KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIEN* TWEETAL TE Oost- en West-Souburg Th. H. van Andel te St. Pancras. D. W. v. d. Laan te Sleen. BEROEPEN TE Mussel Cand. J. Rook te Steenwijk. Bevestiging en intrede. Het was voor de Geref. Kerk van Hoek j.l. Zondag een blijde dag, daar zij in Ds Pijlman weer een eigen herder en leeraar mocht ontvan gen. De bevestiger Ds Smeenk van Vlissingen, had tot tekst gekozen Jes. 52 7, handelende over de liefelijkheid des Heerenle de liefelijkheid van Zijn Woord, 2e de liefelijkheid van het Ambt en 3e de heerlijkheid van Sion. Des middags verbond Ds Pijlman zich aan zijn gemeente met een predikatie naar aanleiding van 1 Joh. 1 57, handelende over drieërlei getui genis van Zijn lichtle verkondiging van Zijn Woord 2e het beleven van Zijn Woord en 3e het vertrouwen van Zijn Woord. Na de predikatie richtte Z.Eerw. zich tot zijn ouders, tot zijn bevestiger, tot Ds de Vries van Schoondijke, die de classis vertegenwoordigde, B. en W., ouderlingen en diakenen, tot de ge meente en in 't bijzonder nog tot de jeugd. Ouderling Louwerse sprak namens kerkeraad en gemeente een hartelijk woord van welkom, waarna de gemeente haar nieuwen dienaar staande de zegenbede uit Ps. 134 toezong. Ds de Vries sprak namens de Classis en de kerk van Schoondijke. Beide malen was het kerkge bouw tot de laatste plaats bezet. (De Zeeuw) GENERALE SYNODE TE SNEEK. De predicatie van Ds. Schouten. Ds. Schouten had tot tekst van zijn predicatie tot inleiding van deze ure des gebeds Ps. 129 9 „Om des huizes des Heeren, onzes Gods wil, zal ik het goede voor u zoeken". Wat spreekt uit Psalm 122, uit dit lied Ha- maaloth een liefde tot Jeruzalem, de stad des grooten Konings, alzoo begon spreker. Geen wonder Jeruzalem was het middelpunt van het staatkundig en godsdienstig leven van het volk van Israël in de dagen des Ouden Tes taments. Ons tekstwoord laat ons zien, dat wat daar in Davids hart aan geestdrift brandde voor Jeru zalem, was de liefde tot des Heeren huis. Vandaar zijn belijdenis „Om des huizes des Heeren onzes Gods wil, zal ik het goede voor u zoeken". Wat Jeruzalem was voor het huis des Heeren is de Generale Synode voor onze kerken. Ter voorbereiding op het gebed bepaal ik u, aldus spreker, bij Onze roeping om het goede voor onze kerken te zoeken, en welI. Dat wij dat mogen doen, welk een voorrecht II. Dat wij dat moeten doen, welk een verantwoordelijkheid III. Dat wij dat kunnen doen, welk een gerust stelling IV. Dat wij dat zullen doen, welk een gelofte. Nadat gezongen was Psalm 135: 1, 8 en 12, ontvouwde spreker bovengenoemde gedachten. Wij zijn en blijven maar menschen, vervolgde spreker. Wij staan soms met onzen persoon in den weg aan het werk, dat ons wordt opgedra gen. Zelfs de apostel Paulus moest belijden „Als ik het goede wil doen, ligt het kwade mij bij". Daarom moet het uw dagelijksche bede zijn „Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal Vervolgens wees spreker op de verantwoorde lijkheid van de leden der Synode. Hoe grooter het voorrecht is, hoe duurder de verantwoorde lijkheid wordt. Gij moet het goede voor onze kerken zoeken, welk een verantwoordelijkheid. De oogen van al onze kerken zijn in deze dagen op u gericht. De oogen van den Koning der Kerk zijn op u geslagen, de oogen van Hem, voor Wien alle dingen naakt en geopend zijn. Hij heeft den gang van ons kerkelijk leven gadege slagen in de dagen, die aan deze Synode vooraf gaan. Daarin kwam weer op een ontroerende wijze aan het licht, dat wij maar menschen zijn. Daar kwam zooveel tot openbaring dat was uit het vleesch. In menig persdebat ontbrak het aan allen geestelijken zin. Wij hebben den zegen des Heeren verbeurd. Ons past diepe verootmoedi ging. „Wij hebben tegen U, o Heer, zwaar en menigmaal misdreven." Gij zijt bij den opbouw Zijn medearbeiders. Norm en maatstaf, regel en richtsnoer, bestek en teekening hebt gij van den oppersten Bouwheer ontvangen. Gij hebt Zijn woord en de daarop gegronde gereformeerde belijdenisschriften. Gij behoeft dus bij het zoeken naar het goede niet in het