KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* BEROEPEN TE Visvliet (Gron.): Cand. J. P. Rozendal te Winschoten. AANGENOMEN NAAR SoestH. van Andel te Krommenie. De Classis Zierikzee heeft na praepara- toir examen in de Gereformeerde Kerken beroep baar verklaard de heer W. C. P. den Boer, can- didaat aan de Vrije Universiteit. Cand. den Boer stelt zich beroepbaar en zal gaarne des Zondags de kerken dienen. Adres Verrennieuwstraat 119 te Zierikzee (telefoon 103). Na peremptoir examen heeft de Classis 's-Hertogenbosch der Geref. Kerken Cand. E. J. Dijk, van Zwolle, beroepen predikant te Vrij- hoeve-'s-Grevelduin-Capelle (N.B.), toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. G.E.O.S. Uit het verslag der Classis Rotterdam ,,Het voorstel van de commissie om den arbeid van G. E. O. S. in kerkelijke banen te leiden en daartoe met de kerk van Delfshaven in verbin ding te treden, wordt aanvaard. De commissie wordt daartoe gecontinueerd. Ds. A. L. Ruys, em. predikant te Zeist, heeft van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Olst het verzoek ontvangen om gedurende een jaar deze kerk te dienen in prediking, huisbezoek en catechisatie. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Leeu warden heeft aan Ds. C. v. d. Woude aldaar verlof verleend om indien de internationale toe stand zulks gedoogt, in Oct. 18 dagen naar Da- vos te gaan voor de geestelijke verzorging van de aldaar verpleegd wordende Gereformeerden. Op Woensdag 23 Nov. a.s. zal de 18e Zendingssynode der Geref. Kerken van Utrecht en Gelderland te Arnhem worden gehouden, daartoe samengeroepen door de Geref. Kerk al daar. Bepalingen inzake kerkelijke bevestiging van dusgenaamde „gemengde" huwelijken. Met het oog op het welzijn van het huwelijk, den welstand der Kerk en de opvoeding van het zaad der geloovigen, stelde de Raad der Geref. Kerk van Haarlem de navolgende bepalingen in zake kerkelijke bevestiging van dusgenaamde „gemengde" huwelijken vast le. De Kerkeraad zal huwelijken van leden der gemeente met personen, die zich in eenig op zicht (ongedoopten staat, woord, wandel), als ongeloovigen openbaren, wijl naar Gods Woord verboden, met alle hem ten dienste staande mid delen trachten te voorkomen, kerkelijke beves tiging van deze huwelijken nimmer toestaan en leden der Gereformeerde Kerk, die voornemens zijn zulk een huwelijk aan te gaan, deswege ern stig vermanen. 2e. De Kerkeraad zal huwelijken van leden der gemeente met personen van afwijkende be lijdenis, ook op het stuk van de Kerk, niet het minst om de practische gevolgen, door prediking, huisbezoek en onderwijs ten sterkste ontraden. Bij eventueele aanvrage tot kerkelijke bevesti ging van voornoemde huwelijken, zal de Kerke raad elk geval op zichzelf beoordeelen. Indien daartegen overigens geen overwegende bezwaren blijken te bestaan, zal kerkelijke beves tiging dezer huwelijken slechts worden toege staan, indien de betrokken persoon, die geen lid van de Gereformeerde Kerk is, schriftelijk be looft a. het opzicht van den Kerkeraad over de leden van het gezin, die dat erkennen, in geen enkel opzicht te zullen bemoeilijken b. te zullen toestaan, dat de kinderen, die uit het huwelijk mochten geboren worden, door het Sacrament des Doops in de Gereformeerde Kerk worden opgenomen en overeenkomstig de Gere formeerde belijdenis worden opgevoed. Opdat er voldoende tijd zij tot het instellen van een desbetreffend onderzoek, moet kerkelijke bevestiging van zulk een huwelijk minstens zes weken van te voren bij den Kerkeraad worden aangevraagd. De Duitsche kerkstrijd. In „Woord en Geest" lezen we Naar uit een publicatie blijkt, is de Belijdende- kerk in Duitschland, wat haar predikanten be treft, op dit oogenblik getroffen door 84 ver boden om te prediken 8 verboden om zich op reis te begeven 36 verboden om zich buiten hun woonplaats op te houden 36 spreekverboden 56 uitwijzingen uit hun gemeente 11 arrestaties; 3 gevangenen in een concentratiekamp 7 ge vangenen in „Schutzhaft". Evangelisatiebureau „Het Zuiden". Dit bureau, gevestigd Zandberglaan 31 te Bre da, roept de medewerking in van alle leden van de Geref. Kerken in ons land tot het verkrijgen van de volgende adressen A. van Geref. gezinnen, waarvan een of meei' der leden tot de R.