OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEUR TEN* 8. Behandeling van vraagpunten Ingekomen van br. ouderling Nienhuis uit Geldrop het vol gende „Het oordeel van de Conferentie wordt ge vraagd over het streven naar splitsing van groo- te(re) kerken, zóódanig, dat elk kerkgebouw het centrum wordt van een zelfstandige kerk daarbij lettende eenerzijds op den eisch van het begin sel (de Gereformeerde kerkidee en c.q. uitspra ken van de H. Schrift) en anderzijds op de eischen van de practijk (bearbeiding van en toezicht op de jeugd, de onderlinge band, beter kerkbezoek, grootere offerzin, meer con tact tusschen predikant en gemeente, bezwaren met betrekking tot de regeling der financieele verhouding, enzoovoort) 9. Rondvraag. 10. Sluiting. 5 uur. Dinsdag 13 Juni: Begroetingssamenkomst. Aan vang 8 uur n.m. Deze samenkomst wordt belegd door het Am- sterdamsch Comité van ouderlingen als Comité van ontvangst en zal een gezellig karakter dra gen. Adres voor logiesbr. J. H. Linschoten, Roelof Hartstraat 11, Amsterdam-Z. Woensdag 14 Juni: De Conferentiedag. Aan vang 10 uur (precies). 1Opening en openingswoord door den voor zitter. 2. Referaat van Dr B. Wielenga te Amster dam. Onderwerp „Kerk en Cultuur". 3. Bespreking van het referaat. 4. Pauze van 12.302 uur. Gemeenschappe lijke maaltijd 1.per persoon. Zij, die daar aan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Juni opgeven aan br. Linschoten te Amsterdam. Middagvergadering. Aanvang 2 uur. 5. Referaat van Prof. Dr K. Dijk, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. Onderwerp „De Kerkelijke bearbeiding van de jeugd in ver band met den invloed van de geestesrichtingen van onzen tijd". 6. Bespreking van dit referaat. 7. Rondvraag. 8. Sluiting (ongeveer 5 uur). „Wanneer ge eenigszins met het catechi satie-onderricht in aanraking komt, frappeert het u, dat, niettegenstaande er zoo veel gedrukte methodes in omloop zijn, menig predikant zijn eigen methode volgt. Als onderwijzers zoo deden op hun scholen, dan zou er heel wat over te doen zijn. Immers op de scholen is het de ge woonte, in het leerplan de gevolgde methode aan te geven en de man voor de klas houdt zich daaraan. Hij volgt zijn boekje. Maar de dominé doet in zeer veel gevallen anders. Hij geeft mis schien wel een catechisatieboek op, dat de cate chisanten zich hebben aan te schaffen, maar m plaats dit nu ook geheel het geestelijk eigendom van de leerlingen te maken, geeft hij een dictaat, dat er misschien parallel mee loopt, of ook het een-of-andere onderdeel meer uitwerkt. Ge vraagt u af, of de boekjes, die erkend bekwame catecheten in het licht gegeven hebben, dan nog zooveel onvolkomenheden bevatten, dat er nood- wending een dictaat aan moet worden toege voegd. Ik weet wel, dat we buiten de Catechismus geen officieel kerkelijk leerboek hebben. De po gingen, om door een „prijsvraag" een geschikt boek te verkrijgen, dat door de Synode kon wor den aanvaard, hebben schipbreuk geleden. Of er op den duur toch nog een zoodanig catechisatie- boek verschijnen zal, is een vraag, die ik niet kan beantwoorden. Maar ik weet zeker, dat ook dan, naast dit bijna-ideale leerboek, de dictaten zouden blijven „bloeien". Mij lijkt dit niet gewenscht. Zijn er in zulk een boek leemten, dan is er wel een weg, om in een herdruk die aan te doen vullen. Maar het boek zal, naar verwacht mag worden, een geheel van feiten en beschouwingen bevatten, waarvan het memoriseeren de catechisatiejaren niet onaardig vult. Onnoodig, daaraan nog een dictaat ten over vloede toe te voegen. Zijn de boekjes met wit doorschoten, dan kan op het blanco-blaadje