AUTOTOCHT UIT DE PERS* KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN* ADVERTENTIEN. 80LI DEO GLORIA - MIDDELBURG Op 17 Aug. 1938 naar OOSTENDE EEN DAGDIENSTBODE 't Moge voor hen in hun omstandigheden tel kens moeilijk zijn, ook geestelijk, het „Geref. Comité Davos" stelt alles in het werk onze broe ders en zusters daar te sterken. Ook door hen wekelijks te voorzien van Christelijke lectuur (dagblad, preek, geïllustreerd blad, tijdschrift). Onlangs heb ik weer enkele weken onder onze patiënten mogen verkeeren. Onder dit heerlijke werk dacht ik aldoor mocht ieder kerkeraadslid eens één dag deze arbeid meemaken Dan zou hij pas zien van welk een beteekenis deze zieken bezoeken zijn, hoe dankbaar men is voor de ver sterking door de preeken, die we er 's Zondags houden, voor heel het werk van Holland uit. Dan zou zeker geen enkele kerk meer achter blij ven om (naar het advies der Generale Synode) aan het Comité Davos jaarlijks een gave te zen den. Ook van leden onzer kerken ontvangt de pen ningmeester (R. L. Haan, Nieuwe Ebbingestraat 21, Groningen, Postrek. 134937) telkens giften, maar wil deze arbeid in 't verre Davos op de zelfde voet voortgezet worden, dan zullen de eerstvolgende maanden meerdere giften moeten komen. Och, ik weet het wel, na 't lezen van een der gelijke oproep tot steun blijft de daad zoo mak kelijk achterwege, 't Voornemen een girobiljet te schrijven was er misschien wel even, maar 't is spoedig weer weggezakt en vergeten. Maar zoo kan dit werk toch werkelijk niet in stand blijven. Als ieder, die er door dit schrijven weer van hoort en 't nog net doen kan (wie van 't zomer als gezond mensch van Zwitserland geniet blijve in geen geval achter nu eens een gift aan den Heer Haan zond, dan zou het Comité op z'n volgende vergadering bemoedigd kunnen beslui ten dit jaar kunnen we ook na Dr. Prins (die in Augustus gaan zal) nog een predikant uitzen den om onze broeders en zusters in Davos te ver sterken met het Woord Gods. Leiden. H. A. WIERSINGA. INCONSEQUENT. Wat kunnen wij menschen, ook wij Christenen, toch vaak inconsequent handelen. Daar hebt ge nu onze opgroeiende jeugd. Hoe dikwijls maken wij, ouders, ons niet be zorgd over hun toekomstZeker ook op maat schappelijk gebied wat zullen ze worden Hoe zullen ze later ooit een zelfstandige positie in de maatschappij innemen? Altemaal zorgen, die óns al kwellen, als onze kinderen nog onbezorgd door het leven spelen. Maar daarboven uit nog gaan onze zorgen wat betreft de geestelijke toekomst van onze kinderen. We weten het ze zijn ons toevertrouwd, wij hebben voor God en Zijn gemeente beloofd, dat wij hen als kinderen des Verbonds zouden op voeden. Wij voelen onze verantwoordelijkheid. Maar we weten ook, dat onze kinderen van nature een hang hebben naar het kwade, evenals hun ouders, en dat de wereld en satan altijd en overal hun netten hebben gespreid om onze kin deren te vangen. Onze verantwoordelijkheid en de zwakheid van onze kinderen doen ons hen reeds vroeg omringen met onze zorgen. Èn maatschappelijk, én geestelijk trachten wij hen te beschermen tegen alle verkeerde invloe den. Wij zeggen, dat zij, als kinderen des Verbonds Gods geboden hebben te betrachten, dat zij de verleiding van de wereld hebben te vermijden. Wij verbieden hen des Zondags naar het voet balveld te gaan de kermis en de bioscoop doen wij voor hen in de ban. Wij bidden mét en voor onze kinderen. We worstelen in de eenzaamheid voor den troon van God voor hen, en wij pleiten op de beloften Gods. Maar o, wonderlijke inconsequentie Des Vrijdags verschaffen wij hen een uitvoerig ver zaak tusschen God en de ziel blijven. Maar hier was het toch iets anders meende hij. Want in de ziekte van zijn vrouw, had God hem iets te zeg gen gehad, dat van belang was voor Zijn kerk in deze gemeente. En daarom mocht hij nu niet zwijgen. God had hem geholpen uit de dwaling terug te keeren. Het was een harde kastijding ge weest, maar zij had een vreedzame vrucht der gerechtigheid afgeworpen. En hieraan verbond hij den naam van zijn vriend Vink, die hem den weg uit den doolhof van zijn leven gewezen had. Hij richtte zich tot zijn vriend en toen Van Duin zijn hand uitstak om te midden van dit volk zijn vriend voor zijn hulp te danken, stonden er tranen in zijn oogen, tranen die niet van zijn wan gen gleden, maar die als