OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. van den kerkeraad der Broadway Avenue kerk te Grand Rapids om voorlichting aangaande het probleem van heiliging van den dag des Heeren. De kwestie wordt daar meer ingewikkeld, vooral ook door allerlei concurrentie op 't gebied van handel en nijverheid. De overtuigingen omtrent wat behoort tot de werken der noodzakelijkheid en wat niet, verschillen. Kerkeraden en classes vinden het uiterst moeilijk, om naar een algemeen aangenomen standpunt in dezen gelijkelijk te handelen. Er is dringende behoefte aan voor lichting. De Synode heeft besloten, dat een commissie dit vraagstuk in studie zal nemen en op de Sy node van 1939 met een rapport of ev. voorstellen zal komen. (Rotterdammer) Prof. Dr. Grosheide op reis in Frankrijk. Vorige week Vrijdag arriveerde Prof. Dr. Grosheide te Parijs en begaf zich naar Gisors (Normandië), waar hij eenige Ned. Geref. ge zinnen bezocht. Des Zaterdags keerde de hoog leeraar naar Parijs terug. In de Ned. Geref. Kerk te Parijs verrichtte de Professor des Zondagsmorgens de doopplechtig heid. Hierna predikte hij over Jesaja 66 1 ,,En alzoo sprak de Heere de hemel is Mijn troon en de aarde de voetbank Mijner voeten". Daar een doop hier een bijzonderheid is, was de ge meente diep ontroerd. Na den dienst begaf Prof. Grosheide zich ter stond naar de Hollandsche landbouwers te Vil- leneuve in het Département Yonne, waar hij 's avonds de godsdienstoefening leidde. Van hier hoopte de Professor een bezoek te brengen bij verschillende Ned. Geref. families in het Dép. Orne en te Rijssel en te Tourcoing. Het is van groot belang, dat de Ned. Gerefor meerden in verstrooiing in Frankrijk, den band met het vaderland voelen. Jodenzending. Uit „Goudsche Kerkbode" „De Joden tellen thans in de geheele wereld 16 millioen zielen. Tegenover de idee van velen, als zou de Zending onder de Joden weinig vrucht dragen, deelt de Oecumenische Persdienst te Genève mede, dat in de 19e eeuw 72000 Joden tot de Protestantsche kerken, 132000 tot de Roomsch-Katholieke en Grieksch-Katholieke ker ken overgingen. In denzelfden tijd werden ruim 2 millioen heidenen en Mohammedanen gedoopt. Ware de Zending onder heidenen en Mohamme danen even vruchtdragend geweest als onder de Joden, dan had dit cijfer 7 millioen in plaats van 2 millioen moeten zijn geweest." De Zending op Java. In het Zendingsblad der Gereformeerde Ker ken, wordt meegedeeld, dat het Zendingswerk op Midden-Java hoe langer hoe meer zich mag verheugen in de belangstelling van de zijde der inheemschen. Op dit terrein steeg het aantal in- heemsche predikanten in 1937 van 10 tot 13, het zielental van 15535 tot 17033, en het bedrag dat de Javaansche Christenen hier voor het kerkelijk leven offeren, van 27.168,tot 28.400,71, een voor deze gemeente zeer hoog bedrag. K B S. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes, 21 Juli 1938. 1. Namens de roepende kerk van Wolfaarts- dijk opent Ds. G. van Heiningen de vergadering om half twee. 2. Nadat de credentiebrieven zijn nagezien, wordt de vergadering geconstitueerd. Praeses Ds. W. H. v. d. Vegt Scriba Ds. G. van Hei ningen Assessor Ds. E. Beukema. 3. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 4. Enkele uitgaande stukken worden gelezen. 5. Een bericht van een der Zendingsterreinen wordt met droefheid aangehoord, alsook een mededeeling van de Classis Rotterdam een schrijven van deputaten der Generale Synode over de tucht op doopleden zal alsnog beant woord, en een ander schrijven, ook van deputa ten der Generale Synode over Classicale cor respondenten, wordt behartigd. 