BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. rekening van het verloopen- en een begrooting van het loopende of komende boekjaar. De stukken te zenden aan het adres van on- dergeteekende. G. VAN HEIJNINGEN, Wolphaartsdijk. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad van Serooskerke (W.), gehouden op 8 Februari 1940. Alle leden aanwezig. Opening met gebed en het lezen van een ged. van Matth. 26. Notulen. Ingekomen Stukken Steunaanvraag van Da- vos en Chr. Mil. Tehuis uit Alkmaar naar de Commissie ad hoe. Verslag Evangelisatie N.B. en Limburg. Comm. Chr. Wilezing vraagt kerk gebouw voor lezing door Prof. K. Dijk op 22 Februari en Ring J.V. op G.G. tegen Biddag beide toegestaan. Rapporten. Br. v. d. Guchte rapporteert over de gehouden jaarvergadering der Zangver. Brs ouderlingen over verschillende bezoeken. Kerkelijke stand. GedooptJacobus Lodevicus Geertse Jz. Tot belijdend lid der kerk toegelaten: Neeltje Coppoolsede Pagter. De brs die de boeken van kerk en diaconie hebben nagezien, brengen daarover een gunstig verslag uit. Diaconale zaken worden behandeld. Afgevaardigden naar de op 14 Febr. te hou den Classisvergadering de brs J. Jobse en G. Christiaanse, sec. br. v. d. Guchte. Censura Morum. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. St, Laurens. VERGADERING van den ker keraad, gehouden op 15 Febr. 1940. Afwezig met kennisgeving br. Weeda. Voorzitter Ds. A. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken een vijftal verzoeken om steun, n.l. van het Geref. Tractaagenootschap „Filippus", voor de Ned. visschers te Dieppe aan deze beiden wordt voldaan. Verder van het Comité Davos voor kennisgeving aangenomen. Voor de" Chr. School te Gent doorgezonden naar de Evangelisatie-commissie. Idem voor de Evangelisatie in Spanje wordt aangehouden. Rapportena. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit. b. Huisbezoek. Brs ouderlin gen brengen verslag uit van bezoek aan doop leden en belijdeniscatechisanten, c. Vereenigin- gen. Br. Weeda bezocht de jaarvergadering van de Vrouwenvereeniging. d. Classicale zaken. Br. Simonse brengt verslag uit van de Classisverga dering op 14 Febr. e. Diaconale zaken. Brs dia kenen brengen verslag uit. Mededeelingen. Voortaan zal er elke Zondag middag gelegenheid zijn voor brs en zrs, die moeilijk anders kunnen, om per auto naar de kerk gebracht en weer naar huis gebracht te worden. Degenen, die hiervan gebruik wenschen te ma ken, stellen zich voor den Zondag in verbinding met br. P. Boon, Kerklaan, St. Laurens. Kerkelijke stand. Vertrokken naar Middelburg zr. W. de Visser. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden 14 Fe bruari 1940. Art. 1. Namens de roepende kerk van Vlis- singen opent Ds Smeenk de vergadering hij laat zingen Ps. 46 2, leest Ps. 46 en gaat voor in gebed. Art. 2. Op verzoek van den praeses zien de afgevaardigden van Arnemuiden de credentie- brieven na. Alle kerken blijken wettig vertegen woordigd. Art. 3. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Art. 4. Domburg en Westkapelle vragen één hulpdienst voor 3, 17 en 31 Maart. Voor 3 Maart te Westkapelle wordt aangewezen Ds Koning voor 17 Maart te Domburg Ds. Heij voor 31 Maart zal de aanwijzing later geschieden. Seroos kerke vraagt vacaturebeurten voor een heelen Zondag. Daarvoor wordt aangewezen Ds de Graaff op 31 Maart. Art. 5. Door den kerkeraad van Middelburg wordt gerapporteerd, dat de boeken van br. Ta- zelaar, deputaat voor Classicale collecten, wer den nagezien en in orde bevonden. Namens deputaten voor hulpbehoevende ker- meer verwijtend. „Kan ik dat helpen 't Is zijn eigen schuld. Hij was nogal een lieverd Kon jij dan met hem op schieten Jane moest erkennen, dat er waarheid school in zijn opmerking eigenlijk was zij met Kees blij geweest, dat Jan naar ginds vertrok. ,,'t Is wat, hé vroeg Kees. „Vader zet vast door. Jan zal met haar trouwen, als zij een fat soenlijk meisje is." In eenen sprong hij over op een ander onder werp „Vader is nu toch weg, je kunt vanmid dag best naar tante Marie." Jane had er ook over gedacht. Toch schudde zij het hoofd. ,,'t Is beter van niet", zeide zij. Ze zat met haar eigen moeilijkheden. Vreesde, dat die zouden vermeerderen, omdat tante haar wel ongelijk geven moest. Zij gaf zichzelf immers