-Kath. Kerk behooren B. van Geref. personen, die onder den in vloed van het Roomsch-Katholicisme zijn geko men of dreigen te komen C. van personen, die met de Geref. Kerken hebben gebroken en R. Kath. zijn geworden D. van Geref. personen, die omgang hebben of verloofd zijn met een R.-Kath. meisje of R.-Kath. jongen E. van Roomsch-Katholieken in eigen omge ving, die nader op de hoogte willen komen met de Geref. belijdenis. Aan het zoo volledig mogelijk verkrijgen van deze adressen is een groot evangelisatie-belang verbonden. Aan de opgegeven adressen zal o.m. regelmatig het Evangelisatieblad „Pro Veritate" worden gezonden. Zegt het voort K. B. S. Classis Middelburg. Vergadering dezer Classis D.V. Woensdag 9 November a.s. te Middelburg. Stukken voor het agendum worden tot 25 Oc tober ingewacht aan het adres der Zendende Kerk, die van Koudekerke. Namens de Zendende Kerk, Ds. A. C. HEIJ. Gereformeerde Kerk van Middelburg, Aan de kerken in de Classe Middelburg wordt medegedeeld, dat Ds. D. Bremmer D.V. Zondag 20 November a.s. des avonds 6 uur in de Noor- derkerk afscheid zal nemen van de Geref. Kerk van Middelburg. Gaarne wordt opgave verwacht of afgevaar digden dit afscheid zullen bijwonen. Namens den Kerkeraad, B. H. LAVOOIJ, Scriba. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 20 October van 1112 uur zitting houden in de consistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol. School en Evangelisatie in de Provincie. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 of over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, Middelburg. J. A. VERTREGT. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 12 Oct. 1938. De Voorzitter Ds. Koning opent de vergade ring op gewone wijze. Afwezig met kennisgeving de brs J. Goedbloed en S. Hillebrand. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken 1. Schrijven van de Zangvereeniging „De Lof- stem". Stelt zich onder het opzicht van den Ker keraad. 2. Steunaanvrage Chr. Schippersschool te Sneek. 3. Idem Chr. school L. O. Helmond. Beide voor kennisgeving aangenomen. Rapporten a. Diaconale zaken. Brs diakenen brengen verslag uit van gedanen arbeid. Andere zaken worden besproken, b. Ziekenbezoek. Niet ongunstig, c. Vereenigingen. Br. Sanderse brengt gunstig verslag uit van de J.V. d. Huisbezoek. Brs ouderlingen brengen verslag uit van gedane bezoeken. D.V. 23 Oct. hoopt op te treden Cand. Rook van Middelburg. De Kerkeraad besluit om op de gewone wijze met grostallenbriefjes tot het noemen van namen voor ouderlingen en diakenen door te gaan. De briefjes zullen in de gemeente tijdig worden rond gebracht. Kerkelijke stand. Vertrokken met attestatie naar Middelburg zuster Hoek. Ingekomen van Oostkapelle Cornelia Martina Geldö'f Rondvraag. Enkele broeders die het woord vragen, worden door den Praeses beantwoord. Lezen Persverslag. Sluiting. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed, 13 October 1938. Praeses Ds. Oussoren. Opening. Gezongen wordt Ps. 89 1 gelezen Psalm 20 gebed. Aanwezig 44 broeders. Deze vergadering is uitgeschreven, omdat vele zaken te behandelen zijn, die niet tot de vergade ring begin November kunnen worden uitgesteld en wellicht beroepingswerk ter hand moet wor den genomen. Ingekomen Stukken1 steunaanvrage. 1 cir culaire betreffende Credo. Een aantal brieven met opgave namen van predikanten. Commissie van doopaanvragen. 