6. Het rapport over de afvaardiging van de kerk van 's-Gr. wordt uitgesteld evenals dat aangaande de verhouding der Diaconie tot B.A. de wijzigingen in onze huishoudelijke regeling worden besproken en aangenomen bij de eerst komende visitatie zal de nieuwe regeling reeds leiddraad zijn het rapport van de afgevaardig den naar de Particuliere Synode meldt, dat de gevraagde steun toegezegd is, dat de conclusies van ons Classicaal rapport over de zaak Zuider- tentzending, zijn aangenomen dat een nieuwe instructie voor de deputaten naar Art. 19 is op gesteld, en dat is besloten tot een volle collecte voor de kas voor idioten en andere ongelukki- gen, en tot anderhalve collecte voor Hulpbehoe vende Kerken in de Provincie, voorzoover het n.l. de Classis Goes betreft. 7. De deputaat voor de Zending, Ds. A. Scheele, brengt ter sprake de beroeping van een tweeden Zendeling dit zal voor de kerken der Classis eenige verhooging beteekenen, waarom deze zaak aan de kerkeraden zal worden voor gelegd, zoodat, indien mogelijk, op de volgende Classicale vergadering reeds rapport kan uitge bracht. Ds. M. P. van Dijk rapporteert over de werk zaamheden van de Evangelisatie te Wemeldinge onder de schippers in het winterhalfjaar de arbeid gaat gelukkig voort, o.a. lectuurversprei- ding en Zondagsschoolwerk. 8. Alle gelden zijn regelmatig gestort. 9. Het onderzoek naar Art. 41 K.O. levert geen bijzonders op. 10. 13 October 1J^ uur zal de volgende ver gadering gehouden worden. Roepende kerk is Yerseke het moderamen zal bestaan uitDs. E. Beukema, PraesesDs. G. van Heiningen, le Scriba Ds. M. P. van Dijk, 2e Scriba Ds. Joh. Booij, Assessor. Collecten Theol. Fac. der V.U., Evangelisa tie in Zeeland, Hulpbehoevende Kerken in de Provincie, dito in de Classis, Kas Hulpbehoe vende Diaconieën, voor idioten en andere on- gelukkigen. 11. Bij de rondvraag komt het houden van een Zendingsavond ter sprake, waartoe besloten wordt aan de kerk van Goes wordt verzocht en opgedragen, hiervoor zorg te dragen. 12. Het Kort Verslag wordt vastgesteld. 13. Na dankgebed sluit de Voorzitter, Ds. W. H. v. d. Vegt, de vergadering om 6 uur. Op last der Classis, Ds. E. BEUKEMA, h.t. Assessor. Bij het afscheid van onzen Herder en Leeraar, den WelEerw. Heer Ds. J. W. Tunderman op 21 Augustus a.s., worden de kerken in de Classis Middelburg uitgenoodigd om in dezen middag- dienst hun kerken door afvaardiging te doen ver tegenwoordigen, waarvan gaarne vóór 14 Augus tus bericht. Namens de kerk van Gapinge, A. AARNOUTSE, Scriba. Collecte of gift voor Gereformeerde Emigranten in Canada. Arnemuiden ƒ3.Domburg 1.50 Gapinge 6.20 Grijpskerke 19.83 Koudekerke nihil St. Laurens nihil Meliskerkc 5.47 Middel burg 10.Oostkapelle 3.Serooskerke 2.50 Souburg 2.50 Veere nihil Vlissingen nihil Vrouwenpolder 5.Westkapelle 2.-. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Landsvrouwe en Landsmoeder door H. te Merwe. Van blijde dingen toch het meest door G. S. van den Berg. Veertig jaar in beeld. Uitg. N.V. W. D. Meinema, Delft. We maken ons op in dit jaar het veertigjarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina te gaan vieren. Zullen we dat goed kunnen doen, zoo is noo- dig, dat we kennis dragen althans van het voor naamste, waardoor die regeeringsperiode van onze Koningin als een rijk gezegende zich ken merkt. Gedenken is zonder denken onmogelijk. En waar dat denken een herdenken is van wat geschiedde, moeten de historiebladeren worden opgeslagen. Het is daarom toe te juichen, dat verschillende schrijvers ons kunnen dienen met de vruchten van hun studie en van hun talent. En dat daarbij ook gedacht is aan de jeugd. Een drietal uitgaven van Meinema kunnen we hier aankondigen. H. te Merwe, die ook een groot boek schreef over onze Vaderlandsche geschiedenis, geeft