OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. NAAMKAARTJES ROUWKAARTEN NAAMKAARTJES AANGENOMEN NAAR Lutten a. d. Dedemsvaart F. A. Hofman te Waarder. Aan de Kerkeraden zijn toegezonden een 3-tal rapporten. 1. Rapport inzake de geestelijke bearbeiding der verstrooide Gereformeerden in Neder- landsch-Indië. Voor de 7e maal wordt nu zulk rapport uitgebracht. Het getuigt van het groote werk Gods door dezen arbeid. De gestadige groei der gemeenten in zielental is treffend. In 1928 was het zielental 3190 en nu in 1939 is bereikt het aantal 5937. Slechts 2 gemeenten too- nen neiging tot achteruitgang. Het aantal predikanten is 13, dat is veel te weinig gezien de uitgestrektheid van het ver- strooiden-gebied. De arbeid heeft gezegenden voortgang de gemeenten worden vaster gefun deerd. Ook het karakter der Indische Kerken gaat zich wijzigen, omdat het Indo-Europeesche en het Inlandsche element veel sterker dan vroe ger in haar vertegenwoordigd is. Naar het oor deel der deputaten zijn nog verschillende kerken in Nederland niet doordrongen van de machtige beteekenis van dezen arbeid, wat wel blijkt uit het feit, dat zij niet collecteeren voor dit werk of wel door eene gedeeltelijke collecte, gehou den voor 2a 3 doeleinden te samen. Er is op dit oogenblik elk jaar noodig een som van 17000.-. 2. Rapport Zending onder de Joden. De belangstelling voor dezen arbeid wordt op gewekt door de rapporten der 3 missionaire die naren des Woords, Ds. van Nes, Ds. Kapteijn en Ds. Bakker. Zij geven een overzicht van hun moeilijke werk, maar zij mogen ook getuigen van heerlijke vrucht. Het finantieel overzicht toont ook nu weer, dat de uitgaven de inkomsten over treffen, zoodat is te verwachten, dat het restee- rende kapitaal in de 3 volgende jaren zal ver dwijnen. In 1938-'39 is gecollecteerd in de ker ken de som van 16.858,22 en de abonnements gelden van het Zendingsblad bedroegen 12.640,30^2- Mooie bedragen zeer zeker, maar toch lang niet genoeg ter bekostiging van den velen arbeid. Alles roept op, dat alle kerken trouw ééne collecte in beide diensten zullen hou den en dat met krachtige aanbeveling, opdat zij er voor bewaard worden te ontvangen het ver zoek om ééne extra-collecte. 3. Rapport Zending onder Heidenen en Mo hammedanen en Algemeene Herziening der Zen dingsorde. Een boekwerk van plm. 150 blad zijden. Met groote belangstelling lazen we het van het begin tot het einde en weer trof ons de rijke zegen Gods over dezen tak van arbeid, die ver vuld wordt door onze kerken op Christus' bevel. In een 40-tal rubrieken geven de Zendingsdepu- taten een overzicht over den arbeid door hen in de jaren 19361939 verricht. Natuurlijk is dit rapport veel te breed om er een goed overzicht over te geven. Veel werk is door menschen ver richt en ongedachte zegen door God geschonken op de verschillende Zendingsterreinen. Op 1 Ja nuari 1939 was het gezamenlijk zielental 17650 en in de 3 verloopen jaren zijn 4770 personen gedoopt. Vele voorstellen, waarover de Generale Sy node zal hebben te oordeelen, worden gedaan. Ook zal die over verschillende moeilijkheden, die zich voordoen, hebben te beslissen en 't is te hopen, dat de goede weg steeds gevonden zal worden. De Zendingsorde, die verouderd is, moet her zien. Ze bevat, evenals de vorige, 27 artikelen. De naam wordt veranderd en gesteld in breede- ren vorm verder blijft indeeling en nummering gelijk. Een belangrijke wijziging ondergaat in het bijzonder Art. 16 en dat tengevolge van de ver anderde omstandigheden, zooals de deputaten dat zeer breed uiteenzetten. Toch blijft hier nog wel een enkele vraag en wel over