OFFICIEELE BERICHTEN^ INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. Kent iemand in ons dialect, dat op een oer oude taal teruggaat, zulke uitdrukkingen, laat hij het eens zeggen. Maar in elk geval is 't goed te weten wat ons Formulier eigenlijk bedoelt. (Kerkbl. voor Dr. en Ov.) Dr. I. K. B. S. KORT VERSLAG van de voortgzette ver gadering der Classis Goes op Donder dag 11 Mei 1939. 1. De Praeses Ds. M. P. van Dijk opent de vergadering, laat zingen Ps. 118: 1, leest 1 Cor. 3 en gaat voor in gebed. 2. Ingekomen is een schrijven van den ker- keraad van Goes, waarin hij meedeelt zich niet voor onbepaalden tijd garant te kunnen stellen voor een vastgesteld bedrag te steunen voor de kerk van 's-Gravenpolder, om te komen tot het beroepen van een eigen predikant. Aan Deputaten voor Hulpbehoevende Kerken wordt opgedragen, om te onderzoeken, of er wel licht nog andere mogelijkheden zijn. Vervolgens is ingekomen een bericht van vijf leden van de kerk van Goes met de mededeeling geen prijs meer te stellen op een verdere behan deling van hun ter vorige vergadering bij de Clas sis ingediend bezwaarschrift. De commissie voor onderzoek wordt gedé- chargeerd. Ds. A. Scheele leest namens de commissie ad hoe een nadere toelichting voor, bestemd voor de e.k. Particuliere Synode, ter verklaring van het vroeger genomen besluit inzake het ontvan gen van gelden uit Burgerlijke armbesturen, wel ke beschikken over historisch geworden goede ren. 3. Rondvraag wordt gehouden. 4. Ds. G. van Heiningen gaat voor in dank gebed. Op last der Classis, Ds. H. FRANSEN, h.t. Scriba II. St. Laurens. VERGADERING van den Kerkeraad, gehouden op 16 Mei 1939. Afwezig br. Simonse, wegens ongesteldheid. Voorzitter Ds. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Verzoek om steun van de Geref. Kerk te Tijnje (Friesland Z. O. hoe). Afgewezen (zonder advies Pat. Synode). 2. Idem van de Geref. Kerk te Halle in Gelderland. (Wordt aan voldaan.) Rapportena. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit van dien arbeid, b. Classicale zaken. Br. Boon brengt verslag uit van de laatst gehouden Classisvergadering. Br. Koole van de intrede van Dr. Hommes te Middelburg, c. Ver- eenigingen. Br. Vogel brengt verslag uit van be zoek aan de J. V. d. Huisbezoek. Brs ouderlingen brengen verslag uit van een aantal bezoeken, e. Diaconale zaken. Diakenen brengen verslag uit van hun arbeid. Kerkelijke stand. Huwelijksbevestiging aange vraagd door L. W. Kingmans en L. Wattel. In gekomen van Breda zr. P. Boon. Attestatie aan gevraagd naar Middelburg zr. L. Wattel. Rondvraag. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Theologische Hoogeschool te Kampen. Met groote dankbaarheid maak ik melding van de ontvangst van de contributies uit Middelburg. De opbrengst hiervan is juist verdubbeld. Het vorig jaar was het 94.50, nu 189.Het Comité, dat aldaar is opgericht, laat dus reeds vruchten zien van zijn arbeid. Naar ik verneem, is nog een groot gedeelte van de gemeente niet bezocht kunnen worden, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat het volgend jaar Middelburg de contributies weder verdubbeld Nogmaals vrien delijk dank. Het vorig jaar ontving ik totaal uit de Classis 508.40, nu 614.40. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 19 Mei 1939. KORT VERSLAG van de vergadering van de Geref. Kerken in de Classis Zierik- zee, gehouden 3 Mei 1939 in de consis torie van de Geref. Kerk te Zierikzee. Art. 1. Dr. L. van Lonkhuijzen opent de ver gadering namens de roepende kerk van Zierik zee, laat zingen Ps. 133: 1, leest Psalm 133 en gaat voor in gebed. Art. 2. De kerk van Kamperland ziet de cre- dentiebrieven na. Alle kerken blijken wettig ver tegenwoordigd. De kerken van Haamstede en Oosterland hebben instructies. Art. 3. Het Moderamen neemt plaatsDs. H. Veenstra, Praeses Ds. A. J. van Sluijs, Scri ba Ds. J. P. linger, Assessor. Art. 4. De Praeses heet allen welkom, in het bijzonder de deputaten ad Art. 49 en Ds. H. Venema, die voor het eerst als afgevaardigde ter vergadering is. De Praeses feliciteert Dr. van Lonkhuijzen met zijn 1.1. gevierde 40-jarige ambtsjubileum en Ds. Mulder met zijn beroep naar de kerk van Giesen- damNeder-Hardinxveld. Art. 5. Op verzoek wordt de emeritaatsaan- vrage van Dr. van Lonkhuijzen het eerst behan deld. Besloten wordt met advies van de Deputa ten ad Art. 49 Dr. van Lonkhuijzen met ingang van 1 Sept. 1939 eervol emeritaat te verleenen. De Praeses spreekt Dr. van Lonkhuijzen toe in verband met diens vertrek uit de Classis en brengt hem namens de Classis dank voor het vele, dat hij voor het welzijn der kerken in de Classis heeft mogen doen. Namens de Deputaten der Provincie spreekt Ds. Ie Cointre Dr. van Lonkhuijzen toe in ver band met diens arbeid in het midden van de ker ken der provincie Zeeland, waarbij hij getuigt van Dr. van Lonkhuijzen's rijke verdiensten. Br. Bij de Vaate, afgevaardigde van de kerk van Zierikzee, dankt de Classis en brs. Deputa ten voor de medewerking bij de emeriteering van Dr. van Lonkhuijzen. Art. 6. De notulen der vorige vergadering worden door Ds. Mulder (Scriba der vorige ver gadering) gelezen, waarna ze behoudens enkele kleine wijzigingen worden vastgesteld en getee- kend. Art. 7. Ingekomen Stukken 1. Schrijven van de Classis Appingedam, be richtende de afzetting van Ds. S. P. Goossens, Miss. predikant. Met leedwezen wordt hiervan kennis genomen. 2. Schrijven van de kerk van Sneek (roepen de kerk), berichtende het voornemen der Geref. Kerken om in Augustus van dit jaar in Generale Synode samen te komen te Sneek. 3. Circulaire Comité „Overvloed van werk en werkkrachten in de Geref. Kerken", waarin aan de kerken der Classis gevraagd wordt dit werk te steunen. Besloten wordt een schrijven te richten aan de komende Generale Synode met het verzoek, om dezen arbeid in kerkelijke banen te leiden, en van dit schrijven ook mededeeling te doen aan genoemd Comité. Art. 8. Instructies 1. Haamstede vraagt ontslagbrief voor haar predikant Ds. J. M. Mulder. In aansluiting hier aan wordt Ds. Vogelaar door de Classis aange wezen als consulent van Haamstede. 2. Oosterland vraagt om de jaarlijksche steun, hetgeen wordt toegestaan. Verder vraagt deze kerk om advies. De betreffende zaak zal onder zocht worden door een commissie, bestaande uit de brs Ds. Venema, Ds. Meester en W. v. Dijke van Nieuwerkerk. Art. 9. Ds. Venema wordt bij de komende vacature te Zierikzee als consulent aangewezen. Art. 10. De begrooting wordt op voorstel van den Questor vastgesteld op 150. Art. 11. Rapporten: 1. Ds. Mulder brengt rapport uit als Depu- taat voor de Hulpbehoevende Kerken in de Classis. Wegens tekort zal er voor dit doel een derde jaarlijksche collecte gehouden worden. Gevraagd wordt deze in Juli te doen plaats hebben. Als opvolger van Ds. Mulder wordt aange wezen Ds. Unger. 2. Ds. Unger brengt rapport uit over zijn vertegenwoordiging der Classis bij de intrede van Ds. Venema te Nieuwerkerk. 