Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN* TWEETAL TE SoestH. van Andel te Krommenie. S. G. Bloem te Niezijl. BEROEPEN TE Rijssen D. Bremmer te Middelburg. Nieuwerkerk Cand. H. Venema te Wildervank Zuilen, 2e pred. plaats A. Schouten te Westbroek. Sleeuwijk (N. B.): F. W. Erdmann te Haastrecht. -Het adres van Cand. W. P. J. Zwerver is Heerenweg 232, Meeden (prov. Groningen). Gaarne is hij bereid de kerken te dienen in de prediking en een beroep terstond in over weging te nemen. Ds. G. Ploos van Amstel. Naar wij vernemen, zal Ds. G. Ploos van Am- stel, em.-predikant der Gereformeerde Kerk van Oppenhuizen sedert Maart 1933, en sedert Mei 1935 voor die van Kockengen hulpdiensten be wijzende, thans ook dezen arbeid neerleggen. De hoogbejaarde leeraar (geboren op 16 November 1867), wiens heengaan te Kockengen zeer be treurd wordt, zal Zondag 16 October afscheid nemen en zich te Baarn vestigen (Gen. Karei v. d. Heydenlaan 8). Zijn ambtstijd verdeelde hij tusschen 1892 en 1938 over de kerken van Wouw, Ijlst, Ulrum, Elburg, Oppenhuizen en Kockengen. (A. Rott.) De Classis Rotterdam verleende aan Ds. J. Koelewijn van Berkel en Rodenrijs eervol eme ritaat met ingang van 1 November a.s. De eerste kerk, die Ds. Koelewijn diende, was Kruininqen. K. B. S. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden op Woens dag 14 September 1938, aanvang 9.30 uur. Art. 1. Namens de roepende kerk van Grijps- kerke opent Ds. Plomp de vergadering, laat zin gen Ps. 48 6, leest Ps. 48 en gaat voor in gebed. Art. 2. De afgevaardigden van Souburg onder zoeken de credentiebrieven. De kerken blijken wettig vertegenwoordigd. Art. 3. Wegens afwezigheid van Ds. Visser, treedt Ds. Vreugdenhil op als Praeses Ds. Smeenk als Assessor Ds. Scholing, 1ste Scriba Ds. Plomp, 2de Scriba. Art. 4. De Praeses memoreert het Regeerings- jubilée van H.M. de Koninging spreekt een en kel woord tot Ds. Bremmer en de kerk van Mid delburg in verband met Ds. Bremmer's beroep naar Rijssen tot de kerk van Veere in verband met het beroep van Cand. Smitt tot Cand. Rook, die als gast aanwezig is tot Ds. Plomp, die het beroep naar Soerabaia (N.O.I.) heeft aangeno men. Art. 5. Ds. Plomp leest de notulen, welke worden vastgesteld. Art. 6. Ingekomen Stukken a. Bericht, dat Ds. Merkelijn in de middag vergadering zal aanwezig zijn. Met blijdschap wordt hiervan kennis genomen. b. Instructie van den Classicalen correspon dent Theol. Schooldeze zal geteekend aan br. Olthoff, worden ter hand gesteld. c. Schrijven van Ds. G. te M. wordt ter visie gelegd. Art. 7. Instructies De kerk van Grijpskerke verzoekt en ontvangt Ds. Vreugdenhil als con sulent, afvaardiging bij het afscheid van Ds. Plomp en vacaturebeurten. Gapinge, Veere, Vrouwenpolder vragen even eens vacaturebeurten Westkapelle wil 18 Sept. één liefdebeurt. Art. 8. RapportenDs. Plomp rapporteert, dat Ds. Merkelijn Woensdag 21 Sept. voor de kerken in de Classe zal optreden Ds. Vreugden hil rapporteert over de Part. Synode Ds. Hof land over het afscheid van Ds. Tunderman. Art. 9. Rondvraag ad Art. 41 D.K.O. Grijps kerke vraagt, of de genabuurde kerken zich willen doen vertegenwoordigen bij het afscheid van Ds. Plomp, 2 October a.s. Art. 10. Roepende kerk November-classe Koudekerke. DatumWoensdag 9 November. zei, dat hij het wel begreep. ,,Dat komt van de dollejansie, jö, dat begrijp jij niet, maar toch is 't zoo", zei hij wijs. Die waanwijsheid prikkelde Kees. Hij trok ver achtelijk de schouders op en zei„Wat wou jij nou van de dollejansie afwete, je weet niet eens, wat het beteekent." Daar moest Job hem gelijk in geven, maar toch trachtte hij zijn prestige tegenover Kees te red den door te zeggen „Mijn vader is ommers ook met de dollejansie meegegaan". Kees zag het maar donker in. „Wanneer de dollejantie je schoenen kost, dan mot je