KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. GEEFT LITTOOIJ 6 OLTHOFF Uit Indië ongeveer 1800. Alle gevers zeer hartelijk dank. En nu nog een zeer verheugende mededeeling. De Gereformeerde Kerk van Bandoeng stelde een bedrag van 5000.-ter beschikking voor den bouw van een kerk in Temanggoeng. Deze kerk, die eigenlijk gebouwd wordt voor de sa menkomsten der Chineezen, mag dan tevens ge bruikt worden voor de Javaansche kerkdiensten. Echter op voorwaarde, dat onze Zending voor de Javanen een kerk bouwt in Grabag, die dan ook voor de Chineesche samenkomsten gebruikt mag worden. De Gereformeerde Kerk van Bandoeng heeft namelijk zich bereid verklaard de arbeid onder de Chineezen in het Regentschap Temanggoeng (dat bijna de helft van ons Zendingsterrein uit maakt) voor haar rekening te nemen. Die kerk in Grabag is ook dringend noodig. Nauwelijks een jaar geleden begon Ds. Merkelijn daar Koempoelan (samenkomsten) te houden en nu reeds is daar een aardige gemeente ontstaan, die echter geen goede vergaderplaats heeft. Wij hopen nu dit jaar drie kerken te kunnen bouwen. Eerst natuurlijk in Blondo. Dan in Temang goeng. Vervolgens ook in Grabag. Die kerk in Grabag wilden wij dan graag bouwen van de 1800.die wij uit Indië als Jubileumgave ont vingen. De kerk van Magelang heeft samen met de kerk van Bandoeng de arbeid onder de Chi neezen op ons Zendingsveld voor haar rekening genomen, en nu is het ook verreweg het aardigste als hun Jubileumgave bestemd wordt voor de kerk in Grabag, die ook van zooveel beteekenis is voor dezen arbeid onder de Chineezen. Welis waar is die 1800.niet voldoende, maar wij wilden het ontbrekende toch ook op eenigerlei wijze in Indië trachten te vinden. Voor de kerk in Blondo ontbreekt ons dan echter nog een vrij belangrijk bedrag. Daarvoor komen wij nog ruim 1000.te kort. Wij zouden zoo graag willen, dat althans deze ééne kerk door de broeders en zusters in Holland werd betaald. De beide andere kerken kosten de kerken in Holland niets. Bovendien wordt op het oogenblik door de Javaansche gemeente te Djoe- ma geld verzameld voor nog een vierde kerk gebouw, dat ook zonder steun uit Holland zal worden gebouwd. Is het dan toch nog te veel gevraagd van de kerken in Holland alleen dat ééne kerkgebouw voor Blondo voor haar reke- nig te nemen Moge de offervaardigheid van de kerk van Goes en van de Indische kerken vele andere ker ken tot jaloerschheid verwekken. Dan is het geld spoedig bijeen. Wij hebben daarop goeden moed. Nog verschillende kerken verzuimden tot op heden haar Jubileumbijdrage te storten (op giro rekening no. 163376 van Ds. C. van Nes van Magelang) Daarbij zijn ook nog enkele van de zeer groote kerken. En deze lijst hierboven is ook zeer be moedigend. God zegent onze Zending zeer overvloedig. Vooral in geestelijk opzicht, maar toch ook op zeer bijzondere wijze in het stoffelijke. En alle gevers zullen stellig even overvloedig deelen in de Zendingszegen al naar mate waarin ook zij overvloedig gegeven hebben. C. VAN NES. TWEETAL TE Lunteren G. Th. Koopman, Cand. te Utrecht. J. de Lange, Cand. te Zaandam. BEROEPEN TE Lunteren J. de Lange, Cand. te Zaandam. Kralingen (vac. Oudkerk): Th. Delleman te Aalten. Hulpprediker. De heer J. Rook, Theol. Cand. te Zwolle heeft zijn benoeming tot hulp prediker bij de Geref. Kerk te Middelburg aan genomen. Ds. J. D. Wielenga. Naar wij vernemen, is de algemeene toestand van Ds. J. D. Wielen ga, predikant der Geref. Kerk van Franeker, van wiens hoogst ernstige ziekte wij onlangs melding maakten, iets gunstiger geworden. Ook de nach ten zijn iete rustiger. Hoewel nog niet alle zorg geweken is, mag onmiddellijk doodsgevaar gewe ken worden beschouwd. L Op 20 April a.s. zal Ds. R. W. de Jong, em. pred. der Geref. Kerk van Broek opLangen- dijk en wonende te Santpoort, den 70-jarigen leeftijd bereikt hebben. Ds. de Jong is geboren te Donkerbroek en heeft gestudeerd aan het gymnasium te Arnhem en aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1891 candidaat werd. De a.s. jubilaris stond achtereenvolgens te Marrum, Holten, Terneuzen, Noordwijk aan Zee, Hoofddorp, Werkendam en Broek op Langendijk. Met ingang van 1 Januari 1927 verleende de classis Alkmaar hem om ge zondheidsredenen eervol emeritaat. De V. U.