OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN, muleerd „Sal ons kerklike eenheid ook nog sy uitdrukking kry in 'n sinode, waarin kerke sal bymekaar kom oor nasionale en taalgrense heen, kerke wat enerster bely, en uit die belydenis die konsekwensie trek vir die organisatie, en dus ook enerster georganiseer De Generale Synode van Amsterdam heeft besloten aan haar deputa- ten voor de correspondentie met buitenlandsche kerken, op te dragen de kerken van advies te dienen op de volgende punten 1. Wie zulk een oecumenische Synode zal saamroepen en op wel ke wijze 2. Welke kerken moeten uitgenoodigd worden, en 3. Hoe de afvaardiging behoort plaats te vinden. Het zal deze deputaten aangenaam zijn als uw Synode door mij, als een van hen, uw inzichten op deze 3 punten wil mededeelen, zoo dat zij daarmede winst kunnen doen bij het op stellen van hun advies aan de komende Synode te Sneek, September 1939." De 75ste verjaardag van den oud-hoog leeraar der V.U., Prof. Dr. H. H. Kuyper, oud sten zoon van Dr. A. Kuyper, wijst erop, dat deze hoogbejaarde kerkhistoricus over meer li- chamelijken weerstand beschikt, dan men hem in perioden van ernstige ongesteldheid zou hebben toegeschreven. Dit temeer, omdat dit leven een werkleven van vele en velerlei besognes was naast 't toch reeds veel studie en tijd vragende hoogleeraarschap en leiderschap van „De He raut". En ook na het ingaan van den rusttijd heeft Prof. Kuyper bewezen, zoowel in de hem dicht aan 't hart liggende Vrije Universiteit als in het kerkelijk leven nog volop belangstelling van-de-daad te hebben. Zoo breekt dan Zater dag 22 Juli de 75ste verjaardag aan en het zullen er niet weinigen zijn, zoowel in Nederland als in Zuid-Afrika en Noord-Amerika, die zich met den jarige verblijden over een in zóódanigen wel stand bereikte grijsheid. Als oudste der zeven kinderen van Dr. Kuyper werd Herman Hubert Kuyper 22 Juli 1864 in de Hervormde pastorie te Beesd geboren. Na het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam bezocht te hebben, promoveerde hij 6 Januari 1891 als de eerste Theol. Doet. aan de Vrije Universiteit magna cum laude tot Doctor in de Theologie op een proefschrift, getiteld „De op leiding tot den Dienst des Woords bij de Gere formeerden". Als student nam Prof. Dr. Kuyper deel aan den kerkelijken strijd te Amsterdam in 1885 en behoorde hij tot de „bezetting" van de Nieuwe Kerk. Ook was hij, toen het Transvaalsch Drie manschap ons land bezocht, particulier secreta ris van Paul Kruger. Zijn studievrienden waren o.m. Mr. J. J. Schok king, Prof. Dr. A. C. Honig en Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman. Op 1 Februari 1891 werd Dr. Kuyper te Baarn bij de Geref. Kerk door zijn vader in 't predikambt bevestigd. Met een predicatie over Matth. 13 39 verbond de jonge leeraar zich aan zijn eerste gemeente, die in hem ook haar eersten predikant ontving. In Mei 1896 vertrok Dr. Kuyper naar Leeuwarden, waar zijn vader hem eveneens bevestigde. Zoowel in Baarn als in Leeuwarden bracht hij de ineensmelting tus- schen A en B tot stand. In Leeuwarden was Dr. Kuyper voorzitter van het Prov. Comité der A.-R. Partij en nam hij niet alleen een warm aandeel aan den stembus strijd, maar gaf ook met Mr. Okma den stoot tot oprichting van het nog bestaande A.