KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN, Iemand schreef eens en er ligt veel waar heid in Eerste kenmerk van een profeet is onpopulariteit. De menschen tasten mis. De publieke opinie is dom. Wie populair is en blijft, die mag zichzelf wel eens ernstig onderzoeken of hij niet op den ver keerden weg is. Wie menschen kan behagen en blijft behagen, die is wellicht zeer ver van God verwijderd. A. B. W. M. KOK. TWEETAL TE Serooskerke G. Hagens te Asperen. J. Meester te Brouwershaven. Deventer (vac.-Prins)J. C. Gilhuys te Mijdrecht H. J. Riphagen te Schoonebeek. Hillegersberg-Terbregge E. Teunis te Oostzaan J. B. Vogelaar te Scharendijke. BEROEPEN TE Hillegersberg-Terbregge J. B. Vogelaar te Scharendijke. AANGENOMEN NAAR Spijkenisse Cand. C. v. d. Tas te Delft. BEDANKT VOOR Haamstede Cand. C. v. d. Tas te Delft. Hulppredikers. Cand. A. Elshout te Rotterdam heeft zijn be noeming tot hulpprediker te Zeist aanvaard. Tot hulpprediker te Purmerend is benoemd Cand. G. D. L. Brederveld te Leiden. Benoemd tot hulpprediker te Ulrum Cand. Joh. de Wal te Marum (Gr.). Het adres van Cand. R. W. Popma, hulppre diker te Moerdijk, is vanaf heden Wilhelmina- plein 29, Moerdijk, telefoon 9. Cand. Popma kan een beperkt aantal Zondagen de Kerken dienen en een beroep terstond in overweging nemen. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Maandag 16 October, 8 uur, consistorie Noorderkerk. De Secretaris. Middelburg. Er wordt ons gevraagd eenige toelichting te geven inzake de regeling der pre dikbeurten, die voor enkele weken geleden is ingevoerd. Gaarne voldoen we aan dit verzoek. De regeling gaat van de gedachte uit, dat wie des Zondags in hetzelfde kerkgebouw den dienst des Woords bijwoont, altijd verschillende pree- ken hoort, zoowel des morgens, des middags als des avonds. Ook diegenen, die gewoon zijn des morgens en des middags naar de kerk te gaan, hooren altijd verschillende preeken, indien zij des mor gens en des middags naar hetzelfde kerkgebouw gaan. Bij het inwerking treden van deze regeling is hiermede een fout gemaakt. Voorts is de regeling zóó, dat wie twee keer kerkt, dus des morgens en des middags (of des avonds) altijd vrije stof hoort en catechismus. En dat in het kerkgebouw, waar drie keer dienst is, drie verschillende preeken worden gehouden. Tenslotte wordt de ééne maand des morgens in de Noorderkerk, de andere maand des mor gens in de Hofpleinkerk catechismusprediking gehouden. Wie dus des morgens en des middags (of des avonds) in hetzelfde kerkgebouw kerkt, hoort altijd verschillende preeken. A. H. OUSSOREN. St. Laurens. VERGADERING van den Kerkeraad, gehouden op Woensdag 11 October 1939. Afwezig br. v. d. Hofstede. Voorzitter Ds. A. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen StukkenEen tweetal aanvragen om steun. Eén voor kerkbouw in Hongarije en één van het Willem Lodewijkfonds-onderwijs aan schipperskinderen. (Aan deze beide verzoe ken wordt voldaan.) Een aanvraag filmvertoo- ning Autozending in Nederland. Doorgezonden naar de Evangelisatie Commissie. Rapportena. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit van zijn arbeid, b. Huisbezoek. Brs ouderlingen brengen verslag uit van bezoek aan een aantal gezinnen, c. Vereenigingen. Br. v. d. Broeke bezocht de J. V. d. Diaconale za ken. Brs diakenen brengen verslag uit andere zaken worden onderling besproken. Mededeelingen. Voorber. H. Av. D.V. 22 Oct. Bed. H. Av. 29 Oct. Kerkelijke stand. Overledenbr. K. Houter man. Vertrokken naar Middelburg zr E. van Kesselen naar Colijnsplaatbr D. Marinisse. Huwelijksbevestiging aangevraagd door J. Lam- pert en A. de Buck. Rondvraag. Een paar broeders vragen het woord. Lezen persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Axel op 10 October 1939 te Terneuzen. Art. 1. Namens de kerk van Schoondijke opent Ds de Vries de vergadering op gebruike lijke wijze en heet in 't bijzonder Ds Pijlman wel kom, die voor 't eerst de kerk van Hoek verte genwoordigd. Vervolgens spreekt hij een woord van deelneming in verband met de ziekte