eventueel even worden aangeteekend een naam, die toevallig ter sprake kwam, een verklaring van een woord of zin, een verwijzing naar de Heilige Schrift, een historisch feit. Maar dit is voldoende. Het bezwaar, dat tegen de dictaten met recht kan worden ingebracht is, dat het uur, voor het systematische onderwijs in de religie bestemd, voor een belangrijk deel aan opschrij - ven wordt besteed. Daar zijn ook nog een aantal moeielijke scribenten onder de leerlingen, die óf maar niet opschrijven, óf met een verschrikkelijk stel fouten. Voor hen is het systeem, dat aan de hooge scholen inhaerent is, en wèlonderlegde studenten veronderstelt, zeker niet geschikt. Maar ook voor de meer-geletterde catechisan ten is de tijd, aan 't dicteeren besteed, niet zoo geestelijk-productief als het simpele uur van on derricht wel vereischt. Ik stel me voor, dat na het constateeren, dat de catechisanten inderdaad de stof, die bestu deerd moet worden, onder de knie hebben, de resteerende tijd besteed wordt aan de uiteenzet ting en verklaring van wat nu aan de orde moet komen. In het leerboek staat gedrukt, wat hier van gememoriseerd zal moeten worden in be knopte, duidelijke vorm, en daarop is het onder wijs van den catecheet ingesteld. Dus is de sa menvatting gegeven en is het onnoodig, aan het opschrijven een kwartier of meer tijd te besteden. Het is voor den predikant moeielijker, maar voor de groei der gemeente vruchtbaarder en dies uit- nemender." (Geref. Kerkbl. N. Br. en Limb.) K.B. S. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Woensdag 31 Mei, 7.30 uur, Hofpleinkerk. De Secretaris. Evangelisatie in de Classis Middelburg. Donderdag 4 Mei j.l. is een vergadering ge houden onder leiding van Ds. G. Smeenk van Vlissingen in de consistorie Hofpleinkerk te Mid delburg, waar afgevaardigden van bestaande Evangelisatie-Commissies en Kerkeraden aanwe zig waren om te komen tot nauwere samenwer king en meer onderling contact, dan tot dusver bestond, in het zóó noodige Evangelisatiewerk in onze Classis. Deze vergadering was belegd naar den wensch van de Classis Middelburg, om deze te zoeken samenwerking in meer concrete vorm te bewerk stelligen. Als zoodanig is deze vergadering uit nemend geslaagd, want de aanwezige broeders waren allen overtuigd, dat meerdere samenwer king gewenscht is en dat daartoe kringvorming noodzakelijk is, waartoe dan ook in beginsel is besloten. Vrijdagavond 26 Mei (van avond) is om 7 uur een tweede vergadering belegd in dezelfde con sistorie, waar getracht zal worden de kringvor ming definitief te doen worden. Alle kerken zijn uitgenoodigd om hieraan mede te werken. Te vens zal Cand. F. Pijlman, hulpprediker te Vlis singen, daar een inleiding houden „Hoe krijgen wij contact met de menschen Stelle de Heere ook deze pogingen, om Zijn Koninkrijk uit te breiden, tot een rijken zegen Voor de vergadering, H. SCHOLING, Assessor. Auto-Commissie Middelburg. De Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Middelburg overweegt de mogelijkheid om hen, die wegens lichamelijke zwakte niet of slechts zelden ter kerk kunnen komen, daartoe door middel van een „auto-dienst" in de gelegenheid te stellen, hetzij geregeld (eiken Zondag) of periodiek. Die brs en zrs, die eventueel voor afhaling in aanmerking wenschen te komen, worden ver zocht hun verlangen vóór 1 Juni te kennen te geven aan br. P. van Sluijs, Noordsingel 36 of Winkel Vlasmarkt. Namens de Auto-Commissie, P. VAN SLUIJS. Middelburg. Ontvangen voor de Hulpbehoe vende Kerken in de ProvincieArnemuiden 20.92 Domburg nihil Gapinge 5.28; Grijps- kerke 19.85 Koudekerke 22.68 St. Laurens ƒ14.44; Meliskerke 20.70; Middelburg 111.56; Öostkapelle 11.75 Serooskerke 22.60 Sou burg 38.79 Veere 10.74 Vlissingen nihil Vrouwenpolder 11.91 Westkapelle 3.95. R. v. d. WELLE. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.) op Vrij dag 19 Mei j.l. Opening met gebed en Schriftlezing. Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Ingekomen Stukken, w.o. Agenda Provinciale Diaconale Conferentie D.V. 7 Juni. Rapport huisbezoek gedaan in 30 gezinnen. De brs Verton en Jobse doen verslag van de Classicale vergadering, gehouden 9 Mei. Kerkelijke stand. Overleden Elizabeth Sturm, geb. Houmes idem Johannes Wondergem Janz. Vertrokken met doopattest naar Nijmegen Ja kobus de Visser Abrz. Ingekomen met attestatie van Vrouwepolder Johanna Wattel Sd. Sencura Morum externa en interna. Diaconale zaken, geene. Rondvraag. Lezing Persverslag. Dankzegging. Sluiting. DE SCRIBA. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal, gehouden 25 Mei 1939. Aanwezig 24 broeders. Praeses Ds. A. H. Oussoren. Zingen Ps. 100 1; lezen Joël 2 2332; gebed. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Van de Generale Synode, betreffende het verstrekken van rapporten. b. Van overlijden van één dooplid. c. Van de Centrale Commissie voor Ouder lingen-conferenties. d. Van de Gereformeerde Kerk van Koude kerke. e. Een broeder onttrekt zich aan de kerk. Een schrijven van een broeder wordt door gezonden naar de Commissie van Beheer. g. Een schrijven van de Centrale Evangeli satie Commissie wordt gunstig ontvangen. Commissie voor doopaanvragen enz. Ingeko men 2 attestaties. Aangevraagd 3 attestaties 3 doopaanvragen. Sectie I en II hebben geen rapporten. Een voorstel, inhoudend, dat onze beide pre dikanten op één Zondag tweemaal dezelfde vrije stof en dezelfde catechismus preeken naar toer beurt, beginnend met September a.s., wordt aan genomen. De regeling van den derden dienst wordt in handen gesteld van de beide Scriba's. Censuurgevallen worden behandeld. De vacantie-Zondagen van onze predikanten worden geregeld. De kerkeraad zal zich op de receptie van den Heer Burgemeester doen vertegenwoordigen. Ds. Oussoren rapporteert over het bezoek der catechisaties. Dr. Hommes wordt benoemd tot Voorzitter der Centrale Evangelisatie-Commissie. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. 8 Juni a.s. Breed, 15 Juni Sectie, 22 Juni Smal. DE KERKERAAD. Practische zielszorg door Dr. G. Bril- lenburg Wurth. J. H. Kok N.V. te Kampen. We willen met onze aankondiging van dit boek niet wachten totdat we gelegenheid hadden het geheel door te lezen, omdat we zoo spoedig mogelijk daarop de aandacht willen vestigen en het warm aanbevelen. In wat we al lazen vinden we daartoe voldoenden grond. Dr. Wurth deed een goed werk met ons deze vrucht van zijn studie aan te bieden. Aan goede voorlichting bij de zielszorg is groote behoefte, en zoo heel veel is op dit terrein niet verschenen, dat althans het geheel overziet én de deelen. Dat dit hier wel geschiedt, moge blijken uit een opgave van den inhoud. Na een historisch deel, volgt een principieel en nog een practisch deel. Het laatste is verreweg het uitvoerigst en is alleen zoo groot als de beide vorige. In dat practische deel wordt gehandeld over zielszorg in verband met twijfel, met zonde, met ziekte, met levensmoeilijkheden. Een slotparagraaf spreekt over zielszorg aan eigen ziel. Bijzonder leerzaam is ook 7 uit het tweede deel over Christelijke zielszorg en moderne psychanalyse. Niemand meene, dat dit een boek zou zijn al leen voor predikanten en ouderlingen. De schrij ver stelt zich als lezers voor allen die, in wat voor functie ook, met