KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. ZENDING. PREDIKBEURTEN. TWEETAL TE Wanswérd a. d. Streek W. J. van Otterlo te Oosterend. D. Zijlstra te Nieuw-Beets. BEROEPEN TE Wanswerd (Fr.): D. Zijlstra te Nieuw-Beets. Leeuwarden (vac.-v. Es): A. Wijmenga te Uithuizen. AANGENOMEN NAAR Wieringerwerf Cand. H. van Twillert, hulppred. aldaar. Eefde-GorsselCand. E. J. Oomkes, hulppred. te Apeldoorn. Cand. A. G. Honig Jr. te Kampen heeft bedankt voor de benoeming tot hulpprediker bij de Geref. Kerken te Blokzijl en Hoogeveen. Hij heeft de benoeming tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Dedemsvaart aangenomen. Middelburg» De Commissie van Beheer houdt zitting voor het in ontvangst nemen der vrijwil lige bijdragen Woensdag 7 Februari 1940, 's avonds 7.308.30 uur, consistoriekamer Noor- derkerk. Het Bestuur. Terneuzen, 30 Januari 1940. Ontvangen de collecten voor de Zending onder de Joden, van de kerk in de Classis Axel. Aardenburg 10.93 Axel 59.01 Hoek 17.36 Oostburg 10.38 Schoondijke 33.29; TëiSfiéüzen 34.52 Zaamslag 35.23. Totaal 200.72. L. MICHIELSEN, Correspondent. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 8 Febr. D.V. hoopt ondergetee- kende zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het ontvangen van de le helft van het classicale quotum over 1940, dat dooi de Classis is vastgesteld op 1000. De bijdragen der kerken zijn per jaar p. jaar Arnemuiden 4J/£ 45.22.50 Domburg 1 Yi /o 15.7.50 Gapinge 1 lA% 15.7.50 Grijpskerke 5 50.25. Meliskerke 6 60.30. Koudekerke 6]/2% 65.32.50 Middelburg 27 270.135. Oostkapelle 4 40.20. Q.^n W. Souburg 9 90.45. Serooskerke 9 90.45. St. Laurens 4 40.20. Veere 4 40.— 20.— Vlissingen 13 130.65. Vrouwenpolder 4 40.20. Westkapelle 1 10.— 5.— Totaal 1000.— 500.— C. P. POUWER, Noordsingel 26. Giro 69059. Middelburg. V. U.-busjeslichting van 5 tot en met 17 Februari. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 1 Fe bruari 1940. Praeses Ds. Oussoren. Aanwezig 33 broeders. Notulen gelezen en vastgesteld. Aanvragen om steun worden verwezen naar de Commissie ad hoe. Br. A. Volmer bericht de benoeming tot ouder ling te aanvaarden. Br. Lorier bedankt voor de benoeming tot lid van de Commissie van Beheer. Brs Van Leeuwen en Francois berichten aan neming van hun benoeming tot lid van de Com missie van Beheer. Br. Stevense bericht de benoeming tot diaken niet te kunnen aanvaarden. Hierin wordt berust, de motieven voor zijn eigen rekening latende. V^n een schrijven van de Commissie van Be heer, wordt kennis genomen, o.a. wordt mede gedeeld, dat in plaats van br. A. D. Littooij, die bedankte, benoemd is tot haar voorzitter br. P. van. Sluijs. Voorts worden adviezen gegeven om het tekort der jaarrekening te doen verminderen en een sluitende rekening voor 1940 te krijgen. Br. A. de Poorte, penningmeester der kerk, komt ter vergadering en wordt door den voor zitter welkom geheeten. De adviezen der Commissie varr Beheerwor den door den Kerkeraad aanvaard. De voorzitter dankt br. de Poorte voor zijn arbeid in het belang van onze kerk verricht. De Chr. Zang ver. „Soli Deo Gloria" vraagt een kerkgebouw voor het geven van een uitvoe ring. Met gunstig advies doorgegeven aan de Commissie van Beheer. Woensdagavond-Commissie deelt mede, dat de doop voor 2 kinderen werd aangevraagd, en een huwelijksbevestiging. Voorts dat één attesta tie en één doopattest wordt aangevraagd. Gandidaat worden gesteld voor het ambt van diaken de broeders A. Beeftink en C. J. Dour- leijn. De stemming zal plaats hebben op 11 Febr. a.Si in de Hofpleinkerk na de morgengodsdienst oefening. Br. Vroon rapporteert namens de commissie voor aanvragen van buiten. Voorgesteld wordt 12 aanvragen toe te staan tot een totaal bedrag van 35.