OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN. zake Zending onder de inlandsche vrouwen, worde de e.k. Zendingssynode in overweging ge geven, of niet in elk ressort der samenwerkende classes door den Zendingsdeputaat de stoot zou kunnen worden gegeven tot het instellen van plaatselijke zuster-comité's tot steun van den ar beid der Zending onder inlandsche vrouwen en meisjes op onze Zendingsterreinen, met opdracht om voorts over deze zusterhulp zoo mogelijk tel ken jare op een classicale vergadering mededee- lingen te doen, die ook dienen kunnen voor rap port aan de Zendingssynode of hare deputaten. De Raad der Gereformeerde Kerk van Ternaard als die van andere kerken en met de meerdere vergaderingen met de vaderen van vroegeren en lateren tijd begeerende te luisteren en te handelen naar het Woord van God, verzoekt de Generale Synode gezien gedu rig meer propagandeering van inmiddels reeds namens kerkelijke Autoriteiten door vrouwen en meisjes begonnen arbeid in Kerk, Zending en Evangelisatie, Arbeid, welke deels eigenlijk tot het terrein der ambten behoort uit te spreken wat naar Schrift en historie de positie der vrouw in de Kerk is en wat daaruit volge voor onzen tijd ten opzichte van bedoel den arbeid, opdat eenerzijds Christus' Kerk zijn gaven niet late rusten en anderzijds geen eman cipatiegeest misleide en afwijking brenge van Gereformeerde beginselen voor het kerkelijk le ven, voor Zending en Evangelisatie. Dit voorstel gaat gepaard met nauwkeurige toelichting en motiveering en met sprekende bij lagen uit de pers, waarin de gang van zaken wordt aangegeven en van aanteekeningen is voorzien. Namens den Raad der Geref. Kerk van Ternaard (w.g.) Ds. IJ. NAUTA, Praeses. (w.g.) A. BOUMA, Scriba. Het Christelijk-Gereformeerd Seminarie te Amsterdam door Prof. Dr G. M. den Hartogh. In Januari van het vorige jaar droeg Prof. den Hartogh de rectorale waardigheid aan onze Hoogeschool over aan zijn opvolger na het uit spreken van een rede over bovengenoemd on derwerp thans is deze rede, uitgewerkt en uit gebreid verschenen in een boekwerk van 173 blz., welk boek met groote piëteit is opgedragen ,,aan de nagedachtenis van Prof. Dr H. Bouw man, Hoogleeraar te Kampen, 19031933 De verschijning van dit boek stemt ons tot groote vreugde. Tot blijdschap voor onzen hooggeschatten collega zelf, die door God bekrachtigd werd om het resultaat van zijn historische studiën ons aan te bieden en ons veel meer gaf dan zijn rede al leen hij schonk ons een werk, dat voor hem een eervolle bekroning is van veel nauwgezet onder zoek en van veel ingespannen arbeid. Tot vreugde ook voor onze Hoogeschool, die met recht trotsch op deze studie mag zijn, om dat zij bewijst, dat aan haar de kerkhistorie be oefend wordt op voortreffelijke wijze en geheel in overeenstemming met haar ontstaan en ge schiedenis. En tot verheugenis van ons allen, die door deze uitgave een duidelijker en dieper inzicht ontvangen in de eerste decenniën van de Kerken der Afscheiding en met name in, zooals de on dertitel luidt, een poging tot openbaring der Hervormde of Gereformeerde Gezindheid (1850- 1852). Van heeler harte wenschen wij Prof. den Har togh met zijn volbrachten arbeid geluk, en be velen de lezing van dit interessante, rijk-gedocu menteerde boek ten zeerste aan. Het handelt over, en ik kan niet beter doen dan even de titels der hoofdstukken te vermel den, het isolement van Brummelkamp. Worm- rer's tusschenpositie. De gemeenschappelijke Se minarieplannen van Brummelkamp en Wormser met het oordeel van verschillende Réveilvrien- den. De aankoop van een gebouw door de Ver- eeniging ,,het Christelijk Gereformeerd Semina rium, gevestigd te Amsterdam" Wormser's pu blicatie en Van Velzen's reactie Brummelkamp c.s. van tweeën gedrongen. Wormser wint door zijn aanhouden bij Groen van Prinsterer en bij Brummelkamp. Het Seminarie en de Synode der Afgescheiden kerk in 1851. Het Seminarie scheepje voor de haven. Het scheepje gestrand, doordien Brummelkamp tenslotte, overeenkom stig zijn diepste overtuiging, de richting van Van Velzen kiest. De overgang naar het Schotsche Seminarie, terwijl er zeven belangrijke bijdra gen aan toe gevoegd zijn. Voor de juiste kennis van de geschiedenis der Theologische School geeft deze studie verras send licht, en het is treffend te lezen hoe won derlijk de Heere ook in die