OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. Deze conclusies zijn door de Synode aan vaard, nadat daarin enkele kleine wijzigingen waren gebracht. De Kerk te Londen. Een tweede kwestie was die der Kerk te Lon den en wel speciaal de vraag, wat er daar ge schieden moet, als die Kerk door de oorlogs omstandigheden gedurende langen tijd geïsoleerd wordt en dus de consulent Ds. L. Oranje van 's-Gravenhage daar niet kan komen voor de be diening der Sacramenten. Ook hierover rapporteerde Prof. Dr. H. H. Kuyper, in wiens rapport de gedachte om dan een ouderling te machtigen tot bediening der Sacramenten principieel werd afgewezen, terwijl als oplossing aan de hand werd gedaan, dat men een predikant van de Presbyteriaansche Kerk zou noodigen om de Sacramenten te bedienen. Nader bleek bij de discussie echter, dat de Gereformeerde Kerken niet meer met de Engel- sche Presbyteriaansche Kerk in correspondentie zijn, doch dat wellicht toch een oplossing in die richting mogelijk is. De gedachte, dat de leden der Kerk in Londen in zulk een tijd in de Pres byteriaansche Kerk de bediening der Sacramen ten zouden zoeken, werd nadat Prof. Dr F. W. Grosheide erop had gewezen, dat zoo dat gene, wat in de Geref. Kerk te Londen is opge bouwd, weer zou worden afgebroken, afgewezen. De Synode besloot het rapport aan de Classis 's-Gravenhage als advies toe te zenden. Geestelijke verzorging der zeevarenden ter koopvaardij. Naar aanleiding van de benoeming van depu- taten voor de geestelijke verzorging der koop- vaardij-verstrooiden door de Gen. Synode van Sneek der Geref. Kerken, besloot Gecohama (Geref. Comité Handels Marine) op zijn laatst gehouden vergadering van Februari 1940 zichzelf op te heffen en zijn werk c.a. aan bedoelde de- putaten over te dragen, benevens zijn batig saldo met bestemming als waarvoor het indertijd was gevraagd. Deputaten Koopvaardij. De deputaten van de Gen. Synode der Geref. Kerken, belast met de geestelijke verzorging der koopvaardij-verstrooiden, hebben op hun eerste vergadering in Februari 1940 besloten het werk en batig saldo van Gecohama over te nemen, welk Comité zichzelf had opgeheven. Zij bevelen bij den voortduur hun arbeid aan in de hartelijke belangstelling van het Geref. volk. De deputaten zijn Ds. J. Versteegt te Nieuw Loosdrecht, Voorzitter Ds. J. Kremer te Ede, Penningmeester, Gironummer 380406Dr. P. Prins te Dordrecht en J. Salomons te Gasselter- nijveen, beide leden G. de Vries, Oranje Nas- saulaan 82, Overveen, Secretaris. „Effatha", Voorburg. Met dankbaarheid vermeldt het Bestuur van Effatha", Chr. Instituut voor Doofstomme kin deren te Voorburg, dat het van Notaris A. de Neeling te Eefde werd verblijd met de mededee- ling, dat wijlen Mejuffrouw A. van Es aan „Ef fatha" heeft gelegateerd een bedrag van vijfhon derd gulden, vrij van kosten. Particuliere Synode van Zeeland. De vergadering der Particuliere Synode van Zeeland zal D.V. gehouden worden te Goes op Woensdag 5 Juni a.s., 's morgens 9 uur. Stukken voor het agendum, namen (met adres!) der afgevaardigden en de boeken der verschillen de quaestores worden vóór 15 Mei ingewacht aan het adres van eerst-ondergeteekende. Namens de roepende kerk, W. H. VAN DER VEGT, praeses. H. C. VAN DONK, scriba. Goes, 29 April 1940. KORT OVERZICHT van de vergadering der Zendende Kerk met Depp., gehou den 26 April 1940 in de consistorie der Hofpleinkerk, Middelburg. Voorzitter Ds. Oussoren opent de vergadering, gelezen wordt Ps. 98, waarna gebed. Tegenwoordig zijn voorts D.D. Heij, Oosten brink, Tiemens, Wagenaar, Hakman, Vreugden- hil en de brs Hondius en Tazelaar. Ter tafel is 1. Schrijven van het Bureau Gen. Depp, over het doen vermenigvuldigen van diverse Zendings stukken. Besloten wordt een proef te nemen. 