OFFICïEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN. Des middags deed Ds. Kraan zijn intrede, sprekende over Ps. 71 9 en 1416. Toespraken werden gehouden door ouderling A. Geschiere als voorzitter van den kerkeraad en door Ds. M. Vreugdenhil van Meliskerke als consulent en namens de Classis. De kerkeraad der Geref. Kerk van Ber gen op Zoom heeft besloten op de e.v. vergade ring van de Classis Tholen, w.o. deze kerk res sorteert een voorstel te brengen met verzoek van doorzending naar de Part. en de Generale Sy node, inhoudende het verzoek dat de Gen. Sy node de deputaten voor de geestelijke verzorging der militairen machtige de door het Departement van Defensie ter beschikking te stellen gelden voor de geestelijke verzorging der militairen door de Geref. Kerken te ontvangen en uit te keeren aan de garnizoenskerken. Het moderamen van den kerkeraad werd gemachtigd dit besluit te ontwerpen en in te dienen bij de Classis. Rapporten en Comité-vergaderingen. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Enschedé besloot de volgende missive door te zenden naar de meerdere vergaderingen ,,De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Enschedé, vergaderd op 28 Maart 1939 constateerende, dat op heden nog geen rap porten van door de Synode van Amsterdam 1936'38 benoemde commissies verschenen zijn; gelet op het feit, dat genoemde Synode ten aanzien van één rapport heeft opgedragen dit voor 1 Jan. '39 aan de kerken toe te zenden, ter wijl ten aanzien van de andere rapporten van een opdracht tot toezending aan de kerken in de Acta geen me riding wordt gemaakt van oordeel zijnde, dat dit in strijd is met den geest van het besluit van de Synode van Utrecht 1923, Acta, art. 36 protesteert tegen het eind-Maart nog niet ver schenen zijn van het rapport dat door de Synode is opgedragen, alsmede tegen het nog niet ver- schenen-zijn, subsidiair niet-verschijnen van de andere rapporten, en dringt er voorts op aan, dat alle rapporten steeds tijdig aan de kerken zullen worden toegezonden. Voorts is de kerkeraad van oordeel, dat de vergadering der kerken in Synode zoo weinig mogelijk in Comité behoort gehouden te worden, overeenkomstig hetgeen de Schrift ons leert in Hand. 15". Het oude- en het nieuwe kerkrecht. Uit het agendum van de Classis Leeuwarden Voorstel van de Kerk van Huizum van den volgenden inhoud De Raad der Geref. Kerk van Huizum, overwegende, dat er geen eenstemmig heid blijkt te bestaan ten aanzien van de vraag wat de bevoegdheid der meerdere vergaderingen is, met name, wat het z.g. tuchtrecht betreft van oordeel dat het noodzakelijk is te dien aanzien de Kerken niet in het onzekere laten besluit de Classis Leeuwarden voor te stellen, op de e.k. Part. Synode van Friesland (N. G.) aanhangig te maken, een voorstel aan de Geref. Synode van Sneek, om door andere formuleering Van de desbetreffende art. der K.O. of anderszins, naar het de Synode goeddunkt, aan die onzekerheid een einde te maken. K. B. S. Middelburg, De kerken in de Classis Mid delburg worden uitgenoodigd zich te doen ver tegenwoordigen bij de intrede van Dr N. J. Hommes op Woensdag 10 Mei a.s., des avonds 7 uur in de Noorderkerk. Plaatsen zijn gereserveerd. B. H. LAVOOIJ, Scriba. Aan de Classes der Geref. Kerken in Zeeland. Het Moderamen der laatste Part. Synode heeft besloten de aandacht der kerken te vesti gen op het feit, dat zoovele afgevaardigden de vergadering der Synode niet tot het einde mee maken en weggaan zonder verlof van den Prae- ses en zonder vervanging door hun secundus. Op de laatste Synode was er