OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN. tot vertrouwensmannen, om in gevallen als bo vengenoemd van raad en bijstand te dienen. 3°. De bedoelde Deputaten van de eene Part. Synode kunnen zich verstaan met die van een ander ressort, opdat verwisseling tusschen ker ken uit verschillende ressorten desgewenscht worde bevorderd. Na eenige discussie, waaraan deelnamen de heeren Prof. Dr. S. Greydanus, Prof. Dr. K. Schilder, Ds. N. Duursema en de rapporteur, werden de conclusies aangenomen. Zendingsterrein Madioen. Ds. D. Hoek rapporteerde hierna over 't Zen dingsterrein in de residentie Madioen, dat door het Ned. Zendelinggenootschap ter overname is aangeboden. De commissie stelde voor overeen komstig het Zendingsrapport, aan het Ned. Zen delinggenootschap te berichten, dat overname nog in overweging is te zoeken naar een kerk hier of in Indië, die, al dan niet in samenwerking met andere Kerken en eenigen steun uit de Generale Kas, dit terrein aanvaarden kan en e.v. maatre gelen voor overname te treffen en gaat zulks niet dit dat aan bedoeld genootschap te berichten. De conclusies werden aangenomen, waarna de morgenzitting werd gesloten. Prof. Dr. D. Nauta rapporteerde over een be zwaarschrift van de classis-Zierikzee inzake wei gering van de classis-Drachten, om inlichtingen te verstrekken inzake schorsing van een predi kant en onderzoek en beoordeeling door de Gen. Synode van de wijze, waarop de geheele censuur is geoefend en een verzoek van de Part. Synode van Zeeland van gelijke strekking. De conclusie zegt, dat, aangezien de classis- Zierikzee zich niet heeft gewend tot de Part. Synode van Friesland-Zuid als bevoegde be roepsinstantie, terwijl de Part. Synode van Zee land haar bezwaren noch aan de classis-Drach ten, noch aan Friesland-Zuid heeft kenbaar ge maakt, bezwaarschrift en verzoek niet ontvan kelijk behooren te worden verklaard. Aan de discussie namen deel Ds. A. Scheele en Prof. Dr. S. Greydanus. Met algemeene stemmen vereenigde de Synode zich met de conclusies. Hierna kwamen enkele bezwaarschriften aan de orde waarover rapporteurs waren ouderling M. U. Dijkstra van Anjum en Ds. W. L. Milo van Almelo. Ouderling T. Tieleman rapporteerde over het rapport van deputaten voor correspondentie met de Hooge Overheid. Goedgekeurd. Geref. en Chr. Geref. Kerken. Ds. W. H. den Houting las het rapport van deputaten voor de bevordering van de eenheid onder Geref. belijders, waarna Prof. Dr. H. H. Kuyper over dit rapport rapporteerde. De con clusies strekten tot décharge van deputaten, spreken voorts haar leedwezen uit dat de Synode der Chr. Geref. Kerk niet bereid is geweest aan het verzoek van deputaten tot een samenspreking over de bezwaren door haar ingebracht, te vol doen en de desbetreffende correspondentie in de bijlagen der acta dezer Synode op te nemen aan de Synode der Chr. Geref. Kerk alsnog een schrijven te richten, zooals dit door deputaten is voorgesteld uitspreken van diepe teleurstelling over het feit, dat het verzoek om een mondelinge samen spreking wederom door de Synode der Chr. Geref. Kerk is afgewezen uitspreken van de overtuiging, dat in een zoo delicate zaak als de onderhavige, een schrifte lijke gedachtenwisseling niet in de plaats van een mondelinge samenspreking kan worden gesteld uitspreken van voortdurende bereidverklaring tot mondelinge samenspreking, wanneer het ver zoek daartoe van de Synode der Chr. Geref. Kerk uitgaat de deputaten te continueeren met de opdracht om a. wanneer de Synode der Chr. Geref. Kerk alsnog zich bereid mocht verklaren een samen spreking over de ingebrachte bezwaren te hou den, deze met haar of de door haar daartoe ge machtigde deputaten te houden b. te bevorderen, dat het officieuse contact, dat verkregen is met vooraanstaande broeders in de Ned. Herv. Kerk, die de Geref. belijdenis liefhebben, worde voortgezet c. een dergelijk contact ook te zoeken met andere daarvoor in aanmerking komende Geref. belijders in ons vaderland, teneinde de eenheid te bevorderen. Aan de discussie over de conclusies namen deel de heeren ouderling T. Tieleman, Prof. Dr. K. Schilder, Ds. D. Hoek, Ds. N. Duursema en Ds. W. H. den Houting, waarna Prof. Dr. H. H. Kuyper de gemaakte opmerkingen beantwoordde. Een advies van Prof. Dr. K. Schilder, door Ds. N. Duursema als voorstel ingediend, om, indien de Chr. Geref. Kerk niet anders wil, met haar in schriftelijk contact te treden, werd met enkele stemmen meerderheid verworpen. In de