2. Advies van Not. Terpstra inzake een e.v. te zenden volmacht naar Indië dat deze reeds is gezonden, wordt door de vergadering goedge keurd. 3. De Zendingsstudieraad verzoekt vervroeg de storting van bijdrage, hieraan zal worden vol daan gevraagd naar het nut van lidmaatschap hiervan, wordt gewezen op de door hem ge organiseerde conferenties. 4. Inzake stichting „Pensioenfonds Midden- Java" wordt medegedeeld, dat we reeds zijn toe getreden ten opzichte van het Inlandsch perso neel, voor het Europeesch waren evenwel nog nadere gegevens verlangd, die op de e.v. ver gadering worden verwacht. 5. Rapport Gen. Synode van Sneekver hooging subsidie voor Hoofddienst wordt afge wezen, voor Medischen dienst eventueel toege zegd. 6. Finantiëel verslag over 1939 en begroo ting 1940 een terrein gansch oneffen tekorten verheffen zich hier en daar scherp omhoog na dat dit evenwel flink is geploegd, geëgd, gerold en geslegd, wordt ook voor 1940 een vrijwel ge- effenden grond verkregen, waarop zal kunnen voortgebouwd onder den zegen des Heeren. Nog enkele mededeelingen worden gedaan en besluiten genomen, zoo zal den Part. Synode worden verzocht herziening van de percentage- cijfers. Hierna dankzegging en sluiting. De w.n. Secretaris, P. B. TAZELAAR. Gereformeerde Kerk Middelburg. Ingekomen met attestatie vanBussum, Cor- helis van der Linden, L. Noordstraat 51 Goes, Gerrit J. Brand en gezin, Gortstraat 48 St. Lau rens, Wilhelmina de Visser, 't Zand D 71 Sas- senheim, Fokke Moolenaar en echtgenoote, Mo lenwater 81 Vlissingen, Feikje de Jongde Groot, Rusthuis Marinus de Valk en gezin, Jacob de Valk, St. Janstraat 21 Zaamslag, Kri- na S. Riemens, Heerengracht 104. Ingekomen met doopattest vanBrouwersha ven, Adrianus van Wouwe, L. Giststraat 13 Serooskerke (W.), Maria Joziasse, Dam 45. GedooptJacomina J. de Bree, Lage Weg E 244 Cornelia Camper, Lage Weg E 220 Tan netje M. Franse, Seisweg 206aJan Jacobse, Smidsbolwerk 14 Cornelis A. Jasperse, Seisweg B 66 Jacoba Louws, Breestraat E 59 Maatje E. Nonnekes, Nadorstweg 42 Willem van de Putte, Nadorstweg 46 Janna C. Roose, Hen drikstraat 9 Jacoba J. Schutte, Segeerssingel 24; Jan Willeboordse, Vliss. Wagenplein 5 Rogier C. Wissel, a.b. „Exelsior". GehuwdArie Koppejan en Johanna P. Aar- noutse, Segeerssingel 32 Hendrik Hamelink en Pieternella J. Bostelaar, Neder Hardinxveld Levinus Tevel en Anna J. Francke, Vliss. Wa genplein 26. Vertrokken met attestatie naarEefde-Gors- sel, Johanna de Rijke, Park van Nieuwenhove 2; Serooskerke (W.), Jacoba de Visser, Seissingel 6 Vlissingen, Johanna Francke, Molenwater 49. Vertrokken met doopattest naarBergen op Zoom, Magdalena Geuze, N. Vliss. Weg E 108; Koudekerke, Cornelis Clarisse, Breeweg C 54 Vlaardingen, Adriana Wattez, Korte Delft 7. OverledenWed. A. JoosseWisse, O. Vliss. Weg 11 Douwe H. Loodewijk, L. Noordstraat; Wed. S. Meermande Kuyper, N. Vliss. Weg E 118 Jacobus Meijers, Oostkerkplein 19 Hugo Timmerman, Domb. Schuitvlot 27 Hendrik J. Versluijs, Gravenstraat 35Andries Volkers, Noordsingel 88 Wed. J. WillemsenWisse, Noordweg 73. VerhuisdFamilie Bolier van N. Vliss. Weg E 317 naar Heerengracht 66 C. Hondsmerk van Lambrechtstraat 8 naar Kanaalweg 1 Mej. M. Klap, van Kalvermarkt 2 naar Rusthuis Wed. J. MeijersPoortvliet