Donderdag 25 April 1940 OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. Comité „Overvloed van werk en werk- ..krachten in de Gereformeerde Kerken". Het Comité bovengenoemd neemt de vrijheid Uw aandacht te vragen voor wat het in 1939 mocht doen in het belang van vele zwakke Ker ken en Evangelisatie-commissies. Er kon aan niet minder dan 65 kerken en genoemde commissies genoegzamesteun worden geboden, waarmee de geestelijke verzorging dezer kerken en tevens de naar werk snakkende Candidaten waren gebaat. De rapporten welke werden ontvangen mochten gewagen van veel zegen op den arbeid der Can didaten, waardoor het kerkelijke leven tot ver- - blijdende ontwikkeling kwam. Zoo kon in 1939 een zestal kerken overgaan tot het beroepen van een dienaar des Woords. Deze kerken, en dit is het verblijdende, waren daartoe in staat door de stijging der inkomsten uit eigen kring, al moeten zij voorloopig nog hulp van buiten ontvangen. Het laat zich aanzien, dat spoedig nog 4. kerken dit goede voorbeeld zullen volgen. Er zullen dan 22 kerken, die blijvend vacant waren, een predi kant hebben ontvangen. Ook op vele van de overige plaatsen mag van hoopvol perspectief worden gesproken. Er is toenemend kerk- en catechisatiebezoek groeiende belangstelling voor "fret'jeugdwerk en een voortgaande stijging van collecten en contributies. Dit laatste maakt het mogelijk jaarlijks den steun te verminderen, waar aan over heel de linie trouw de hand wordt ge- houden. Wijst de rekening 1939 als eindcijfer, 'voor wat de uitgaven betreft, rond 22.000, aan, ;de begrooting voor 1940 blijft beneden de 20:000,-. Het juiste bedrag valt moeilijk te ramen in verband met het feit, dat de predikanten van enkele kerken door de mobilisatie als reserve veldpredikers in Rijksdienst zijn overgegaan, waardoor deze kerken tijdelijk geen steun behoe ven. Maar niemand kan zeggen, hoelang dit zal duren. Het veiligst is daarom te rekenen, dat 1940 circa 20.000,steun zal moeten worden geboden. Zal dit mogelijk zijn, dan zal de belangstelling voor den arbeid van het Comité niet mogen ver- ffeüwen, maar veel meer nog moeten toenemen. iEr mocht over 1939 aan contributies bijna 10.000,-— 9.954,15) worden ontvangen; voorts uit collecten 3.660,09 en giften 787, Totaal 14.401,24. Maar dit bedrag was niet toereikend om een belangrijk tekort te voorko men. Het tekort, groot 7600,kon uit de nog aanwezige reserve worden genomen, waardoor deze tot, beneden de 4000,is gedaald. Zal de arbeid, van het Comité dan ook ongehinderd kunnen iivoortgaan, dan zullen alle Kerkeraden aan de roepstem om medewerking gehoor moeten geven, hpe moeilijk het voor de meeste Kerken ook is 't getal collecten uit te breiden. Misschien zou iet bezwaar zijn te ondervangen door de gevraagde collecte niet aan de deur, maar bij den tusschenzang te houden. We mogen ook wel verwijzen naar de aanbe veling van de Generale Synode van Sneek. In de acta zal onder art. 257 zijn te lezen ,,Ds. Mak rapporteert namens commissie. III over het rapport van het Comité „Overvloed van werk en werkkrachten". De Synode- besluit overeenkomstig' het óór deel der 'Commissie het Comité „Overvloed van werk en werkkrachten in de Gerefor meerde Kerken" hartelijk dank te zeggen voor al zijn arbeid en deze steunactie wederom den Kerken aan te bevelen." We mogen ook nog wel eens herinneren aan het woord van aanbeveling van Dr. Colijn. Zijne Exe. schreef o.m. „Het is vooral de geestelijke nood van ons volk, die in dezen tijd zich op zoo beklemmende wijze doet gevoelen. In den strijd voor- het behoud van een waarachtig levensgeluk en voor de bevestiging van een gezonden grond slag voor ons volksleven, is slechts één ding van werkelijke beteekenis. Dit is, dat men zich vast- klemme aan het Evangelie van Christus. Daarin wordt rust en zekerheid verkregen. Daarom voor al verdient het werk van het Comité ons aller steun". Het antwoord is aan U, broeders. Geen enkele Kerk blijve achter in het uitschrij ven en krachtig aanbevelen van een collecte. Wij rekenen op uw aller medewerking. Met heilbede en broedergroet, Het Comité voornoemd Prof. Dr. F. W. Grosheide, Voorzitter, A'dam. Ds J. L. Schouten, Vice-Voorzitter, Amsterdam. Ds A. Schweitzer, Secr.