onzekere te verkeeren. Morgen zult gij verklaren, dat gij, in gebondenheid aan Schrift en Belijdenis, het goede voor onze kerken zult zoeken. Daarom kunnen wij ons in rustig geloofsver trouwen aan den arbeid zetten. Gij hebt u voor twee uitersten te wachten Biblicisme en Confessionalisme. Één van de ge wichtigste werkzaamheden zal wel zijn de be oordeeling van het rapport en de conclusies over de zoogenaamde meeningsverschillen. Vrees is altijd, maar vooral hier, een slechte raadgeefster. Wij kunnen het goede voor onze kerken zoeken, welk een geruststelling. Het verband en het on derscheid tusschen de Kerk en de theologische wetenschap worde daarbij door ons niet uit het oog verloren. Als wij ons maar in den weg onzer roeping bewegen, dan zal de Heere ons het goede voor onze kerken doen vinden. Wij leggen de gelofte af„Om des Huizes des Heeren onzes Gods wil zal ik het goede voor U zoeken" en wij vragen van den Heere, dat Hij ons door Zijn genade in staat stelle die ge lofte gestand te doen. Dan zullen wij ten goede van onze kerken kunnen werkzaam zijn. „Daar toe helpe ons de almachtige, barmhartige God en Vader van onzen Heere Jezus Christus door Zijn Heiligen Geest". Wij gaan gewichtige weken tegemoet, aldus eindigde spreker. Wij kennen geen dictators. Wij hebben maar één Dictator, Wien te volgen, in kinderlijke geloofsgehoorzaamheid, ons een weel de der ziel is. Van al onze kerken en van al haar leden vraag ik een gelofte, de gelofte, dat gij ons in uw voorbede zult gedenken dag aan dag. „Om Sions wil zal ik niet zwijgen en om Je- ruzalems wil zal ik niet stille zijn, totdat haar gerechtigheid voortkome als een glans en haar heil als een fakkel, die brandt." Wij mogen, wij moeten, wij kunnen, wij zullen het goede voor onze kerken zoeken. Welk een voorrecht, welk een verantwoordelijkheid, welk een geruststelling, welk een gelofte Indien gij, broeders, in geloofsgehoorzaamheid den weg uwer roeping betreedt, dan zal de Hee re U in uw biddend arbeiden en arbeidend bid den niet beschamen. „De Heere zal u zegenen uit Sion, en gij zult het goede van Jeruzalem aanschouwen al de da gen uws levens, Vrede over Israël." Verkiezing voorzitter. le vrije stemming Ds. J. L. Schouten 18, Ds. F. C. Meijster 10, Ds. H. Meijering, Katwijk aan den Rijn 3, Dr. W. van Es 4, Dr. J. Thijs 1, Ds. T. J. Hagen 2, Dr. G. Keizer 1 en Ds. W. H. den Houting 9 stemmen. 2e vrije stemming Ds. Schouten 22, Ds. Meijs ter 14, Ds. Meijering 2, Dr. van Es 1, Ds. den Houting 9. Herstemming tusschen Ds. Schouten en Ds. Meijstergekozen Ds. Schouten met 25 stem men. Op Ds. Meijster werden nu uitgebracht 21 stemmen. Verkiezing assessor en scribae. Daarna werd gekozen bij eerste vrije stem mingen tot assessor Ds. Meijster, tot 1ste scriba Dr. Keijzer en tot 2e scriba Dr. Thijs. Hierna was aan de orde het rapport der com missie, door de Synode 1936 ingesteld inzake het ontwerpen van een eenvoudiger doeltreffender werkwijze der Synode. In haar rapport heeft deze commissie de vol gende voorstellen geformuleerd. De Generale Synode besluite I. Inzake de benoeming en de samenstelling der Commissie a. Het aantal commissies te bepalen op 6. b. Den voorzitter der commissie aan te wij zen, gehoord het advies van het Moderamen; en c. De commissie verder samen te stellen en de werkzaamheden over hen te verdeelen op voorstel van het Moderamen, den aangewezen voorzitter en de hoogleeraren in het Kerkrecht. II. Inzake de verdere werkwijze der Synode a. haar arbeid zoo in te richten, dat eerst aan de commissie gelegenheid gegeven worde haar rapporten en adviezen op te stellen, voordat de Synode zelve in plenaire zitting bijeen komt b. aan het Moderamen op te dragen zich op de hoogte te houden hoe ver de commissies met haar werk gevorderd zijn en de Synode als regel eerst dan in plenaire zitting samen te roepen, wanneer de commissies geheel of nagenoeg met haar voorbereidenden arbeid gereed zijn en c. de verschillende rapporten, indien haar in houd naar het oordeel der rapporteerende com missie dit eischt, en de onderscheidene conclu sies alsmede het agendum voor eiken zittingsdag vooraf ter kennis van de leden en de advisee- rende leden der Synode te brengen. III. Inzake een Synodaal bureau a. over te gaan tot de instelling van een bureau der Synode, waaraan verbonden zijn een theologische leider en een of meer hulpkrachten; b. door dit bureau te doen verrichten alle werkzaamheden onder II sub c. genoemd en alles wat het Moderamen noodzakelijk achten c. het Moderamen te belasten met het toe zicht op dit bureau. K. B. S. Coetus Classis Middelburg op Maandag a.s. des morgens 10 uur. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Woensdag 6 September a.s., 7.30 uur, consistoriekamer, Hofpleinkerk. De Secretaris. Middelburg. De Commissie van Beheer houdt zitting tot het in ontvangst nemen van vrijwillige bijdragen Woensdag 6 September a.s., 7.30-8.30 uur, consistoriekamer, Noorderkerk. De Secretaris. V.U.-busjes lichting tusschen 415 Sept. St. Laurens. VERGADERING van den kerkeraad, gehouden op 30 Aug. 1939. Afwezig met kennisgeving br. S. Simonse. Voorzitter Ds. A. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen StukkenEen drietal rapporten van Deputaten Gen. Synode, n.l. van de Ver strooide Geref. in Indië, de Zending onder de Joden en van de Zending onder Heidenen en Mohammedanen. Rapporten a. Ziekenbezoek. Brs ouderlingen brengen verslag uit b. Vereenigingen br. Vo gel brengt verslag uit van zijn bezoek aan de Naaikransc. Diaconale zaken, Brs diakenen brengen verslag uit en bespreken andere zaken. Kerkelijke stand. Gedoopt: Laurens Marinesse. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Belangrijk boekwerk over de Afscheiding. Zooals vele lezers zich wellicht nog zullen herinneren had het Comité, dat de herdenking van de Afscheiding '34 in 1934 te Utrecht ge houden, regelde, ook het voornemen over te gaan tot de uitgave van de belangrijkste stukken over de Afscheiding welke in diverse Archieven opgeborgen zijn. Na veel arbeid komt nu het Comité binnen enkele weken te voorschijn met het begin van dezen arbeid en zal verschijnen het le deel van de „Archiefstukken betreffende de Afscheiding van 1834". Dit eerste deel, dat nog slechts de voorgeschiedenis (18221834) omvat, is een groot royaal boekdeel, van niet minder dan plm. 400 pag. druks. Het Comité kon zich verzekeren van de mede werking van Dr F. L. Bos te Wilnis, zoomede van een commissie van toezicht op de uitgave, bestaande uit de Heeren Prof. Dr A. Goslinga, Prof. Dr G. M. den Hartogh, Dr G. Keizer en Prof. Dr D. Nauta een viertal deskundigen wier namen wel borg zijn, dat in dit werk iets gele verd zal worden, dat aan alle te stellen eischen voldoet. Het Comité had vooraf stappen gedaan bij de bevoegde autoriteiten om van dezen de noodige vergunning te verkrijgen voor het raadplegen der Archieven. En dat gelukte volkomen, zoodat ook de Geheime Archieven van het Algemeen Rijks archief, tot dusver gesloten, konden worden na gespeurd. Het Comité is in dit opzicht ook veel dank verschuldigd aan den Heer H. Bonder van het Rijksarchief te 's-Hage. Dr Bos heeft al deze Archief-stukken zorgvul dig nagespeurd en alles wat voor het doel van beteekenis geacht kon worden, geëxcerpeerd, en onder toezicht en medewerking van de Commis sie van toezicht, samengevoegd tot een zeer be langrijk boekdeel, dat véél stukken bevat, die tot heden geheel onbekend waren, en in velerlei op zicht nieuw licht brengen. Dit eerste deel loopt tot aan de Afscheiding te Ulrum. Het voornemen bestaat om de vol gende deelen zoo spoedig mogelijk te doen vol gen. En na het onderzoeken van het Rijksarchief, zullen ook nog andere belangrijke provinciale- of gemeentelijke archieven aan de beurt komen. Vermoedelijk zal het geheele werk vier of vijf deelen vorderen. En deze deelen zullen voor zeer goedkoopen prijs in den handel worden gebracht. Het eerste exemplaar van dit belangrijke boek werk zal door het Comité aan de komende Sy node worden aangeboden. VEREENIGINGSLEVEN. KRING WALCHEREN-NOORD. Vergadering D.V. op Donderdag 7 Sept., 's avonds hall acht in de Geref. Kerk te Grijpskerke. Inl. G. B. „Art. 25" uit B. en B. 20e jaarg. door Gapinge. Inl. Kringschets „De vrucht van de M.V. in het dagelijksch leven" door Oostkapelle (B. en B. No. 18, 19 en 20 v. d. 14e jaarg.) Bijdrage door Grijpskerke. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 7 September. O. T. Schets 32. „Simeon", Cathrien Sanderse. Kringonderwerp Saar Hillebrand. Bijdrage Mina Vogel. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens G. G. „Gelijkenis van den zaaier" door Betsie Christiaanse. Na de pauze improviseeren. Geref. M.V. Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. N. Test. Schets 61. B. en B. 4 Dec. 1936 door C. Aarnoutse Ad. Kerkgesch. Schets 47 door C. Wielemaker. Reciteeren door J. Simonse en J. Wielemaker. VoordrachtL. Wielemaker. Vrije bijdrage A. Jasperse. Meisjesvereen. NuniaMiddelburg. Alle afdeelingen van „Nunia" Zaterdag 2 Sept. a.s. vergadering op gewone uren in de Zaal van dhr. de Boer, Lange Giststraat. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Haman, de vijand der Joden", Esther 3—5. Afdeeling II. „De spijziging der vijfduizend", Corrie Izeboud. Na de pauze Besprekingen. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Vergadering 7 September. Gel. Bel. Art. 11. „Dat de H. Geest waarachtig en eeuwig God is" (No. 45 v. d. 18e jJo Wattel. M. O. „Samenwerking van patroons", No. 18 v. d. 18e jaarg., Marie Hendrikse. Bijdrage Francien Boone. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. 7 September. N. T. „Het gebed in de gelijkenis", 18e jaarg. No. 46 door Anna de Visser. A. R. „De volksvertegenwoordiging", 18e jaarg. No. 7 door Rie de Schipper. Bijdrage van Krina de Rijke. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Ethiek. Schets 17. „Het negende gebod" door vr. G. J. de Graaf. M. O. Schets 1. „Nomadenleven enz.", vr. P. Vader. Varia vr. G. J. de Graaf. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudekerke. Bijb. Gesch. „Lucas 19 944" door vr. M. Nieu- wenhuize. Vad. Gesch. „Filips II" door vr. G. Potappel. Voordracht door vr. J. Jasperse. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". Zondag a.s. nog geen vergadering. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 3 September 1939. S. S. 59. „Het H. Avondmaal", vr. W. Dijke. Varia vr. A. J. Kabboord. M. O. 6. „De regeling van den arbeidsovereen komst", vr. H. M. Kingmans. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 3 September, savonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Sch. St. 1 Th. 4 in te leiden door br. L. Davidse. Voor lectuur zie Mannenblad Febr. '37. Het Bestuur. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Kas ondersteuning Diaconieën. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren Voorber. H. Av. 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. A. J. Bouma Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. J. Bouma te Heerenveen. 6 uur Dr N. J. Hommes Arnemulden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 en 2.30 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. P. van Dijk te Zaandam. Souburg 9.30 en 2 uur Dr N. J. Hommes Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2.30 uur Cand. G. D. L. Brederveldt te Leiden. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. v. d. Ende CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 10.30 en 7.30 uur Kamperland 10 en 3 u Ds. W. G. F. v. Herwijnen te Rilland-Bath. 7 uur Ds. A. A. Oostenbrink Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 10.30 uur Ds. H. Venema 3.30 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Ds. D. Ringnalda te Weesp. Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Cand. C. v. d. Tas te Delft. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. W. C. P. den Boer te Zierikzee. Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 9.30 en 6.30 uur Hoek 10 en 3 uur Ds. F. Pijlman Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. GEBOREN: PIETERNELLA APOLONIA, dochter van P. SCHOONAARD. P. SCHOONAARD—ROEDA. Middelburg, 1 September 1939.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3