-R. „Friesch Dagblad". Ook was hij hoofdredacteur van de „Friesche Kerkbode", praeses van de Prov. Synode en afgevaardigde naar de Gene rale Synode (Groningen 1899). Op 4 Juli 1899 volgde zijn benoeming tot Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, waar hem het onderwijs werd opgedragen in de Ambte lijke vakken, de Encyclopaedic, de Vaderland- sche- en de Kerkgeschiedenis. Op 26 Januari 1900 aanvaardde Dr. Kuyper het hoogleeraarsambt met een rede „Het Gere formeerde beginsel en de Kerkgeschiedenis". Werd Dr. Kuyper door de komst van de hoog leeraren Bavinck en Biesterveld in 1902 onthe ven van het onderwijs in beide eerstgenoemde vakken, hij kreeg nu ook de Symboliek te do- ceeren. In zijn professorale loopbaan werden zoowel Prof. Rutgers (die in 1910 aftrad) als Biesterveld en Bavinck door de jubilaris tijdelijk vervangen. Bij de komst van Prof. Hepp werd Dr. Kuyper van het Onderwijs in de Dogmatiek ontheven. Prof. Kuyper maakt ook deel uit van de Staatscommissie die in 1910 ingesteld werd in zake de Protestantsche Kerk in Indië, waarbij dood haar zonden hebben gezien en beleden, maar méér met de werkelijkheid was in overeen stemming haar eigen verzekering, opkomend uit een geprangde borst, dat zij voor eeuwig ver loren was Dat moest een vreeselijk sterfbed zijn geweest, waarbij de boer rustig te slapen lag. Als de per sonificatie van het cynisme. Alleen op het laatste moment was hij er bij tegenwoordig geweest, geroepen door zijn beangste dochter. Over Jane ging toen het gesprek op „Sursum Corda". Zeer uitvoerig. De boerin vertelde van het vragen en zoeken van het meisje, gegrepen door het sterfbed van haar moeder. Het leven is vol onbegrepen raadselen. In zijn vorige gemeenten had dominé Westwoud er vele ervaren. Hier stond hij weer voor een raadsel Gods. De moeder had zich van God afgewend. En de bruut van een vader had gezorgd, dat het schrikkelijk proces, de duivel, die een prooi van God aftrekt, algeheel tot een einde kwam op „Levensstrijd" werd Gods naam alleen vloekend genoemd als heidenen groeiden de kinderen op; Job Louwerse scheen volkomen te triumfeeren hij kon lachen over dien zoogenaamden God, Dien hij glansrijk weerstond in het aangezicht. En zie, het raadsel Gods. Want de dochter, kind van haar vader, in karakter ook op hem gelijkend, als twee druppels water op elkaar gelijken de dochter, onkundig gelaten door de weggezworven moeder en niet op de hoogte gebracht door een vader, wijl een vijand van God, de dochter werd gegrepen. van zijn hand een afzonderlijke nota verscheen over de rechtspositie der Prot. Kerken in Indië evenzoo was hij lid van de in 1921 ingestelde Staatscommissie voor de regeling der rechtsposi tie van de Kerkgenootschappen. Op 27 Aug. 1909 benoemde H.M. de Konin gin Prof. Dr. Kuyper tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, in 1930 werd hij bevorderd tot commandeur Ned. Leeuw. K. B. S. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal), 20 Juli 1939. Praeses Dr N. J. Hommes. Aanwezig 21 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Ps. 48 en gaat voor in gebed. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Aanbieding Zendingska lender, in handen van Zendingscommissie. Een schrijven van de Nationale Zendingsraad, even eens in handen Zendingscommissie. Een schrij ven van de Geref. Kerk van Dordrecht, betref fende een huwelijksbevestiging, voor kennisge ving aangenomen. Een schrijven van de Vereen. „Uit het VolkVoor het Volk", inzake een eventueel te houden herdenkingsdienst. Besloten, dat indien de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin voor des middags 4 uur bekend wordt, op dienzelfden dag des avonds om 7 uur in de Hof- pleinkerk een herdenkingsdienst te houden en indien het bericht na 4 uur bekend wordt, dezen dienst den volgenden dag te houden. Commissie voor doopaanvragen enz. Twee aangevraagde attestaties en één doopaanvrage voor 30 Juli a.s. toegestaan. Een ingekomen doopattest aanvaard. Geen Sectierapporten. Rapport Jeugdouderlingen. Br. Winter brengt rapport uit omtrent Jeugdvereenigingen, catechi saties en ontrouwe doopleden. Besloten twee on trouwe doopleden een termijn van drie maanden te stellen. Voorts wordt besloten, dat de middag catechisaties voor meisjes van buiten na de va- cantie weder gehouden zullen worden. Algemeene rapporten. Br. J. W. Goedbloed geeft een uitvoerig overzicht van het rapport aan de Generale Synode over tucht doopleden. De Praeses brengt br. Goedbloed dank voor zijn arbeid. Hierop volgt een breedvoerige bespre king. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. St. Laurens. VERGADERING van den Kerkeraad, gehouden op 19 Juli 1939. Afwezig met kennisgeving br. Simonse. Voorzitter Ds. A. Koning. Opening. Notulen. Rapporten a. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit van dien arbeid. Tijdens de vacantieweken zullen de brs ouderlingen zieken en ouden van dagen bezoeken b. Vereenigingen: Br. Gideonse bezocht de J.V. de Voorzitter de M. V. c. Financiëele zaken De boekhouder dei- kerk, br. A. Jansen, komt ter vergadering en brengt verslag uit van zijn beheer over het le halfjaar 1939. Hij ontvangt den dank van den kerkeraad voor dezen arbeid, waarna hij de ver gadering verlaat d. Diaconale zaken Brs dia kenen brengen verslag uit van hun arbeid en be spreken andere zaken, die nog aan de orde zijn. Mededeelingen. Tijdens vacantie van Ds. Ko ning hopen D.V. voor de gemeente op te treden: Zondag 6 Augustus Ds. Spier van 's-Gravendeel; 13 Augustus Ds. Kuiper van Arnhem 20 Augus tus Ds. v. d. Leer van Oosterend (Texel); 27 Augustus Ds. Bremmer van Rijssen. Adres Ker keraad tijdens vacantie P. Boon, Kerklaan A 65, St. Laurens. Rondvraag. Enkele vragen worden gesteld en door den Voorzitter beantwoord. Censura Morum. Bed. H. Av. en Dankzegging D.V. 30 Juli. Lezen Persverslag. Sluiting. DÈ KERKERAAD. De Gebroken Tomahawk door P. M. Legêne. Uitgave van J. N. Voorhoeve, Den Haag. Begint ge dit boek te lezen, zoo legt ge het eerst neer aan het slot gekomen. Er mag iets ro- Zóó was het. Dat feit kon al het water van den breeden zeearm, in de onmiddellijke nabijheid van „Le vensstrijd", niet afwasschen. Die dochter was in dien vreeselijken nacht, toen de orkaan om „Levensstrijd" loeide toen de zee de kaden van Zuidstad blank deed staan; toen de ziel van Aaf Louwerse, geboren Smalle- gange, gescheiden werd van het lichaam en gingwaarheen in dienzelfden nacht was Jane Louwerse ontrust geworden. Daar was een vragen, een zoeken gekomen. En zij was geijld naar haar tante, de boerin van „Sursum Corda". Want haar moeder had gezegd je moet niet leven als je moeder dan ben je verloren je moet God dienen praat er over met tante Ma rie en luister nooit naar vader Dat vertelde de boerin aan den predikantde woorden van haar zuster, punctueel overgebriefd door Jane. Het ontruste meisje had den raad van haar moeder opgevolgd. En haar vragende, zoekende ziel was op „Sursum Corda" terecht gekomen. Éénmaal. En telkens weer. Zoodat langzaam, langzaam de nevelen wijken gingen voor het ko mende zonlicht, dat nog niet krachtig straalde. Zou het eenmaal krachtig, glorieerend stralen? Nu begreep dominé Westwoud de welwillende houding van het meisje tegenover hem ten volle haar karakter was als dat van haar vader, maar in beginsel had Gods Geest gewerkt en dan is geen keeren mogelijk. Dan komt de omzetting. Maar mantisch inliggen en de bekeeringen gaan wel wat gemakkelijk en vlug, maar de schrijver weet LI vast te houden tot het einde met zijn teeke- ning van het brengen van het evangelie aan de Roodhuiden in de laatste helft der 18e eeuw. De schrijver teekent de worsteling van het opperhoofd Glikkikan in zijn strijd tegen de Zending, maar ook dat hij Christus leert aan bidden als zijn persoonlijken Zaligmaker. Wat is pioniers-arbeid in de Zending moeilijk. 