OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. Landbouwhuishoudonderwijs. En bekend te ma ken het besluit van den kerkeraad van Zetten om geen attestaties van doopleden of belijdende leden van inwonenden in de Heldringgestichten te aanvaarden, zoolang het Bestuur bij zijn be sluit blijft volharden, wijl elke kerkelijke bear beiding vanwege de Geref. Kerk te Zetten daar door onmogelijk wordt gemaakt. En voorts, dat de kerkeraad gaarne bereid is, desgewenscht, nadere inlichtingen te geven. Namens de classis Arnhem, G. KEIZER, Praeses. G. F. HAJER, Assessor. H. L. BOTH, Scriba. Deputaten van de Generale Synode van Sneek voor de behartiging van de geestelijke be langen van onze militairen. Deputaten b.g. willen gaarne het volgende aan de kerken berichten en verzoeken. Zij hopen, dat de kerken haar volle aandacht hieraan zullen geven en dit stuk bewaren, opdat niet weer telkens vragen hierover gedaan behoe ven te worden. Eveneens verzoeken ze de classicale corres pondenten in het bijzonder op deze dingen te letten. 1. De bijdrage, die de correspondenten moe ten ontvangen van de kerken, is vastgesteld op 2.— per honderd zielen of gedeelte van hon derd zielen. Een kerk van 170 zielen behoort dus 2X2 4.te storten. De penningmeester van Dep. zou het zeer op prijs, stellen, wanneer alle bijdragen voor 1 Juli binnen kwamen. Laat nu in deze periode geen enkele kerk en geen enkele classis achterblijven 2. Behalve het innen van deze jaarlijksche bij dragen is door de Synode ook aan Dep. opgedra gen om af en toe een bijzondere collecte te vra gen van de kerken in verband met de nooden tijdens de mobilisatie. Die collecte is in October aan de kerken aan gevraagd. De meeste kerken hebben daaraan voldaan. Verscheidene kerken zonden echter een kleine gift of in 't geheel niets. Deputaten vertrouwen, dat alle kerken, die nog nalatig bleven, spoedig die collecte zullen houden en opzenden. Voor de gemobiliseerde mannen en zonen van ons volk zal men toch gaarne eens een extra inzameling houden. 3. Deputaten zijn ook hartelijk dankbaar, dat veel Jongelingsvereenigingen en vooral Meisjes- vereenigingen mooie giften inzonden. Zij mogen echter zeker nog meer hiervan verwachten. Alle collecten en giften worden in het Zen dingsblad verantwoord. 4. De gewone inkomsten (de bijdragen) zul len besteed worden voor de beroeping van een predikant voor de Marine in Den Helder (brood- noodig), en voor subsidies aan die garnizoens kerken, die den arbeid onder de militairen niet alleen meer aan kunnen en een hulpprediker gaan benoemen voor dat werk. De garnizoenskerken, die hiervoor in aanmer king komen, kunnen bij Deputaten een verzoek indienen, met overlegging van een begrooting. 5. De extra collecten en giften worden be steed voor tweeërlei doel, n.l. a. extra uitgaven voor de geestelijke verzor ging van de militairen in deze mobilisatie. Dit geschiedt op allerlei manier. Op vele plaat sen liggen bijv. militairen ver van een Geref. Kerk. Dan worden die op kosten van Deputaten met een autobus vervoerd. Indien nog ergens troepjes Geref. militairen van kerkdienst verstoken zijn, kunnen ze zich tot Deputaten wenden. b. Steun aan den Ned. Mil. Bond en aan de vaste tehuizen. Aan dien Bond en aan die tehuizen wordt ver zocht bij Deputaten een verzoek om subsidie in te dienen, met overlegging van een rekening en van een lijst van bedragen en giften, die ze tot nu toe van de Geref. Kerken ontvingen. Dan zal door Deputaten naar billijkheid en recht subsidie worden uitgekeerd. Ook wordt, vooral in het Zuiden, subsidie ge geven voor hulpdiensten, het aanstellen van hulp predikers en het doen houden van militaire cate chisaties op afgelegen posten. In de derde plaats worden tijdelijke tehuizen gesteund. En in de vierde plaats wordt steun verleend aan de lectuurverspreiding. In 't geheel is in deze enkele maanden réeds bijna vijf duizend gulden als subsidie uitgekeerd. 