batie van het beroep van Ds Voorneveld naar Haamstede, resp. uitgebracht door Ds Unger, Ds Oostenbrink en Ds Meester, worden met be langstelling aangehoord en geapprobeerd. d. De boeken van verschillende deputaat- schappen werden nagezien en in orde bevonden; voor het nazien van andere werden deputaten benoemd. e. De classis gaat mee met de wijziging der regeling voor onderling hulpbetoon voor Artikel 13, ten vorigen jare op de Particuliere Synode voorgesteld, en met de aansluiting bij de Lande lijke Samenwerking. 10. Pauze. 11. Tot afgevaardigden naar de Particuliere Synode worden gekozen de volgende predikan ten Ds van den Ende en Ds Meester als primi; Ds Unger en Ds Veenstra als secundien de volgende ouderlingen W. van Dijke van Nieu werkerk en P. M. Ketelaar van Wissekerke als primiContant van Colijnsplaat en Roggeband van Brouwershaven als secundi. 12. In een paar tuchtzaken wordt advies ge geven. 13. De omvraag naar Artikel 41 levert niets bijzonders op. 14. Ter vervulling der aangevraagde vaca turebeurten worden aangewezen voor Geersdijk Ds Voorneveld, voor Scharendijke Ds Unger, voor Zonnemaire Ds Veenstra en Ds v. d. Ende. 15. Algemeene rondvraag. in de woning van dominé Westwoud, zoodat het heel gewoon klonk, toen de hooge, zangerige stem van Willy uitriep „Wat zie jij er gelukkig uit. Wat is er aan de hand „Zie ik er gelukkig uit Ben me er niets van bewust, hoor." „Poeh. Larie. Maak mij wat wijs. Zeg op, wat is er aan de hand „Niks bizonders. Tenminste niet bij mijn we ten", hield Steven vol. Maar zijn oogen lachten en hij wilde vlug ver der. gaan, om niet te verklappen, wat hem naat de pastorie dreef, alvorens dominé en mevrouw op de hoogte te hebben gebracht. „Je komt er niet door", zei Willy, resoluut, „voor je mij hebt ingelicht. Als het een biechtzaak voor vader was „Schaam je", deed Steven, quasi verontwaar digd. „Je bent toch niet roomsch „Een goeie roomsche is niet slecht", zei Willy gevat. „Maar je begrijpt me wel Voor het laatst mijn waarde, wat is er met jou aan de hand „Dat zou ik ook wel eens willen weten, wat hier aan mijn deur aan de hand is", riep de stem van den predikant, die te voorschijn kwam. „Is me dat een lawaai." „Dat jongmensch, vadertje, ziet er zoo ver heerlijkt en zielsgelukkig uit, dat ik er meer van weten wil", antwoordde Willy vroolijk. „Maar hij zwijgt als een pot." „Geef hem eens ongelijk. Ik vind je buiten gewoon brutaal en nieuwsgierig", pretlachte do miné Westwoud. „Eerlijk gezegd, denk ik er ook zoo over", zei Steven. „Maar beleefdheidshalve zeg je zooiets Zierikzee verkrijgt afvaardiging der Classis naar de intree van Ds Leene. Ds Voorneveld dankt voor de aan Haamstede gedurende de vacature bewezen diensten. Voortaan zullen er twee aparte Evangelisatie commissies zijn in de Classis ééne voor Schou- wen-Duiveland, ééne voor Noord-Beveland. 16. De verschillende deputaatschappen wor den opnieuw geregeld. 17. De volgende vergadering wordt gesteld op den eersten Woensdag in October. Roepende kerk is Colijnsplaat. 18. Het kort verslag wordt vastgesteld. 19. De assessor gaat voor in dankgebed. Op last der Classis, 8 Mei 1940. F. J. v. d. ENDE. Serooskerke (W.), KORT VERSLAG van de vergadering van den kerkeraad, ge houden 3 Mei 1940. