KERKNIEUWS. OFFICIEELS BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. groot was en dat Kaïn daar getrouwd is met een vrouw, met wie hij in familie-relaties stond. Den volgenden middag kreeg hij weer bezoek van een paar Hollandsche broeders en uit het verslag bleek, dat deze man weer met dezelfde vraag was gekomen en op dezelfde wijze was beant woord. En enkele weken later toen hij weer iemand ontmoette van de arbeidsters, werd deze andermaal lastig gevallen met de vraag met wie Kaïn toch getrouwd zou zijn in het land van Nod. De arbeid ging niet altijd even voorspoedig. Op een avond (ik had juist een samenkomst ge houden voor Maleisch sprekenden) werd me een briefje in de hand geduwd met de mededeeling, dat een paar goeroe's indjil gegrepen waren door de veldpolitie en opgebracht waren naar den As sistent Wedana van Setjang. Wat was er ge beurd. Hadden deze goeroe's zich soms slecht of onvoorzichtig gedragen. Ik wist het niet. Ik stapte onmiddellijk in de gereedstaande auto en tufte weg naar de Assistent Wedana op weg daar heen, passeerde ik de gevangen genomen goe roe's ik stapte uit de auto en vroeg hoe de loerah, die er bij liep., er toe kwam om deze goeroe's te laten oppakken. Ik noodigde de goe roe's uit in de auto te stappen en ik reed met hen naar de Assist. Wedana om hem verklaring te vragen van dit zonderling geval. En wat bleek/ 's Morgens waren er 2 goeroe's gekomen in een desa en hadden daar aan de loerah kennis ge geven, dat er in het huis van den tjarik een sa menkomst gehouden zou worden, waarin de hoofdzaken van den Chr. Godsdienst zouden worden meegedeeld. In den morgen was de loe rah dus reeds op de hoogte van de samenkomst, die gehouden zou worden en wanneer deze de voornemens van de goeroe's niet vertrouwde, was er tijd genoeg om zich tot den boven hem staanden ambtenaar te wenden en informaties in te winnen. Indien hij dat gedaan had, zou hij van den Assist. Wedana alle inlichtingen hebben ver kregen en hebben begrepen, dat hij in onze goe roe's niet te doen had met communistische pro pagandisten. De loerah's moeten inderdaad op hun hoede zijn en er zich van overtuigen, dat de propaganda die gemaakt wordt in een desa niet het gezag ondermijnt. Die overtuiging had hij kunnen krijgen, indien hij zich tot de Assistent Wedana gericht had. dien ik voor alle samenkomsten had opgezocht en wien ik volkomen op de hoogte had gebracht van onze plannen om een week lang samenkom sten te houden in verschillende desaas ter ver kondiging der Chr. Godsdienst. Maar inplaats van zich te wenden tot de Assistent Wedana, heeft hij de goeroe's laten komen en hulp ge vraagd aan de Veldpolitie om ongewenschte ele menten op te brengen. Den Assistent Wedana heb ik toen duidelijk gemaakt, dat ik zoo'n be handeling aan m'n helpers niet kon toelaten en dat ik ter plaatse waar zulks behoort mijn klach ten zou indienen. Daar is heel wat over te doen geweest, maar zooveel is hen wel duidelijk ge worden, dat zij gedaan hebben wat ze niet moch ten doen. Ja, zoo werd er verteld, die goeroe's hebben gezegd dat er in Setjang een epidemie zou losbreken terwijl de werkelijkheid was, dat de helpers verhaald hadden van de wederkomst van den Heere Jezus en van de teekenen, die zijn verschijning zouden aankondigen. Onwillige hoorders echter hadden er van gemaakt dat spe ciaal Setjang door die teekenen getroffen zouden worden. Ik was verontwaardigd, en had medelijden met m'n helpers, die als waren het booswichten en propagandisten van communistische gevoelens gevat waren. A. MERKELIJN. TWEETAL TE IJsselmuidenCand. O. W. Bouwsma te Rotterdam. Cand. M. J. C. Bosscha, hulppred. te Hardenberg. AANGENOMEN NAAR Naaldwijk G. Meynen te Visvliet. Wijlen de heer Fred. Zomer Gzn. te Hoogeveen heeft gelegateerd aan de Geref. Kerk van Alteveer 1000.