KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. ten Methodistisch", „Heilslegerachtig" lagen gereed om te worden opgeplakt Achtereenvolgens behandelt hijhet pioniers werk (van Isaac Esser en Ds L. Lindeboom), de oplichting van de Geref. Zondagsschoolver- eeniging „Jachin" (1871), de oprichting van het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" (1878), het le Congres voor Geref. Evangelisatie (1913), het 2e Congres voor Geref. Evangelisatie (1916), de Evangelisatie op de Gen. Synodes, het „Ver band van Evangelisatie-commissies (opgericht in 1928), de huidige stand van het werk, en de Evangelisatie in Ned.-Indië en België. Wat de Evangelisatie op de Gen. Synodes be treft, wijst Dr Ruys er op, dat de zitting van 29 Augustus 1923 te Utrecht de kroon heeft gezet op het pionierswerk van mannen als Esser, Lin deboom en anderen, en een hoogtijdag is gewor den in de geschiedenis van „Jachin" en „Filip pus". Het zaad, dat op de congressen voor Gere formeerde Evangelisatie was gezaaid, is op dien dag gerijpt tot een schoone vrucht, want de Sy node sprak uit, op voorstel van Commissie V, welke bij monde van Prof. Grosheide rapport uitbracht le. De Evangelisatie bedoelt degenen, die vervreemd zijn van Gods Woord en van den dienst des Heeren, te roepen tot den Heere en dus ook tot de kerk des Heeren 2e. Deze arbeid aan de afgedoolden behoort naar het Woord Gods tot de roeping van de kerk van Christus 3e. De Evangelisatie gebruikt als middel het brengen van het Woord Gods en ze heeft dat te brengen in overeenstemming met de Belijdenis schriften van de Gereformeerde Kerken in Ne derland 4e. De opzettelijke Evangelisatie dient uit te gaan, voor het minst te staan onder leiding van den kerke raad. Deze heeft voor de Evangelisatie gebruik te maken van de gaven en krachten, die God tot dit werk in de gemeente heeft geschon ken 5e. Is het noodig, dat er verband wordt ge legd tusschen het Evangelisatiewerk op verschil lende plaatsen, dan moet dat verband door of vanwege de kerkeraden worden gezocht 6e. Het verkrijgen van allerlei hulpmiddelen, die de Evangelisatie-arbeid noodig heeft, alsook het overleg in de besprekingen tusschen hen, die theoretisch of practisch in een Evangelisatie- arbeid werkzaam zijn, kan overgelaten worden aan de verschillende vereenigingen op Gerefor meerden grondslag, die in deze richting werk zaam zijn 7e. De wijze, waarop de kerken het Evange lisatiewerk regelen moeten, dient aan de vrijheid der kerken te worden overgelaten. (Slot volgt) C. A. VREUGDENHIL. DRIETAL TE Slootdorp H. Hazenberg te Ureterp. H. de Moor te Nes (W. D.). H. Numan te Hijlaerd. TWEETAL TE Kampen C. B. Bavinck te O. en W. Souburg. H. Holtrop te Beverwijk. BEROEPEN TE Rijnsburg Ds. G. J. Hoytema te Smilde. Soemba. Een verslag van de vergadering der deputaten voor de Zending op Soemba meldt het volgende „In een brief van de Bijzondere Vergadering op Soemba ontvangen, werd o.m. gehandeld over de organisatie van het Kerkverband op Soemba. In verband hiermee wordt besloten een com missie te benoemen, met opdracht deze zaak in studie te nemen, en daarover in een rapport de richtlijnen daarvoor naar K.O. en Z.O. te geven.' De Classis Alkmaar heeft zich vereenigd met den overgang van de Wieringermeer naar de Classis Enkhuizen. Behoudens goedkeuring door de Part. Synode zullen dus per 1 Juli a.s. de kerken van Weeringen, Slootdorp, Midden- meer en Wieringerwerf naar de Classis Enkhui zen overgaan. Deze verandering vond haar grond in de uit gebreidheid van de Classis Alkmaar, die 18 ker ken telde en de kleinheid van de Classis Enkhui zen, welke slechts 6 kerken heeft. De Classis Enkhuizen krijgt er nu vier groei ende kerken bij, terwijl het niet geheel uitgesloten schijnt, dat in de toekomst nog meer kerken in de Wieringermeer zullen worden geïnstitueerd. Vereeniging van predikanten van de Geref. Kerken in Nederland. De Algemeene vergadering. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van predikanten van de Geref. Ker ken in Nederland, zal, naar wij vernemen Woens dag 12 en Donderdag 13 April a.s. in het Jaar beursgebouw te Utrecht onder presidium van Prof. Dr F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, worden gehouden. In de eer ste zitting van Woensdagmiddag 12 April zal Dr S. P. Dee, Geref. predikant te Rotterdam, refe- reeren over„De beteekenis van de ervaring voor het verstaan der Heilige Schrift en voor de prediking". 's Avonds wordt een meer gezellige vergade ring gehouden, waarin na afdoening der huishou delijke zaken door Dr J. Schelhaas, Geref. pre dikant te Tzummarum een causerie houden zal over „Iets over de laatste opgravingen" en Dr H. C. Rutgers een enkel woord spreken zal over het Ned. Bijbelgenootschap. In deze bijeenkomst komt ook aan de orde de verkiezing van een be stuurslid, wegens periodieke aftreding van den voorzitter, die echter herkiesbaar is. In de zitting van Donderdagmorgen 13 April zal als referent optreden Dr L. v. d. Zanden, Geref. predikant te Groningen, met het onder werp „De mensch als beeld Gods". In de 's mid dags te houden slotzitting zal als spreker optre den Dr F. L. Bakker van Djocjakarta met het onderwerp „De stichting van de kerk op het Zendingsveld". K. B. S. Coetus Classis Middelburg Maandag 3 April, 10 uur. Middelburg. De Commissie van Beheer houdt zitting tot het in ontvangst nemen van vrijwillige bijdragen op Woensdag 5 April a. s. van 7.308.30 uur, Noorderkerk. De Secretaris. Middelburq. VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 4 April, 7.30 uur, Hofpleinkerk. De Secretaris. De e.k. vergadering der Classi Goes van de Geref. Kerken in Nederland zal D.V. gehouden worden op Donderdag 20 April 1939. Punten voor het agendum kunnen worden in gewacht tot 8 April a.s. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Borssele, (h.t. roepende Kerk), Ds FRANSEN, Praeses. J. v. WESTEN, Scriba. De vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden gehouden op Woens dag 3 Mei. Stukken voor het agendum te zenden aan den eerst-ondergeteekende vóór 15 April. Namens de roepende kerk van Zierikzee, Dr. J. VAN LONKHUIJSEN. Praeses. G. M. BIJ DE VAATE, Scriba. Terneuzen, 28 Maart 1939. Ontvangen van de kerken in de Classis Axel de collecten voor de Evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg en de collecten voor de Evangelisatie in België en Noord-Frankrijk. Aardenburg 4.99 4.98 Axel 15.58 15.58 Hoek 3.55 3.55 Oostburg 5.56 5.56 Schoondijke 12.86 12.85 Terneuzen 20.53 20.52 Zaamslag 16.51 16.51 Totaal 79.58 79.55 L. MICHIELSEN, Correspondent. Theologische Hoogeschool te Kampen, De broeders K. Polderman, I. Dekker en A. Geschiere Pz. zorgen voor het innen c!er contri butie te Meliskerke c.a. Mij werd 57.50 ge bracht, de opbrengst is iets hooger dan het vorig jaar. De correspondent voor Grijpskerke, br. J. de Wolf Sr., wist het oude bedrag te handhaven, ondanks het feit, dat 3 contribuanten zich terug trokken. Met vriendelijken dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 31 Maart 1939. Blijft in Mij. Een nieuw belijdenis-boek. Naar wij vernemen zal binnenkort een nieuw belijdenis-boek verschijnen Blijft in Mij. „Een boek voor jonge belijders", luidt de ondertitel. Twaalf Gereformeerde predikanten, die de jon geren door en door kennen, hebben aan dit boek medegewerkt. Het zijn Ds. J. D. Boerkoel, Ds. N. Buffinga, Dr. E. D. Kraan, Ds. P. N. Kruys- wijk, Ds. G. Laarman, Ds. G. Lugtigheid, Dr. P. Prins, Ds. H. Veldkamp, Ds. Y. K. Vellenga, Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Ds. H. A. Wiersinga en Ds. W. A. Wiersinga. Op hartelijken wijze wordt hier gesproken over de consequenties van het belijdenis-doen in de praktijk van het leven. In de taal, die de jon geren begrijpen, wordt gewezen op wat ons leven heiligthet gebed, het oefenen der gemeenschap, het luisteren naar het Woord, het uitdragen van het Evangelie. Daarnaast wordt ook ten volle ernst gemaakt met allerlei praktische moeilijkhe den, waarvoor de jonge christen in het leven zal komen te staan. „Blijft in Mij" zal als belijdenis- schenk zeker gewaardeerd worden. Uitgevers zijn Bosch Keuning N.V. te Baarn. Johannes Calvijn. Gulden Boekske over het Christelijk leven. Uitgave De Graafschap N.V., Aalten. Ds