menschen in aanraking ko men en aan menschenzielen hebben te arbeiden, dus ook doktoren, verpleegsters, jeugdleiders enz. Een enkel citaat geven we uit het tweede deel, het subject der zielszorg, over de beteekenis der gave van het luisteren. „Voor veler besef is spreken met anderen moeilijk, maar naar anderen luisteren, dat schijnt niets te beteekenen. Toch is het in werkelijkheid zoo niet. Naar anderen luisteren is zeker niet minder moeilijk dan met hen spreken. Daar heb ben vele zielen zoo sterke behoefte aan eens stil aangehoord te worden, zich eens geheel en al te mogen en te kunnen uitspreken. En het is mee de zeer belangrijke taak van den zielszorger hun daarvoor de gelegenheid te geven." Dit is wel heel juist gezien. Hartelijk bevelen we dan dit boek aan. Handboek ten dienste van de Geref. Kerken in Ned. Indië 1939 adres voor Nederland de heer J. J. Kraan, Loos- duinsche kade 11, 's-Gravenhage. 't Is een genot dit handboek eens door te bla deren en kennis te nemen van den stand van het Gereformeerd kerkelijk leven in ons Indië. Dan blijkt, dat er rijke stof is tot dankbaarheid. Er zijn 11 kerken met 13 predikanten. Ban doeng, Batavia en Soerabaja hebben 2 predikan ten, Magelang is vacant. Voor Batavia is dan de hulpprediker Cand. M. van den Bosch ook als predikant gerekend. Op 1 Jan. 1939 bedroeg het totaal aantal leden 5937, dat is 369 meer dan op 1 Jan. '38 en hier is dan een verblijdende toe name. In het Overzicht wordt gezegd, dat nu de Ge reformeerde Kerken geheel Indië bestrijken en elk kerklid, in welk afgelegen oord ook wonend, bereikt wordt, terwijl ook het kringleven meer en meer tot ontplooiing komt. De kerken van Bandoeng, Djokja en Magelang werken samen voor den arbeid onder de Chi- neezen. Als het vertrek van Ds. Merkelijn wordt ver meld, wordt er bijgevoegd Diens zwanenzang op de Algemeene vergadering was niet alleen een terugblik, maar veel meer een program van actie: niemand die den indruk kreeg, dat hij zich reeds uit het Zendingsharnas losgespte. Opgenomen zijn de acta van de vergadering der Classis Batavia op 2729 Juni 1938 met het woord door Ds. Jonkhof gesproken in den daar aan voorafgaanden bidstond. Men vindt hier een alfabetische lijst van alle leden met hun adres. We misten daarin bekende namen. Dat zal wel zóó moeten worden ver klaard, dat deze leden zich hebben aangesloten bij de Javaansche kerk. Dan zou toch wel ge wenscht zijn, ook die namen op te geven en er dan bij te vermelden, als bijv. op bl. 54, dat ze lid waren van de Javaansche kerk. Zoo alleen is er van uit Holland controle mogelijk voor wie het handboek raadpleegt. We zouden nog wel een en ander uit dit handboek willen releveeren, maar dat zou te veel plaatsruimte vragen. Wie zich op de hoogte wil stellen van het Indisch Geref. kerkelijk leven, bestelle dit boek aan het hierboven aangegeven adres. Men heeft het dan voor 1.plus de porto voor de toezending. HEIJ. De Meester in het Koninkrijk door Dr Adolf Maurer. Uitgeversmij. „Holland", Amsterdam. Geautoriseerde vertaling van F. van Dijk naar de Duitsche uit gave „Sonntagmorgen". Dr Adolf Maurer is voor theologen geen on bekende. In dit werk heeft hij tal van korte me ditaties gegeven, die pakkend, mooi kort en krachtig zijn. Het is een boek, dat ons allen iets te zeggen heeft. Niet alleen maar voor theologen en gestudeerden, maar voor boeren, arbeiders, zakenmenschen iedereen. Men komt er vanzelf toe, om bij het lezen van dit werk telkens op te houden, zóó frappant mooi zijn telkens de ge dachten. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een bankbiljet van tien gulden als bijdrage voor de Kerk, welk bedrag door den betrokken boekhouder in dank werd geaccepteerd. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Gironummer 329748. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Adrie, Rie, Jan, Her- mientje en Willy Tevel 210 halve centen uit het busje van Jannie de Schipper 9.05. Voor al deze giften mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Middelburg. Voor de ontvangen kleeding van Mevr. S. en de fam. M. onzen hartelijken dank. Namens de Evang. Commissie, ...Molstraat 14. KORTEKNIE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesver. ,,Het ontluikend leven", St. Laurens Gew. Gesch. „Genezing van een melaatsche en ge raakte" door Maatje Visser. Na de pauze voordracht door Betsie Volmer. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 1 Juni. N. T. Schets 4. „De wereld en het kind Jezus, Adri Davidse. M. O. „Boeken en bladen", No. 42 B.B. 1939, C. Sanderse. Bijdrage Suus Sanderse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Geen vergadering. Geref. Knapenv erg ader ing „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De terugkeer uit Babel", Ezra 1, 2 en 3 door vr. J. Dingemanse. Na de pauze voor den leider. De J.V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 28 Mei. Gel. Bel. Art. 36. „Van het ambt der Overheid" door vr. L. v. d. Broeke. Zending door vr. L. Davidse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Ethiek. Schets 16. „Het 8e gebod", vr. J. van Sluijs. M. O. Schets 19. „Het Verzekeringswezen" door vr. J. Looise. Varia door vr. A. Buijs. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Zaterdag 27 Mei geen vergadering. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De slechte arbeiders in den wijngaard" door vr. E. Adriaanse. Kerkgesch. „Dwalingen" door vr. J. Hoek. RING VLISSINGEN. Vergadering op Donderdag 1 Juni a.s., des avonds 8 uur te Meliskerke (consistorie Geref. Kerk). 1. „Oecumenische beweging" (zie voor lectuur J. B. jrg. 49, no. 33-37 en 40-45). 2. „Behandeling Vad. Gesch. op de J. V." (zie voor schets en lectuur J. B. pag. 48 bl. 76). voor schets en lectuur J. B. jrg. 48, blz. 76.) ZONDAG 28 EN MAANDAG 29 MEI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Pinkstercollecte. Hofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes 2 uur Dr. N. J. Hommes 6 uur Ds. A. H. Oussoren Maandag 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. C. B. Bavinck Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Öostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. J. L. Schouten te Arnhem. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Nam. Voorber. H. Av. en Openb. Bel. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Maandag 9.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 10 uur Ds. F. J. v. d. Ende Bed. H. Av. 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 uur 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoclstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Cand. D. Wijnbeek te Amsterdam. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. L. J. Allaart te Voorburg. Maandag 9.30 uur Ds. L. J. Allaart Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholcn 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Maandag 10 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 6.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Hoek 9.30 en 2 uur Cand. D. van Swigchem te Middelburg. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. D. de Vries Nam. Openb. Bel. en Voorber. H. Av. Maandag 10 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houtz Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3