f 250 no. 56. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* ADVERTENTIEN* lenga met uitnoodiging ter begrafenis. Ds. Brem- mer als zoodanig afgevaardigd. b. Een, brief uit N. wordt behandeld, zal beantwoord. c. Een zuster onttrekt zich met haar gezin aan ons opzicht. d. Circulaire over Zendingskalenders. e. Rapport Zuidertentzending. Agenda voor vergadering Depp. Gen. Sy node met Garnizoenskerken Militairenouderling zal er hun vertegenwoordigen. g. Agendum Part. Synode en Predikanten conferentie. Rapporten 1. Rapport van de Commissie van Beheer wordt behandeld en enkele conclusies genomen. 2. Door enkele broeders worden persoonlijke rapporten uitgebracht. 3. Rapporten Sectie II. Over enkele onkerkelijke levende leden wordt gehandeld een der gevallen naar de Sectie terug verwezen. Over een geval van Zondagsarbeid wordt ad vies verstrekt. Persverslag gelezen. Dankzegging, waarna sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de Particuliere Synode van Zeeland, gehouden 16 Juni te Goes. 1. Namens de roepende kerk opent Ds. v. d. Vegt de vergadering. Hij laat zingen Ps. 87 1 en 5, leest Jes. 12 en gaat voor in gebed. Vervolgens heet hij allen hartelijk welkom fen spreekt den wensch uit, dat zal blijken uit den arbeid van dezen dag, dat het ons een vreugde is de kerk van Christus te dienen. 2. Alle Classes blijken vertegenwoordigd te zijn door de primi-afgevaardigden. 3. Het Moderamen wordt bij stemming aldus samengesteld Ds. W. H. v. d. Vegt, Praeses. Ds. M. Vreugdenhil, 1ste Scriba. Ds. A. Scheele, Assessor. Ds. J. S. Post, 2de Scriba. 4. De Voorzitter spreekt Ds. A. Merkelijn die ter vergadering gekomen is, een hartelijk woord van welkom toe. 5. De notulen der vorige Synode worden goedgekeurd. 6. De Scriba der vorige vergadering doet mededeeling aangaande gehouden corresponden tie. 7. Ingekomen Stukken a. een schrijven van deputaten tot oefening van het verband met de Theol. Fac. v. d. V.U.: b. een brief van een bezwaarde br. uit de kerk van G. c. twee vragen van de Classis Axel inzake Art. 13 K.O. b. en c. zullen in den loop der vergadering in behandeling komen. 8. Voorstellen a. het voorstel van de Classis Goes om haar conclusies inzake medewerking van Geref. pre dikanten aan de Zuidertentzending te aanvaar den, wordt na bespreking aangenomen, en wel aldus De Synode besluit 1°. dat onvolledige samenwerking van onze kerken met de Zuidertentzending op grond van de interpretatie van het besluit der Generale Synode van Middelburg 1933 aangaande samen werking in de Evangelisatie des noods toelaat baar is 2°. dat die samenwerking zekere waarborgen vereischt, dat die samenkomsten, waar Geref. sprekers optreden, een specifiek Gereformeerd karakter dragen met betrekking tot de prediking van het Evangelie 3°. dat die onvolledige samenwerking een beter overleg vereischt dan tot nog toe is ge pleegd tusschen de leiding der tentcampagne dc uitgenoodigde sprekers en den Kerkeraad van de plaats, waar de campagne gevoerd wordt. Bij dit overleg vergewisse de betrokken Kerkeraad zich van de volstrekte handhaving van het Gerefor meerd karakter dier samenkomsten, waarin door hem geëvangeliseerd wordt. 8. Het voorstel van depp. ad Art. 19 K. O. tot wijiziging van het reglement ad Art. 19 wordt aangenomen. Een concept-instructie wordt na eenige wijzi gingen, goedgekeurd. 9. Rapporten a. van de kas voor Hulpbeh. Diaconieën. De aanvragen voor subsidies worden toegestaan. Hiervoor zal één collecte worden gehouden. afwachte wat er van komt, Gods wil wordt niet aanvaard in onze kerk, daar magge we geen genoege mee neme. Ik vind 't erg eenvoudig." Toen stond Van Duin stil en greep den arm van zijn vriend. „God heeft me over 't m-m-m-moeilijke punt heen gebracht, Kees, ik sta aan je k-k-kant." Op dit oogenblik was de doleantie ook in deze gemeente geboren. VIJFDE HOOFDSTUK. De kleine Job was op een middag naar het ziekenhuis geweest en had vrouw Van Duin be zocht. Hij had er thuis met zijn moeder over ge sproken, dat hij haar zoo graag eens zien wilde. Zelf durfde hij er met den baas niet over te pra ten. Maar zijn moeder had hem een verlegen ventje gevonden, die anders thuis heusch zoo verlegen niet was. „Je gaat naar de baas en je zegt, dat je zoo graag de vrouw is wil zien, en