OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. afscheidt en niet de kerk. Niet Abel wordt af gescheiden, maar Kaïn. Abel is Katholiek, Kaïn de eerste afgescheidene. De kerk houdt de histo rische lijn vast. Bij Kaïn en Abel is het een kwes tie van majoriteit en autoriteit en nu moge de majoriteit (de meerderheid) aan de zijde van Kaïn gebleven zijn, de autoriteit staat aan Abels zijde." Over Henoch zegt Bavinck dan nog het vol gende ,,dat heel zijn levenswandel zonder twijfel een intiem verkeer met God geweest is, uitblinkend door godzaligheid, een machtige preek tegen de Kaïnieten en zijn wegneming een machtige ver kondiging van het nut der godzaligheid, van de overwinning des geloofs, een bewijs, dat alle ellende en dood door den Heere vernietigd kan worden." Ds Douma van Britsum voegt er aan toe ,,Bij zulke passages herinneren zich zijn oudleerlingen weer, hoe Prof. Bavinck in vuur kon raken bij het college-geven en improviseerend de eene fon kelende gedachte na de andere ,,er uitgooien kon", zooals we vroeger minder plechtig zeiden. Fonkelend, maar dan dóór den rijkdom der Schriften, die door Bavinck gezien was en waar van hij ook in zijn dogmatiek zulk een eerbiedig getuigenis gaf. Watergr. Kerkb. Dr G. C .B. Verzekering. Uit het verslag van den ker- keraad der Geref. Kerk van Leeuwarden In bespreking komt een voorstel van Depu- taten naar Art. 13 K.O., om tot voorziening in de kosten van Emeriteering onzer predikanten, in beginsel tot verzekering over te gaan. De Kerkeraad besloot hierop niet in te gaan. K. B. S. St. Laurens. VERGADERING van den Kerkeraad, gehouden op 1 Nov. 1939. Voorzitter Ds. A. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Steunaanvraag van het Comité Zendingsarbeid onder de vrouwen in Indië voorloopig aangehouden. 2. Verzoek om steun voor het Ned. Bijbelgenootschap wordt reeds gesteund. 3. Een vijftal verzoeken om steun, n.l. van het Suppletiefonds Sonnevanck", van het Idenburgfonds, van de Hongaarsche Studen ten, van de Rudolfstichting en van de Evangeli satie-arbeid Classis Heerenveen. Aan deze ver zoeken zal voldaaan worden. Rapporten, a. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit. b. Financiëele zaken. De Boekhouder der Kerk, br. A. Jansen, komt ter vergadering en brengt verslag uit van zijn beheer over het 3e kwartaal 1939. Enkele zaken worden door hem nog nader toegelicht. Hij ontvangt den dank van den Kerkeraad voor zijn arbeid, waar na hij de vergadering verlaat, c. Huisbezoek Brs ouderlingen brengen verslag uit van een aan tal gezinnen, d. Diaconale zaken. Brs diakenen brengen verslag uit van hun arbeid. Van de Centr. Conf. werd ontvangen het Gedenkboek 50-jarig jubileum der Diaconale Conferenties. Mededeelingen. De grostallenbriefjes voor het noemen van namen van personen, geschikt voor het ambt van ouderling en diakenen, zullen in deze week bij de leden der kerk worden bezorgd. Tot afgevaardigden ter Classisvergadering worden benoemd Ds. A. Koning en de brs ouder lingen primus W. v. d. Hofstede, secundus J. Koole. In de maand December aanstaande hoopt de Kerkeraad D.V. een vergadering te houden met de Gemeente, om te herdenken het gewichtige feit, dat onze Gemeente dit jaar vijftig jaren ge leden van het Synodale juk verlost werd. (Dole antie in deze gemeente.) Kerkelijke stand. Vertrokken naar Oostburg br. A. Volmer en gezin naar Amsterdam zr. A. de Buck met doopattest naar Middelburg zr. Elizabeth Joziasse. Ingekomen uit Slootdorp L. SimplelaarFransoo; uit Meliskerke C. de Buck. Gedoopt Izak Heert Meijer. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Op de vergadering der Classis Middelburg, Woensdag 8 November a.s., wil ondergeteeken- de gaarne ontvangen de tweede of laatste bij drage der kerken voor de Kas van Hulpbehoe vende Kerken in de Classis. Nog te ontvangen: Arnemuiden 21. Domburg 7.Gapinge 6.Grijpskerke 23.Koudekerke 33.St. Laurens 26.—; Meliskerke ƒ31.Middelburg 132. Öostkapelle 20.Serooskerke 47.Sou burg 46.Veere 20.Vlissingen (de volle bijdrage) 130.Vrouwepolder ƒ20. Westkapelle 5. Namens Deputaten, A. GESCHIERE J.Hz. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.), gehouden op Donderdag 2 November 1939. Opening met gebed en Schriftlezing. Vaststelling der notulen. Ingekomen Stukken o.a. Agenda Classisverga dering D.V. 8 Nov. a.s. Afgevaardigd worden de brs L. Melis en Joh. Wondergem. Bericht van de firma Dommisse te Maassluis, dat de kerk telefoon, na ingesteld onderzoek, in goeden staat verkeerd. Ingevolge een verzoek van Dep. Gen. Synode zal 5.als gift worden geschonken ten bate van de Hongaarsche studenten. Kerkelijke stand. Vertrokken met attestatie naar Vrouwepolder Anna de Visser Hd. Ge doopt Gerard Pieter Jobse Gz. Rapporten. Verslag ziekenbezoek door de ouderlingen. Diaconale zaken. Bespreking aanleg kerktele foon bij een tweetal gezinnen. Schriftelijke dank betuiging van een broeder voor genoten steun. Rondvraag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad (breed), 2 November 1939. PraesesDr. N. J. Hommes. Aanwezig 28 broeders. De Praeses opent de vergadering, gezongen wordt Ps. 982, gelezen 2 Thess. 3, waarna wordt voorgegaan in gebed. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken een dankbetuiging voor betoonde belangstelling bij overlijden van het Centraal Comité voor Evangelisatie, om gebruik te mogen maken van de Noorderkerk, voor hou den van avonden met lichtbeelden, en een ver zoek tot het houden van 2 collecten, de vergade ring gaat hiermede accoord. Het agendum voor de op 8 Nov. a.s. te houden Classisvergadering. Een schrijven van Electr. Orgelfabriek, door gegeven aan de Commissie van Beheer. Een schrijven van de Gen. Dep. voor Hongaarsche studenten, met verzoek om het houden van een extra collecte of gift ineens. Een schrijven van den Penningmeester der Zendingscommissie, in zake afdracht der Zendingsgelden. Collecte voor tekort zal zoo spoedig mogelijk worden gehou den. Aan Zendingscommissie zal gevraagd wor den een voorstel te doen om tekorten der Zen ding te voorkomen. Een jaarverslag van Comité voor de linnenkasten ziekenhuis te Magelang. Een verzoek om steun naar de Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvragen enz. Een aan gevraagde huwelijksbevestiging toegestaan. Rapporten. Rapport van Commissie betreffen de voorstel samenwerking Class. Dep. en Zen dende Kerk. De Diaconie krijgt desgevraagd toestemming om met haar rondgang in de gemeente voor de wintercollecte een aanvang te maken. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. Volgende week Sectie en 16 Nov. a.s. Smal. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Zierikzee, gehouden 4 Oct. 1939. Art. 1. Namens de roepende kerk van Zonne- maire wordt de opening verricht door Ds. A. J. van Sluijs. Deze laat zingen Ps. 46: 1, leest Ps. 46 en gaat voor in gebed. Art. 2. De kerk van Nieuwerkerlc ziet de credentiebrieven na. Geersdijk heeft slechts één afgevaardigde gezonden. Art. 3. De vergadering wordt geconstitueerd. Ds. H. Venema is Praeses Ds. J. P. Unger, Scriba en Ds. H. Veenstra, Assessor. Art. 4. De Praeses feliciteert Ds. van Sluijs met zijn beroep naar de kerk van Rotterdam, en spreekt de wensch uit, dat de kerk van Haam stede verblijd mag worden door de goede uitslag van het uitgebrachte beroep. Art. 5. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Art. 6. De begrooting wordt vastgesteld op 200.De percentage-cijfers blijven dit jaar gehandhaafd. Art. 7. Ingekomen Stukken: 1. een schrijven van de classis Groningen betreffende de neer legging van het ambt van een Dienaar des Woords 2. van de candidaten de Boer en Vis over verlenging van hun preekconsent. Wordt verleend 3. van de classis Axel aangaande de Zending. Art. 8. Behandeling van een instructie. De kerk van Zonnemaire vraagt ontslagbrief voor haar predikant wegens aanneming van het be roep. De stukken, die daarvoor ter tafel zijn, worden geteekend. Als consulent wordt aange wezen Ds. J. Meester. Art. 9. Rapporten a. betreffende kerkvisitatie in de kerken Haamstede en Brouwershaven, uitgebracht door Ds. H. Veenstra b. van Ds. Unger over afscheid Ds. Mulder; c. van den Voorzitter over afscheid Dr. van Lonkhuizen d. van Ds. van Sluijs over nazien boeken van den deputaat voor de geestelijke verzorging der militairen e. van Ds. Meester over