ZENDING. KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* Amice, Leiden, 8 September 1939. III. Al verder is daar de administratie, die Blondo meebrengt en welke Mevrouw van Nes voor haar rekening heeft genomen. Dat is een bedrijf op zichzelf en wat een administratie. Ik begin maar met het verhaal er van, maar ik sta er niet voor in, dat ik niet iets zou overslaan. De armen van Blondo, ruim 300, worden eiken dag gevoed en telkens moet weer worden uitgerekend, hoe veel deze voeding kost. De staten, die de Ja- vaansche beheerder indient, bevatten een opgave van wat er uitgegeven is voor voeding, kleeding, onderhoud gebouwen, verlichting, de wasch, de bedrijven (mattenmakerij, weverij, zeepmakerij, stroohulzenmakerijwat die bedrijven betreft staat dan weer apart opgegevende loonen, materiaal voor de bedrijven, onderhoud van de weefgetouwen enz. Dat moet allemaal nagere kend worden, onderzocht worden of er niet te royaal met het geld wordt omgesprongen. Bo vendien komen er tal van bestellingen in bij Mevr. van Nes om matten, geweven doeken. De subsidie moet aangevraagd, de vrijwillige bij dragen moeten geïnd, er moet rekening en ver antwoording van dit alles worden ingediend bij den Gemeenteraad, den Provincialen Raad en bij het Departement van Justitie, of zooals het nu geworden is, bij den Regentschapsraad. Die be drijven zetten zich uit vooral de weverij kan het werk niet af en men is in Magelang zoo ge lukkig geweest een dame te vinden, die nu de taak van Mevr. van Nes zal verlichten en de weverij en alles wat daaraan vast zit, over neemt. Ik geef hier een stukje uit een der brie ven van Mevr. van Nes weer, om U te laten zien, hoe blij men met de komst van deze dame is. Na uiteengezet te hebben wat er alzoo omgaat in Magelang, gaat Mevr. van Nes aldus verder ,,De zorg voor Blondo woog me zwaar, 't Was juist in een tijd, dat ik erg moe was en dikwijls slecht sliep, dat bij Dr Dreckmeier een Duitsche dame kwam, die mij als helpende hand werd toe gezonden. Deze dame was al sinds Maart '38 op zoek naar werk. Ze is uit een aanzienlijke Duit sche familie en heeft vele jaren gewerkt op een Farbenschule. Tot op een goeden dag ontdekt werd, dat haar grootmoeder van moeders-zijde niet zuiver Arisch was. Haar vader en moeder, menschen van ruim 70 jaar, werden veroordeeld een groote som gelds te betalen, om in Duitsch- land in hun eigen huis te mogen blijven wo nen, waardoor ze geheel arm werden. De kin deren werden allen de grens overgezet met elk 10 Mark op zak. 't Zijn allen ontwikkelde ge studeerde kinderen. De bewuste dame en haar broer zijn in Singapore weten te komen, waar haar broer werk vond. Zij kon geld van haar broer leenen en reisde verder. Ze wenschte het liefst in de Zending te mogen werken. Daartoe is ze met het geleende geld het eerst naar de Rheinische Mission gegaan in de Bataklanden. Is langen tijd bij Dr Verwiebe en Zr Elfriede Har der geweest. Maar ze heeft daar geen aanstelling kunnen krijgen. Iemand had haar gezegd ,,Ga eens naar Java" en zoo was ze bij Zr Gunning gekomen. Én ze kreeg werk als ontwerpster van allerlei handwerken, weefwerk en het verven van allerlei garens en wol. Ze zou in Semarang geplaatst worden. Maar veel zin had ze er niet in. Ze wou liever in de Zending. Op haar tocht naar Semarang kwam ze over Magelang en lo geerde bij Dr Dreckmeier en hoorde daar over Blondo en het werk, dat daar verricht werd. Dat trok haar zoo aan, dat ze zich als geroepen voelde het aanbod aan te nemen om op Blondo te komen werken. Ze wou eerst nog gebruik ma ken van haar retourkaart om in Duitschland haar familie te groeten en dan haar taak in Blondo te aanvaarden. Deze ongeveer 40-jarige dame beschikt dus wel over de noodige bekwaamhe den en men heeft heel wat verwachting van haar voor de ontwikkeling van het Blondo-werk en voor de verlichting van de administratie, die de armenkolonie Blondo meebrengt". Zal ik nu nog vertellen van de contributies, die elke maand opgehaald worden in Magelang voor de Zending, voor Blondo, voor het Colpor- tagewerk, van de verzending van Mardi-Rahard- jo, van het Maleische blad de Tenaboer, van de distributie der bladen, die voor de goeroe's be stemd zijn en die allen via het Zendingskantoor aan de goeroe's uitgereikt worden, van de Margo Joewono, een nieuw Javaansch