zelfs een afge vaardigde, die om 2 uur reeds wegging, zoodat toen al de vergadering niet meer compleet was. Toen de vergadering gesloten werd, was nog iets meer dan de helft aanwezig. Het moderamen zou daarom aan de Classes willen verzoeken, maatregelen, indien mogelijk, te treffen, dat herhaling van bovengenoemde fei ten uitgesloten wordt, opdat tot het einde toe een volledige vergadering beslissingen kan ne men. In ieder geval moet er op aangedrongen worden, dat de secundi aanwezig zijn, als de primi de vergadering onverhoopt moeten ver laten, tenzij natuurlijk onvoorziene omstandig heden zich voordoen. Namens het Moderamen der laatste Synode, M. VREUGDENHIL, le Scriba. Classis Middelburg. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Middel burg deelt mede, dat de Classis Middelburg zal samen komen Dinsdag 9 Mei a.s., des morgens half 10, in de Hofpleinkerk te Middelburg. Stukken voor het agendum in te zenden vóór 1 Mei bij B. H. Lavooij, Noordsingel 22. De Kerkeraad voornoemd, A. H. OUSSOREN, Praeses. B. H. LAVOOIJ, Scriba. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.) op Dinsdag 18 April 1939. Aanwezig alle leden. Opening met gebed en Schriftlezing. Kerkvisitatie door Ds. M. Vreugdenhil en Ds. A. Koning. Notulen vorige vergadering vastgesteld. Ingekomen Stukken, o.a. dankbetuiging van Ds. W. Faber te Hoogeveen, voor gelukwensch, namens den Kerkeraad, met zijn 25-jarig ambts jubileum. Z.Eerw. zal, op verzoek, D.V. 20 Augustus voorgaan in den Dienst des Woords. Kerkelijke stand. Overleden Hendrik Geldof Sr. Vertrokken met attestatie naar de kerk van Oostkapelle Pieternella Maria Louwerse Wd. idem naar de kerk van Kolhorn Adriaan de Bruijne. Met doopattest naar 's-Gravenhage (Oost): Willem Louwerse Hz. Gedoopt: Lena Wilhelmina Joosse Ld. Verslag wordt gedaan van het huisbezoek in 20 gezinnen. Diaconale zaken. Rondvraag. Lezing Persverslag. Sluiting met dankgebed. DE SCRIBA. Gebedsdag voor den nood der tijden. De Classis 's-Gravenhage van de Geref. Ker ken in Nederland, in buitengewone vergadering bijeen op Woensdag 19 April, van oordeel, dat de gespannen internationale toestanden, waarop de jongste gebeurtenissen weer bijzonder de aan dacht hebben gevestigd, het zeer wenschelijk maken, dat de gemeente des Heeren naast haar dagelijksch gebed voor den vrede, thans in een bijzonder daaraan gewijde samenkomst hierom den Heere smeeke, noodigt de Kerken uit, op Zondag 23 April a.s. in de Bediening des Woords en der Gebeden, zoo mogelijk des voormiddags, zich te vereenigen in verootmoediging en gebed voor den Heere, of het Hem behagen mocht, om der wille van onzen Heere en Zaligmaker Jezus Christus, de ramp van een oorlog af te wenden en zich te ontfermen over ons volk en de vol keren der geheele wereld. Het Moderamen Ds. P. NOMES, Praeses. Dr. J. HOEK, Assessor. Dr. M. BOUKEMA, Scriba. Middelburg. Donderdag 29 April hoopt on- dergeteekende van 11 tot 12 uur tegenwoordig te zijn in de consistorie van de Noorderkerk, om de collecten voor de Hulpbehoevende Ker ken in de Provincie in ontvangst te nemen. De Correspondent, R. v. d. WELLE, Noordweg 157. Gironummer 346169. Particuliere Synode van Zeeland. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Middel burg deelt mede, dat de Particuliere Synode van Zeeland D.V. zal samen komen Woensdag 7 Juni a.s., 's morgens 10 uur, in de Hofpleinkerk te Middelburg. Stukken voor het agendum en de namen der afgevaardigden in te zenden vóór 12 Mei a.s. bij Ds. A. H. Oussoren, Hofplein. De Kerkeraad voornoemd, A. H. OUSSOREN, Praeses. B. H. LAVOOIJ, Scriba. Terneuzen, 20 April 1939. Ontvangen de col lecten voor de Theol. Fac. a. d. V.U. van de kerken in de Classis Axel. Aardenburg ƒ8.91; Axel ƒ26.81 Hoek ƒ9.17; Oostburg 13.88 Schoondijke 24.90 Ter- neuzen 35.30 Zaamslag 27.64. Totaal 146.61. L. MICHIELSEN, Correspondent. Theologische Hoogeschool te Kampen. De correspondent voor Gapinge, dhr. L. Oran je, zond mij 11.75. Dat is iets hooger dan ver leden jaar. Het heeft mij teleurgesteld, dat ik geen meerdere contr. heb ontvangen. Volgende week is het reeds de laatste Donderdag van April. In die week moet ik alle contributies af dragen, want 1 Mei sluit het boekjaar. Mag ik er op rekenen, dat zij, die nog moeten afdragen, dit volgende week stellig zullen doen De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 21 April 1939. Het Maart-nummer van „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te La ren (N. H.) verscheen het Maart-nummer van ,,De Wandelaar", geïllustreerd maandblad ge wijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. De aflevering wordt geopend met een artikel van E. van Koersveld over het vogelleven op de Vechtplassen, dat hij in den zomer van '38 met veel geduld heeft bestudeerd en dat zeer interes sante, ja haast dramatische bijzonderheden mee deelt over de gedragingen der kiekendieven en van een blauwborstengezin. Van den laatsten vogel werd een zeldzaam fraaie opname verkre gen, die mede werd afgedrukt. D. van Sijn geeft een nieuw stuk van zijn „zwerftocht door het Zwitsersche nationale park", dat ook al weer door schilderachtige foto's van het berglandschap en de alpenflora wordt verlucht. Een zeer in structief artikel, met vele figuren, is dat van Corry van Thijn-Cornax over „Het hoe en waar om van de wandelsport". Daarin gaat het, naar men zal bemerken, niet om een eindje slenteren, maar om fiksche marschen, die heusch niet bo ven uw krachten gaan, als u de wenken van de schrijfster van dit artikel maar ter harte neemt F. Koster schrijft over „de geheimen van den voortijd", nader gepreciseerd het Noordsche Veld bij Zeyen. Henk Wichmann en C. B. van der Geest vertellen van hun ervaringen bij het nest van de klapekster, dat zij vonden in het Twentsche land, dicht bij de Duitsche grens. Liefhebbers van detailstudie zullen behagen scheppen in een bijdrage van H. C. W. Goos- sens, getiteld „BladvalWaarom G. van Roekei vraagt aandacht voor een merkwaardig gebouw in het oude stadje Buren. Verder zijn nog te noemen „Voorjaar langs het water" door Eldert van Elk, „Kwakzalverij en bijgeloof" door D. Visser, „Onvergetelijke uren met Seppel mijn hond" door A. Roosmale Nepveu, „Een bosch vogel wordt tuinvogel" door K. Sanders, „Een romantisch plekje in Drenthe" door J. H. de Boer en de vaste rubrieken over den sterrenhe mel, fotografeeren, tuinverzorging, honden, ka merplanten etc. alles rijkelijk verlucht, waarbij vooral de fraaie lentefoto's de aandacht trekken. HEIJ. Blijft in mij. Een boek voor jonge belijders door Ds J. D. Boerkool en 11 andere Gereformeerde predikanten. Bosch en Keuning, Baarn. Er is een „maar" aan dit boek. Het had eerder moeten verschijnen. Er zijn immers tal van ker ken, waar men eerder belijdenis doet dan met Paschen En zie, dit royale goede, mooie boek had verdiend een ruime plaats te verkrijgen in de harten van onze jonge belijders. Enkele hoofdstukken las ik. Ze zijn best. Die genen, die een mooi geschenk willen geven aan jonge belijdende leden of die zichzelf willen ver rijken met een mooi werk, moeten dit boek aan schaffen. Edith's huwelijk door Jillis Limburg. Uitg. H. A. van