-Penningm., Amsterdam, Amsteldijk 83 bv., Postgiro 32145. J. W. Bonda, Lid v. h. Moderamen, Oegstgeest. K. B. S. Vergadering van de Classis Tholen D.V. op Woensdag 8 Mei a.s. te Bergen op Zoom. Stukken voor 't agendum aan ondergeteekende. W. G. F. v. HER WIJNEN, h.t. Scriba. Rilland-Bath, 9-4-1940. -17: S3-. Terneuzen, 8 April 1940. Ontvangen de col lecten- voor de Gen. Kas voor Hulpbehoevende Kerken in Nederland van de kerken in de Clas sis Axel. Aardènburg 10.08; Axel 28.34; Hoek 9.56 Öostburg 12.84; Schoondijke 21.64 Terneuzen 26.19 Zaamslag 31.21. Totaal 139.86. L. MICHIELSEN, Correspondent. St. Laurens. VERGADERING van den ker keraad, gehouden op 4 April 1940. Afwezig met kennisgeving br. S. Simonse. Voorzitter Ds. A. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Een overzicht van de geschiedenis der plaatselijke kerk, December 1.1. herdacht (Doleantieherdenking) van br. P. Boon Sr., in dank aanvaard en zal in het archief be waard worden. 2. Steunaanvrage van de kerk te Schagen wordt aan voldaan. 3. Idem van de Willem de Zwijgerstichting voor kennisgeving aangenomen. 4. De V.U. te Amsterdam vraagt een extra collecte zal weer als vorige jaren wor den gehouden. Rapportena. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit van dien arbeid, b. Vereenigin- gen. Br. Koole bezocht de jaarvergadering van de J.V., br. Meijer de Naaikrans bij het afscheid van de presidente, zr. Francina Hillebrand. Deze arbeid zal inmiddels worden voortgezet door zr. .B. E. KoeijersBustraan. c. Huisbezoek. Brs. ouderlingen bezochten enkele gezinnen. De belijdeniscatechisanten komen thans ter vergadering. De Voorz. roept hen een hartelijk welkom toe in de vergadering van den kerkeraad, laat zingen Ps. 25 2 en gaat voor in gebed. Na voorafgaand onderzoek worden door den kerke raad toegang verleend tot het H. Av. aan Pieter Boon Pz., Jakobus Wattel, Catharina Sanderse en Adriana Willemse. De Voorz. spreekt zijn blijdschap uit, dat zij hier mogen komen met den wensch en begeerte, om hun hart en leven te wijden aan Christus Jezus en Zijn zaligen dienst. Openb. Belijdenis D.V. Zondag 21 April. Br. v. d. Hofstede eindigt met dankzegging. Diaconale zaken. Brs diakenen brengen ver slag uit van hun arbeid. Kerkelijke stand. Gehuwd Johannes van Aart- sen en Francina Hillebrand. Rondvraag, Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 11 April,, des avonds half acht ,in de consistorie-jj kamer der Hofpleinkerk. Aanwezig 26 broeders. - Ds. Oussoren opent de vergadering. Naar de a.s. Classisvergadering worden afge vaardigd Dr. Hommes en ouderling Olthoff. Se cundi Ds. Oussoren en ouderling Van Sluijs. Rapporten worden uitgebracht over hen, die belijdenis des geloofs wenschen af te leggen. Half negen Kerkeraad-Breed. Tegenwoordig 40 broeders. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Mededeeling van het overlijden van drie zus ters. Dankbetuiging voor betoond medeleven. Besloten wordt, dat een godsdienstoefening zal. worden gehouden op 30 Augustus a.s., des avonds 8 uur. Vier steunaanvragen worden verwezen naar de desbetreffende commissie. Een schrijven van de Ver. „Uit het Volk- Voor het Volk" over een eventueelen herden kingsdienst van onze gemeente, bij gelegenheid van den zestigsten jaardag van H.M. de Konin gin. Zal worden beantwoord. Besloten wordt de mededeeling aan de gemeen te over inkomsten en uitgaven der Diaconie voortaan éénmaal per maand te doen geschieden. Bij de rondvraag zegt Dr. Hommes gaarne voortaan de gemeente-vergaderingen een ander karakter te geven. De kerkeraad draagt het mo deramen op hierover na te denken en met een voorstel te komen, om deze vergaderingen aan trekkelijker te maken. Br; v. d. Berg vraagt naméns de Evangëlisatie- Commissie een collecte aan. Zal zoo spoedig mo gelijk aan worden voldaan. 18 April Sectie. 25 April Smal. DE KERKERAAD. Serooskerke (W.). De kerkeraad verzoekt de kerken der Classis Middelburg zich te doen ver tegenwoordigen bij de intrede van haar beroepen Herder en Leeraar Ds. de Kluis op Zondag 21 April des namiddags. Namens den kerkeraad, J. DE WOLF, Praeses. G. CHRISTIAANSE, Scriba. KORT VERSLAG van de kerkeraadsver- gadering van Serooskerke (W.), ge houden 3 April 1940. Allen aanwezig. Opening door gebed en het lezen van Joh. 21 16. Notulen. Ingekomen Stukken Circulaire Com. „Ras en Geloof" naar Commissie ad hoc. V.U. vraagt extra collecte wordt aangehouden. Acta van de gehouden Generale Synode. Kerkelijke stand. GedooptWillemina Melis Kd. Doopattest gevraagd door Oostkapelle van Gerard Janse Jz. Br. Meijers doet verslag van zijn bezoek aan de J.V., afd. A. Gerapporteerd wordt over de gedane huisbezoeken. De consu lent komt ter vergadering, alsook de bel. catechi santen. Na dat het onderzoek heeft plaats gehad, worden door den kerkeraad toegelaten tot de Openb. Bel. W. v: d. Broeke, Iz. 