KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. Willebrord betrad den afgodstempel en greep het beeld om het stuk te slaan. De wachter sloeg naar hem met zijn zwaard. Dit gleed echter af. Toen Willebrord ongedeerd bleef en de wachter op den derden dag stierf, maakte dit ook op de heidenen den indruk van een wonder. Nog vele andere plaatsen bewaren de herin neringen aan zijn evangelieprediking. Zelfs heeft hij ook buiten ons land onder de woeste Denen zendingswerk verricht. Altijd rondtrekkend, zag hij het getal der christenen vermenigvuldigen." Gaarne vertoefde hij in latere jaren in Luxem burg, waar hij te Echternach door een schenking van de dochter van Dagobert II bezittingen en een klooster had. Hij stierf 7 November 739 en werd volgens zijn begeerte te Echternach begraven. De volledige zegepraal van het Christendom over het heidendom heeft Willebrord niet aan schouwd. Zijn arbeid is echter niet zonder vrucht ge weest. Hulde aan den man, die het genot, waaraan onze voorvaderen verslaafd waren, versmaadde en zijn leven gesteld heeft in den dienst van zijn hemelschen Koning. Jammer dat we niet meer van hem weten. Wèl heeft Aleuïnus zijn leven beschreven, maar deze is niet in alle dingen betrouwbaar. Een interessant boek over dezen geloofsheld verscheen in dit jaar van de hand van Dr W. Lampen .Willebrord en Bonifatius" in de „Pa- tria" serie (P. N. van Kampen en Zoon N.V., Amsterdam). A. B. W. M. KOK. TWEETAL TE AppelschaCand. S. van Popta, hulppred. te Noordwolle (Fr.) Cand. J. Rook te Steenwijk. BEROEPEN TE Rotterdam-Charlois Dr. H. N. Ridderbos te Eefde-Gorssel. ZENDINGSDAG CLASSIS MIDDELBURG. De Deputaten tot organisatie van den Classi calen Zendingsdag deelen nog mede, dat de entrée is bepaald op 20 cent per persoon en 10 cent voor kinderen. Wij hopen, dat èn het doel èn de sprekers èn de prachtige omgeving, waar de vergadering ge houden wordt, velen zullen doen optrekken naar het kasteel Westhove op Zaterdag 15 Juli a.s. De Deputaten voornoemd, Ds. H. SCHOLING, Voorzitter. D. HUININK. ADR. MELIS. J. OLTHOFF, Secretaris. Classis Axel. AGENDUM voor de Classicale vergadering op Dinsdag 11 Juli a.s. in de Geref. Kerk te Schoondijke. Aanvang 9 uur. Het moderamen voor deze vergadering bestaat volgens Art. 10 H.R. uit de brs Ds. van Houtc, Praeses Ds. Tiemens, Scriba Ds. Kok, Asses sor. Orde der werkzaamheden 1. Opening door den Praeses der roepende kerk 2. Nazien en rapport credentialen. 3. Lezing en vaststelling notulen. 4. Behandeling Ingekomen Stukken. 5. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. In verband daarmede behandeling der voor stellen en instructiën der kerken. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten enz. (zie 8 en 9 Art. H.R.). 9. Aanwijzing roepende kerk. Vaststelling da tum. 10. Vaststelling korte notulen. 11. Sluiting. Namens de roepende kerk van Oostburg, TH. P. POTMA. Praeses. W. DE FEIJTER, Scriba. B ij 1 a g e. Peremptoir examen van Cand. F. Pijlman, be roepen pred. der Geref. Kerk te Hoek. Exeg. N.T. (Phil. II en Hebr. I) Ds. Kok. Exeg. O.T. (Hozea V en VI) Ds. Potma. Dogmatiek Ds. van Houte. Ethiek Ds. Potma. Symboliek en Kerkrecht Ds. de Vries. Homiletiek en Inhoud H.S. Ds. Tiemens. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed), Donderdag 6 Juli '39. Praeses Ds. A. H. Oussoren. Aanwezig 31 broeders. De Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 73 1, leest Ps. 71 114 en gaat voor in gebed. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken een bericht van overlij den van broeder R. v. d. Welle, reeds door den Scriba beantwoord dankbaar wordt zijn arbeid in den kerkeraad herdacht. Een schrijven van den Scriba Part. Synode voor kennisgeving aan genomen. Verzoek om afvaardiging Prov. verg. der Geref. Meisjesver. in Zeeland. Jeugdouder- lingen worden afgevaardigd. Een schrijven van de Commissie van Beheer. Een 3-tal steunaan vragen naar de Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvragen 2 doopaan- vragen toegestaan, 2 ingekomen attestaties aan vaard. Rapporten Rapport van de Commissie voor steunaanvragen, een bedrag van 31.24 wordt voor giften toegestaan. Commissie auto's voor ouden van dagen is nog niet gereed met haar rapport, evenzoo de Commissie voor plaatselijk Kerkblad. Br. Suurmond brengt rapport uit van de afvaardiging bij het afscheid van Ds. C. B. Bavinck te Souburg. Archivaris brengt rapport uit. Rondvraag. Diaconie vraagt zoo spoedig mo gelijk een extra collecte wordt toegestaan op 16 Juli a.s. Dankzegging. Sluiting. Vrijdag 14 Juli a.s. Sectie 20 Juli a.s. Smal 7 September a.s. breed. DE KERKERAAD. CORRESPONDENTIE. Tot 15 Juli a.s. kan het abonnementsgeld 2de halfjaar 1939 van de Zeeuwsche Kerkbode ge gireerd worden (gironummer: 42280). Na dien datum wordt met verhooging van 10 cent voor dispositiekosten gedisponeerd. De Administratie. Dood en Opstanding in het Oude Testament door Dr A. de Bondt. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Dr de Bondt schreef een dissertatie over het onderwerp ,,Wat leert het Oude Testament aangaande het leven na dit leven." Den inhoud daarvan verwerkte hij in een aantal lezingen voor een ontwikkelingscursus van Partimonium te Den Haag. Uit dit lezingen ontstond weer dit boek, dat dus, evenals die lezingen, populair gehou den is. We zijn dankbaar, dat Dr de Bondt dit boek schreef. Daarin worden verschillende belangrijke vragen behandeld, waaronder er zijn, die den laatsten tijd onderwerp van discussie uitmaakten en waarop het antwoord wordt gezocht door duidelijke verklaring van de Schrift. Zoo wordt hier dan ook de vraag besproken of het naar de Schrift is, te zeggen, dat de mensch bestaat uit lichaam en ziel en dat bij den dood van den geloovige het lichaam het graf ingaat, maar de ziel van stonde aan tot Christus haar Hoofd wordt opgenomen. De schrijver beant woordt die vraag dan bevestigend en brengt daarvoor sterke bewijzen bij. Er zijn drie hoofdstukken 1Leven en Dood in het Oude Testament 2. De doodenwereld 3. Opstanding en overwinning van den dood. Hartelijk bevelen we lezing en bestudeering aan. Exodus II door Dr W. H. Gispen. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Met dit nieuwe deeltje van de „Korte verkla ring der Heilige Schrift", waarin behandeld wordt Exodus 15:22 40:38, is de verklaring van het boek Exodus voltooid. Dit is zeker als een groote aanwinst te beschouwen. In de H.S. neemt het boek Exodus een bijzondere plaats in, waar het verhaalt van de uitleiding van Israël uit Egypte en de verbondssluiting bij Sinaï. Telken male wordt in de H.S. naar deze twee machtige gebeurtenissen teruggewezen en is het noodig dit tweede bijbelboek weer op te slaan om het juiste verband te leeren verstaan. In een belangrijke Inleiding handelt de schrijver over wat hij noemt A. „Het historisch kader", de stukken, waarin het geschiedverhaal wordt voortgezet en B. „De legale stukken". Hij geeft daarin ook een over Mozes, waarin hij be spreekt de opvattingen, die Mozes zien als een legendarische of mythische figuur en aantoont dat alleen de geloovige Schriftbeschouwing hem recht doet kennen. We danken Dr Gispen voor zijn arbeid, waar van door velen met vrucht gebruik zal worden gemaakt. I Kronieken door Dr A. van Selms. Uitg. J. B. Wolters, Groningen. Gelijk men weet gaf Prof. Dr A. Noordtzij in de „Korte Verklaring", die uitkomt bij Kok, een nieuwe vertaling en verklaring van de beide boe ken der Kronieken. In de Serie „Tekst en Uitleg" verscheen van de hand van Dr van Selms, nu verbonden aan het „Departement van Semitiese tale" aan de Universiteit van Pretoria, een deeltje over het eerste boek der Kronieken. Zij, die gelegenheid hebben tot breeder studie van dit boek, mogen niet verzuimen van dit, van wetenschappelijke studie getuigende afleggende, deeltje kennis te nemen. Dat de schrijver niet de Gereformeerde Schriftbeschouwing aanvaardt, is bekend