OFFICIEELE BERICHTEN. t f tt tt tf n f M PREDIKBEURTEN. 3. En daarmee wordt de overgang gemaakt tot het laatste puntDe School in de kerken geëerd. Zij heeft een eereplaats in onze Gereformeerde Kerken. Allereerst zij mij vergund te zeggen, dat al de Gereformeerde Kerken gezamenlijk daarin haar tegenwoordige eenheid moeten doen zien. Ds J. Gispen heeft bij zijn intrede in de toen nog gedeelde kerk van Groningen het kernach tige woord onomwonden gezegdik ken geen A voor een B, en geen B voor A. De tijd moet eindelijk eens voorbij zijn. dat in de kerken de School tot een voortdurend voor werp van strijd en oneenigheid wordt gemaakt. Bij velen, zoo zegt men, is de liefde voor de School verflauwd. Ik meen, dat wij dit ernstiger moeten zeggen bij meerderen is de liefde voor de School verflauwd, omdat de liefde voor onze kerken verminderde. Bij het jonge geslacht moet opgekweekt wor den de liefde voor de kerk, want als die liefde verflauwen gaat, dan zal ons kerkelijk leven, dat voor den bloei van ons geestelijk leven on misbaar is, nog meer veruitwendigen. Daarom, allen wier hart van liefde brandt voor het wel zijn der kerken, zij moeten hun eenheid doen zien, ook in het gezamenlijk ijveren voor het welzijn van de School. In onze tijden vol spanning wordt veel over spanning gevonden, die de krachten verslapt, terwijl juist grootere in-spanning vereischt is. Dat binde ook deze Schooldag ons op het hart, waar we iets mogen zien van den nauwen band tusschen school en kerken. En uitgaande van deze plaats zij door dit alles onze gehechtheid en liefde versterkt en onze strijdkracht verdubbeld, een geloofskracht, die met het oog op het welzijn van School en Ker ken, in warme liefde bidt Dat 's Heeren zegen op haar daal. Zijn kracht uit Zion haar bestraal Hij schiep 't heelal Zijn Naam ter eer, Looft, looft dan aller Heeren Heer. Het generaal appèl van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan. Naar wij vernemen zal Donderdag 3 Augustus in het Feyenoord Stadion te Rotterdam de N.C.R.V. haar 15-jarig bestaan vieren. Het com plete carillon van de beroemde Cuneratoren te Rhenen zal voor die gelegenheid speciaal naar Rotterdam vervoerd worden. Versterkt met acht groote luidklokken zal een groote muziekdemon- stratie gegeven worden. Een groot aantal mu ziekcorpsen zullen den samenzang begeleiden en een waar festival geven. De organisatie, om zooveel mogelijk deelne mers per spoor naar het Feyenoord Stadion te brengen, is in vollen gang. Tienduizenden men- schen worden met extra treinen direct naar het Feyenoord-station gebracht. De spoorwegen hebben zeer lage tarieven gesteld en hebben ook in dit geval weer blijk gegeven van commerci- eelen zin. Wij vernemen verder, dat in den middag een historisch spel gegeven zal worden, waarin Prins Willem I, de grondlegger van de volksvrijheid, en Marnix van St. Aldegonde de hoofdfiguren zijn. Onder leiding van de Heeren van Asch en Zuidmeer te Rotterdam oefenen duizend gym nasten. In kleurige costuums gestoken zullen zij ,en „Kleurenschouw" geven. K. B. S. L. S. De Quaestor van de Generale Synode van Amsterdam (1936) brengt ter kennis van de Ker ken en haar Deputaten, dat de rekening van ge noemde Synode op 1 Augustus a.s. zal worden afgesloten alle vorderingen moeten voor dien datum bij hem zijn ingekomen, terwijl hij tevens dringend verzoekt de nog achtergebleven stor tingen vóór dienzelfden termijn te doen plaats vinden. Na 1 Augustus zullen door hem geen betalingen meer worden gedaan, maar komen alle uitgaven op de rekening van de Synode van Sneek. De Quaestor v.n. K. DIJK. Giro-nummer van de Synode 293195. Zwolle. zegend. Zoo zag Steven het ook. Hij bouwde de pastorie voor dominé West woud, die inmiddels arriveerde en die vaak met hem in aanraking kwam, evenals de domineesche en haar dochter, benieuwd als deze waren naar de vordering van den bouw, op de voltooiing waarvan met verlangen werd gewacht. Want het ouderwetsche, ongeriefelijke huurhuis beviel ab soluut niet. Dominé Westwoud en de zijnen mochten den jongen, aardigen bouwer van hun nieuwe woning gaarne lijden. Er ontstond vriendschap. Die was van beteekenis voor Steven