van Ds Post. Art. 2. De credentialen worden nagezien en de vergadering wordt geconstitueerd. Als mode- ramen nemen zittingDs Potma, Praeses Ds van Houte, Scriba Ds Tiemens, Assessor. Art. 3. De notulen van de vorige classis worden gelezen en vastgesteld. Art. 4. Ingekomen is een schrijven van br. B. te B. Daar aan de betrokken kerk van de inzen ding van dit bezwaarschrift geen mededeeling is gedaan, kan dit schrijven niet in behandeling ge nomen worden. Art 5. Bij de rondvraag naar Art. 41 vraagt de kerk van Z. naar de verdere afwerking der zaak Spui. De kerk van A. wordt opnieuw ver maand zoo eenigszins mogelijk deze zaak ter hand te nemen. Art. 6. Visitatierapporten worden gelezen en behandeld. Art. 7. Ds Tiemens brengt als Zendingsdepu- taat rapport uit van gevoerde correspondentie. Ds Kok doet mededeelingen als sec. dep. voor Art. 13 en vestigt als deputaat voor de geeste lijke verzorging van militairen de aandacht der kerken op de militaire attestaties. Art. 8. De verschillende deputaten worden herbenoemd met de volgende wijzigingen. Voor kerkvisitatie Ds van Houte en Tiemens, primiDs Kok, sec. Voorbereiding van Examina: Ds v. Houte, sec. Voor approb. van beroepen etc. de kerken van Axel en Zaamslag, primae, de kerk van Terneuzen, sec.a Voor Prov. kas v. hulpbeh. Diaconieën sec. F. de Koeyer te Zaamslag. Art. 9. De volgende vergadering wordt be paald op 16 Januari 1940 te Terneuzen. Roe pende kerkZaamslag. ModeramenDs de Vries, Praeses Ds Potma, Scriba Ds v. Houte, Assessor. Art. 10. Br. Michielsen doet verslag van gel delijke zaken. Art. 11De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 12. De Praeses sluit de vergadering. JOH. A. TIEMENS, h.t. Assessor. KORT VERSLAG van de kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.), gehouden Maandag 9 October 1939. Afwezig met kennisgeving br. J. de Buck. Opening door den Praeses br. J. de Wolf met gebed en Schriftlezing. Lezing en vaststelling der notulen. Ingekomen Stukken Enkele steunaanvragen in handen gesteld van de Commissie ad hoe. Ver zoek Deputaten der Gen. Synode, om een extra collecte te houden voor den geestelijken arbeid onder de militairen zal, indien mogelijk, aan worden voldaan. Een 15-tal drukwerken. Kerkelijke stand. Gedoopt Catharina Pieter- nella Louwerse Ad. Johannes Wondergem Adrz. Ingekomen met attestatie van Middelburg: Suzanna Cornelia den Hollander Pd. met doop- attest van Souburg Johanna Janse Jd. Vertrok ken met attestatie naar Souburg Marinus v. d. Guchte en Maria Pieternella Louwerse met doopattest naar Oostkapelle Johannes Cornelis Volmer. Bespreking beroepingswerk. Door den kerke raad wordt het volgende dubbeltal opgemaakt Ds G. Hagens te Asperen en Ds J. Meester te Brouwershaven. Op den komenden Zondag zal na den middagdienst de stemming door de ge meente worden gehouden. Rapporten Br. L. Melis brengt gunstig verslag uit van zijn bezoek aan de M.V. „Sursum Cor- da". De ouderlingen rapporteeren over hun zie kenbezoek. Diaconale zaken. Rondvraag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. De Stuwdam, geïllustreerd Christelijk Familieweekblad. Uitg. N. Achtergracht 102-104, Amsterdam (C.). Dit weekblad begon 7 October z'n 5en jaar gang. Reeds 4 jaren heeft het zich verdienstelijk gemaakt door week aan week een aflevering te geven van 32 bladzijden, met prachtige illustra ties in groote verscheidenheid en door artikelen, die op verschillend gebied oriënteeren. In dit eerste nummer vindt men o.a. een begin gemaakt met een beschrijving van een reis door de Liby- sche Sahara, van Prof. Dr H. N. ter Veen, met zes foto's. Een historisch verhaal door H. Fel- derhof wordt vervolgt. Een leerzaam artikel over de tentoonstelling in Venetië, waar beroemde schilderstukken worden geëxposeerd. Daarbij een achttal goed geslaagde reproducties. Natuurlijk dat ook het oorlogsgebeuren en de mobilisatie hier in beeld en woord voor de aan dacht van den lezer wordt gebracht. Hartelijk blijven we dit weekblad aanbevelen. Het September-nummer van „De Wandelaar". Daaruit zij hier