BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. Collecten Hulpb. Evang. Theol. Evang. Kerk. in in Hooge N.Brab. Zeeland Zeeland School en Limb. Anna J. Polder 8.17 8.61 12.18 8.96 Bergen op Zoom 20.74 25.06 23.54 24.25 Krabbendijke 16.95 16.01 15.74 15.97 Oud Vossemeer 7.04 7.64 6.20 7.43r> Poortvliet 3.60 2.80 6.20 3.15 Rilland-Bath 11.75 13.61 Tholen 3.30 3.30 7.58 3.29 Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed), 16 November 1939. Praeses Dr N. J. Hommes. Aanwezig 40 broeders. Opening. Zingen Ps. 84 1, lezen 2 Tim. 4:1-8, gebed. Ingekomen Stukken Aanvraag voor een col lecte onder de Zuiderzeewerkers, toegestaan. Een kennisgeving, dat een overleden broeder een bedrag van 1000.heeft gelegateerd voor de Zending der kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, wordt met dankbaarheid vernomen. Een verzoek van de Zendingscommissie om to: dekking van het tekort in 1940 twee extra col lecten te houden, één collecte in April en één collecte in October 1940, toegestaan. Een schrij ven van Ds Telkamp voor de blijken van belang stelling bij zijn jubileum ondervonden. De brs J. Besuijen, A. Coumou, M. J. Geuze en A. Leen- houts namen hun benoeming tot ouderling en de brs J. J. Dronkers, M. B. Fanoy, P. Ton, I. Ver eist en A. Vos hun benoeming tot diaken aan. Aan br. J. de Poorte werd ontheffing verleend van zijn benoeming tot ouderling en van br. C. A. Kabboord van zijn benoeming tot diaken. Een schrijven van Vlootpredikanten met gunstig ad vies, in handen Commissie ad hoe. Benoemingen. Voor nog één te vervullen va cature van ouderling worden candidaat gesteld de brs J. Janse en I. van Noppen en voor diaken de brs J. Sanderse en J. Stevense. Op Zondag 3 Dec. a.s. zal de gemeente na den morgendienst gelegenheid worden gegeven een keuze te doen. Rondvraag, dankzegging, sluiting. Voorzetting in vergadering (Smal). Opening. Ingekomen StukkenEen schrijven van een broeder inzake de catechisatie, voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de Geref. Kerk te R. betreffende een dooplid. Commissie voor doopaanvragen enz. 2 doop- aanvragen en 1 aangevraagde attestatie toege staan en 4 ingekomen doopattesten aanvaard. Sectie-rapporten. Algemeene rapporten. Enkele censure gevallen worden besproken. Rondvraag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering op Donderdag 16 November 1939 te Serooskerke (W.). Opening door den Praeses br. J. de Wolf met gebed en Schriftlezing. Lezing en vaststelling der notulen. Ingekomen stukken o.a. enkele steunaanvragen. Kerkelijke stand. GedooptJohanna Teuntje Sinke Hd. Ingekomen met attestatie van Veere Frans Boone met 2 ged. kinderen. Vertrokken met attestatie A. C. Brouwer en echtgen. en 4 gedoopte kinderen. Rapporten. De brs J. Wondergem en L. Melis doen verslag van de gehouden Classisvergadering. Diaconale zaken geene. Candidaatstelling ouderlingen en diakenen. Aan de beurt van aftreding zijn met 1 Januari a.s. de ouderlingen L. Melis, Joh. Wondergem en J. C. Verton en diaken K. Melis. Voor ouderling worden candidaat gesteld C. Corbijn, C. Jobse, P. Melis Wz., P. Meijers Jacz., M. F. Sturm en J. Verhage. Voor diaken Adr. Melis en S. A. Lous. De verkiezing zal plaats hebben D.V. Don derdag 23 Nov. 7 uur. Bespreking beroepingswerk. Br. C. Ton vraagt en verkrijgt ontslag als lid van de Hoorcommis- sie, daar het reizen bij winterdag voor hem be zwaar oplevert. Rondvraag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden Woens dag 8 November 1939 in de Hofplein- kerk te Middelburg. Art. 1. Namens de roepende kerk van Veere, opent Ds J. W. Smitt de vergadering. Hij laat zingen Ps. 121 1, leest Psalm 121 en gaat voor in gebed. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien; behalve de kerk van Westkapelle, die alleen door Ds Visser is vertegenwoordigd, zijn alle overige kerken op de normale wijze vertegenwoordigd. De kerken van Domburg, Middelburg, Seroos kerke en Westkapelle hebben een instructie. Art. 3. Het Moderamen neemt zitting. Ds Ko ning fungeert als Praeses, Dr Hommes als As sessor, Ds Heij als le Scriba, Ds de Graaf als 2e Scriba. Art. 4. Ds Koning spreekt een openingswoord. Art. 5. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Art. 6. Ingekomen Stukken a. Een brief van br. Pouwer, met de Classi- cale begrooting, welke wordt aangenomen. b. Een schrijven van de Classis Groningen, dat voor kennisgeving wordt aangenomen. Art. 7. Instructies a. Middelburg deelt mede, dat tot beheerder van de Classicale collecten als secundus van br. Tazelaar is benoemd br. Heuzeveldt. b. Westkapelle vraagt een hulpdienst voor December, en zoo noodig, ook één voor Januari. Toegestaan. Voor 3 Dec. wordt aangewezen Ds Kraan. c. Serooskerke vraagt voorziening in de Dienst des Woords voor één Zondag in December en Januari. Ds Heij en Ds Koning worden hiervoor aangewezen. d. Domburg vraagt één hulpdienst voor De cember en zoo noodig, ook één voor Januari. Toegestaan. Voor 17 December wordt Ds. Smitt aangewezen. Art. 8. Ds Heij doet eenige mededeelingen aangaande de Zending. Art. 9. Benoemingen. a. Tot Kerkvisitatoren worden benoemd Ds Heij en Ds Koning, primiDs Vreugdenhil en Ds Visser, secundi. b. Tot correspondent v. d. Classis Ds Ous- soren, Middelburg. c. Tot archiefbewarende kerk: de kerk van Middelburg. d. Tot Classicale quaestorbr. Pouwer. e. Tot Commissie voor regeling van examina: Ds Heij en Ds Vreugdenhil. Tot deputaten voor Hulpbehoevende ker ken br. A. Geschiere, Ds Koning en Ds Ous- soren als primi br. Davidse, Meliskerke en Ds Hofland als secundi. g. Voor het regelen van de vacaturebeurten wordt Ds Visser aangewezen als primus en Ds Heij als secundus. h. Voor approbatie van beroepen worden aangewezen de kerken van St. Laurens, Middel burg en Souburg. i. Tot deputaten voor de Class. Zending Ds Heij en Ds Vreugdenhil. j. Tot deputaten voor het organiseeren van een Zendingsdag br. Adr. Melis, br. Olthoff, br. Huinink, Ds Scholing en Ds de Graaff. k. Tot deputaat voor de Schoolzending br. van Noppen. 1. Tot deputaat voor correspondentie voorde Theologische Hoogeschool br. Olthoff. m. Tot deputaten voor inning der Classicale collecten br. Tazelaar, primus, br. Heuzeveldr, secundus. n. Tot deputaten voor Hulpbeh. Diaconieën: br. A. Huijsman, Meliskerke en br. Terpstra, Middelburg. 0. Tot dep. voor Rijn-Pruisen en Westfalen: Ds Visser. p. Tot dep. voor Evangelisatie in België Ds Hofland. g. Tot dep. voor geestelijke verzorging der militairen Ds Oussoren. r. Kerken aan wier zorg worden toebetrouwd de plaatsen waar een rechte kerkformatie nog ontbreekt blijft zoo. s. Dep. voor Verstrooide Gereformeerden in Indië Ds Scholing. t. Dep. voor Evangelisatie in de Classis Ds Smeenk, primus Dr Hommes, secundus, u. Tot examinatoren Exeg. O.T. Di. Koning en Oussoren. Exeg. N.T. Di. Hommes en Smeenk. Dogmatiek en Symboliek Di. Heij en Vreug denhil. EthiekDi. Scholing en Hofland. Kerkgeschiedenis Di. Visser en Scholing. Kerkrecht Di. Hofland en Oussoren. Inhoud H.S. Di. Smitt en Hofland. Ambtelijke vakken Di. Kraan en de Vries. Art. 10. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. a. Een kerk vraagt advies in een tuchtgeval. Gunstig geadviseerd. b. Westkapelle vraagt raad in verband met de afvaardiging voor de Classis. Art. 11De volgende Classisvergadering wordt D.V. gehouden 14 Febr. 1940. Roepende kerk de kerk van Vlissingen. Art. 12. Persoonlijke rondvraag. 1. In verband met een aangevraagd examen, wordt besloten de Classis te verdagen tot Woensdagmorgen 6 December a.s. te 9 uur. 2. Br. Vreeken van Souburg vraagt afvaar diging van de Classis naar de intrede van Ds van Andel. Ds Smeenk wordt afgevaardigd. Ook afgevaardigden van andere kerken zijn hartelijk welkom. 3. Ds Visser maakt een opmerking i. o. m. catechisatie voor militairen. Bovendien vraagt hij van alle kerken een gift of collecte voor Rijn-Pruisen en Westfalen te mo gen ontvangen vóór 1 Januari 1940. 4. Ds de Graaff vraagt advies in verband met een perskwestie. Dit ontlokt eenige bespre king. De Classis adviseert geen predikbeurten op te geven aan neutrale dagbladen. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat de ker ken al hun collecten kunnen afdragen aan br. Tazelaar. Art. 13. Het persverslag wordt gelezen en goedgekeurd. Art. 14. De Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der Classis, W. DE GRAAFF, h.t. 2e Scriba Op den Uitkijk. Uitg. N.V. Gebr. Zomer en Keuning, Wageningen. Dit maandblad begon met October weer een nieuwen jaargang, wat ons aanleiding geeft er bij vernieuwing de aandacht op te vestigen en het hartelijk aan te bevelen. Een groot deel van elke aflevering, die 80 bladzijden beslaat, wordt gebruikt voor een over zicht van belangrijke artikelen, die in binnen- en buitenlandsche bladen verschijnen. We willen hier er enkele van noemen. „Met een onderzeeër op avontuur" „Gasmijnen, gas- werpers, gasgranaten" „De eerste oorlogsweek in Parijs" „De strategische positie van de Duit- sche luchtmacht"; „Hoe wordt Japan geregeerd?"; „Voedsel voor motoren". Zooals men ziet, actu- eele onderwerpen en de artikelen worden met groote zorg gekozen. Verdereen bijdrage van Dr W. Bleeker over „Weerberichten in oorlogstijd", van Dr A. v. H. over „Oorlogen zonder oorlogsverklaring", van Ds J. D. Boerkoel„Taxatie van kansen" een leerzaam artikel over de verhoudingen in Europa De Horsel een andere vaste mede werker vindt in een herinnering aan Beets' Camera Obscura gelegenheid opmerkingen te plaatsen over gebeurtenissen uit dezen tijd, zoo o.a. over het conflict dat aanleiding gaf tot het aftreden van het ministerie Colijn Dr W. J. A. Schouten schrijft over „De hervorming van den kalender" en Dr J. P. de Gaay Fortman over „Sterven de elanden uit?" Dit korte overzicht kan bewijzen, dat dit tijd schrift heel veel goeds geeft en een ruimen lezers kring verdient. Zenuwzwakte, voorkoming en be handeling, door Dr J. Voorhoeve, 5e druk. Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Dit is wel een boekje voor dezen tijd, waarin men allerlei klachten hoort over zenuwzwakte en heel veel menschen met hun zenuwen over hoop liggen. Het gejaagde tempo van het leven is wel één van de voornaamste oorzaken daar van, maar daarnaast zijn er veel andere. De groote inspanning om maatschappelijk staande te blijven, vraagt van veler kracht teveel. Ook de kinderen ontkomen daar niet aan. Een boekje, dat wijze raadgevingen bevat, kan dan veel nut doen. Zoo'n boekje is het bovengenoemde, van den bekenden homoeopathischen arts Dr Voorhoeve. Hij handelt hier over de ziekteverschijnselen der zenuwzwakte, de oorzaken daarvan, de voorko ming en de behandeling. Men zal goed doen vooral veel aandacht te geven aan het hoofdstuk over voorkoming der zenuwzwakte. Met name moeten ouders lezen wat daarin staat over de voorkoming daarvan bij kinderen. Dat kan heel veel ellende voorko men, en voorkomen is beter dan genezen. En die met zenuwzwakte te worstelen heeft, vindt hier menigen werk, die hem ten goede kan komen en hij kan moed putten uit de verzekering op bl. 27, dat genezing meestal mogelijk is. Gulden boekske over het Christelijk leven, door Joh. Calvijn. Uitg. De Graafschap N.V., Aalten. Ds van der Vegt te Goes, die de uitgave van dit boekje verzorgde, deelt in een „inleiding" mee, dat het niet door Calvijn zelf bewerkt is, hoewel het blijkbaar wel met medeweten van Calvijn in druk verscheen. Wat hier geboden wordt vindt men zoo ongeveer in het derde boek van zijn Institutie. In dit, door „De Graafschap" keurig uitgege ven boekje, kan wat Calvijn daar schreef in veel breeder kring verspreid worden. Niemand be hoeft nu de leering en vertroosting van dit „Gul den boekske" te ontberen. Het bevat vijf hoofdstukken. 1) de noodzake lijkheid van een recht Christelijken wandel2) de zelfverloochening 3) geduld in tegenspoed en lijden 4) het verlangen naar het toekomende leven 5) het gebruik der aardsche goederen. Warm bevelen we de lezing van dit boekje aan. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1939. Mej. A. J. Pouwer ontving deze en de vorige week van de Zend. Krans „Parakan" (Pres. Mej. Meerman) 2.50, N.N. 1.—N.N. 0.50, N.N. 0.25, N.N. 1.—, Mevr. M. 0.50. Verder in mijn brievenbus van N.N. 1.—, Zend. Naaikrans „Tryphosa" te Ze venbergen 10.-E. den H. te Serooskerke 1. M. S. 100 h.c. en N.N. 0.50, beiden te Koudekerke en Geref. Zendingscomm. te Moerdijk 2.van N.N. te Koudekerke 1.Voor alle gaven zeer hartelijk dank. Op 24 of 25 Nov. hoop ik de totaal opbrengst mee te deelen en het geld op te zenden. Er is dus nog gelegenheid onszelf en vele anderen Kerst feestvreugde te bereiden. S. E. HEIJ—GOSLINGA, Geref. past. Koudekerke. Giro 169757 Ds. A. C. Heij. Middelburg. Ontvangen van iemand die onbekend wenscht te blijven een emmer chocolademelk, die wij dankbaar aanvaardden. Namens de Rusthuisbewoners, De Huisvader, A. DE KAM. ZENDING. Middelburg. Gevonden in mijn brievenbus 1.50 en 0.50 voor het tekort van N.N. uit het busje van André Tazelaar 3.80 opgespaard in eigen huis door Wim Koster 2.50. Namens de Commissie mijn hartelijken dank. Wie volgt nu Mijn brievenbus is groot genoeg, en het tekort is nog groot. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Uzzia, Joham en Achaz" door Nel Ruitenbeek. Kerkgesch. door Leida Blaasse. Voordr. door Jaantje Tevel. Gerej. M.V. Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Oud. Test. Sch. 48, B. enB. 1 Mei 1936, A. Verhage Vad. Gesch. Sch. 4 B. enB. 21 Febr. 1936, A. Teveel Improvisatie M. Joziasse. Memorisatie C. Simonse. VoordachtC. Verhage Wd. Reciteeren C. Aarn Jd. De Gerej. M.V. „Wees een Zegen' te St. Laurens vergadert 23 November om 7.30 uur. Gel. bel. Art. 8. B. en B. no. 34, 18e jaargang door Kaatje Sanderse. Vad. Gesch. Schets 21 door Sien Hillebrand. Memoriseeren Tan Dingemanse. Stemmen voor pres. en bibl. Gere/. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. „Jezus te Nazareth", Matth. 4:1316 en Lucas 4 1631 door Leida Volmer. Reciteeren door Saartje de Jonge. Memoriseeren Jannie de Wolf en Suus Leijnse. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Maria, Martha en Lazarus", Lukas 10:3842 en Joh. 11:143 door Suus van Sluis. Na de pauze voorlezen. Aldecling IIIA. Bijb. Gesch. „Genezing van een melaatsche en een geraakte", Lukas 5 1726 en Markus 1 4045 en Markus 2 112 door Jannie de Schipper. Na de pauze voorlezen. Afdeeling III B. Bijb. onderw. „De Samaritaansche vrouw" door Koos de Rijke. Na de pauze Kerkgesch. „De verwoesting van Jeru zalem" door Nel Kleijnenberg. Geref. Mcisjesvereeniging MeisjesplichtM'burg. N. T. „De arbeiders in den wijngaard", 19e jaarg. No. 3 door Koos Tevel. Opvoedkunde. „De puberteit", 19e jaarg. No. 29 door Koos Alewijnse. Bijdrage Corry Wagenaar. Geref. Meisjesver. McisjcsvrcugdMiddelburg. O.T. „Eliza" (17e j. no. 3 door Agaath Coumou. Zending. „Een wandeling door het jaar 1938" (19e j. no. 42 en 43) door Janna Verspoor. Bijdrage van Riek Roest. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 19 November. S. S. 63. „Eerste Christengemeente", M. de Bruijne. Varia vr. J. Tevel. A. R. 40. „Het A.R. beginsel", vr. H. M. Kingmans. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. Art. 11. „Dat de H. Geest waarachtig en eeuwig God is", vr. W. Alewijnse. V. G. Schets 14. „Losmaking van Spanje" door vr. A. Asscheman. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. 22. „De gelijkenissen van het Koninkrijk der hemelen" door vr. L. Willeboordse. Na de pauze jaarverslagen Secr., Penn. en Bibl., afgewisseld door voordrachten. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „In Samaria", vr. K. Heuseveldt. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Stefanus" door vr. J. Onderdijk. ZONDAG 19 NOVEMBER 1939. CLASSE MIDDELBURG Collecte V. U. Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes (Catech.) 6 uur Ds. A. H. Oussoren (Vrije stof) Woensdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Woensdag 2 uur Huwelijksbevestiging Vrijdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren (Vrije stof) 2 uur Dr. N. J. Hommes (Catech.) 6 uur Ds. M. Vreugdenhil (Catech.) Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. van Doornick Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. A. P. Heinen te Rijswijk. Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2 uur Cand. J. F. H. v. d. Boom Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Woensdag 8 uur Ds. G. Smeenk Dankuur. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Cand. W. C. P. den Boer Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs Zierikzee 10 en 6 uur Ds. Hendriks te Dussen. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Cand. D. Wijnbeek Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Ds. H. Fransen Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. O.T. „Jerobeam" (No. 42 v. d. 16e jaarg.). Letterkunde. „Alice Nahon", Jans Geldof. Bijdrage Jo Wattez. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemcldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 9.30 en 6.30 uur Cand. H. J. Swierts te Vlissingen. Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3