en noopt tot het gebruik maken met oor deel des onderscheid ook op dit punt. De Utrechtsche Bondsdag 1939, Uitg. Geref. Jongelingsbond, Amersfoort. Op den laatsten Bondsdag van onze Geref. Jongelingsvereenigingen zijn weer veel kostelijke woorden gesproken en leerzame referaten gehou den. Gedachtig aan het „littera scripta manet" zijn al deze toespraken gedrukt en gebundeld uitgegeven. Nu kunnen ook allen, die niet die vergadering konden bijwonen, er kennis van nemen en die er wel waren kunnen nu nog eens rustig nalezen wat hun daar geboden werd. En dat was veel goeds. Bijzonder geslaagd dunkt ons wat gezegd werd over de vraag of de werkmethode intellec tualisme kweekt. We willen al onze jonge menschen ernstig op wekken dit alles te lezen en te herlezen. En ook de ouders zullen goed doen, wanneer ze zelf na lezen, wat hun kinderen op den bondsdag werd voorgehouden. Ze zullen dan zien, wat ook hun eigen roeping is en zich tot dankbaarheid ge noopt voelen voor wat in den arbeid der jeugd verenigingen hun, voor hun kinderen, geschon ken wordt, en in die dankbaarheid hun eigen roe ping t.o.z. van hun kinderen met blijdschap vol gen. Tractaten van het Geref. Tractaat- genootschap „Filippus". Uitg. J. B. van den Brink, Zutfen. Dit genootschap gaf weer een aantal goede tractaten uit, zeer geschikt voor verspreiding. Hier volgen enkele titelsleven zonder God, Kerkloos, reddend licht, de krachtproef. Deze zijn ook geïllustreerd met o.i. niet zeer geslaagde illustraties. Die bij „De krachtproef" lijkt veel op een puzzle. Verder nog genadebrood eten, afschaffing der slavernij, verzet uw zorgen enz. Hartelijk aanbevolen. Gezelle Meerburg's Christelijke Ka lender voor 1940. Uitg. D. H. Littooij Az„ Terneuzen. Reeds is weer de eerste helft van het jaar voorbij en zoo komen dan al de aankondigingen der kalenders voor het volgend jaar. Aan de bovengenoemde werken weer mee 12 Geref. predikanten R. E. v. Arkel, den Boeft, de Bondt, Buffinga, Deddens, Hamming, J. Hoek, Impeta, Keizer, Knoppers, Laarman en v. d. Woude. Het schild geeft een zoet plaatje met twee her ders, en een 20-tal schapen. Als premieboek zal verschijnen „Uw wil geschiede" van N. van Sil- levoldtHaase. Ons Blad, evangelisatie-maandblad voor jongens en meisjes. Uitg. Johs VlaanderenOldenzeel, Amsterdam-O. Aan dit maandblaadje werken mee F. Boom- sma, J. M. J. Brants, Dr W. G. Harrenstein, Mej. G. Ingwersen. De prijs is 0.60 per jaar. Bij meerdere exemplaren reductie in den prijs. Bo ven 50 ex. 1 cent per exemplaar. Voor kinderen bevattelijk en aantrekkelijk geschreven. Het Verbond der genade. Bij Uitg. Mij „De Graafschap" te Aalten zul len een dezer dagen verschijnen eenige geschrif ten van Ds W. H. v. d. Vegt over het Genade- verbond. Hiervan zal ongetwijfeld met veel be langstelling kennis genomen worden, daar de discussies zich al meer gaan toespitsen op de laatste argumenten. Met name het beroep op Calvijn is thans in het geding. Van een uitne mend Calvijnkenner als Ds v. d. Vegt, wiens be zonken beschouwingen zich kenmerken door groote klaarheid en betrouwbaarheid, is een waardevolle bijdrage voor deze discussie te ver wachten. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. COMITÉ VOOR DE LINNENKASTEN VOOR MAGALANG. PARAKAN-BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mevr. Kloet v. d. Worp te Renesse aan contr. 8.50. Namens het Comité, S. E. HEIJGOSLING A Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noordcrkcrk, Middelburg Adres voor geldzendingen Ds. A. C. Heij, giro nummer 169757, Koudekerke. Middelburg. In de Diaconale collecte werd gevon den een gift van 1.„voor de Zeeuwsche Beker", welk bedrag aan Ds. Koning werd doorgegeven. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. Middelburg. Getelde collecten Collecte Theologische School 144.59 Collecte Aflossing 141.60 Collecte voor de kerk 139.39 Kerkbussen 68.30 Huwelijkscollecte 7 Juni 29.17 In bovenstaande collecten bevond zich tevens nog een kwartje voor de Pinkstercollecte. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit een busje van broeder van Dijk 2.55 van br. A. 2.50 door tusschen- komst van br. Volmer 1.uit het busje van Jannie Kingmans 0.55 van de kinderen der Gravenstraat- school en Jopie en Jacob den Hollander een flinke zending zilverpapier. Mijn dank voor deze giften. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereniging „Febè" te St. Laurens vergadert D.V. 11 Juli a.s. des avonds 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Behandeld wordt„Wat Christus voor zijn volk doet na Zijn Hemelvaart" door zr. A. Koning-Koomans Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Kerkgesch. Schets 46. T. Looise. Maatsch. ond. Schets 16. B. en B. 24 April 1936. M. Harpe. Improviseeren A. Aarnoutse Ad. Reciteeren Jo Verhage Wd. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D. V. 13 Juli. O.T. Schets 31. „Jeftha", Neeltje Corbijn. Opvoedk. „De puberteitsleeftijd", B. en Bew. van 23 Sept., 7 Oct., 4 Nov. 1938, Suus Sanderse. Memoriseeren Nellie van Dort. Geref. Meisjesver. „Het ontluikend leven", St. Laurens Gew. Gesch. „De knecht van den hoofdman gene zen" door M. v. d. Bosse. Na de pauze Voordracht door J. Walraven. Verdere tijd voor den leider. Geref. Mcisjesvereeniging McisjesrocpingM'burg. Fietstocht op Donderdag 13 Juli. Vertrek van het Molenwater om half acht. RING VLISSINGEN. Donderdagavond a.s. 8 uur vergadering in het Jeugdgebouw te Vlissingen. Onderwerpen 1. Oorlog en Ethiek. 2. Onderbewuste leven. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 9 Juli, 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geloofsleer. „Het eeuwig leven" in te lei den door br. A. v. d. Broeke Wz. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. Het Bestuur. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudekerke. Bijb. Gesch. „De arbeiders in den wijngaard" door vr. D. Stroo. Vad. Gesch. „Karei V" door vr. J. Filius. Voordracht van A. van Hoeve. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. Les 162. „Bij Simon de Melaatsche", Matth. 26:616 door vr. Vermeulen. V. G. Les 16. „Onze bloeitijd" door vr. P. Vreeke. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De voetwassching" door vr. H. Man denmaker. Na de pauze vrije werkzaamheden. J. V. „Dr. Lützen WagenaarMiddelburg. Zondag 9 Juli 1939. G. G. 2526. „De rijke man en Lazarus", vr. L. Janse de Jonge. Varia vr. H. M. Kingmans. V. G. 7. „Partijschappen in de Middeleeuwen", vr. M. de Bruijn. Geref. Jongelingsvcreeniging „Herman Faukecl". G. B. Art. 33. „Van de Sacramenten", A. Jonkheer. V. G. 3. „De beteekenis der Gricksche- en Romein- schc wereldheerschappij" door vr. A. Joosse. ZONDAG 9 JULI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Emeritusfonds. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Dr. N. J. Hommes Noorderkerk 9.30 uur Dr. N. J. Hommes 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemulden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Cand. Pijlman Gapinge 9.30 uur Cand. G. Venema 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. G. Bouwmeester te Rotterdam. Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. van Andel te St. Pancras. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. J. Oranje te Paesens. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Cand. F. Pijlman Voorber. H. Av. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Ds. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Voorber. H. Av. Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur 2 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Leesdienst Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. G. Leene 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Voorber. H. Av. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Breskens 9.30 en 6.30 uur Cand. D. v. Swigchem te Middelburg. Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3