avondzitting van Dinsdag rapporteerde de ouderling C. P. Vogelaar van Krabbendijke over een verzoek van den heer M. C. v. d. Ende te Middelburg inzake te lage predikanstractemen- ten, art. 19 K.O. De Synode besloot op het verzoek niet in te gaan. In de zitting van Woensdag bracht Ds. Meijering verslag uit over de Afscheidingscollec te. De uitgaven bedroegen 33.180,21 en de in komsten 7815.19,zulks gerekend over de 3-jarige periode sinds de vorige Synode. Zendingszaken. Daarna kwamen verschillende Zendingszaken aan de orde, waarover ouderling A. Schmal van Enschede rapporteerde. Ze betreffen o.a. Mid delburg, waarbij het verzoek om subsidie voor de Zending van Zeeland. De conclusies luiden o.m. blijdschap uit te spreken over den zegen, die de Zending te Magelang geniet, zoodat de uit breidende arbeid, zooals die thans is geregeld, voor één Dienaar te veel wordt niet te voldoen aan het verzoek van de kerk te Middelburg, om de subsidie met 2500.te verhoogen den te benoemen Deputaten voor de Zending te machtigen aan de kerk te Middelburg, op daartoe strekkend gemotiveerd verzoek voor haar medischen dienst te steunen met een bedrag uit de Generale Kas tot een maximum van 7000.per jaar, indien de staat dezer Kas dit toelaat de kerk te Middelburg in overweging te ge ven, te onderzoeken, of er ook een weg kan worden gevonden, om haar missionairen Dienaar des Woords verlichting van arbeid te verstrek ken, b.v. door overdracht van den arbeid in de Hollandsche Kerk en zijn werk onder de Chinee- zen aan een dienaar des Woords, die eventueel door een kerk hier te lande of in Indië voor den arbeid onder de Chineezen zou worden beroe pen en die dan misschien ook het werk in de Hollandsche gemeente te Magelang op zich zou kunnen nemen. De conclusies werden met algemeene stemmen aangenomen. Ds. A. Scheele rapporteerde hierna over de Opleidingsschool op Soemba enz. Prof. Dr. J. H. Bavinck rapporteerde over de vergaderingen in Indië en over den Zendingsraad. Moeilijkheden voor de Zending. De Samenwerkende Zendingscorporaties te Oegstgeest ontvingen tot dusver in September een bedrag van 6500.tegenover 10.000. in dezelfde periode van verleden jaar. Het stemt tot groote dankbaarheid, dat nog zoovelen in deze donkere dagen verstaan hebben, dat de Zending nu meer dan ooit de toewijding en offer bereidheid der gemeente behoeft. Niettemin is het noodig hen, die zich nog af zijdig hielden, met aandrang op het hart te bin den, dat de toestand uitermate zorgelijk is. Reeds in de tijden van spanning zijn de inkomsten, die aanvankelijk die van 1938 eenigszins overtrof fen, met ruim 5000.achtergebleven. September is, na den schralen vacantietijd, al tijd een moeilijke maand ditmaal was het alleen door bizondere hulp van hun bankiers mogelijk, de helft der toch al zoo besnoeide Zendelings salarissen etc. uit te betalen, 40.000.zijn n.l. voor de allernoodzakelijkste betalingen als voor schot ter beschikking gesteld, op voorwaarde, dat zij op 1 October worden afgelost. De Zendingsbesturen vertrouwen, dat ieder als vroeger zijn steun zal blijven geven, maar boven dien overwegen, of hij niet door een bizondere gave het Zendingswerk door deze critieke dagen heen kan helpen. Catechisaties Gereformeerde Kerk Middelburg. Sectie I. Ds A. H. Oussoren. Dinsdag 56 uur meisjes beneden 16 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. 7.008.00 uur meisjes van 1618 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. 8.009.00 uur meisjes boven 18 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk ben. Woensdag 23 uur meisjes die op Dinsdag niet kunnen komen. PlaatsConsistoriekamer Hofpleinkerk ben. 78 uur jongens tot en met 16 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk ben. 89 uur jongens boven 16 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. 910 uur militairen. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. Bovendien des Dinsdagsavonds 9.0010.00 uur gehuwdencatechisaties. PlaatsConsistoriekamer Hofpleinkerk ben. Sectie EL Dr N. J. Hommes. Dinsdag 56 uur meisjes uit de stad ben. 16 jaar PlaatsConsistoriekamer Hofpleinkerk ben. 78 uur jongens die op andere uren niet kunnen komen. PlaatsConsistoriekamer Hofpleinkerk ben. 89 uur meisjes van 1618 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. 910 uur meisjes boven 18 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. Woensdag 6.307.15 uur jongens beneden 16 j. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. 