KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* ratorium in zijn tuin te bouwen. Bij het graven stuit men op den kelderkamer van West. Met alle voorzichtigheid wordt hij behandeld en wak ker gemaakt. Het is dan 11 September van het jaar 2000: hij heeft dus 113 jaar, 3 maanden en 11 dagen geslapen Zoodoende kan West meemaken, wat er in het jaar 2000 geschiedt. En zoo kan hij ook de heilsstaat meemaken, die dan ontstaan is. Wat toch is in dien tusschentijd geschied Het volk was al in 1887 aan het begrijpen, dat het niet goed ging. Echter men wist de juiste wegen maar niet, om tot die betere toestanden te geraken. Totdat de nationale partij ontstond. Haar doel was een „natie te verkrijgen, die maar niet een vereeniging was van menschen voor zekere staat kundige regelingen, maar een natie als een gezin, een levendwekkend verband, een gezamenlijk bestaan, een machtige tot aan den hemel reikende boom, waarvan de bladeren de menschen zijn, gevoed door de aderen en wederkeerig den stam voedende". Deze nationale partij dreef tenslotte de revolutie door. Het ging heel geleidelijk. Ge weld was niet noodig. Door allerlei verstandige maatregelen zag tenslotte ieder, dat het zoo moest als de nationale partij dat wilde. De klassetegen stellingen verdwenen, het verschil in rijkdom viel weg, er waren geen menschen meer van hooger orde eii lager orde de echte democratie ont stond. Groote uitvindingen hadden plaatsde gezondheidstoestand van de menschen verbeterde zienderoogen door allerlei verstandige maatrege len, oorlogen en geruchten van oorlogen kwamen niet meer voor, de menschen kwamen tot veel hoogere ontwikkeling dan vroeger en behoefden heel wat minder inspanning zich getroosten, de heilstaat was daar, en in dien heilstaat mag Julius West, de man, die dien raren hongertijd mee had moeten maken, ontwaken. Hoe zag die heilstaat er uit Daarover in een volgend artikel. M. VREUGDENHIL. TWEETAL TE Franeker (vac. wijlen J. D. Wielenga): M. Broekema te Leidschendam. G. Brinkman te Idskenhuizen. BEROEPEN TE IJmuiden J. Kapteijn te Kralingscheveer. Sleeuwijk (N.Br.): E. Masselink te Eibergen-Rekken. De kerkeraad van Rotterdam-Delfshaven verleende vrijheid aan een Comité voor Evan gelisatie om te zien naar een candidaat voor dezen arbeid. Die van Amsterdam aan Wijk V dezer kerk, om aan een candidaat eenigen ar beid op te dragen in deze uitgebreide wijk, waar voor een broeder gelden beschikbaar had gesteld. Rijnsche Zendelingen en Bataksche chris tenen. Uit een verslag van een causerie, die Dr. H. A. van Andel blijkens „Indisch Kerkblad" te Solo gehouden heeft „De verhouding tusschen Rijnsche Zende lingen en Bataksche Christenen is niet ideaal. De reden meent spr. te moeten zoeken in het feit, dat de Zendelingen Duitschers zijn, die behoefte hebben alles te regelen. Zoo trof het b.v. sterk, dat een kerkeraadsbesluit geen kracht heeft, voor de Zendeling er zijn goed keuring aan gehecht heeft." Bazuin. Kerkinstitueering te Londen De Vereeniging „Johannes a Lasco" schrijft Hoezeer ook de regelmatige prediking van Gods Woord een essentieel bestanddeel van ons leven in den vreemde is geworden, toch blijft zich het gemis doen gelden van een eigen Ker kelijke gemeenschap. Velen onzer waren voor jaren verstoken van de Heilige Sacramenten. Aansluiting bij Engelsche Kerken is gebleken niet mogelijk te zijn indien men eigen belijdenis wil handhaven en heeft zeker nimmer volledige vol doening gegeven. Daarom heeft het Bestuur der Vereeniging zich op een vergadering van het Comité in Nederland beschikbaar gesteld om de noodige voorbereiden de werkzaamheden te doen plaats vinden. Op de vergadering, die op 28 Sept. in het Bangor Hotel werd gehouden en waarbij ook de Voor zitter van Nederl. Comité, de heer v. Beeck Cal- koen aanwezig was, is deze actie besproken en een aanvang gemaakt met de samenstelling van een lijst van handteekeningen van leden of doop leden eener Geref. Kerk die Kerkinstitueering be- geeren. Deze lijst ligt ter verdere completeering ter teekening in de vergaderkamer der Kerk en kan na den dienst worden geteekend door diegenen, die dit nog niet hebben gedaan. Leden onzer kerken kunnen ook per brief hun adhaesie betuigen met deze plannen. Voor het behoud