KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. 3e. tot een goed rentmeesterschap van de menigerlei genade Gods 4e. tot een werken uit kracht van en tot eer van God. Een viertal collega's nam daarmee deel aan de handoplegging. Na de intrede bood een niet te tellen rij van sprekers aan de drie kerken en hun nieuwen predikant wenschen van geluk en zegen aan. En in vele harten zal zeker een gevoel van groote dankbaarheid geweest zijn, dat God aan deze drie kerken niet alleen een Dienaar des Woords heeft gegeven, maar vooral ook, dat Hij juist dezen predikant hen schonk. C. VAN NES. Magelang, 23 Januari 1939. TWEETAL TE Krommenie G. Hagens te Asperen. O. van Noort te Schoonrewoerd. BEROEPEN TE Leiden (vac. J. Verkuyl): R. C. Harder te Bandoeng (met verlof hier te lande). AANGENOMEN NAAR Bennebroek Cand. J. van Wijngaarden, hulppred. te Ameide. Wapenveld N. 't Hart te De Glind. Begrafenis Ds. I. K. Wessels. De laatste eer aan een geliefd leeraar. Harlingen, 8 Maart. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft hedenmiddag vanuit de Geref. Kerk de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van Ds. I. K. Wessels. In het stemmig in rouw gezette kerkgebouw, waar de kist in het midden opgebaard stond, was ge legenheid een laatsten blik op den doode te wer pen. Om twee uur wachtte een groote schare de komst van de familie af. Dr. J. Schelhaas Hzn., van Tzummarum, liet zingen Ps. 145 6, waarvan de eerste regel „De Heer is recht in al Zijn weg en werk" den ontslapene zoo tot troost en sterkte was geweest. In een korte toespraak, na lezing van Rom. 14:7, 8 en 9 bepaalde Dr. Schelhaas familie en gemeente bij stervenskracht en levens- troost. Namens den Kerkeraad memoreerde de heer J. Kooistra het vele, dat Ds. Wessels voor de gemeente geweest was. Inzonderheid voor de jeugd, aan wie hij een bijzonder warm hart toe droeg. Voor de Classis sprak Ds. L. van Urk, van Sexbierum, die den pastor in zijn ambtswerk ver geleek met Barnabas uit Handelingen 11een goed man, die ook in de Classis een beteekenis- volle plaats innam en wiens adviezen zeer wer den gewaardeerd. Voor de Kerk van Veere was ouderling Kasse aanwezig, die in kloeke taal het werk van Ds. Wssels in diens eerste gemeente schetste en van groote waardeering aldaar getuigde. Ds. Th. J. Kerssies, van Burum, vertolkte na mens Bururns en Visvliets Kerken het diepe me degevoel bij het gemis van zulk een leeraar, va der en vriend. De tweede voorzitter der Geref. Jeugdcentrale, de heer H. Stegeman, wijdde enkele gevoelvolle woorden aan den overleden voorzitter. Hierna sprak Ds. G. D. A. Oskamp, Ned. Herv. predikant te Harlingen, als collega en vriend en schetste de goede samenwerking met den ontslapene op verschillend gebied als Tent zending, Baltisch-Ruslandzending en Ned. Bijbel genootschap. Spr. bad familie en vrienden den troost des geloofs in warme bewoordingen toe, en eindigde met Gez. 249 „Straks roept de Heer Zijn welbeminden, In 't licht van d' eeuwigen zonneschijn. Dan zullen wij elkaar hervinden En zonder einde samenzijn". De rouwdienst werd door Dr. Schelhaas met dankgebed beëindigd. Hierna werd de kist met het stoffelijk omhul sel uitgedragen. In het kerkgebouw merkten we op o.a. Burge meester en Secretaris van Harlingen, alle plaat selijke classikale predikanten, afgevaardigden van Franeker en andere kerken. In storm en regen vormde zich nu de zeer lange stoet, die zich ach ter de familie-rijtuigen schaarde, als kerkeraad, corporaties en gemeente, voor den gang naar den doodenakker. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, las Dr. Schelhaas de Geloofsbelijdenis en ging voor in het Gebed des Heeren, waarna door de vele aanwezigen nog het lievelingslied van den veelbeminden leeraar werd aangeheven „Alle roem is uitgesloten" (Gez. 25: 1). Ds. L. W. Wessels, van Lemmer, dankte na mens mevrouw en familie voor den steun en de belangstelling in deze droeve dagen zoo rijkelijk ondervonden. Langs den weg naar den doodenakker stond in dichte rijen het publiek geschaard. (De Standaard) Effatha - Voorburg. Het Bestuur van „Effatha", Chr. Instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg, ontving de verblijdende mededeeling, dat het H.M. de Ko ningin behaagd heeft het Beschermvrouwschap van „Effatha" te aanvaarden. K. B. S. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed, 9 Maart 1939. Praeses Ds. A. H. Oussoren. Aanwezig 39 broeders. Opening. Gezongen wordt Ps. 73 1 gelezen Marcus 14 6672, waarna de Praeses voorgaat in gebed. Ingekomen Stukken vSchrijven van Dr. N. J. Hommes. Een schrijven van de J. V. op G. G. „Dr. Lützen Wagenaar" met verzoek om afvaardiging naar Jaarvergadering. Enkele brieven van broeders ambtsdragers, waarbij zij mededeelen geen bezwaren te hebben om met de gemeente het H. Avondmaal te vieren. Commissie voor doopaanvragen. 1 doop aan vrage, 1 ingekomen attestatie en 3 doopattesten, allen aanvaard. Bespreking verbouwing pastorie Dam. Br. de Poorte geeft toelichting op het voorstel van de Commissie van Beheer. Het voorstel van de Commissie van Beheer wordt met een kleine wijziging aangenomen. Begrooting kerk wordt nu vastgesteld en br. de Poorte dank gebracht voor zijn toelichting. Rapport nazien boeken quaestor Classis. Rapport afvaardiging afscheid Ds. Lindeboom te Serooskerke. Rondvraag. Donderdag 23 Maart a.s. om 8.15 vergadering met de gemeente voor behandeling rekeningen. Hierna vergadering Smal. Opening. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen StukkenJaarrapport garnizoen Utrecht van de Geref. Kerk aldaar een doop- attest in handen van wijkouderlingen een schrij ven van de Geref. Kerk te D. inzake een dooplid. Verschillende rapporten worden uitgebracht. Rondvraag. Sluiting. VOORTGEZETTE VERGADERING van de Classis Middelburg Woensdag 15 Maart negen uur in de Hofpleinkerk te Middelburg. AGENDUM: De peremptoire examens van Cand. de Graaf, beroepen predikant te Gapinge en Cand. Kraan, beroepen predikant te Grijpskerke. In de morgenvergadering heeft het examen van Cand. de Graaf plaats. Preek over Ex. O. T. Hosea 1 en 2, Ds. Oussoren. Ex. N. T. 1 Cor. 4 en 5 Ds. Bavinck. Dogmatiek, Ds. Heij. Symboliek, Ds. Vreugdenhil. Ethiek, Ds. Scholing. Kerkgesch., Ds. Visser. Kerkrecht, Ds. Smeenk. Ambtelijke vakken, Ds. Koning. Inhoud H. S„ Ds. Smitt. In de middagvergadering heeft het examen plaats van Cand. Kraan. Preek over Lucas 2 2224. Ex. O. T. Jer. 1 en 2, Ds. Koning. Ex. N. T. 1 Cor. 1 en 2, Ds. Smeenk. Dogmatiek, Ds. Vreugdenhil. Symboliek, Ds. Heij. Ethiek, Ds. Hofland. Kerkgesch., Ds. Scholing. Kerkrecht, Ds. Oussoren. Ambtelijke vakken, Ds. Hofland. Inhoud H. S., Ds. Visser. Namens het Moderamen der Classis, M. VREUGDENHIL, h.t. Ie Scriba. Serooskerke (W.). Voor een talrijk gehoor, waaronder de afgevaardigden der zusterkerken, B. en W. en de afgevaardigden van de Classis, nam Zondagmiddag j.l. Ds. W. F. M. Lindeboom afscheid van zijn gemeente met een predikatie over 1 Petr. 5 10. Na het uitspreken hiervan richtte de scheidende Leeraar woorden van dank en waardeering tot den Kerkeraad en Gemeente. Namens den Kerkeraad sprak br. J. de Wolf en namens de Classis de Consulent Ds. A. B. C. Hofland. Maandagavond kwam de Kerkeraad met de belijdende leden der Gemeente in vergadering bijeen. De rekeningen van Kerk, Zending en Diaconie, benevens de begrooting voor 1939, werden goed gekeurd. Hierna vergadering van den Kerkeraad, waar op enkele zaken, o.a. eenige Diaconale, de aan dacht vroegen. Kerkelijke stand. Vertrokken met attestatie naar de kerk van Middelburg Cornelis Ingelse met 1 gedoopt kind. Ingekomen met doopattest van de kerk van 's-Hertogenbosch Jakobus de Visser. DE SCRIBA. Aan de kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 16 Maart D.V. hoopt ondergetee- kende de gewone zitting te houden in de consis torie van de Noorderkerk voor het ontvangen en uitkeeren van de Emeriti-gelden over het 4e kwartaal 1939. Het tusschen haakjes geplaatste bedrag is de bijdrage voor het Zendingsemeritaat. Arnemuiden 103.20 10.84); Domburg 34.40 (ƒ3.61); Gapinge 34.40 (ƒ3.61); Grijpskerke 114.67 (f 12.05); Koudekerke 149.07 15.66); Meliskerke 137.60 14.46); Middelburg 619.19 65.06); Oostkapelle 91.73 9.64); O. en W. Souburg 206.40 21.69); Serooskerke 206.40 21.69); St. Laurens 91.73 9.64); Veere 91.73 9.64) Vlissingen 298.12 31.33); Vrouwenpolder 91.73 9.64); Westkapelle 22.93 (ƒ2.41). C. P. POUWER, Dep. Art. 13 K.O. Noordsingel 26. Giro 69059. Middelburg. Donderdag 15 Maart van 11 tot 12 uur zitting in de consistorie van de Noorder kerk tot ontvangst van de collecte voor de Evan gelisatie in de Provincie. De Correspondent, R. v. d. WELLE, Noordweg 157. Gironummer 346169. Noordwester Dignate Robberts Op gangsserie 1938-1939. Bosch en Keuning, Baarn. De Opgangsserie is langzamerhand zoo bekend en beroemd geworden, dat over deze serie als zoodanig weinig meer behoeft gezegd te worden. Voor weinig geld veel boeken. Als eerste ver scheen dit jaar de trilogie van OlesenNiels Hald, Kristine en Twee bouwen hun huis. Nu verscheen bovenstaand werk. Wie is Dig nate Robberts. Ze werd den vierden Juni 1909 te Veere geboren. In 1937 verscheen van haar hand Moes Sanne en Merientje. Als Zeeuwsche leeft ze temidden van de Zeeuwen en doorleeft wat ze schrijft. Ze heeft dit boek grootendeels in het Zeeuwsch geschreven. Zij vertelt in dit boek van Merien varende op de „14". Liefde krijgt hij voor Geerte, de dochter van den zeilmaker. Tan- ne verzorgt hem als een tweede moeder. Haar eigen zoon is verdronken en nu verzorgt ze Me rien liefdevol. Geerte en Merien vinden elkaar tenslotte. Om deze drie hoofdpersonen zan tal van figuren gegroepeerd. Mooi is de schildering. Mooi is de taal. Het is een geslaagd boek, dat vele Zeeuwen met belangstelling zullen lezen. Temeer, waar het zoo dicht in onze omgeving speelt en door een Zeeuwsche geschreven is. Handboek voor Gereformeerde Evan gelisatie. Onder redachtie van Dr F. W. Grosheide, Ds T. J. Hagen, Ds J. Mul der. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Een boek, dat me gegrepen heeftEen werk van 400 bladzijden bijna. En de redactie komt alle lof toe voor dit magistrale werk. In het al lereerste deel worden behandeld de beginselen der Gereformeerde Evangelisatie, de verhouding tot de kerk enz. Een historisch deel wordt ge geven door Dr Th. Ruys en het practisch deel wordt verzorgd door verschillende schrijvers. Dit practisch deel vooral zal van het grootste belang zijn voor tal van Evangelisatie-commissies. We willen dan ook ieder, die iets met Evangelisatie te maken heeft, opwekken dit werk aan te schaf fen. Het zal ons rijker maken. Zeer gaarne aan bevolen. A. H. OUSSOREN. Spaar U zelf en win een boek. Onder dezen slagzin is er voor het boek van Dr. J. G. Menken, Spaar u zelf, een interessante prijsvraag uitgeschreven, waarbij iedere inzen der, die aan de gestelde voorwaarden heeft vol daan, een gebonden boek als prijs ontvangt. Ge vraagd wordt een eenvoudige, korte uitspraak van het boek „Spaar U zelf", in minstens 60 en hoogstens 200 woorden. Voor de beste inzendin gen (naar het oordeel der prijsvraag jury) worden 5 buitengewone prijzen uitgeloofd, n.l. eerste prijs boeken ter waarde van 25.tweede prijs boeken ter waarde van 10.en drie prijzen, elk boeken ter waarde van 5.Alle boeken zijn uit het uitgeversfonds van La Ri- vière Voorhoeve te Zwolle, die de uitgave „Spaar U zelf" verzorgd heeft en bij wie alle nadere bijzonderheden en prospuctus betreffende deze prijsvraag verkrijgbaar zijn natuurlijk ook bij eiken boekhandelaar. Kerk en Evangelisatie door Dr. P. Prins. Uitg. N.V. W. D. Meinema, Delft. In dit geschriftje richt Dr. Prins een woord tot de ouderlingen en tot alle leden der Gerefor meerde Kerken om te wijzen op de roeping der kerk ten aanzien van de Evangelisatie, op de mogelijkheden, de moeilijkheden en de zegeningen van en voor de kerk. Duidelijk en met warmte worden deze dingen besproken. Hartelijk bevelen we de lezing en herlezinq er van aan. HEIJ. CORRESPONDENTIE. Br. X. te M. Uw stuk geef ik door naar de Zeeuwsche Persvereeniging. A. H. O. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. ZENDING. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van broeder Ton ƒ1.Catechisatiebussen 24.20. Voor al deze giften mijn dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. ZENDING, HOSPITAAL MAGELANG. Middelburg. In dank ontvangen uit het busje van de Meisjesvereeniging „Meisjesplicht" 3.20. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. RING WALCHEREN-ZUID. Jaarvergadering D.V. op Woensdag 15 Maart, 's avonds om kwart vóór acht in de Bogardzaal Bogardstraatte Middelburg. Inl. „Is karaktervorming mogelijk?" (No. 8, 19e jaarg.) door „Meisjesvreugd" van Middelburg. Na de pauze bijdrage door verschillende Vereeni- gingen. Geref. Meisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Op den Karmel", Neeltje Wielemaker. Vad. Gesch. „Zendelingen in ons land", J. Aarnoutse VoordrachtMaatje Verhage. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. O. T. „David als Koning" (No. 25 v. d. 16e jaarg.) Jaantje Geldof. „Zending onder de Chineezen in eigen land" (No. 11, 12, 13, 14 en 15 v. d. 18e jaarg.), Francien Rooze. Bijdrage Jeanne Maas. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. O. T. „De voorbereiding tot Koningschap", 16e jaarg. No. 23 door C. Klerk. Opvoedkunde. „Zelfkennis", 18e jaarg. No. 31 en „Menschenkennis", 18e jaarg. No. 44 door A. Sanderse Bijdrage N. Drost. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. N. T. „Het verlorene gezocht" (18e jaarg. no. 35) door Lies du Bois. Reciteeroefening „De Moerbeitoppen ruischten" (18e jaarg. no. 40) door Agaati Coumou, Toos Dekker en Leni Kingmans. Vrije werkzaamheden. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Jeruzalems laatste jaren", 2 Kon. 23:31- 37 en 2 Kon. 24 en 25 door Corrie Joosse. Memoriseeren door Tinie Krijger en Jaantje Wiele maker. Reciteeren door Corrie de Schipper. Afdeeling II. B. G. „De roeping van Petrus en anderen", Matth. 4 1822, Mark. 1 1620, Lucas 5 111 door Neeltje Goedbloed. Na de pauze reciteeren door Rie Knieriem, Annie Blokpoel en Nel Kleinenberg. Afdeeling III A. B. G. „Manasse", 2 Kon. 21 en 2 Kron. 33 door Corrie de Graaf. Na de pauze vrije werkzaamheden. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 12 Maart 1939. G. B. 15. „Van de erfzonde", vr. J. Pouwer. K. G. 24. „Vereeniging in 1892", vr. P. Tange. Varia vr. J. Slimme. Geref. Knapenvergadering „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Daniël en zijn drie vrienden" (Daniël 1 en 2) door vr. W. Corbijn. Na de pauze improviseeren. Ie helft. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Vergadert Donderdagavond 8 uur in het Mil. Tehuis. K. G. Schets 14. „Rondom de Dordtsche Synode" door vr. M. Verspoor. A. R. Art. 9. „De eisch van het beginsel" door vr. M. Walraven. Varia door vr. P. Walraven. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „Verloren en gevonden", vr. C. Meliefste. Daarna vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". S. S. 23. „Het Noachitisch Verbond" door vr. L. Cornelisse. K. G. 24. „De Vereeniging in 1892" door vr. M. Verstraate. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 MAART 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. H. W. Engelkes te Meppel. Bed. H. Av. en Dankz. 6 uur Ds. H. W. Engelkes Dankzegging. Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Voorber. H. Av. en Openb. Belijdenis. 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Openb. Belijdenis en Voorber. H. Av. Domburg 9.30 en 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. F. Pijlman Hulppred. te Vlissingen. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds. A. B. C. Hofland 2 uur Leesdienst Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder te Haamstede. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Theol. Fac. V.U. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. J. Wielenga te Alblasserdam. Bevestiging. 2 uur Ds. J. J. de Vries Intrede. Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Cand. den Boer te Zierikzee. Kamperland 9 en 2 uur Ds. J. F. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. H. Venema Bed. H. Av. en Dankz. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Venema Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 uur Ds. Joh. Booij 2 uur Ds. E. Beukema Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 uur Ds. E. Beukema 2 uur Ds. Joh. Booij Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Breskens 9.30 en 6.30 uur Cand. Swierts te Maassluis. Hoek 9.30 en 2 uur Cand. W. de Boer Hulppred. te Goes. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma 's morgens Voorber. H. Av. 's middags Biduur voor 't gewas. Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3