KERKNIEUWS. FEUILLETON. DE BOER VAN „LEVENSSTRIJ D" OFFICIEELE BERICHTEN. voorlichting noodig. Veel onbarmhartigheid te genover gevallenen is een gevolg van onkunde in dingen van het psychologische leven. Men ver geet, dat er een ,,daad" is, die eigenlijk dien naam niet mag dragen, omdat de mensch, die haar bedreef, meer tot zijn daad werd „gedre ven" dan die welbewust koos. Dat de geestelijke verantwoordelijkheid en dus ook de mate van straf onder die omstandigheden afneemt, schijnen velen niet te kunnen begrijpen. En zoo missen zij het Christelijk oordeel, dat toch zoo broodnoodig is." Ik heb zelf meermalen met ernst en klem van redenen moeten waarschuwen toch zielszieke gemeenteleden niet als gezonde menschen te be handelen wat betreft de tuchtoefening. Maar... zelfs getuigenissen van psychiaters maakten soms geen indruk. Zulke zielszieken konden toch im mers zoo verstandig redeneeren Zeker er wordt overdreven wat 't ontoe rekenbaar zijn betreft, maar dit neemt niet weg, dat met het element van ontoerekenbaarheid moet worden gerekend. Dr Hutter geeft een frappant voorbeeld hoe deze beschouwing tot zelfs in de kerkelijke tucht oefening ingrijpt. Een kerkeraad plaatste een toevallijder, die telkens zijn huis en vrouw verliet, onder censuur. Een psychiater waarschuwde den kerkeraad en toonde aan, dat hier andere omstandigheden waren dan bij den gezonde, dat hier met den ziektetoestand moest gerekend worden. Toen werd de censuur opgeheven. We dienen er rekening mede te houden, dat er velerlei vormen van zielsziekten zijn en dat het godsdienstig leven dier zieken abnormaal is. De wijze, waarop het abnormaal is, hangt samen met den vorm der geestesziekte. De toevallijder heeft een anderen vorm van godsdienstig leven dan de lijder aan ziekelijke melancholie. Tegenover een teringlijderes moet de zielszor- ger anders staan als tegenover een kankerpatiënt. De tuberculosepatiënt is vaak optimistisch, ter wijl andere ziekten een zekere neerslachtigheid en somberheid wekken. Vele epileptici zijn overdreven godsdienstig en in hun godsdienstuitingen onbetrouwbaar, zoodat een medicus van deze menschen eens zeide „Ze loopen met onzen Lieven Heer op de lippen, maar met den satan in het hart". Vooral de wijze van behandeling van degenen, die meenen de zonde tegen den Heiligen Geest bedreven te hebben en denken verloren te gaan, hangt ten nauwste samen met den zielstoestand der lijders. We kunnen b.v. te doen hebben met een ziekelijk melancholicus of met iemand, die graag beklaagd wil worden en in overgevoelig heid er genoegen in vindt de klachten te etalee- ren. Het is hier vooral duidelijk van hoe groot be lang de kennis van de menschenziel is om deze gedachte te beoordeelen en op haar juiste waarde te schatten. A. B. W. M. KOK. TWEETAL TE Oude Pekela A. Bos te Koogersmilde. M. Hamming te Siegerswoude. BEROEPEN TE Schoonebeek Cand. D. J. P. Meijer te Badhoevedorp. AANGENOMEN NAAR Nieuwerkerk a. d. IJsselCand. G. W. Rijksen, hulppred. te Lutterade. BEDANKT VOOR Harlingen C. P. Boodt te Leerdam. Tot hulpprediker te Montfoort is benoemd Cand. H. van Rhijn te Waddinxveen. De Classis Middelburg heeft préparatoir geëxamineerd Cand. A. A. Leenhouts en heeft verklaard, hem met volle vrijmoedigheid toe te laten, om te staan naar het ambt van Dienaar des Woords. Jubileum