't Is een mooi Zendingsverhaal. K. B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Koudekerke. Ontvangen voor de Kerk als dank offer 5.van N.N. Ds. HEIJ. Serooskcrkc. L.l. Zondag gevonden in de collecte van een Broeder uit dankbaarheid voor Kerk en Dia conie, elk 2.50. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. In de Diaconale collecte werd gevon den een bankbiljet van tien gulden „Voor Kerk en Armen", alsmede een gift van één gulden „Voor de Evangelisatie". Voorts ontvangen door bemiddeling van br. v. D., van een lid der Herv. Kerk, getroffen door de offervaardigheid in onzen kring, één gulden, bedoeld als nagift voor de gehouden extra-collecte. Namens brs diakenen hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Onder de opmerking van den gever, dat giften voor het Rusthuis zeldzaam zijn, terwijl voor andere doel einden nog al eens giften verantwoord worden, ont ving ik van N.N. 10.waarvoor hartelijk dank. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. ZENDING. St. Laurens. Met vriendelijken dank ontvangen door bemiddeling van dhr. Weeda, uit het Nikkertje der Chr. School, 4.50. Verder uit de Zendingsbusjes van Jo Hillebrand 3.77, van Co Janse 5.47, van Jaap Riemens 3.38, van Piet Sanderse 1.92, van Jan de Bree 1.39. Samen 15.93. Namens de Commissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Middelburg. Ontvangen van dhr. L. en Mevr. W. een zending kleeding en schoeisel. Voor alles onzen hartelijken dank. Namens de Evang. Huisbezoek-Commissie, Molstraat 14. KORTEKNIE. V EREENI GINGSLEVEN. KRING WALCHEREN-NOORD. Vergadering D.V. op Donderdag 27 Juli. 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk te Domburg. Inl. Kringschets. „Saamhoorigheid" door Grijpskerke Inl. „Kerk en Jeugd", B. en B. 19e jaargang, Nos 2435 door „Sursum Corda" van Serooskerke. Bijdrage door Domburg. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 27 Juli. Gel. Bel. Art. 6. „Onderscheid tusschen Kanonieken en Apocriefeboeken", Jaantje de Buck. M. O. „De Kerk in de Maatschappij", B. en B. 21 April 1939, Kini Daniëls. Bijdrage Bets Boon Jd. Geref. Meisjesver. ..Het ontluikend leven". St. Laurens Gew. Gesch. „Opwekking van den jongeling te Nain" door Jaantje Walraven. Voordr.Rineke Weeda. Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. O. T. Schets 46, B. en B. 3 April 1936 door G. Izeboud. Zending. Vrij ond. P. Dingemanse. VoordrachtC. Verhage Kd. ReciteerenJo Harpe. Vrije bijdrage L. Izeboud. MemorisatieA. Verhage. Geref. Mcisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Elisa en de Syriërs" door Jaantje de Witte. Vad. Gesch. „De Noormannen", Lena Alewijnse. VoordrachtLeida Blaasse. Geref. Meisjesvereeniging „Mcisjesplicht". M'burg. Fietstocht naar Brugge 9 Augustus. Leden der 3 M. V.'s en oudste Nunialeden kunnen zich opgeven Maandag 24 Juli 79 uur bij R. de Schipper, Seis- singel 48. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuel", M'burg. Afdeeling I. Vacantie tot 9 September. Geref. Jongelingsvcr. „Sola-Fide"Middelburg. Donderdag 27 Juli a.s. fietstocht. Vertrek half 8 Molenwater. En in eenen zaten zij in de moeilijkheid, waar over de boerin van „Sursum Corda" den predi kant spreken wilde. Nog steeds verscholen verscheen Jane op de boerderij aan den anderen kant van Zuidstad. Het stond vast, dat haar vader nog niet op de hoogte was. Hij zou haar dan immers het gaan er heen ijskoud verboden hebben Nog steeds verstolen las het zoekende kind, dat op het punt stond te vinden, het van tante gekregen bijbeltje, dat haar een schat was ge worden dat zij intens in zich opnam, aanstree- pend de moeilijkheden en onbegrijpelijkheden, om die met haar tante te bespreken. Van dat bijbeltje wist haar vader niets. Als hij het wist, hij scheurde het in flarden over het erf en de wind 2ou de snippers