den invloed van de zendende kerk. Met allen aandrang wordt de lezing van dit Zendings-rapport aanbevolen en een woord van dank van den opsteller mag zeker niet ontbreken. Eene enkele opmerking. Dat Generale deputa ten niet gunstig kunnen adviseeren in betrekking tot de aanvrage van de zendende kerk te Mid delburg, spijt ons zeer terwille van de zoo noo- dige intensievere bearbeiding van Magelang en omstreken. Gids voor het Geref. leven in België en Frankrijk. Gaarne vestigen we de aandacht op bovenge- noemden Gids, die pas verschenen is. Dit boekje is een uitgave van de Geref. Kerken in België, en bevat alle gegevens, die noodig zijn om georiën teerd te worden t.o.v. het Geref. kerkelijk en ver- eenigingsleven in België en Frankrijk. Het is royaal geïllustreerd ook zijn opgenomen plat tegronden, die de plaats der verschillende kerk gebouwen aangeven en het bevat een interes sant mengelwerk. Inzonderheid voor hen, die de zen zomer naar België en/of Frankrijk gaan, of die er zich gaan vestigen, en in het algemeen voor allen, die belang stellen in het leven en den arbeid van onze Geref. Kerken daar, is dit boek je van groot belang. Het bestel-adres voor Ne derland is J. Schipper Jr., Neuweg 32, Hilver sum. Prijs 0.25. Giro 133924. Uit het Kort Verslag van de voortgezette Part. Synode van Zuid-Holland (Z.): Diverse rapporten, die bij de a.s. Generale Synode zullen worden ingediend, komen in be spreking. Bij dat inzake de behartiging van de geestelijke belangen onzer militairen, geeft de Part. Synode er de voorkeur aan, dat de Generale Synode bij voorstel IV 2 bij het vroeger beslotene zal blij ven en dus geen regeeringssubsidie aanvaarden. In verband met het rapport over den geeste lijken arbeid in de IJsselmeergebieden, zal aan de Generale Synode gevraagd worden, of door deputaten de regeeringssubsidie voor den kerk bouw te Wieringerwerf en Slootdorp terecht is aanvaard en om, nu bij de beide laatste rappor ten de urgentie van een beslissing blijkt, richt lijnen inzake het aanvaarden van regeeringssub sidie te geven. Bij het rapport van de tucht over doopleden acht de Part. Synode het bezwaarlijk, dat daarin niet scherper onderscheid wordt gemaakt tus- schen de tucht over doopleden en die over be lijdende leden, b.v. bij het aantal openbare ver maningen én het meegeven van een doopattest. Bovendien wordt de naam „incomplete leden" niet duidelijk genoeg en de door vroegere Syno des gebruikte naam „onmondige" leden juister geoordeeld. (De Wachter) K. B. S. Classis Middelburg. De Kerken in de Classis Middelburg worden opgeroepen ter vergadering op Woensdag 13 Sept. v.m. 9.30 uur in de Hofpleinkerk te Mid delburg. Stukken voor het agendum in te zenden vóór 23 Augustus a.s. aan het adres van eerst onder- geteekende, Middelburgschestraat 16, Oost- en West-Souburg. Namens de roepende kerk van Souburg, H. M. v. d. PUTTE, Vice-Voorz. A. H. v. d. PUTTE, Scriba. St. Laurens. VERGADERING van den Kerkeraad, gehouden op 9 Aug. 1939. Afwezig Ds. A. Koning en br. J. Goedbloed (wegens vacantie). Voorzitter br. P. Boon. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1. Een schrijven van Ds. Koning (met vacantie te Rijssen). De Scriba zal dit schrijven beantwoorden. 2. Steunaanvraag kerk te Zwartewaal (voor kennisgeving aange nomen). 