OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* ADVERTENTIEN. Deputaten door de Generale Synode van Am sterdam in 1936 benoemd voor advies inzake de zekerstelling van bezittingen der gezamenlijke kerken, verzoeken ons opname van het navol gende Bij arrest van den Hoogen Raad van 13 Mei 1938 is uitspraak gedaan in dien zin, dat de Classis 's-Hertogenbosch van de Gereformeerde Kerken in Nederland rechtspersoonlijkheid bezit. In verband met dit arrest achten Deputaten het gewenscht eenige mededeelingen te doen. De Synode van Middelburg in 1933 heeft aan de Kerkenordening toegevoegd artikel LXXXIV, luidende als volgt ,,De kerken, die in Classes, Particuliere „Synoden en Generale Synode samenkomen, „vormen te zamen even zoovele vermogens rechtelijke eenheden ten aanzien van de „stoffelijke aangelegenheden, die haar onder scheidenlijk in Classicaal, Particulier Syno daal en Generaal-Synodaal verband ge- „meen zijn. Deze eenheden worden in en „buiten rechte vertegenwoordigd zoowel „door de respectieve Classicale, Particuliere „Synodale en Generaal-Synodale vergade ringen, als door deputaten, die door deze „vergaderingen worden benoemd, geïnstru eerd en ontslagen en in al hun handelingen „door hun instructie zijn gebonden". Ondergeteekenden werden door de Synode tot Deputaten aangewezen inzake de zekerstellingen van bezittingen der gezamenlijke kerken. Het is niet te verwonderen, dat bij Deputaten verschillende vragen inkwamen, wat men te doen had ten aanzien van de overschrijving van on roerende goederen. Ondergeteekenden hebben toen bezwaar ge maakt om te adviseeren tot overschrijving over te gaan. Weliswaar was ter vergadering van de Synode in Middelburg medegedeeld, dat de toenmalige Minister van Justitie geen bezwaar had tegen de opname van dit artikel en dat de Minister van Financiën had toegezegd, dat overschrijving van de onroerende goederen in verband met de in voering van artikel LXXXIV zonder kosten zou kunnen geschieden, doch geenszins stond hier door vast, dat ook de rechtspraak in Nederland de meerdere vergaderingen als rechtpersonen zou erkennen. Teneinde zooveel mogelijk rechtszekerheid te verkrijgen hebben Deputaten het van belang ge oordeeld een uitspraak van ons hoogste rechts college te krijgen over de vraag der rechtsper soonlijkheid. Deputaten hebben daartoe gekozen den ge- bruikelijken weg om een procedure op te zetten, met geen ander doel, dan de rechtsvraag voor al onze Kerken van belang aan den Rechter in hoog ste instantie te onderwerpen. Hiertoe werd eerst door de Classis 's-Herto genbosch een bedrag aan een der Kerken betaald en daarna van die Kerk teruggevorderd. De Kerk antwoordde het geld te hebben ontvangen en op het bedrag geen recht te hebben. Zij merkte ech ter op, dat de Classis 's-Hertogenbosch het be drag niet kon terugvorderen omdat deze Classis geen rechtspersoonlijkheid bezat en dus niet in rechte kon optreden. Op deze wijze kreeg de rechter dus uitspraak te doen over de rechtspersoonlijkheid van de Classis 's-Hertogenbosch der Gereformeerde Kerken. Nadat het Gerechtshof 's-Hertogenbosch aan de Classis den Bosch der Gereformeerde Kerken rechtspersoonlijkheid had ontzegd, is van het ar rest beroep in cassatie aangeteekend. In deze cassatie-procedure heeft de Hooge Raad bij arrest van 13 Mei 1938 uitspraak ge daan. De rechtsoverwegingen van dit arrest luiden als volgt „Overwegende omtrent de gegrondheid van het beroep dat in dezen stand van het geding vaststaat, dat de Gereformeerde Ker ken in Nederland in dier voege georganiseerd zijn, dat zich vereenigingen van zelve rechts persoonlijkheid bezittende Kerken onder den naam van Classes gevormd hebben mede teneinde als eenheden aan het rechtsverkeer deel te nemen dat de wet van 22 April 1855 Stbl. 32 aan het optreden als rechtspersoon door zoo danige Classis geen belemmering in den weg legt, daar de vrijheid, die de wet van 10 September 1853 Stb. 102 aan de kerkgenoot schappen verzekert om alles, wat hun gods dienst en de uitoefening daarvan in eigen boezem betreft, te regelen, medebrengt, dat genoemde wet van 1855 ten aanzien van de Kerkgenootschappen niet van toepassing is dat derhalve de vraag, of de onder den naam van Classis gevormde vereeniging van Gereformeerde Kerken overeenkomstig haar bestemming vermag op te treden als rechts persoon, moet worden beantwoord naar het geen het gemeene recht daaromtrent