KERKNIEUWS- OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIK BËU RTEN. der vaderen, die zich op Sion heeft geopenbaard. Er zijn onder de Zionisten zelfs vele overtuigde adheïsten. Neen, we nemen de felle Jodenvervolging in Duitschland allerminst in bescherming, integen deel alles wat in ons is komt tegen deze gruwel in verzet. Toch is 't echter merkwaardig, dat een rechtzinnig Christen als de bekende Adolf Stöcker in de negentiende eeuw reeds ernstig tegen het Joodsche gevaar waarschuwde en fel tegen het Jodendom is opgetreden. Niet omdat de Jood van een ander ras was streed hij tegen hem, maar omdat de invloed van de Joden op menig gebied de grenzen overschreed. Het kapitaal hoopte zich in weinige (en juist Joodsche) handen op. De eigenaars en leiders van de groote warenhuizen waren in verreweg de meeste gevallen Joden. Een aanzienlijk deel van de Duitsche pers was in Joodsche handen. In de sociaal-democratie was het Joodsche element zeer groot, zooals daaruit bleek, dat in bijna iedere revolutionaire actie Jo den als leiders optraden. Stöcker zeide, dat hij zich niet stoorde aan de waarschuwende stem men uit het buitenland. Daar veroordeelde men dingen, die men niet verstond. Hij zou voort gaan zijn plicht te doen. In 1879 (den 19en September) hield hij zijn beroemde rede„Unsere Forderungen an das moderne Judentum". Het anti-semitisme is sedert niet minder ge worden. Wij kunnen en mogen met de Joden-verachting niet meedoen. Laten wij liever God bidden of Hij hun oogen wil openen, zoodat ze voor den Heiland der we reld in aanbidding neerknielen. Kort geleden verscheen in het Zendingsblad voor de Zending onder de Joden een artikel, waarin geconstateerd werd, dat velen het gebed voor deze Zending verzuimen, omdat ze er geen verwachting van hebben. Daartegenover stelt Ds Kapteyn het feit, dat alleen in de negentiende eeuw 72.000 Joden en Jodinnen tot de Protestantsche kerken zijn over gegaan, terwijl er 132.000 tot de Roomsch-Katho- lieke kerken en de Grieksch-Katholieke kerken zijn gekomen. In dienzelfden tijd zijn er ruim twee millioen heidenen en Mohammedanen gedoopt, terwijl naar dezelfde maatstaf zeker zeven mil lioen heidenen en Mohammedanen hadden moe ten gedoopt worden. En welke beteekenis hebben juist bekeerde Joden voor de kerken gehad, met de rijke gaven van verstand en hart, die ze van God hadden ontvangen. Ds Kapteyn wijst op hetgeen Da Costa door zijn gedichten en krachtig werk in het Evangelie en Dr Capadose door zijn Zondagsschoolarbeid voor de Nederlandsche kerken geweest zijn. „Als men" schrijft Dr Lamprecht „de vruchten van de Jodenzending moet berekenen naar het geestelijk gehalte der Jodenchristenen, dan is er geen vergelijking mogelijk tusschen de resultaten der Heiden- en der Jodenzending". A. B. W. M. KOK. BEROEPEN TE Kampen C. B. Bavinck te O. en W. Souburg. Eibergen: Cand. J. D. Koers, hulppr. te Enschede Slootdorp H. Hezenberg te Ureterp. Wormerveer J. v. Bruggen te 2e Exloërmond AANGENOMEN NAAR Krommenie O. v. Noort te Schoonrewoerd. 's-Hertogenbosch H. Veltman te Doornspijk. Op 16 April a.s. zal de Geref. Kerk van Londen geïnstitueerd worden. De voorbereiding en de viering van het Heilig Avondmaal zullen plaats vinden resp. op 9 en 16 April a.s., in welke diensten de consulent, Ds L. Oranje Czn. te Den Haag-West, zal voorgaan. Het adres van den kerkeraad is W. C. Kraan, Townside Road 1, Supton-Surrey. De kerkeraad van Naaldwijk heeft beslo ten adhaesie te betuigen aan een voorstel, dat werd ontvangen van een lid der gemeente, dat alle kerken in de Classis 's-Gravenhage zich on derling verbinden, al hun predikanten buiten de