3. Een viertal rapporten, n.l. van de Handelingen Particuliere Synode, Geestelijke ar beid IJsselmeergebied, Geestelijke verzorging mi litairen een een rapport tucht over doopleden (voor het archief). Rapporten a. Ziekenbezoek. Brs ouderlingen brengen verslag uit. b. Diaconale zaken. Brs dia kenen brengen verslag uit van hun arbeid. An dere zaken worden besproken. Agenda voor de 50ste Centr. Diaconale Con ferentie D.V. te houden op 13 Sept. te Amster dam, werd ontvangen. Kerkelijke stand. Vertrokken naar Wolfaarts- dijk L. de Visser en gezin. Ingekomen met doop attest uit Oostkapelle Janna Geldof. Gedoopt Margaretha, dochter van J. Christiaanse en S. Louwerse. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering op Woensdag 9 Augustus te Serooskerke (W.). Na de vergadering met de manslidmaten, waarop, onder Presidium van den Consulent Ds. A. B. C. Hofland, na gehouden stemming uit het dubbeltal Ds. H. de Jong te Hoek van Holland en Ds. H. J. Riphagen te Schoonebeek, als te beroepen Dienaar des Woords gekozen was Ds. Riphagen, kwam de kerkeraad bijeen. De kerkeraad besluit den wensch der Gemeen te te bekrachtigen en tot dit beroep over te gaan. De beroepsbrief werd hiertoe opgemaakt en door de kerkeraadsleden en den Consulent geteekend. De verzending zal vooraf gaan door een tele gram. Ingekomen Stukken: 1. Circulaire Ned. Bijbel genootschap. 2. Rapporten van de Generale Sy node over den Geestelijken arbeid onder de ver strooiden in Indië de Zending onder de Heide nen en Mohammedanen en de Zending onder de Joden. Kerkelijke stand. Ingekomen met attestatie van Arnemuiden Johanna Flipse met doopattest van Oostkapelle Jacomina Willemse. Vertrok ken met attestatie naar Goes Krijn Sinke Gz. Overleden Adriana SinkePeper. Diaconale zaken geene. Rondvraag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. Groot Vertelboek voor de Bijbelsche Geschiedenis door Anne de Vries. Kok, Kampen. Het eerste deel van het groot vertelboek is gereed. Van de 15 afleveringen zijn er nu 8 klaar. Een zeer mooie band bindt de eerste af leveringen samen. Subliem werk. Zoowel naar inhoud als vorm. Een werk, dat er in zal gaan. Het Koningschap van Christus door Ds. A. Ringnalda. Kok, Kampen. Dit werk, dat in 12 afleveringen verschijnt, is een verklaring van het laatste bijbelboek. Ieder, die op gemakkelijke wijze een mooie com mentaar op dit diepe en heerlijke boek wil ont vangen bestelle dit werk. Zoowel de exegese als de practische opmerkingen zijn van dien aard, dat het voor een ieder verstaanbaar is. Dit werk is geen copie van bestaande werken, maar een eigen studie. Gaarne aanbevolen. Met geheel uw verstand door A. Janse. Kok, Kampen. Ieder is langzamerhand wel bekend met de werken van den Heer Janse. Ook dit boek geeft weer een typisch eigen geluid. Mooie dingen worden er in gezegd. Toch vragen we ons wel eens af of de exegese van bepaalde texten wel exegese is. Misschien is het als zoodanig niet be doeld. Hoofddoel is op te komen tegen rationa listische dwaasheid en Persoonlijkheidsvereering en steun te bieden op den weg des verstands. Voor deze hoofdgedachten hebben we veel waardeering. Bijbelfragmenten uit het Oude Testament. Idem uit het Nieuwe Testament. Tevens behooren bij het Oude- en Nieuwe Testa ment een Hulpboekje voor diegenen, die onderwijs geven, door G. Flipse. Wolters, Groningen. Deze werkjes zijn uitnemend Zulke boekjes moesten al onze catechisanten in hun bezit heb ben. Het is daarom jammer, dat ze nog al prijzig zijn, vooral als men er 4 tegelijk zou moeten aan schaffen. Collega's wil ik adviseeren eens kennis te nemen van deze boekjes en voor middelbare scholen kunnen ze eveneens van groote waarde zijn. Gaarne aanbevolen. Het is feest als moeder voor ons leest door G. GilhuisSmiskamp. Uitgave N.V. Meinema, Delft. 'n Leuk boek voor kleuters. Goed geschreven. Het dwingt tot luisteren. De eerste halte door Btty van der Plaats. Meinema, Delft. 