voeren naar de zee. En in zijn onnoozelheid zou de boer van „Levens strijd" dan denken, dat hij den zoogenaamden God wéér overwonnen had. Maar wanneer nu het moment aanbrak, dat Job Louwerse een en ander te weten kwam Zag de dominé de moeilijkheid Dominé Westwoud knikte. Hadden zij er goed aan gedaan die vraag bezwaarde hem steelsgewijze Jane op de hoogte te brengen Mochten zij een dochter op zetten tegen haar vader Het werd een vreesc- lijke herrie op „Levensstrijd", als Job Louwerse, hoe dan ook, op de hoogte kwam. Dominé kon dat begrijpen. Alwéér knikte dominé Westwoud. Inderdaad, hij kon het begrijpen, want nóg zag hij vóór zich het van duivelsche woede ver trokken gelaat van den boer van „Levensstrijd" ZONDAG 23 JULI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie in N. Brabant en Limburg. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Dr N. J. Hommes Dr S. O. Los Dr S. O. Los Dr S. O. Los te Den Haag. Dr. N. J. Hommes Ds. H. Scholing Ds. T. E. Visser Ds. Ds. W. de Graaff Voorber. H. Av. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. T. Kraan Namiddag Voorber. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Voorber. H. Av. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Voorber. H. Av. Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. F. Colenbrander te Tzum. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. A. C. van Nood te Ouderkerk a. d. Amstel. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 Cand. v. d. Tas te Delft. Vrouwepolder 9.30 en 2.30 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Vecnstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Leesdienst 6 uur Ds. H. Venema Oosterland 10.30 uur Ds. H. Venema 3.30 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Ds. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Leesdienst Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. Allaart Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Leesdienst Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H- Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Ds. B. Timmer te Wagenborgen. Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Leesdienst Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 9.30 en 6.30 uur Cand. D. v. Swigchem te Middelburg. Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Cand. W. C. P. de Boer te Zierikzee. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. en diens van haat flikkerende oogen, alleen maar op 't vernemen, dat de bezoeker predikant was. Floe zou die vijand dan zijn, als hij hooren moest, dat zijn eigen dochter dwars tegen zijn gevoelens inging en dienen wilde dien God, Dien hij vervloekte Hadden zij nu goed gehandeld Zij hadden zoo gaarne een antwoord op de vraag, die hen bezig hield, nu al weken. Bovendien dominé moest weten, dat zij hem er rechtstreeks in wilden betrekken, ook al in overleg met Jane. Tante Marie had er met deze over gesproken, of het niet gewenscht ware, dat zij, al was het dan niet onmiddellijk, dan toch binnen afzienbaren tijd, eens ging praten met den dominé en hem vragen, haar apart of geza menlijk met andere meisjes, het eerste was voor- loopig beter, catechisatie te geven, opdat zij van meet af op de hoogte kwam van de Christelijke leer de leer, die naar de godzaligheid is. Maar als dat doorging, zat dominé ook in het „complot", dat bij wijze van spreken, om Job Louwerse heengeweven werd. En dominé diende toch te weten, precies, hoed e vork aan de steel zat. Daarom had de boerin van „Sursum Corda" eens met hem willen praten, bij gelegenheid, niet kunnende vermoeden, dat het optreden van haar zwager zélf deze bespreking verhaasten zou. Hadden zij nu goed gehandeld (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3