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken o.a. Steunaanvraag kerk van Tinte en Geref. Oekraine naar Commissie ad hoe. Uitgever v. d. Brink biedt brochure aan over de ambtelijke behandeling der doopleden door Prof. den Hartog. Schrijven van een zuster der gemeente wordt besproken. Kerkelijke stand. OverledenJohs Wonder- gem. Ingekomen met attestatie uit Schoondijke L. Joosse. Attestatie gevraagd naar Souburg P. Wagenaar, naar Vlissingen Maria Melis. Doop- attest naar Oostkapelle H. Sturm. Gedoopt Ca- tharina Tissink Ad. De kerkeraad herdenkt bij monde van br. de Wolf den overleden br. Wondergem, die 20 jaar in den kerkeraad als ambtsdrager zitting had. Rapporten over het huisbezoek in 24 gezinnen. De praeses doet verslag van verschillende arbeid in de gemeente. De viering van het Heilig Avondmaal wordt vastgesteld op 26 Mei a.s. Uitbreiding Bouwfonds zal op de najaarsver gadering met de gemeente worden besproken. Dankzegging. Sluiting. St. Laurens. VERGADERING van den ker keraad, gehouden op 8 Mei 1940. Voorzitter Ds A. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Een steunaanvraag van de Geref. Kerk te (Tinte) den Brielwordt aan voldaan. 2. Een brochure tucht over doop leden. 3. Een uitnoodiging tot bijwonen jaarver gadering van het Suppletiefonds der Rudolph- stichting. 4. Verzoek om steun van de Chr. Mar- nixschool te Antwerpen (de laatste 3 voor ken nisgeving aangenomen). Rapportena. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit. b. Vereenigingen. Br. Goed- bloed bezocht de M.V., br. Vogel de J.V. c. Classicale zaken. Br. Koole brengt verslag uit van de Classisvergadering 1.1. gehouden, tevens van bijwonen intrede Ds de Kluis te Seroosker ke (W.). d. Huisbezoek. Brs ouderlingen be zochten met den Praeses een aantal gezinnen, e. Diaconale zaken. Brs diakenen brengen ver slag uit van hun arbeid. Kerkelijke stand. Ingekomen van Middelburg zr Wed. J. A. Adriaanse, B 195. Van Melis kerke zr C. Marijs, B 86. Vertrokken naar Oost kapelle br L. v. d. Broeke, naar Anemuiden br Jac. Wattel. Met doopattest naar Oostkapelle Suzanna Geldof. Met doopattest naar Fijnaart Prina Riemens. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Tholen, d.d. 8 Mei 1940. 1. Opening door Ds. van Herwijnen op de onder ons gebruikelijke wijze. 2. Nazien der credentiebrieven door Ds Spoelstra en br. Thorn. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd, sommige door een secundus afgevaardigde. Er zijn twee instructies. Het mo deramen neemt zitting, samengesteld als volgt Ds van Herwijnen, Praeses Ds Ros, Scriba en Ds Vreugdenhil, Assessor. 3. Lezing der notulen, welke zonder wijziging worden goedgekeurd. 4. Naar aanleiding van de notulen worden enkele zaken besproken. 5. Ingekomen Stukken a. Schrijven van het Comité „Overvloed van Werk en Werkkrachten in de Geref. Kerken", met overzicht van de ontvangsten uit onze clas sis in 1939 en ingesloten circulaire; welke werd toegezonden aan alle kerkeraden b. Schrijven van br. E. Tange te Souburg, natuurlijk niet." „Ik retireer", besloot Willy. „Maar alvast ge- lukgewenscht, Steven Laarman." „Wat bedoel je nu vroeg hij verbaasd. „Wat ik zeg natuurlijk. Een gelukwensch is een gelukwensch. Anders niet." „Maar er valt niet geluk te wenschen", zei Steven. „Nu moet je waarlijk bij vader te biecht, want je staat te liegen, alsof het gedrukt is." „Wel heb ik van mijn leven Nu was dominé verbaasd. „Ik hoor er wel nader van", zei Willy. „En dan zal wel blijken, dat ik gelijk heb." „Nu, zeg het dan eens", zei Steven, die in de verste verte niet vermoedde, dat in de pastorie ook al rekening gehouden was met de mogelijk heid van zijn verloving met Jane. „Zal ik het zeggen, vader „Ik blijf neutraal, hoor. Jullie zijn oud en wijs genoeg, zou ik denken. Vecht het maar uit." „Nu, Steven Laarman komt zeggen, dat hij ver loofd is", flapte Willy er uit. „Ik zie het aan zijn gezicht. En als dat jongmensch nu eens niet lie gen wilde, dan zeide hij, plechtig „Je hebt ge lijk, mijn jonge dochter." Nu jij, mijnheer Laar man." „Ik geef mij gewonnen. Het is zoo. Maar hoe weet je „Je kwam te veel op.