'n Boek, dat er ook zal ingaan. Vlot geschre ven. Een echt vacantieboek. Hier geef ik enkele hoofdstukken Getrouwd, Verkeersongeval, De dokter in de grijze two-seater, Els heeft een vrind, De droom neemt een einde. Voor Dordt en het Vaderland door J. Snoep Jr. Meinema, Delft. Een boek van een geheel ander genre dan het voorafgaande. Het is een historisch verhaal over de gebeurtenissen binnen Dordrecht in 1809-1813. Illustraties zijn van Jan Lutz. Het handelt over de tijd van de Fransche inlijving. En daarna de zegen van de Oranjes, 'n Echt mooi boek niet alleen voor onze jongens, maar ook voor alle historieliefhebbers. Gaarne aanbevolen. De mensch als beeld Gods door Dr van der Zanden. Kok, Kampen. Een doorwrochte studie waarvan in de eerste plaats ons de zeer lage prijs verbaast. Uit alles blijkt, dat hier een meester aan het woord is, die zijn onderwerp beheerscht. Na de Inleiding be handelt Dr van der Zanden het Oorspronkelijke beeld, Het wanbeeld, het restbeeld, het nieuwe beeld. Frissche gedachten, geen afgezaagde ter men, nieuwe perspectieven ziedaar mijn hoofd indruk. Gaarne aanbevolen. Het verbond Gods door Dr G. Chr. Aalders. Kok. Kampen. Een werk, dat aller belangstelling vraagt. Niet alleen, omdat de studie van het verbond in het middelpunt van aller belangstelling staat, maar ook, omdat het een eigen geluid geeft. Met groo te belangstelling hebben we dit werk gelezen en hebben eerbied voor de kennis, die deze hoog geleerde schrijver in dit werk aan den dag legt. Dat neemt niet weg, dat we vooral bij de saam- vattende beschouwingen en gevolgtrekkingen het met den geachten schrijver meenen niet geheel eens te kunnen zijn. De bestrijding van Ds Woel- derink en Dr Sietsma is wel zoo, dat we hier gedwongen worden ons de consequenties in te denken van het standpunt dezer mannen, maar we meenen, dat deze eerder 't reformatorische stand punt weergeven dan die van dezen schrijver. Bo vendien vragen we ons af, hoe we ons op den duur tegenover valsch mystieke kringen te weer kun nen stellen bij een leer, die in wezen veel over eenkomst heeft met de leer van het in- en uit wendig verbond. Overigens een belangrijk werk. 'n Gedegen studie. Het Christelijk Gereformeerd Semi- nairie te Amsterdam. Een poging tot openbaring der Hervormde- of Gere formeerde gezindheid (1850-1852) door Dr G. M. den Hartogh, Hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen. N.V. Meinema, Delft. Merkwaardig, dat pogen van sommige beken de Afgescheidenen en Hervormde Réveilmannen, om gezamenlijk een school op te richten voor op leiding van predikanten. Dit is een werk, waar voor geheel Gereformeerd Nederland den auteur zal dankbaar zijn. Het is een verrijking van de historie van onze kerken in de vorige eeuw. Het geeft verrassend licht op veel wat nog duis ter was. We verheugen ons over de verschijning. Gaarne aanbevolen. Verleidende Geesten door Ds A. B. W. M. Kok. Kok, Kampen. Een interessant boek over interessante onder werpen, die interessant zijn beschreven. Ieder weet, welk een invloed de anti-schriftuurlijke geesten tegenwoordig hebben. Hier wordt ons een werk gegeven, dat de nieuwere stroomingen behandelt. Ieder, die thuis wil zijn in wat secta- rische richtingen voorstaan, schaffe dit werk aan. Het biedt veel, zeer veel over onderwerpen, waarvan de meesten maar weinig weten. We zijn den auteur dankbaar voor zijn werk. De rechten des Vcrbonds. Leerboek voor de Catechisatiën door Ds S. G. de Graaf. 