A. H. van der Vegt te Goes heeft goed werk gedaan door dit boekje te publiceeren. Het is een geschriftje van Calvijn, waarin we hem leeren kennen als zieleherder. Ieder, die nu eens wil proeven wie Calvijn is, en ieder, die nog al tijd meent, dat Calvinisme zooiets beteekent als koud rigorisme, starheid en stijfheid, schaffe dit werkje eens aan. Hij zal zien, welk een fijne geest Calvijn is geweest. Waarom niet als andere kinderen door Dr R. Vedder. Straffen, hoe wel en hoe niet door Prof. Dr J. H. Gunning Wzn. Waarom een slecht rapport 1 door J. H. Ruysch van Dugteren. Boekjes verschenen bij J. H. Kok, Kampen. Keurige werkjes, die alle ouders eens met aan dacht moeten lezen. Opvoeden is niet een een voudig werk, maar hier wordt ons den weg ge wezen door vakmenschen, die het aanhooren waard zijn. Gaarne aanbevolen. Belijdenis en Daarna door Dr C. Bouma, Den Haag. Uitgave D. H. Littooij Azn., Terneuzen. Één ding spijt me van deze uitgave dat ze niet wat eerder is gekomen. Dan zou ik zeker mijn catechisanten die belijdenis deden, dit werk je gegeven hebben. Ik vind het, vergeleken bij de talloos vele werkjes, die er op dit gebied zijn, één van de best geslaagde en het zal zeker zijn weg vinden. Ik raad in elk geval mijn collega's aan van dit werkje eens kennis te nemen. Ziehier de hoofdstukken Het uitgestelde Ja verkregen toegang. Alles voor Hem. Als de depressie komt. Ja aan de kerk. Kerkbesef. Kerkelijke trouw. Activeering. Leven uit het Woord. Maranatha. Gaarne aanbevolen. Stil zijn voor God. Meditaties van Ds N. Buffinga, Prijs 1.50, geb. 2.25. Uitgave J. N. Voorhoeve, den Haag. Ds Buffinga geeft hier een 27-tal meditaties over verschillende texten, die hij voortreffelijk verklaart en toepast voor dezen tijd. De onder werpen, die hij behandelt, spreken juist in deze dagen den menschen toe. In alles wordt heenge wezen naar Christus in de volheid van Zijn werk. Gelijk bekend is, beschikt de schrijver over een fijne stijl. Alles te samen genomen hartelijk aan bevolen in het vertrouwen ook, dat de lezing er van menigeen ten zegen zal zijn. K. B. S. De levensroman van Dr H. Colijn komt in een nieuwe, goedkoope uitgave. Wij vernemen, dat binnenkort, ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van onzen Minis ter-President, een nieuwe, goedkoope uitgave verschijnen zal van het bekende boek van Ru- dolf van Reest„De levensroman van Dr H. Colijn". Het leven van Dr Colijn is rijk aan avontuur en biedt den biograaf stof te over voor een levendige biografie. Rudolf van Reest heeft zich volkomen in alle situaties ingeleefd. Hij be schrijft zijn militaire loopbaan, zijn daden in de strijd op Lombok en in Atjeh en tenslotte zijn werkzaamheden op allerlei terrein in ons land en daarbuiten. Het wordt ons alles kleurrijk en boeiend geschilderd. Zeventig fraaie foto's zijn in het boek opgenomen. Uitgevers zijn Bosch Keuning N.V. te Baarn. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. LINNENKAS T-COM1 TE VOOR MAGELANG. PARAKAN EN BLONDO. Met harttelijken dank ontvangen van de Geref. M.V. te Nieuwdorp gez. door Mej. C. Op 't Hof 7.50: M.V. „Wees een Zegen" te Lewedorp, gez. door Mej. Louwerse 4.-Zendingsnaaikrans te Zeven bergen 5.N.N. te Middelburg 5.Mevr. R. te Hilversum 5.Mej. A. Verton de contr. uit Haamstede. S. E. HEI]GOSUNGA. Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro-adres 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage- naar. Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Vrouwenpolder. Ontvangen van de kinderen Abr. Wattel Wz. 200 halve centen, voor de plaatselijke Zendingskas. De Boekhouder, I. A. MELSE. VEREENIGINGSLEVEN. Geecombinecrde vergadering Kring Walcheren Noord-Zuid D.V. Woensdag 5 April Noorderkerk, avond 8 uur, Ds. C. Veenhof van Haarlem. Onder werp „Gelooven". RING MIDDELBURG. De Ring Middelburg van den Ned. Bond van J.V. op Geref. Grondslag zal de jaarvergadering houden op D.V. Maandag 3 April a.s. te Grijpskerke in de Geref. Kerk, aanvang 8 uur. Spreker de WelEerw. Heer Ds W. H. v. d. Vegt te Goes over het onder werp „Leven in het Verbond". Na afloop dezer rede wordt de huishoudelijke vergadering gehouden. Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Gew. Gesch. Schets 43 door C. Aarnoutse Jd„ B. en B. 14 Febr. 1936. Geloofsleer. Art. 27. L. Wielemaker Fd. ReciteerenJ. Nieuwenhuize. Vrije bijdrage J. Maas. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 6 April. O. T. Schets 3. „De verovering van Kanaan", Jans Willemse. Opvoedkunde. „Karakterontwikkeling op de ver eeniging, B. B. No. 15, jaarg. '38, Neeltje Sanderse. ImprovisatieJaantje de Buck, Suus Sanderse. Geref. Meisjesvcreeniging „Meisjesroeping"M'burg. Geen vergadering. Geref. Meisjesver. MeisjesvreugdMiddelburg. N. T. „De barmhartige Samaritaan" (18e j. no. 40) door Jo Vereist. Na de pauze Inleiding van ons P. P. C.-lid Grc Harinck te Vlissingen over „De kring". Bijdrage Toos Dekker. Geref. Meisjesvergadering NttniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De Paaschinleiding", door Jaantje Wielemaker. Reciteeren doorMina Boone en Marie Bolier. Afdeeling III A. B. G. „Het Paaschevangelie" door Saartje Meliefste. Na de pauze vrije werkzaamheden. Afdeeling III B. Paaschinleiding door Nel Taal. Na de pauze een bijdrage van Bep Klrcq en voor lezen. Gereformeerde Knapenvcrgadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. „Gelijkenis van den onrechtvaardigen rent meester", Lucas 16 113 door vr. Nico Vos. K. G. „Strijd en overwinning vr. Bart Volmer. Afdeeling III. Volgende week geen vergadering. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Vergadert Donderdagavond 8 uur in het Mil. Tehuis. N. T. Schets 4. „De wijzen uit het Oosten" door vr. W. Alewijnse. Na de pauze huishoudelijke zaken. Varia P. Vader. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 2 April. G. B. 16. „Van de eeuwige verkiezing Gods", vr. J. Houmes. A. R. 35. „De Overheid en het misbruiken van Gods Nam", vr. P. Jonkheer. Variavr. P. Tange. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Paaschonderwerp door vr. A. H. Verstraten. V. G. 31. „Ons land als koloniale mogendheid" door vr. A. Drost. De J.V. op G.G. „Spr. 8:33a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 2 April, 's avonds 7 uur. S. S. 41. „De Prediker" door vr. S. Simonsc. A. R. 33. „De School" door vr. W. de Visser. ZONDAG 2 EN VRIJDAG 7 APRIL 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Theol. Fac. V. U. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Vrijdag 7 uur Noorderkerk 9.30 uur Cand. J. Rook Cand. J. Rook Ds. A. H. Oussoren Ds. G. Smeenk Ds. A. H. Oussoren 6 uur Cand. D. van Swigchem Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. H. Oussoren Vrijdag 6 uur Ds. A. Koning Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. de Boer Vrijdag 7.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Vrijdag 7.30 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Vrijdag 5.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Vrijdag 7 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. G. F. Herwijnen te Rilland-Bath. Vrijdag 7 uur Cand. D. van Swigchem Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Vrijdag 7 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrijdag 7.30 uur Ds. A. H. Oussoren Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. J. de Vries Vrijdag 6 uur Ds. J. J. de Vries Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Leesdienst Vrijdag 6 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. J. F. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. H. Venema 2 en 6 uur Leesdienst Vrijdag 7 uur Ds. H. Venema Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointrc Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Vrijdag 5.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Vrijdag 6 uur Ds. G. Lecne Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Vrijdag 5 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 6.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Hoek 9.30 en 2 uur Cand. Vreugdenhil te Rotterdam. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Vrijdag 6 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Vrijdag 6.30 uur Ds. G. W. van Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3