Laarman. Er ge schiedt in ons leven niets bij geval. Ha zegt de lezer en de lezeres, we komen er achter een jonge man en een huwbare dochter van dominé Westwoud, het komt „voor elkaar". Maar zij weten er niets van. Want Steven Laarman en de vroolijke Willy Westwoud werden heel geen paar. Er is niet het tiende deel van een seconde sprake van geweest. Zoo gaat het, als een lezer of lezeres fanta seert. VIII. Een dominé op „Levensstrijd". Jaap Verlare spande het paard voor den wa gen. Hij moest naar het land. De boer kwam naar buiten. Zijn gezicht stond op storm. Jaap zag het direct, maar hij veinsde het niet te zien. ,,'k Heb je wel duizendmaal gezegd, dat je dat gareel strakker moet aantrekken bulderde hij. De vergadering van de Kerken in de Classis Goes zal D.V. gehouden worden op 20 Juli 1939 te 1.30 uur te Goes. Stukken voor het agendum te zenden vóór 6 Juli 1939. Namens de roepende kerk van Driewegen, H. FRANSEN, Praeses. A. NIJSSE, Scriba. ZENDINGSDAG CLASSIS MIDDELBURG. Deputaten tot organisatie van een Classicalen Zendingsdag in de Classis Middelburg deelen voorloopig mede, dat D.V. een Zendingsdag zal worden gehouden op Zaterdag 15 Juli a.s., des middags 2.30 uur. Plaats van samenkomst zal dit maal zijn in de prachtige omgeving van het kas teel Westhove en wel op het Eilandje. Volgende week hopen wij nadere bizonderhe- den mee te deelen omtrent de sprekers, enz. Deze mededeeling dient om dien middag reeds in ge dachte te houden. Wij hopen, dat velen zich zul len opmaken om in die aantrekkelijke, schoone plaats te luisteren naar de sprekers, die voorne mens zijn onze Zendingsliefde te verwakkeren. Volgende week dus meer. Namens Deputaten, J. OLTHOFF, Secr. Terneuzen, 19 Juni 1939. Ontvangen de col lecten voor de Verstrooide Geref. in Indië van de Kerken in de classis Axel. Aardenburg 7.44 Axel 18.10 Hoek 8.63 Oostburg 10.71 Schoondijke 10.70 Terneuzen 21.94 Zaamslag 23.57. Totaal 101.09. L. MICHIELSEN, Correspondent. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag D.V. 29 Juni hoopt ondergetee- kende de gewone zitting te houden in de consis torie van de Noorderkerk voor het ontvangen en uitkeeren van de Emeritigelden, hierbij inbe grepen het bedrag van het Zendingsemeritaat, over het le kwartaal 1939/'40. Door de laatstgehouden Particuliere Synode is het Emeritibedrag voor onze Provincie vastge steld op 25.823.62. Hiervan betaalt de Classe 42 of 10.845.92 per jaar, d.i. per 3 maanden 2711.48. De bijdragen der kerken zijn per jaar pei 3 mnd Arnemuiden V/2% 488.06 122.02 Domburg V/2% 162.68 40.67 Gapinge V/2% 162.68 40.67 Grijpskerke 5 /o 542.28 135.57 Koudekerke 6/2% 704.98 176.24 Meliskerke 6 650.76 162.69 Middelburg 27 2928.36 732.09 Oostkapelle 4 O/ /O 433.84 108.46 O.enW.Souburg 9 °7 /O 976.12 244.03 Serooskerke 9 976.12 244.03 St. Laurens 4 433.84 108.46 Veere 4 433.84 108.46 Vlissingen 13 O/ /O 1409.96 352.49 V rouwenpolder 4 433.84 108.46 Westkapelle 1 108.44 n 27.11 Totaal 10845.80 ƒ2711.45 C. P. POUWER, Dep. Art. 13 K.O. Noordsingel 26. Giro 69059. DE ARBEID IN DA VOS. Het Comité Davos meldt ons Dezer dagen vergaderde ons Comité, op welke vergadering Ds. W. M. le Cointre, Geref. pre dikant te Bergen op Zoom, verslag uitbracht van den arbeid door hem in Davos verricht van 16 Mei tot 1 Juni j.l. Er werd in dien tijd drie maal gepreekt, op den Hemelvaartsdag, Zondag 21 Mei en op het Pinksterfeest. De kerkdiensten waren zeer druk bezocht. Ook werd nog een lezing gehouden over het Reclasseeringswerk. Door een en ander werd veel contact gekregen ook met patiënten van niet-Gereformeerden huize. In totaal werden een 75 patiënten bezocht, voornamelijk in het Neder- landsch Sanatorium, maar ook in de oogenkli niek „Guardaval". Voor de volledige medewer king van de zijde der betrokken autoriteiten kun nen wij ook nu niet anders dan erkentelijk zijn. Over den arbeid zelf kunnen wij uiteraard hier niet nader spreken, maar getuigd mag worden, dat die door de betrokenen ten eerste gewaar deerd werd. Men moet dat ook van nabij hebben Dat moest, Jaap wist het wel, bij „Bruin" niet bij „Maartje". En „Maartje" was er vóór. Maar Jaap had ervaring. En daarom zweeg hij en