2e druk. Zomer en Keuning, Wageningen. Dit bekende werkje is nu met een vragenboek- je uitgerust. De opzet van het boekje is anders dan we gewoon zijn, maar de inhoud is subliem. Gaarne aanbevolen. Geboorte door Berendien Meijer Schuiling. Bandontwerp N. J. B. Bulder. Kok, Kampen. Een bundel gedichten, die we waardeeren kun nen. Sommige verzen vinden we wat gedrongen. Overigens geven ze den lezer genotvolle oogen- blikken. Johanna of Nigeria Life and Labors of Johanna Veenstra by Dr Henry Beets, Grand Rapids. Printing Company. Van den ons allen bekenden Dr Henry Beets ontving ik eenige boeken, die de moeite waard zijn om te lezen. Dit boek gaat over een zekere Johanna Veenstra, die pionierswerk verricht heeft in de Soedan. Dit werk schetst haar werk zaamheden tot het einde van haar leven. Ook vertelt de schrijver van de vruchten, die zij oog sten mocht. Een prachtig Zendingsboek. Een werk, dat ons aanzet tot het offer. A. H. OUSSOREN. VEREENIGINGSLEVEN. De J. V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 13 Augustus. G. G. Onderw. 11. „Nicodemus", J. Gideonse Johz. A. R. Onderw. 36. „De Overheid en de openbare gezondheid" door vr. C. Hillebrand. Gere/. Knapenvergadering Benjaminte St. Laurens. Gew. Gesch. „De twaalfjarige Jezus in den tempel", Lukas 2:3951 door vr. I. Walraven. Na de pauze voor den leider. ZONDAG 13 AUGUSTUS 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Theol. Fac. V.U. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren 6 uur Dr. N. J. Hommes Vrijdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Dr. N. J. Hommes 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. D. Bremmer te Rijssen. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2.30 uur Dr. N. J. Hommes Gapinge 9.30 uur Ds. H. Pol te Lopik. 7 uur Ds. A. B. C. Hofland Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Wiepkema te Tiel. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. Zijlstra te Middelharnis. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper te Arnhem. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Cand. L. Doekes te Kampen. Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. B. Allaart te Djocja. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. D. W. v. d. Laan te Sleen. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. J. W. Smitt VHssingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2.30 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. A. Brink te Hooger-Smilde. Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 10.30 en 7.30 uur Cand. L. J. Goede te Papendrecht. Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 10.30 uur Leesdienst 3.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Leesdienst Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Ds. Joh. Booij te Heinkenszand. Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Cand. J. F. Sollie te Eindhoven. Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. Datema Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Ds 's-Gravenpolder 10.30 en 3 Heinkenszand 10 uur 2.30 uur Ds. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Leesdienst W. H. v. d. Vegt uur Ds. Wessels te Lemmer. Leesdienst W. H. v. d. Vegt uur Ds. A. Scheelc Ds. J. Koolstra Ds. E. Beukema Ds. M. P. van Dijk uur Leesdienst Dr. H. Kaajan te Utrecht. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 uur 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 6.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Leesdienst Ds. D. de Vries Ds. Th. P. Potma Leesdienst Ds. Joh. A. Tiemens Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. J. Koster te St. Anna Parochie. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur DRUKKERIJ LITTOOIJ OLTHOFE

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3