—. Wordt goedgevonden. Rapport over 1939 van den Justus-correspon dent. wordt voorgelezen. Tót lid van de Commissie van Beheer wordt aangewezen br. Besuijen. In een vacature van de Kerktelefoon-commissie wordt gekozen br. A. Coumou. Rondvraag. Sluiting. 8 Febr. Sectie. 15 Febr. Smal. DE KERKERAAD. Classis Middelburg. Maandag 5 Februari 10 uur C o e t u s der Predikanten. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes, 25 Januari 1940. 1. Namens de kerk van Heinkenszand opent Ds Booij de vergadering. Hij verzocht te zingen Psalm 119 87 leest Mattheüs 7 24 tot slot en gaat voor in gebed. 2. De brs Bol en Florusse zien de credentie- brieven na, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. 3. Het moderamen neemt zitting. Praeses Ds J. Koolstra Assessor Ds G. Leene Scriba Ds G. van Heiningen en 2e Scriba Ds A. Scheele. 4. Notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 5. De boeken van den quaestor der Classis en van den deputaat voor Zending en Art. 13 K.O. zijn nagezien en accoord bevonden met de noodige bescheiden door de kerk van Yerseke en die van Ds Beukema en Ds Booij door de brs Bogaards en Westveer. Ook deze boeken blijken volgens het rapport van br. Bogaard in orde te zijn. 6. Het rapport over het evangelisatie-werk te Wemeldinge bij monde van Ds van Dijk mag tot aller blijdschap van zegening getuigen. 7. Een rapport en voorstel inzake de regeling van controle op het geldelijk beheer der clas sicale deputaten, door de kerk van Goes inge diend, wordt na breede bespreking verworpen en besloten later op deze zaak terug te komen. 8. De kerk van Kruiningen verkreeg op haar vraag, luidende „hoe moet het eigenlijk gaan in geval van evacuatie met de diaconale zorg en met de voorzening van het tractement van den predikant den raad eerst inlichtingen in te winnen. 9. De steunaanvragen van Borssele, Driewe gen en Wemeldinge worden ingewilligd en de verzoeken dier kerken zullen bij de Particuliere Synode worden gesteund. 10. De gelden zijn ontvangen en de bedragen ter controle voorgelezen. 11. De volgende vergadering zal gehouden worden D.V. 11 April 1940, 's middags half 2 uur. 12. Als roepende kerk zal optreden Kapelle- Biezelinge. 13. In het moderamen zullen alsdan zitting nemen Ds Leene, Praeses Ds Scheele, Asses sor Ds van Heiningen, Scriba en Ds van der Vegt als 2e Scriba. 14. In April a.s. moeten gestort de volgende collecten 1. Hulpbehoevende Kerken in de Classis. 2. Hulpbehoevende Studenten, halve collecte. 3. Hulpbehoevende Kerken in de Provincie, halve collecte. 4. Theol. Fac. der Vrije Universiteit. 5. Evangelisatie in België. 15. Bij de rondvraag doet zich niets bijzon ders ter bespreking op. 16. Korte notulen gelezen en vastgesteld. 17. De Praeses gaat voor in dank en gebed voor allen nood dezer tijden, waarna hij de ver gadering sluit. Namens de Classis Goes, A. SCHEELE, h.t. 2e Scriba. Leiden, 26 December 1939. Amice, In de vorige brieven heb ik wat uit het schrij ven van Dr Dreckmeier aangehaald over den groei van het Zendingsziekenhuis en we hebben 't ons laten vertellen, hoe zeer de arbeid uitge breid is en hoe al die uitbreiding geen meerdere fiantieele lasten aan de Zendende Kerk heeft bezorgd. Dit is wel iets wonderlijks. Bij de ope ning van dit ziekenhuis vonden sommigen het wel wat dwaas om zonder Gouvernementssubsi die te beginnen met een Zendingsziekenhuis, on der leiding van een gediplomeerden arts. Bij het begin bleek het echter mogelijk en door Gods zegen kon dit ziekenhuiswerk zich sterk uitbrei den. 