Ds H. Meulink. Herdenking in het midden der gemeente. Enschede, 6 Mei. In een speciaal hiervoor be legde bijeenkomst vond hedenavond in de Geref. Kerk aan de Haaksbergerstraat alhier onder zeer 68) „Zou je denken „Ik weet het niet. Er is mij nooit iets gevraagd. Maar dat zegt niets. Want je moeder was geheel op de hoogte en heeft er mij nooit iets van ge zegd, zelfs niet met een grapje." „Moeder was van oordeel, dat .wij beiden het moesten uitmaken en dat is een heel gezond standpunt van een moeder. Vermoedelijk zal je tante, als zij vermoedens had, dat ook hebben gedacht." Zij oordeelden, dat hun verloving zoo spoedig mogelijk publiek moest worden gemaakt. Den volgenden dag zouden zij naar de pastorie gaan, nadat Steven den dominé op de hoogte zou heb ben gesteld. „Maar vóór een advertentie in de courant komt, ga ik eerst naar je vader", zei hij vast beraden. „Steven „Ja, kind, dat doe ik. Ik geloof, dat we dat min of meer verplicht zijn. Zijn toestemming heb ben we niet noodig, zouden we ook niet krijgen, maar die ga ik ook niet vragen. Hij moet, meen ik, onze verloving niet in de courant lezen, zon der dat hij er van op de hoogte is. Daarom ga groote belangstelling de herdenking plaats van het 40-jarig ambtsjubileum van den nestor der Geref. predikanten van Enschede, Ds. H. Meu link. De leiding voor dezen avond was bij den heer C. Schmal, scriba van den Kerkeraad en voorzit ter van de herdenkingscommissie, die in korte trekken den arbeid van Ds Meulink schetste, in Meliskerke begonnen en voorts in Hendrik-Ido- Ambacht, Wolvega en Enschede voortgezet. Spr. vertolkte de blijdschap der gemeente, dat Ds Meulink na 40 jaren nog actief in haar midden mag zijn om uit de goudmijn van Gods Woord de schatten op te delven. Hierna sprak de heer G. J. Koerselman namens de gemeente een hartelijk woord, onder aanbie ding van een enveloppe met inhoud, terwijl aan Mevr. Meulink bloemen werden aangeboden. De heer P. Dijkstra sprak daarna namens den kerkeraad. Ds J. van Henten voerde het woord als collega en namens één der hulppredikers. In een geestige toespraak uitte hij zijn waardeering voor de pret tige samenwerking. Ook Ds I. de Wolff sprak als collega en namens den anderen hulpprediker en uitte zijn blijdschap over het feit, dat hij, nu hij wegens zijn veldpredikerschap langzamerhand van de gemeente vervreemdt, vanavond in de gelegenheid was dit jubileum mede te vieren. Vervolgens kregen Ds M. Vreugdenhil van Meliskerke en Ds N. Streefkerk van Wolvega het woord om de gelukwenschen van de vroegere gemeenten van Ds Meulink over te brengen. De gemeente van Hendrik-Ido-Ambacht zond schrif telijke gelukwenschen. Namens de classis Almelo sprak Ds W. L. Milo van Almelo, waarna Ds V. K. Kuyvenho- ven van Hengelo (O.) namens de genabuurde kerken van Hengelo (O.), Glanerbrug en Haaks bergen het woord voerde, terwijl hij ook namens de kerk van Delden zijn waardeering uitsprak voor het werk in die gemeente verricht. De gemeente van Oldenzaal, die onder leiding van Ds Meulink tot openbaring kwam, bracht bij monde van Ds Joh. Karsten haar gelukwen schen over. Inmiddels was ook de burgemeester van En schede, de heer J. J. G. E. Rückert ter vergade ring gekomen. De burgemeester, het woord verkrijgende, wees er op, dat het contact tusschen hem en den jubilaris bijna