ongelijk En dan onwillekeurig zou zij gaan vertellen van het gebeuren met Jan, waarvoor zij zich schaamde. „Eigenlijk heb je gelijk", vond Kees dan. „Het dient nergens toe. Maar als nu Jan trouwt, kun je immers weg gaan." „Och, dat kind weet van toeten noch blazen." „Nou, niet direct natuurlijk. Over een paar maanden." „Is zij over een paar maanden dan soms boerin vroeg Jane. „Ze wordt het misschien nooit", zei Kees bit ter. „Nou, dan kan ik toch niet weggaan (Wordt vervolgd) ken in de Classis rapporteert br. A. Geschiere. De voorstellen der deputaten worden aanvaard. Over een onderdeel zal nog een nader onderzoek worden ingesteld in de notulen der Classis, n.l. over de vraag, waar een bepaalde broeder ker kelijk behoort. Ds Oussoren rapporteert over den geestelijken arbeid onder de militairen, over de bijdrage a 2 cent per lid vooor 1 Juli van dit jaar te storten, over een bijzondere collecte in dit jaar nog te houden, over de militaire attestaties en het spre ken met hen, die in militairen dienst gaan. Ds Scholing deelt mede, dat alle kerken ge houden hebben de collecte voor den arbeid onder de verstrooide Gereformeerden in Indië. De kerkeraad van Domburg zag de boeken na van Ds Visser, deputaat voor Rijn-Pruisen en Westfalen, en bevond deze in orde. Art. 6. Namens de kerk van Vrouwepolder vraagt Ds de Vries herziening van de percentage- cijfers hij meent, dat het percentage van Vrou wepolder te hoog is. Een Coommissie bestaande uit Ds Smeenk, Ds Vreugdenhil en br. C. P. Pouwer zal hieraan een onderzoek instellen en op de volgende vergadering rapporteeren. De kerk van Meliskerke krijgt advies in een diaconaal geval. Ds van Andel van Souburg, aan het begin der vergadering door den praeses hartelijk verwel komd, dankt voor dat welkomstwoord en voor de vertegenwoordiging der Classis bij z'n intree en verzekert, gaarne te willen meewerken in 't belang der kerken. Art. 7. Roepende kerk voor de volgende ver gadering op Dinsdag 7 Mei is die van Vrouwe polder. Art. 8. Persoonlijke rondvraag. Ds. Visser vraagt aan de kerken, op de volgende vergade ring een bijdrage te willen meebrengen voor den arbeid in Rijn-Pruisen en Westfalen. Ds Heij, stelt, mede namens Ds Koning, voor de kerkvisi tatie te houden na de Mei-classis dit wordt goedgevonden. Ds Oussoren deelt mede, dat de almanak van Pro Rege gratis verkrijgbaar is voor alle gemobiliseerden, aan te vragen bij Ds P. J. Hagen te Delft. Hij dringt er op aan, van dit aan bod gebruik te maken. Door br. Loof wordt dit ondersteund. Art. 9. De quaestor doet verslag van reke ning der Classis over 1939. Er was een nadeelig saldo van 38.Besloten woordt het agendum voortaan te laten cyclostyleeren. Art. 10. Het kort verslag wordt vastgesteld. De praeses gaat voor in dank aan God en sluit de vergadering. Ds. HEIJ, 2e Scriba. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal, gehouden 15 Febr. 1940. Voorzitter Ds. Oussoren. Aanwezig 19 broeders. Praeses heet welkom br A. Volmer, die voor 't eerst aanwezig is. Opening. Lezing notulen. Ingekomen Stukken. Enkele berichten van brs, die door ziekte verhinderd zijn ter vergadering te komen. 3 berichten van overlijden. Uitnoodiging tot bijwoning jaarvergadering van Knapen- en Meisjesvereeniging. De jeugdouderl. hopen er heen te gaan. Een schrijven van Deputaten der Generale Synode ter behartiging van de geestelijke belan gen van onze militairen, wordt voor kennisgeving aangenomen. De Woensdagavond-commissie rapporteert, dat één attestatie en één doopattest is aange vraagd en één doopattest en twee attestaties zijn ingekomen. De censure-gevallen worden besproken. Schriftelijk rapporte woordt uitgebracht over het huisbezoek bij schippers. Een zuster wordt toegelaten tot het doen van openbare belijdenis. Br. Looff brengt verslag uit van de Woens dag gehouden Classis-vergadering. Hierna volgen nog enkele rapporten. Rondvraag. Sluiting. DE KERKERAAD. Classis Zierikzee. De deputaat voor de militairen verzoekt aan de kerken der Classis hem te berichten öf, en e.v. hoeveel exemplaren van de almanak Pro Rege, zij wenschen om aan de jonge dienstplichtigen ter hand te stellen bij hun opkomst. Deze almanak wordt gratis verstrekt. Class, dep., Ds J. MEESTER. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Tholen d.d. 7 Februari 1940. 