OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. gische havens bezoeken, en zoonoodig de kerk van Antwerpen met inlichting, raad, advies en voor zoover noodig ook met geldelijken steun ter zijde te staan. e. Voor de geestelijke verzorging der zee varenden in Engeland. Het Comité verzoekt Uwe vergadering, de te benoemen deputaten op te dragen, zich in ver binding te stellen met de Geref. Kerk van Lon den, teneinde de mogelijkheid der geestelijke verzorging der in Engeland komende zeevaren den van Ned. nationaliteit onder het oog te zien. Voor de geestelijke verzorging der zee varenden op Curasao. Het Comité verzoekt Uwe vergadering, de te benoemen deputaten op te dragen, zich in ver binding te stellen met de Geref. Kerk van Den Haag-West, teneinde met haar te overwegen de mogelijkheid van uitzending van een tweede kracht naar Curasao, teneinde de geestelijke ver zorging van de zeevarenden in deze belangrijke haven met meer kracht aan te vatten. g. Het Comité benoemde de brs Ds J. Ver- steegt en Ds J. Kremer resp. als afgevaardigden, om indien noodig en gewenscht de door Uwe vergadering te benoemen Commissie, ter behan deling van dit verslag, mondeling verder in te lichten. K. B. S. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 1 Augustus a.s., 7.30 uur, consistoriekamer, Hofpleinkerk. De Secretaris. Middelburg. De Commissie van Beheer houdt zitting tot het in ontvangst nemen van vrijwillige bijdragen Woensdag 2 Augustus a.s., 7.308.30 uur, consistoriekamer, Noorderkerk. De Secretaris. Coetus Classis Middelburg Maandag 31 Juli, des morgens 10 uur. Collecten Evangelisatie Noord Brabant en Limburg en giften voor den arbeid Rijn-Pruisen op te sturen aan Ds. Visser, Domburg, giro no. 46692. Terneuzen, 25 Juli 1939. Ontvangen de col lecten voor de Theol. Hoogeschool van de ker ken in de Classis Axel. Aardenburg 11.31 Axel 42.79 Hoek 11.46 Oostbiirg 15.05 Schoondijke 27.15; Terneuzen 67.75; Zaamslag 42.11. Totaal 217.62. L. MICHIELSEN, Correspondent. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke W.) op Don derdag 27 Juli 1939. Br. v. d. Guchte met kennisgeving afwezig. De Praeses, br. de Wolf, opent de vergade ring met gebed en lezing van Psalm 123. Lezing en vaststelling der notulen. Ingekomen Stukken 1. Bericht van ondertrouw van Krijn Sinke en Joh. M. Filius. 2. Rapport Dep. Generale Synode 1938 om trent de geestelijke verzorging der militairen. 3. Idem, omtrent Art. 14 der Acta. 4. Verzoek om aanbeveling voor een collecte langs de huizen ten dienste voor het Geref. Comité Handelsmarine wordt toegestaan. Kerkelijke stand nihil. Rapport ziekenbezoek. Rapport door de Commissie voor steunaanvra gen aan een 20-tal verzoeken werd voldaan. Diaconale zaken geene. Bespreking omtrent de ziekentelefoon. Predikdienst. In de maand Augustus zullen respectievelijk voor de gemeente optreden Ds. M. W. J. C. de Kluis te Diemen Ds. D. J. B. Allaart te Djokjacarta Ds. W. Faber te Hooge- veen Ds. K. J. Kraan te Grijpskerke (Bed. H. Av.). Bespreking aangaande het a.s. beroepingswerk. Rondvraag. Lezing Persverslag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. Vergadering van de Classis Tholen D.V. op Woensdag 6 September a.s. te Bergen op Zoom. Stukken voor 't agendum aan ondergeteekende. W. G. F. v. HERWIJNEN, h.t. Scriba. Rilland-Bath. Daarmee is alles gezegd. Mijn zwager zal tegen die verbintenis dan ook geen bezwaar hebben. Hij weet er nog niet van, maar dat zal wel niet lang meer duren." ,,En dan is er nog een jongere zoon ,,Ja, dominé. Jan. Maar dien kennen wij zoo goed als niet. Hier is hij nooit geweest. Nu is hij ook niet thuis. Hij studeert in Wageningen." ,,Nu weet ik tenminste het een en ander. En verder is het afwachten. Tenslotte hebben we het heele beloop aan den Heere over te laten alleen doen, wat onze hand vindt om te doen en vervullen de roeping, waartoe wij geroepen zijn. Als daar een ziel is, die oprecht zoekt, dan is het onze taak, die ziel terecht te brengen, on geacht de gevolgen." Boer en boerin Goedegebuure waren wat blij, dat de predikant geweest was en zij hun bezwa ren hadden kunnen kenbaar maken. Wat hij had gezegd, wisten zij eigenlijk hadden zij gevoeld, goed te handelen, maar het verkwikte toch, dat zij eens haddenl kunnen praten en dat zij een bondgenoot hadden voor het geval er een con flict op „Levensstrijd" ontstond. Van de komst van dat conflict, vroeg of laat, waren zij overtuigd. HOOFDSTUK X. Een kennismaking. Steven Laarman peddelde de steenen brug over en sloeg het smalle pad naar „Levensstrijd" in, waar hij bescheiden was. Den vorigen dag was een zoon van den boer bij hem geweest met het KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes op Donderdag 20 Juli 1939 te Goes. 1. Namens de roepende kerk van Driewegen opent Ds Fransen de vergadering laat zingen Ps. 89 8 leest Ps. 89 119, en gaat voor in gebed. 