6. Sommige kerken vragen of ze de tehuizen en comité's, die bij haar aankloppen, nog moeten blijven steunen. Deputaten achten het beter, dat dit niet meer gebeurt. Er is door hen nog wel eens een uitzon dering gemaakt voor tehuizen in eigen plaats of in de omgeving, maar zij adviseeren nu om ook dat niet te doen. Deputaten kunnen veel beter dan de kerken beoordeelen, welke tehuizen en comité's hulp noodig hebben, doordat ze alle begrootingen met elkaar vergelijken en daardoor een algemeen overzicht verkregen wordt. Zij vertrouwen dus, dat voortaan alle collecten en giften voor de militairen aan hen worden ge zonden. 7. Deputaten deelen hierdoor ook mee aan alle predikanten en candidaten, die zich voor hulpdiensten of res.-veldprediker opgaven, dat de benoeming van Geref. res.-veldpredikers voor- loopig stopgezet is en dat aan hulpdiensten in deze mobilisatie niet veel behoefte is. Het is heel anders dan in 1914-'18, doordat er veel meer veldpredikers zijn en doordat veel gebruik ge maakt wordt van autovervoer naar kerken. 8. Wat de militaire attesten betreft. Deputaten adviseeren, dat aan alle militairen een militair reisattest wordt meegegeven (gratis te verkrijgen te Delft), dat zij behouden moeten en bij de verschillende kerken, onder wier res sort ze vertoeven, moeten laten zien (niet inleve ren), inzonderheid bij Avondmaalsvieringen. Aan de kerkeraden (niet meer aan veldpredi kers) kan bericht worden gezonden van daarheen vertrokken leden. Deputaten vn., A. H. VAN MINNEN, Praeses. T. J. HAGEN, Scriba-Quaestor, Giro 35595. AGENDUM van de vergadering der Classis Middelburg, te houden D.V. op Woens dag 14 Februari 1940 in de Hofplein- kerk te Middelburg. Aanvang 9.30 uur. 1. Opening namens de roepende kerk van Vlis- singen. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen. Ds. K. J. Kraan, Praeses. Dr. N. J. Hommes, le Scriba. Ds. A. C. Heij, 2e Scriba. Ds. A. Koning, Assessor. 4. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Ingekomen Stukken en instructies. 6. Rapporten. 7. Rondvraag naar Art. 41 K.O. 8. Aanwijzing roepende kerk voor de volgende vergadering. 9. Persoonlijke -rondvraag. 10. Lezing en vaststelling van het kort verslag. 11. Sluiting. Namens de roepende kerk, G. SMEENK, Praeses. P. v. WOUWE, Scriba. Ontvangen collecten voor de Verstrooide Geref. in Indië. Arnemuiden 21.22 Domburg 6.95 Ga- pinge 5.82 Grijpskerke 14.19 Koudekerke 22.36 St. Laurens 17.20; Meliskerke 18.40; Middelburg 114.83; Oostkapelle 12.31 Se- rooskerke 24.68 Souburg 42.17 Veere 15.59Vlissingen 76.17Vrouwenpolder 13.18 Westkapelle 6.30. De Class, correspondent, P. B. TAZELAAR. Middelburg, Brakstraat 32. Giro 360848. Vacaturebeurten Classis Zierikzee. GEERSDIJK Ds. J. P. Unger (Februari). ZIERIKZEE: Ds. H. Veenstra (Maart). SCHARENDIJKE: Ds. F. J. v. d. Ende (Maart). ZIERIKZEE: Ds. J. Meester (April). ZONNEMAIRE Ds. A. A. Oostenbrink April j Waar zijn de verstrooiden stammen Israëls gebleven door Dr A. van Deursen. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Deze vraag houdt nog zeer veel menschen be zig. Dr van Deursen schreef daarover nu een interessante brochure, met enkele illustraties. Een positief antwoord vermocht ook hij niet te geven. Zijn conclusie is, dat men op die vraag met den Joodschen geleerde Neubauer, alleen kan zeg gen nergens. Dat antwoord wordt dan echter goed gemotiveerd. Gaarne bevelen we de lezing aan. Het Januari-nummer van „De Wandelaar", Dit nummer verschijnt in een poriode van sneeuw en ijs, maar de foto van Nol Binsbergen op het titelblad, voorstellende een reiger op zijn nest in een bloeienden appelboom spreekt reeds van het milde seizoen, dat straks weder zal ko men. Deze foto van Binsbergen is er één van de vele welke van dezen bekenden vogelfotograaf in dit nummer werden opgenomen, sommige ter grootte van een geheele pagina en die zijn roem slechts kunnen vermeerderen. Hoe weinig weet de gemiddelde Nederlander van het stukje vader land beneden de Westerschelde, dat Zeeuwsch- Vlaanderen heet A. Cocquit, een schilder uit Biervliet, die er georienteerd is als weinigen, schreef een onderhoudenden tekst bij zijn vele schetsboekkrabbels en maakt op deze wijze (al thans bij alle Wandelaar-lezers) aan deze on wetendheid een einde. De zwerftochten zullen in volgende nummers worden voorgezet. Onder den titel „Hebben insecten verstand 7" geeft J. Rolf verschillende waarnemingen uit het leven van mieren, kevers, wespen en andere insecten. Ds. A. L. Broer wijdt een artikel aan het kleine oude stadje Hindeloopen aan het IJsselmeer. Foto's van J. Doeser brengen de oude dracht in beeld. Jaarboek 1940, Uitg. „De Geref. Jongelingsbond". Gaarne vestigen we de aandacht op dezen 49sten jaargang van het jaarboek van den Nederl. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag. Het bevat alle mogelijke gegevens over de organisatie. Uit de statistiek op bl. 88 blijkt, dat er van 1939 op 1940 een teruggang is in het aan tal aangesloten vereenigingen en leden. In 1939 was dat resp. 1176 en 24836, in 1940 werd dat 1141 en 23503. Een achteruitgang alzoo van 35 vereenigingen en 1303 leden. De Meisjesbond gaat daar, wat het aantal leden betreft, boven uit, n.l. 24650, terwijl het aantal vereenigingen daar 924 is. Die achteruitgang is te betreuren, dit heeft dan ook de aandacht van het bestuur en midde len worden beraamd, dat te verbeteren. We ho pen, dat die poging slagen zal. Ook is opgenomen het verslag van de 51ste jaarvergadering, gehouden Woensdag 17 Mei te Utrecht. Daar werd ook gehandeld over de vraag of nauwer contact moet worden gezocht met de kerk. Tenslotte wordt nog gegeven een lijst van de leidraden en schetsen van brochures voor J.V. en M.V. en Propagandalectuur, met een alfabe tisch register van de aangesloten vereenigingen. Een onmisbaar boekje voor elke vereeniging. Jezus geneesheer van ons leven door G. Campbell Morgan, vertaald door A. G. Barkey Wolf. Uitg. G. F. Cal- lenbach N.V., Nijkerk. In dit mooi uitgegeven boek wordt gegeven de vertaling van een 50-tal bijbellezingen van Dr Campbell Morgan, die te Londen in Vrijdag- avond-samenkomsten door groote menigten van 18002000 personen werden bijgewoond en met groote belangstelling gevolgd. Het zijn metterdaad leerzame bijbellezingen. Wanneer hierin gehandeld wordt om enkele te noemen over Andreas, Johannes, Simon Petrus, Filippus, Nathanail e.a„ leest men beter verstaan, wat de H.S. over hen zegt en dan bo venal leert men beter Christus kennen uit de verhouding, waarin Hij zich tot hen stelt en uit wat Hij aan hen doet. Alles is helder en duidelijk en gehouden in een warmen toon. Gaarne bevelen