-dagen. Naar wij vernemen hebben Directeuren van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag besloten, dat de Vrije Universiteit dit jaar te Assen zullen worden gehouden. Als referenten voor de Wetenschappelijke samenkomsten op 13 Juli zijn uitgenoodigd Prof. Dr. H. Dooyeweerd en Dr. J. Karsemeyer. Als voorganger in den bidstond, in den avond van 13 Juli te houden, hoopt Ds. B. A. Bos, van Assen, op te treden. Als sprekers voor de op 14 Juli te houden jaarvergadering onder presidium van Prof. Dr. G. J. Sizoo zijn bereid gevonden Ds. IJ. K. Vel- lenga, van Meppel, Prof. Dr. N. Nauta, Prof. Mr. V. H. Rutgers en Ds. J. Overduin, van Kampen. De Vereeniging „Steun In Medische Aan gelegenheden Voor Inheemschen", die 23 April a.s. te Amsterdam haar jaarvergadering houdt, heeft in 1937 een som van 66.900,uitgekeerd als subsidies aan Zendingsvereenigingen, Zieken huizen, Sanatoria, Klinieken, enz. Voor 1938 is aan nieuwe subsidies toegewezen een bedrag van ongeveer 60.000,A. Rott. Soemba. Ook in West-Soemba zijn thans een tweetal kerken geïnstitueerd. Eerst te Rara, daarna te Waikaboebak. Rara is de eerste echt Soembaneesche kamponggemeente, Waikaboe- baks gemeente bestaat voor een groot deel uit leden, die van andere eilanden gekomen zijn. Over de kerk te Rara vonden we in het „Ge reformeerd Kerkblad van Drente en Overijsel", waaraan we dit bericht ontleenen, nog het vol gende „Een Hollandsch officier met zijn manschappen kwamen op hun tochten eens op een Zondag in Rara en wilden daar rijst en kippen koopen om den honger te stillen ze waren vermoeid en hadden behoefte aan spijs. Maar de bewoners van Rara zeiden „Wij zijn christenen en ver- koopen op den dag des Heeren niet". Toen bo den ze hun het noodige gratis aan, opdat zij zich zouden verkwikken. Is dat niet een mooi getuige nis van de christenen te Rara Ds. B. Ramaker. Dr. Kaajan schrijft in „Utrechtsche Kerkbode „D.V. zal Utrecht binnen ettelijke maanden een nieuwen predikant rijk zijn. De Kerke- raad is op het verzoek van Heeren Deputaten voor de verzorging van de geestelijke belangen onzer militairen, om Ds. B. Ramaker tot predi kant van Utrecht te benoemen, ingegaan. Broeders deputaten wilden hem nu gaarne ver binden aan onze Kerk, omdat Utrecht een niet onvermaarde garnizoensplaats is. Ds. Ramaker, hoewel door de Overheid be noemd, blijft ambtelijk verbonden aan de Gere formeerde Kerken. Deze verbinding bestaat hier in, dat hij door één der Geref. Kerken voor de zen dienst wordt afgestaan. De Kerk van Utrecht beroept hem nu, bevestigt hem en staat hem dan af tot den arbeid van legerpredikant. Natuurlijk is onze Kerk los van alle financiëele verplichtin gen jegens hem en zijn gezin. Emeriteering ge schiedt alleen ten laste van de Kerken (meer voud), tenzij hij gedurende zijn dienst als leger predikant met pensioen gaat. Dan is de Over heid, die hem benoemde, ook voor de pensioen lasten te volle verantwoordelijk. In elk geval kost Ds. Ramaker aan Utrechts Kerk niemendal, het geen ook zeer billijk is, daar zij hem voor een bizonderen dienst, de behartiging van de geeste lijke belangen van onze militairen, ten volle af staat in dienst onzer Overheid." Het Bestuur van de Vereeniging „Effatha", Chr. Instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg, deelt mede, dat in zijn laatstgehouden vergadering, conform artikel 15 der Statuten, in de plaats van den overleden Voorzitter, Ds. C. Lindeboom, tot Voorzitter van het Bestuur is be noemd, Prof. Ds. L. H. v. d. Meiden te 's-Gra- venhage. Prof. van der Meiden is reeds in 1920 tot lid van het Bestuur gekozen en heeft van de tegen woordige Bestuursleden het grootste aantal dienstjaren. Bovendien was hij sinds 1933 vice- Voorzitter van het Bestuur. In zijn plaats is tot vice-Voorzitter van het Bestuur benoemd de Heer H. J. van Wijlen te Rotterdam. Namens het Bestuur van „Effatha", Ds. H. A. DE GEUS, Secretaris. K.B. S. Theol. School te Kampen. De correspondent P. I. Hamming te Vlissingen zond vandaar 57.50. Ook Vlissingen wist zich dus nagenoeg te handhaven op het peil van het vorige jaar. Vriendelijk dank. Nu wacht ik nog de opgave van 7 correspondenten. 