maakte het gareel losser. Onderweg zou hij het wel even veranderen. „Ben je stom geworden?" Job Louwerse was nog lang niet uitgeraasd. „Wat moet ik nou zeggen 't Is immers al ver anderd." Een gruwelijke vloek klonk over het erf van „Levensstrijd". „Veranderd. Veranderd", hoorde Louwerse. „Je moet het direct goed doen." Het geduld van Jaap was ten einde. „Het moet niet bij „Maartje" alleen bij „Bruin", zei hij kalm. „De boer weet dat wel." „Wou je mij nog tegenspreken ook?" Een vloek. „Nog één woord, man, en ik jaag je van het erf en je zet er geen voet weer op. Heb je dat begrepen Jaap - hij had een dergelijke bedreiging meer gehoord, maar de boer had die ten zijnen op zichte nooit uitgevoerd, al deed hij meestal, wat hij zeide wilde juist met heftige woorden re- pliceeren, toen hem een smeekende blik van Jane trof, die de herrie hoorend in het deurgat was gekomen. Haar vader had den rug naar haar gewend. Jaap begréép. En zweeg. „Nou, waarom zég je niets „En ik mag niks zeggen", vond Jaap, die eigen lijk wel had willen schaterlachen. Meteen sprong hij op den wagen, en reed het erf af. Jane kon nog net ijlings verdwijnen, zoo dat haar vader haar niet bemerkte. Stil ging zij aan haar werk, het hart vol ver- meegemaakt om te weten, hoezeer in zulke om standigheden de geestelijke verzorging op prijs wordt gesteld. Alleen maar (en onze menschen moeten dit weten) ons werk wordt bedreigd in zijn voort gang de penningmeester moest sombere klanken laten hooren over een aanmerkelijk tekort, waar door de uitzending van een tweeden predikant in dit jaar niet mogelijk zal zijn. Wij luiden dan ook bij deze de noodklok als iedere kerk maar één gulden voor dit werk bestemmen wilde, wa ren we gered, nu zijn er nog geen 300, die ons 'n gift zenden. Wij weten ook wel, dat er heel veel en steeds meer van onze Kerkeraden wordt gevraagd, maar meenen toch voor den arbeid onder onze patiënten in Davos met klem bij u te mogen aandringen. Mogen wij bij dezen ook een krachtig beroep doen op allen, die straks weer vacantie gaan hou den en dan op reis zullen gaan Gedenk dan degenen, die ook op reis gingen, maar niet ter ontspanning, maar om herstel te zoeken in het verre Davos. Zij moeten daarginds toch al zoo veel missen zonder een gave af, die uw reis- budget niet merkbaar bezwaren zal, waardoor gij de zoo noodige geestelijke verzorging van onze broeders en zusters daarginds mogelijk maakt. Wacht niet, maar zend nu terstond een gave aan den Penningmeester van ons Comité, den heer R. L. Haan, Petrus Campersingel 215 te Groningen, postrekening nr 134937. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Ontvangen met vriendelijken dank voor de Zending een gift van N.N. te Koudekerke a 2.50. En voor de Schoolzending van de kinderen der Chr. School te Koudekerke (hoofd J. C. Ruitenbeek) tien gulden. Ds. HEIJ. Middelburg. In de Diaconale collecte werden de volgende giften gevonden een bankbiljet van twintig gulden „Uit dankbaarheid", waarvan 7.50 voor de Kerk, 7.50 voor de Diaconie, 2.50 voor de Zen ding en 2.50 voor de Evangelisatie een bankbiljet van tien gulden „Van een onbekende", zijnde f 5. voor de Kerk en 5.voor de Diaconie. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit de Catcchisatiebussen 17.80; busje Jettie v. d. Klcijn 3.87; M. C. 200 centen Dames D. 0.50 Jo Ingelse 180 halve cen ten Jo Gast uit het busje f 1.35 collecte gehouden op de bruiloft van J. PouwerDavidse 8.dit ter navolging aanbevolen. Namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Gel. Bel. Art. 29. P. Huisman. Vrij onderw. Zending. C. Nieuwenhuize. Reciteeren M. Joziasse. Vrije bijdrage C. Simonse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Esther wordt Koningin", Esther 1 en 2 door Suus Vermeulen. Afdeeling II. B. G. „Het dochtertje van Jaïrus", Mattth. 9 18-26, Markus 5 22-43, Lukas 8 41-46 door Tannic Ingelse. Na de pauze reciteeren door Jannie Hamelink en Joes Verstraate. Afdeeling III A. B. G. „Het boek Job" door Jo Wattel. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. 29 JuniIn verband met de verjaardag van Prins Bernhard maar één inleiding, n.I. „De brief aan de Colossensen" door Mina Marijs. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Het groote Avondmaal" (19e jaargang no. 1) door Ettje Loodewijk. Na de pauze huishoudelijke besprekingen. Bijdrage Rie Kleijnenberg. driet en onrust. Het was nu weer al enkele maanden geleden, dat de begrafenisstoet van het erf van „Levens strijd" was gereden. Nog met geen enkel woord had Job Louwerse van zijn overleden vrouw ge waagd. Hij was voor Jane en Kees een volslagen raadsel. Als Jane moeder ter sprake bracht, sneed hij het gesprek onmiddellijk af, als wilde hij zonder woorden zeggen dood is dood. Norscher dan ooit was hij. Kees, die Jane ge heel in zijn vertrouwen had, was al eenige weken voornemens, met vader over zijn verhouding tot Kee Freeke te spreken. Op „Iepenhove" was hem dat ook min of meer te kennen gegeven. Maar Kees had den moed niet, hoewel Jane er toe aanspoorde, 't Was Kees, of het muurtje, dat er toch reeds stond tusschen vader en hem, tot een dikke, hooge muur was geworden. Om nooit over te kunnen komen De laatste week was er met vader heel geen land te bezeilen. Jane vroeg zich meermalen be zorgd af, of haar vader soms wist, of althans be greep, dat zij zoo nu en dan, inplaats van in de stad, een paar uren bij tante Marie was. Maar dan twijfelde zij daaraan. Vader was toch waar lijk niet de man, om dan te zwijgen. Hij zou het haar verbieden en daarmee basta. Had hij dan bemerkt, hoe zij 's avonds, na be trekkelijk vroeg goeden nacht te hebben ge- wenscht, nog een uurtje op haar kamertje bleef zitten lezen in het bijbeltje, haar door tante Marie gegeven en dat zij goed verstopte Ook dat was niet waarschijnlijk, want alweer vader zou er het zijne wel van zeggen met de noodige vloe ken er bij. (Wordt vervolgd) Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De voetwassching", vr. D. Dirks. Vad. Gesch. „Onze bloeitijd" IV door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Waaktdoor vr. P. Kole. Kerkgesch. „Augustinus en Pelagius", vr. J. Geldof. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". S. S. 26. „Het verbond met Abraham" door vr. P. de Schipper. M. O. 17. „Coöperatie" door vr. C. Sanderse. Nieuwe leden hartelijk welkom ZONDAG 25 JUNI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte tekort Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. IJ. K. Vellenga te Meppel. Ds. IJ. K. Vellenga Dr. N. J. Hommes Dr. N. J. Hommes Ds. IJ. K. Vellenga Leesdienst Ds. H. Scholing Leesdienst Ds. J. E. Visser 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 uur 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. 7 uur Ds. Hoekstra Rede Jeugdver. Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Cand. G. J. v. Kamp te Amsterdam. Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Ros te Krabbendijke. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Voorm. Bevest. Ambtsdragers en Op. Bel. Namiddag Afscheid. Veere 9.30 uur Ds. H. Scholing 2 uur Leesdienst Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. H. D. Drenth te Wassenaar. Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerlce 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 en 3 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 3 uur Leesdienst Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Leesdienst Borssele 9 en 2 uur Ds. G. Leene Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Cand. J. van der Bom te Amsterdam. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 9.30 uur Cand. W. C. P. den Boer te Zierikzee. Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Cand. Pijlman te Vlissingen. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Voormiddag Bed. H. Av. Namiddag Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. ADVERTENTIËN. Voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van deelneming tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, Behuwd- en Grootvader, den Edelachtbaren Heer JAC. LOUWERSE Wz„ Oud-Burgemeester der gemeente Vrouwepolder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid aan Dr. Frumau en de Familie Meijers. Namens de Familie, Wed. J. LOUWERSE-WONDERGEM. Gapinge, Juni 1939.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3