in een tiental hoofdstukken een overzicht van het heele leven van de Koningin. Tal van bijzonder heden, die in de herinnering begonnen te ver- bleeken, worden hier weer naar voren gebracht, en doen zien, hoe Koningin Wilhelmina een voor treffelijke opvoeding genoot, van God met rijke gaven werd versierd, met groote toewijding zich gaf aan haar taak en in tal van moeilijke momen-. ten daarvan op treffende wijze blijk gaf. De voorbijgegane jaren bewijzen, dat ons volk in haar door God gezegend werd en we groote redenen hebben om den Heere daarvoor te dan ken. Het tweede boekje is meer voor kleine kinde ren. De teekening op den omslaghet ruiter standbeeld van Prins Willem I, voor het paleis in het Noordeinde, geeft den draad van het ver haal aan. De schrijver laat n.l. dat paard vertel len, wat het sinds 1898 zoo al beleven en zien mocht. En dan passeeren de voornaamste ge beurtenissen de revue. Het laatste boekje geeft alleen foto's. Het heet dan ook „Veertig jaar in beeld". Het zijn de foto's van het eerste boekje, die afzonderlijk wer den uitgegeven, op zwaar kunstdrukpapier. Een pracht verzameling. Voor onze scholen lijken ons deze boekjes uit nemend geschikt. Bij aanschaffing van grootere getallen worden de prijzen belangrijk gereduceerd. Ook het tweede boekje heeft op den omslag tal van mooie foto's. Het Juli-nummer van „De Wandelaar". De aflevering wordt geopend met een foto „Zomerwolken". Dat komt uit, zeggen wij ironisch Het is menschelijk, dat wij naar zon verlangen. En toch, hoe mooi zijn onze wol ken Dat laat deze foto zien. „Op bergen en in dalen." Onder dezen, aan een bekend vers ontleenden titel vertelt de re dacteur (bij een groot aantal eigen opnamen) van een genoeglijke vacantie die hij doorbracht in een schoon en nochtans door vacantiegangers vrijwel onbetreden wouddorp in den Harz. Dat het overigens voor een kennismaking met inte ressante bloemen, vogels enmenschen niet noodig is ver van huis te gaan, blijkt uit een ar tikel van Jan Visser „Een zomersche excursie". En hij ondernam toch niet anders dan een rondrit vanuit Alkmaar over Schoorl en Petten Van Covadewa's studie over den bodem rond Bergen op Zoom, het ontstaan der markiezaatsgronden, van vennen en kreeken, den loop van de Schelde met vele bijzonderheden van geografisch en ethnologisch belang, werd het slot opgenomen. HEIJ. Briefwisseling Willem de Clercq en Isaac Da Costa. Bosch en Keuning, Baarn. Bij de Gebrs Bosch en Keuning te Baarn is een bloemlezing verschenen, die door ieder, die de historie mint, met graagte zal ge lezen worden. De bloemlezing is saamgesteld uit onuitgeschreven brieven, berustende in het re- veilarchief te Amsterdam. De secretaresse van die instelling, M. Elisabeth Kluit, heeft ze met een enkel woord ingeleid en saamgesteld. Prach tig is de aanwinst voor allerlei terrein door dit werk en we zijn haar van harte dankbaar. Dit werkje nr 314315 van de bekende libellenserie zal gereede aftrek vinden. Calvijn in het licht zijner brieven. W. de Zwart. Kok, Kampen. Wat hebben vele menschen toch een verkeerde voorstelling van Calvijn. Sommigen meenen hem te moeten voorstellen als de koude rigorist, die niets anders kan dan zwart kijken. Wie een andere en betere voorstelling wil heb ben van dit genie, moet eens het werk lezen van W. de Zwart. Zie, dat is nu werk waaraan we iets hebben. Hier gaan we terug naar de bron zelf. We zien hem zooals1 hij zich openbaart tegenover vriend en vijand. Prachtig zijn die brie ven soms. We bevelen dit mooie werk van harte aan. Nood cn Belofte in de Duitsche Kerk strijd. Prof. Barth. Callenbach, Nijkerk. Wat Barth schrijft, is steeds het lezen waard. Vooral zijn beschouwing over den toe