— en aan de die van Hoo geveen 5000.vrij van rechten. Zwolle. Uit het verslag van den kerkeraad: Vervolgens is de voortzetting aan de beurt behandeling rapport vierden predikant. Deze zaak wordt breedvoerig besproken, ook in een andere richting zal deze zaak nog worden be keken. Het moderamen van de voortgezette Sy node van Amsterdam, 1938, deelt aan de Gere formeerde Kerken in Nederland mede, dat op Donderdag 5 Mei 1938, telegrafisch bericht is ontvangen, „dat Dr. J. H. Bavinck zijn benoe ming tot hoogleeraar in de Zendingsvakken aan neemt". Namens het moderamen, Dr. G. KEIZER, h. t. Syn. Secr. Dr. J. THIJS, Handboek voor de Geref. Dogmatiek. Naar wij vernemen, is thans bij den Uitgever J. H. Kok te Kampen ter perse gelegd het Hand boek voor de Gereformeerde Dogmatiek van den oud-Hoogleeraar aan de Theol. School, Prof. Dr. A. G. Honig. Dit belangrijke boekwerk zal D.V. dit najaar het licht zien. Waar, gelijk het „Geref. Kerkblad voor Noord-Brabant en Limburg" schrijft, waar Heer len d.d. 1 Juli a.s. zonder hulpprediker komt te staan, heeft deze kerk op de 1.1. classicale ver gadering wederom hulp van genabuurde kerken aangevraagd in den Dienst des Woords. Dit ver zoek werd toegestaan. Er zal overleg plaats vinden tusschen de ker ken van Zuid-Limburg ten einde na te gaan of voor de mijnstreek (in ruimen zin) een hulppre diker voor de evangelisatie te benoemen moge lijk is. Met groote belangstelling zal zeker kennis genomen worden van het onderstaande, dat mee gedeeld wordt in de Rotterdammer d.d. 14 Mei 1938 en dat we zoo vrij zijn door te geven De organisatie der Geref. Kerken in Nederland. Heeft een Classis rechtspersoonlijkheid Gister heeft de Hooge Raad arrest gewezen in de procedure tusschen de Classis 's-Hertogen- bosch van de Geref. Kerken en de Geref. Kerk te Eindhoven, de eerste als eischeres, de laatste als verweerster. De Geref. Kerk te Eindhoven weigerde aan de Classis een bedrag van 450.terug te be talen, welk bedrag de Classis onverschuldigd aan de kerk zou hebben betaald. Aan deze procedure lag ten grondslag niet eenige werkelijke onwil van de Geref. Kerk te Eindhoven om het bedrag terug te betalen, maar de wensch om een rech terlijke uitspraak te verkrijgen over de vraag of in de organisatie der Geref. Kerken in Neder land, behalve de Synode en de plaatselijke ker ken zelf, andere rechtspersonen bestaan, welke vraag dan uitgevochten werd ten aanzien van de Classis te 's-Hertogenbosch. De Classis ging van de afwijzende beslissing van het Gerechtshof te Den Bosch in cassatie. De Hooge Raad overwoog thans, dat vast staat, dat de Geref. Kerken in Nederland in dier voege georganiseerd zijn, dat zich vereenigingen van zelve rechtspersoonlijkheid bezittende ker ken onder den naam van Classes gevormd heb ben mede ten einde als eenheden aan het rechts verkeer deel te nemen. Derhalve moet de vraag, of de onder den naam van Classis gevormde vereeniging van Geref. Kerken overeenkomstig haar bestemming vermag op te treden als rechtspersoon, beantwoord wor den naar hetgeen het gemeene recht daaromtrent inhoudt. Overwogen werd, dat het Hof ten onrechte tot de slotsom gekomen is, dat deze Classes niet zijn rechtspersoon en dat, al waren zij dit wel, dan nog aan de Classis 's-Hertogenbosch rechts persoonlijkheid moest worden ontzegd, door voor het bestaan van een zedelijk lichaam in den zin van het B. W. meerdere eischen te stellen dan de bij dit wetboek gegeven regeling toelaat, ter wijl de onjuistheid van 's Hofs opvatting, dat een zoodanig lichaam niet kan bestaan zonder bestuur, met name nog blijkt uit artikel 1694 B. W., dat voorzieningen treft juist voor het ge val, dat een zedelijk lichaam geen bestuur mocht hebben. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het arrest van het Hof vernietigd en de Geref. Kerk te Eindhoven alsnog veroordeeld het gevorderde bedrag aan de Classis 's-Hertogenbosch te be talen. IC. B. S. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, ge houden op Maandag 16 Mei 1938. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1. Finantieel verslag Classis betr. Zending. 2. Steunaanvrage Arbeid Pa v. d. Steur, Magelang. Kerkelijke stand. Gedoopt Tannetje Huyssoon, Gerrit Jacob Lodevicus Geerse, Bert Wonder- gem Fz. Ingekomen met doopattest van St. Lau rens Lein Adriaanse, van Koudekerke Willem Louwerse doopattest aangevraagd naar Oost- kapelle Cornelia Louwerse. Kerkelijke huwelijks bevestiging aangevraagd tegen 1 Juni a.s. door Adriaan Janse Jr. en Maria Pieternella Marijs. Rapporten. Br. Verton bezocht de K.V. „Sa muel". Oud. Meyers doet verslag van de pas gehouden Classicale vergadering. Gerapporteerd wordt aangaande het huisbezoek in 22 gezinnen. Diaconale zaken. Rondvraag. Censura Morum. Sluiting. DE SCRIBA. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal, gehouden 19 Mei 1938. Praeses Ds. Bremmer. Gelezen wordt Hand. 1 19, gezongen Ps. 24 5, gebed. Aanwezig 24 broeders. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken Schrijven legerpredikant over begroetings bijeenkomst op 9 Juni om 3.30 uur. Een dooplid onttrekt zich aan opzicht en tucht. Bericht van overlijden van 'n br. der gemeente. Commissie voor Doopaanvragen aangevraagd 1 doopattest, 1 attestatie, 3 doopaanvragen. In gekomen 3 doopattesten. Een dooplid wordt ge steld onder Jeugdouderl. Rapport Classis wordt uitgebracht. Verschillende rapporten volgen. Een zuster wordt toegestaan Openbare Belij denis des geloofs af te leggen. Een broeder wenscht terug te keeren tot de gemeenschap der kerk wordt toegestaan. Een zuster wordt toegelaten tot de kerk. Rondvraag. Persverslag. Sluiting. Breed 2 Juni. Sectie 16 Juni. Smal 23 Juni. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden 18 Mei 1938. De vice-voorzitter opent de vergadering op gebruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. De Praeses komt ter vergadering. Ingekomen Stukken a. Verzoek om steun van de Prot. Chr. Re- classeeringsver. b. Idem van de Geref. Ver. voor Drankbe strijding. Wordt aan voldaan. c. Idem van de Ned. Mil. Bond, wordt aan gehouden. d. Schrijven van Burgerlijk Armbestuur. e. Schrijven betreffende het orgel in de con sistorie. Rapporten, a. Ziekenbezoek. b. Door br. Sanderse wordt verslag gedaan van bezoek aan de J.V. Br. Goedbloed rapporteert over bezoek aan de J. V. Br. Hillebrand aan de K. V. Br. Koole aan de kleine M. V. Br. Sanderse doet verslag over gehouden Clas- sisvergadering. Diaconale zaken. De brs diakenen rapportee ren over hun arbeid, terwijl andere zaken worden besproken. Agenda Prov. Diac. Conferentie te Goes. Afgev. br. Hillebrand en Gideonse. Kerkelijke stand. Vertrokken naar Middelburg met doopattest J. Wattel naar Oostkapelle M. Geldof naar Serooskerke L. Adriaanse naar Koudekerke Zr. C. Polderman. Gehuwd J. G. Rotte en C. Koole M. Groenewegen en M. M. Rotte. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. Christelijke Vereeniging Vacantie Onder dak (C.V.V.O.) Vacantiegids 1938. Er is opgericht een Vereeniging, die zich ten doel stelt bemiddelend op te treden tusschen hen, die een vacantieoord zoeken, waar ze kunnen verkeeren in een Christelijke omgeving en hen, die daarvoor de gelegenheid willen bieden. Prof. Waterink schrijft in deze gids, dat ook met het oog op de wijze, waarop wij onze vacan tie doorbrengen een Christelijke vereeniging noo- dig is, en dat het hem lijkt, dat de C.V.V.O. de moeilijkheden, die er zijn, vooral voor men- schen met een niet te ruime beurs, op schitteren de wijze heeft opgelost. In het bestuur heeft o.a. zitting de heer J. E. Kok te Noordwijk aan Zee. In de Commissie van toezicht en advies zitten ook Ds. Lindeboom van Serooskerke Dr. C. j. Honig te Amsterdam en Prof. Waterink. Voor ƒ1.per jaar is men lid, waarbij komt 1.voor entreekosten. In dezen gids komen al heel wat adressen voor van pensions in alle deelen van het land met op gave van de prijzen. Ook Zeeland wordt hier vermeld met 2 plaat sen, n.l. Koudekerke en Vrouwepolder. In de spelling van één der adressen sloop een fout in dat is niet Arnoutse, maar Aarnoutse. Deze gids is op aanvrage gratis te verkrijgen bij het Secretariaat, Leeuwarderweg 74, Am sterdam-N. Post Buiksloot. Door Gods liefde gedragen, rede bij de Doopsbediening van Prinses Beatrix door Ds. E. H. Blaauwendraad te Baarn. Uitg. G. F. Callenbach te Nijkerk. Dit monumentaal uitgegeven boekje geeft een volledig relaas van alles wat plaats greep in den kerkdienst op 12 Mei in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, waarin Prinses Beatrix den hei ligen doop ontving. Het grootste deel wordt dan ingenomen door de preek, toen door Ds. Blaau wendraad gehouden, waarbij hij tot tekst nam 1 Joh. 4 8b. God is liefde. Velen zullen gaarne een herinnering aan deze bijzondere gebeurtenis bewaren. Daartoe is deze fraai uitgevoerde uitgave hartelijk aan te bevelen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In dank ontvangen van N.N. te Me- liskerke 4.voor den arbeid onder de Armenische Christenen. Mevrouw BREMMER. Middelburg. Ontvangen van een broeder en een zuster der gemeente, uit dankbaarheid ƒ5.voor de Kerk. 5.voor de Diaconie. 5.voor de Zending. 