uitsluitend tot stand kwam als het ging om de vieringen van het Kon. Huis te orga- niseeren. Spr. uitte zijn groote waardeering voor den arbeid van den jubilaris op dit terrein. Namens de Chr. Oranjevereen. sprak de heer Brunsveld, die wees op den steun, die deze ver- eeniging van haar voorzitter nu reeds 13 jaren genoot. De heer R. Visser bood daarna namens deze vereeniging een bloemenmand aan. De heer R. Bruins bood namens de Geref. Jeugdcentrale een boekwerk aan. Ds Meulink sprak een woord van diepgevoel- den dank. De volgende Generale Synode der Geref. Kerken. Naar wij vernemen heeft de Commissie door den kerkeraad der Geref. Kerk van Breda aan gewezen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het houden van de volgende Generale Synode, waaromtrent het moderamen van de Sneeker Synode een verzoek tot de kerk van Breda gericht had, vorige week een bezoek aan Sneek gebracht, om naar een en ander eens nader te informeeren en zich door de kerk van Sneek, die zoo pas de Synode heeft ontvangen, te doen voorlichten. De Commissie heeft nu den kerkeraad gerap porteerd, dat er geen overwegende bezwaren be staan om de Synode te ontvangen. De kerkeraad van Breda heeft daarop besloten aan de afge vaardigden ter Generale Synode vanwege de Part. Synode van Noord-Brabant en Limburg mededeeling te doen, dat de kerk van Breda zich beschikbaar stelt de volgende Synode te houden. Gelijk bekend zou deze Synode in 1942 moe ten plaats vinden. De voortgezette Synode van Sneek, die in September a.s. bijeenkomt, zal dan definitief beslissen over het advies van Prof. Dr G. Ch. Aalders om deze Synode, waar die van Sneek zoo lang duurt, van 1942 naar 1943 te verschuiven. (Geref. Kerkbl. voor N. Brab. en Limb.) K. B. S. ik je vader er van op de hoogte stellen." „Je zult niet - ontvangen worden." „Ontvangen wel. Maar het zou kunnen zijn, dat mijn vertrek niet vriendelijk zal wezen. Dat heb ik er voor over." „Als vader naar mij vraagt", aarzelde Jane, „je kunt nooit weten „Dan zal ik je vader op de hoogte brengen en hem je beweegredenen vertellen. Als ik mag uit spreken. Dat geloof ik niet." „Ik eigenlijk ook niet", zei Jane smartvol. „Ik zou graag willen, dat het weer in orde kwam. Ik ben nu toch niet meer thuis en kom ook niet meer, als je er werkelijk op staat, over eenige maanden te trouwen." „Waarom niet, meisje Waarop zouden wij wachten We hebben elkaar nu en voor de zaak is het veel beter, wanneer ik mijn eigen woning betrek. Je vindt het immers goed „Dat weet je wel. Ik heb het je al gezegd. O, Steven, ik kan het me niet indenken." „Ik ook niet", lachte hij vroolijk. „Maar het is nu eenmaal zoo. Kijk, wie staat daar bij het hek? Je tante. Natuurlijk naar jou uitkijken." Inderdaad was de boerin van „Sursum Corda" ongerust geworden. Jane was meer dan een uur over den vastgestelden tijd en dat was haar ge woonte niet. Maar toen zij bespeurde met haar scherpe oogen, wie er naast haar nichtje reed, gleed een schelmschen glimlach over haar lief, tevreden gezicht. „Tusschen die twee is het in orde", mompelde zij. „God zegene ze. Jane kan geen beteren man krijgen." „Niet gaan mopperen, tante Marie riep Ste- Attentie. Tot heden kwamen nog zeer weinig rapporten, boeken, enz. voor de Particuliere Synode van 5 Juni a.s.» om 9 uur te Goes D.V. samenkomend, in ons