't Is wel jammer, dat we geen Gouverne mentssubsidie krijgen en dat er voorloopig ook geen kijk naar is om het te krijgen. De donkere tijden maken ook de mogelijkheid van subsidie al geringer. Maar of dit nu zoo'n groot nadeel is Ik weet het niet. 't Ligt voor de hand, dat we subsidie aanvragen, maar we mogen het alleen aanvragen met de begeerte, dat het geen geeste lijke schade aan het werk moge aanbrengen. Laten we maar begeeren, dat God dit ziekenhuis tot een rijken zegen rnag stellen en of Hij wil geven het dagelijksch brood ook voor de medi sche Zending. God zal dan wel doen toekomen langs welke wegen ook, wat voor het ziekenhuis noodig is. 't Is wel opmerkelijk, dat dit jaar de gemeente subsidie werd verhoogd en de subsidie van de provincie Midden-Java, die eerst geschrapt was, werd gehandhaafd. Tenslotte schrijf ik nog iets uit den brief van Dr Dreckmeier over het Javaansche personeel en de geestelijke zijde van het werk. Het Javaansche personeel gaf in '38 heel wat zorgen door ziekte. Er moest voor het eerst een verpleegster-vroedvrouw wegens t.b.c. voor lan gen tijd uit het werk weg. Ook een van de oudere verplegers was vele maanden ziek. Ver der waren het gelukkig altijd ongesteldheden van korten duur, die echter vaak in kleine epide- mietjes optraden (malaria, influenza), wat voor de regeling van het werk, dat dan natuurlijk juist erg druk loopt, wel eens groote moeilijkheden gaf. In November '38 deden 7 leerlingen het exa men van verpleger of verpleegster, 6 er van slaagden. Binnenkort kunnen zij nu het diploma voor verpleger of verpleegster ontvangen. We gens uitbreiding van huishoudelijke werkzaamhe den werden in plaats van de vertrekkende juf frouw voor de huishouding 2 jonge krachten be noemd 1 voor de keuken en 1 voor de was- scherij en naaikamer. Wat de zieken betreft, het volgende ook dit jaar werden weer veel typhuspatienten verpleegd, n.l. 45 op totaal 1192 zieken. De babyafdeeling bleef steeds bezet, vooral ook die voor de moe- derlooze pasgeborenen van deze opgenomen babies zijn er altijd nog 15. Nog steeds sterven vele moeders in de kampoeng (dorp), wegens onvoldoende verloskundige hulp. Het ziekenhuis verleende 133 maal verloskundige hulp. Onge twijfeld zou dit aantal nog sterk kunnen stijgen als we meer propaganda voor het buitenwerk maakten, wat we echter niet kunnen doen, door gebrek aan ouder Javaansch personeel. Van het buitenwerk noem ik apart het hulp ziekenhuis te Parakan, dat gesubsidieerd wordt en de Zending niets kost de schoolpolikliniek (op geregelde tijden brengt een Javaansche ver pleger een bezoek aan de scholen om in de pau- ze's lichte ziektegevallen te behandelen), die meer werk kreeg door de opening van de parallel Schakelschool. In Juni werd begonnen met regelmatige zieken- behandeling op de armenkolonie te Blondo. Drie maal per week gaat een mantriverpleger daar heen. Door regelmatige bestrijding van rabies (schurft), malaria en conjunctividen, zal het peil der gezondheid langzamerhand stijgen. We zouden zoo zeggen als we dezen brief van Dr Dreckmeier lezen wat een werk en wat een zorgen zijn er aan de verzorging van zoo'n zie kenhuis verbonden, maar toch, zoo schrijft Dr Dreckmeier, zouden we graag, nu er geregeld 2 artsen zijn nog eenige uitbreiding aan het werk geven voornamelijk buitenklinieken, maar het geld hebben we daarvoor nog niet beschikbaar. Onze afschrijvingen zullen we wel moeten reser- veeren voor vernieuwingder gedeeltelijk zeer