FAMILIE BERICHTEN FEUILLETON. DE BOER VAN „LEVENSSTRIJ D" OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN. PLAATST UWE IN DE telijke verzorging der militairen hierbij onderge bracht. Rapporteur hierover is Ds. A. H. van Minnen. Voorts de geestelijke arbeid onder de schippers, waarover Ds. J. Dijkstra rapporteeren zal. Dan het rapport van het „Geref. Comité Handelsmarine", dat Ds. J. Versteegt zal uit brengen. Ook de arbeid in de IJselmeergebieden komt hier ter sprake. Ds. D. Hoek zal rappor teeren. De Tucht over Doopleden heeft in dit hoofdstuk eveneens een plaats gevonden. Rap porteur is Dr. H. Kaajan. Vervolgens komt in dit hoofdstuk aan de orde het Tuchtrecht der meerdere vergaderingen, waarbij tevens de kwestie-Drachten ter sprake komt. Meerdere bezwaarschriften en een schrijven uit Drachten komen dan tevens aan de orde. Over het Appèl recht zal Prof. Dr. D. Nauta rapporteeren, over Kerkinstitueering Ds. A. J. Bouma. Meerdere be zwaarschriften zijn tevens onder dit hoofdstuk gerangschikt, waarbij er ook zijn die betrekking hebben op de uitspraak van de Synode van Am sterdam inzake het lidmaatschap van N.S.B. en C. D. U. Hoofdstuk L. handelt over de Grensregelingen. Het zijn er niet minder dan 14. Hoofdstuk M. handelt over de Kerken in Ned. Oost-Indië en in het Buitenland, waarbij de ar beid in Noord-Frankrijk, de Hongaarsche stu denten, Curasao, Zuid-Amerika, het Davos- comité en de Geref. Kerk van Londen eveneens ter sprake komen. Hoofdstuk N. handelt over rapporten, waarbij ook dat van de classis Den Haag, die voor het uitschrijven van bededagen is aangewezen, aan de orde komt. Hoofdstuk O. behelst het rapport van deputa- ten voor correspondentie met de Hooge Over heid hoofdstuk P. de Eenheid, waarbij Ds. W. H. den Houting zal optreden als rapporteur in betrekking tot de bevordering van de eenheid onder de Geref. belijders. Hoofdstuk R. Liturgie, waarbij Ds. A. H. van Minnen rapport zal uit brengen in betrekking tot het rapport en voor stellen van de deputaten voor den bundel Eenige Gezangen en de liturgie, en hoofdstuk S. het Archief, waarbij aan de orde komen het rapport van de archiefbewarende kerk van 's-Graven- hage-West, idem dat van deputaten voor toe zicht op het Synodaal archief en het rapport van den archivaris en adviseur voor de kerkelijke ar chieven. Het slothoofdstuk onder letter T. opgenomen, draagt als titel Varia. Daaronder zijn allereerst gerangschikt de voorstellen en verzoeken in be trekking tot het Comité Overvloed van werk en werkkrachten" (in de wandeling genoemd het Comité Grosheide-ochouten), de uitbreiding van het aantal predikantsplaatsen en het beroepen van meer predikanten. Voorts vinden de voor stellen in betrekking tot Emigratie, de positie van de vrouw in de Kerk, de Perspolemiek, de Advies-stichting Geref. Kerken, Hulppredikers en Proponenten hier een plaats, terwijl dit hoofd stuk besluit met een rubriek diversen, waaronder verschillende brieven een plaats hebben gevon den. Wij noemen daarvan een voorstel van de kerk van Den Haag-West, dat de Synode be sluiten zal deputaten te benoemen die opdracht krijgen maatregelen te treffen tot het verkrijgen van -een jaarlijks samen te stellen statistiek van de Geref. Kerken zoodat de uitkomsten daarvan voor de eerste maal kunnen worden gepubliceerd op basis der gegevens