tijden alle wegen geleid heeft het is zoo bijzonder duidelijk dat Zijn hand de kerken der Afscheiding gestierd heeft tot de stichting van haar opleidingsschool te Kampen. Prof. den Hartogh heeft voor de bewerking van dit boek tal van archieven doorzocht, onder scheidene verzamelingen, o.a. van Elout, nauw keurig nagegaan, de nagelaten papieren van Groen van Prinsterer ijverig bestudeerd, en uit tal van boeken en bladen uit vroeger en later tijd zijn gegevens gehaald. Dit alles, deze rijke documenteering, maakt dit werk tot een verrijking van onze kerkhistorische litteratuur, en wie de worsteling der vijftiger ja ren, wie de verhouding van Reveil en Afschei ding nauwkeurig wil verstaan kan dit boek niet onbestudeerd laten. De hooggeleerde schrijver heeft ons voornaam werk geboden, terwijl de N.V. W. D. Meinema te Delft haar goeden naam als uitgeefster in deze uitgave hoog heeft gehouden. Moge onze trouwe God, Die den schrijver, toen hij met deze studie bezig was, uit ernstige krankheid wilde oprichten en hem sindsdien sterkte tot zijn gewichtigen arbeid, hem ook ver der bekwamen om op dit terrein nog zeer veel te kunnen doen tot ontplooiing van de kerk historische wetenschap en tot vermeerdering van onze kennis van de belangrijke geschiedenis on zer Kerken. Zulk werk bouwt en eert ook de inrichting, welke Prof. den Hartogh dient met alle liefde van zijn hart. (Bazuin) K. D. Geestelijke verzorging der Militairen. Ds T. J. Hagen te Delft, penningmeester van de Deputaten voor de geestelijke verzorging der militairen (postrekening no. 35595), schrijft ons: Deputaten der Generale Synode voor de gees telijke verzorging van onze militairen hebben voor onze mannen en zonen veel arbeid verricht. Op verscheidene plaatsen wordt er 's Zondags gepreekt. Bovendien worden onze mannen geregeld be zocht. Ds W. E. Gerritsma van Aalten en Ds J. Wristers van Helmond hebben enkele dagen per week vrij gekregen van hun gemeentelijken ar- bei doordat in beide kerken een hulpprediker is benoemd, en dien tijd besteden ze geheel aan de militairen. Maar natuurlijk moeten die hulppredikers door Deputaten betaald worden. Plus de reiskosten van deze beide predikanten. Bovendien maken ook andere predikanten, die met dezen arbeid bezig zijn, onkosten. Per maand hebben Deputaten voor dit werk ongeveer 400.noodig. En de kas is leeg K. B. S. Middelburg. Donderdag 20 Juli hoopt onder- geteekende van 11 tot 12 uur aanwezig te zijn in de consistoriekamer van de Noorderkerk, om de collecten voor de Theologische Hoogeschool te Kampen en voor de Evangelisatie in Noord Brabant en Limburg in ontvangst te nemen. De waarn. correspondent, Brakstraat 32. P. B. TAZELAAR. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.), gehou den Donderdag 13 Juli j.l. Opening met gebed en Schriftlezing. Lezing en vaststelling der notulen. Ingekomen Stukken, w.o. enkele steunaanvra gen. Kerkelijke stand. GedooptJan de Voogd Cz. Overleden Elizabeth ChristiaanseDobbelaar. Rapporten. Br. v. d. Guchte brengt gunstig verslag uit van zijn bezoek aan de J.V. afd. A. Verslag huisbezoek in 15 gezinnen. Het huisbe zoek is, op enkele gezinnen na, voor dit jaar beëindigd. Diaconale zaken. Bespreking beroepingswerk. Rondvraag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel, gehouden te Schoondijke op Dinsdag 11 Juli 1939. Art. 1. Ds Potma opent namens de roepende kerk van Oostburg de vergadering op de gebrui kelijke wijze. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd. Er zijn geen instructiën. Art. 3. In het Moderamen nemen zitting Ds van Houte, Praeses Ds Tiemens, Scriba Ds Kok, Assessor. Art. 4. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Art. 5. Ingekomen stukken a. bericht van Cl. G., dat Ds P. W. zijn ambt als Dienaar des Woords te T. heeft neer gelegd b. schrijven van br. G. M. te N. Art. 6. Peremptoir examen van den Eerw. Heer F. Pijlman, beroepen predikant te Hoek. Het examen heeft een gunstig verloop. Er be staat geen bezwaar hem toe te laten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. Art. 7. Storting en uitbetaling van gelden Art. 13 K.O. voor dit kwartaal zal geschieden door den sec. dep. Ds Kok. Art. 8. De geldelijke zaken worden afgedaan. De collectelijst voor Juli 1939 tot Juni 1940 wordt aldus vastgesteld JuliCollecte Hulpbeh. Kerken in de provincie. Augustus Evangelisatie-arbeid in de provincie. September Theol. Fac. V.U. October Theol. Hoogeschool. November Kas voor hulpbeh. idioten enz. December y2 collecte Art. 19 K.O. Yi coll. Hulpb. Kerken in de prov. Collecte Zending onder de Joden. Januari 1940 Evang. N. Brabant-Limburg, Bel gië en Noord-Frankrijk. Februariy2 collecte Ev. provincie. Gen. Kas Hulpbeh. Kerken in Ned. MaartTheol. Fac. V.U. AprilGeestel. arbeid IJselmeergebied. Verstrooide Gereformeerden in Indië. MeiPinkstercollecte Zending. JuniTheol. Hoogeschool. Art. 9. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. a. de kerk van N. ontvangt advies in een tuchtgeval b. op de eerstvolgende Class, vergadering zal ter sprake worden gebracht de kwestie „Spui" inzake eventueele kerkdiensten en institueering aldaar, in verband met het besluit van de Class, vergadering van 2 Mei j.l. in deze zaak. Art. 10. Rapporten a. Br. J. de Visser van Axel brengt rapport uit aangaande de laatstgehouden Prov. Synode van Zeeland te Middelburg b. Ds Tiemens rapporteert als Class, quaestor aangaande inkomsten en uitgaven c. Ds T. rapporteert over de zaken der Zen ding, inzonderheid over het tekort in de Zen- dingskas en over de mogelijkheid van beroeping van een tweeden missionairen predikant. Enkele aanvullingen op de Concept-regeling van samen werking inzake Zendingsarbeid worden aange nomen en zullen door den Zendingsdep. ter sprake worden gebracht op de, vergadering van Prov. Depp, met de zendende kerk. Art. 11. Benoemingen: voor Kerkvisitatie wordt als tweede secundus aangewezen Ds. Tie mens. Art. 12. Roepende kerk voor de volgende ver gadering Schoondijke. Datum: 10 October 1939. Plaats Terneuzen. Tijd 9x/2 uur. Moderamen Ds Potma, Praeses Ds van Houte, Scriba Ds Tiemens, Assessor. Art. 13. Persoonl. rondvraag De kerk van Hoek ontvangt één vacaturebeurt voor Augus tus. Ds Potma zal deze beurt vervullen. Ds de Vries zal de Classis vertegenwoordigen bij de intrede van den beroepen predikant. Art. 14. De korte notulen worden gelezen en goedgekeurd. Art. 15. Sluiting van dc vergadering. Namens de Cl. Axel A. B. W. M. KOK, h.t. Assessor. Zaamslag, 11 Juli 1939. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie L.S. Het is U zeker niet onbekend, dat er begin December 1938 te Middelburg een school ge opend werd voor Buitengewoon Lager Onder wijs. We zijn er trotsch op, dat de eerste van dit soort scholen in onze provincie, in Zeelands hoofdstad gevestigd werd, maar bovenal zijn we dankbaar, dat juist die kinderen, die zooveel moeten missen, met de liefde van den Heiland worden bekend gemaakt. Rijk en Gemeente samen maakten het moge lijk deze school te beginnen. Jaarlijksche contri buties helpen de loopende uitgaven te dekken, maar voor de installatie (meubilair en leermid delen) die juist voor het B.L.O. bijzonder duur zijn, moet het Bestuur zelf zorgen. Daar de tijd drong (wanneer einde 1938 deze school niet was geopend verviel de toezegging van den Minister en moest men opnieuw gaan aanvragen, wat gewoonlijk maanden vertraging meebrengt) is men deze arbeid begonnen in de vaste overtuiging, dat Christelijk Nederland zich nooit onbetuigd laat, waar hulp gevraagd wordt voor het verlaten, verstooten of misdeelde men- schenkind. Wetende hoe zwaar de strijd om het bestaan reeds voor den validen mensch is, kan men zich indenken, hoeveel zwaarder deze nog zijn zal voor hem of haar, die als misdeelde ter wereld kwam en die altijd bij den geestelijk volwaardige ten achter zal blijven. Het Bestuur der B.L.O. school riep de hulp der Walchersche vrouwenbonden in, om mede de schouders onder deze taak te zetten, daar dc Chr. Vrouwenbond de eenigste organisatie is, waarin Christenen uit verschillende kerken sa men werken en dus op dezelfde breede grond slag staat als deze school. Vlissingen en 't Zand zeiden bereids hun me dewerking toe, zou dan Middelburg achter mo gen blijven Er wordt veel, zeer veel gevraagd en God dank ook gegeven voor al wat verdrukt wordt of lijdt, tot ver over de grenzen toe. Prachtig werk, maar laten we door dit vele het werk in eigen omgeving niet vergeten Beginnende van Jeruzalem geldt ook nog voor onzen tijd. Daarom vragen we U ons te willen helpen met het houden van een flinke bazaar, die we in den nazomer hopen te organiseeren. Moge Hij, die steeds met innerlijke ontferming bewogen was, Uwe harten hiertoe bewegen en laat het ons een genade zijn daaraan te mogen werken. Wij zeggen U bij voorbaat vriendelijk dank Namens de afdeeling Middelburg der Ned. Chr. Vr. Bond, Mevr. D. M. J. BrouwerCappon, Pres.e Mevr. S. J. Kruijswijkde Wagemaker, Vice-pr. Mevr. J. de JongBikker, Secretaresse. Mevr. Th. C. KoleKögeler, Penningmeesteresse Mevr. C. BlokHartog. Mevr. M. KeilerJacobusse. Mevr. C. C. Steketee. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met vriendelijken dank ontvangen voor de School- zending f 3.— uit het Zendingsbusje van de Chr. School te Lewedorp. Ds. HEIJ. Serooskerke. Gevonden 1.1. Zondag in de collecte 6.waarvan 2.voor de Diaconie, 2.voor de kerk en ƒ2.voor de Kerktelefoon. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Door een broeder en zuster werd mij elk 1.ter hand gesteld, bestemd voor de extra collecte, aangezien zij a.s. Zondag wegens vacantie afwezig zijn. Namens br. diakenen hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. Ontvangen van Maatje van den Broecke 150 halve centen en van Marie Francke 300 halve centen voor de Zending. Hartelijk dank. De Penningmeester v. h. Zendingscomité te O. en W. Souburg, J. I. DE KEIJZER. Gapinge. Met hartelijken dank ontvangen van Sara van Maldegem voor de Zending 150 halve centen. Namens de Zendingscommissie, W. LOUWERSE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekcrke. Vad. Gesch. Schets I. B. en B. 25 Oct. 1935 door G. de Witte. Gel. Bel. Art. 30. L. Sinke. Vrije bijdrage M. Schout. Memorisatie A. Tevel. Geref. Knapenvergadering Benjaminte St. Laurens. Gew. Gesch. „De geboorte van Johannes den Doo- per" (Lukas 1 125 en vers 5780), vr. J. Geerse. Na de pauze een Vad. opstel over Koning Stad houder Willem III" door vr. J. Koole. De J.V. op G.G. „Spr. 8:33a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 16 Juli. G. B. Art. 37. „Van het laatste oordeel" door vr. L. Gidconse. M. O. Onderw. 10. „Het bouwen van steden" door vr. J. Gideonse Jbz. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 16 Juli. „Kerkelijke- en Burgerlijke politiek", M. Pouwelse. Varia vr. J. Kabboord. K. G. 27. „Gereformeerd leven buiten Nederland", vr. A. Klaver. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Ledenvergadering op Maandag 17 Juli des avonds 8 uur in het gebouw C.J.M.V. Inleiding over het onderwerp „Art. 18-19 Geloofs belijdenis" door den Heer W. Koejemans. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling I. B. G. Les 163. „De voetwassching", Matth. 26:17-30 door vr. B. Volmer. Zendingsopstel. „De Schooldienst", vr. J. Vereist. Afdeeling III. Vacantie tot 7 September. ZONDAG 16 JULI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Extra collecte Diaconie. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. G. Bouwmeester te Rotterdam. 6 uur Ds. A. B. C. Hofland te Oostkapelle. Noorderkerk 9.30 uur Ds. W. de Graaff te Gapinge. 2 uur Dr. N. J. Hommes 6 uur Ds. G. Bouwmeester Arnemuiden 9.30 uur Ds. H. Scholing 2 uur Ds. A. Koning Domburg 9.45 uur Cand. F. Pijlman ber. pred. te Hoek. 2.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. den Boer te Zierikzee. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Ds. H. Scholing Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. Mulder te Deventer. Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Tiemens te Aardenburg. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. H. Pol te Lopik. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Vcenstra Geersdlijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. C. de Kruijk Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 10.30 uur Leesdienst 3.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Ds. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointrc Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. S. Datema Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. W. J. dc Ruijter Hulppred. te Axel. Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Dr. N. J. Hommes te Middelburg. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Cand. W. H. J. de Boer Namiddag Voorber. H. Av. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Prof. Dr. K. Schilder te Kampen. Breskens 6.30 uur Ds. D. de Vries Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Donderdag 3.30 uur Ds. D. A. Zijlstra te Nieuw Beerta. Huwelijksbevestiging. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3