blad, dat onder meer ontwikkelde Javanen verspreid wordt, van de Zaaier, die aan Hollandsch-sprekende Java nen en Chineezen gegeven wordt Ik vermoed, dat U tegen me zegt„Houd maar op, nu be grijpen we wat een reuzen-administratie door den Zendeling verricht moet worden". Natuurlijk zijn daar de hulpkrachten voor, die op het Zendings kantoor werken, maar telkens moet worden na gegaan of ieder de opgedragen taak goed ver vult, of de kranten, die verspreid moeten worden niet op het kantoor zijn blijven liggen of van alle inkomsten en uitgaven goede aanteekening gehouden wordt. En was er nu maar een goede, Hollandsche, bekwame, betrouwbare administra trice aan wie al dit werk kon worden overgedra gen, dan zou dit voor den Zendeling zeker een heele besparing van tijd zijn, die aan den eigen lijken Zendingsarbeid ten goede zou komen. Een Zendeling ontmoet heel wat pogingen, die hem van het eigenlijke Zendingswerk trachten af te houden. Een Zendeling moet er telkens weer acht op geven, hoe er o zooveel is, dat hem dreigt te doen verzinken in allerlei, waardoor de prediking van het Evangelie belemmering onder vindt. In Magelang kan hij opgehouden worden door het Blondo-werk, verkeerde toestanden in de gemeente, verkeerde verhoudingen onder hel pers of andere personen, door te veel commis sies, waarin men benoemd wordt, door het werk in de Europeesche gemeente en zoo ook door de administratie. En als ge mij nu vraagt, wat is in Magelang de zwaarste remmende kracht voor de Zending, dan kan ik antwoorden Blondo houdt niet op, verkeerde toestanden in de gemeenten zijn er zoo goed als niet, de verhoudingen zijn goed, Commissies vormen geen gevaar, de Europ. Gemeente begrijpt wel, dat men niet te veel tijd van den missionairen predikant mag vergen, maar die administratie is iets verschrikkelijks, is een gevaar voor het eigenlijke Zendingswerk en o wee wanneer er een Zendeling zou zijn, die er aardigheid in ging krijgen om vooral de admini stratie goed te behartigen, 't Gevolg zou zijn, dat we wel op ons Zendingsterrein een administra teur, maar geen Zendeling hadden. Gelukkig, dat Ds van Nes deze gevaren ziet, dat hij zich zoo veel mogelijk beperkt om zelf administratief werk te verrichten, maar bij het krachtigste streven, om aan de administratie te ontkomen, moet hij er zich wel mee bemoeien. O die administratie, dat spook van administratie, die verzoeking, die er van administratie uitgaat. A. MERKELIJN. DRIETAL TE De Glind Cand. L. J. de Goede te Papendrecht. Cand. J. C. Seegers te Almelo. Cand. Ch. M. Swen te Egmond aan Zee. AANGENOMEN NAAR Hillegersberg-Terbregge J. B. Vogelaar te Scharendijke. Middelburg, VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 31 October a.s. 7.30 uur, Hofpleinkerk. De Secretaris. Middelburg. De Commissie van Beheer houdt zitting tot het in ontvangst nemen van vrijwillige bijdragen Woensdag 1 November a.s., 7.30-8.30 uur, consistoriekamer, Noorderkerk. De Secretaris. L. S. Met het oog op de komende Classisvergade- ring zal de Coetus der Predikanten van de Clas sis Middelburg Maandag 30 October worden gehouden, waar anders die twee vergaderingen zoo kort achter elkander zouden komen. Ontvangen collecten Augustus 1939 voor Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Arnemuiden 21.74 Domburg 3.50 Ga- pinge Grijpskerke 18.76 Koudekerke 26.06 St. Laurens 16.20 Meliskerke 22.04; Middelburg 116.86; Oostkapelle 14.98; Se- rooskerke 26.46; Souburg 41.73; Veere 11.19; Vlissingen 64.11 Vrouwenpolder 17.40 Westkapelle De Correspondent, P. B. TAZELAAR. Brakstraat 32. Giro 360848. AGENDUM van de vergadering der classis Tholen van de Gereformeerde Kerken in Nederland, D.V. te houden op Woensdag 8 November 1939 te Bergen op Zoom. 1. Opening door den Praeses. 2. Nazien en rapport betreffende de credentie- brieven. 3. Vaststelling van de notulen. 4. Zaken uit de notulen. 5. Mededeeling van ingekomen stukken en ge voerde correspondentie. 