d'r niet an mee doen", vond hij. En dat het schoenen kostte, zag je duidelijk. Iedere week kostte het je opnieuw schoenen. Vroeger had hij hooge achting voor het groote verstand van den baas gehad. Maar nu ging hij er de schouders voor ophalen. Job bleef echter onbeperkt vertrouwen in den baas houden. Wat die deed moest goed zijn, daar kon je vast van op aan. Maar op een middag in diezelfde week voor het Avondmaal, schrok Job toch leelijk. Juist na het middagmaal, toen ze weer aan 't werk gegaan waren, werd de deur opengegooid en kwamen een paar jongens vertellen, dat Gijs den Duik een groot papier aan de deur getim merd had. Van Duin kwam van zijn driepoort en ging bedaard den winkel uit. Werkelijk hing er aan den muur, vlak naast het raam een groot stuk grauw papier en daar was met krijt op geschreven „Hier ken je je schoene laten lappen, Moderamen Ds. J. E. Visser, Praeses Ds. M. Vreugdenhil, Assessor Ds. G. Smeenk, Scriba I Ds. H. Scholing, Scriba II. Art. 11. In verband met het examen van Cand. Smitt worden de examinatoren aangewezen. Art. 12. Bij de persoonlijke rondvraag herin nert Ds. Bremmer aan den militairen cent 1.50 per 100 leden). Art. 13. De vacaturebeurten worden als volgt geregeld 16 Oct.: Ds. BavinckGapinge. 23 Oct. Ds. Koning Veere. 30 Oct. Ds. Heij Grijpskerke. 30 Oct. Ds. Bremmer Vrouwenpolder. 20 Nov. Ds. Hofland Veere. 20 Nov. Ds. Oussoren Vrouwenpolder. 27 Nov. Ds. Lindeboom Grijpskerke. Op 18 Sept. zal Ds. Vreugdenhil een liefde beurt vervullen in Westkapelle. Pauze. Art. 14. Ds. Vreugdenhil verzoekt te zingen Ps. 100:1, en heet Ds. Merkelijn van harte welkom. Art. 15. Ds. Merkelijn deelt één en ander mee over den arbeid in het Magelangsche, met het speciale doel de kerken der Classis te animeeren voor uitzending van een tweeden missionairen predikant naast Ds. van Nes. Enkele vragen worden beantwoord. De Praeses zegt hem har telijk dank. Art. 16. Ds. Plomp en Ds. Tunderman spre ken hartelijke woorden van afscheid tot de clas sis, die door Ds. Vreugdenhil worden beantwoord. Art. 17. Het persverslag wordt gelezen en goedgekeurd. Art. 18. De Praeses verzocht te zingen Ps. 121 4, gaat voor in dankzegging en sluit de ver gadering. Op last der Classis, J. PLOMP, 2de Scriba Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op 15 September 1938. Praeses Ds. Bremmer. Opening. Ds. Oussoren wenscht den Praeses geluk met het beroep uit Rijssen en bidt hem toe namens den Kerkeraad, dat de beslissing moge worden genomen in het belang van beide gemeenten en tot opbouw van 's Heeren Koninkrijk. Een Commissie uit den Kerkeraad hoopt in verband hiermede Ds. Bremmer te bezoeken. Notulen gelezen en goedgekeurd. Aanwezig 28 broeders. Ingekomen Stukken Kennisgeving van overlijden dankbetuiging voor betoond meeleven bij overlijden. Schrijven van de Diaconie. Schrijven Comité Evangelisatie in België Mej. Mulder zou gaarne in de Hofpleinkerk over dien arbeid spreken. Afgevaardigd naar de vergadering der Evan gelisatie hier ter stede op 17 October in de Sin gelstraat br. Duivekot en br. Loof. Commissie voor Doopaanvragen Ingekomen 2 met attestatie 5 met doopattest. Vertrokken 2 met doopattest. 1 doopaanvrage. Verslag Classicale vergadering van 14 Sept. j.l. Verschillende rapporten volgèn. Nominatie. Rondvraag. Persverslag. Sluiting. 6 Oct. Breed. 13 Oct. Sectie. 