KERKNIEUWS. QFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. torisch opzicht ontzaglijk veel werk gedaan en heel veel nieuws aan het licht gekomen. De pa pyri hebben ons de Grieksche spreektaal leeren kennen en tal van woorden uit ons Nieuwe Tes tament beter doen verstaan. Bovendien is de wereld rondom het N. T. ons in veel rijker mate bekend geworden. Ook is onze taal drie eeuwen voortgeschreden. Tal van woorden hebben an dere beteekenis gekregen of zijn in onbruik ge raakt. Wanneer men nu eenige woorden in den bijbel door andere vervangt, krijgt men een nieu we lap op een oud kleed. Daarom werd als ideaal gesteld een nieuwe vertaling in de taal van onzen eigen tijd en naar den huidigen stand van het wetenschappelijk onderzoek. Het Bijbelgenootschap heeft deze zaak flink aangepakt en God heeft den arbeid voorspoedig doen voortgaan. De geheele vertaling van het N. T. is gereed gekomen en ook de vertaling van het O. T. begint te vorderen. Dit alles betreft den arbeid in het binnenland. Het Genootschap beseft echter, ook een roeping te hebben ten opzichte van onze Koloniën, opdat de heidenen in Oost- en West-Indië den bijbel in hun eigen taal kunnen lezen. Het drijft zelf geen zending, maar werkt krachtig mee in de voorziening van bijbels aan Indië en in de in- heemsche talen. En daarbij heeft het zich niet slechts bepaald tot het laten drukken wat als vertaalwerk door de Zendelingen werd aange boden. Er zijn mannen noodig, die vóórstudies hebben te maken in de vergelijkende taalweten schap en volkenkunde, om langs dien weg door te dringen in de techniek van de taal, waarin de bijbel vertaald zal worden. De Zendelingen zélf missen daartoe voldoenden tijd. Deze taalgeleer den behoeven echter niet het praktische Zen dingswerk te doen, doch kunnen al hun tijd aan de taalstudie geven en straks gewaardeerde raadslieden worden voor de Zendelingen op de Zendingsvelden. Het Bijbelgenootschap heeft nu jonge mannen, die voor dezen moeilijken arbeid de gaven hadden, als kweekelingen opgeleid en vroeger ook voor eigen rekening uitgezonden. Dit werd echter voor het Genootschap op den duur onmogelijk, zoodat het tegenwoordig alleen zorgt voor opleiding en toelage van deze Zende ling-taalgeleerden. Het prachtig werk van het Ned. Bijbel Ge nootschap verdient den steun van heel het Pro- testantsche volksdeel. In den laatsten tijd werden ook in Zeeland meer afdeelingen gesticht Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost b.v. werd vervan gen door niet minder dan drie afdeelingen Ter- neuzen c.a., Zaamslag c.a. en Axel c.a. De ver schillende terreinen konden nu intensiever bearbeid worden, zoodat het aantal leden en begunstigers reeds aanzienlijk is gestegen. In onze kerken konden echter nog meerderen het N. B. G. finantiëel steunen. A. B. W. M. KOK. AANGENOMEN NAAR Hoek Cand. F. Pijlman te Vlissingen. Sneek F. Guillaume te Klundert. BEDANKT VOOR Rotterdam-C. M. B. van 't Veer te Groningen. -Tijdens mijn verblijf in Amerika kwam van Chr. Ref. zijde tot mij het verzoek, in de Neder- landsche pers onderstaande mededeelingen te doen, die van belang zijn voor bezoekers van de wereldtentoonstelling te New-York. Aan dit verzoek voldoende, breng ik thans het volgende onder de aandacht van de lezers In de naaste omgeving van New-York zijn ver schillende kerken, waar de diensten worden ge houden in beide talen. Wij geven hier een lijst van deze kerken Chr. Ref. Church te Hoboken N.J., 310 Hud son St. (Ned. morgendienst). Northside Chr. erf. te Passaic N.J., hoek dienst). Myrtle Ave en Burgess Place (Ned. middag- First Chr. Ref. te Paterson N.J., 13 North Straight St. (Ned. middagdienst) Second Chr. Ref. te Paterson (Prospect Park) 337 North 11th St. (Ned. middagdienst). Prospect Park Chr. Ref. Paterson (Prospect Park), hoek North 7th St. en Farview Ave (Ned. morgendienst) Deze kerken zijn gemakkelijk per trein of bus te bereiken. Wie zich tot den dienst des Woords begeeft, zal naar de gewoonte der Amerikaan- sche Kerken, niet behoeven te zoeken naar een zitplaats. Ze zal hem, als vreemdeling, onmiddel lijk worden aangeboden. K. SCHILDER. Theologische-Hoogeschool-Dag. De Theologische Hoogeschool-dag zal dit jaar D.V. op 15 Juni te Kampen worden gehouden. Des avonds te voren zal te 7 uur in de Burgwal- kerk een bidstond worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds A. Wijngaarden van Groningen. Na afloop zullen de bezoekers van buiten worden ontvangen in de Aula der Theo logische Hoogeschool. De vergaderingen van den 15en zullen in de Burgwalkerk worden gehouden, onder leiding van Curator Ds N. Duursema. De morgenverga- dering zal aanvangen te kwart voor tien en om streeks twaalf uur eindigen. Het openingswoord zal worden gesproken door den Rector Prof. Dr J. Ridderbos. Daarna zal Ds R. Bakker van Rot terdam (Zending onder de Joden), eene rede houden over ,,De religieuze crisis in het heden- daagsche Jodendom". De middagvergadering zal aanvangen te twee uur. Hier hopen te spreken Prof. Dr F. W. Grosheide van Amsterdam (over ,,De beteekenis van het verleden") en Ds E. I. F. Nawijn van Apeldoorn (over „School en Kerken"). Wie logies begeert, zende tijdig bericht aan den pedel A. de Graaf, met opgaaf van het aan tal personen, en of het voor één of twee nachten wordt gewenscht. Voorts nog een belangrijk bericht over reis kosten. Het Comité van den Schooldag heeft zich in verbinding gesteld met de Directie van de Ne- derlandsche Spoorwegen. Als resultaat daarvan kan thans aan belang hebbenden worden bericht, dat de Directie der Spoorwegen bereid is gevonden, voor dezen Schooldag een bijzondere reductie op den prijs der Spoorkaartjes toe te staan. Deze verlaging bestaat voor retourkaarten voor de beide dagen in een reductie van ongeveer 33 Iedere bezoeker van den Schooldag uit welke plaats van ons land ook, die dit jaar naar Kam pen wil komen, en die gebruik wil maken van deze aanzienlijke verlaging, behoeft alleen een bewijskaart aan te vragen (adres J. H. Kok te Kampen) en deze bewijskaart te vertoonen aan het station waar de spoorkaart wordt gekocht. Op die bewijskaart wordt zonder meer de verla ging toegestaan. Ongetwijfeld zal deze extra verlaging van de reiskosten velen uiterst welkom zijn. De Commissie Ds H. H. SCHOEMAKERS, Voorzitter. J. H. KOK. Dr J. RIDDERBOS, Secretaris. Het studenten-corps der Theol. School te Kampen heeft met algemeene stemmen het vol gende besluit genomen Het corps Fides Quaerit Intellectum, vernomen hebbende het voorstel van de classis Assen, door gezonden aan de Particuliere Synode van Drente om aan de a.s. Generale Synode te verzoeken, het promotierecht aan de Theol. School te Kam pen toe te kennen, besluit met algemeene stem men de Generale Synode te verzoeken om met het oog op de zoo zeer gewenschte mogelijkheid van een volledige theologische studiegang aan de Theol. School te Kampen in overeenstemming met het beslotene op de Synode van Dordrecht 1893 aan deze School het promotierecht toe te kennen. Naar Amerika. Tournée van Prof. Dr G. Ch. Aalders. Prof. Dr G. Ch. Aalders, hoogleeraar in de Oud-Testamentische exegese aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, is 12 Mei j.l. van Rot terdam naar Amerika vertrokken, waar hij 19 Mei hoopt aan te komen. Prof. Aalders hoopt als afgevaardigde van de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken in Nederland daar de Ge nerale Synode der beide Gereformeerde kerk gemeenschappen bij te wonen (de Reformed Church in America, en de Christelijke Gerefor meerde Kerk van Noord-Amerika)Een Comité van ontvangst met o.a. als leden Dr Henry Beets en Prof. Dr M. J. Wijngaarden, werd gevormd. Voorts hoopt Prof. Aalders een serie lezingen te geven en in beide talen in verschillende kerken te preeken. De onderwerpen waarover Prof. Aalders spreekt, zijn „De visoenen van Daniël", „Het duizendjarig rijk", „De tegenwoordige stand van de Oud-Testamentische critiek" en „Het Joodsche probleem". Het program is reeds ontzaglijk vol. Prof. Aalders hoopt zijn tournée begin Juli te beëindigen en 3 Juli te New York weer scheep te gaan naar het vaderland. De classis Leiden der Geref. Kerken heeft besloten een verzoek te richten tot de Generale Synode te Sneek, om stappen te doen bij den Minister van Defensie, het aantal reserve-veld predikers zoodanig uit te willen breiden, dat in geval van mobilisatie een rouleeringssysteem worde toegepast. Hierdoor wordt tegemoet ge komen aan het bezwaar, dat predikanten al te langen tijd aan hun gemeente worden onttrokken. K. B. S. Wegens Predikantenvergadering deze maand geen Coetus Classis