Bottenburg, Amsterdam. Anne Blank en zijn vrouw Edith zijn de voor naamste figuren in dit boek. Anne Blank is die naar des Woords. Eerst wordt ons geteekend, hoe hij in zijn eerste gemeente gestreden en over wonnen heeft. In zijn tweede gemeente komt een uiterst moeilijke periode. Hij zinkt volkomen in. Ziet geen uitweg meer. De jongen Ferdinand Heeg brengt verandering. Hij herkrijgt zijn ver antwoordelijkheidsgevoel. Dit boek is een mooi boek. Fijn worden de worstelingen beschreven, die in een pastorie kunnen voorkomen. Het is een boek, dat laat zien kruis en kroon. Van harte aanbevolen. Ulle, den Boer, Roman uit Zeeuwsch- Vlaanderen door J. L. Eggermont. N.V. Uitgeverij de Torentrans, Zeist. Den laatsten tijd verschijnen er verschillende boeken over bepaalde streken van ons gewest. Ieder, die Zeeland ook maar eenigszins kent, zal dit waardeeren. Hier verschijnt bij de Torentrans een streekroman No. 4. Er zijn dus reeds eerder dergelijke boeken bij dezen uitgever verschenen. Dit boekje, dat in Zeeuwsch-VIaanderen speelt, is geheel in dialect gehouden. Het is een vlotte beschrijving van het leven en de gewoonten in Zeeuwsch-VIaanderen. Het is vlot geschreven. En leest daardoor gemakkelijk. Aanbevolen. Verzeild Bestek. Kok, Kampen. Bij de Firma Kok te Kampen zijn van de be kende V.C.L. serie weer prachtboeken versche nen. Typografisch niets dan lof. Verzeild bestek is een werk, dat uitgegeven is ter gelegenheid van het tweede lustrum van den Christelijken auteurskring 19291939. Nu moet me echter bij al het schoone een verzuchting van het harter zit veel te weinig eenheid in dit werk. Vele hoofdstukken die ik las, alsook verzen, zijn me te vaag, te nevelig, te mistig. Prachtig is Con- fessio van Jan H. Eekhout. Wel valt dit te con- stateeren, dat we een heel stuk vooruit zijn. Als we toch vergelijken wat eenige jaren terug uit onze kringen werd aangeboden en nu dit werk, dan is hier metterdaad vooruitgang. Maar toch kan ik de gedachte niet kwijt, dat de geloofstaal, de zekerheid des geloofs te weinig aanwezig is. Overigens nogmaals voor de prachtige uit voering door de Firma Kok alle hulde. De Korevaars, Roman uit de Alblas- serwaard. J. W. Ooms. Dit boek is ook weer een streekroman. Het laat ons op voortreffelijke wijze zien, hoe het leven die waard zijn gang gaat. Het is een boek, dat ons laat zien het leven op de boerderij. Het omspant meer dan twee eeuwen. Hoewel we hier en daar wat onwaarschijnlijkheden aantroffen, kunnen we dit werk waardeeren en aanbevelen. Een Martelaarskroon. Hendrika Kuy- per van Oordt. Kok, Kampen. 'n Mooi boek. Ook de teekeningen van J. de Vries zijn goed. Het verhaal speelt in een oud stadje en laat ons zien een aristocratische familie. Het verhaal is een dramatisch geheel. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. VERE ENIGINGSLEVE N. Gere/. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekcrke. Kerkgesch. Schets 42 door J. Simonse. N. T. Schets 26 door C. Verhage. Improviseeren L. Sinke. Memorisatie L. Izeboud. Gere/. Meisjesvergadering „Nunia". Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Daniël 5" door Jannie de Wolf. Reciteeren door Nel de Rijke. Memoriseeren door Saartje de Jonge en Bettie Geuze Afdeeling II. B. G. „Johannes de Dooper gevangen en gedood", Matth. 11 219, 14: 1—2 en 6: 11, Mark. 6:14—29 en Luk. 7 1835, 9 79 door Klaart je Tevel. Afdeeling III A. B. G. „De vurige oven", Daniël 3, Jannie Wattel. Bijdrage door Jannie de Schipper. Afdeeling III B. Bijb. onderw. „De vurige oven" door Bep Klrq. Na de pauze voorlezen. Geref. Meisjcsvcteeniging „Meisjesroeping"M'burg. O. T. „Absalom", No. 30 v. d. 16e jaargang door Marie Hendrikse. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. Meisjesverceniging „Meisjesplicht"M'burg. Inleiding „Hebreën 11 door E. van Sluijs. Na de pauze Propagandiste Kring. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. Vergadert voortaan in zaal den Boer. Lange Giststraat 13. O. T. „De tempelbouw" (16e j. no. 37) door Mien Verspoor. Kerkgesch. „De Doleantie" (18e j. no. 18, 24 en 27) door Saar Wattel. De J.V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 23 April 's avonds 7 uur. G. B. 35. „Van het Heilig Avondmaal onzes Hee ren Jezus Christus" door vr. M. Koole. V. G. 22. „De Fransche Revolutie", C. Hillebrand. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Belsazar" (Daniël 5) door vr. T. Davidse. Na de pauze een Vad. opstel over „Willem van Oranje (15591572) door vr. A. Houterman. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fidc", Middelburg. Zending. Schets 17. „De Geref. Kerken in N. I." door vr. J. H. Louwerse. M. O. Schets 18. „Lotsverbetering geoorloofd?" door vr. P. Wisse. Variavr. J. Provoost. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. S. S. 55. „Ambten van Christus", vr. M. de Vos. Varia vr. M. Ton. A. R. 35. „De Overheid en het misbruik van Gods Naam", vr. P. Jonkheer. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. „De gelijkenis van den rijken jongeling en Lazarus" door vr. S. Vader. „De colportage-arbeid 1" door vr. W. Verhage. Afdeeling II. Vergadert iederen Zaterdagavond van 7.458.45 uur. Bijb. Gesch. „De arbeiders in den wijngaard" door vr. A. Roose. Vad. Gesch. „Onze bloeitijd" door den leider. Nieuwe leden hartelijk welkom. Afdeeling III. Vergadert iedere Donderdagavond van 78 uur in de consistorie der Noorderkerk. Bijb. Gesch. „De arbeiders in den wijngaard" door vr. de Muijnck. Kerkgesch. „Het Christendom tot heerschappij" door den leider. Nieuwe leden hartelijk welkom ZONDAG 23 APRIL 1939. Geref. Knapenvergadering TimotheüsKoudekcrke. Bijb. Gesch. „De Barmhartigen Samaritaan" door vr. A. van Hoeve. Kerkgesch. „Polycarpus" door vr. W. de Witte. Voordracht door vr. A. Labruijère. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Tekort Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. G. Laarman te Hilversum. 6 uur Cand. J. Rook Noorderkerk 9.30 uur Cand. J. Rook 2 uur Ds. G. Laarman 6 uur Ds. G. Laarman Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. W. de Graaf Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. J. Kraan Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Openb. Bel. en Voorber. H. I\v. Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra te Kruiningen. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Voorber. H. Av. en Openb. Bel. Collecte Em. pred. enz. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. J. F. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Leesdienst 6 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs Voorber. H. Av. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointrc Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Geen opgaaf ontvangen Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Geen opgaaf ontvangen Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Voorber. H. Av. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 6.30 uur Ds. D. de Vries Hoek 9.30 en 2 uur Cand. P. Westera te Stroobos. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Cand. F. Pijlman te Vlissingen. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3