1 Mei nadert De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 15 April 1938. Voor Evangelisatie in de Provincie Nageko men collecte Koudekerke 20.03. Mag ik ook de kerk van Souburg toezending van deze collecte verzoeken Voor storting van de collecten voor de Theo logische Faculteit der Vrije Universiteit en voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie, ont braken gisteren 5 Kerken op het appel. Om met de betrokken Deputaten op tijd te kunnen afrekenen, zie ik gaarne een spoedige afdoening tegemoet. De Correspondent, J. A. VERTREGT. KORTE NOTULEN van de vergadering Classis Goes, Donderdag 7 April 1938. 1. Na opening en onderzoek der credentie- brieven wordt het moderamen geconstitueerd Praeses Ds. A. Scheele Assessor Ds. W. H. v.d. Vegt en Scriba Ds. G. van Heiningen. 2. De notulen der vorige vergadering worden na een geringe correctie vastgesteld. 3. Een brief van de kerk van Nieuwdorp wordt in handen gesteld van den Deputaat Art. 13 K.O. 4. Br. v. d. Berg rapporteert namens de Com missie, benoemd in de vergadering van Januari j.l., om te onderzoeken, in hoever het met het Gereformeerd beginsel overeen te brengen is, dat kerken de hulp van een burgerlijk armbestuur in roepen voor de verzorging van haar armen, wan neer dat bestuur beschikt over historisch gewor den goederen. Een beslissing wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. 5. Naar aanleiding van een instructie van de kerk van Wolfaartsdijk, besluit de Classis, dat geen andere steunaanvragen kunnen in behande ling genomen worden, dan die, welke schriftelijk zijn ingediend en voorzien van een advies van de daarvoor aangewezen Commissies of Deputa ten. Deze aanvragen worden op de Januari- classis ingewacht. Een instructie van de kerk van 's-Gravenpol- der wordt eveneens behandeld. 6. Rapport van de Commissie ter wijziging van de regeling der Kerkvisitatie. Deze zullen aan de kerkeraden toegezonden worden om op de e.v. vergadering der Classis behandeld te worden. 7. Ds. Beukema verschaft nadere inlichtingen aangaande de arbeid onder de militairen te Cu rasao. 8. Tot afgevaardigden naar de a.s. Part. Sy node worden gekozen de dienaren des Woords Ds. A. Scheele, Kapelle-Biezelinge. Ds. W. H. van der Vegt, Goes, primi en Ds. E. Beukema, Nieuwdorp, Ds. G. van Heiningen, Wolfaartsdijk, secundi. En de ouderlingen L. van Vessem, 's Heer Arendskerke, R. Zuidema, Goes, primi en C. Douw, Oudelande, J. Catsman, Wolfaartsdijk A 26, secundi. 9. Dezelfde broeders als het vorig jaar zijn aangewezen om voorgedragen te worden ter be noeming op de Part. Synode, worden herbe noemd. 10. Onderzoek naar Art. 41 levert niets op. 11. Roepende Kerk voor de a.s. vergadering op 21 Julide Kerk van Wolfaartsdijk. Moderamen Ds. v. d. Vegt, praeses Ds. Beu kema, Assessor, Ds. van Heiningen, Scriba. CollectenTheol. School, Arbeid IJselmeer, Evangelisatie België, y2 Limburg en Brabant en Hulpbehoevende Kerken in de Classis. 