bezit. Waar op de Part. Synode in 1939 geklaagd werd over het te laat ontvangen der stukken door de leden der Synode, hebben we besloten, op 16 Mei a.s. de ingekomen stukken naar den drukker te zenden Dringend verzoeken we dus nogmaals alle rapporteurs, quaestores, scribae van kerken en classes, enz. de bescheiden uiterlijk 15 Mei a.s. ons toe te zenden, opdat hun zakèn behandeld en de namen der afgevaardigden opgenomen kun nen worden. Tevens verzoeken we dringend, het agendum der Provinciale Predikantenconferentie, die D.V. 4 Juni a.s. te Goes gehouden wordt, eveneens vóór 15 Mei a.s. in te zenden, vergezeld van de stellingen of een resumé der referaten. Ds W. H. v. d. VEGT, Praeses. H. C. VAN DONK, Scriba. Goes, 9 Mei 1940. VERGADERING Classis Middelburg op 7 Mei 1940 in de Hofpleinkerk. 1. Roepende Kerk: Vrouwenpolder. Ds de Vries opent, laat zingen Ps. 89: 15, leest Hand. 1 15einde. 2. Credentiebrieven worden nagezien door St. Laurens en in orde bevonden. 3. Moderamen neemt zitting. Ds Scholing, Praeses Ds Koning, le Scriba Dr Hommes. 2e Scriba Ds Kraan, Assessor. 4. Praeses roept het welkom toe aan Ds de Kluis van Serooskerke (voor het eerst ter Clas sis) en eveneens aan Cand. A. A. Leenhouts, die praeparatoir examen zal doen. 5. Het examen neemt een aanvang met Preek- voorstel over Hand. 2 32, 33. Het wordt voort gezet. Ds Koning examineert O.T. Maleachi 1. Ds Smeenk examineert N.T. Joh. 3. Ds Heij examineert Dogmatiek. Het examen heeft een gunstig gevolg. Cand. Leenhouts wordt met alle stemmen toegelaten om te staan tot het ambt van Dienaar des Woords in de Geref. Kerken. De Praeses spreekt hem toe en wenscht hem namens de Classis ge luk met den goeden uitslag. Na verklaring van motieven en instemming met de belijdenisge schriften door onderteekening, ontvangt Cand. Leenhouts getuigenis van toelating om te staan naar het ambt van Dienaar des Woords. Nadat hem toegezongen is Ps. 1343, verlaat Cand. Leenhouts de vergadering. 6. Br. Pouwer ontvangt het woord naar aan leiding van Art. 13 K.O. De Praeses dankt hem voor al den trouwen arbeid verricht. Er wordt nog een schrijven behandeld van den Kerkeraad van Middelburg. Zal worden be antwoord. Eveneens van de Uitgevers Littooij Olthoff. Ook dit zal worden beantwoord. Daarna wordt gepauzeerd. 7. De Praeses heropent de vergadering met het zingen van Ps. 116: 10. 8. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. 9. Ingekomen Stukken a. Schrijven van den Kerkeraad van Middel burg aangaande het vaststellen der collectelijst. Zal worden beantwoord. b. Schrijven van den Heer F. met verzoek om een testimonium. Wordt ingewilligd. c. Schrijven van de firma v. d. P. te S. Zal worden beantwoord. 10. Instructies. Kerk van Domburg vraagt voor 16 Juni, 8 en 15 Sept. een liefdebeurt. Westkapelle vraagt dit voor 26 Mei, 1 Sept. en 8 Sept. Dit wordt toegestaan. 11. Rapport over de percentagecijfers. Dit wordt uitgebracht door Ds Vreugdenhil. De con clusies van het rapport worden aanvaard. De nieuwe percentagecijfers zullen gelden met in gang van 1 Juli. De nieuwe percentagecijfers lui den Arnemuiden 4J4 Domburg \]/2, Gapinge 1%, Grijpskerke 5, Koudekerke 6J4 St. Laurens 3M, Meliskerke 524 Middelburg 27, Oostkapelle 4J4 Serooskerke 8J4 Souburg 9%, Veere 3%, Vlissingen 13, Vrouwenpolder 3J4 Westkapelle 1J4 12. Rapport over grensregeling Westkapelle en Meliskerke. 