2. Onderzoek van de credentiebrieven. Van de kerk van Goes is alleen Ds v. d. Vegt tegen woordig. 3. Het Mode ramen neemt zitting. Praeses Ds A. van Egmond Assessor Ds H. Fransen le Scriba Ds G. van Heiningen 2e Scriba Ds. J. Koolstra. 4. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 5. Ingekomen stukken Een schrijven van de Classis Axel betreffende de samenwerking inzake den Zendingsarbeid. De meening van de Classis Goes omtrent de voorgestelde wijzigingen zal kenbaar gemaakt worden. 6. Rapporten a. Rapport van de afgevaardigden naar de Particuliere Synode. De gevraagde steun voor de betreffende kerken in de Classis is toegezegd. b. Rapport Zending. Gesproken wordt over de mogelijkheid van beroeping van een tweeden missionair-predikant. De groote wenschelijkheid hiervan wordt nog eens uitgesproken, met de bedoeling, dat elke kerk in de Classis zich zal inspannen om het meerdere, dat daarvoor ten haren laste zal komen, bijeen te brengen. c. rapport over de werkzaamheden van de Evangelisatie te Wemeldinge. De vaak moei lijke arbeid onder de schippers gaat geregeld voort. d. De wijzigingen in de huishoudelijke rege ling betreffende de kerkvisitatie worden bespro ken en nu definitief aangenomen. 7. De geldelijke zaken worden verder afge daan en de bedragen van de gestorte collecten voorgelezen. De kerken in de Classis, die in de afgeloopen drie maanden nog niet hebben gehouden de col lecte voor de Hulpbeh. Kerken in de Classis, worden verzocht deze zoo spoedig mogelijk te houden en te zenden aan Ds Joh. Booy. Giro nummer 197052. 8. Het onderzoek naar Art. 41 K.O. Niets. 9. Volgende vergaderingDonderdag 12 October, half twee. Roepende kerk Goes. Mo- deramenPraeses Ds Fransen Assessor Ds Koolstra le Scriba Ds van Heiningen 2e Scriba Ds Leene. De volgende collecten moeten dan gestort worden 1. Hulpbeh. Kerken in de Provincie. 2. Hulpbeh. Kerken in de Classis. 3. Theol. Fac. V.U. 4. Evangelisatie in Limburg en Brabant. 5. Gift voor Rijn-Pruisen. 10. Persoonlijke rondvraag. De wenschelijk heid wordt uitgesproken, om voortaan twee agenda's te sturen naar elke kerk. Hiertoe wordt besloten. 11. Het kort verslag wordt gelezen. 12. Dej Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. De volgende collectelijst is opgesteld (Juli 1939 tot Juni 1940). Gestort moet worden op de Classisvergadering in Juli 1. Evangelisatie in Zeeland. 2. Verstrooide Geref. in O. en W. Indië. 3. Theol. School. 4. Hulpbeh. Kerken in de Classis. 5. Geest, arbeid in het IJsselmeergebied. Oct. 1. Hulpbeh. Kerken in de Provincie. 2. Hulpbeh. Kerken in de Classis. 3. Theol. Fac. V. U. 4. Evangelisatie in Limburg en Brabant. 5. Gift voor Rijn-Pruisen. Jan. 1. Hulpbeh. Diaconieën. 2. Evangelisatie in Zeeland (Jcollecte) 3. Theol. School. 4. Zending onder de Joden. 5. Gen. kas Hulpbeh. Kerken in Ned. April 1. Hulpb. Kerken in de Prov. (J^coll.) 2. Theol. Fac. V.U. 3. Hulpbeh. Kerken in de Classis. 4. Evangelisatie in België. 5. Verstrooide Geref. in Frankrijk. verzoek, eens te komen praten. Laarman was reeds ingeburgerd in Zuidstad. Over het algemeen viel dat niet moeilijk, want de bewoners waren er zeer joviaal en lieten den vreemdeling niet links liggen. Laarman had daarbij het voordeel, dat hij een hupsche jonge man was, die zich zeer gemakkelijk aanpaste, zonder zijn beginselen onder stoelen of banken te steken. Dit laatste werd gewaardeerd. Men wist, dat hij bij de „Toevlucht" behoorde en zich daarvoor niet schaamde. Het werd ook op prijs gesteld, dat hij zijn beginsel in practijk bracht. En tenslotte had men reeds spoedig ontdekt, met een vakman en een harden werker te doen te hebben. „Je bedje is hier gespreid, man", zeide zijn hospes, eenigen tijd, nadat