„Sursum Corda", mijn waarde", lachte dominé. voorheen Rilland-Bath, jarenlang scriba der classis, met dankbetuiging c. Schrijven van Depp, voor de geestelijke verzorging van de zeevarenden ter koopvaardij, met verzoek een classicalen deputaat hiervoor aan te wijzen. Deze benoeming zal op de vol gende vergadering geschieden. 6. Instructies. a. Steunaanvrage van de kerk van O.-V. Wordt toegestaan, eveneens haar verzoek om classicale ondersteuning van haar subsidie-aan vrage bij de Part. Synode van Zeeland b. twee verzoeken van de kerk van P. Ie. om de classicale ondersteuning van haar steun aanvrage bij de Part. Synode inzake het pensioen van br. de T. en 2e. om de classicale medewer king bij haar verzoek aan de Part. Synode tot verlaging van haar bijdrage in het pensioen van br. de T. Het eerste verzoek wordt ingewilligd, het tweede niet. 7. Rapporten a. Ds Vreugdenhil rapporteert over de Zen ding. Hij brengt verslag uit van de op 26 April gehouden vergadering der Zendings-Depp., doet enkele mededeelingen over den arbeid en de stand van zaken op het Zendingsterrein, en dringt aan op meerdere offervaardigheid, zoowel voor den Hoofd- en Schooldienst als Medischen dienst; b. Ds Vreugdenhil rapporteert over de Evan gelisatie in Zeeland. Hij brengt verslag uit van de op 30 April j.l. gehouden vergadering der (Wordt vervolgd) c. rapport over de Evangelisatie-arbeid van de kerk van Bergen op Zoom d. rapport van de classicale commissie tot herziening van de percentagecijfers. Dit rapport zal vermenigvuldigd worden en aan de kerken toegezonden. Op de volgende vergadering zal het behandeld worden. 8. Zaken voor de Part. Synode. a. De Classis spreekt zich unoniem uit voor aanvaarding van de toegezonden concept-wijzi ging van de Regeling tot onderling hulpbetoon in de uitvoering en toepassing van Art. 13 K.0. b. aan het verzoek van de kerk van B.o.Z. om de classicale ondersteuning van haar subsidie aanvrage ad 150.uit de kas van de Prov. Depp, voor de Evangelisatiearbeid in Zeeland wordt voldaan. 9. Benoemingen. Naar de op 5 Juni a.s. te Goes te houden Part. Synode van Zeeland wor den afgevaardigd de Di. Ros en Vreugdenhil en de ouderlingen J. J. Boon te Bergen op Zoom en C. Haverhoek te Krabbendijke. Tot hun secundi worden benoemd de Di. Spoelstra en Veltenaar en de ouderlingen C. M. Droogers en Mr. J. J. Versluijs, beiden te Oud-Vossemeer. 10. Rondvraag naar Art. 41 K.O. De kerk van O. V. vraagt en ontvangt het oordeel der classis in een tuchtzaak. 11. Bij de algemeene rondvraag worden en kele zaken besproken. 12. De volgende vergadering wordt vastge steld op Woensdag 4 September D.V. Modera men zal dan zijn Ds Ros, Praeses Ds van Her wijnen, Scriba en Ds. Ie Cointre, Assessor, bij diens afwezigheid Ds Vreugdenhil. 13. De Assessor leest het persverslag. 14. De Praeses sluit de vergadering, nadat de Assessor is voorgegaan in dankzegging. Namens de Classis voornoemd, C. A. VREUGDENHIL, h.t. Assessor. Middelburg, VERGADERING van den kerkeraad-Breed op Donderdag 9 Mei, des avonds 8 uur in de consistoriekamer der Hofpleinkerk. Praeses Dr Hommes. Aanwezig 34 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Dankbetuigingen voor betoond medeleven. Bericht van overlijden van zuster van Wallen burg. Twee aanvragen om steun worden doorgezon den aan de Commissie ad hoe. De Commissie voor Doopaanvragen enz. rap porteert, dat attestatie zijn aangevraagd, en dat vier attestaties zijn binnengekomen en twee Doopaanvragen worden toegestaan. Voorts wordt een Huwelijksbevestiging aangevraagd en toegestaan. Br. Olthoff rapporteert over de gehouden Classisvergadering van Dinsdag 7 Mei. Mededeeling wordt gedaan, dat br. Dirks, we gens vertrek, ontheffing verzoekt van zijn be noeming tot ouderling. De ontheffing wordt ver leend. Het volgende tweetal wordt gesteld de broe ders A. Beeftink, Meidoornlaan en G. Venhui zen, N. Vliss. weg. De stemming zal plaats hebben op Zondag 26 Mei in de Hofpleinkerk, om 11.15 uur. Br. Davidse rapporteert over zijn vertegen woordiging bij de intrede van Ds. de Kluis te Serooskerke. 