BOEKAANKONDIGING. KORT VERSLAG van de vergadering der Geref. Kerken in de Classis Goes, ge houden Donderdag 26 Januari te half twee te Goes. n. r 1. Ds. G. Leene opent namens de roepende kerk van Baarland de vergadering, laat zingen Ps. 100 2, gaat voor in gebed, leest een gedeelte van 1 Kor. 12 en spreekt een openingswoord. 2. De afgevaardigden van de kerk te Wemel- dinge onderzoeken de credentiebrieven. Alle ker ken zijn wettig vertegenwoordigd. De vergade ring wordt geconstitueerd en het moderamen neemt zitting, bestaande uit Ds. Booij, Praeses Ds. van Dijk, AssessorDs. van Heiningen, Scriba I Ds. van Egmond, Scriba II. 3. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 4. Ingekomen Stukken a. een schrijven van deputaten Gen. Synode inzake tucht over doopleden. b. Steunaanvragen van de kerken te Borssele, Driewegen en Wemeldinge. Deze worden inge willigd. c. Een schrijven van de Generale deputaten voor de behartiging van de geestelijke belangen der militairen. Over 1939 wordt uit de kerken twee cent per lid verwacht, daar het werk aan zienlijk moet worden uitgebreid. 5. Rapporten. a. Namens de commissie, benoemd tot onder zoek van de verhouding diaconie en burgerlijk armbestuur, rapporteert, na ingewonnen advies van Prof. Dr. H. H. Kuyper, opnieuw broeder v. d. Berg. Na breede bespreking besluit de classis het volgende ,,De Classis, gezien, dat onderscheiden B. A.'s fondsen beheeren uit „historische goederen", van oordeel, dat deze goederen wel tot de goede mid delen behooren, maar tengevolge van belemme rende bepalingen in de armenwet voor de kerken moeilijk verkrijgbaar zijn tot verzorging van haar armen, besluit zich te wenden tot de Provinciale Synode met het voorstel, de a.s. Generale Synode te verzoeken bij de Overheid er op aan te drin gen, dat deze belemmeringen worden weggeno- b. De kerk van Wemeldinge rapporteert over het nazien van de boeken van den Quaestor, en de kerk van Borssele idem van die der dep. Art. 11 K O. Alle zijn in orde bevonden. c. Ds. Scheele brengt verslag uit over het boekjaar 1938 als dep. der Zending en Art. 13 K.O. en als Quaestor der Classis. d. Ds. Booij idem als dep. Art. 11 K.O. e. Ds. van Dijk rapporteert over de Evan gelisatie te Wemeldinge. 6. De boeken der verschillende deputaten worden nagezien door de afgevaardigden van dc kerk te Baarland en worden in orde bevonden. 7. Inzake het noodige beroepen van een tweeden missionairen D. d. W. op ons Zendings terrein, deelen de verschillende kerken mede, be reid te zijn hieraan mee te werken. 8. Ds. Scheele doet verschillende mededee- lingen over de Zending. De kerk van Heemstede ontving een gift van f 1000.en zond daarvan 250.voor de medische Zending van Zeeland. De Bond van M.V. op G.G. gaf 1000.voor den arbeid van Mej. Baarbé. De kerken worden voorts verzocht ten spoedigste de ontvangen vra genlijst der deputaten bij hen in te zenden. 9. De storting der gelden wordt gecontroleerd. 10. De steunaanvrage van Nieuwdorp ad Art. 13 K. O. wordt toegestaan. 11. Het onderzoek naar Art. 41 K.O. levert niets op. 12. De e.v. vergadering der Classis wordt D.V. gehouden op Donderdag 20 April. Als roe pende kerk wordt aangewezen de kerk van Bors sele. Het moderamen zal bestaan uit Ds. van Dijk, Praeses Ds. van Egmond, Assessor Ds. van Heiningen, Scriba I Ds. Fransen, Scriba II. Te storten collecten en bijdragen Hulpbehoevende Kerken Provincie. Hulpbehoevende Kerken Classis. }/i collecte Evangelisatie in Zeeland. Theol. Fac. V.U.. Geestelijke verzorging der militairen. 13. De rondvraag wordt gehouden. 14. Het kort verslag wordt gelezen en goed gekeurd. 15. De Praeses gaat voor in dankzegging en sluit de vergadering. Op last der Classis, A. VAN EGMOND, h.t. Scriba II. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen op Woensdag 1 Febr. 1939 te Bergen op Zoom. 1. Ds. van Herwijnen, naar toerbeurt Praeses, opent de vergadering, laat zingen Ps. 82 la, 4b, leest Matth. 18 1221 en gaat voor in gebed 2. Het Moderamen is als volgt samengesteld Ds. van Herwijnen, Praeses Ds. Ros, Assessor Ds. Vreugdenhil, Scriba. 3. De credentiebrieven worden nagezien door de afgevaardigden Dr. Veltenaar en Mr. J. Ver- sluys. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd de kerk van Rilland-Bath heeft een instructie. 4. De notulen worden gelezen en geteekend. 