stand in Duitschland is interessant. Men kan het er mee eens zijn en in het geheel niet mee eens zijn. De storm waarover Prof. Barth klaagt, is mede door hemzelf verwekt. En of alles wel ob jectief is weergegevenHet boekje is overi gens belangrijk, omdat het ons weer duidelijk laat zien, hoe Barth over zijn oude vaderland denkt. Heimwee. K. Lantermans. burg, Amsterdam. Botten- Het spijt me, maar de opzettelijke aar digheden, die niet erg lukken, de pastor, die wat al te pastoraal is, en meer heeft van een museum dan het frissche leven, zijn heimwee naar zijn oude plaats, achter dat alles zit iets gewilds, iets dat bijna onnatuurlijk aandoet. Ja zeker, er wordt gewezen op de schoonheid van het jaargetij, maar dat is nog al gezwollen. Er wordt gewezen op de eigenaardigheden van de menschen. Er wordt ook op Christus gewezen in dit boek. Maar 't is alles zoo opzettelijk. In het kortLantermans heeft wel eens iets beters gegeven dan dit. Dat neemt niet weg, dat er aardige episoden in voor komen, dat sommige beschrijvingen werkelijk ge voelig zijn, maar als boek achten we dit werk niet zoozeer geslaagd. Moeder. J. H. Kok N.V., Kampen. Dit prachtige werk is reeds eerder aangekon digd in de Kerkbode. Met belangstelling zagen we uit naar de verschijning. Nu het er is, kunnen we niet anders zeggen, dat het alle verwachting ver overtroffen heeft. Ik wil ditmaal niet eens namen noemen van diegenen, die er aan medewerkten. Maar wel wil ik zeggen, dat het een standaardwerk is, dat in ieder gezin, waar moeders en a.s. moeders zijn, noodzakelijk is. Het beziet het moederschap nu letterlijk van alle kanten. Zoowel wat opvoeding als wat huishouding betreft, zoowel de inrichting als het onderhoud van het huis. Voor de vaders is het daarom interessant, om dat er zulke „wijze" lessen in worden verstrekt aan het zwakkere „vat", hoe ze met hun „hee ren" moeten omspringen. Er wordt b.v. een aan val gedaan op het sigarenrooken en reclame ge maakt voor het Kwattareten der dames, indien de heeren het rooken niet wat matigen. Er zijn talloos vele van dergelijke opmerkingen, die op den heer des huizes diepen indruk kunnen ma ken. En het is dan ook niet alleen een boek voor moeders, maar ook voor vaders. Alles bij elkander genomen kan ik niet nalaten, om dit boek zeer sterk aan te bevelen. Het is een prachtwerk. Een bron van wetenswaardig heden. En last not leasteen echt christelijk boek. Er ademt een geest in die aangenaam is. Laten kinderen aan moeder, of ook vaders aan moeder zulk een werk eens cadeau geven. Het is een verrijking. „Het Schouwenster", Chr. Weekil- lustratie. Uitgave H. A. van Bottenburg N.V., Amsterdam. Voor ons ligt het eerste Juli-nummer van bo vengenoemd weekblad. Gaarne vestigen wij nog eens de aandacht op deze positief Christelijke weekillustratie, die op serieuse wijze wordt ver zorgd. Naast vele, blijkbaar met zorg uitgekozen illustraties vinden we hier steeds een schat van goede ontspanningslectuur. In dit nummer van 1 Juli treffen we o.a. aan drie korte verhalen, t.w. „Mascotte" door J. P. Ybeles „De Klok van de freule" door H. King- mans „Kyriëleis" door Annie Vreeland, naast de beide vervolgverhalen „Een brief werd ge bracht" door A. v. HoogstratenSchoch en „Gerda's kinderen" door M. v. d. Hilst. Dat „elck wat wils" geboden wordt, blijkt wel uit de bovendien opgenomen vaste rubrieken als „Van Week tot Week", „Jeugd vraagt", „Zus ter Pieterse geeft raad", „Nieuws uit Eigen Kring" (in woord en beeld), „Gaat ge op reis" enz. enz. In de laatstgenoemde rubriek wordt den abonné's gratis advies gegeven bij de samenstel ling van hun vacantie-programma. Samenvattende durven we gerust te schrijven Neem een abonnement (per 1 