onzer kerkdiensten en de uitbouw der gemeente hebben wij den steun noodig van allen, die bij ons behooren. Propaganda maken wij vanzelfsprekend niet. De kerk is geen zaak van propaganda, doch een zaak van roeping. Doch bovenal een zaak van liefde tot den Ko ning der Kerk Christus, die Zijn Gemeente be waart en leidt door Zijn Geest en Woord. De Gereformeerden vergaderen nu sinds eeni gen tijd in het kerkgebouw der Moravische Broe ders, de oudste schuilkerk der Non-Conformis ten. Adres Fetterlane, tusschen Chancerylane en Shoelane, een verbinding tusschen Holborn en Fleetstreet, Londen. Ds. D. de Wit. Te 's-Hertogenbosch is 21 Oct. j.l. onverwacht overleden Ds. D. de Wit. Reeds lang was hij lijdende. Met grooten ijver heeft Ds. de Wit, ondanks zijn ziekte, nog lan gen tijd zijn arbeid voortgezet. Geboren 9 Maart 1892 te Leidschendam, werd hij in 1917 candidaat aan de Vrije Universiteit. Hij diende de kerken te Berlikum (Fr.) en 's-Hertogenbosch sinds 1926. Heraut. Uit een verslag van de Classis Grand Ra- pids-Oost van de Chr. Geref. Kerk in Amerika „De Classis steunde het verzoek van Hol land Marsh. Deze gemeente is verafgelegen en soms moeilijk te bereiken vanwege de toestan den der wegen. Ook geeft deze gemeente ver wachting voor de toekomst. De afgevaardig den deelden mede, dat ze een talrijke groep van jongelieden hebben, zelfs een 50-tal. Een candidaat wordt begeerd niet alleen om de gemeente voor te gaan op den dag des Hee- ren, doch vooral om deze jeugdigen te onder wijzen op de catechisatie, opdat zij behoorlijke kennis mogen ontvangen van de Gerefor meerde leer." Bazuin. Bergen op Zoom. Uit een verslag van den kerkeraad van Bergen op Zoom „Praeses brengt verslag uit van de 1.1. ge houden vergadering van de Evangelisatie Com missie. Onder meer werd behandeld de vaca ture, ontstaan door het vertrek van Cand. Schalekamp. De Commissie stelt den Raad voor, met het oog op de financiën, voorloopig nog geen opvolger te benoemen, doch te trach ten eerst de financieele positie te verstevigen. In de hoop, dat de gemeente ook hieromtrent haar roeping zal blijven verstaan, besluit de Raad overeenkomstig het advies." K. B. S. Coetus Geref. Predikanten Classis Middelburg D.V. Maandag 7 November a.s. des morgens 10 uur. De Kerken in de Classis Middelburg worden verzocht op de a.s. Classisvergadering op Woensdag 9 November a.s. te storten de tweede bijdrage voor de hulpbehoevende kerken in de Classis over 1938. J. LOUWERSE, Penningm. Gapinge, November 1938. AGENDUM van de vergadering der Classis Tholen te houden D.V. op Donderdag 17 November 1938 te Bergen op Zoom, v.m. 9 uur. 1. Opening. 2. Nazien credentiebrieven. 3. Vaststelling notulen. 4. Zaken uit de notulen. 5. Ingekomen Stukken. 6. Instructiën. 7. Rapporten. 8. Rondvraag Art. 41 en (ev.) 43 K.O. 9. Aanvragen en vaststelling vacaturebeurten. 10. Algemeene rondvraag. 11Lezen van het persverslag. 12. Vaststelling van den aanvang der volgende vergadering en sluiting. Mee te brengen of te storten op girorek. a. Collecte Theol. School, Dep. Ds. M. Ros, Giro 236134. b. Collecte Evangelisatie N. Br. en Limburg, Dep. br. E. Tange, Giro 81775. c. Collecte Hulpbehoevende kerken in Zeeland, Dep. Ds. Joh. Spoelstra, Giro 159010. d. Collecte Evangelisatie in Zeeland, Dep. Ds. W. M. Ie Cointre, Giro 63783. e. Bijdrage voor het Zendingshospitaal. P.S. De kerken worden herinnerd aan de samenkomst na afloop der Classisvergadering, waarin Ds. A. Merkelijn spreken zal over de be langen van ons Zendingsterrein. Men wekke zoo veel mogelijk leden der kerk en in 't bijzonder leden van den kerkeraad en van de Zendings commissie op, deze samenkomst te bezoeken, n.m. 2 uur. Voor de Classis-afgevaardigden is gelegenheid tot 't gebruiken van een warme maaltijd. Op last der Classis, W. G. F. v. HERWIJNEN, Corr. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed, 3 November 1938. Praeses Ds. Bremmer. Opening. Aanwezig 42 brs. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken 2 berichten van overlijden. Het Anker. Het Oostelijk front. 8 verzoeken om steun, naar de Commissie ad hoe. Bericht van de brs L. Adriaanse, B. v. d. Berg, C. v. d. Kuyp, D. H. Loodewijk, J. Olthoff, dat ze hun benoeming tot ouderling en van de brs P. Izeboud, A. de Kam, L. A. J. Tange, J. Terp stra, dat ze hun benoeming tot diaken aannemen. 