KERKNIEUWS, OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN. de Kerkenordening met bijlagen van Ds. Jansen en Ds. Pol, 1934. Op de Synode van Utrecht 1905, kwam de vraag of een kind, dat in onecht geboren was, uit een geëxcommuniceerde moeder, maar dat door leden der gemeente als hun kind aangeno men was, gedoopt mocht worden. De Synode heeft uitgesproken, dat deze vraag in het algemeen ontkennend moet beantwoord worden dat er echter bizondere omstandighe den kunnen zijn, waarin een andere regel moet worden toegepasten dat in ieder geval de Doop, die bediend is, niet ongedaan gemaakt kan worden en dat dus een kind, onder omstandig heden als bovengenoemd gedoopt, niet hierom van de gemeenschap der kerk mag worden uit- gestooten." De Synode van Amsterdam 1908 kreeg deze vraag van de Classis Kollum te beantwoorden „Welke is de goede practijk, naar Gereformeerde belijdenis, inzake den doop van kinderen van doopleden óf zulke ouders zeiven laten staan over den doop hunner kinderen, óf in zulke ge vallen getuigen vergen in plaats der ouders, óf den doop uitstellen, tot na het belijdenis doen der ouders". Door de Classis Kollum werden dus drie praktijken gesteld, die alle drie in onze kerken nog wel naast elkaar zullen voorkomen, althans de laatste twee stellig naar ik weet. Het lijkt mij waarschijnlijk, dat de eerstgenoemde praktijk om doopleden ouders zelf te laten antwoor den, wel zeer sporadisch zal zijn. De Classis K. vroeg welke van deze drie is de goede praktijk? De Synode koos de tweede. Maar gaf een breed antwoord. Hier volgt het a. De goede practijk naar Gereformeerde orde is, dat de kerkeraden arbeiden om vol wassen leden, die nog geen toelating tot het H. Avondmaal hebben gevraagd, er toe te brengen, dat zij belijdenis des geloofs af leggen b. maar dat de kinderen van zulke ouders, die nog leden der kerk zijn, be schouwd moeten worden als te hooren tot het zaad der kerk, en dat deze derhalve recht op den Doop hebben c. dat echter de stipulatiën (beloften), welke de kerk bij den Doop der kinderen verlangt en moet verlangen, als waarborg voor de Christelijke opvoeding, niet met de ouders kunnen worden aangegaan, wijl de zen zelf nog verzuimden door eigen belijde nis van hun geloof te doen blijken (tenge volge waarvan zij nog niet tot de volle ge meenschap zijn gekomen). In zulke gevallen blijft er bij gevolg niets anders over dan om, liefst uit den kring der familie één of meer getuigen te vorderen, die naar het oordeel des kerkeraads voldoende waarborg geven, dat de opvoeding van zulke kinderen beant woorden zal aan den eisch des Verbonds. Wij onderstreepten enkele woorden onder lid b. Daar spreekt de Synode immers uit, dat kin deren van doopleden stellig als zaad des ver bonds moeten worden beschouwd. De Synode van Arnhem 1930, heeft er nog eens op aangedrongen, dat de Kerkeraden zich zullen houden aan bovengememoreerde bepaling van 1908. Zij heeft zelfs besloten „qan de classes op te dragen ernstig toe te zien, dat deze bepalingen getrouw worden na geleefd", aangezien vele kinderen des Verbonds ongedoopt blijven. En de Synode van Middelburg 1933 komt al weer op hetzelfde chapiter terug. Zij geeft een vermaning tot getrouwheid in de andere richting. Niet anders dan bij hooge uit zondering van doopgetuigen gebruik te maken. In Arnhem was besloten „dat, wanneer de ouders-doopleden geen doop getuigen kunnen stellen, de kerkeraad zoo mo gelijk een lid der gemeente als getuige doe op treden, opdat het kind niet ongedoopt blijve." Middelburg sprak uit „dat de kerkeraden naarstig zullen arbeiden, opdat niet anders dan bij hooge uitzondering van doopgetuigen behoeft te worden gebruik ge maakt". Uit deze uitspraken blijkt, hoe ernstig onze kerken zich met deze zaak hebben bezig gehou den. Eenerzijds hebben zij vast gehouden, dat het „zaad des Verbonds" niet ongedoopt mag blij ven, en anderzijds gewaakt tegen het kwaad, dat de doop aan de kinderen zal worden toegediend zonder dat de ouders openlijk