Middelburg. Middelburg. De Commissie van Beheer houdt zitting tot het in ontvangst nemen van vrijwillige bijdragen op Woensdag 7 Juni a. s. van 7.308.30 uur, Noorderkerk. De Secretaris. De kerken der Classis Middelburg, die de col lecte voor de Evangelisatie in België mij nog niet toezonden, worden verzocht dit zoo spoedig mo gelijk te willen doen. Het nummer van mijn post rekening is 356673. Oostkapelle. Ds. A. B. C. HOFLAND. Middelburg. Donderdag 8 Juni a.s. hoopt on- dergeteekende van 11 tot 12 uur aanwezig te zijn in de consistorie van de Noorderkerk. om de collecten voor de Evangelisatie in België in ont vangst te nemen. Verbetering. In de verantwoording an de collecten voor de Theologische Fader ije Universiteit stond abusievelijkArnemuiden 6.30. Dit moet zijn Arnemuiden 18.37. De Correspondent, R. v. d. WELLE, Noordweg 157. Gironummer 346169. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.) op Don derdag 1 Juni j.l. Opening met gebed en Schriftlezing. Vaststelling notulen vorige vergadering. Ingekomen Stukken o.a. Agendum Theologi sche Schooldag D.V. 15 Juni te Kampen. Agen dum Centr. Diaconale Conferentie D.V. 13 Sept. te Amsterdam. Agendum Particuliere Synode. Rapport Generale Synode over den arbeid onder de Zuiderzeewerkers. Kerkelijke stand nihil. Rapporten huisbezoek in 23 gezinnen. Br. Wondergem brengt gunstig verslag uit over zijn bezoek aan de M.V. „Sursum Corda". Rap port ziekenbezoek. Diaconale zaken. Rondvraag. Lezing Persverslag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. In Kuyper's lijn. Mij. werd toegezonden een boekje van Ds C. Vëenhof, Haarlem, In Kuyper's lijn. Uitgave Oosterbaan 6 Ie Cointre. Een mooi oriënteerend werkje. Duidelijk laat Ds Veenhof zien, dat de Calvinistische wijsbe geerte een behoefte is. Dat er om gebeden is. En dat het een Kuyperiaansche wijsbegeerte is. D.w.z. de grondlijnen, de ideeën zijn door Kuyper reeds uitgesproken. De verwerking van het ma teriaal geschiedt door de professoren Vollenho ven en Dooyeweerd. Het boekje is zoo geschreven, dat iedere leek dit begrijpen kan. Wie op de hoogte wil zijn van het belangrijke werk, dat verricht wordt door deze hoogleeraren, schaffe dit zeer goed- koope boekje aan. De Stuwdam. Geïllustreerd Christe lijk Familieweekblad. Een blad, dat we bij den voortduur meer gaan waardeeren. De foto's zijn geen plaatjes uit een „prentenkrant". Neen, men gevoelt, dat hier men- schen aan het werk zijn, die hun camera gebrui ken, zooals de schilder zijn penseel. Bovendien bevat dit tijdschrift tal van artike len, die het lezen waard zijn. Het is up to date en bevat een rustig-voornamen geest. Gaarne aanbevolen. Anne de Vries. Aflevering 4 en 5 van Groot vertelboek voor de Bijbelsche Geschiedenis. Kok, Kampen. Noodig is het niet veel van deze afleveringen te zeggen. Toch willen we opmerken, dat we uit ervaring weten, dat met klimmende belangstelling door de kleinen naar dit boek wordt gegrepen. Ouders bewijzen hun kinderen een dienst door dit mooie werk aan te schaffen. Groot vertelboek voor de Bijbelsche Geschiedenis door Anne de Vries. Af levering 3-4. Subliem werk. 'n Pracht gelegenheid voor ouders, om langzamerhand voor hun kleintjes een mooi werk aan te schaffen en voor ieder, die den Bijbel moet vertellen aan kinderen. Gaarne aanbevolen. Samen het leven in door Scheurer. Bottenburg N.V., Amsterdam. Dit is het derde boek van de hand van dezen bekwamen schrijver. Samen het leven in, is een mooi duidelijk boek. Hoewel in den regel derge lijke boeken meer bedoelen te zijn „good sellers" voor den uitgever, zoo staat dit werk op een ge heel ander peil en is de inhoud werkelijk waard gelezen te worden. Ook door onze rijpere jon gens en meisjes. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. COMITÉ VOOR DE LINNENKASTEN VOOR MAGELANG, PARAKAN-BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de Zendings- krans te Brouwershaven 17.gez. door Mej. J. L. Viergever, van Mevr. Pouwer, te Goes 106.50, zijnde de contr. uit Goes, 's-Heer Hendrikskinderen eni Kloetingë, van Mej. Joz. Francke de contr. uit Grijpskerke f 21. Namens hef Comité S. E. HEI]—GOSLINGA. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Adres voor geldzendingen Ds. A. C. Heij, giro nummer 169757, Koudekerke. Middelburg. Getelde collecten 2 collecten voor de kerk 314.56 Pinkstercollecte voor de Zending 278.06 Collecte voor de Rudolfstichting 139.15 Collecte bij de intrede van Dr. Hommes 42. Kerkbussen 48.52 Huwelijkscollecte 17 Mei 12.28 In deze collecten werd bovendien nog een bankbiljet van 10.aangetroffen, met het bijschrift „Voor Kerk en Armen". Aan den kassier van de Diaconie is inmiddels daarvan 5.ter hand gesteld. Met hartelijken dank. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Willem en Jaap Terpstra 450 halve centen door tusschenkomst van br. L. Tange van N.N. f 1.W. N. 0.25 voor de Pinkstercollecte. Door mij ontvangen van de fa milie W. eveneens voor de Pinkstercollecte 2. Voor al deze giften mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. V ERE E N I GIN GS LEVEN. Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Vrij ond. „Salomo" door A. Tevel Wd. Kerkgesch. Schets 14 door Jo Verhage. Reciteeren door G. Izeboud. Memoriseeren door Trui Aarnoutse Ad. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Ezra's Schriftgeleerden", Ezra 7 en 8 door Leuntje Joosse. Afdeeling II. B.G. „Jezus stilt de storm", Matth. 8 2327, Mark. 4:3541, Luk. 8:2225 door Jopie Kingmans. Vrije bijdrage door Ali van Aalst. Afdeeling III A. B. G. „Esther wordt koningin", Esther 1 en 2 door Greta de Jong. Bijdrage door Corrie Cornelisse. Afdeeling III B. „Terugkeer uit Babel", Ezra 1, 2 en 3, Mien de Kam Na de pauze een bijdrage van Janny Kingmans en Lenie Bijl. Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Vergadering 8 Juni. O. T. „Salomo" (No. 33 v. d. 16e jaargang), Willy de Wolf. A. R. „Provinciën en Gemeenten" (No. 40 v. d. 18e jaargang). Bijdrage Jeanne Slimmen. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Vergadering 8 Juni. N. T. „De rijke man en de arme Lararus" (18e jg. no. 44) door Corrie Wagenaar. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem de derde" (18e jg. no. 30) door Frans Pouwelse. Bijdrage van Corry Klercq. Geref. Meisjesver. MeisjesvreugdMiddelburg. Geloofsleer. Art. 8. „Dat God eenig is in wezen en nochtans in drie personen onderscheiden" (18 jaarg. No. 34) door Koos Dronkers. Letterkunde. „Jacqueline v. d. Waals", Toos Dekker Bijdrage door Laura de Vos. Gereformeerde Knapenvergadcring „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De gelijkenis van de bruiloft" door vr. U. Westerterp. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De gelijkenis van de bruiloft" door vr. P. Graafhuis. Vad. Gesch. „Onze bloeitijd" III door den leider. De J. V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 4 Juni. G. G. Onderw. 9. „Christus' discipelen" door vr. L. Riemens. V. G. Onderw. 23. „Revolutie in ons land" door vr. J. Walraven. Geref. Knapenvergadcring Benjaminte St. Laurens. Gew. Gesch. „Esther wordtt koningin" (Esther 1 en 2) door vr. W. Wattel. Na de pauze voor den leider. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. N. T. Schets 6. „Johannes de Dooper", J. Davidse. A. R. Artikel 12. „De grens der Overheidstaak" door vr. W. Walraven. Varia vr. A. Buijs. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. Zondag 4 Juni 1939. G. G. 23. „Verloren schaap enz.", vr. J. Tevel. V. G. 6. „Het Noorden in de Middeleeuwen", vr. E. Kögeler. Varia W. Dijke. ZONDAG 4 JUNI 1939. CLASSE MIDDELBURG Collecte Theol. Hoogeschool. Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes 6 uur Ds. A. H. Oussoren Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Voorber. H. Av. 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Dr. N. J. Hommes Woensdag 2.15 uur Huwelijksbevestiging Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Namiddag Voorber. H. Av. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. P. C. Jongbloed te Marken. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. C. de Kruijk te Kamerik. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema Voorber. H. Av. en Openb. Bel. 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. H. Drenth Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 uur Ds. H. Fransen 2 uur Ds. E. Beukema Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 uur Ds. E. Beukema 2.30 uur Ds. H. Fransen Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 6.30 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Hout? Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3