daar mee uit. Je neemt uit je spaarpot een dubbeltje mee om een paar blommetjes te koope in De Haag. En je zorgt dat 't gebeurt, daarmee uit", had ze gezegd. Van Duin had eerst vreemd opgekeken, toen Job hem aarzelend het verzoek deed, maar toen kwam er een glimlach om zijn lippen en zei hij „N-n-n-netuurlijk jong, ga jij m-m-maar gerust, de vrouw is nou al een h-h-heel stuk beter na de operatie, z-z-ze zal w-w-wat blij weze as ze je ziet." „Wanneer mag ik dan gaan, baas vroeg Job. „Je g-g-gaat morregemiddag m-m-maar, d—dan ken ik toch niet. Je g-g-gaat maar met J-j-jannigje mee." b. Van de Kas voor Hulpbeh. Studenten (Art. 19 K.O.). Één student zal voor dit jaar met een bepaalde som worden geholpen. c. Van de Prov. Kas voor Hulpbeh. Kerken (Art. 11 K.O.). De kerk van Zonnemaire vraagt niet wederom steun. Dit wordt met blijdschap geconstateerd. Oud-Vossemeer vraagt eenige verhooging, het welk wordt toegestaan. Oosterland vraagt steun met het oog op eventueele beroeping van een predikant in combinatie met Nieuwerkerk. Depp. zullen hierover nog met de betrokken kerken spreken. De andere aanvragen worden ingewil ligd. Voor deze kas zullen dit jaar twee collecten worden gehouden. De gewone provinciale hulp aan br. de V. wordt weer verleend. d. Zending. De Penningmeester, br. Hondius, licht de fi- nancieele mededeelingen toe. De begrooting wordt goedgekeurd. Ds. Scheele rapporteert aangaande de gehou den samenspreking met de Part. Synode van Brabant en Limburg om te komen tot gelijkheid naar verhouding in het bijdragen voor de Zen ding. Inzake de beroeping van een tweeden dienaar des Woords voor Magelang wordt het volgende besloten De Part. Synode van Zeeland, kennis genomen hebbende van het Zendingsrapport en gehoord de nadere toelichting daarvan door Ds. Merke lijn, daardoor overtuigd zijnde, dat een tweeden Zendingsdienaar moet beroepen worden, besluit de Zendende kerk te aaviseeren zoo spoedig mogelijk pogingen daartoe aan te wen den en aan de Zendingsdeputaten de opdracht te geven middelen en wegen te zoeken tot ver werkelijking van dit besluit. e. Kas v. Art. 13 K.O. (em. pred. enz.). De rekening wordt goedgekeurd en de be grooting aangenomen. De Synode acht het niet gewenscht in te gaan op een voorstel van Generale Depp. om te ko men tot landelijke samenwerking. De vragen van de Classis Axel, die ten doel hebben om te komen tot vermindering van uit gaven, leiden tot geen beslissing. De kerk van Goes doet verslag van het' nazien der boeken van de verschillende quaesto res. g. Ds. Scheele geeft mededeelingen als cu rator der Theol. Hoogeschool. h. Verslag Depp. Art. 49 K.O. i. Verslag aangaande het archief. Het is in orde bevonden en wordt nog aangevuld. j. Verslag van den Provincialen quaestor. 10. Het ingekomen bezwaarschrift wordt be sproken en zal worden beantwoord. 11. Benoemingen. Enkele secundi depp. wor den aangewezen. 12. De Synode van 1939 zal D.V. gehouden worden te Middelburg. 13. De korte notulen worden gelezen en goedgekeurd. 14. Sluiting der vergadering na dankgebed door den Assessor. Op last der Synode, J. S. POST. Axel, 21 Juni 1938. De Stuwdam, Familieweekblad voor Christelijk Nederland. N. Achtergracht 102104, Amsterdam (C.). We ontvingen van het bovengenoemde tijd schrift de nummers 36, 37 en 38. Na kennisname daarvan kunnen we verklaren, dat dit weekblad een overvloed van prachtige illustraties geeft en daaronder zulke, die in onze kringen bijzondere belangstelling zullen hebben. Om maar iets te noemenin No. 36 een groote foto van den Bondsdag te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw. In No. 37 een dito van den Bondsdag der Geref. Meisjesvereenigingen te Rotterdam. We vonden ook een foto van de sociale conferentie van het Chr. Nat. Vakverbond te Putten, van den toog- dag der afdeeling Gelderland van den Bond van Geref. Jeugdorganisaties, enz. Voor Zeeland is wel aantrekkelijk de illustratie op de voorpagina van No. 37 „Een jonge Zeeuwsche schoone bij een oud poortje te Domburg". Uit binnen- en buitenland worden gebeurtenissen, die de aan dacht trekken, in beeld getoond, 't Is niet moge- Vlak bij 't hek van 't ziekenhuis stond een man met een mand bloemen. De mooiste bos had Job uitgezocht en zijn dubbeltje in de hand van den