hij eigenaar van Dijk- mans zaak was geworden. „Je wordt hier de eerste timmerman en aannemer, zooals Dijkman dat vroeger was." „Eerst nog eens afwachten", lachte Laarman dan. Maar zijn hospita was er al even zeker van als haar echtvriend. „Het is al lang in orde. En het wordt tijd, dat je naar een vrouw gaat uitzien, Laarman." „Zoo, zoo. Dus U wilt mij slijten „Dat niet. Je weet wel beter. Maar een vrouw moet je hebben, al zal het ons spijten, dat je hier vertrekt. Een zakenman zonder vrouw is niets." „Voorloopig haast ik mij nog niets, 'k Moet ook een vrouw kunnen onderhouden." Hij zat nog al op lasten en wilde die zoo spoedig mogelijk verminderen. Maar aan den anderen kant was er iets waars in de redenee Openbare aanklacht en verweer door S. J. P. Goossen. Uitg. A. J. Wuestman, Harderwijk. Deze brochure, waarin het conflict, tusschen den miss. pred. op Oost-Soemba en de hem zen dende kerken, wordt gebracht voor het forum van het publiek, had niet moeten geschreven worden, althans nog niet. Deze zaak komt op de Generale Synode onzer kerken. In elk geval had de uitspraak der Synode moeten worden afge wacht. Wie zich beroept op de Generale Synode onzer kerken, moet niet vooraf, op andere wijze een beroep op die kerken doen. Het Juli-nummcr van „De Wandelaar". In dit nummer neemt R. J. v. d. Velde ons mee naar een gedeelte van „de woeste gronden" van ons vaderland, de bossen, heiden en zand verstuivingen van de Veluwe en de Utrechts- Gooise Heuvelrij. Op deze tocht wordt ons ver teld van de insecten die we daar tegen kunnen komen, zooals de driedoornmestkever (Cerato- phyus typhaeus) wiens nageslacht zich konijnen keutels tot voedsel ziet toebedeeld. Verder de wegwespen (Pom-Pilus-soorten), de Juni-kevers, de rupsendooders (ammophila) en de Cicinde- la's, vlugge roofkevers, wier goed ontwikkelde kaken gelukkig echter niet door de huid van Uw vinger heen kunnen bijten. Noemen wij nog de bijenwolf (Philanthus) en de vele vlinders, van welke laatste de fraaie foto's een duidelijk beeld geven. Van een geheel ander natuurgenot getuigt Jaap Swart in een artikel over het eiland Schou wen. Ging er nog vóór enkele jaren een dag mede gemoeid om dit eiland te bereiken, thans, nu het een eigen vliegveld bezit, brengt de K.L.M. U in 20 minuten van Waalhaven naar Haamstede. Wij zien de vergane glorie van de eens zoo belangrijke stad Zierikzee en brengen een bezoek aan broedkolonies van Stern, visch- diefje en kokmeeuw. Hier zorgt de mensch voor broedmateriaal- en gelegenheid, tot voordeel van beide partijen. Belangwekkend is ook het eener- zijds afbrokkelen en anderzijds weer aangroeien der duinen door de werking van wind en water. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. COMITÉ VOOR DE LINNENKASTEN VOOR MAGALANG. PARAKAN-BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de M. V. te Colijnsplaat 14.gez. door Mej. M. E. v. Geest; van Mej. M. Fregeres de contr. uit Vlissingen 15.75. Namens het Comité. S. E. HEIJGOSLINGA Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage- naar, Markt 33. Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers. Bogardstraat, koster Noorderkcrk. Middelburg Adres voor geldzendingen Ds. A. C. Hcij. giro nummer 169757. Koudekerke. ZENDING. Ontvangen van N.N. 80 halve stuivers. Met vriendelijken dank. Ds. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. ..Meisjesroeping".Plicht" en „Vreugd". M'burg Verzamelen voor „oKrenbloem" aZterdag 5 Aug. kwart vóór twee bij Noordbrug. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Willen meisjes die meegaan met reisje naar Den Haag, Dinsdagavond 1 Augustus om 7 uur op het Molenwater komen, om een en ander te bespreken Geref. Knapenvergadering „Timothcüs"Koudekerke. Bijb. Gesch. Lucas 19 128 door vr. E. Izeboud. Kerkgesch. „Kluizenaars en monniken" door vr. A. Boogaard. Voordracht door vr. D. Roelse. De J. V. op G. G. Spr833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 30 Juli. S. S. Onderwerp 44 B „De politieke- en sociale toestand van Juda en Israël" door vr. M. Koole. K. G. Onderw. 