5. Naar aanleiding der notulen wordt een grenskwestie tusschen de kerken van Oud-Vosse- meer en Tholen besproken. 6. Er zijn geen ingekomen stukken. 7. De instructie van de kerk van Rilland-Bath betrekking hebbend op een tuchtgeval, wordt be handeld. 8. Ds. Vreugdenhil brengt als Zendingsdepu- taat rapport uit, over de, op een vorige Classis- vergadering ingekomen stukken van Ds. G. van Oost te Soemba, inzake zijn schorsing als Miss. Predikant. Deze stukken worden nu voor kennis geving aangenomen. Ds. Ie Cointre bespreekt enkele Zendingszaken o.a. de verhooging der Zendingsbijdragen met het oog op den tweeden Miss. Pred. Hij dringt er ernstig op aan, in deze alle krachten in te spannen. Ds. Vreugdenhil, Dep. Art. 13, doet mededee- ling van verhooging der bijdragen Art. 13. 9. Rondvraag naar Art. 41 K.O. De kerk van O. V. vraagt en ontvangt advies inzake candidaatstelling van diakenen. 10. Algemeene rondvraag wordt gehouden. 11. Dc volgende Classisvergadering wordt gesteld op 3 Mei 1939. 12. De Assessor gaat voor in dankgebed de Praeses sluit de vergadering. De volgende collecten werden geïnd Hulpb. Zending Theol. Kerken o. Joden Fac.V.U. Anna Jacoba Polder 8.94 9.70 9.19 Bergen op Zoom 22.87 23.03 24.63 Krabbendijke 13.08 19.23 15.64 Oud-Vossemeer 7.17 3.6.75 Rilland-Bath 11.25 11.25 8.29 Poortvliet 4.70 9.35 5.25 Tholen 6.96 7.95 6.86 Op last der Classis, Ds. M. ROS, h.t. Assessor. Middelburg. Donderdag 9 Febr. is er in de consistorie van de Noorderkerk van 11 tot 12 uur gelegenheid tot het afdragen van de collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in Nederland. De Correspondent, R. v. d. WELLE, Noordweg 157. Gironummer 346169. Rusthuis, Middelburg. Het Rusthuisbestuur vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat in het Rusthuis enkele kamers, bestemd voor echtparen, beschikbaar zijn. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt om alleen-wonenden op te wekken, zich ernstig te beraden over het feit, dat wellicht ook voor hen deze inrichting de aangewezen plaats moet worden geacht tot het verkrijgen van een rustige en onbezorgde levensavond. Aan verschillende aanvragen kan nog worden voldaan, welke het Bestuur gaarne zal ontvangen. Het Rusthuisbestuur voornoemd. Middelburg, 27 Januari 1939. Geschiedenis der Godsopenbaring. Het Nieuwe Testament. Dr. J. H. Bavinck. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. In November van het vorig jaar konden we de eerste vijf afleveringen van dit werk aankon digen, sedert verschenen ook de laatste vier af leveringen en nu ligt het werk compleet voor ons. Het bevat twee deelen. Het eerste deel heet „Het leven en werken van den Heere Jezus". Het tweede deel„De jonge gemeente". Het eerste deel heeft dan de volgende hoofd- indeeling. 1. Israël in de dagen van Jezus. 2. De voorbereiding voor het werk. 3. Het begin van den arbeid. 4. Eerste prediking in Galilea. 5. Een jaar in Galilea. 6. Omzwervingen. 7. In Jeruza lem. 8. Laatste omzwervingen. 9. De weg naar het kruis. 10. De verschijningen. Het tweede deelDe jonge gemeente heeft twee hoofdstukken: 1. Aangegord met kracht. 2. Naar de heiden wereld. Dan volgen nog een tekstregister, van teksten, die min of meer verklaard worden een naam register en een zaakregister. Deze maken het ge bruik gemakkelijk. Er had nu ook nog wel bij gekund een register van de illustraties. Tegen de indeeling kan dunkt ons een gegrond bezwaar ingebracht worden. Dit n.l., dat de een heid van het werk daarin niet duidelijk uitkomt. Ze worden zoo naast elkaar gesteld „Het leven en werken van den Heere Jezus" en „De jonge gemeente", terwijl de laatste toch de vrucht is van het werken van den Heere Jezus. Dat wer ken hield toch niet op met Zijn hemelvaart. Ware de bedoeling van den schrijver niet beter uitge komen, wanneer hij in z'n eerste deel beschreven had het werken van den Heere Jezus op aarde en in het tweede deel dat werken van uit den hemel? Met deze opmerking willen we niets afdoen aan de groote verdiensten van dit werk. Daartoe rekenen we, dat het met groote klaarheid ge schreven is. Ook, dat het op tal van bijzonder heden ingaat en de beteekenis daarvan in 't licht stelt. Zoo wordt het leven en werken van den Heere Jezus met warmte en groote levendigheid beschreven. Dat het laatste