bloemenkoopman neergelegd. Een offer, dat hij graag gebracht had. Toch was hij geschrokken, toen hij vrouw Van Duin zag liggen. Ze was net als Hein van dei- Horst toen-ie dood was. Nooit eer had Job een dood mensch gezien. Toen was hij ook zoo ge schrokken. Maar vrouw Van Duin was net zoo raar bleek en mager. Alleen kon ze nog zien en praten, dat was het eenige verschil, vond Job. Veel had hij niet tegen de vrouw gesproken. Hij wist niet, wat hij zeggen moest. Maar toen hij zijn bloemen op de deken had neergelegd, gleed een blijde glimlach over haar gezicht en dat was genoeg geweest. Job had duidelijk gezien, dat ze er blij mee was en dat was hem wel twee dubbeltjes waard geweest. „Dag m'n jonge", zei vrouw Van Duin, „ik ben er blij mee, hoor, as ik weer thuis ben, krijg je weer is gebakke visch. Bedank je moeder voor de mooie blommetjes „Ze benne van mijn, vrouw. Ik heb ze uit m'n spaarpot betaald", verbeterde Job. „Nou, dan ben ik er dubbel blij mee, jonge." Ze greep zijn hand en drukte die, tot hij er ver legen onder werd. Toen was hij het vreemde gebouw, waar de lucht zoo gek was, weer uitgegaan. (Wordt vervolgd) lijk een opsomming te geven van al de illustraties. In No. 38 telden we er meer dan zeventig. De „Stuwdam" geeft nog meer dan illustraties. Ook van die artikelen kunnen we geen overzicht geven, of we zouden deze aankondiging veel te lang moeten maken. Maar uit het laatste num mer willen we er enkele noemen. Onder de ru briek „Bijbelsche figuren" wordt daarin de aan dacht gevraagd voor den stokbewaarder te Filip- pi. Dan volgt een heel leerzaam artikel over het pionierswerk van de P.H.O.H.I. Verder een ver volgverhaal „Anna Horsten liegt" door Jilles Limburg. Een kort verhaal „Klaas' zwakke plek" door J. M. StolkSchotel. In „Uit eigen land worden enkele belangrijke dingen gereleveerd. Een met prachtige illustraties versierd artikel is gewijd aan het Amsterdamsche aquarium. Dan weer een vervolgverhaal „Een mensch begint op nieuw" door Herman Felderhof. Een historische schets over Nicolaas Beets. Alles bijeeen genomen blijkt, dat dit weekblad, met z'n 32 pagina's, er zijn mag. Wie op dit tijd schrift geabonneerd is, behoeft daarnaast niet nog een z.g.n. neutrale illustratie. Wie zoo'n neutrale illustratie zou lezen, zou den we met aandrang willen raden „schaf die af en neem De Stuwdam" en ge zult daarmee u zelf en uw gezin een goeden dienst bewijzen. Bij uitzondering willen we nu ook den prijs noemen het kost 1.62J^ per kwartaal bij voor uitbetaling. Tenslotte nog een opmerkingeen inhouds opgave in elk nummer leek ons wel gewenscht. Dr. Kuyper en de wetenschap door Dr. J. Ridderbos. Uitg. N.V. de Graaf schap, Aalten. Bij de Kuyper-herdenking in het vorig jaar sprak Prof. Ridderbos over „Dr. Kuyper en de wetenschap". Deze rede werd door hem daarna, met eenige uitbreiding, geplaatst in het Geref. Theol. Tijdschrift en verschijnt nu afzonderlijk bij de uitgevers van bovengenoemd tijdschrift. Het is een lijvige brochure van 44 bladzijden. De schrijver voorzag deze studie van een op dracht „Aan mijn waarde commilitones de Christen-studenten der onderscheidene facultei ten in Christelijke studiegemeenschap opgedragen en ter biddende bestudeering aanbevolen". Prof. Ridderbos deed een goed werk met deze studie afzonderlijk uit te geven en zoo onder de aandacht van een grooteren kring te brengen. In een vijftal hoofdstukken 1. Waardeering der wetenschap 2. De antithse 3. Tweeheid en eenheid der wetenschap 4. Het objectieve en het subjectieve beginsel en 5. Wetenschap en le ven, wordt een helder overzicht gegeven van Kuyper's opvattingen. Met den schrijver zijn we van oordeel, dat, wat Dr. Kuyper hier leerde, voor de verdere ontwik keling van de Christelijke wetenschap nog van het hoogste belang is. Ten bewijze daarvan citeeren we een enkel woord uit het laatste hoofdstuk „De eigenlijke beteekenis van Dr. Kuyper voor de wetenschap was deze, dat hij, gelijk op alle terrein, zoo op dat der wetenschap deed uitgaan den profetischen oproep om weder te keeren tot den God der vaderen, dien men verlaten had, tot Zijn Woord en getuigenis dat men verworpen of vergeten had." „Tot een naam en tot een lof." Ter gedachtenis aan het feit der Afscheiding voor honderd jaren en der Doleantie