inhoudt; dat zoodanige groep van rechtspersonen valt onder de vereenigingen, welke artikel 1690 Burgerlijk Wetboek als zedelijke licha men erkent, die ingevolge artikel 1691 even als natuurlijke personen aan het burgerlijk rechtsverkeer kunnen deelnemen dat mitsdien de Classes der Gereformeerde Kerken in Nederland aan deze wettelijke bepalingen de hoedanigheid van rechtsper soon ontkenen dat het Hof ten onrechte tot de slotsom is gekomen, dat deze Classes niet zijn rechts personen en dat, al waren zij dit wèl, dan nog aan de Classis 's-Hertogenbosch rechts persoonlijkheid moest worden ontzegd, door voor het bestaan van een zedelijk lichaam in den zin van het Burgerlijk Wetboek meer dere eischen te stellen dan de bij dit wet boek gegeven regeling toelaat, terwijl de on juistheid van 's fiofs opvatting, dat een zoo danig lichaam niet kan bestaan zonder be stuur, met name nog blijkt uit artikel 1694 Burgerlijk Wetboek, dat voorzieningen treft juist voor het geval, dat een zedelijk lichaam geen bestuur mocht hebben dat het middel mitsdien terecht klaagt over schending van voormelde wetsartikelen, ter wijl uit het bovenstaande tevens volgt, dat de klacht, dat het Hof ook ten onrechte heeft geoordeeld, dat de eischeres niet vol doet aan de eischen, die het Hof meende te mogen stellen voor haar bestaan als rechtspersoon, niet meer behoeft te worden onderzocht Vernietigt het bestreden arrest". Deputaten deelen mede, dat voor Gerefor meerde Kerken exemplaren van het arrest bij den Rapporteur van Deputaten beschikbaar zijn. Naar aanleiding van het arrest van den Hoo gen Raad veroorloven Deputaten zich nog een enkele opmerking. Vooreerst moet men als bij elke rechtelijke be slissing onderscheiden de gronden, waarop de beslissing van den Hoogen Raad rust en de eigenlijke uitspraak. De eigenlijke uitspraak luidt, dat de Classis den Bosch rechtspersoonlijkheid heeft. Naar het oordeel van Deputaten vloeit hieruit voort, dat ook de Particuliere Synode en de Generale Synode als rechtspersonen in de recht spraak zullen worden aangemerkt. Ten aanzien van de eerste overweging, dat in dezen stand van het geding vaststaat, dat de Gereformeerde Kerken in Nederland in dier voege georganiseerd zijn, dat zich vereenigingen van zelve rechtspersoonlijkheid bezittende Ker ken onder den naam van Classes gevormd heb ben, mede teneinde als eenheden aan het rechts verkeer deel te nemen, merken Deputaten voor eerst op, dat hier uitdrukkelijk de rechtspersoon lijkheid der plaatselijke kerken wordt erkend. Daarnaast achten Deputaten het gewenscht de aandacht er op te vestigen, dat de Hooge Raad het woord „Vereeniging" gebruikt in den zeer ruimen en ongebruikelijken zin, waarin dit in ar tikel 1690 B.W. voorkomt waarheen de Hoo ge Raad uitdrukkelijk verwijst en waarin ook de Staat, de Provincies, Gemeenten en meer derge lijke lichamen als „Vereenigingen" worden aan geduid. Door dit spraakgebruik wordt uiteraard in geen enkel opzicht ons Gereformeerde Kerk recht beïnvloed. Voor de toepassing van artikel LXXXIV van de Kerkenordening achten Deputaten het voorts gewenscht, dat in de practijk de Particuliere Synode en de Classes zich houden aan de voor schriften, die in artikel LXXXIV zijn vervat en derhalve zorg te dragen, dat steeds Deputaten met geldige instructies de kerkelijke colleges ver tegenwoordigen, terwijl het een practijkseisch is dat het adres waarheen stukken kunnen worden gericht, voldoende vaststaat. Deputaten zijn van oordeel, dat thans tegen de overschrijving van onroerende goederen op Classes, Particuliere Synodes en Generale Sy node geen bezwaar behoeft te bestaan. Wel zal het aanbeveling verdienen dat over individueele overschrijvingen alsnog overleg met Deputaten word gepleegd. Uit den aard der zaak zijn zij, uit hoofde van hun opdracht, gaarne bereid de kerken met alle verdere inlichtingen terzake van dienst te zijn. De Deputaten H. H. KUIJPER. W. BREUKELAAR. G. H. A. GROSHEIDE, Rapportèur. 1690 B.W. Behalve de eigenlijke maat schap, erkent de wet ook vereenigingen van per sonen als zedelijke lichamen, het zij dezelve op openbaar gezag als zoodanig zijn ingesteld of er kend, het zij zij als geoorloofd zijn toegelaten, of alleen tot een bepaald oogmerk, niet strijdig met de wetten of met de goede zeden, zijn samen gesteld. K.B. S. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Woensdag 27 Juli. Tijd en plaats als gewoon. De Secretaris. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 20 Juli 1938. Afwezig met kennisgeving de broeders Goed- bloed en Sanderse. Ds. A. Koning opent de vergadering op ge wone wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken 1. Steunaanvrage Comité uitgewekenen voor ras en geloof reeds gesteund. 2. Verzoek om gebruik consistoriekamer en orgel van de Chr. Zangvereeniging „De Lof- stem". Wordt onder zekere voorwaarden toege staan. 3. Ontslagaanvrage organist br. Suurmond. Met dank voor zijn bewezen dienst gegeven. 4. Steunaanvrage Stichting Chr. School voor B.L.O. Wordt aan voldaan. Rapporten a. Ziekenbezoek. Praeses brengt verslag uit van gedane bezoeken. Geen reden tot zorg. b. Vereenigingen. De Voorzitter brengt verslag uit over bezoeken aan J.V., M.V. en K.V. De Boekhouder komt ter vergadering en brengt verslag uit over beheer le halfjaar 1938 der kerk. Hij ontvangt den dank voor zijn gehouden beheer, waarna hij de vergadering verlaat. Diaconale zaken. Over gedane arbeid wordt rapport uitgebracht door brs diakenen. Verschil lende andere zaken worden besproken. Mededeelingen. Tijdens de vacantie-Zondagen hopen D.V. op te treden Ds. Snel van Hoenza- DrielDs. de Boeft van Rotterdam Ds. Pest man van Rijswijk Ds. Pontier van Heerlen. Schrijven van de Synode inzake herdenking Regeeringsjubileum vooravond 6 September. Rondvraag. Enkele brs vragen het woord. Censura Morum. Geen der brs heeft bezwaar. Kerkelijke stand. GedooptJanny Pieternella Flipse. Vertrokken met belijdenisattest zr Schui temakerPoortvliet naar Zuilen. Met doopattest Johannes Dekker naar Nijmegen. Lezen Persverslag. Sluiting. Adres Kerkeraad tijdens vacantieP. Boon, Kerklaan, St. Laurens. Middelburg. Nagekomen gift voor de Hong. Studenten 2.50 van Souburg. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal, 21 Juli 1938. Praeses Ds. Oussoren. Opening. Aanwezig 26 broeders. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken Bericht van overlijden van een br. der ge meente. Schrijven van een br., dat hij met zijn gezin de gemeenschap met onze kerk verbreekt. Een ongeteekend schrijven wordt ongelezen vernietigd. Commissie voor doopaanvragen 1 aanvrage huwelijksbevestiging op 10 Aug. 2 doopaanvra gen. Ingekomen 5 attestaties en 2 doopattesten. Rapporten Van den ouderling voor de militairen. Wordt in dank aanvaard. Idem van den Jeugdouderling. Verschillende rapporten volgen. Op eerstvolgende Breede Kerkeraadsvergade- ring zal Ds. Merkelijn worden uitgenoodigd over de Zending te spreken. Verslag van de voortgezette Class, vergadering. Volgen nog een tweetal rapporten. Persverslag. Sluiting. Jubileum-Bondsdag 1938. Uitg. „De Geref. Jongelingsblad" te Amersfoort. Reeds binnen twee maanden na de feestelijke samenkomst ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van den Geref. Jongelingsbond, verschijnt dit boek, waarin alle redevoeringen en toespra ken zijn opgenomen. Het was zeker goed gezien niet veel tijd te laten verloopen tusschen dien dag en het in druk vastleggen van wat daar gesproken werd. We leven tegenwoordig zöö snel, dat zelfs heel be langrijke gebeurtenissen weer spoedig vergeten worden, tenzij men er op bedacht is de herinne ring te hulp te komen. Nu is er nog de herinne ring aan die mooie dagen in het R.A.I. gebouw te Amsterdam, daarom zal men nu nog met gre tigheid naar dit boek grijpen en daardoor zal de herinnering blijven leven. En daaruit kan niets dan goeds voortkomen. Er zijn op dien dag redevoeringen gehouden van meer blijvende beteekenis. We denken met name aan de rede van Dr. Colijn „Geen vreesachtig heid, maar kracht", waarin de leerzame verge lijking tusschen 1913 en 1938, de toestand na een kwarteeuw en na een halve eeuw sinds de oprichting van den Bond. Behalve door den voorzitter werden door den oud-voorzitter, de heer Zijlstra, en door Ds. van der Vliet, en den heer J. Schouten, dingen gezegd, waarvan door rustige lezing nog eens opnieuw moet worden kennis genomen, omdat ze van groote beteekenis zijn voor de verdere ontwik keling van den Bond en den arbeid op onze J ongelingsvereenigingen. Tal van foto's zijn opgenomen, die er getuige nis van afleggen, hoe vol het daar was en ook, wat een opgewekte geest daar heerschte. Met warmen aandrang kunnen we aanbevelen, dat men zich dit gedenkboek aanschaffe. HE1J. In Majeur door M. Veren. Bottenburg, Amsterdam. 