diamanten blonken en diepe ontroering wekten in den kring van deze mannen, die de hoogste achting hadden voor het zieleleven van dezen man. En Vink stond eveneens op van zijn stoel en greep de hand van zijn vriend, en zoo stonden ze beiden, hand in hand als verzegelden ze het gesloten verbond in dezen kring van broeders. Toen keerde Van Duin zich naar de andere zijde waar Van der Veer gezeten was. En ook tot hem richtte hij het woord, hem dank zeggend voor zijn vermaan en vergeving vragend voor zijn hardnekkigheid. In het bijzonder dankte hij hem voor zijn troostrijke woorden neergeschre ven op een stukje krantenpapier op dien middag, dat hij naar zijn vrouw in het ziekenhuis was. God had in de laatste dagen aan alle zijden aan hem gewerkt, vertelde hij, om hem te laten zien, dat de kerk geen moeder voor haar kinderen meer is, en Jezus, Die de Koning der kerk is, gekocht als Hij haar heeft door Zijn dierbaar bloed, de gehoorzaamheid heeft opgezegd. Toen Van Duin na deze woorden weer was gezeten, nam Van der Veer het woord en ver telde eenvoudig, dat hij nooit getwijfeld had aan deze uitkomst. ,,God zorgt zelf wel, dat Zijn volk in de rechte paden terug komt als het is afgedwaald", meende hij. ,,Als wij maar voor hen bidden." Nu, dat had hij gedaan. Van der Veer was geen man van veel woorden, maar zijn gebeds leven was rijker misschien dan van een der an deren. (Wordt vervolgd) haal van al de films, welke in de komende week in de bioscopen zullen draaien, met de opwek king er bij, om toch vooral deze week de bios coop niet te verzuimen. En des Maandags geven wij hen een heele reeks enthousiast gestelde verslagen van de voet balwedstrijden, welke op den Zondag, die voor bij ging, gespeeld zijn. En als October in het land komt, vergasten wij hen, op een uitgebreid relaas van al de heerlijkheden, welke de komende ker mis te bieden heeft. ,,Maar" zegt ge „wij Ja, mijn lezer, die niet zonder uw neutrale dagblad kuntgij Of meent ge, dat Uw groote kinderen maar alleen de ongelukken, het plaatse lijk nieuws en de burgerlijke stand lezen O neen, zij lezen, waarin ze belangstellen, even als gij. En ge weet het zoo goed van nature hebben zij, evenals gij, een neiging tot het kwade. Laat ons toch, vooral om onze kinderen, de z.g. neutrale krant uit ons huis weren. Wat helpt ons redeneeren, als wij, door de keuze van ons dagblad, onze neiging tot de wereld verraden Spreken wij dan door onze daad, onze woor den, niet tegen Wij eischen van onze kinderen, dat zij zich zullen gedragen als kinderen des Verbonds, en te recht maar wij hebben ook zelf de plicht om niet alleen te spreken, maar ook te handelen als kinderen Gods, hen ten voorbeeld. En daarom behoort in ons gezin geen neutraal, maar een Christelijk dagblad. (Nijmeegsche Kerkbode) TWEETAL TE Veere Cand. L. Doekes te Kampen. Cand. J. W. Smitt, hulpprediker te Oss. BEROEPEN TE SoestH. Vogel te Loppersum. Aduard H. J. Riphagen te Schoonebeek. Middenmeet-Chr. v. d. Vliet te Slootdorp. AANGENOMEN NAAR Beetgum Cand. L. J. Schalekamp, hulppred. te Bergen op Zoom. BergambachtCand. J. G. W. Terhaak, hulppred. aldaar. Oosterbierum (Fr.): Cand. K. Talsma te Veenwouden. Middenmeer Chr. v. d. Vliet te Slootdorp. Hijken Cand. W. Loopstra te Groningen. De Bijbel in den Gemeenteraad. De Geref. Gemeente te Kiskunhachaza in de provincie Pest Pilis Solt (Ver. Staten), een stad van 26000 inwoners, schonk aan de burgerlijke gemeente een bijbel in prachtband met het ver zoek om dezen Bijbel op de tafel in de raadszaal te leggen. De gemeenteraad besloot dezen Bijbel in een plechtige zitting in ontvangst te nemen en voor iedere vergadering daaruit een gedeelte te doen voorlezen. Schippers. De Particuliere Synode van Overijsel besloot, in verband met een tweede voorstel der Classis Deventer terzake betere bearbeiding van „schip- persleden" onzer kerken, aan de Generale Sy node 1939 voor te stellen, in aansluiting aan het besluit der Generale Synode van Amsterdam 1936 (Acta art. 94 sub 1), tot meer doeltreffende bearbeiding van onze schippersgezinnen, aan de kerken een vaste regeling aan te bevelen, volgens welke ieder varend schippersgezin in het bezit is van een schippersattest door zijn kerkeraad telkens voor 1 jaar van Mei tot Mei af te geven (liefst uniform, nader vast te stellen door depu- taten voor den geestelijken