hoofdstuk, handelend over de Zending, ruim 120 bladzijden telt, is te verstaan bij een schrijver, die zelf in Zendingsdienst werk zaam is en zijn boek ook schreef voor hen, die in de Zending arbeiden. Dit boek beschouwen we als een groote aan winst. Het kan grooten dienst bewijzen bij de voorbereiding voor de prediking en de catechisa tie en voor het vertellen van de bijbelsche ge schiedenis op school. Ook voor onze jeugdorganisaties is het bijzon der geschikt. Wie het zich aanschaft zal er geen spijt van hebben. Jaarboekje van het verband van Evan gelisatie-commissies van Geref. Kerken in Nederland 1939, Uitg. N.V. W. D. Meinema, Delft. Gaarne willen we dit jaarboekje aanbevelen. Almanak-opgaven bevat het niet, maar alle ge gevens van de Gereformeerde evangelisatie zijn hier overzichtelijk saamgebracht. Na een statistiek van de bij het Centraal ver band aangesloten Geref. Ev. Commissies en ker keraden, volgt een overzicht van de takken van arbeid als bibliotheken, arbeid in werkkampen en tentenkampen, Zondagsscholen, Straatpredi- king, Strandevangelisatie enz. en dan nog een rubriek Gewestelijke organisaties. Ds. D. Ringnalda Jr. van Weesp geeft een levendig gesteld verslag van de tiende jaarver gadering. De openingsrede van den Voorzitter Ds T. J. Hagen van Delft werd in extenso op genomen. Evenzoo de referaten toen gehouden. Voor den luttelen prijs van 25 cent is het bij de uitgeefster te bekomen. Uit het Januari-nummer van „Dc Wandelaar". Enkele afbeeldingen in dit nummer van „De Wandelaar" spreken van de witte wereld, die nog zoo kort achter ons ligt. Winterswijk is voor natuurvrienden en vooral voor de geologen onder hen een wonderbaarlijk stukje bodem. Hier tre den fragmenten van het grondgebergte der aarde aan den dag, hier op den rand van het Munster- sche bekken, waar de aardlagen in praehistori- schen tijd zijn dooreen geschud, stuit men op kalk en zout, pyriet en steenkool. Het is P. van der Lijn, die in een helder en bevattelijk geschre ven artikel er in slaagt zelfs den leek in deze streek en in deze materie wegwijs te maken. W. Eshuis Jr. wijdt een artikel aan een expeditie naar het eiland Komodo, die ten doel had de dierentuinen te voorzien van een exemplaar der aldaar ontdekte reuzenvaranen. Een kaartje van het gebied en goede foto's der zeldzame dieren werden mede afgedrukt. C. Blankert schetst een Cadzander boertje, J. van Hout het optreden van de Zwarte specht in Friesland, P. de Vries een Zeemeeuw als huisdier. Tenslotte vermelden wij nog het feuilleton en de vaste rubrieken over tuinieren, kamerplanten, honden, de puzzle, het teekenvoorbeeld en de vele illustraties. HEIJ. De Zoon van Beeri door H. Veld kamp. Wevers Boekhandel Franeker. 'n Uitstekend werk. Trouwens dit hebben we reeds eerder mogen constateeren. Het is me be kend, dat men hier en daar van oordeel is, dat Ds. Veldkamp wel eens wat te pittig de dingen zegt. Ik zou ook hier weer willen verwijzen naar de preeken van Calvijn, die in eenzelfden geest zijn. Actueel up to date. Niet in afgezaagde ter men, geen platgereden paden. Juist de frissche kijk die Ds Veldkamp heeft op moeilijke onder werpen, maken dat deze moeilijke stof weer le vendig wordt. Ik hoop, dat Ds Veldkamp in deze lijn zal voortgaan en ons nog veel dergelijke wer ken zal geven. Zijn collega's zullen hem dankbaar zijn, evenals vele gemeenteleden. Hartelijk aan bevolen. Kinderdoop door Wormser. N.V. Dagblad en drukkerij De Standaard. Amsterdam. De Standaard heeft een prachtig werk verricht, dat alle lof toekomt door dit werkje weer te her drukken. Wormser is geen onbekende in onze kringen, maar zijn werk was al lang niet meer te krijgen. Nu is het dan weer herdrukt en ik weet wel zeker, dat de uitgever hiervan geen spijt zal hebben. Wat is die visie van Wormsec toch diep en breed. Allen, die ook maar iets te maken hebben met het gemeenteleven doen goed, dit boek aan te schaffen, te lezen en te herlezen. We hopen, dat het in breeden kring ingang zal vinden. Als we den doop verstaan, dan heeft dat beteekenis voor heel ons leven als christen. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Souburg. In dank ontvangen voor de Stichting „Zonnevanck" over 1938 uit de busjes van Sien Arendse, Cor van Schijndel en Sien Buijs te Souburg en Kaatje de Groot te Ritthem een jaarlijksche gift, samen 54.32. De Stichting gaarne in ieder liefde en offervaardigheid aanbevelend. Mej. J. L. WISSE, Correspondente. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van 0.50 en één van 1.voor de Zen ding. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van de kinderen der Zon dagsschool 34.63; van broeder Ton 1.van N.N. 60 stuivers van broeder Volmer 2.50 van Mientje van Damme en Maatje Vereist ieder een doos zilverpapier. Voor al deze giften mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Middelburg. Getelde collecten: Collecte Hulpbehoevende Kerken i. d. Classis*/ 121.64 Coll. Hulpbehoevende Kerken in Nederland 120.76 Zendingscollecte 361.15 Collecte voor de Kerk 134.14 Kerkbussen 41.55 Huwelijkscollecte 11 Januari 3.07 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Geen vergadering. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Bijbelbespreking. Hooglied 3 en 4. Na de pauze vrije werkzaamheden. Bijdrage Marie Hendrikse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Bijbelbespreking over Hebreen 7 en 8, L. de Toonder V. G. „De tijd van Jan de Witt", 18e jaarg. no. 18 door N. Pouwelse. Bijdrage C. Geldof. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd", Middelburg. Bijbelbespr. „Prediker 1 en 2", Leni Kingmans. Opvoedkunde. „Fantasie" (18e j. no. 10) door Ettje Loodewijk. Bijdrage Gré Winter. De Gerej. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert o pDonderdag 9 Februari. O. T. Schets 1. „Jozua", Bets Sanderse. Vad. Gesch. Schets 17. „De twisten tijdens het be stand", E. Boon. ProsaMina Hillebrand. RING SEROOSKERKE. Vergadering op Donderdag 9 Februari a.s. in de consistorie der Geref. Kerk te Serooskerke, aanvang 7.30 uur. 1. Gelooven en de arbeid der J. V. 2. Gebondenheid en Vrijheid. 3. Penningmeesters der Vereenigingen denkt aan de inning der Ringcontributie. De J. V. op G. G. „Spr. 833a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 5 Febr., 's avonds 8 uur. S. S. 39. „De Psalmen" door vr. W. de Visser. A. R. 31. „De School" door vr. J. Sanderse. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling I. B. G. Les 144. „Naar het Loofhuttenfeest", Lucas 9 en 10 gedeeltelijk door vr. v. d. Oude. V. G. „Het eerste opstel uit 't Februarinummer" door vr. A. Taal. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De twee vragen van de wetgeleerde" door vr. A. de Jong. Afdeeling UI. Bijb. Gesch. „Wie is de meeste door vr. J. Geldof. Daarna vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Vergadert Donderdagavond 8 uur in het Mil. Tehuis. S. S. Schets 34. „De ceremoniëele wet" door vr. W. Walraven. M. O. Schets 19. „Kapitaalvorming" door vr. W. de Rijke. Varia door vr. C. Buis. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 5 Februari 1939. G.G. 1516. „Genezing van bezetenen" 1 en 2, vr. E. Kögeler. Varia C. Heijboer. A. R. II 33. „Het recht op twee belangrijke gebie den", vr. H. M. Kingmans. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 5 Februari, 's avonds 6 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geref. Ethiek. Het achte gebod. De eigen dom in te leiden door br. K. Otte. Lectuur Geref. Mannenblad Mei '37. Het Bestuur. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 5 FEBRUARI 1939. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte voor het tekort van de Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Dinsdag 2.30 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren Cand. J. Rook Ds. A. Krabbe Huwelijksbevestiging Ds. A. Krabbe te Hillegom. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Dinsdag 3 uur Huwelijksbevestiging Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. H. Oussoren Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Leesdienst Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. Pijlman Souburg 9.30 uur Cand. J. Rook 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Smitt Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Muidei Kamperland 9 en 2 uur Ds. J. F. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 uur Ds. G. Kerssies te Wildervank. Bevestiging. 6 uur Ds. H. Venema Intrede. Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 10 uur Dr. J. van Lonkhuijzen 6 uur Cand. den Boei Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1939 | | pagina 3