13. Ds de Graaf rapporteert over de verte genwoordiging bij de intrede van Ds de Kluis. ven al van verre. „Jane is volmaakt onschuldig. Ik alleen ben de schuldige. Ik breng haar nu nog terug, maar over eenige maanden kom ik Jane voor goed halen." „Ik dacht het wel. Had het al veel eerder ver wacht, kinderen. Gelukgewenscht, hoor. En Gods zegen. „Had U het al begrepen vroeg Steven. „Hoe is het mogelijk." „Dan had je het hier anders aan moeten leg gen, jonge man. Maar dat kunnen verliefde jon gelui nu eenmaal niet. Die verraden zich onmid dellijk." „U weet er van mee te praten, geloof ik", zei Steven overmoedig. „Vast wel. Want ik ben ook jong geweest. Kom gauw mee naar binnen. De mannen zijn thuis. Die moeten het ook weten." Het werd een gezellig samenzijn op „Sursum Corda", waar de bewoners iets later naar bed gingen dan met de zomerwerkzaamheden over eenstemde. Toen het uur van scheiden eindelijk geslagen had Steven had het samenzijn nog wel willen rekken, maar Arie Goedegebuure maakte er een eind aan met de opmerking, dat het nu welletjes was en dat er „morgen weer een dag kwam", waarop tante Marie repliceerde, dat Steven niet eiken dag moest komen aanloopen, 't was nu al mooi genoeg geweest voorloopig, ze plaagden el kaar wat over en weer bracht Jane Steven naar het hek, waar zij afscheid namen. „Ik ga morgenavond naar je vader", zei Steven. Jane schrok er toch nog van. „Zou je dat wel doen vroeg zij, met benepen 14. Ds de Kluis dankt voor de welkomst woorden en tevens voor de vertegenwoordiging der Classis bij zijn intrede. 15. Ds Heij rapporteert nog over onze Zen ding en zegt, dat het nog niet mogelijk is over te gaan tot het beroepen van een 2den missio- nairen predikant. 16. Rondvraag Art. 41 K.O. De kerk van Oostkapelle vraagt vertegen woordiging bij de Doleantieherdenking op 7 Juni. De Praeses zal de Classis vertegenwoordigen. De kerk van Vlissingen vraagt om gunstig ad vies voor aanvragen van 100.voor de Evan gelisatie-arbeid bij de Part. Synode. Wordt ge geven. 17. Verkiezing afgevaardigden naar de Part. Synode. Afgevaardigd worden als Primi de Di. Ds A. C. Heij, Koudekerke en Ds M. Vreugden hil, Meliskerke en de ouderlingen J. Olthoff, Middelburg en K. Polderman, Biggekerke en als Secundi worden aangewezen de Di. Ds A. Ko ning, St. Laurens en Ds G. Smeenk, Vlissingen en de Ouderlingen A. Geschiere, Grijpskerke en P. Meyers, Serooskerke. 18. Aanwijzing roepende kerk. Wordt aan gewezen Arnemuiden voor 11 September. 19. Persoonlijke rondvraag wordt gehouden. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel der Geref. Kerk op Dins dag 7 Mei te Terneuzen. 1. De Praeses der roepende kerk, Ds Tie- mens opent de vergadering. Hij laat zingen Ps. 68 9, leest voor Hand. 11226 en gaat voor in gebed. Hij roept een woord van welkom' toe aan Ds Post, die voor 't eerst na zijn ongesteldheid weer ter vergadering aanwezig is en spreekt de wensch uit, dat Ds de Vries, die de vergadering nu niet kan bijwonen, spoedig moge herstellen. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Aan een diaken wordt keurstem verleend. 3. De vergadering wordt geconstitueerd. Praeses Ds Kok Scriba Ds Pijlman As sessor Ds Potma. 4. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 5. Ingekomen Stukken. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven wordt Ds Pijlman be noemd tot deputaat voor Hongaarsche studenten. Mededeeling van twee brs uit de kerk van N. betreffende het nazien van stukken, welke in orde werden bevonden. Een mededeeling van „Comité Overvloed van werk enz." met overzicht opbrengst bijdragen en collecten uit de kerken der Classis Axel. Schrijven inzake de geestelijke verzorging van zeevarenden met verzoek om aanwijzing van een deputaat. Wordt aan de kerken overgelaten. Schrijven van zr d. J. te N. Zal worden beant woordt door den Scriba. Schrijven van de kerk van S. inzake de grens kwestie tusschen O. en S„ naar aanleiding van het bezwaarschrift van br. D. Hierover wordt uitspraak gedaan. Schrijven van br. M. te N. Wordt behandeld bij rondvraag Art. 41. 6. Rondvraag Art. 41. De instructie van de kerk van S. wordt be handeld. De kerk van N. vraagt en verkrijgt advies in zake een tuchtgeval. 7. Institueering Breskens. Opnieuw komt aan de orde het verzoek van een aantal broeders en zusters uit Br., om aldaar de ambten in te stel len. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen toegestaan. Het blijkt, dat de brs accoord gaan met de uitspraak der Classis, dat ze voorloopig niet in staat is financieelen steun te verleenen. 8. Rapporten. Br. Michielsen rapporteert in zake Classicale collecten. Ds Tiemens brengt verslag uit als quaestor en als Zendingsdeputaat. 9. Benoeming deputaten. Afgevaardigd wor den naar de Particuliere Synode als prima de predikanten Kok, Zaamslag en v. Houte, Ter- neuzen, en de ouderlingen Koster, Zaamslag en Catsman, Aardenburg als secundide predikan ten Tiemens, Aardenburg en Potma, Oostburg en de ouderlingenLensen, Hoek en de Putter, Ter- neuzen. Tot deputaat voor de Prov. Kas voor Hulpbeh. Idioten wordt benoemd F. de Koeyer, sec. J. Roose. 10. Roepende kerk voor dc volgende verga dering is de kerk van Axel. Deze vergadering zal D.V. gehouden worden op 16 Juli te Schoondijke. ModeramenDs Tiemens, Praeses Ds Kok, Scriba Ds Pijlman, Assessor. 11De korte notulen worden vastgesteld. stem. „Ik geloof, dat het mijn plicht is." Hij somde zijn argumenten van dien middag op, toen hij hetzelfde had opgemerkt. „Laat ik dat nu maar doen. Je vader dient het te weten voor hij het in de courant leest. Heusch, maak je niet ongerust. Mij zal geen kwaad over komen." Eindelijk dan stemde Jane toe. Zijn beweeg reden, die te eerbiedigen waren, kon zij wel dee- len, maar de vrees, dat hij onhartelijk ontvangen worden zou, misschien wel van het erf verjaagd een houding, dien zij haar vader wilde be sparen had haar weerhouden. Toen namen zij afscheid van elkaar. Jane oogde hem na, hoewel de duisternis belette, hem nog lang te zien. Met een hart, dat klopte van geluk, keerde zij naar de boerderij terug. De schaduwen waren even verdwenen God had het welgemaaktHij had haar toebeschikt een man, dien zij liefhad en die den Heere vreesde. Kon zij grooter geluk deelachtig worden HOOFDSTUK XX. Steven en de boer* Steven Laarman liet er geen gras over groeien. Dat zou lijnrecht tegen zijn karakter hebben in- gedruischt. Hij liep den volgenden avond in de pastorie aan, waar de leuke, vroolijke Willy hem de deur opendeed. Steven was een vertrouwde vriend geworden

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 2