7.158 uur jongens beneden 16 jaar. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk boven. 89 uur jongens van 1618 jaar. PlaatsConsistoriekamer Hofpleinkerk ben. 910 uur jongens boven 18 jaar. PlaatsConsistoriekamer Hofpleinkerk ben. Classis Middelburg. Vacaturediensten. TE SEROOSKERKE. 1 October Ds. G. Smeenk. 26 November Ds. H. Scholing. DOMBURG. Liefdediensten. 24 September Ds. de Vries. 1 October Ds. de Graaf. WESTKAPELLE. 24 September Ds. A. C. Heij. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden op Woensdag 13 September 1939 in de Hofpleinkerk te Middelburg. 1. Namens de roepende kerk van O. en W. Souburg opent br. Suurmond de vergadering op de gebruikelijke wijze. 2. De credentiebrieven worden nagezien. 3. Het Moderamen neemt zitting. Dr. Hom mes fungeert als Praeses Ds. Heij als Assessor, Ds. Koning als le Scriba, Ds. de Vries als 2e Scriba. 4. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Ingekomen Stukken. Ds. Visser heeft be richt van verhindering gezonden. 6. Instructies van de kerken Domburg, Se- rooskerke en Westkapelle worden behandeld, alle betreffende Dienst des Woords en der Sacramenten. Vacaturediensten en hulpdiensten worden vastgesteld. Een instructie van de kerk van Grijpskerke inzake attestaties van doopleden wordt besproken. 7. Rapport wordt uitgebracht inzake verte genwoordiging bij 't afscheid van Ds. Bavinck door Ds. Heij. 8. Rondvraag Art. 41 K.O. Serooskerke vraagt inlichtingen inzake het consulentschap van Ds. Hofland, die momenteel als legerpredikant fungeert. De Classis besluit, dat Ds. de Graaf hulp-consulent zal zijn. 9. Als roepende kerk wordt aangewezen de kerk van Veere. De volgende vergadering zal D.V. gehouden worden op 8 November. Het Moderamen wordt vastgesteld: Ds. Koning, Prae ses, Dr. Hommes, Assessor, Ds. Heij, le Scriba, Ds. de Graaf, 2e Scriba. 10. Persoonlijke rondvraag. Oostkapelle vraagt inlichtingen inzake de vervanging van Ds. Hofland. Ds. de Vries wordt door de Classis aangewezen als tijdelijk hulp-consulent. Br. Tazelaar deelt mee, dat hij door het over lijden van br. v. d. Welle is opgetreden als se- cundus-deputaat voor het ontvangen der Classi cal collecten. De boeken zijn in orde bevonden. Tevens vraagt br. Tazelaar advies inzake nog niet afgedragen collecten. Besloten wordt, dat alle voorgeschreven collecten van de Gen. en de Part. Synode moeten worden afgedragen bij den Classis-deputaat, behalve die collecten waar voor een ander adres op de rooster staat ver meld. Br. Tazelaar wordt benoemd als primus, terwijl aan de kerk van Middelburg door de Classis volmacht wordt verleend een secundus te benoemen. 11. Op voorstel van Ds. Heij wordt een tele gram aan de Generale Synode te Sneek gezon den, waarin de Classis aan de Synode de hulp en de leiding des Geestes toewenscht. 12. Besprekingen worden gevoerd over de hulp, die aan de militairen op Walcheren moet worden verleend. Geadviseerd wordt, om zoo veel mogelijk contact te zoeken met de betref fende legerpredikanten, vooral wanneer er plaat selijke moeilijkheden zich voordoen. De Classis dringt er op aan, dat de reisattestaties van ge meenteleden die in militairen dienst zijn, zoo spoedig mogelijk zullen verzonden worden. Mo dellen kunnen worden aangevraagd bij Ds. Ha gen, Koornmarkt 20, Delft. 13. Lezing en vaststelling der korte notulen. 14. De Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der Classis, J. J. DE VRIES, h.t. 2e Scriba. CHRISTELIJKE VOLKSBIBLIOTHEEK. Zaterdag 16 Sept. a.s. hopen wij onze Chris telijke Volksbibliotheek, Noorderkerkconsisto- rie, Bogardstraat, weder te openen, en vangen daarmede ons 10e leesseizoen aan. Dat geduren de die 10 jaren de bibliotheek zich regelmatig heeft kunnen uitbreiden, bewijst dat zij in een behoefte voorziet, alsmede, dat de velen die haar vanaf de oprichting trouw bleven, de bibliotheek en den arbeid daaraan verbonden op prijs stellen. Dat ook meerdere van de dorpen rondom Mid delburg in den loop der tijd als lid toetraden, stemt het Bestuur tot dankbaarheid. Ook dit jaar konden wij weder een belang rijke uitbreiding aan het getal boeken geven, en de boeken die van onze Christelijke schrijvers op de markt verschijnen, aanschaffen. De velen die voor hen en hun gezin boven alles het Christelijk boek begeeren, mogen ook ande ren opwekken lid der bibliotheek te worden, om zoo een dam te helpen opwerpen tegen de neu trale, om niet te spreken van anti-christelijke lec tuur waarmede we overstroomd worden. Moge het blijken, dat steeds meerderen, hier van overtuigd, zich als lid der bibliotheek laten inschrijven. De prijs slechts ƒ1.per jaar, waarvoor men elke week een boek ontvangt, is zoo laag mogelijk gesteld. Men zie verder de advertentie in dit blad. HET BESTUUR. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met hartelijken dank ontvangen voor de Zending 300 opgespaarde halve centen, door N.N. Ds. HEIJ. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een kist appelen. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. Middelburg. Brs diakenen zeggen hartelijk dank voor de volgende in de collecte gevonden giften 0.25 voor de Kerktelefoon. 2 gouden tientjes, te ver deden als volgt7.50 voor de Diaconie, 7.50 voor de Kerk en 5.voor de Zending. De gouden tientjes werden ter inwisseling aangeboden aan de Amsterdamsche Bank. Zoodra de juiste koers bekend is, zal deze worden medegedeeld en een billijke ver deeling der meerwaarde plaats vinden. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. VEREENIGINGSLEVEN. DIACONAAL HULPBETOON. MIDDELBURG. Aan de Dames van Diaconaal Hulpbetoon wordt bericht, dat Maandag 18 Sept. a.s., de ar beid, naar wij hopen, hervat wordt. Het Bestuur. Geref. M.V. Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Gel. Bel. Art. 31 door C. Izeboud. O. Test. Schets 47. B. en B. 17 April 1937 door M. Verhage Kd. Reciteeren door C. Aarn Ad. Vrije bijdr. P. Dinge- manse. MemorisatieC. Ruitenbeek. VoordrachtJ. Simonse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. ,,De geboorte van Johannes den Doo- per" door Suus Leijnse. Reciteeren door Saartje de Jong en Jaantje Wiele- maker. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Wilt gij ook niet heengaan Joh. 6 2271 en 7 111 door Maatje Leijnse. Na de pauze vrije bijdrage door Suus van Sluis. Afdeeling IIIA. B. G. „De geboorte van Jezus Christus" door Jaantje de Kom. Bijdrage door Jannie de Schipper. Nieuwe leden hartelijk welkom. Afdeeling III B. Bijb. ond. „Ester 1 en 2" door Rina de Munck. Na de pauze voorlezen. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Vergadert Donderdagsavonds 8 uur in 't Mil. Tehuis. S. S. Schets 37. „Het anti-Theocratisch Koning schap", vr. W. Alewijnse. A. R. Schets 23. „De strijd voor toepassing van het beginsel", vr. A. Buijs. J.V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 17 September 1939. G. B. 19. „De twee naturen van Christus", vr. J. Vereist. Varia vr. C. Kögeler. V. G. „Bourgondische eenheid", vr. P. Poppe. Gereformeerde Knapenvergadering SamuêlM'burg. Afdeeling III. Vergadert elke Donderdagavond van 78 uur in de consistorie der Noorderkerk. Bijb. Gesch. „Golgotha" door vr. J. Onderdijk. Kerkgesch. „Mohammed" door vr. C. Meliefste. Nieuwe leden hartelijk welkom. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. 20. „Het doel van het leeren door gelijkenis sen" door vr. J. de Vos. A. R. 6. „Bron en aard van het Overheidsgezag" door vr. A. H. Verstraten. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur Ds. J. J. de Vries Ds. G. Laarman Veldprediker. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Woensdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Dr. N. J. Hommes Bed. H. Av. 6 uur Dr N. J. Hommes Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. J. J. de Vries Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Cand. J. G. Marseille te Den Haag. Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. A. de Groot te Portugaal. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. A. Bos te Hoogersmilde. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt 7 uur Ds. J. W. Smitt Rede Geref. Jeugdvereen. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 10.30 en 3.30 uur Cand. W. H. J. de Boer te Goes. Kamperland 10, 3 en 7 uur Ds. J. E. Goudappel te Velp. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 10.30 uur Ds. H. Venema 3.30 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Veenstra Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Cand. D. Wijnbeek Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Cand. Swierts hulppred. te Vlissingen. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 uur Ds. A. B. C. Hofland te Oostkapelle. Veldprediker. 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Cand. W. J. de Ruiter Breskens Geen dienst Hoek 10 en 3 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte 's Morgens Voorber. H. Av. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3