voor vijftig jaren te Axel, werd door den Kerkeraad der Geref. Kerk te Axel aan de leden een gedachte nisboekje aangeboden, onder den bovengenoem- den titel. Na de uitvoerige bespreking van dit boekje in den Zeeuwsch-Vlaamschen brief van Ds. Kok in de Kerkbode van 17 Juni j.l., kunnen we wel met een korte aankondiging volstaan. De leden onzer kerken in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wenschen we met de verschijning van dit boekje geluk. Het is voor hen in het bijzonder een waardevol bezit, door de vele gegevens uit de historie. Maar ook buiten dien kring verdient dit ook uiterlijk keurig verzorgd gedenkboekje de aandacht. Daarom deelen we mede, dat het ook in den boekhandel verkrijgbaar is voor 50 cent. Het adres voor aanvrage is D. J. Oggel Jz., Station straat 23, Axel. Regeeringsjubileum. Bij de N.V. W. D. Meinema te Delft zal ter gelegenheid van het a.s. 40-jarig Regeeringsjubi leum van H.M. Koningin Wilhelmina een her inneringsboekje voor de jeugd verschijnen van de hand van den bekenden historieschrijver H. te Merwe. Het zal ruim voorzien zijn van foto's op kunstdrukpapier en de prijs zal zoo gesteld worden, dat het zich uitnemend leent voor uit- deeling. De titel zal zijn„Landsvrouwe en Landsmoeder". HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Gecombineerde vergadering van de M. V. op G. G. te Middelburg op 30 Juni in de C.J.M.V. De M. V. „Meisjesroeping" afd. A. en B., is wegens te groot aantal leden gesplitst in 3 zelfstandige ver- eenigingen, n.l. „Meisjesplicht", Pres. Rie de Schipper. Vergadert Donderdagsavonds 8 uur, consistorie Hofpleinkerk. „Meisjesroeping", Pres. Rie Buijze, vergadert Don derdagsavonds 8 uur in de C.J.M.V., Singelstraat. „Meisjesvreugd", Pres. Gré Janse de Jonge, verga dert 's Maandagsavonds 8 uur, consistorie Noorder- kerk. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. 1 Kon. 12. „De scheuring van het rijk" door Klaartje Tevel. Afdeeling II. B. G. „Daniël in de leeuwenkuil", Dan. 6 door Adri de Jonge. Na de pauze vrij opstel door Corrie Cornelisse. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. „Achab en Elia" door Lies du Bois. Na de pauze vrije werkzaamheden. Afdeeling III B. Bijb. opstel. „Elia in de woestijn", Rina de Munck. Vad. Gesch. Opstel „Augustinus", Cor Verstrate. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Gecombineerde vergadering in 't gebouw van de C.J.M.V. N. T. „De wonderen", No. 14 v. d. 18de jaargang, Pie Davidse. Opvoedkunde „Wie het zaad zaait", Agaath Cou- mau. Bijdrage Leen Ludikhuize. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De zoon van den hoveling" door vr. Koole. Kerkgesch. „Augustinus de Martelaar", vr. Tange. Geref. Jongelingsver. Sola-FtdeMiddelburg. G. B. Inleiding. A. Buys. Huishoudelijke zaken. ZONDAG 26 JUNI 1938. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Theol. Hoogeschool. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Cand. J. Rook Cand. J. Rook Ds. D. Bremmer Ds. C. B. Bavinck Cand. J. Rook Ds. H. Scholing Ds. J. E. Visser Leesdienst Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Cand. Pijlman te Vlissingen. Extra collecte V.U. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. van Dijken 7 uur Ds. M. J. van Dijken Zendingsrede. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Ds. D. Bremmer 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Vlissingen 9.30 uur Ds. J. Koolstra te Kruiningen. Collecte Schelddelging. Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. A. J. van Sluijs Bed. H. Av. en Dankz. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. P. Rullmann te Utrecht. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 uur Leesdienst. 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN, Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Cand. W. H. J. den Boer 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Leesdienst Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Ds. J. S. Post Ds. J. A. Tiemens Ds. Th. P. Potma Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok. VEREENIGING VAN GEREFORMEERD ONDERWIJS MIDDELBURG. UITGELOOT van de leening 1907 een Obligatie, groot Betaalbaar bij Fa HONDIUS ZOON te Middelburg. HET BESTUUR.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3