vermeld Bij zijn beschrijving van onze woeste gronden is R. J. v. d. Linde genaderd tot het barre zand, de steeds meer teruggedrongen zandverstuivin gen, die in menige streek eeuwenlang de schrik der landbewoners vormden, waar buntgras, korstmos en heidespurrie vergeefs voor hun ar melijk leven echten, maar die toch schoon kunnen zijn als een fata morgana op de dagen, dat een bewogen hemel zich welft over de door wind- rimpels geplooide zandzee, waarop geteisterde vliegdennen verankerd zijn als donkere schepen. H. Schoorl vertelt van wat hij beleefde met de grastapuiten. Hij ontdekte o.a. dat in 1935 aan een vijftal paapjes de „eer" te beurt viel een koekoeksjong te mogen opvoeden „Dat kleine zwarte ding met zijn oranje roode bek, weet de eerste dag na het uitkomen al het wettig kroost over de rand te wippen. En, merkwaardig, al liggen de kleine wezentjes vlak bij het nest, ze zijn ten doode opgeschreven, daar de oude vo gels alleen aandacht schenken aan den indringer. Het is me enkele keeren gelukt de uitgestootenen bij soortgenooten onder te brengen...'' Van wij len J. L. A. Kremer, wiens archeologische bijdra gen in dit tijdschrift destijds zoozeer de aandacht trokken, had de Redactie nog een artikel in por tefeuille, gewijd aan het Kasteel Schuilenburg bij Silvolde. Het werd, met een aantal foto's en tee- keningen, in dit nummer opgenomen. Dr. Joh. Hartog geeft reisindrukken uit Joegoslavië. „Zes tien groote meren rijen zich hier aaneen, met elkander verbonden door watervallen. Daarom heen de doodsche stilte van de onbewogen na tuur, onbetreden oerwouden, waar wolven en beren de weg onveilig maken..." „De prachtigste nationale costuums mogen wij zien en fotogra feeren. De vrouwen dragen kapitalen van hon derden guldens op de borst, in den vorm van origineele Maria-Theresia-thalers..." Van deze costuums en van het beschreven landschap wer den een groot aantal foto's bij dit artikel afge drukt. Tenslotte „de korte wandeling" met de natuurkroniek van Hulsbos, een bijdrage over de paardekop als gevelversiering, iets over de velduil, over Brabant, over de jacht en een woord ter herdenking van Hermann Löns, die een kwart eeuw geleden sneuvelde. Een brief werd gebracht, door A. van HoogstratenSchoch. Uitg. H. A. van Bottenburg N.V., Amsterdam. Dit is een mooi en goed boek, dat we hartelijk kunnen aanbevelen. Het verhaal „speelt" in nog al voorname kringen, waarin men zich o.a. de weelde kan veroorloven van een reis naar Sicilië, en daarin ligt dan wel iets bekoorlijks voor wie op een eenvoudiger plan van het leven zich be wegen. De strekking van het boek, dat wijst op een Christendom van de daad, is uitnemend. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1939. Met hartelijken dank ontvangen van N.N. te W. 1.van J. J. de K. te O. en W. Souburg 5. Met dringende aanbeveling. S. E. HEIJ—GOSLINGA, Geref. past. Koudekerke. Giro 169757 Ds. A. C. Heij. Met vriendelijken dank ontvangen van J. J. de K. te S. voor arbeid Mej. Baarbé 5.voor den 2den Miss. pred. 5.voor Schoolzending 5.voor Medische Zending 5. Ds. HEIJ. Middelburg. Bij de verantwoording op 6 Oct. j.l. van 5.voor de Kerk van een zuster die niet ter kerk kan komen, rest nog de mededeeling, dat van bovengenoemde tegelijk 5.is gegeven voor de Diaconie. Voorts ontvangen van Mevr. S. een pakket dames- en heerenkleeding. Voor alles onzen hartelijken dank Molstraat 14. KORTEKNIE. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 19 October, 7.30 uur. Gel. Bel. Art. 7. „Volkomenheid der H.S.", B. en B. 19 Nov. 1937 door Bets Boon. Vad. Gesch. „De taak van Stadhouder Willem III". Schets 20 door Mien Poppe. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens G. G. „Het dochtertje van Jairus." Na de pauze voor de leidster. Geref. M.V. „Het Mosterdzaadjete Koudekerke. N. Test. Schets 63. B. en B. 29 Jan. 1937, Jo Harpc. Vrij onderwerp. Zending. „Oude Zendingsgesch." door L. Izeboud. ReciteerenE. Wattel. VoordrachtC. Janse. Memorisatie „Gehoorzaamheid", C. Nieuwenhuize. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. B. G. „Het eerste wonder", Johannes 2 112 door Nel de Wolf. Reciteeren door Nellie Drost, Leida Volmer en Sien Sturm. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De verheerlijking op den berg", Matth. 17 113, Markus 9 213 en Lukas 9 2836 door Lijntje Clerck. Na de pauze reciteeren door Annie Jonkheer. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. „De eerste tempelreiniging", Joh. 2:13-25 en „Jezus en Nicodemus", Joh. 3 121, Pietje Louws. Na de pauze voorlezen. Afdeeling III B. Bijb. onderw. „De prediking van Johannes den Dooper" door Bep Klerq. Na de pauze voorlezen. Geref. Metsjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. N. T. „Het groote Avondmaal" (No. 1 v. d. 19e jaarg.), Truus Klerq. A. R. „De financiën" (No. 43 v. d. 18e jaargang), Catrien Wattel. Bijdrage Jans Geldof. Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesplicht", M'burg. O. T. „Salomo", 16e j. no. 33 door Lena den Toon der. Boekbespreking. „Brandende harten" (G. Kraan v. d. Burg) door Krina de Rijke. Bijdrage van Koos Alewijnse. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „De wijze en de dwaze maagden" (19e j. no. door Paulien Ingelse. A. R. beg. „Justitie" door Tini Loodewijk. Bijdrage Tannie Davidse. RING SEROOSKERKE. Vergadering op Donderdag 19 October a.s. in de Geref. Kerk te Oostkapelle. Aanvang 7.30 uur. 1. „Christendom en Cultuur." 2. „De centrale plaats der J.V. in ons Vereenigings- leven." 3. Stemming voor Ringpenningm. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Les 174. „Het wonder bij den schoonen poort" door vr. J. Wattel. Zending. „De medische Zending", vr. B. Volmer. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De uitstorting van den Heiligen Geest", vr. A. de Boks. K. G. door den leider. Afdeeling III. Vergadert Donderdagsavonds van 7<5 uur in de consistorie Noorderkerk. B. G. „De opstanding en de eerste verschijningen" door vr. A. Adriaanse. V. G. „Willem II" door vr. C. Tange. Geref. Mannenvcr. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Ledenvergadering op Maandag 16 Oct., des avonds 8 uur in het gebouw C.J.M.V. Inleiding over het onderwerp „Openb. 4-5 door den Heer P. Meliefste. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. O. T. Schets 7. „Noachs Godsspraak", A. de Boks. A. R. Schets 24. „Onze positie tegenover wat thans bestaat", vr. A. Izeboud. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 15 October 1939. Ethiek 3. „Het Christelijk leven", vr. A. Poppe. Varia vr. H. Schroder. A. R. 39. „Verzet tegen gevolgen Fransche Revo lutie", vr. E. Kögeler. De J.V. op G.G. „Spr. 8:33a" te St. Laurens vergadert Zondag 15 October. S. S. 47. „De wederoprichting des Koninkrijks voor bereid" door vr. J. v. d. Broeke. M. O. 12. „Zondagsrust en Zondags heiliging" door vr. P. Boon Pz. te Koudekerke. 1. B. G. door P. Verhage. 2. K. G. door D. Roelse. 3. Voordracht door P. Boogaard. ZONDAG 15 OCTOBER 1939. CLASSE MIDDELBURG Collecte tekort Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes .(Vrije stof) 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veldprediker, te Arnhem. (Vrije stof) 6 uur Ds. A. H. Oussoren (Catech.) Woensdag 2 uur Huwelijksbevestiging Vrijdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren (Catech.) 6 uur Dr. N. J. Hommes (Vrije stof) Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Voorb. H. Av. Grijpskerke 9.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Cand. Lamberts Heerspink St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer te Goes. Souburg 9.30 uur Cand. Lamberts Heerspink 2 uur Ds. A. C. Heij Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. R. Brouwer te Laren. Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2.30 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs Zierikzee 10 en 6 uur Ds. K. Dekker te Molenaarsgraaf. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. L. Touwen te Makkum. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 6.30 uur Ds. D. de Vries Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3