23 Mei Sectie. 30 Mei Smal. DE KERKERAAD. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. SCHOOLZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van de Chr. School te Koudekerke (hoofd de heer J. C. Ruitenbeek) 10. Ds. HEIJ. Dhr. F. P. de Graaf, correspondent voor de Classis Goes inzake den schoolarbeid te Magelang, bezorgde me de som van vijf gulden, „eene gift voor onze scholen te Magelang, van de Zendingsvergadering voor de jeugd te Wolphaartsdijk. De afzender is br. W. A. van Dijk. Met hartelijken dank voor deze gift, blijve deze zaak dringend aanbevolen. A. SCHEELE. Kapelle-Biezelinge, 8-5-40. VEREENIGINGSLEVEN. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „In tocht in Kanaan en de val van Jericho" door vr. P. Meliefste. Kerkgesch. „Joh. Huss" door vr. Kole. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. op 16 Mei om 7.30 uur. G. B. Art. 14. „Van de schepping in de val des menschen en zijn onvermogen" door Cor Huijsman. Vrij onderwerp door Maatje Sanderse. Poezie door Marie Huijsman. Geref. Meisjesvcreeniging ..Meisjesplicht"M'burg. Bijbelbespr. 1 Cor. 10 en 11 door Emmy van Sluijs. Kerkgesch. „De Doleantie II en III", 18e jg no. 24 en 27, door Nel Drost. Bijdrage Klazien Boender. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Ethiek. Schets 3. „Het Christelijk leven", W. Ale- wijnse. V. G. Schets 19. „Staatsgezinden en Prinsgezinden", A. de Boks. ZONDAG 12 en MAANDAG 13 MEI 1940. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Pinkstercollecte. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur Ds. A. H. Oussoren Cand. Leenhouts te Middelburg. 6 uur Dr. N. J. Hommes Maandag 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Woensdag 1.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Dr. N. J. Hommes 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser Openbare Belijdenis. 2 uur Leesdienst Maandag 9.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Pinkstercollecte. Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. van Doornik Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. M. W. J. C. de Kluis Souburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. H. v. Andel Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE AXEL* Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Breskens 9.30 uur Geen dienst 6.30 uur Cand. W. J. de Ruiter Maandag Geen dienst Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Cand. de Ruiter Maand. 9.30 uur Cand. W. J. de Ruiter Têrneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. CLASSE GOES* Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Maandag 9.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE THOLEN* Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstrr Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. H. C. Voorneveld Kamperland 9.30 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Leesdienst Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. E. Torenbeek te Rotterdam. Zierikzee 10 en 6 uur Cand. G. Spijker Hulppred. te Schiedam. CORRESPONDENTIE. Een gedeelte van dit nummer is niet gecorrigeerd.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3