'Francke; Izeboud, W. Louwerse, Abr. Maljaars, P. Wage naar, F. Joziasse, M. Ton, E. de Visser, J. Wat- tel, P. Wattel en M. Wondergem. De consulent ontvangt den dank van den kerkeraad voor het houden der catechisaties. De gewone vergadering wordt voortgezet. Het verzoek van de Afd. Serooskerke der Ver. voor Luchtbescherming om gebruik kerkgebouw voor vertooning film, wordt toegestaan. De restauratie der pastorie door de militairen is beëindigd. Diaconale zaken worden besproken. De kerk telefoon zal in de huizen worden opgeruimd, waar het niet meer noodzakelijk is. Het huisbezoek zal worden voortgezet. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. Theologische Hoogeschool te Kampen. Van den correspondent te Vlissingen, dhr. P. I. Hamming, ontving ik f 55.50. Dit bedrag is ongeveer gelijk aan hetgeen het vorige jaar aan contributies werd opgebracht. Vriendelijk dank. Komen de volgende week de correspondenten, die nog niet afdroegen, alle tegelijk 1 Mei is reeds dichtbij. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 12 April 1940. Leiddraad voor Antirevolutionair Gemeente beleid door Dr J. W. Noteboom. Ik heb dit werk hier en daar ingezien. Tot oordee- len bevoegd ben ik niet. Ik merkte echter, dat vak- menschen het zeer gunstig recenseerden. Ik wil gaarne aannemen, dat dit boek het waard is. Tal van onder werpen hebben mijn belangstelling getrokken gebed in den gemeenteraad, misbruik van Gods Naam, Zon dagsrust, publieke eerbaarheid, maar grondpolitiek en volksgezondheid en fractievergaderingenzijn voor mij terra incognita. Insiders zullen er zeker belang stelling voor hebben. Den senatoren zij het ter bestu deering aanbevolen. De Lijdenslytiek van Joost van den Vondel. Bosch en Keuning, Baarn. Ik zie geen kans om dit werkje te recenseeren. Een voudig om deze reden, dat Joost van den Vondel bo- ven alle recensie verheven is. Prachtig is de uitvoe- ring, het werkje is ingeleid door Roel Houwink, het is verzameld door H. J. Werps. Keurig werk A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit het busje van Maatje Versluijs 1.51 en van Nel Coumou 3.20 van" Piet Lensen te Waterlandkerkje 120 halve centen. Voor al deze giften namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Ml p, ZENDING, HOSPITAAL MAGELANG. vMiddelburgIn dank ontvangen van Mej. A1. Dames C. 1.en uit het busje van Mej. A. T. een briefje van ƒ.10.14 dubbeltjes, 3 stuivers, 31 halve stuivers, 229 centen en 411 halve centen is totaal 16.67. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. Middelburg. In de Diaconale collecte werden de volgende giften gevondenf 2.50 voor Finland (dit bedrag werd door mij gegireerd op gironummer 188733); f 1.— voor. de Diaconie „Geen verjaardag- fonds, maar toch een gift van een jarige. Ter navol ging" f 1.— voor de Diaconie „Uit dankbaarheid". Voorts ontvangen door tusschenkomst van Dr Hom mes van een zuster voor de Diaconie een gift van 1.Namens brs diakenen hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. G. E. O. S. Middelburg. Sinds de laatste verantwoording ont vangen voor de Geref. Evangelisatie Onder Schippers vanToos de Kam 6.75, Sari de Jonge 4.68, Corri de Schipper 5.87^, Corri Wattez 4.50. Namens Ds Versteegt hartelijk dank. M. KLEIJNENBERG. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. A. Vergadert 15 April. Maatsch. ond. Schets 21. „Hoe lang zal de werk dag duren", B. en B. 30 April 1937 door C. Izeboud. Kerkgesch. Schets 3 door C. Aarnoutse Hd. VoordrachtJo Verhage. ReciteerenA. Verhage. Geref. M.V. ,,'t Mosterdzaadje" te Koudekerke, Afd. B. Vergadert Woensdag 17 April. Gel. Bel. Art. 35 door E. Wattel. Vad. Gesch. Schets 6, B. en B. 24 April 1936 door J. Dekker. Varia De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 18 April om 7.30 uur. G. B. Art. 13. „Van de voorzienigheid Gods en de regeering aller dingen", C. Vogel. Vrij onderwerp „Petrus Dathenus" door J. v. d. Hofstede. MemoriseerenJeanaette v. d. Hofstede, Leuntje Tramper. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. B. G. „De twee vragen van den wetgeleerde", Luk. 10 2534 door Saartje de Jonge. Reciteeren door Corrie de Schipper, Corrie Joosse en Jeanne de Bruin. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De gelijkenis van de bruiloft", Matth. 22 114 door Jaantje Wielemaker. Reciteeren door Rie Bolier en Annie Jonkheer. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Johannes de Dooper gevangen en ge dood" door Saar Maas. Na de pauze een vrije bijdrage van Leny Suurmond. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. N.T. „Dé intocht iri Jeruzalem", No. 29 v. d. 19e jaargang door Grietje Jobse. Vad. Gesch. „De Gouden Eeuw", No. 4 van de 18e jaargang door De Rooze. JBijdrage door Stien Verstraate. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht", M'burg. G. B. „Bewijs der voorgaande artikel van de Drie- eenheid der personen in één God", 18e jaarg. No. 31 door Frans Pouwelse. Opv. „Ons bewustzijn en het onbewuste", 19e jaarg. No. 35 door Jéanne Verhage. Bijdrage Corry Klercq. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd", Middelburg. N. T. „De- zalving te Bethanië", 19e jaarg. no. 37 door Jannié Kingmans. Letterkunde. „Geerten Gassaert en zijn werken" door Tini Loodewijk. Bijdrage door Gré Winter. De J.V. op G.G. „Spr. 8:33a" te St. Laurens vergadert op Zondag 14 April om 7 uur. G.G. 21. „De gelijkenissen van het Koninkrijk der hemelen", J. Gideonse. V. G. 29. „Waar het thans om gaat", M. Koole. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudekerke. B. G. „De Schepping", J. Jasperse. V. G. „Om en op de Synode", P. Verhage. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N.T. „Het gebed in-de gelijkenis", W. de Wolf. A. R. „De grens der Overheidstaak", Leen Wille- boordse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. N. T. Schets 13. „Christus' prediking te Nazaréth", vr. A. Louws. V. G. Schets 18. „De gouden eeuw", vr. J. v. Sluis. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling UI. Bijb. Gesch. „De strijd om het eerst-geboorterecht" door vr. E. Adriaanse. Kerkgesch. „John Wiclif", vr. H. Mandenmaker. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De strijd om 't eerst-geboorterecht" door vr. A. J. Roose. Vad. Gesch. „Het tijdperk van verval", vr. J. Dirks. ZONDAG 14 APRIL 1940. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte tekort Zending. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Dr. N. J. Hommes Noorderkerk 9.30 uur Dr. N. J. Hommes 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Woensdag 2.30 uur Ds. H. Scholing Huwelijksbevestiging. Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. I. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. Duiven te Rockanje. 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. van Doornik Serooskerke 9.30 uur Ds. W. de Graaff Openbare Belijdenis. 2 uur Ds. J. Duiven Souburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. H. v. Andel Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Nam. Openb. Bel. en Voorber. H. Av. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiëmens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Breskens 9.30 en 6.30 uur Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Cand. de Boer te Goes. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Cand. W. C. P. den Boer te Bodegraven. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. S. Datema te Driebergen. Bed. H. Av. en Dankz. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. H. C. Voorneveld Kamperland 9.30 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Leesdienst 6 uur Ds. H. Venema Voorber. H. Av. Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. de Wal hulppred. te Ulrum. Zderikzee 10 en 6 uur Ds. J. P. Schouten te Dinxperlo. Voorber. H. Av. ADVERTENTIËN. Wij zijn ruim gesorteerd in SIGAREN, SIGA RETTEN, TABAK, PIJPEN en LUXE ROOK ARTIKELEN. Beleefd aanbevelend, KEES KLERCQ. Gravenstraat 15, Middelburg. CHR. ZANGVER. „SOLI DEO GLORIA" met Kinderkoor, MIDDELBURG. UITVOERING OP f om 8 uur n.m. in de Noorderkerk aan de Bogardstraat te Middelburg. Toegang 10 cent te verkrijgen bij de H.H, Fanoy, Feij en Wagenaar.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3