we de lezing aan. HEIJ. Het Nieuwe Testament. Nieuwe vertaling. Zooals ik reeds in een redactie-artikel aankondigde, zou in December de nieuwe vertaling te verkrijgen zijn in boekjes van 0.40 en van f 0.60. Inderdaad is dit boekje verschenen. Het prijsverschil ligt alleen in de band. Het duurdere werk van 1.90 is grooter van druk. Juist echter deze kleine Nieuwe Testamentjes zijn prachtig in zakformaat uitgevoerd. Over de ver taling zou ik hetzelfde nog willen zeggen als in het hoofdartikel, alleen zou ik dit er nog willen bijvoegen, dat het samenspreken met verschillende collega's mij nog sterker heeft overtuigd van de groote beteekenis, die dit werk voor de Kerk des Heeren en de uitbrei ding van Gods Koninkrijk hebben zal. Reeds bemerkte ik, hoe, zeer velen zich een nieuwe vertaling aan schaften en dankbare gebruiker van dit Godswoord zijn. Ik wil hier nog bijvoegen, dat van een bepaalde text, die we gaarne als bewijsplaats gebruiken voor de inspiratie-leer, ik bij Prof. Grosheide nadere in lichtingen gevraagd heb. Het is me gebleken, na ont vangst van het antwoord van Prof. Grosheide, hoe onbevangen alleen buigend voor het Woord zelf men zich gezet heeft aan de vertaling. Misschien is het dienstig om hierbij te vermelden, dat er bepaalde re ducties op den prijs worden gegeven, wanneer men deze bij 25 of 50 of 100 exemplaren tegelijk aanschaft. Vereenigingen kunnen hiervan profijt van trekken. Bij 25 ex. wordt de prijs 0.34 of 0.51 50 ex0.32 of 0.48 100 ex0.30 of 0.45. Het Koningschap van Christus door Ds A. Ringnalda. Kok, Kampen. No. 8, 9 en 10 van dit superieure werk, dat in 12 afleveringen verschijnt, zijn verschenen. Evenals de vorige gaarne aanbevolen. Groot vertelboek voor de Bijbelsche Ge~ schiedenis door Anne de Vries. Kok, Kampen. Van dit mooie werk zijn weer twee afleveringen verschenen de No's 9 en 10. Er zullen 15 afleverin gen het licht zien. Anne de Vries' werk aanbevelen zou beteekenen goede wijn een krans geven. MoederSpreek door Jo Kalmijn. Bosch en Keuning, Baarn. Fijn en teer. O, wat wenschte ik wel, dat alle moe ders de raad van de schrijfster eens opvolgden en hun kinderen niet langer wat trachten wijs te maken over de ooievaar en dergelijke. Laten ze eens dit werkje lezen en verstaan, hoe ze met hun kleinen moeten handelen. Fijn en teer, dat zijn de twee woorden, waar mee ik dit werkje wil aanduiden. De verhouding tus- schen ouders en kinderen moet fijn en teer zijn. Dat wordt ouders geleerd en ze worden er voor gewaar schuwd hun kind in sexueel opzicht maar aan het lot of aan anderer hulp over te laten. Laat deze schrijfster eens in uw huis komen door dit boekje en laat ze eens spreken tot het hart van liefhebbende moeders, die eigenlijk niet weten, hoe en wanneer ze spreken zullen tot hun opgroeiende kleine. Nogmaals, fijn en teer. Het werkende Woord. Leerboekje bij het Bijbelsch onderricht voor inrichtingen voor voortgezet onderwijs door Ds P. ten Have. Tweede deel, tweede druk. Wolters, Gronin gen. Evenals de vorige uitgave kunnen we dit instruc tieve werkje ten zeerste aanbevelen aan allen, die Bijbelsch onderricht moeten geven. Slechts enkele wijzigingen zijn aangebracht. Onze Dagorder. Reeds eerder hebben we dit werkje aanbevolen. We willen nogmaals zeggen, dat dit een uitstekend werkje is voor alle militairen en we hoorden reeds van verschillend zijden, dat dit boekje er vlot ingaat. Pittig en mdoi geschreven voor onze jongens. A. H. OUSSOREN. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Metsjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. O.T. „Elia" (No. 1 v. d. 17e jrg.)Mien van Sluijs. Lees- en reciteeroefening. „Maria en Johannes" (No. 5 v. d. 19e jaarg.) door Dé Rooze, Mien Hendrikse, Jo Wattez. Bijdrage Grietje Jobse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Bijbelbespreking inleiding over 1 Corinthe 7 door Rie de Schipper. Inleiding van onze propagandiste G. Harinck te Vlissingen, over„De inleiding". Bijdrage Koos Leinse. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd", Middelburg. Bijbelbespr. „De brief van Paulus aan Titus". Na de pauze Huishoudelijke zaken. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling III A. B.G. „Het brood des levens", Joh. 6:2271 en Joh. 7 113 door Leintje de Boks. Na de pauze repeteeren voor het jaarfeest. RING VLISSINGEN. Vergadering op Donderdag 15 Februari des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw te Koudekerke. 1. Uw plaats in de maatschappij. 2. De behandeling der A.R. beginselen. De J.V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert Zondag 11 Februari om 7 uur. M.O. 15. „Gerechtigheid en Recht", M. Kosle. Vrij onderwerp, J. Gideonse Johz. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Ledenvergadering op Vrijdag 16 Februari des avonds 8 uur in het gebouw C.J.M.V. Inleiding over het onderwerp „De roeping" door den heer W. Willeboordse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. „De val", W. Verstraate. Vrij onderwerp, E. Graaf huis. J.V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 11 Februari 1940. G.B. 23. „Waarin onze rechtvaardigmaking be staat", vr. J. Goedbloed. Varia vr. M. Dijke. Na de pauze huishoudelijke zaken en jaarverslag. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. S. S. Schets 4. „Verspreiding der Heilige Schrift", vr. P. Vader. V. G. Schets 17. „De twisten tijdens het bestand", vr. J. H. Louwerse. Gereformeerde Knapenvetgadering SamuëlM'burg. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De tweede Zendingsreis", vr. P. Me- liefste. Na de pauze repeteeren voor het jaarfeest. Geref. Knapenvetgadering „Benjamin" te St. Laurens. B.G. „Wie is de meeste?" (Matth. 18:135) door vr. D. Gideonse. Na de pauze voor den leider. ZONDAG 11 FEBRUARI 1940. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Tekort Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren 6 uur Dr. N. J. Hommes Vrijdag 3 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Dr. N. J. Hommes Bevestiging Ouderling. 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. C. v. Doornik Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. H. v. d. Berg Hulppred. te Oss. Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. H. v. Andel Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Rudolphstichting. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30 en 2 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 u Cand. J. S. van den Bos te Leiden. Kamperland 9.30 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. Joh. de Wal Hulppred. te Ulrum. Zierikzee 10 en 6 uur Ds. J. P. Schouten te Dinxperlo. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Bergen op Zoorn 9.30 en 5.30 u. Cand. G. J. Grafe te Roosendaal. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 6 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A, van Egmond CLASSE AXEL, Aardenburg 9.30 en 2.30 u. Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Cand. W. J. de Ruiter Breskens 9.30 Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3