4 „Van het Oosten naar het Wes ten" door vr. W. van Dort. ring, dat hij feitelijk de zaak betrekken moest en niet langer op kamers wonen. De weduwe Dijk man had haar woning naast de affaire verlaten. Zij stond leeg en dat was niet aanbevelenswaar dig. Hij had er dan ook aan gedacht, zijn moe der naar Zuidstad te halen, maar die gedachte ook weer verworpen. Tegenover de andere kin deren kon moeder dat toch niet doen. Dan was er tenslotte nog de oplossing de woning meubi- leeren en betrekken en een huishoudster nemen, doch daarvan schrok hij terug. „Nou, dat zal wel losloopen", merkte zijn hos pita op zijn laatste woorden op. Je moet maar gauw een vrouw zien te krijgen." „Weet U er misschien een voor mij had hij vroolijk gevraagd. „We zullen ons er voor wachten, huwelijks makelaar te spelen, man. Over het algemeen komt daar ellende van. Zelf uit je doppen kijken. Er zijn hier flinke meisjes genoeg." „Ik ben heel blij, dat U er zoo over denkt, want ik ben vast niet van plan, mij een vrouw te laten bezorgen. We zullen wel eens zien. Maar voorloopig bent U mij niet kwijt, want 'k heb wel iets anders aan mijn hoofd dan om aan een vrouw te denken." „Och, man, dat komt zonder dat je er erg in hebt", had de hospes gelachen. „Niet, vrouw Had jij ooit gedacht, dat wij samen „Doe niet zoo dwaas. Wat moet Laarman wel denken Laarman dacht niets en verklaarde, op te stap pen, nu man en vrouw „oneenigheid" kregen. Hiermede was het gesprek geëindigd. En dat onderwerp werd niet meer aangeroerd. ZONDAG 30 JULI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Tekort van de Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Woensdag 2 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren Ds. J. Attema Huwelijksbevestiging Ds. J. Attema te Den Haag. 2 uur Ds. J. Attema 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 cn 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. G. Bouwmeester te Rotterdam. 2-30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. K. J. Kraan Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. J. Riphagen te Schoonebeek. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. H. van Andel te St. Pancras. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2.30 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Ungcr Colijnsplaat 9.30 uur Ds. H. Veenstra 5.30 uur Ds. A. A. Oostenbrink Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 2 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 10.30 uur Leesdienst 3.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. T. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Ds. J. v. Lonkhuijzen 's Avonds Afscheid. Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Cand. W. C. P. den Boer te Zierikzee. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. Kramer te Velp. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Leesdienst Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 9.30 en 6.30 uur Ds. D. de Vries Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. M. van Wijk te Delfshaven. Schoondijke 10 en 2.30 u. Cand. D. v. Swigchem te Middelburg. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. Maar toen Steven Laarman over den smallen grindweg naar „Levensstrijd" fietste, moest hij er, lachend nog, aan terugdenken. Dan was hij benieuwd naar de ontmoeting met den boer, die hem, toen bij de begrafenis van de boerin en later ook wel, als een niet bepaald sympathiek man was afgeschilderd. Hij verbaas de er zich ietwat over, dat boer Louwerse hem had bescheiden. Hij schreef het alleen toe aan het feit, dat de boer vroeger klant van Dijkman was geweest. Weldra had hij „Levensstrijd" bereikt en was in gesprek gewikkeld met Job Louwerse, die hem in het huisvertrek ontving. „De bijkeuken wordt te wrak", verklaarde de boer, kortaf. „Had al lang vernieuwd moeten worden. Kan dat spoedig gebeuren En wat moet dat kosten „Dan zal ik eerst eens moeten kijken, Louwer se", zei Laarman vroolijk. „Vanzelvers. Ga maar eens mee." Zij liepen door de bijkeuken, waar Jane het eten stond te bereiden en Steven groette. Deze zag verbaasd op waar had hij dat ge laat meer gezien En terwijl hij nog slechts half luisterde naar de uiteenzetting van den boer, werd het hem opeens duidelijkhet meisje geleek verbazend veel op de vrouw van Goedegebuure van „Sursum Cor- da". Hij was daar reeds enkele malen te gast geweest, maar wist van de familieverhouding niets af. Zoodat hij er verder geen aandacht aan schonk. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3