van Oostkerkplein 19 naar Rusthuis A. J. de Visser van Kerkstraat D 275 naar Lage Weg E 246 J. Wattel van Span jaardstraat 33 naar Segeersweg 8 J. C. Won- dergem van Baanstraat naar Gortstraat 56. Theologische Hoogeschool te Kampen. Juist nog, op het laatste nippertje, ontving ik de contributies uit Souburg. Br. Steketee bracht 12.50. Vriendelijk dank. Intusschen is dit minder, dan het vorige jaar. Zij, die de kaart van Zeeland niet kennen, zullen denken als zij lezen dat St. Laurens 45.opbrengt, dat Sou- burg's kerk drie a vier maal kleiner is dan die van St. Laurens. En dan vergissen zij zich. De opbrengst van de geheele Classis is ditmaal 617.50, vorig jaar was het 614.40, wat toen een recordjaar was. Dus toch groote reden tot dankbaarheid. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. P.S. Op dit oogenblik stelt de correspondent van St. Laurens, br. v. d. Bosse, mij nog als na gekomen contr. 0.75 ter hand. Middelburg, 3 Mei 1940. Collecte Art. 19. Daar Ds Booij van Heinkenszand zijn boeken moet afsluiten, verzoekt hij de Kerken, zoo spoe dig mogelijk de collecte voor Art. 19 (Hulpbe hoevende Studenten) af te dragen. Deputaten Art. 19. De Kerken der Classis Middelburg worden verzocht de halve bijdragen ten behoeve van de Hulpbehoevende Kerken over te dragen aan on- dergeteekende, dat kan geschieden door bijschrij ving op mijn girorekening No. 369846 of door ter handstelling in de morgenvergadering der Classis 7 Mei a.s. Deze halve bijdrage bedraagt voor de kerk van Arnemuiden 22.50 Domburg 7.50 Ga- pinge 7.50 Grijpskerke 25.Koudekerke 32.50 St. Laurens 20.Meliskerke 30. Middelburg 135.Oostkapelle 20.Se rooskerke 45.Souburg 45.Veere 20.Vlissingen 65.Vrouwenpolder 20.Westkapelle 5. A. GESCHIERE Jzn., Dep. H.K. Grijpskerke. Calvijn. Het gepredikte Woord, deel III. T. Wevers' Boekhandel N.V., Fra- neker. Reeds eerder recenseerden we een van de werken, die in deze serie uitkomen. We hebben toen geschreven, dat we ons over deze uitgave verblijdden. Hier ligt nu voor ons een prachtig gebonden exemplaar, dat tot inhoud heeftPa- schen, Van Paschen tot Hemelvaart, Pinksteren, en de Wederkomst van Christus. Voorts zullen binnenkort verschijnen deel IV over den Deca loog, terwijl in bewerking zijn deel V en VI over de Kerk en het Verbond. Dat deze werken in dezen tijd ingang vinden, is een zeer gunstig teeken. Het wijst niet alleen op levendige Calvijnstudie, maar ook op een terug willen gaan naar de Reformatoren zelf. De preeken van Calvijn in deel III zijn goed ver taald en ieder die ze leest komt onder den indruk van de eenvoudige, maar toch klare wijze van zeggen van Calvijn. Alle geknutsel en gekunsteld heid is hem vreemd. Helder, klaar, op den man af, als het Woord zelf, zoo is zijn bediening des Woords. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. Uit het April-nummer van „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren (N. H.) verscheen het April-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geo logie, folklore, buitenleven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. De mooie plaat van waterlelies en wolken, waarmee dit nummer opent, doet ons al direct de verzuchting slaken Was het maar reeds zoo ver Het bijbehoorende artikel van de hand van A. Waarts, getiteld „Het ruisen van het ranke riet", brengt ons in een echte lentestemming door ons mee te nemen naar de plassen met de bedrij vigheid van hun gevederde bewoners, die op nieuw in de weer zijn met het aloude programma: nestelen, broeden, enz. Dat