oude gebouwen (met name de vroegere tabaks- loods, waar vroeger een ziekenzaal van gemaakt is en waar de polikliniek in ondergebracht is), inderdaad is dat nu niet bepaald een zaal, waar we mee voor den dag kunnen komen. Langs die oude tabaksloods loopt een vrij drukke weg, waar de menschen geen grootschen indruk van het ziekenhuis opdoen. Dr Dreckmeier was dan ook van plan om die leelijke gebouwen, waarin men zich zoo behelpen moet, te vervangen door nieuwe en beter ingerichte lokaliteiten. De toe stemming der Zendende Kerk was er reeds voor gegeven, finantieel scheen het uitvoerbaar, maar daar brak plotseling de oorlog uit, die ook aan deze plannen den bodem insloeg. De raming der inkomsten, waarop die bouwplannen mee waren gebaseerd is nu een te onzekere factor geworden en de gewezen tabaksloods zal nog een poosje mee moeten, tenzij er van andere zijde finan- tieele steun kwam opdagen, die de uitvoring van deze plannen mogelijk maakten. A. M. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Van N.N. ontvangen 40 halve stuivers voor de Zending. Vriendelijk dank. Ds. HEIJ. LINNENKASTEN MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Verantwoording giften en contributies ontvangen in 'Januari 1940. Genderen door Ds. Menken 5.Oostkapelle i door Mevr. Matthijse van het Zendings-Comité 6.45; Middelburg door Mej. W. van N.N. 1.Vlissin- t gen contributies door Mej. Fregeres 20.25; Koude kerke door Mevr. RuitenbeekSchaap van Zuster- krans 42.20 Wassenaar N.N. 5.Werkendam door Mej. van Oord f 10.Namens het Comité hartelijk dank voor het gezondene. J. A. J. van Schelven, w.n. Penningmeesteresse, Lange Noordstraat 61, Middelburg. Voor geldzendingen giro no. 372274. Aanvrage naaiwerk Mej. C. Wagenaar, Markt 37. Terugzending genaaide goederen Koster Volkers, Bogardstraat, Middelburg. Middelburg. Getelde collecten Collecte Verstrooide Geref. in Indië 114.83 Collecte Evangelisatie in eigen stad 110.01 Collecte Aflossing 127. Kerkbussen 32.52 Huwelijkscollecte 17 Januari 6.01 j Huwelijkscollecte 19 Januari 9.43 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. Serooskerke. Met dank ontvangen van Gerard Jobse Jz. 200 halve centen voor de Zending. DE BOEKHOUDER. Middelburg. In vriendelijken dank ontvangen van N.N. te Meliskerke 3.voor het werk onder de Armeniërs. Namens het Comité, Mevr. v. d. Berg, Penningm., Stationstraat 4. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte de volgende giften voor Finland: 1.1.(van een weduwe), 1.(G. W., die niet naar de kerk kon komen), f 0.25 (van een zuster, die Dinsdagavond 'niet komen kon), 0.25, 1.1.(van N.N.), 0.50 en 0.50, in totaal 6.50. Voorts f 1.(de tienden voor het meest noodige), welk bedrag wij gi reerden aan den boekhouder der kerk, ter dekking van het tekort over 1939. Brs diakenen zeggen hiervoor i hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereeniging „Febé" te St. Laurens houdt haar eerste jaarvergadering op D.V. 8 Febr. a.s. in de consistorie der Geref. Kerk. Behandeld wordt o.a. „De Tien Melaatschen" door zr J. WattelBaaijens en „De Heilige Doop" door zr C. HillebrandMeliefste. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert Woensdag 7 Februari. Gew. Gesch. David I", O.T. Schets 37 door Jans i Willemse. Opvoedk. „Gehoorzaamheid", no. 42, 19e jaarg. door Cathrien Sanderse. Memoriseeren. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens G. G. „Wie is de meeste" door M. v. d. Bosse. Na de pauze voor de leidster. Geref. Meisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Jeruzalems laatste dagen", Gré Filius. Vad. Gesch. „Karei V" door Jaantje de Witte. VoordrachtJo de Witte. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdceling II. Om 6 uur repeteeren voor Jaarfeest, met Afd. I. Afdeeling III A. B. G. „De spijziging der vijfduizend" en „Jezus wan delt op de zee, zieken genezen", Matth. 14 door Greta de Jong. Na de pauze voorlezen. Afdeeling III B. Bijb. onderw. „Bethesda", Joh. 5. Meisjesblad Juli 1938 door Nel Abrahamse. Na de pauze voorbereiding voor het jaarfeest. Geref. Meisjesvereeniging McisjesrocpingM'burg. „Twisten over den Sabbath" (No. 22 v. d. 19e jaargang), Piet van As. „Vrouwen van beteekenis" (No. 31, 34, 40, 45, 47 en 48 v. d. 17e jaarg.), Willy de Wolf. Bijdrage Bep Walraven. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesplichtM'burg. Bijb. Gesch. O.T. „Achab" door Leen Geuse. A. R. „Kiesrecht" door Cor Geldof. BijdrageHoos Kooman. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Door lijden tot heerlijkheid" (19e jaargang, no. 25) door Jo Vereist. Vad. Gesch. „1813" (19ej. no. 33), Etje Loodewijk. Bijdrage Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling II. Vergadert iederen Zaterdagavond van 7.458.45 uur in de consistorie der Hofpleinkerk. Kerkgesch. door den leider. Geref. Jongelingsver. Sola-FideMiddelburg. O.T. Schets 10. „Lot", vr. J. v. Sluis. V. G. Schets 17. „De twisten tijdens het bestand" door vr. J. H. Louwerse. J.V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. S. S. 66. „De brieven van Paulus gekarakteriseerd" vr. J. Vereist. Varia vr. J. Geldof. A. R. „De huidige wereldpolitiek", vr. J. Geldof. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 4 Februari, 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geestelijk leven. „De orde des Heils", in te leiden door Ds. A. Koning. Voor lectuur zie Man nenblad Sept., Oct. en Dec. '36. Het Bestuur. ZONDAG 4 FEBRUARI 1940. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Emer. fonds. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Dr N. J. Hommes Dr. N. J. Hommes Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Dr N. J. Hommes Arnemuiden 9.30 en 2 uur Cand. M. N. de Wolf Hulppred. te Leidschedam. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij Voormiddag Voorber. H. Av. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vrcugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. C. v. Doornik Serooskerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. H. Oussoren Souburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. H. v. Andel Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30 en 2 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. M. den Boer te Oudeschool. Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9.30 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur- Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. Spijker Hulppred. te Schiedam. Zierikzee 10 en 6 uur Ds. H. Scholing te Arnemuiden. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Donderdag 11 uur Ds. W. M. le Cointre Huwelijksbevestiging. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Cand. den Boer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 6 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 u. Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 uur Ds. F. Pijlman Bevestiging Diaken. 2.30 uur Cand. W. J. de Ruiter Breskens 9.30 uur Leesdienst 6.30 uur Cand. H. J. Swierts Hoek 9.30 uur Cand. W. J. de Ruiter 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Cand. H. J. Swierts te Vlissingen. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1940 | | pagina 3