Juli begon een nieuw kwartaal)ge zult er geen spijt van hebben. Ouders, dit is een blad, dat ge niet uit Uw huiskamers behoeft te weren, integendeel, het verdient er een eereplaats in te nemen. Boeren en Burgers. Risseeuw. Kok, Kampen. Reeds eerder zond de Vereeniging Chris telijke Lectuur ons van Van Eerbeek As- cunsion, van Wolf Meesters Hielko van Oaltje. en van Van Peelen Delistraat en van Mulder Tjallings jubeljaar. Nu ontvingen we het vijfde boek, onder redactie van P. J. Risseeuw c.s. We kunnen niet anders dan dit keurig uitgevoerde werk bewonderen. Er staan fijne stukken in en de teekeningen van Roeland Koning zijn goed. De V.C.L. geeft dus wel veel voor weinig geld. Behalve de catalogusprijs toch voor de vijf boe ken heeft men het recht om voor 5.boeken naar eigen keus uit te zoeken. Met dit boek zal de V.C.L. zeker velen gewonnen hebben. En daartoe is ook alle reden. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Serooskerke. Met hartelijken dank ontvangen 2.voor de Zending ten behoeve van de uitzending van een tweeden missionair predikant. W. F. M. LINDEBOOM. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit de busjes van Jo Ver eist 0.83 van Jettie v. d. Kleijn f 6.91 van de kin deren School Heerengracht een partij zilverpapier en van Jopie en Kobus Boone een doos zilverpapier. Voor al deze giften namens de Commissie mijn dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Middelburg. Getelde collecten Collecte Vrije Universiteit 114.27 Collecte Jeugdcentrale 110. Collecte Hulpbeh. Kerken in de Classis117.18 Collecte voor de Kerk 144.38 Kerkbussen 45.91 Huwelijkscollecte 8 Juli 12.08 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. VEREENIGINGSLEVEN. Openluchtsamenkomst van Geref. Jongel, en Meisjes- vereen. op Walcheren op 6 Augustus, aanvang n.m. 2.30 uur te Serooskerke. Voor programma zie advertentie in dit nummer. De Geref. J. VSpr. 833a te St. Laurens vergadert op Zondag 31 Juli des avonds 7 uur. S. S. Ond. 33. „Het verbond bij den Sinai", vr. S. Simonse. Vrij onderwerp. „Jeugd en maatschappij", vr. W. de Visser. Nieuwe leden hartelijk welkom. De Geref. M.V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 4 Augustus. O. T. Schets 22. „Rondom den Sinai", Marie Gi~ deonse. Vad. Gesch. Schets 13. „Willem I kiest de zijde van het Ned. Volk", Bets Vogel. Bijdrage Tanni Dingemanse. ZONDAG 31 JULI 1938. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte voor het tekort der Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Noorderkerk 9.30 uur Cand. J. Rook 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. H. Pestman 2.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. Snel te Hoensadriel. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Cand. J. Rook Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. en Dankz. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Alg. Chr. doeleinden. Vrouwenpolder 9.30 uur Ds. Spier te s-Gravendeel. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Leesdienst 6 uur Cand. Popma te Rotterdam. Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Leesdienst Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. v. Slui'.s CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Ds. J. v. d. Berg te Renswoude. Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Ds. C. Jansen te Hindeloopen. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 uur Ds. H. Fransen 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Leesdienst Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. M. van Wijk te Delf shaven. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Prof. Dr. K. Schilder te Kampen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3