verkregen per 31 Dec. 1940. Ook vermelden we tenslotte een schrijven van twee belijdende leden der Geref. Kerk van Goes, dat de Synode een uitspraak doe inzake de noodzakelijkheid van Chr. organisatie ook voor werkgevers en middenstanders, alsook over de verkiesbaarheid tot het ambt van hen die wei geren zich christelijk te organiseeren, maar voor alsnog in neutrale lichamen georganiseerd blijven. Op Woensdag 13 September zal te Am sterdam de vijftigste Centrale Diaconale Con ferentie gehouden worden in de zalen van Kras- napolsky. Dr. J. Hoek, pred. te 's-Gravenhage, hoopt in de morgenvergadering te spreken over„Onze Conferentie in het goud". Verschillende vragen komen aan de orde. In de middagvergadering spreekt Dr. C. Bouma, van 's-Gravenhage, over „Rijkdom en armoede onder Nieuw-Testamentische belichting". Het slotwoord wordt gesproken door Dr. B. Wielenga, van Amsterdam. 32) ,,'k Had best mee gewild", zei hij. „Eens even thuis kijken, hoe men het er maakt." Jane wist reeds, dat hij vaderloos was en zijn moeder op een dorp, vlakbij Rotterdam, woonde. „Breek er dan uit", lachte zij. Annemie verliet juist de keuken, om aan haar werk te gaan. Zij waren alleen. „Neen, dat gaat niet", antwoordde Steven. „Vacantie kan er niet op overschieten. De baas moet er bij zijn." Dan informeerde Jane hoe lang was hij in Zuidstad Na den dood van Dijkman „Neen, ik was er enkele weken voor uw moe der stierf. Natuurlijk kende ik hier niemand, maar ik hoorde er van spreken. Zij stierf in een storm nacht, hé Ik stond dien avond op het haven hoofd. De kokende zee trok mij aan. Er ging toen een rijtuig van hier naar de stad." „Dat was Jaap, die den dokter ging halen. Dien nacht stierf mijn moeder." „Later heb ik dat gehoord. Het moet wel een groot verlies voor u zijn geweest." „Er gaat geen dag voorbij, of ik denk aan mijn moeder", zei Jane, met groote droefheid in haar stem. „Dat kan ik me best voorstellen, 'k Heb U verteld, hoe ik zelf ook een zwaar verlies leed in het sterven van mijn vader. Gelukkig ging moeder moedig haar verderen levensweg. We hadden veel verdriet en er waren moeilijke oogenblikken vaak, vooral in den eersten tijd, Dinsdagavond vindt in de Keizersgrachtkerk een dankstond plaats, te openen door den oud- Voorzitter Dr. A. L. van Beeck Calkoen. Daarna hooopt Ds. T. Ferwerda, van Amster dam, voor te gaan. K. B. S. Middelburg. Afwezig van Zaterdag 19 Aug. tot Zaterdag 2 September. Dr N. J. HOMMES. Gereformeerde Kerk, Middelburg. Ingekomen met attestatie vanAmsterdam-C., Pieter J. van Swigchem, Dwarskaai 18 Amster dam-W., Abraham J. Leenhouts en gezin, Noord- weg 38 Goes, Dirkje FrumauRothuizen, Rot- terdamsche Kaai 23 Wed. SomerDaane, Rusthuis Koudekerke, Tannetje de Kommers de Vos, Lage Weg E 240 St. Laurens, Leuntje KingmansWattel, Noordpoortplein 6 Melis- kerke, Magdalena LouwerseSimonse, Seisweg B 63a Nieuwdorp, Familie van de Guchte, N. Vliss. Weg E 151 Nunspeet, Adriana Louwer se, Dam 65 Oostkapelle, Jacobus Riemens en gezin, Noordweg 106Rotterdam, Martina L. Smallegange, Gasthuis Gerda W. Swankhuisen. Veersche Singel 248 Souburg, Stoffel Davidse, Lage Weg E 279 Vlissingen, Jacobus S. Kom mers, Lage Weg E 240 Ijlst, Nicolaas J. Hom mes en gezin, Dam 65. Ingekomen met doopattest vanGapinge, Abraham Jobse, Nieuwl. Weg 3 Goes, Frans G. C. Buijze, Park De