'n Zekere familie Doorman heeft twee zoons. De eene is advocaat, de ander is dokter. Een meisje, dat op straat loopt, raakt onder een auto, wordt binnengedragen bij de familie, dok ter behandelt haar. Ze klaagt haar noodze heeft geen betrekking en geen familie. Nu heeft de vrouw van den advocaat een secretaresse noodig. Toch duurt dit niet zoo lang en ze komt bij de moeder van den dokter als hecretaresse. De vrouw van den advocaat sterft. De secreta resse treedt in het huwelijk met den advocaat. Als ze gehuwd is, bemerkt ze ook, dat ze van den dokter houdt. Dokter echter huwt tenslotte de vriendin van den dochter van den dokter. Men ziethet thema is vrij eenvoudig. Toch is dit boek vlot geschreven. Ook zijn de karakters goed volgehouden. Echter diepgang bespeuren we weinig in dit boek. Wat o.i. hier ook niet de bedoeling geweest is. Aanbevolen. Delistraat, G. J. Peelen, Kok, Kampen, 'n Verslag, dat leerrijk is. Maar als boek achten we dit werk in het geheel niet ge slaagd. De Yesoe-pak acht ik psychologisch ge heel foutief. Het is het type dominee, dat met een parapluie onder de arm en het hoofd opzij, de wereld naast zich vergeet, althans er geen notie van heeft. Hij is een arme ziel, die er zoo door Chineezen wordt tusschen genomen. Overi gens geeft het boek ons wel een aardige kijk op de toestanden van de Chineezen in Katendrecbt en het Zendingswerk, dat daar gedreven wordt. Als boek echter kan ik dit werk slechts matig aanbevelen. De Tijd is Nabij. Ds. J. J. Knap. Kok, Kampen. Wat Ds. J. J. Knap Czn. schrijft, is altijd frisch en altijd gemakkelijk te lezen. Dit boek is dan ook een aanwinst voor onze theolo gische bibliotheken. Toch zijn er verschillende recente vragen inzake de eschatologie onbespro ken gebleven. Overigens is dit werk actueei en zal het ook door velen begeerd en gelezen worden. Gaarne aanbevolen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDINGvan LIEFDEGAVEN. Met hartelijken dank ontvangen voor de Schoolzending van de Chr. School te Kou- dekerke (hoofd de heer J. C. Ruitenbeek) 10. en voor de Vrije Universiteit van N. N. 25. Ds. HEIJ. ZENDING. Met hartelijken dank zij bericht de ontvangst van 5.voor den Schooldienst te Magelang, mij over handigd door br. F. P. de Graaf namens de Christel. School te Goes (hoofd dhr. Nederhand) en verder ook voor den Schooldienst uit het busje van de Zondags school voor schipperskinderen te Wemeldinge 1.20. Zoo helpen onze kinderen mee. Met verdere aanbeveling. Kapelle-Biezelinge, 20-7-1938. A. SCHEELE. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van 0.55 met het volgende bijschrift „De tienden voor Kerk en Armen van een zuster". Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. 11. „Nicodemus" door vr. M. Verstraate. V. G. 24. „Herstel van Nederland" door vr. K. v. d. Berge. ZONDAG 24 JULI 1938. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Theol. Fac. V. U. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 uur 2 uur Domburg 9.30 uur 2.30 uur Cand. J. Rook Cand. J. Rook Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Cand. J. Rook Leesdienst Ds. H. Scholing Ds. J. E. Visser Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Tunderman Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. J. Plomp Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds. A. B. C. Hofland Voorber. H. Av. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Cand. Schenkeveld te Gorinchem. Veere 9.30 en 2 uur Cand. Smit te Oss. Voorber. H. Av. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Schulddelging. Vrouwenpolder 9.30 uur Ds. H. Scholing 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.302 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Muidei Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. M. Pos te Zaandam. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Leesdienst Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Ds. A. J. v. Slui;.s CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Leesdienst Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. J. Spoelstra te Anna Jacoba Polder. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldiggedragen lijden, onze lieve Vrouw, Moeder en Grootmoeder LOURINA IZEBOUD—Verhaoe, in den leeftijd van 73 jaar. Uit aller naam, A. IZEBOUD. Middelburg, 22 Juli 1938 Noordweg 103 Bezoeken kunnen niet worden afgewacht.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3