2 verzoeken om de consistorie Hofpleinkerk te mogen gebruiken naar de Commissie van Be heer. Verzoek van Ds. Merkelijn om emeriteering naar de e.k. Class, vergadering. Schrijven van br. Rook hij bericht, dat hij de werkzaamheden van Ds. Bremmer tijdens de va cature, zal waarnemen. Idem van de Commissie van Beheer. Agendum Classicale verg. op 9 Nov. a.s. Stukken voor het afscheid van Ds. Bremmer. Commissie voor Doopaanvragen. Ingekomen 4 attestaties en 1 doopattest. Uitgegaan 2 attesta ties en 3 doopattesten. 1 aanvrage huwelijksbe vestiging op 17 Nov. door Ds. den Boeft. Over 't beroepingswerk worden mededeelingen gedaan er zullen hoorders worden uitgezonden. Afgevaardigd naar de Classicale vergadering Ds. Bremmer en br. van Sluijs, sec. br. Tazelaar. Instructie voor den plaatselijken correspondent van de Theol. School, wordt vastgesteld. Rondvraag. Diaconie vraagt toestemming om de gewone Wintercollecte te mogen houden. Wordt goedgevonden. Voor de Zending is een tekort van 800. dat door 'n collecte zal worden aangevuld. Persverslag. Sluiting. 10 Nov. Sectie. 17 Nov. Breed. 24 Nov. Smal. Het Octobemummer van „De Wandelaar". Van den rijken inhoud zij alleen het volgende vermeld. De titelplaat is van een grappige actualiteit een geit constateert met opgetrokken neus, dat het gras taai wordt. Jo Ypma bezingt de schoon heid der binnenlanden. Niet die van Sumatra of van de Congo, maar vanZuid-Holland Het lijkt onwezenlijk, maar door haar beschrijving, aangevuld met mooie foto's van Hans Gilberg, wordt zij zeer aanschouwelijk. A. de Jong houdt een „praatje over zwaluwen". De vier soorten, welke deze populaire vogelfamilie telt, werden door Rein Stuurman in beeld gebracht. „Herfst in den polder", heet een bijdrage van Jan Visser. Die polder is de Egmondermeer, een gebied, dat de schrijver in elk jaargetij doorkruist en dat hem telkens opnieuw vermag te boeien door zijn eenvoudig natuurschoon. Buiten de landsgrenzen brengt ons H. G. Cannegieter met zijn artikel „Het landschap Kent". De vraag of dit gebied voor den toerist en natuurvriend, aantrekkelijk is, wordt bevestigend beantwoord. Ad. Mets schrijft over Walcheren, zijn wateren en duinen, dijken en weiden, dorpen en menschen. Voorts bevat dit nummer een opstel van Dr. A. C. de Koek over „ons" hoekje in het Heelal en verder „de korte wandeling" en de vaste rubrieken over tui nieren, kamerplanten, fotografeeren, puzzelen, honden (door Toepoel), terwijl nog een nieuwe rubriek werd begonnen het maandelijksch tee kenvoorbeeld voor jonge wandelaars. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1938. Van Mevr. De PutterDieleman 2.50 van de Zendingskrans te Terneuzen, van Ds. Plomp nog uit Grijpskerke 110 h.c., van N.N. te St. Laurens 1. gevonden in de collecte Geref. Kerk Gapinge 2.50, J. C. de W. te Middelburg 2.Hartelijk dank voor deze gaven. We hopen, dat er nog velen iets voor het Kerstfeest zullen afzonderen. We hebben nog drie weken den tijd, maar zend het s.v.p. niet later, het is zoo prettig als alles tegelijk verzonden kan worden. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro-adres 169757, Ds. A. C. Heij. LINNENKAS T-COM1 TE VOOR MAGELANG PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de M.V. „De Heere is onze banier" te Wolfaartsdijk 15.van de Vrouwenkrans te Brouwershaven gez. door J. L. Viergever 14.75, van Mej. M. N. Fregeres de contr. van Vlissingen 14.25. Aan de verzamelaarsters van gelden voor ons Comité deel ik bij dezen mede, dat er van nu voortaan kwitanties beschikbaar worden ge steld. Wie hiervan gebruik wil maken, vrage deze bij mij aan met opgave van het verlangde aantal. Zoo spoedig mogelijk volgt het antwoord. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Souburg. Ontvangen van de kinderen Vreeke voor de Zending 100 halve centen. Vriendelijk dank. De Penningm. van het Zendingscomité, J. I. DE KEIJZER. Middelburg. In hartelijken dank ontvangen van een lid der gemeente 2.50 voor de Zending. D. BREMMER. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Koosje Janse 550 halve cent en 15 Indische dubbeltjes Pietje v. d. Guch- te te 's Heer Arendskerke 100 halve centen door tus- schenkomst van br. Volmer 2.50. Voor al deze giften mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Middelburg. Getelde collecten Collecte Theologische School 144. Coll. Geest, arbeid onder de Zuiderzeewerk. 116.66 Collecte Aflossing 118.63 Collecte voor de Kerk 143.89 Kerkbussen 45.02 Huwelijkscollecte 5 October 9.27 Idem 12 October 14.35 Door bemiddeling van koster Volkers ontvangen van Mej. v. d. V. een gift van 10.voor de Kerk. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. VEREENIGINGSLEVEN. De Gerej. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 10 November. N. T. Schets 28. „Paulus eerste en tweede Zendings reis", Cor Huysman. Opvoedkunde. „Verlegenheid", B. B. 23 April 1937, Mina Hillebrand. Bijdrage Jaantje de Buck. Gerej. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. N. T. „De genezing van melaatschen" (No. 18 v. d. 18en jaarg.) door Grietje Jobse. Lees- en reciteeroefening. „De Moerbeitoppen ruisch- ten" (No. 40 v. d. 18en jaarg.) door Jeanne Maas, Corrie Breel, Francien Rooze. Bijdrage Bep Walraven. Gerej. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Bijbelbespr. Hebreën 3:6 tot en met hoofdstuk 6. Boekbespreking „Het getij verloopt" door K. Norel, door Frans Pouwelse. Bijdrage Bets Tange. Gerej. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Ajdeeling 1. B. G. „De drie Koningenslag", Kon. 3 door Saartje de Jong. Reciteeren door Neeltje de Rijcke, Suus Leijnse en Suus van Nieuwenhuijzen. Ajdeeling II. B. G. „De voorstelling in den tempel", Lucas 2 vers 2138 door Annie Blokpoel. Na de pauze reciteeren door Leuntje Dekker, Neeltje Goedbloed, Suus van Sluijs en Jannie Adriaanse. Ajdeeling 1IIA. B. G. „De driekoningenslag", 2 Kon. 3 door Corrie de Graaf. Ajdeeling III B. Bijb. opstel. „Elisa en de Syriërs", Nel de Voogd. Na de pauze bijdrage door Rina de Munck en Lena Bijl. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Ajdeeling I. B. G. les 132. „Jezus stilt den storm vr. Hovestad. Ajdeeling III. B. G. „De gelijkenissen van het Koninkrijk der he melen" door vr. E. Adriaanse. Daarna vrije werkzaamheden. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 6 November 1938. G. B. 10. „Jezus Christus waarachtig en eeuwig God", vr. M. Ton. M. O. 18. „Onze Middenstand", vr. J. Pouwer. Varia vr. P. Tange. J. V. op G. G. vergadert Donderdagsavonds in het in het Militair Tehuis. Vrij Onderwerp door vr. Vader. V. G. Sch. 8. „Het Nederlandsche volk wordt ge leidelijk een Staatkundige eenheid", vr. C. Alewijnse. Gerej. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. 27. „De ondergang van het tienstammenrijk" door vr. A. H. Verstraten. M. O. 10. „De Sociaal Democratie" door J. de Vos. Gerej. Knapenver. „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Wonderen van Eliza", 2 Kon. 19 en 25 door vr. H. Hillebrand. Na de pauze voor den leider. De J.V. op G.G. „Spr. 8:32a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 6 Nov., 's avonds 7 uur. G.G. 1 (N. T.) „De volheid des tijds" door vr. A. Wattel. V. G. Onderwerp 17. „De twisten tijdens het be stand" door vr. L. Davidse. ZONDAG 6 NOVEMBER 1938. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Classicale Bijdragen. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur o Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren 2 uur Cand. J. Rook 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. Lindeboom te Utrecht. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Cand. de Boer te Zierikzee. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Cand. Ridderbos te Kampen. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 uur Leesdienst 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Muidei Kamperland 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. F. J. v. d. Ende 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. A. Oostenbrink Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte Maandagavond 7 uur Ds. A. Merkelijn Zendingsrede. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 uur Ds. A. van Egmond 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Leesdienst Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 uur Ds. J. Koolstra 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3