Griffioen 3 Rotterdam. Adriaan S. de Vos, Seisweg 89 Souburg, Adri- aan W. Wielemaker, Lage Weg E 225 Vlis singen, Maria Labruijère, Veersche Weg 138. GedooptChristiaan de Boks, K. Delft 2 Willem Davidse, Seisweg 20 Willem Dinge- manse, Schroeweg 57 Gerard C. Geljon, Singel straat 49 Nicolaas A. Grootjans, Breestraat 41 Suzanna J. Houmes, Dam 29 Leendert A. Joos- se, Noordweg 21 Anna M. van Kamer, Veer sche Weg 173 Quirina C. van Leeuwen, Lange Delft 22 Jannetje W. Meeuwse, Lambrecht- straat 7 Cornelia van Ouwerkerk, a. b. „Jo hanna Maria" Jacob L. Plansoen, Lage Weg E 215 Abraham J. de Rijk, Vlissingschestraat 34 Maarten Schout, Walensingel 29 Cornelis J. Vader, Noordweg 150 Pieternella G. Wat- tel, Koningstraat 10. Gehuwd Pieter Walraven en Maria C. Buij ze, Stattionssraat 15 Johannes Pouwer en Neel- tje Davidse, Segeersweg 34 Gerard A. Nijen- huis en Cornelia M. van der Moer, Gortstraat 4. Vertrokken met attestatie naarAmsterdam, Wilhelmina J. Adriaanse, Zusterstraat 24 Ant werpen, Tjeerd Loodewijk, L. Noordstraat 31 Apeldoorn, Lein Geertse en gezin, St. Pieterstraat 54 Axel, Aagtje Naeye, Dam 8 's-Gravenha ge, Anna J. Berkeveld, Armen. Schuitvlot 4 Pieter C. Jansen, Noordpoortplein 8 Johanna Minderhoud, L. Burg 44 Neeltje A. van Sorge, Giststraat 24 Hilversum, Adriana Leijnse, Nieuwstraat 17 Hallum, Dirk de Meer en echt- genoote, Seisweg 142 Nijverdal, Tannetje Har- pe, Noordweg 143 Oostkapelle, Elizabeth de Feijter, Seissingel 100 Rotterdam, Francina M. J. van Sluys, Noordsingel 36 Solo, Cornelis Geuze, N. Vliss. Weg E 108 Souburg, Johanna Tange, Noordbolwerk 15 Vlissingen, Cornelia Stroo, Heerengracht 104Wissenkerke, Wed. AchterbergScheele, Gortstraat 32 Zeist, Jo hanna Coumou, Molenwater 105 Maria P. Jan- se, Seisbolwerk 4 Zutphen, Herman Hoonhoud en echtgenoote, Bleek 19 Zwolle, Jan Rook, Lange Noordstraat 49. Vertrokken met doopattest naarAmsterdam, Maria J. de Dreu, L. Delft 125; Bergen op Zoom, Adriaan Cornelissen, Veersche Singel 264 Duurswoude, Cornelis J. Clement, 't Zand D 130Gapinge, Willem Spruyt, Seisweg 29 's-Gravenhage, Hendrik Jan Moes, Spuistraat 16 Grijpskerke, Simon Janse, Nieuwl. Weg 3 den Helder, Adriaan L. Hendrikse, Achter 't Hofplein 25 Veere, Hendrik Boone, Seisweg 147 Vlissingen, Cornelis Adriaanse, Koudek. Weg D 2 Cornelis M. Buijs, Wilhelminastr. 1. maar wie vertrouwt op een Hoogere Macht komt nooit bedrogen uit." Opzettelijk drukte Steven zich wat vaag uit. Tegenover een geestverwant zou hij zich anders uitgelaten hebben. „Maar het is niet zoo eenvoudig, op die Hoo gere Macht te vertrouwen", zeide Jane tot zijn stomme verbazing. „Neen, dat geef ik toe. Men moet in God gelooven." Hij werd nu positiever, nog verbaasd over haar antwoord. „Behoort U tot de kerk van mijn tante Goede- gebuure O, dat weet U niet. Zij woont op „Sursum Corda". „Ik ken uw tante en oom heel goed. Op die boerderij ben ik al een paar maal geweest, 't Is, zooals U zegt, ik behoor tot dezelfde kerk. Do- miné Westwoud is onze predikant." „Ik ken hem wel. Hij is hier geweest." „Wie, dominé Westwoud Steven begreep er nu niets meer van. „Ja, hij was op de wandeling en kwam een glas water vragen. Natuurlijk kreeg hij toen kof fie. Een aardige man." „Dat is hij ongetwijfeld. O, was hij daarom hier U neemt me niet kwalijk, maar ik dacht alU behoort toch niet tot onze