1. Ds. Ie Cointre, die naar toerbeurt Praeses is, opent de vergadering. Hij verzoekt te zingen Ps. 97 vs 1, leest Ps. 97 en gaat in gebed voor. 2. D.D. Ros en Spoelstra zien de credentie- brieven na, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. Één kerk, n.l. die van Poortvliet, heeft een diaken-afgevaardigde, wien, de redenen gehoord, keurstem wordt verleend. Er zijn geen instructies. 3. Het moderamen neemt zitting. Praeses is Ds. Ie Cointre, Assessor is Ds. Vreugdenhil, Scriba is Ds. van Herwijnen. 4. Ds. van Herwijnen leest de notulen der vorige vergadering, welke, na een enkele opmer king, ongewijzigd worden goedgekeurd. 5. Naar aanleiding van de notulen worden enkele zaken besproken en doet de Scriba voor lezing van de gevoerde correspondentie. 6. Voorstellen. Het voorstel van Rilland-Bath betreffende een wijziging in de kerkvisitatie regeling wordt niet aanvaard. 7. Rapporten, a. Ds. Vreugdenhil brengt rap port uit over de Zending b. Ds. van Herwijnen brengt rapport uit over de ontvangsten in onze Classis ten behoeve van het Comité Grosheide- Schouten. 8. De rondvraag naar Art. 41 en de alge- meene rondvraag leveren niets bijzonders op. 9. Regeling vacturebeurten. Er is geen aan vrage. 10. De volgende vergadering zal D.V. ge houden worden op 8 Mei e.k. Het Moderamen zal dan zijn Ds. van Herwijnen, Praeses Ds. Ros, Scriba en Ds. Ie Cointre, Assessor, bij zijn afwezigheid Ds. Vreugdenhil. 11. De Assessor leest het persverslag, het welk wordt goedgekeurd. 12. Nadat de Assessor is voorgegaan in dank gebed, sluit de Praeses de vergadering. Namens de Classis voornoemd, C. A. VREUGDENHIL, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Hulpbeh. Zending kerken o/d Joden Anna Jacoba Polder' 7.58 18.34 Bergen op Zoom 19.78 Krabbendijke 14.27 23. Oud-Vossemeer 8.29 5. Poortvliet 4.75 7.80 Rilland Bath 11.15 Tholen 3.25 7.58 Verzuchtingen van een predikant der „Groote Kerk" door Dr F. J. Krop, Herv. pred. te Rotterdam. Uitg. N.V Stemerding Co. In het orgaan van de Herv. Kerk te Rotterdam schreef Dr. Krop over z'n ervaringen, opgedaan in z'n pastoralen arbeid, om te wijzen op velerlei misstanden in de hoop, dat dit zou leiden tot verbetering. Geen wonder, dat hij het boek, waarin die ar tikelen gebundeld werden, den titel gaf: „Ver zuchtingen". Bedroevend is wat hij schrijven moest over ontrouw kerkbezoek, slecht catechi- satiebezoek en over z'n ervaringen, wanneer hij er op uittrok om de menschen te vermanen. Het is vaak ontstellend en benauwend. Moge het vrucht dragen, dat openlijk bij deze wondeplekken de vinger gelegd is. Bijbel en natuur door F. J. Bruijel, Leeraar Biologie. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. De ondertitel van dit boek is studies over planten en dieren uit de Heilige Schrift. Daarmee is de inhoud wel duidelijk en juist getypeerd. En daarmee is dan ook tegelijk gezegd, dat hier om vangrijke studies geboden worden. Hoe groot toch is het aantal planten en dieren, dat in den bijbel genoemd wordt, en alzoo behandeling vroeg. En het woord „studies" is hier terecht ge bruikt, want de schrijver heeft zich een enorme voorstudie getroost eer hij zich zette tot het schrijven. Om maar iets te noemen onder het artikel „De olijfboom", dat 22 bladzijden beslaat, komen 51 verwijzingen voor naar zeer uiteen- loopende lectuur, die geraadpleegd werd om alles wetenschappelijk te fundeeren. In 9 hoofdstukken leest ge hier over 1. een land, overvloeiende van melk en honig 2. een land, dat de HEERE uw God bezorgt3. Schaapherders en landbouwers 4. de velden van Efrata 5. palmen 6. de olijf boom 7. de vier dieren van Spr. 30 2428 8. sprinkhanen en 9. vliegen en muggen. Tenslot te een literatuur-opgave van ruim 5 bladzijden, een naam- en zaakregister en een tekstregister. Deze registers doen uitnemend dienst, wanneer men zich spoedig over een bepaald dier of een bepaalde plant wil laten inlichten als men die in een tekst ontmoet. Zoo wordt in het tekstregister opgegeven Rom. 11 1724 de bekende plaats, waar Paulus het beeld gebruikt van het werken op een wilden olijfboom en interessant is het dan te lezen, wat de schrijver in verband daarmee opmerkt. Hem komt onze dank toe voor zijn serieuzen arbeid, die menige Schriftuurplaats beter doet verstaan. Moge zijn boek veel worden geraad pleegd. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Voor de linnenkast te Magelang ontving ik op mijn girorekening 2.50, gezonden door Ds Telder te Bre da. Dit bedrag is doormij weer gezonden aan de tegenwoordige penningmeesteresse van het Linnenkast- comité Mej. G. A. J. van Schelven, Lange Noordstraat 61, Middelburg. Giro no. 372274. Voor de Middernacht zending in Zeeland van de Geref. Kerk te Grijpskerke een gift van 2.die ik zond naar Reguliersgracht 114, Amsterdam (C.). Postgiro no. 5410, omdat er geen provinciale kas be staat. Op verzoek deel ik hier mee, dat mijn gironummer is 169757. Ds. HEIJ. Serooskerke. Met dank ontvangen van een broeder 1.als nagift Nieuwjaarscollecte. DE BOEKHOUDER. Middelburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 2.50 van Mej. P. W. te Vlissingen. De Penningmeester der Zending, C. J. HONDIUS. Middelburg. Hartelijk dank voor de volgende in de Diaconale collecte gevonden giften voor Finland 1.2.en 1.(waarvan 0.50 van iemand, die niet naar de kerk kon komen en 0.50 van een zuster) F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert Donderdag 22 Februari. Gel. bel. Art. 11, no. 45, 18e jaarg., Fina Houtman. Vad. Gesch. Schets 22. „De Fransche revolutie" door Kiny Daniëls. Bijdrage Keetje Davidse. Geref. Meisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Daniël en zijn vrienden", Jaantje Tevel Kerkgesch. „Remonstrantsche troebelen" door Neel tje Wielemaker. VoordrachtCorrie Sanderse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Gel. Bel. „Dat God eenig is in wezen en nochtans in drie personen onderscheiden", 8 jaarg. No. 34 door Bets Volkers. Zending. Over bij elkaar passende onderwerpen uit de 19e jaarg. door Koos Tevel. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Tollenaren en zondaressen", Janna Wattel. A.R. beg. „Het onderwijs" (19e j. no. 1) door Gré Winter. De J.V. op G.G. „Spr. 8:33a" te St. Laurens vergadert Zondag 18 Februari om 7 uur. G.G. 18. „Dooden opgewekt" I, J. Walraven. Vrij onderwerp J. Gideonse Johz. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Ethiek. Schets I. „Wezen en waarde van de Ethiek" door vr. M. Verspoor. Na de pauze Bondsbezoek. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 18 Februari.- G. G. 3536. „Gelijkenissen over Christus' weder komst", vr. A. Klaver. Variavr. P. den Hollander. K. G. Toelichting „Theosofie", vr. W. Dijke. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. InleidingA. H. Verstraten. M. O. „De opkomst der steden tegenover den adel", J. Janse. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling UI. Bijb. Gesch. „De tweede Zendingsreis", 2e deel door vr. P. Meliefste. ZONDAG 18 FEBRUARI 1940. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Hulpbehoevende Kerken in Nederland. Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. K. J. Kraan te Grijpskerke. Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Dr N. J. Hommes Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 uur Ds. K. J. Kraan 2 uur Cand. C. van Doornik Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Cand. C. van Doornik 2 uur Ds. K. J. Kraan Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries te Vrouwepolder. Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. H. v. Andel Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30 en 2 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. A. Hordijk te Loenen a. d. Vecht. Kamperland 9.30 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. Swierts te Vlissingen. Zierikzee 10 en 6 uur Ds. G. Sybesma te Palembang. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Ds. H. Fransen Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. N. T. „Door lijden tot heerlijkheid" (No. 25 v. d. 19e jaarg.), Jeanne Slimmen. De inleiding „Onze propagandiste. BijdrageMarie den Boeft. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 6 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL, Aardenburg 9.30 en 2.30 u. Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 uur Ds. J. S. Post 2.30 uur Cand. W. J. de Ruiter Breskens 9.30 en 6.30 uur Ds. F. Pijlman Hoek 9.30 en 2.30 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. F. Pijlman Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3