12. Sluiting. Namens de Classis, W. H. VAN DER VEGT, h.t. Assessor. Goes, 7 April 1938. Doop, Belijdenis en Avondmaal door Prof. Dr. G. Ch. Aalders. Uitgave J. B. v. d. Brink Co N.V., Zutfen. Het is van groot belang voor het geestelijk en kerkelijk leven, dat het juiste verband tusschen doop, belijdenis en avondmaal recht wordt ver staan. Prof. Aalders geeft in dit boekje van 32 bladzijden, dat keurig werd uitgegeven, daarover een heldere uiteenzetting. Bijzonder leent zich deze uitgave om uitgereikt te worden als een gedachtenis aan afgelegde geloofsbelijdenis. De prijs is bijzonder laag gesteld, en zal dus niet licht een verhindering vormen. Hartelijk dus aanbevolen. HEIJ. Op den Uitkijk, N.V. Gebrs Zomer en Keuning, Wageningen. Op den Uitkijk is een blad, waar ons Christe lijk Nederland met recht trotsch kan zijn. Het is een blad, dat rust schept in de drukke sfeer van het gejaagde leven. De Uitkijk heeft niets van dat reclame-achtige en drukke gedoe van sensatiebladen. Mooie, degelijke stukken van bekwame schrijvers en keurige illustratie. Zoo b.v. Wat is Melaatschheid. De Ontwikkelings geschiedenis van het Mikroskoop. Tal van onder werpen die boeiend zijn. Men weet werkelijk niet wat men het meest bewonderen moetde keurige uitvoering of de vindingrijkheid van de uitgevers, maar weer iets nieuws te geven. Keurig in één woord. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Schoondijke. Ontvangen voor de Schoolzending Magelang van de kinderen der Chr. School te Zaam- slag (Hoofd de heer De Boer) 15. Met hartelijken dank. D. DE VRIES Jzn. Middelburg. Opgespaard 70 stuivers en 50 halve centen 2.50 voor de Diaconie en 1.25 voor de Zending) door twee meisjes. Hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van ƒ1.voor de Kerk met bijschrift „Uit dankbaarheid bij de geboorte van onze eersteling". Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen van de Meisjesnaaikrans, gecollecteerd op hun jaarver gadering, 1.51. Van Jopie Hillebrand 150 halve cen ten. Uit de Zendingsbusjes 26.45, n.l. van Jans de Bree 4.22, van Ko Janse 7.60, van Hendrik Hille brand 5.30, van Jan Riemens 5.78, van Piet San- derse 3.55. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. M.V. Het ontluikend leven" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De Opstanding" door Leintje Gideonse Memoriseeren door Jaantje Hendrikse. Reciteeren door Catharina Volmer. Geref. Meisjesvergadering Nunia'Middelburg. Afdeeling I. Geen vergadering. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling A. Geen vergadering. Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuëlM'burg. Afdeeling II. Zaterdag 16 April geen vergadering. De Geref. J.V. te St. Laurens vergadert op Zondag 17 April des avonds 7 uur. S. S. 30. „De twaalf stammen in verband met Ja cobs sterfbed" door vr. J. Sanderse. K. G. 25. „Van 18921905 in de Geref. Kerken in Nederland" door vr. F. A. de Visser. 1V. Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. N. T. Ond. 15. „Genezing van bezetenen, I" door J. van Maldegem. K. G. Ond. 121 en II. „De Luthersche reformatie in andere landen" door A. Jasperse. ZONDAG 17 EN MAANDAG 18 APRIL '38. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur M. 9.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Ds A. H. Oussoren Cand. J. Rook Ds. D. Bremmer Ds. J. E. Visser Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 uur Ds. J. Plomp Openbare Belijdenis. 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds. A. B. C. Hofland 2 uur Ds. J. Plomp Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. G. Smeenk Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Evangelisatie in eigen stad. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser M. 9.30 uur Ds. D. Bremmer CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. M. Pos te Zaandam. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs M. 9.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Nam. Bevestiging Lidmaten en Voorb. H. Av. M. 9.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens M. 9.30 uur Ds. D. de Vries Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma M. 9.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries M. 9.30 uur Ds. Th. P. Potma Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok UW ADVERTENTIES TER PLAATSING AAN HET ADVER TENTIEBUREAU VAN SPANJAARDSTR. - MIDDELBURG

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3