3. Ds. van Sluijs idem bij de intrede te Oos terland. 4. Ds. Vogelaar rapporteert over de Zending. Door hem wordt aangedrongen de collecten meer tijdig op te zenden, volgens het rooster. De kerken antwoorden op het hun door den Zendingsdeputaat toegezonden schrijven inzake de eventueele beroeping van een tweeden Miss. predikant te Magelang. 5. De kerk van Brouwershaven heeft de boe ken van den Questor en den Zendingsdeputaat nagezien en in orde bevonden. 6. Ds. Unger rapporteert namens de Classi cale Evangelisatie-commissie. De steunaanvrage aan de Part. Synode wordt door de Classis on dersteund. Dr. van Lonkhuijzen brengt namens de Chr. school te Moriaanshoofd een aanvrage om steun ter Classis. Wordt toegestaan. Ds. Linger brengt een voorstel van de Evang. Commissie ter tafel om den arbeid dezer Com missie te reorganiseeren. Wordt aangenomen. Tot opvolger van Dr. van Lonkhuijzen als Classicaal dep. voor de Evang. bij de Part. Sy node wordt aangewezen Ds. van Sluijs. Art. 12. Ds. A. Merkelijn komt ter vergade ring en wordt door den Praeses welkom gehee- ten. Eveneens Ds. Hoek, aan wien adviseerende stem wordt verleend. Art. 13. Ds. Merkelijn spreekt over de Zen- dingsarbeid te Magelang, om de hooge noodza kelijkheid aan te toonen van een tweeden Miss. predikant. Verschillende aan hem gestelde vragen worden daarna nog door hem beantwoord. Art. 14. Voorstel Kamperland inzake een toevoeging aan Art. 47 en 50 der K.O. (afvaar diging naar de meerdere vergaderingen). Gewij zigd wordt dit voorstel aangenomen en zal aldus doorgezonden worden naar de Part. Synode. Art. 15. Benoemd tot afgevaardigden naar de Part. Synode Primi pred. Ds. J. Meester en Ds. J. B. Vogelaar sec. pred. Ds. J. P. Unger en Ds. A. J. van Sluijs. Primi ouderl. de brs W. van Dijke van Nieuwerkerk en G. M. Bij de Vaate van Zierikzee sec. ouderl. de brs W. Rogge band van Brouwershaven en J. Boot van Wisse- kerke. Art. 16. Rondvraag naar Art. 41 K.O. De kerk van Zonnemaire vraagt advies inzake eenige tuchtgevallen, hetgeen gegeven wordt. Art. 17. De kerk van Geersdijk vraagt één vacaturebeurt. De kerk van Zierikzee vraagt eveneens één vacaturebeurt. De wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat ook Ds. Venema in de Classis vacaturebeurten vervullen zal. De kerkeraden van Nieuwerkerk en Oosterland zullen dit in overweging nemen. Art. 18. Algemeene rondvraag. Ds. Meester deelt mede, dat de bijdrage voor de geestelijke verzorging van militairen voor 1939 2 cent per hoofd bedraagt. De kerk van Zonne maire zal het kasboek nazien. Ds. Mulder stelt voor de door Ds. Meester in de Zeeuwsche Kerkbode geplaatste artikelen over de Chr. Geref. Kerk te doen uitgeven. Ds. Meester is bereid dit voorstel in overweging te nemen. De Classis verklaart zich bereid ingeval van uitgave deze zaak te steunen. Ds. Mulder spreekt een kort afscheidswoord in verband met zijn vertrek naar de kerk van Giesendam-Nederhardinxveld. Ds. Unger zal bij het afscheid van Ds. Mulder, Zondag 4 Juni, de Classis vertegenwoordigen. Ds. van Sluijs zal bij het afscheid van Dr. van Lonkhuijzen de Classis vertegenwoordigen. Ds. Vogelaar verzoekt de afgevaardigden steeds door te geven wanneer deputaatschappen aan anderen worden overgedragen, opdat mis verstanden worden voorkomen bij het opzenden van collecten. Het gironummer van Ds. Venema is 349517. Ter verzorging van de Classicale mededeelin- gen zal Ds. Vogelaar Dr. van Lonkhuijzen op volgen. Een schrijven aan de Generale Synode inzake het bekende tuchtgeval in de Classis Drachten, zal door het Moderamen in orde worden ge bracht ter doorzending naar de Part. Synode. Art. 19. Het persverslag wordt gelezen en vastgesteld. Art. 20. Als roepende kerk voor de volgende vergadering (D.V. 4 Oct.) wordt aangewezen Zonnemaire. Art. 21. De Assessor gaat voor in dankgebed. Art. 22. De Praeses sluit de vergadering. Namens de Classis, J. P. UNGER, h.t. Assessor. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Boeeken voor „Pro Rege". De Nationale Vereeniging ,,Pro Rege" bezit in verband met haar arbeid in de kazernes in tal van „oude" garnizoenen Chr. „Pro Rege" biblio theken. Zoo ook in de kazerne te Middelburg. Doch wat is ons leger in den laatsten tijd snel uitgebreid. Een reeks nieuwe garnizoenen. Tal van groepen op detachement. En nu duizenden van deze jonge mannen langs grens en kust. „Pro Rege", vereeniging voor den geestelijken arbeid in de weermacht. Geen wonder dus, dat het Hoofdbestuur on middellijk aanpakte, om ook deze jonge mannen te bewaren van het lezen van al wat niet deugt, om hen te voorzien van goede Christelijke lec tuur Verscheidene tientallen boeken zijn reeds ver zonden. Kleine Christelijke bibliotheken zijn reeds geplaatst, daar waar 't meest noodig was. Doch wat is er nóg veel noodig. Welnu, de afdeeling Middelburg van „Pro Rege" wil haar Hoofdbestuur steunen bij dit zoo mooie werk. Helpt U ons lezers en lezeressen van de „Zeeuwsche Kerkbode" daarbij Beleefd vragen wij dus van U, of U 't zij boek of tijdschrift, wilt afstaan voor bovengenoemd doel. Adressen van ontvangst Van Sluijs, Noord singel Loof, Julianastraat Schout, N. Vlissing- sche Weg. Namens het Bestuur van „Pro Rege", P. VAN SLUIJS, Voorzitter. K. SCHOUT, Secretaris. Beproeft de geesten. Hedendaagsche stroomingen op religieus gebied. 2e druk. Uitgave van Uitgeversmaatschap pij „Holland" te Amsterdam. Dit werk is een herdruk. In 1933 verscheen de eerste druk. De inhoud is de meesten bekend De Groepsbeweging D. Buffinga. De dialecti sche Theologie Ds. Berkhouwer. Het moderne Adventisme Dr Dijk. De gemeenschapsbeweging en de beweging van Möttlingen door Dr. Wurth. De Woodbrookers door Ds A. B. W. M. Kok. De actie van Kagawa door Ds Engelkes. De godloozenactie door Mevrouw Barth van Marle. Het zijn deskundigen, die over deze onderwer pen hebben geschreven. Het is de bedoeling, dat een niet-vakman zich door dit boek kan oriën- teeren. In den maalstroom van meeningen raakt menigeen de kluts kwijt. Hier wordt iets geboden om ons richting te geven. Jammer, dat sommigen stukken mir nichts dir nichts zijn overgedrukt. Daardoor onstonden eigenaardige fouten en fout jes. Overigens gaarne aanbevolen. Tot dankbaarheid geroepen. Wet Mackay na 50 jaar herdacht door A. C. Vreugdenhil. Dit is een werkje bestemd voor voorstanders van het Christelijk onderwijs. Ds Vreugdenhil heeft echter een bepaald doel met dit historisch werkje. Het laat zien het groote bezit dat chris tenouders hebben in het christelijk onderwijs. Daartoe wekt hij op tot dankbaarheid en waak zaamheid. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Ontvangen van N. N. door bemidde ling van br. Terpstra voor de Diaconie een gift van vijf honderd gulden. Brs diakenen zijn zeer erkentelijk en dankbaar voor dit hartelijk bewijs van medeleven. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. St. Laurens. Met vriendelijken dank ontvangen uit de Zendingsbusjes van Joh. Hillebrand 4.77, van Ko Janse 6.09, van Jan de Bree 2.95, van Jaap Riemens 4.23, van Piet Sanderse 3.05. Samen 21.09. Verder van de kinderen van M. v. d. Broecke 75 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Middelburg. Ontvangen uit het busje van Lily Fernhout 12.-. Namens de Commissie mijn harte- lijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenverceniging „Febé" te St. Laurens vergadert D.V. 24 Mei a.s. des avonds 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Behandeld wordt een vrij onderwerp door zr. W. Ottevan Luipen. Geref. Meisjesvcreeniging „Meisjesroeping", M'burg. Gel. Bel. Art. 10. „Dat Jezus Christus waarachtig en eeuwig is" (No. 43 v. d. 18e jaarg.), Marie den Boeft. H. O. „De Vrije Universiteit", Francien Rooze. Bijdrage Jeanne Wattez. Geref. Meisjesvcreeniging MeisjesplichtM'burg. G. B. „Onderscheid tusschen Kanonieke en Apo criefe boeken", 18e jaarg. No. 29 door B. Volkers. Opvoedkunde. „Karaktervorming op onze H. V." 19e jaarg. No. 15 door R. Labruère. Bijdrage A. de Visser. Geref. Meisjesver. MeisjesvreugdMiddelburg. Bijbelbespreking. „Jesaja 56, 57 en 58", To de Vos. Zending. „Zending onder de Chineezen in eigen land" (18e j. no. 11, 12, 13, 14 en 15) door Rie Kleijnenberg. BijdrageJaantje den Boer. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Pinksterfeest" door Marie Bolier. Reciteeren door Betsie Klaver, Corrie Joosse en Saartje de Jonge. Afdeeling II. B. G. „Gelijkenissen van het Koninkrijk der heme len", Matth. 13:31-53, Mark. 4:30-34 door Neeltje de Rijcke. Afdeeling III B. Bijb. onderw. „Pinksterinleiding" door Hanna Huis- zoon. Na de pauze voorlezen. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De slechte arbeiders in den wijngaard" door vr. J. van 't Spijker. Kerkgesch. „De dwalingen" door den leider. Geref. Knapenvergadering „Timotheüs", Koudekerke. Bijb. Gesch. „Lucas 15" door vr. F. de Witte. Kerkgesch. „Vervolgingen" door vr. A. Tevel. Voordracht door vr. P. de Kroo. ZONDAG 21 MEI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte voor het tekort der Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren Hosea 1:1. 6 uur Dr. N. J. Hommes Noorderkerk 9.30 uur Dr. N. J. Hommes Filip. 2:911. 2 uur Dr. N. J. Hommes 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaff Grijpskerke 9.30 uur Ds. J. J. de Vries 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. A. H. Oussoren Oostkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. K. J. Kraan 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Ds. A. B. C. Hofland 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 10 uur Ds. F. J. v. d. Ende Openb. Bel. en Voorber. H. Av. 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Leesdienst 6 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2.30 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Cand. A. Schweitzer te Amsterdam. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Cand. Kramer te Velp. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen i holen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Leesdienst Kruiningen 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. A. Scheele Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL, Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 10 en 6.30 uur Cand. Pijlman te Vlissingen. Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 2.30 uur Cand. de Ruijter Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3