beleden den Heere te willen dienen, gelijk Jozua dat uitsprak voor zich en zijn huis. Ook blijkt, dat de grenzen van het verbond onder ons wel worden gekend en dat door de ambtsdragers ernstig wordt gearbeid om die grenzen zuiver in het oog te houden. Al zal elk geval voor zichzelf beoordeeld moe ten worden. En hiermee heb 'k het eind bereikt van het antwoord op de vragen van een belangstellend lezer. Tevens beëindigen wij deze reeks. Brouwershaven. J. MEESTER. DRIETAL TE Kockengen Cand. J. S. v. d. Bos te Leiden. Cand. R. W. Popma, hulppr. te Heenvliet. Cand. W. Verwoerd, hulppr. te Ommen. Bruchterveld A. Brink, Cand. te Hoogersmilde. J. Rook, Cand. te Steenwijk. C. v. d. Tas, Cand. te Delft. Lopperssum J. A. v. Berkel te Diever. E. A. v. Es te Warns. D. A. Zijlstra te Nieuw-Beets. TWEETAL TE Rotterdam (vac. Dr. Kuyper): Js. v. d. Linden te Ten Post. A. J. van Sluijs te Zonnemaire. In de vac. wijlen Ds. Velders G. Hagens te Asperen. Dr. R. Schippers te Wanswerd. Schoonrewoerd Cand. H. Herder te Garijp. Cand. C. v. d. Tas te Delft. BEROEPEN TE O. en W. Souburg Th. H. van Andel te St. Pane ras. KlundertG. Toornvliet te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Harkstede Joh. den Ouden te Campen (Oost-Friesland) AANGENOMEN NAAR Velsen F. E. Hoekstra te Zwartebroek. BEDANKT VOOR Serooskerke H. J. Riphagen te Schoonebeek. Zondag 3 Sept. j.l. begon Cand. D. Wijn beek zijn arbeid als hulpprediker te Bergen op Zoom. Cand. Wijnbeek blijft beroepbaar en is in de gelegenheid des Zondags de kerken te dienen. Zijn adres is Noordsingel 76a, Telefoon 482. Ds. K. Oussoren. Zondag 10 September hoopt Ds. K. Oussoren, em. pred. der Geref. Kerk van Broek onder Ak- kerwoude, zijn 40-jarig ambtsjubileum te herden ken. De a.s. jubilaris, die 2 April 1938 den 70-ja- rigen leeftijd bereikte, was tot 21-jarigen leeftijd werkzaam op de boerderij van zijn vader te Am stelveen. Hierna begon hij pas te studeeren met het resultaat, dat hij in 1899 candidaat werd aan de Theol. School te Kampen. Den lOen Septem ber van dat jaar deed hij intrede te Coevorden en arbeidde vervolgens te Baarland (1904), Op perdoes (1909), Borger (1913), Huizen (1916) en Broek onder Akkerwoude, waar hij in 1922 kwam en 1 Mei 1938 emeritaat verkreeg. Te Coevorden en Opperdoes nam hij 't initia tief tot de oprichting van een Chr. school. Tij dens zijn verblijf te Borger arbeidde hij veel voor 's Heeren-Loo c.a. en kwam door dezen arbeid op de gedachte een bank op te richten, teneinde de kerken, scholen etc. aan bouwkapitaal te hel pen. Dit plan werd na veel moeite en door steun van de voormannen op kerk-, school- en politiek gebied verwezenlijkt en in 1918 kon zij onder den naam van Onesiforus-Bank in werking tre den. Korten tijd diende Ds. Oussoren haar als 2de directeur. Ds. Oussoren, die thans te 's-Gravenhage woont, is sedert eenigen tijd eindredacteur van het bekende ziekenblaadje „Licht in Lijden". De vergadering vaft de Kerken in de Classis l Zierikzee zal D.V. worden gehouden op Woens dag 4 October. Stukken voor het agendum te zenden aan den eerstondergeteekende vóór 20 September. Namens de roepende kerk van Zonnemaire, A. J. VAN SLUIJS, Praeses. J. v. d. PANNE, Scriba. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag D.V. 14 Sept. hoopt ondergetee- kende de gewone zitting te houden in de consis torie van de Noorderkerk voor het ontvangen en uitkeeren van de Emeritigelden, hierbij inbegre pen het bedrag van het Zendingsemeritaat, over het 2e kwartaal 1939/'40. De bijdragen der ker ken zijn Arnemuiden 122.02 Domburg 40.67 Ga- pinge 40.67 Grijpskerke 135.57 Koude kerke 176.24 Meliskerke 162.69 Middel burg 732.09 Oostkapelle 108.46 O. en W. Souburg 244.03 Serooskerke 244.03 St. Laurens 108.46 Veere 108.46 Vlissingen 352.49 Vrouwenpolder f 108.46 Westkapel- le 27.11. C. P. POUWER, Dep. Art. 13 K.O. Noordsingel 26. Giro 69059. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.) op Don derdagavond 7 September j.l. Opening met gebed door den Praeses br. J. de Wolf. Lezing Ps. 91. Lezing en vaststelling notulen. Ingekomen Stukkena. Enkele steunaanvra gen, in handen gesteld van de Commissie ad hoe. b. Agendum Class, vergadering D.V. Woensdag 13 Sept. Afgevaardigd primi de brs Christiaanse en v. d. Guchte, sec. br. L. Melis. Rapporten ziekenbezoek. Diaconale zaken. Bespreking moreelen steun aan de plaatselijke militairen. Een beroep wordt gedaan op de ge meente om de moreele belangen der militairen zooveel mogelijk te behartigen. Kerkelijke stand. GedooptJoh. Corn. Luik. Overleden Jacoba GideonseLangebeeke. In gekomen met attestatie uit Middelburg Eliza beth Tona Langejan. Bespreking predikdienst en a.s. catechisaties. Rondvraag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. Middelburg, VERGADERING van den Kerkeraad-Breed, 7 September 1939. Praeses Dr. N. J. Hommes. Aanwezig 38 broeders. De Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 84 6, gaat voor in gebed en leest Hebr. 12: 1—11. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Berichten van overlijden van een broeder, vier zusters en een dooplid der kerk, allen reeds door den Scriba met een schrij ven van rouwbeklag beantwoord. Een dankbe tuiging voor betoonde belangstelling bij het over lijden van een broeder. Een vijftal berichten van broeders, die verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen en geen bezwaren hebben het Heilig Avondmaal met de gemeente te vieren. De agen da der a.s. Classisvergadering. Afgevaardigd worden primi Dr N. J. Hommes en ouderling B. J. v. d. Berg en secundi Ds. A. H. Oussoren en ouderling J. W. Goedbloed. Een schrijven van de Geref. Kerk te Zaandam inzake een hu welijksbevestiging. Een verklaring betreffende een aangevraagde huwelijksbevestiging van de Geref. Kerk van Veere. Een lijst van collecten voor het a.s. Synodejaar. Een schrijven van de Diaconie, inhoudende de beantwoording van en kele vragen aangaande het Rusthuis. Een verzoek van een broeder uit Leeuwarden om met ons het Heilig Avondmaal te vieren, toegestaan. Een schrijven van de kerk te Axel, in handen gesteld der desbetreffende Commissie. De handelingen der Particuliere Synode van Zeeland, in handen Archivaris. Een tweetal aanvragen om steun in handen Commissie ad hoe. Censura Morum wordt gehouden, geen der broe ders heeft bezwaren. De Praeses spreekt den wensch uit, dat de viering van het Heilig Avond maal moge zijn tot versterking van het geloof der gemeente en de eer des Heeren. Rapporten. Br. van Dalen brengt rapport uit namens de Commissie voor het afhalen per auto voor kerkbezoek van ouden van dagen. Besloten wordt overeenkomstig het advies der commissie éénmaal per maand betrokken broeders en zus ters af te halen. Wanneer deze zaak geregeld is, zal een Commissie buiten den kerkeraad worden benoemd, om voortaan deze aangelegenheid te behandelen. Verschillende rapporten worden nog uitge bracht. Aan br. J. Duyvekot wordt in verband met militairen dienst, tijdelijk ontheffing verleend van zijn ambtelijke werkzaamheden. Rondvraaq. Dankzeqqinq. Sluitinq. DE KERKERAAD. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middclburg. Getelde collecten Collecte Hulpbeh. Kerken in de Provincie 116.86 Collecte Prov. Kas Hulpb. Diac. in Zeeland 119.29 Collecte Emeritusfonds 122.63 Collecte Vrije Universiteit 127.97 Collecte voor de kerk 141.10 Collecte dienst geboorte Prinses Irene 16.50 Kerkbussen t66.19 Huwelijkscollecte 2 Augustus 17.30 Idem 18 Augustus 4.25 Door tusschenkomst van br. L. de Jonge, Nadorst- weg, ontvangen van een zuster der Gemeente een gift van 5.voor de Kerk. Hartelijk dank. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit het busje van Nel Coumou 4.65 uit het busje van Jannie de Schipper 6.86 Kinderen school Gravenstraat en Mej. G. een flinke partij zilverpapierdoor tusschenkomst van een broeder 0.50 van Mej. E. Voor al deze gaven mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereeniging Febéte St. Laurens vergadert D.V. 13 September a.s. des avonds 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Behandeld wordt„Sanherib", 2 Kronieken 31 door zr. J. v. d. Wal. Geref. M.V. Het Mosterdzaadje" te Koudekerkc. Maatsch. ond. Schets 17 B. en B. 17 Juli 1936 door Jo Maas. Vad. Gesch. Schets 2 B. en B. 22 Nov. 1935, C. Ruitenbeek. Memorisatie LezenC. Aarn Hd. VoordrachtM. Aarn Jd. Reciteeren M. Verhage Kd. Improvisatie J. Boone Geref. Meisjesvergadering „Blandina", Koudekerke. Bijb. Gesch. „Van Josafat tot Joas" door Neeltje Wielemaker. Vad. Gesch. „De Kruistochten", Jaantje Aarnoutse. VoordrachtJo de Witte. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Hamans val en de vijand der Joden", Ester 69 door Jaantje Wielemaker. Reciteeren doorCorrie de Schipper en Tonia Bostelaar. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Jezus wandelt op de zee. Zieken ge nezen." Matth. 14:2236. Markus 6:4556 en Joh. 6: 1521 door Ada Dirks. Na de pauze reciteeren door Neeltje de Rijke, Betsy van Sluijs en Janny Adriaanse. Afdeeling III A. B. G. „De geboorte van Johannes den Dooper" door Jo Dirks. Afdeeling III B. Bijb. onderw. „Haman, de vijand der Joden", Ester 35 door Jo Verspoor. Na de pauze voorlezen. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Ledenvergadering op Vrijdag 15 Sept., des avonds 8 uur in het gebouw C.J.M.V. Verkiezing Bestuurslid. Inleiding over het onderwerp „Het eeuwige leven" door den Heer J. de Poorte. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. N. T. Schets 7. „Johannes den Dooper", II, door vr. W. de Rijke. Na de pauze huishoudelijke zaken. Varia door vr. G. J. de Graaf. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 10 September. G. G. 27. „Het gebed in de gelijkenis", J. Pouwer. Varia vr. H. M. Kingmans. A. R. 38. „Gesch. van het Sociaal vraagstuk", vr. J. Tevel. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens. Bijb. Gesch. „De eerste tempelreiniging" (Joh. 2 vers 1315) door vr. D. Lorier. Na de pauze voor den leider. Geref. Jongelingsvcreeniging Herman Faukecl". S. S. 27. „De besnijdenis" door vr. J. Joosse. M. O. 18. „Onze Middenstand", vr. L. Cornelisse. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuêl", M'burg. Afdeeling II. Zaterdag 9 September nog geen vergadering. ZONDAG 10 SEPTEMBER 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Ds A. H. Oussoren Bed. H. Av. Ds. A. H. Oussoren Dankzegging. Dr. N. J. Hommes Voorber. H. Av. Ds. G. Smeenk Ds. G. Laarman te Hilversum. Veldprediker. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 en 2.30 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 uur Ds. K. J. Kraan 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil 2.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper te Arnhem. Oostkapelle 9.30 en.2.30 u. Cand. D. v. Swigchem Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. G. J. Grafe te Roosendaal. Souburg 9.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper 2 uur Ds. G. Laarman Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Cand. Swierts Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. K. J. Kraan CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 10.30 en 3.30 uur Cand. v. d. Tas te Delft. Kamperland 10, 3 en 7 uur Ds. H. W. Engelkes te Meppel. Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 10.30 uur Leesdienst 3.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Ds. A. v. d. Weg te Oosterbeek. Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. C. Steenblok te Rotterdam. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 uur Ds. J. Koolstra 2.30 uur Ds. A. van Egmond Kruiningen 10 uur Ds. A. Scheele 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Cand. L. Doekes te Kampen. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 uur Ds. A. van Egmond 2 uur Ds. A. Scheele CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 6.30 uur Ds. D. de Vries Hoek 10 en 3 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Voorb. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3