arbeid onder de schip pers), welk attest bij iedere bediening van den H. Doop of het H. Avondmaal, en bij ieder huis bezoek waartoe het gezin zich heeft aan te mel den bij een kerkeraad van een der kerken, waar het in de maanden Januari tot Mei vertoeft, ter teekening worde aangeboden, terwijl de rappor ten van de gebrachte huisbezoeken aan de be trokken kerken worden toegezonden. De Reformatie d.d. 29-7-1938 meldt Catechismus-verklaring. In den loop der jaren kwam bij ondergeteekende de begeerte op, een toelichting op den Heidel- bergschen Catechismus te mogen geven. Verschil lende omstandigheden verhinderden de ten-uit- voer-legging van dit voornemen tot nu toe. Waar evenwel van meer dan één zijde om een dergelijk werk gevraagd bleef worden, en de om standigheden zich langzamerhand ten gunste wij zigden, kwam de oude begeerte weer boven, en schijnt mij de aanvat van dit werk, onder in wachting van 's Heeren zegen, thans geoorloofd. Het feit, dat in de laatste jaren het aantal der abonné's op „De Reformatie" zich steeds in stij gende lijn bleef bewegen, gaf tegelijkertijd den uitgever van ons blad vrijmoedigheid zich tot mij te wenden met het voorstel, dat bedoelde toe lichting op den Catechismus successief zou ver schijnen in den vorm van een wekelijksch inleg- blad in „De Reformatie" onze uitgever en ook daarin danken wij samen den Heere voor Zijn genade meent zulk een inlegblad te kun nen geven zonder eenige prijsverhooging. Het blad behoudt zoo zijn karakter. Het samenkomen van zijn en van mijn begeerte heeft thans er toe geleid, dat het dezer dagen tusschen hem en mij tot een bindende afspraak in dezen is kunnen komen. In den nieuwen jaar gang hopen we dus met dit inlegblad te kunnen aanvangen. Aanvankelijk was het voornemen, met dit in legblad te beginnen per 1 October 1938. Evenwel kwam juist in de vorige week tot ondergetee kende de uitnoodiging, om in het voorjaar 1939 een reis te maken door Amerika voor het hou den van lezingen en voordrachten. Indien ik in de gelegenheid gesteld zou worden deze uitnoo diging definitief te aanvaarden (in beginsel deed ik het reeds), zou het mogelijk zijn dat met de invoeging van het inlegblad nog even zou moe ten worden gewacht, resp. dat ze gedurende enkele maanden zou dienen onderbroken te wor den. Op dit punt moeten nog nadere voorzienin gen worden getroffen. Desniettegenstaande scheen het den uitgever en mij gewenscht, reeds thans van ons voornemen aan de lezers kennis te geven. Overigens danken wij samen, in het bewustzijn van de zware verplichtingen, die hiermee aange gaan worden, Hem, die onder ons Gereformeerde volk ruimte voor een dergelijk plan heeft willen openlaten, mede door den groei van ons blad. Van Hem blijve in alles onze verwachting. K. S. Met belangstelling wordt de vervulling dezer belofte tegemoet gezien. In Augustus 1939 hopen Dr. Beets en Ds. I. van Dellen, voorzitter der Synode van 1938, als Deputaten hunner kerken tegenwoordig te zijn ter Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland, te houden te Sneek. Gereformeerde Kerken in Indië. De Gereformeerde Kerken in Nederlandsch- Indië vergaderden 27, 28 en 29 Juni te Batavia. Formeel heet dit vergadering der Classis-Batavia; deze Classis heeft dan de rechten eener Particu liere Synode. Voorzitter was Ds. G. J. Sybesma van Palembang. Na opening werd Dr. J. H. Ba- vinck hartelijk gelukgewenscht met zijn benoe ming tot Zendingshoogleeraar te Kampen en te Amsterdam. Het aanstaand bezoek van Dr. W. G. Harrenstein aan Indië werd besproken en ge regeld. Besloten werd de kerkelijke evangelisatie periodiek „De Zaaier" vanaf 1 Januari 1939 we kelijks te doen verschijnen. Het rapport van de Deputaten voor de Zon dagsrust wordt behandeld, waarbij met dankbaar heid gememoreerd wordt, dat de Zondagsrust in vele instanties, in overeenstemming met den wensch der kerken, werd doorgevoerd. Deputa ten voor de radio brengen rapport uit van hun arbeid. Van de instructies der kerken dient ver melding die van de kerk te Medan, waarin zij verzoekt om de examineering van een goeroe van het Zendingsterrein te Medan, die als in- heemsch predikant zal worden beroepen. De cmeritaatsregeling vraagt vervolgens de aandacht. Na langdurige besprekingen wordt de ontwerp- emeritaatsregeling aanvaard. Afscheidswoorden werden gesproken tot Dr. F. L. Bakker van Djocja, die met verlof naar Nederland gaat. Van benoemingen valt te vermelden, dat Ds. Th. Kuipers van Djocja tot hoofdredacteur van het Kerkblad werd benoemd, Ds. J. A. C. Rull- mann tot hoofdredacteur van „De Zaaier". KB S. Vergadering van de Classis Tholen der Gere formeerde Kerken D.V. op Woensdag 14 Sep tember a.s. te Bergen op Zoom. Stukken voor 't agendum aan ondergeteekende. W. G.'F. v. HERWIJNEN, v. d. m. Rilland-Bath. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN, LINNENKAS T-COM1 TE VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van J. V. Genuit 25.van de Geref. Zend. Ver. te Sprang van Mevr. Hakman te Almkerk 3.Mej. B. W. de Kam de contr. van Vlissingen 16.Mevr. Pouwer de contr. van Goes etc. 108.30 van de Zendingskrans Parakan te Middelburg 10.van Mej. M. E. van Gilst te Colijnsplaat 14.70. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Met hartelijken dank ontvangen voor de Zending de opbrengst eener collecte op de bruiloft van M. de V. en J. P. de R. 5.03^. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen van de kinderen der Hee- rengrachtschool 8.88 voor de Schoolzending. Met vriendelijken dank. I. VAN NOPPEN. VEREENIGINGSLEVEN. Oud Test. Schets 40 door N. Wielemaker. Bouw en Bew. 6 December 1935. Kerkgesch. Schets 38 door C. Aarnoutse Ad. Memoriseeren J. Sanderse. VoordrachtJ. Verhage. Geref. M. V. te St. Laurens vergadert Zondag 7 Aug. Vad. Geschiedenis. „Willem van Oranje", Blad Juni 1938 door Jans Willemse. Reciteeren door B. Christiaanse. Memoriseeren door J. de Bree. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 7 Augustus, 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Reserve-onderwerp van br. J. v. d. Wal „De twee boeken". Het Bestuur. ZONDAG 7 AUGUSTUS 1938. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte voor de helft voor Evangelisatie N. Br. en Limb, en de helft voor eigen kerktelefoon. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. J. Rook 2 uur Cand. J. Rook 6 uur Ds. D. Bremmer Woensdag 10 Aug. 2.30 uur Huwelijksbev. Vrijdag 12 Aug. 2 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Cand. J. Rook Arnemuiden 9.30 en 2 uur Cand. F. Pijlman te Vlissingen. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2.30 uur Ds. G. Smeenk Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. v. d. Tas te Delft. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. Gerritsma te Aalten. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. F. A. den Boeft te Kralingen. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Mout te Kollum. Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. Koers te Enschede. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. Pontier te Heerlen. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwenpolder 9.30 en 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30. 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Leesdienst Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. v. Slui;s CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 Cand. C. J. Grafe te Roosendaal. Krabbendijke 10 uur Ds. M. Ros 3 uur Ds. J. v. d. Berg Em. Pred. te Renswoude. Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. C. Steenblok te Rotterdam. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Ds. W. Veldkamp te Katwijk aan Zee. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Cand. A. v. d. Berg te Voorburg. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 uur Ds. Wolfert te Mariënberg. 3 uur Leesdienst 6.30 uur Ds. F. Tollenaar te den Helder. Oostburg 10 en 3 uur Ds. A. B. W. M. Kok Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Cand. A. A. Oostenbrink te Kampen. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Tot ons leedwezen overleed heden in het Rusthuis voor Ouden van dagen der Gereformeerde kerk te Middelburg Mej. CHR. C. BOONE geb. Kroon, in den ouderdom van ruim 90 jaar. Het Bestuur van het Rusthuis voornoemd. Middelburg, 4 Augustus 1938. Nog enkele plaatsen beschikbaar. Op te geven vóór 10 Aug. bij dhr. J. H. ANDERIESSE, Jodengang 24. Kosten f 3.25 consumptie enz. inbegrepen. Tegen 1 Sept. in een klein gezin gevraagd, niet beneden de 16 jaar, van 's morgens 8 uur tot 's middags 4 uur. Vrijdags den heelen dag. Adres Mevr. Littooij, Molstraat 11.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3