6. Behandeling van instructiën. De kerk van Rilland-Bath hoopt de vol gende voorstellen in te dienen a. wijziging van het visitatiereglement in dezer voege De vragen, onder B. ge noemd, te stellen aan den vollen kerke- raad en te beantwoorden door één der ouderlingen dus het buitenstaan te doen vervallen. Eveneens de vragen onder C. en D. te doen aan den vollen kerkeraad en te beantwoorden door den Praeses. b. Regeling van het classikale percentage- cijfer. De classis benoeme een commis sie, die opnieuw onderzoek doet naar het juiste percentagecijfer, dat voor de on derscheidene kerken der classis moet gelden bij de verdeeling der lasten. Toelichting. Ad a. Volgens de slotbepaling 1, eerste ge deelte, van het visitatiereglement, moet bij de visitatie niets worden besproken, wat niet tevoren in den kerkeraad werd behan deld. Ad b. Op de laatste classisvergadering werd aan de kerken een wenk gegeven, met een dergelijk voorstel te komen, gezien het feit, dat klachten worden vernomen over het tegenwoordige percentagecijfer. 7. Rapporten. 8. Rondvragen naar Art. 41 en (e.v.) Art. 43 K.O. 9. Regeling vacaturebeurten. 10. Algemeene rondvraag. 11Meedeeling ontvangen collecten en lezen van het persverslag. 12. Vaststellen der volgende verqaderinq. 13. Sluiting. Te gireeren of mee te brengen Collecte Hulpbeh. Kerken in Zeeland. Dep. Ds J. Spoelstra. Girono. 159010. Collecte Theologische Hoogeschool. Dep. Ds M. Ros. Girono. 236134. Collecte Evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg. Dep. Oud. E. Tange. Girono. 81774. Collecte Evangelisatie in Zeeland. Dep. Ds W. M. Ie Cointre. Girono. 63783. Bovendien Bijdrage voor het Zendingshospitaal. Op last der classis, W. G. F. v. HERWIJNEN, h.t. scriba. Rilland-Bath, 25 October 1939. Te Middelburg Collecte Vereeniging voor Bijbelverspreiding. A.s. Dinsdag Hervormingsdag. Wij bevelen deze collecte hartelijk aan bij onze broeders en zusters. Dr N. J. HOMMES. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De Ziekenhuis-commissie van Burger „Pro Rege", die ook de zieken bezoekt in het Milit. Hospitaal, komt bij deze vragen: „Is er iemand onder de zeer vele vrienden van onze gemobili- seerden, die een schaakbord met toebehooren wil schenken Ondergeteekende wil het gaarne ko men afhalen. Ook boeken, voor het vormen van een bibliotheek in het Militaire Hospitaal zijn welkom. Ds. Laarman, reserve-veldprediker, on dersteunt dit verzoek. Namens de Commissie, Middelburg. Juliannstraat 3. P. LOOF. Het Schouwvenster, Chr. Weekillustratie. Uitg. Prinsengracht 493, Amsterdam. Vrijdag 6 Oct. j.I. begon dit tijdschrift z'n 33sten jaargang. Het is dus al een oude bekende en ook een goede bekende. We begrijpen, dat zeer velen deze uitgave trouw gebleven zijn en die naast het geïllustreerde gedeelte een goeden tekst biedt met boeiende en leerzame lectuur. In dit nummer o.a. illustraties over de Konin gin in Amsterdam, tunnelbouw in de Waalhaven, een geïnundeerde streek in de provincie Utrecht, over de Wereldtentoonstelling 1942 te Rome in opbouw, over het afscheid van Dr W. J. Kolkert als directeur van de Chr. H.B.S. te Amsterdam. Van de lectuureen vervolgverhaal van K. Lantermans „Boschlucht" dito van Lina Haar- beck „Hugenotentrouw" De bevrijdende daad door J. M. WesterbrinkWirtz. Hartelijk aanbevolen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1939. Door velen werd weer aan de Kerstfeestvieringen te Magelang, Parakan en Blondo gedacht, en een gave gezonden.' Mej. Pouwer ontving te Middelburg van Mej. V. 1.Mej. N. N. 0.50 en fam. V. 3.50. Verder kwam er bij mij het volgende Geref. Zend. Commissie te Vlissingen 2.50, J. L. te Venlo 1. N. N. te Domburg f 1.van de kinderen B. te Kou dekerke f 1.25. Voor alles hartelijk dank. S. E. HEIJ—GOSLINGA, Geref. past. Koudekerke. Giro 169757 Ds. A. C. Heij. Met vriendelijken dank ontvangen van N. N. te Vrouwepolder voor Blondo f 2.voor hospitaal te Magelang 2.voor arbeid Mej. Baarbé 2. Voor de Schoolzending, door den heer Groot Nib- belink honderd halve centen, opgespaard door Tine Louwerse te Grijpskerke. Ds. HEIJ. DIACONAAL HULPBETOON, MIDDELBURG. Op onze laatste vergadering wachtte ons een zeer groote verrassing. Bij onze binnenkomst stond er een prachtige naaimachine op de tafelHoe welkom deze was, zal ieder begrijpen, als men bedenkt, dat juist de lange zoomen der vele lakens aan de beurt waren. Alle dames verzekeren hierbij dan ook hun zeer grooten oprechten dank aan den gever, of de geefster, die tot onze spijt onbekend wenscht te blijven. S. OLTHOFFDE JONGE, Presidente. L. DE WOLFFLAMMENS, Secretaresse. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert 2 November, 7.30 uur. Gew. Gesch. „Eli en Samuël", O. T. Schets 34 door Cor Houterman. Opvoedk. „Ons bewustzijn en het onbewuste", B. en B., 19e jaarg. No. 35 door Jeanette v. d. Hofstede. Proza Jans Willemse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. „Jezus en Nicodemus", Johannes 3 121 door Corrie Joosse. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Wie is de meeste?" Matth. 18: 1-35, Markus 9 35-50 en Lucas 9 46-50, Janny Cornelisse. Na de pauze voorlezen. Geref. Mctsjesvereeniging „Mcisjcsrocping", M'burg. O. T. „Rehabeam" (No. 39 v. d. 16de jaargang), Jeanne Slimmen. Opvoedkunde. „De puberiteitsleeftijd", II, (No. 25 v. d. 19de jaarg.), Maatje Maas. Bijdrage Willy de Wolf. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjcsplicht", M'burg. N. T. Inleiding over Corinthe 1 en 2 door Corrie Wagenaar. V. G. „Stadhouder Willem V", Jo Lorier. Geref. Meisjesver. „Meisjesvrcugd"Middelburg. O. T. „Achab", 16e ja. no. 46 door Mien Leenhouts. Kerkgesch. „Of aangenomen kinderen mogen ge doopt worden" (18e j. no. 31) door To de Vos. BijdrageJo de Rijke. RING VLISSINGEN. Vergadering op Donderdag 2 November des avonds 8 uur in de Geref. Kerk te Souburg. Te behandelen onderwerpen 1. De beteekenis van onze organisatie. 2. Het Sectiestelsel, waarom en hoe. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudekerke. B. G. J. de Witte. V. G. D. van Sparrentak. VoordrachtK. Huisman. De J. V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 29 October. G. G. 14. „Het doel van Christus' wonderen" door vr. A. Simonse. K. G. 5. „De kerk in het Westen", vr. J. Boon. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Les 176. „De vervolgingen" uit Hand. 5 door vr. H. Asseman. Vad. Gesch. Les 19. „Het Stadhouderlooze tijd perk" door vr. A. van Dalen. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Annanias en Safira", vr. J. Dirks. Vad. Gesch. door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De Hemelvaart", vr. E. Adriaanse. Vad. Gesch. „Het eerste Stadhouderlooze tijdperk" door vr. C. Looise. Geref. Jongelingsverceniging „Herman Faukccl". G. B. Art. 35. „Van het Heilig Avondmaal" door vr. L. Cornelisse. Vrij onderwerp door vr. H. Krijger. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. Zondag 29 October. G. B. 20. „God heeft Zijn Rechtvaardigheid enz." door vr. J. Geldof. Varia P. Smallegange. V. G. 9. „Het Rijk van Karei de V" door vr. L. Janse de Jonge. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fidc", Middelburg. S. S. Schets 1. „De eere Gods", G. J. de Graaf. M. O. Schets 3. „Germaansch volksleven en Chris tendom", vr. W. Walraven. ZONDAG 29 OCTOBER 1939. CLASSE MIDDELBURG Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes (Vrije stof) 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veldprediker. (Vrije stof) 6 uur Ds. A. H. Oussoren (Catech.) Woensdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren (Catech.) 6 uur Dr. N. J. Hommes (Vrije stof) Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Voorb. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Serooskerke 9.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper 2 uur Dr. N. J. Hommes Souburg 9.30 en 2 uur Ds. G. Laarman Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Bed. H. Av. en Dankz. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Cand. Swierts Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. H. Oussoren Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Cand. J. P. Prins te Dedemsvaart. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2.30 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Cand. W. C. P. den Boer te Zierikzee. Zierikzee 10 en 6 uur Ds. A. de Groot te Poortugaal. Woensdag 10 en 6 uur Ds. E. Teunis te Oostzaan. Dankdag. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u Ds. Th. P. Potma te Oostburg. Woensdag 7.30 uur Cand. D. Wijnbeek Dankuur. Krabbendijke 9 uur Ds. M. Ros 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Veldprediker. Wooensdag 9 en 2 uur Ds. M. Ros Dankdag. Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Voorber. H. Av. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL* Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 6.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. S. Datema te Driebergen. Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3