gewone vacantie-Zondagen, elke twee maanden een Zondag ruildienst te doen vervullen met een predikant uit hun Classis. De desbetreffende Classis regelt dan deze ruil- beurten volgens een vast rooster in overleg met de kerken binnen haar ressort. Afwijkingen van dit rooster kunnen in be paalde gevallen worden toegestaan, wanneer de beide betrokken predikanten dit verzoeken, en onder toestemming van den kerkeraad. Besloten werd het voorstel door te zenden naar de Classis 's-Gravenhage. Uit een verslag van den kerkeraad der Geref. Kerk te Apeldoorn „De door den Raad benoemde Commissie brengt bij monde van Ds Goris rapport uit. Een parig is de Commissie van oordeel, dat onder de gegeven omstandigheden een hulpprediker dient te worden benoemd. Zij stelt voor le. een hulpprediker tijdelijk voor een half jaar (eventueel te verlengen) te benoemen met ingang van 1 Juni a.s. 2e. vanaf 1 Juni een 4e preekgelegenheid in te stellen in de gymnastiekzaal van de Chr. H. B. S. 3. aan den hulpprediker op te dragen a. vervulling predikdiensten b. practische leiding van den Evangelisatie- arbeid c. voorbereiding van een 4e Sectie. Bovendien wordt den Raad een plan voorge legd om te voorzien in de uitgaven, wegens sala- riëering, huur preekgelegenheid. Als bronnen van inkomsten worden aangegeven subsidie te ge nieten uit de desbetreffende fondsen, bijdrage predikanten, vermeerdere opbrengst collecten. Een klein bedrag blijft ten laste van de Kerk." Beschrijvingsbrief voor de 5e Centrale Conferentie van Ouderlingen bij de Gereformeer de Kerken in Nederland. Het Moderamen van het Comité van bovenge noemde Conferentie heeft het genoegen U mede te deelen, dat D.V. 13 en 14 Juni 1939 de 5e Centrale Conferentie gehouden zal worden te Amsterdam. De vergadering op Dinsdag vangt te 2 uur aan en zal gewijd zijn aan de bespreking van huis houdelijke zaken en van vraagpunten, welke vóór 1 Mei a.s. bij den secretaris ingezonden moeten zijn. De 2e dag is bestemd voor de behandeling van een tweetal referaten Dr B. Wielenga, van Amsterdam, zal spreken over „Kerk en Cultuur". Prof. Dr K. Dijk, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, zal spreken over „De ker kelijke bearbeiding van de jeugd in verband met den invloed van de geestesrichtingen van onzen tijd". Aan den avond van den eersten conferentie dag zullen de broeders in de gelegenheid gesteld worden elkander te ontmoeten in een bijzondere samenkomst, waarvan de organisatie en regeling opgedragen is aan een Commissie uit Brs ouder lingen van de kerk van Amsterdam. Ten einde evenwel de te houden conferentie te kunnen bekostigen gelet tevens op het be paalde in Art. 7 der Regeling is Uw finan- ciëele steun ten zeerste noodig. Wij verzoeken u dan ook dringend uw bijdrage volgens onder staande norm te willen storten vóór 15 Mei a.s. Agendum, résumé der referaten en verdere mededeelingen aangaande samenkomst, vergader plaats enz., zullen u tijdig toegezonden worden. Het Moderamen spreekt den wensch uit, ge zien het feit, dat voor de vorige conferenties veel belangstelling was, dat ook deze conferentie door vele Broeders Ouderlingen zal bijgewoond wor den. De Amsterdamsche Commissie hoopt voor lo- giesgelegenheid te zorgen. Verzoeken daartoe te richten tot den voorzitter, br. J. H. Linschoten, Roelof Hartstraat 11, Amsterdam-Z. Namens het Comité, J. H. LINSCHOTEN, Voorzitter, Roelof Hartstraat 11, Amsterdam-Z. R. DE GOOYER, Secretaris, Prof. J. W. Dieperinklaan 8, Utrecht. Telefoon 14845 (Giro 1203.53). Norm 2.50 voor een kerk met 2 ouderlin gen 5.met 35 ouderlingen 7.50 met 69 ouderlingen 10.met 1015 ouderlin gen 12.50 met 1621 ouderlingen 15. met 2230 ouderlingen 17.50 met 3150 ouderlingen 25.met 51 ouderlingen en daarboven. K. B. S. De vergadering van de Classis Tholen, die ge steld was op 3 Mei a.s., wordt een week uitge steld en dus gehouden D.V. op Woensdag 10 Mei a.s. W. G. F. v. HER WIJNEN, Corr. Rilland-Bath, 6-4-'39. Gapinge. De Kerkeraad der Geref. Kerk ver zoekt de Kerkeraden der Classiskerken, afge vaardigden te zenden, als Cand. W. de Graaff intrede doet als predikant, D.V. op 16 April a.s. Ingang door de consistorie tot 5 min. vóór 2. L. ORANJE, Scriba. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Grijpskerke noodigt afgevaardigden van de kerken der Clas sis uit tot bijwoning der intrede van Cand. K. Kraan, hetwelk D.V. zal plaats hebben Zondag 16 April a.s. in den middagdienst. Donderdag 13 April hoopt ondergeteekende zitting te houden van 11 tot 12 uur in de consis torie van de Noorderkerk ten einde de collecten voor de Theologische Faculteit der Vrije Uni versiteit in ontvangst te nemen. De Correspondent, R. v. d. WELLE, Noordweg 157. Gironummer 346169. St. Laurens. VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehouden 4 April '39. Voorzitter Ds. Koning. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1. Verzoek om steun voor het weekblaadje „Licht in Lijden" (gratis lectuur voor zieken en lijdenden). 2. Idem van de Geref. Kerk te Roc- kanje. Deze verzoeken wordt aan voldaan. 3. Verzoek om steun voor de Chr. Reclasseerings- dag wordt hier in de gemeente reeds voor ge werkt). 4. Agendum van de 25e Ouderlingen conferentie te houden D.V. 25 April te Goes. Rapporten, a. Ziekenbezoek. De Voorzitter brengt verslag uit van bezoek aan zieken en lij denden in de gemeente door hem verricht, b. Vereenigingen. De Voorzitter brengt verslag uit van de K. V. Br. Koole van de kleine M.V. Br. Goedbloed van de J.V. c. Diaconale zaken. Brs diakenen brengen verslag uit van hun arbeid. Thans komen de Belijdeniscatechisanten ter vergadering. Na vooraf onderzoek door den ker keraad worden tot het H. Avondmaal toegela ten Bartel Jakobsen, Jakobus Sanderse, Pieter Walraven, Jannetje de Bree, Maria Gideonse, Francina Hillebrand. Openbare Belijdenis D.V. 23 April. Br. Boon eindigt met dankzegging, waarna de jeugdige brs en zrs de vergadering verlaten. De Kerkeraad duurt thans voort. De Voorzit ter brengt verlag uit van de Evangelisatiecom missie. MededeelingenVoorber. H. Av. D.V. 23 April. Kerkelijke stand. Vertrokken naar Nieuwveen zr Adriana Besuien. Ingekomen met doopattest van Gapinge zr Elizabeth Joziasse. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de Kerkeraadsver- gadering te Serooskerke (W.) op Don derdag 6 April 1939. Afwezig met kennisgeving br. v. d. Guchte. Opening met gebed en Schriftlezing. Lezing en vaststelling der notulen. Kerkelijke stand. Gedoopt Elizabeth Wattei Jd. Adriaan Polderman Jz. Jan v. d. Broeke Lz. Cornelis Huissoon Cz. Vertrokken met attestatie naar de kerk van Vrouwenpolder Christina Schoe; idem met doop attest naar de kerk van Breda: Willem Meliefste. Ingekomen Stukken. Schrijven van de J. V. wordt besproken. Verslag wordt gedaan over het huisbezoek in 24 gezinnen. Diaconale zaken. Rondvraag. Lezing Persverslag. Sluiting. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed), 6 April 1939. PraesesDs. A. H. Oussoren. Aanwezig 35 broeders. Opening. Gezongen wordt Ps. 116:5, gelezen Mare. 15 4247, waarna de Praeses voorgaat in gebed. Notulen van vorige vergadering en gemeente vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen StukkenAgenda voor de 20c Zeeuwsche Ouderlingenconferentie. Een onge- teekend schrijven wordt ongelezen ter zijde ge legd. Kennisgeving van het huwelijk van Dr C. F. Frumau en D. Rothuizen, reeds beantwoord. Een schrijven van de kerk van Goes betreffende ar chief, in handen van Scriba. Een dankbetuiging voor betoonde belangstelling bij overlijden van een broeder. Een 8-tal aanvragen om steun in handen van de commissie ad hoe. Een schrijven -van het Bestuur van de Persvereeniging „Zeeuw sche Kerkbode". Een voorstel om een commissie te benoemen om de mogelijkheid te onderzoeken van de uitgave van een eigen Kerkblad. Dit voor stel en laatstbedoeld schrijven wordt aangehou den tot de volgende vergadering. Commissie voor doopaanvrage. 1 doopaanvra- ge, twee attestaties en 1 doopattest ingekomen. Rapporten worden uitgebracht, a. betreffende afscheid Burgemeester Fernhoutb. omtrent af vaardiging intrede Ds de Vries te Vrouwenpol der c. afvaardiging jaarfeest „Samuël". Bespre king vragen, die op de gemeentevergadering naar voren kwamen. le. Wintercollecte te verzamelen in de kerk. Besloten wordt de bestaande regeling te hand haven. 2e. Echtpaar met aparte bestemming in het Rusthuis op te nemen. Voor advies doorgezon den aan de Diaconie. 3e. De rekening der Zending onder te brengen bij de Commissie van Beheer. Besloten bestaande regeling te volgen. 4e. Om 's avonds geen H. Avondmaal te vie ren, doorgegeven aan Smal. Enkele zaken betreffende condensatiewater en meerder licht in de Hofpleinkerk, doorgegeven aan de Commissie van Beheer. Rondvraag. Mededeeling wordt gedaan, dat Ds A. H. Oussoren als bevestiger zal optreden van Ds N. J. Hommes. De vraag het Rusthuis een inter-kerkelijk karakter te geven, wordt ter advies doorgegeven aan de Diaconie. Lezen persverslag, dankzegging, sluiting. Sectie 20 April a.s. Smal 27 April. DE KERKERAAD. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) L. S. Oost-Souburg, April 1939. Der gewoonte getrouw hoopt de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag met Paschen weer in jaarvergadering bijeen te komen. Terwijl des morgens de huishoudelijke zaken worden af gehandeld, hoopt in de middagvergadering voor ons op te treden de Weledelgestr. Heer J. Schou ten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal met het onderwerp „De centrale plaats der J. V. in het vereenigingsleven der jongelingen". De opwekkende rede zal naar we hopen worden uitgesproken door Ds A. B. C. Hofland van Oostkapelle, die als titel daarvoor koos „Gij zijt sterk". Deze middagvergadering draagt ditmaal wel een bijzonder karakter in verband met het af scheid van den afdeelingsvoorzitter, die ruim 20 jaar deze functie heeft verricht. Daar zullen al licht nog vele ouderen zijn, die dit afscheid wil len meemaken. Maar ook hopen we, dat velen, die geen werkzaam aandeel in het vereenigings- werk meer hebben, de middagvergadering zullen bijwonen, om daarmede ook van hun belangstel ling en medeleven blijk te geven. Het zal ons een vreugde zijn vele ouders en ouderen te mogen begroeten. Daarbij geve God ons rijk gezegende samenkomsten tot eer van Zijn Naam en tot versterking van de banden „niet van d' aarde, maar door Hem zelf gelegd"! Het Afdeelingsbestuur. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. LINNEN KAST-COMITÉ VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Verbeterd bericht. Ontvangen van Mej. A. Verton, Haamstede 12.en nieuw berichtontvangen van Mej. J. A. de Wagenmaker de contr. uit Middelburg 72.65. Voor alles hartelijk dank. Koudekerke. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Middelburg. Getelde collecten Collecte voor de Vrije Universiteit 124.77 Collecte voor de Hulpb. kerken in de Prov. 111.56 Collecte Biddag 150.15 Kerkbussen 78.63 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van broeder Dirksen f 2.50 van Mej. W. en door Mej. Cornelissen ook 1.voor de Zending van Pieter Roth een pak zilverpapier en postzegels School Gra venstraat een zending zilverpapier. Voor al deze gif ten mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Vrouwenvereeniging Febéte St. Laurens vergadert D.V. Woensdag 12 April des avonds 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp„De Geloofsstrijd van Sara" door Mevr. W. J. Jansenvan Kesseien. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesrocpino", M'burg. Vergadering 13 April. O. T. „David als mensch" (No. 28 v. d. 16e jaarg.) Jeanne Wattez. Memorisatiewedstrijd. Geref. Meisjesvergadering „Nunia". Middelburg. Afdeeling III B. Geen vergadering. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Vergadering Zaterdagavond 7.458.45 uur. 8 April geen vergadering. 15 April vergadering. Nieuwe leden hartelijk welkom. Geref. jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Vergadert Donderdagavond 8 uur in het Mil. Tehuis. S. S. Schets 35. „De Burgerlijke Wet" door vr. J. van Sluis. K. G. Schets 10. „Kerkhervorming", vr. A. Buis. Varia door A. Izeboud. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 9 April a.s., des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geloofsbelijdenis Art. 5 in te leiden door br. J. v. d. Broeke. Voor lectuur zie Mannenblad November 1935. Het Bestuur. ZONDAG 10 EN MAANDAG 11 APRIL '39. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Zondag collecte Emiritusfonds. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren 6 uur Ds. C. B. Bavinck Maandag 9.30 uur Ds. J. E. Visset- Woensdag 2.15 uur Huwelijksbevestiging. Noorderkerk 9.30 uur Cand. A. v. d. Berg te Voorburg. 2 uur Cand. A. v. d. Berg 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Cand. M. de Wit te Rotterdam. Grijpskerke 9.30 uur Cand. D. van Swigchem 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Openbare Belijdenis. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Cand. D. van Swigchem Oostkapelle 9.30 uur Ds. A. B. C. Hofland 2 uur Ds. J. J. de Vries Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. Kedde te Utrecht. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Evangelisatie in de stad. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. J. de Vries 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Maandag 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 uur Ds. A. A. Oostenbrink 5.30 uur Ds. H. Veenstra Maandag 9.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30 en 5.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Veenstra Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. J. F. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Leesdienst 6 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Ds. H. Venema 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 uur Ds. H. Veenstra 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Ds. M. Ros Ds. L. J. Allaart te Voorburg. Ds. L. J. Allaart uur Krabbendijke 9 en 2 Poortvliet 9.30 en 2 uur Maandag 9.30 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. CLASSE Baarland 9.30 en 2 uur Borsseie 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Dr. C. Veltenaar Ds. C. A. Vreugdenhil GOES. Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapellc-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Maandag 9.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 9.30 en 6.30 u Cand. W. C. P. den Boer te Zierikzee. Hoek 9.30 en 2 uur Cand. Pijlman Hulppred. te Vlissingen. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3