kerkwat moet de dominé dan hier Maar zoo is het mo gelijk natuurlijk. Ik ben bezig aan een pastorie voor hem." Opeens hoe was het mogelijk, dat zij daar nog niet bij stilgestaan had herinnerde Jane zich het gesprek op „Sursum Corda", tusschen oom en tante, dien eersten keer na moeders dood, dat zij er was. Toen oom meedeelde, dat de dominé zou komen en hij sprak van de nieuwe pastorie, die de eerste knecht van Dijkman in teekening had gemaakt. Dat was natuurlijk deze Laarman geweest. Nu Dijkman dood was en hij de baas, kon hij, als lid van de kerk, het huis OverledenPieternella Barentsen, Achter 't Hofplein 1 Karei J. van den Berge, Bleek 18 Lourina BooneCijvat, Volderijlaagte 14 Ja nus Mondeel, Jodengang 56. Verhuisd H. Buijze van Hendrikstraat naar Stationsstraat 15 Mej. C. Fortuin van Wal 49 naar Houtkaai 19 Mej. A. J. Francke van Wa genplein 24 naar Seisstraat 28 M. J. Geuze van Noordweg 89 naar N. Vliss. Weg E 108 J. A. J. Grootjans van Schoorsteenvegerssingel naar Klein Vlaanderen 75 J. Janse van Vlissingsche straat 22 naar Gortstraat 66 L. W. Kingmans van N. Kerkstraat 4 naar Noordpoortplein 6 F. van der Moer van Gortstraat 4 naar Lange- vielesingel E 3 J. Poortvliet van St. Janstraat 41 naar L. Giststraat 34 J. Pouwelse van Seis weg B 63a naar Smidsbolwerk 10 A. Remijn van L. Breestraat naar Schuitvlotstraat 6 L. Verhage van N. Vliss. Weg E 136 naar 't Zand D 29 Wed. Verstraate van Jacob Catsstraat 72 naar St. Janstraat 41 W. Willeboordse van Vliss. Wagenplein naar Schroeweg 7. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van cén gulden voor de Evangelisatie. Namens brs diakenen hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. VEREENIGINGSLEVEN. Gere/. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens G.G. „De genezing van den bezetene" door Marie Huisman. Vad. Gesch. „Willem van Oranje", 15761584 door Truida van Dort. ZONDAG 20 AUGUSTUS 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Hulpbeh. Kerken in de Provincie. Ds. R. Hamming te Nijverdal. Ds. A. H. Oussoren Ds. R. Hamming Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. H. Pol te Lopik. 2.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2.30 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper te Arnhem. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Laar te Oosterend. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. W. Faber te Hoogeveen. Namiddag Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar te Scharendijke. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. J. de Vries 2.30 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst bouwen. ,,'k Heb er wel eens van gehoord", zei Jane op zijn laatste opmerking. „Dan komt U zeker wel eens bij uw tante „Zoo nu en dan." „Een verbazend leuk gezin. Het doet mij al tijd aan thuis denken. Wij waren ook zoo ge lukkig met elkaar en het scheen, dat ik een goede toekomst zou hebben, want ik mocht voor ar chitect leeren, entoen stierf vader. Dat was een slag." Met aandacht luisterde Jane. Zij vond het heel niet vreemd, dat hij zoo vertrouwelijk vertelde. EnSteven vond het ook niet vreemd, dat hij het deed. „Dat was voor U zeker een tegenslag." „Ja. Maar vader zeide altijd „Wij bepalen niet zelf onzen levensweg" en zoo is het inder daad. Het kan heel vreemd loopen in het leven. Wie had nu ooit kunnen