de schrijver hierbij niet vergat eveneens de noodige aandacht aan het ontluiken van flora en fauna te schenken, bewijzen de foto's van den luister van onze plas sen de blanke waterlelie en de gele lisch. Dra. M. BarendrechtHoen dringt er bij ons op aan toch vooral niet te wachten met onze wandeling in de natuur tot Mei en Juni, wanneer alles weer volop in bloei staat, maar het ontwaken van de natuur stapje voor stapje te volgen door vroeg in het voorjaar er op uit te trekken, omdat juist het ontdekken van de eerste lenteboden zooveel genoegen verschaft. In plaats van den grooten najaarstrek vormt de voorjaarstrek op het eiland „De Beer" het onderwerp van het verslag van A. de Jong, die er met den teekenaar Anton van den Oord op uit toog om den terugkeer van de tallooze „zomer gasten" gade te slaan. Het werd een levendige reportage, waarbij de fijne penteekeningen het hunne er toe bijdroegen om aan het geheel een treffende sfeer te verleenen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN^ LINNENKASTEN MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Verantwoording der ontvangen contributies over April 1940. Met hartelijken dank ontvangen door tus- schenkomst van Ds. Heij uit Roosendaal 5.en uit Nieuwdorp 7.50; door de M. V. te Arnemuiden le verantw. 7.uit Vlissingen door Mej. Fregeres 3e verantwoording 18.75. Voor geldzendingen giro no. 372274. J. A. J. VAN SCHELVEN, w.n. Penningm.esse. Middelburg, Lange Noordstraat 61. 1 Mei 1940. ZONDAG 5 MEI 1940. Middelburg. Getelde collecten Collecte voor de Vrije Universiteit 133.89 Collecte voor de Evangelisatie in België 147.32 Collecte voor de Zending 161.72 Collecte voor de Kerk 183.96 Collecte voor het Emeritusfonds 122.39 Kerkbussen 56.52 Catechisatiebussen 27.01 Huwelijkscollecte 10 April 22.75 Voorts ontvangen door tusschenkomst van br. Knie riem een gift van 2.50 en één van 0.25, en door bemiddeling van br. Besuijen een gift van 0.50 van een zieke zuster. Met hartelijken dank. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. A. Vergadert des Maandagsavonds om half 8 in 't Vereenigingsgebouw N. T. Schets 66. ,,De verzoeking in de woestijn" B. en B. 19 Maart 1937 door A. Jasperse. Maatsch. onderw. Schets 22. „De rust op Zondag", B. en B. 18 Juni 1937 door G. Izeboud. Memorisatie L. Wielemaker Fd. Improviseeren N. Wielemaker. Geref. Meisjesvergadering „Blandina", Koudekerke. Bijb. Gesch. „Terugkeer uit Babel" door Betje van Vlaanderen. Vad. Gesch. „Alva's landvoogdij" 1567'73" door Nel Ruitenbeek. VoordrachtKeetje Janse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Gel. Bel. Art. 14 3e deel „Het onvermogen van den mensch tot het ware goed", No. 23 van de 19e jaarg. door Willy de Wolf. M. O. „Ontspanning als enkelingen der samenle ving", No. 470 van de 18e en No. 4 van de 19e jaargang door Eef de Boeft. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. O. T. „Hiskia" (17e j. no. 9) door Anna Vader. Na de pauze reciteerwedstrijd tusschen Cokkie Brand, Leni Bijl, Jannie Kingmans, Ettje Loodewijk, Leni van Swigchem, Anna Vader. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. „De opstanding van den Heiligen Geest" door Jannie de Wolf. Na de pauze vrije werkzaamheden. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De voetwassching", Matth. 26: 1730 en Markus 4: 1221 door Corrie Izeboud. Reciteeren door Jaantje Wielemaker en Nelly de Wolf. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De gelijkenis van den zaaier en van 't onkruid en de gelijkenis van het Koninkrijk der he melen" door Rina de Munck. Na de pauze een vrije bijdrage van Jeanne Damen. De J. V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert op Zondag 5 Mei om 7 uur. Vrij onderwerp door vr. J. Boon. M. O. 17. „Privaatbezit in de Heilige Schrift aan vaard" door vr. P. Boon Jz. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Vrij onderw. „Het Hooglied", vr. G. J. de Graaf. K. G. „De vereeniging in 1892", vr. M. Walraven. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 5 Mei 1940. G. G. 39. „De Paaschmaaltijd", vr. M. de Vos. V. G. 13. „De 80-jarige oorlog", vr. E. Kögeler. Varia vr. J. Slimme. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". S. S. „De ceremonieër Wet" door A. H. Verstraten. Letterkune door L. Cornelisse. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Gideon" uit Richt. 6 en 7, J. Vereist. Kerkgesch. „Wiclif en Huss", vr. J. den Hollander. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Gideon" vr. K. Heuseveldt. Kerkgesch. „De voorloopers der hervorming" door vr. J. van 't Spijker. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie eigen stad. Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes 6 uur Ds. K. J. Kraan Woensdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging Donderdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. G. Smeenk 2 uur Ds. G. Smeenk 6 uur Dr. N. J. Hommes Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. W. de Graaff 2 uur Ds. K. J. Kraan Grijpskerke 9.30 uur Ds. K. J. Kraan 2 uur Ds. W. de Graaff Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds. J. J. de Vries 2 uur Cand. van Doornik Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. M. W. J. C. de Kluis Souburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. H. v. Andel Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Cand. H. J. Swierts Vrouwepolder 9.30 uur Cand. v. Doornik 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE AXEL» Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 uur Ds. J. S. Post 2 uur Cand. W. J. de Ruiter Breskens 9.30 uur Leesdienst 6.30 uur Cand. Pieffers Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Cand. Pieffers te Ommen. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Bed. H. Av. en Dankz. Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Cand. D. Wijnbeek Donderdag 3 uur Ds. W. M. le Cointre Huwelijksbevestiging. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstrr Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. H. C. Voorneveld Kamperland 9.30 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Leesdienst Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. J. A. Alberts Hulppred. te Marken. Zierikzee 10 en 6 uur Ds. J. Wagenaar te Willemstad. ADVERTENTIËN. Ill Zondag 5 Mei a,s. hopen D.V. onze geliefde Ouders, Behuwd-, Groot en Overgroot ouders JAN WILLEBOORDSE en ELIZABETH DAVIDSE, hun 60-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg, Mei 1940. Noordweg 26. Gelegenheid tot feliciteeren Maandag 6 Mei des namiddags van 35 uur. REX ZOETE MOST (VINK'S) Alcohol vrije Wijn, van Druiven, Aardbeien, Ker sen en Frambozen, per heele flesch 0.75, Roode Bessen 0.68 en van Appelen 0.65 WIJNHANDEL „DÉ-KO" Langeviele 26, Telefoon 612, Middelburg PINKSTER-AANBIEDINGOntvangen een pracht-sorteering Kappen, Wandlampjes enz. Bovendien 5 korting bij contante betaling Zie EtalageInstallatie-Bureau J. v. d, HIELE, Gravenstraat, Telefoon 791, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3