Art. 13. De boeken zullen worden nagezien door de kerk van Scha- rendijke van Ds. Vogelaar over de vergadering van Provinciale Zendingsdeputaten. Gesproken werd weer over de noodzakelijkheid van het be roepen van een tweede missionaire predikant en over nieuwbouw te Parakan g. rapport van de commissie, die zich had bezig te houden met de vraag, of het geoorloofd is, dat ambtsdragers lid zijn van den „Bond voor Staatspensioneering' De conclusie luiddehet streven van dien bond is niet in overeenstemming met Schrift en belijdenis, maar daarmee strijdig. Daarom is het lidmaatschap van dien bond niet vereenigbaar, met het ambt, dat de Heer Jezus Christus in Zijn Kerk heeft ingesteld h. rapport van Ds. Meester over de Particu liere Synode. Art. 10. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. Art. 11De kerk van Haamstede vraagt twee vacaturebeurten Geersdijk één, Zierikzee één. Art. 12. Als provinciaal secundus deputaat voor de Zending zal worden voorgesteld Ds. Oostenbrinkals provinciaal deputaat voor Evangelisatie Ds. Unger, primus, Ds. Venema, sec. Art. 13. Algemeene rondvraag. Ds. van Sluijs spreekt een warm woord van dank voor al het goede, dat hij in het midden der classis heeft mo gen ondervinden en neemt afscheid. De Voorzitter dankt hem voor zijn arbeid in de classis en wenscht hem Gods zegen toe. Ds. Vogelaar bespreekt het concept-reglement van samenwerking inzake de Zending onder de heidenen tusschen de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. Aan Ds. Merkelijn zal gevraagd worden, of hij genegen is op drie plaatsen in onze classis een catechisatie te geven voor onze jeugd over de Zending. Art. 14. Als roepende kerk voor de volgende vergadering wordt aangewezen Brouwershaven. Tijd tweede Woensdag van Januari. Art. 15. De Assessor gaat voor in dankgbed daarna sluiting. Namens de classis, H. VEENSTRA, Assessor. V.U.-kalender 1940. Onder de verschillende kalenders, die een plaatsje vragen in onze huiskamer, is in de laat ste jaren ook te rekenen de V.U.-kalender. Dat plaatsje wordt hem garne gegund. Niet omdat hij als kalender zooveel waarde zou hebben. De dagkalenders met hun opgaven van zon op- en ondergang lichte en donkere maan, geven dan al veel meer. Maar omdat men wel gaarne daar door voortdurend zich het bestaan en de arbeid van de V.U. laat herinneren, en omdat de finan- tieele bate daarvan de V.U. ten goede komt. We hopen daarom, dat zeer velen de kalender voor 1940 zullen koopen. De prijs is iets hooger, n.l. 30 cent. Laat dat kleine verschil van een stuiver niet een beletsel zijn. Het schild geeft een symbolische voorstelling van de vijf faculteiten. Bij eiken kalender wordt een toelichting gevoegd ter verklaring. Laten nu de correspondenten en de commis sies ook van Vrouwen-V.U. hulp spoedig aan het werk gaan, dan kan een flinke finantieele bate geboekt worden. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1939. Ontvangen van Mej. W. te Middelburg 1.van Mej. D. te Middelburg 0.50, van Mej. C. te Sou burg 4.(deze gaven werden bij Mej. A. J. Pouwer te Middelburg bezorgd), uit Koudekerke 150 h.c. in de brievenbus der pastorie, van N.N. 150 h.c., van N. 100 h.c. er is dus heel wat gespaard. Verder van Mevr. S. te Kapelle 2.50, Zend. Comité te Maas tricht 2.50 (gez. door Ds Pontier te Heerlen). Har telijk dank voor al het gezondene. Zoo langzamerhand groeit het sommetje, het is evenwel nog lang geen 50.Maar we hebben nog 3 weken voor ons, dus is er nog volop gelegenheid iets te zenden. S. E. HEIJ—GOSLINGA, Geref. past. Koudekerke. Giro 169757 Ds. A. C. Heij. COMITÉ VOOR DE LINNENKASTEN VOOR MAGALANG, PARAKAN-BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. Fregeres de contr. van Vlissingen 14.50 en van Mevr. S. te Kapelle 2.50. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Adres voor geldzendingen Ds. A. C. Heij, giro nummer 169757, Koudekerke. Middelburg. Getelde collecten Collecte Evangelisatie in de Provincie 124.69 Collecte voor de Aflossing 150.21 Collecte voor de Kerk 133.70 Collecte voor de Kerk 133.31 Kerkbussen 39.54 Catechisatiebussen 18.40 Huwelijkscollecte 6 October 12.06 Huwelijkscollecte 18 October 6.84 Huwelijkscollecte 20 October 3.34 Huwelijkscollecte 1 November 2.98 De Boekhouder, A. DE POORTE. Middelburg. De collecte voor de Vereen, ter ver spreiding der H. S. heeft boven verwachting opge bracht 112.57. Onze dank voor deze milddadigheid en inzonderheid aan de Dames, die zoo spontaan voor dien hoogst noodzakelijken arbeid hun tijd hebben ge geven. Voorts ontvangen van Mevr. S. een pak kleeding voor de Evangelisatie, ook daarvoor hartelijk dank. Molstraat 14. KORTEKNIE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Blandina", Koudekerke. Bijb. Gesch. „Van Aamazia tot Achaz" door Jans Wielemaker. Vad. Gesch. „Hoeksche- en Kabeljauwsche twis ten" door Kaatje Aarnoutse. VoordrachtP. Labruijère. Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Kerkgesch. Schets I door E. Wattel. Maatsch. ond. Schets 19. Bouw en Bew. 8 Januari 1937, C. Verhage Kd. Vrije bijdrageC. Verhage Wd. Reciteeren N. Wielemaker. Voordrachten M. de Vos en Jo Bakker. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens houdt D.V. 9 Nov. haar jaarvergadering om 7.30 uur. Gew. Gesch. „Ruth", schets 33, Jaantje Willemse. Gecombineerde Propaganda-vergadering van de drie M. V.'s op Donderdag 9 November a.s., om kwart vóór acht in het Militair Tehuis. Bijb. inleiding. „De profeet Micha" door „Meisjes roeping". Opvoedkunde. „Gehoorzaamheid" (19e j. no. 42) door „Meisjesplicht". Bijdrage van „Meisjesvreugd". Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. „Jezus en de Samaritaansche vrouw", Johan nes 4 142 door Jannie de Wolf. Reciteeren door Leuntje Joosse. Memoriseeren door Jaantje Wielemaker. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. „Naar 't Loofhuttenfeest". Zending der zeventig". Lukas 9 5162 10 117 door Neeltjc Goedbloed. Reciteeren door Sien en Jaantje Willeboordse. Afdeeling III A. B. G. „Jezus te Jeruzalem", Joh. 5, Cor Aarnoutse. Na de pauze voorlezen. De J. V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 5 November. S. S. 48. „De Messiaansche belofte in de Schrift" door vr. C. Hillebrand. A. R. 39. „Het verzet tegen de gevolgen der Fran- sche revolutie" door L. Riemens. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens. B. G. „Genezing van een melaatsche en een ge raakte" door vr. J. Riemens. Na de pauze voor den leider. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Vrij opstel. „Jozef", vr. A. van Dalen. Na de pauze voorlezen. Afdeeling 111. Bijb. Gesch. „De uitstorting van den Heiligen Geest" door vr. P. Kole. Daarna vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Ethiek. Schets 18. „Het tiende gebod", vr. A. Buijs. A. R. Schets 25. „Provincie en gemeente", v. Sluis. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 5 November 1939. S. S. 62. „Het Apostolaat", vr. A. J. Kabboord. M. O. 8. „Overheidsbedrijf", vr. A. Klaver. VariaP. M. Smallegange. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". S. S. 29. „Jozef" door vr. W. Verstraate. M. O. 1. „Nomadenleven, Wereldrijken, Slavernij" door vr. M. Verstraate. ZONDAG 5 NOVEMBER 1939. CLASSE MIDDELBURG Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes (Catech.) 6 uur Ds. A. H. Oussoren (Vrije stof) Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren (Vrije stof) 2 uur Ds. A. H. Oussoren (Catech.) 6 uur Dr. N. J. Hommes (Catech.) Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij Voormiddag Bed. H. Av. Namiddag Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Öostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Bed. H. Av. en Dankz. Bevestiging Ambtsdragers. Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. B. A. v. Lummel te Sprang. Souburg 9.30 en 2 uur Cand. Swierts te Vlissingen. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 u. Ds. H. C. Voorneveld te Zuilichem. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs Zierikzee 10 en 6 uur CLASSE THOLEN. Anna Jacobapoldcr 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointrc Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltcnaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 9.30 en 6.30 u. Cand. W. C. P. den Boer te Zierikzee. Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3