27 Oct. Smal. Evangelisatie-arbeid in Zeeland. Mag ik in alle bescheidenheid en vriendelijk heid de aandacht van de Kerken in de Provincie vestigen op de 2 laatste zinnen van Art. 16 van de „Handelingen der Part. Synode, gehouden 16 Juni 1938"? Daar staat„De begrooting wordt aanvaard. De Synode besluit voor dezen arbeid 1 Yi co^ lecte van de kerken te vragen". Die aanvaarde begrooting is te vinden op blz. 44. Daar staat aan den voet van die begrooting dit te lezen „Het boekjaar sluit op 1 Mei 1937 met een nadeelig saldo van 5.67. De Synode vergadert midden Juni. De voorgestelde collecten kunnen niet voor Juli of Augustus worden ge houden. Van de eerste helft van April of tot on geveer September toe zullen dus de kerken van Aardenburg en Wemeldinge moeten wachten op geld. Maar dan is ook dadelijk noodig een be drag van rond genomen 430.Dat is meer dan een volle collecte van de Classis Mid delburg. Deputaten stellen voor dit jaar 1 Yi c°t" lecte te doen houden. Zoo te regelen Een volle collecte door de Cl. Middelburg voor 1 September 1938. Om er de Dollen mee te trappen". Aan den anderen kant van de straat stonden een paar menschen stil en lazen het ook. Toen grinnikten ze tegen elkander. Van Duin voelde dat de jongens, die hem kwamen waarschuwen, achter zijn rug ook gekheid maakten over het geval. Hij verbleekte, maar bedaard trok hij het pa pier er af en ging er mee de werkplaats in. Job was van zijn kruk opgestaan en was ook naar buiten gekomen. Daar had hij eveneens de woorden gelezen. Woedend was hij geworden. Zijn kleine vuis ten balden zich en vuurrood zei hij tot den baas „As die vent hier langs komp, mot je 'm hart stikke doodslaan". „S-s-s-stil jonge, z-z-z-zoo mot je niet prate, d-d-d-dat heb de Heere je z-z-zoo niet geleerd." Job wist het, maar op 't oogenblik dacht hij alleen maar aan dien Gijs, dien smeerlap, die 's Zaterdags altijd dronken was. In den winkel wilde hij er opnieuw over be ginnen, maar de baas verbood het hem. „Ik wil niet, d-d-d-dat er nog over g-g-gepraal: wordt, 't is me d-d-de moeite niet waard", zei hij. Job wist wel, wie er met „de dollen" bedoeld werden. Hij had er genoeg scheldwoorden over naar zijn hoofd gekregen van de jongens bij hem in de straat, maar dat was niet zoo erg. Dat er iemand was, die zoo'n gemeen papier bij den baas aan den muur durfde hangen, dat was wel erg. Dat eischte wraak, vond hij. (Wordt vervolgd) Cl. Goes vóór 1 October 1938. Cl. Axel voor 1 November 1938. Cl. Zierikzee voor 1 December 1938. Cl. Tholen voor 1 Januari 1939. Een halve collecte door de Cl. Middelburg voor 1 Februari 1939. Cl. Goes voor 1 Maart 1939. Cl. Axel voor 1 April 1939. Cl. Zierikzee voor 1 Mei 1939. Cl. Tholen voor 1 Juni 1939. Tot dusver ontving ik een collecte van één kerk uit de Classis Goes. Met spanning wacht ik nu op de kerken van de Classis Middelburg. Aardenburg en Wemeldinge zien alle dagen ver langend uit naar een girobiljet van Deputaten. Laten we dus trachten die broeders daar, op tijd te helpen in hunne zorgen. En misschien willen de broeders die Classicaal met het innen en toezenden van deze collecten belast zijn, wel meehelpen dat de gelden geregeld en op tijd binnen komen. De Penningmeester, G. VAN HEININGEN. Giro 178021. Classis Goes. De eerstvolgende vergadering der kerken in de Classis Goes zal D.V. gehouden worden op Donderdag 13 October a.s., 's namiddags half twee te Goes. Stukken voor het agendum worden vóór 29 September ingewacht bij eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk van Ierseke, A. VAN EGMOND, Praeses. K. PH. VERHEULE. Scriba. Collecte voor de Prov. Kas tot ondersteuning Diaconieën. Arnemuiden 19.32 Domburg 5.Ga pinge 6.Grijpskerke 17.94; Koudekerke 29.li St. Laurens 14.18 Meliskerke 21.23; Middelburg 126.86 Oostkapelle nihil Seroos- kerke 23.82 Souburg 40.02 Veere 14.69 Vlissingen nihil Vrouwenpolder 8.71 West kapelle 2.25. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 22 September van 1112 uur zitting houden in de consistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Hulp behoevende Kerken in de Provincie. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 oï over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, Middelburg. J. A. VERTREGT. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Koudekerke. Met dank zij vermeld, dat Zondag 11 Sept. j.l. in de collectezak gevonden werd een gift, bij het jubileum onzer Koningin, groot 20.waar van 12.bestemd voor de kerk en f 8.voor de Diaconie. Ds. HEIJ. Middelburg. Brs Diakenen zeggen hartelijk dank voor een in de collecte gevonden gift van 2.met het volgende bijschrift „Geen straat versiering, een naar begin" „Toch Jubelfeest, 'n kerk'lijk gewin". F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. VEREENIGINGSLEVEN, DIACONAAL HULPBETOON. Aan de Dames van Diaconaal Hulpbetoon wordt bericht, dat na de lange vacantie Maandag 19 September de arbeid, naar wij hopen, hervat wordt. De Secretaresse. Gerei. Meisjesvergadering „Blandina", Koudekerke. Bijb. Gesch. David, koning te Jeruzalem" door Mart. Aarnoutse. Kerkgesch. „Savonarola" door Ka Aarnoutse. Voordracht Gerei. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Gel. Bel. Art. 4. „Kanonieke boeken der Heilige Schrifture", No. 19 v. d. 18de jaargang, Gré Suurmond A.R. Art. 7. „De grondwet", No. 46 v. d. 17de jaargang, Catrien den Boeft. Bijdrage Jans Geldof. Gerej. Meisjesvereeniging „Meisjesplicht"M'burg. Vergadering 22 September. N.T. „De genezing van den bezetene", No. 16 B.B. 23 Juli 1937 door C. Klercq. A.R. „Nederland en Oranje", 17e jaargang, No. 41 door C. Geldof. Bijdrage door F. Sanderse. Gerei. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Aideeling I. Bijb. Gesch. „Op de Karmel", 1 Kon. 18 door Marie Bolier. Reciteeren door Neeltje de Rijcke en Nellie de Wolf. Aideeling II. B. G. „De tweede tempel", Ezra 4 en 6 door Jeanne Damen. Na de pauze huishoudelijke zaken. Nieuwe leden van 1215j/£ jaar hartelijk welkom. Aideeling III A. 17 September vergadering trouw opkomen Afdeeling III B. Bijb. onderwerp. „Achab's dood", 1 Kon. 22 door Anna Vader. Na de pauze een bijdrage door Cor Verstrate en Nel Taal. Gerei. Jongelingsver. „Sola-Ftde", Middelburg. G. B. Art. 1. „Dat er een eenig God is", J. de Kam. K. G. Sch. 12. „Vooruitgang der Reformatie tot 1555", W. M. Walraven. Varia J. Looise en P. Krijger. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuêl", M'burg. Afdeeling III. B. G. „De knecht van den hoofdman genezen" door vr. B. Davidse. K. G. „Gregorius VII en Hendrik IV" door den Voorzitter. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Zondag 18 September 1938. S. S. 47. „Wederoprichting des Koninkrijks", vr. C. Geuze. V. G. 28. „Een nieuwe geest", vr. P. Meijler. Variavr. W. Dijke. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. Art. 23. „Onze rechtvaardigmaking bestaat in Christus" door vr. J. de Rijke. M. O. 8. „De invloed der revolutie van 1789" door vr. P. de Schipper. ZONDAG 18 SEPTEMBER 1938. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 2 uur Cand. J. Rook 6 uur Ds. A. H. Oussoren Woensdagavond 7.30 uur Ds. Merkelijn Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Cand. L. Doekes te Kampen. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 uur Cand. J. Rook 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. Pijlman Hulppred. te Vlissingen. Souburg 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Cand. de Ruiter te Axel. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Cand. de Groot Westkapelle 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 10, 3 en 7 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30. 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. Nijkamp te Den Haag. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. v. Slui,<s CLASSE THOLEN* Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 10 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL* Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Bed. H. Av. en Dankz. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Voorber. H. Av. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3