1 doop aange vraagd. Ingekomen 2 doopattesten 1 attestatie. Uitgegaan 1 doopattest. Notulen uitgesteld tot volgende vergadering. In bespreking komt 'n schrijven van Cand. Rook. De beroepingscommissie stelt voor hoorders aan te wijzen gekozen worden de brsVan Swigchem en Vroon Lavooij en Van Sluijs, sec. Van Dalen en Loof. Volgende week 20 Oct. D.V. weer Breede vergadering. Rondvraag. Persverslag. Sluiting. De schoonheid van den tijd door Ds. D. J. Couvée. UitgaveA. J. Oranje, 's-Gravenhage, Larixlaan 86. Deze prachtige rede lazen we met toenemende belangstelling. Groote bekendheid verkregen het boek van Prof. Huizinga „In de schaduwen van morgen" en dat van Prof. W. J. Aalders „De nood des tijds". Ds. Couvée kwam tot de ontdekking, dat er van dezen tijd toch ook nog iets anders te zeggen is, dan dat hij door zijn nood schaduwen werpt op den dag van morgen. Er is ook veel schoons in op te merken. Daarop gaat hij wijzen. Niet dus zooals hij aan het slot zegt spreekt hij van „deze schoone tijd", want er is ontzaglijk veel leelijks in, maar van het schoone, dat er ook nog in is. Hij wijst daartoe op de gedachten- omwenteling, die in onzen tijd de aandacht moet trekken, dat het a-religieuse plaats maakt voor het religieuse, het materialisme heeft afgedaan, dat men in de techniek gaat zien openbaring van den Geest, zoodat een ongeloovige waarschuwde: „Het is tijd het beginnend verzoeningsspel tus- schen techniek en Christendom te storen". Met tal van citaten wordt die omwenteling in de gedachten aangetoond. De schrijver geeft in schoone taal een bezie lende opwekking om dat schoone in dezen tijd op te merken en er mee te werken. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1938. Zoo zachtjes aan beginnen de Kerstgaven te vloeien. Deze week ontving ik van A. L. te Koudekerke 2. van Mevr. S. te Kapelle 3. Voor deze giften hartelijk dank. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro-adres 169757, Ds. A. C. Heij. O. en W. Souburg. Ontvangen van Nelly de Vis ser, Dijkstraat, 150 halve centen voor de Zending. Vriendelijk dank. J. I. de Keijzer, Penningin. Zendingscomité. ZENDING. St. Laurens. Ontvangen uit de Zendingsbusjes van: Piet Sanderse 3.30 Jan de Bree 2.40 Johanna Hillebrand f 3.27 Jaap Riemens 4.08 Ko Janse 6.25. Samen 19.30. Allen wederom hartelijk dank. Namens de Commissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Middelburg. Ontvangen van Adrie, Marietje en Jan Tevel 104 halve centen busje Betsie Leijnse 5.54; door tusschenkomst broeder Volmer 1.50. Voor al deze giften mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. ZENDING, HOSPITAAL MAGELANG. Middelburg. In dank ontvangen van de kinderen der Geref. School 't Zand bij Middelburg een groote doos zilverpapiervan br. T. vreemde muntstukjes, waar ik 1.88 voor ontving van onzen ouden br. de V. 5.en een gift van 1.door bemiddeling van br. Wattel. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. Middelburg. Brs diakenen zeggen hiermede hartelijk dank voor de volgende giften Door tusschenkomst van br. I. de Wolff, van een zuster 1 Door bemiddeling van br. L. J. Lorier, van een zuster uit dankbaarheid 2. Uit handen van br. Willeboordse, gevonden in zijn brievenbus „Voor onze behoeftige brs en zrs uit dank aan den Heere voor het behoud van den vrede. Moge dit offer door velen worden gevolgd en daaruit blijken, dat velen door daden hun dank jegens God willen toonen", van een lid der gemeente 50. Gevonden in de collecte „Uit dankbaarheid na predikatie van Ds. Bremmer, dankstond voor den vrede" 1. „Uit dankbaarheid voor den vrede" 1. „Dankoffer voor den vrede" 1. „Met dank aan God voor den vrede" 0.50 „Een dankoffertje voor den vrede aan den Heer" 0.50 „Een vredesdankoffer voor Kerk en Armen" 4. „Dankoffer voor het behoud van den vrede" van een zuster der gemeente, voor Kerk en Armen 10. „Uit dankbaarheid na predikatie van Ds. Bremmer, dankstond voor den vrede" (voor de Kerk) 1. Voor den 2en Miss. Dienaar des Woords, van een zuster der gemeente 0.55 Voor den 2en Zendingsleeraar, Ps. 115: 12a 1. Ook de opbrengst der Diaconale collecte stemde tot dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. VEREENIGINGSLEVEN. In deze rubriek willen we er op wijzen, dat opgaven per post aan ons geadresseerd van postzegel moeten worden voorzien. Herhaaldelijk gebeurt het, dat we strafport moeten betalen. Zoo deze week weer 10 cent voor opgave uit Serooskerke. Ook duidelijker opgave is gewenscht. Van welke Vereen, is bijv. „B. G. Baal Zebub en Israëls God enz." Littooij 6 Olthoff. Geref. Meisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Absalom" door Lena Alewijnse. Kerk Gesch. „De broeders des gemeenen levens" door Maatje Verhage. VoordrachtKeetje Schout. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Bijbelbespreking. Hooglied, hoofdstuk 1 en 2. Vrij onderwerp. Zending. Rie Buyze. Bijdrage Sophie van Ouwerkerk. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Bijbelbespreking. Hebreën 12 en 3 tot vers 6 door Mies Harinck. Opvoedkunde. „Fantasie", No. 10 der 18e jaargang door Bets Tange. Reciteeren Koos Alewijnse. Geref. Meisjesver. „Meisjesvreugd"Middelburg. Bijbelbespr. Jes. 53, 54 en 55 door Tannie Davidse. Kerkgesch. „De goden van den tijd" (B. en B. 18e j. no. 2) door Rie Kleynenberg. Bijdrage Tini Loodewijk. B. G. „Baal Zebub en Israëls God", 2 Kon. 1 door Willie de Wolf. Na de pauze bijdrage door Jannie Wattel. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Baal Zebub en Israëls God" door Corrie de Schipper. Reciteeren door Saartje de Jong en Neeltje de Rijcke Afdeeling II. B. G. „Hamans val en de verlossing der Joden", Ester 6 tot 9 door Lena Pouwer. Na de pauze reciteeren door Joes Verstrate, Paulien Vereist, Annie Jonkheer en Klaartje Tevel. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 16 October 1938. G. B. 8 en 9. „Van de Drieëenheid Gods", vr. P. Jonkheer. A. R. 31. „De school", vr. C. Clement. Varia vr. J. Slimme. De J.V. op G.G. „Spr. 8:32a" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 16 October 7 uur. Gel. Bel. 30. „Van de Regeering der Kerk door ker kelijke ambten" door vr. P. Boon Pz. K. G. 27. „Een kijkje in het Gereformeerde leven buiten Nederland" door vr. L. v. d. Broeke. Varia J. Boon Pz. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. 24. „Van de Heiligmaking en de goede wer ken" door vr. A. Jonkheer. M. O. 9. „Opkomst der moderne vakbeweging" door vr. M. Verstraate. Ledenvergadering der Geref. Mannenv er eeniging „Dr. Herman Bavinck" op Vrijdag 21 Oct. des avonds 8 uur in de consistorie der Hofpleinkerk. Onderwerp„Het Religieus Socialisme". Inleider J. Stoel. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „De genezing van de bezetene", vr. Tange. V. G. „Willem van Oranje" (vervolg) door vr. A. Graafhuis. RING VLISSINGEN. Vergadering op Donderdag 20 dezer des avonds 8 uur in het Jeugdgebouw te Souburg. 1. „De centrale plaats van de Heilige Schrift in ons vereenigingswerk" (zie voor schets en lectuur J. B. jrg 50 no. 5). 2. „Behandeling der Kerkgeschiedenis" (zie voor schets en lectuur J.B. jrg 49 no. 2 of Vraagbaak 38-39). RING SEROOSKERKE. Vergadering op 21 October a.s. te Serooskerke in de consistorie der Geref. Kerk. Aanvang 7.30 uur. 1. „Hoe maken wij een goede inleiding." 2. „Wereldgelijkvormigheid." ZONDAG 16 OCTOBER 1938. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Theol. School. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds A. H. Oussoren 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer Woensdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9.30 en 2 u. Cand. R. J. W. Nijkamp te Den Haag. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Cand. Pijlman Veere 9.30 en 2 uur Cand. Lindeboom te Utrecht. Voorber. H. Av. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Cand. Verschoor te Vlaardingen. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE» Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Muidei Kamperland 10 en 3 uur Ds. F. J. v. d. Ende 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Veenstra Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. v. Slui/s CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Dinsdag 18 Oct. av. 7 uur Ds. A. Merkelijn Zendingsrede. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3