denken, dat ik hier zou terecht komen en reeds zoo spoedig eige naar van de zaak zou zijn." „Bevalt het U hier in Zuidstad „Buitengewoon goed. Er wonen hier hartelijke menschen en ik heb volop werk. Maar nu moet ik toch eens naar mijn jongens gaan kijken. Ik zit hier mijn tijd te verluieren en geef een slecht voorbeeld", zei Steven vroolijk. Jane lachte ook. Maar het was niet een vroo- lijke lach. Zij had gaarne nog eens willen pra ten. Deze jonge man, hij was er een van haar leeftijd, hoogstens een paar jaar ouder, praatte met zulk een zekerheid over de dingen, die al haar denken in beslag namen. Het moest een genot zijn, hem langer te hooren. Maar haar vrouwelijke schuchterheid won het. Zij stond op, welk voorbeeld door Steven werd gevolgd. Hij ging het werk van de knechts na, gaf en kele aanwijzingen en vertrok toen, zonder Jane te groeten. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.302 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 10.30 en 7.30 uur Cand. J. C. Seegers te Almelo. Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Oosterland 10.30 uur Ds. H. Venema 3.30 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. D. J. B. Allaart te Den Dolder. Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Cand. v. d. Boom te Overschie. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. J. D. van Ginhoven te Vledder. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 9.30 en 6.30 uur Ds. D. de Vries Hoeek 10 en 3 uur Ds. S. J. Koster te St. Anna Parochie. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. M. van Wijk te Delfshaven. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. F. Tollenaar te Den Helder. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. de Walle te Oenkerk. Op den weg schold hij zich een ezelachtig, onbeleefd man. Zij had zoo vriendelijk met hem zitten praten. Ook enkele raadselachtige uit spraken gebezigd. Was het nu niet verregaand onbeleefd, zoo de boerderij te verlaten, waar hij dien dag niet zou weerkeeren Maar danneen, hij moest voorzichtig zijn. Gelukkig was over een week de karwei geschied en behoefde hij hier niet weer te komen. Hij wist nu zeker ik heb dat meisje lief. Maar ook dat mag niet. HOOFDSTUK XI. Steven verbaast zich. Neen, het was niet een fraai kerkgebouw, dat van Zuidstad. Noch uit-, noch inwendig. Het woord is misschien wel te sterk, maar Steven had er zich aanvankelijk aan geërgerd. In elk geval, hij kon het slecht hebben, dat de gemeen te vergaderen moest in zoo'n oud gebouw, waar aan alle comfort ontbrak. Zeker „het" zat niet in het gebouw. In een tochtige schuur, door het dak waarvan het regenwater sijpelt, kan men wel een zegen ontvangen onder de bediening des Woords. Maar het oog wil toch ook wat. En zeker het oog van een bouwkundige, als Steven Laarman, die zich verbaast over de ondoelma tigheid van het gebouw, laag en langgerekt, met onmogelijke banken, waarin te zitten meer ver moeidheid dan ontspanning gaf. En hij had 't top punt gevonden, dat de kerk zoo verveloos was. Zoowel van binnen, als van buiten. Gelukkig, dat de kerk niet aan de straat stond. Men moest eerst een pad door, om de hoofddeur te bereiken. Die benaming deugde niet eens, want er was slechts één deur en dan kan men moeilijk van hoofddeur spreken. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3