2.50 voor de Evangelisatie in eigen stad. 2.50 voor de Evangelisatie in België. Namens alle betrokkenen hartelijk dank D. BREMMER. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen van de Fam. van een der verpleegden een gift van f 6.voor de goede verzorging, waar voor hartelijk dank. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. Middelburg. Ontvangen van een zuster een gift van f 1.voor de Diaconie. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. VEREENIGINGSLEVEN. De Gerei. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Woensdag 25 Mei. O. T. Schets 20. „Uit het diensthuis uitgeleid" Kaatje Vogel. M. O. Schets 28. „Ontspanning als enkeling", B. en Bew. 18 Maart 1938. Cathrien Sanderse. Poëzie Sien Hillebrand. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling II. B. G. „Daniël en z'n vrienden", Dan. 1 en 2 door Nel Kleinenberg. Na de pauze reciteeren door Jaantje de Kam, Leintje de Boks en Rie Knieriem. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. „Salomo's verdere regeeringsjaren" door Jo Vereist. Reciteeren door Jo Wattel en Pietje Louws. Aldeeling III B. Bijb. opstel. „Jerobeam", Jo Ingelse. Na de pauze reciteeren. RING VLISSINGEN. Vergadering op Donderdag 2 Juni des avonds 8 uur in de Geref. Kerk te Meliskerke. 1. Onze roeping t.o.v. het Verbond. 2. Loterij en Speculatie. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling III. B.G. „Het eerste wonder" door A. Graafhuis. V. G. „Karei II" door vriend Hoek. Geref. Knapenver. Benjaminte St. Laurens. Gew. Gesch. „David verheven" (1 Samuël 17, 18) door vr. J. Gideonse Joh.z. Zie het Knapenblad van Februari. Na de pauze voor den leider. V. Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. Ethiek. Schets 16. „Het achtste gebod" door J. Suurmond Pz. Vrij onderwerp. „Na 50 jaren Bondsarbeid" door A. de Poorte. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. S. S. 40. „De Spreuken", vr. M. Ton. V. G. 26. „Woelingen in Europa", vr. C. Clement. Variavr. H. W. Kingman. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. 9. „Christus' discipelen" door vr. J. de Vos. Na de pauze huishoudelijke zaken. ZONDAG 22 EN DONDERDAG 26 MEI '38. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Emeritusfonds. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Woensdag 2 uur Dond. 9.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Huwelijksbevestiging Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Dond. 9.30 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Dond. 9.30 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. H. Scholing Dond. 9 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Dond. 9.30 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij Dond. 9.30 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Dond. 9.30 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Dond. 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Dond. 9.30 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. F. M. Lindeboom Voorber. H. Av. Dond. 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Voorber. H. Av. Dond. 9.30 uur Ds. G. Smeenk Veere 9.30 uur Leesdienst 2 uur Cand. Pijlman Dond. 9.30 uur Cand. J. Rook Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Emeritusfonds. Dond. 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck Collecte voor de Kerk. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Cand. A. Verschoor te Vlaardingen. Dond. 10.15 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. H. Oussoren Dond. 9.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. Popma te Rotterdam. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. Oostenbrink te Kampen. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ro? Poortvliet 9.30. 2 en 6 uur Ds. C. Steenblok te Rotterdam. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Dond. 9 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Dond. 9.30 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Ds. E. Beukema Dond. 10.30 uur Cand. W. H. J. de Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uuf Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Leesdienst Dond. 10 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Dond. 10 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Cand. Rook te Middelburg. Dond. 9.30 uur Ds. G. W. van Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3