OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* de classis Den Haag het missionair examen af te leggen. In Februari 1930 werd Dr. Bavinck ingeleid tot zijn arbeid te Solo. In 1934 volgde zijn benoeming tot docent aan de Opleidings school te Djokja, waaraan hij zich 7 September 1934 verbond. De nieuwe hoogleeraar heeft tal van werken geschreven. In 1926 verscheen zijn Inleiding in de Zielkunde, waarvan een tweede vermeerderde druk het licht zag. Voorts schreef hij Persoon lijkheid en wereldbeschouwing, Levensvragen, Menschen rondom Jezus, Christus en de mystiek van het Oosten, terwijl nog pas van zijn hand het licht zag De strijd op het derde front. Dr. Bavinck zal te Kampen onderwijs geven in de Zendingsgeschiedenis, theorie der Zending; elenctiek en land- en volkenkunde van Ned.- Indië. Ook zal Dr. Bavinck worden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Zendingsvakken aan de Vrije Universiteit. De nieuwe hoogleeraar zal ook worden belast met het geven van leiding aan de miss. predikanten bij hun voorbereiding tot den miss. dienst. K. B. S. Vergadering der Classis Middelburg op Dins dag 10 Mei 1938. Stukken voor de agenda in te zenden tot 20 April e.k. Namens de roepende kerk van Gapinge, J. W. TUNDERMAN, Praeses. A. AARNOUTSE, Scriba. Theol. School te Kampen. Uit Grijpskerke ontving ik van den corr. J. de Wolf Sr. 31.50, uit St. Laurens van den corr. J. v. d. Bosse 44.50. Beide bedragen zijn iets lager dan het vorige jaar. Het bedrag van St. Laurens zou hooger geweest zijn dan in 1937, was het niet, dat sterfgeval en vertrek het deden dalen. Uit Souburg van den corr. C. Wisse Pz. 12.50. Dit is 5.50 hooger dan het vorige jaar. Öp den duur gaat dus Souburg meetellen in de rij der gemeenten op dit gebied. Van N.N., door bemiddeling van Ds. Oussoren, 10. Vriendelijk dank. Nog 8 correspondenten wacht ik. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF Middelburg, 8 April 1938. Collecte voor Evangelisatie in de Provincie. Arnemuiden 21.19 Domburg 6.19 Ga pinge 5.50 Grijpskerke 17.79 Koudekerke nihilSt. Laurens 23.33 Meliskerke 17.33 Middelburg 111.59; Oostkapelle 11.73; Se- rooskerke 21.07 Souburg nihilVeere 12.25; Vlissingen 56.73 Vrouwenpolder 13.29 Westkapelle 3.73. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 14 April van 1112 uur zitting houden in de con sistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol. Fac. V.U. en Hulpbeh. Kerken in de Provincie. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 of over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, Middelburg. J. A. VERTREGT. Aan de kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 14 April 1938 hoopt ondergetee kende zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het ontvangen van de le helft van het Classicale quotum, dat is vastgesteld op 550.—. per jaar p. x/2 jaar Arnemuiden ^Yi% 24.75 12.38 Domburg \}Z2% 8.25 4.13 Gapinge \]/2G/0 8.25 4.13 Grijpskerke 5 27.50 13.75 Koudekerke 6}/2% 35.75 17.88 Meliskerke 6 33.— 16.50 Middelburg 27 148.50 74.25 Soeburg 9 49.50 24.75 Serooskerke 9 49.50 24.75 Oostkapelle 4 22.11. St. Laurens 4 22.11. Veere 4 22.— 11.— Vlissingen 13 71.50 35.75 Vrouwenpolder 4 22.11. Westkapelle 1 5.50 2.75 Totaal f 550.— 275.02 C. P. POUWER. Noordsingel 26. Giro 69059. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 5 April 1938. De Voorzitter opent de vergadering op ge bruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken a. Verzoek om steun van de Reclasseerings- vereeniging. b. Idem van het Hulpcomité voor uitgeweke nen om ras en geloof. c. Idem van „Dorcas" te Batavia. d. Idem van het Duymaer van Twistfonds. Aan de laatste drie verzoeken wordt voldaan. e. Schrijven van het Bestuur der Chr. Wijk verpleging. Rapportena. Ziekenbezoek. b. Br. Sanderse rapporteert over bezoek aan de M. V. Br. Gideonse over de kleine M. V. Beide luiden gunstig. c. Brs. ouderlingen over gehouden huisbezoek. Belijdeniscatechisanten komen ter vergadering. Na onderzoek worden toegelaten tot het Heilig AvondmaalZr. S. WillemseHuijsman, br. I. C. Flipse, J. H. Volkers en A. Wattel Cz. Diaconale zaken. De brs. diakenen doen ver slag van hun arbeid. Andere zaken worden be sproken en geregeld. Openbare Belijdenis en Voorbereiding H. A. 24 April Bediening H. A. 1 Mei D.V. Kerkelijke stand. Vertrokken met doopattest naar Bergen op Zoom J. Koole. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. Serooskerke, KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehou den op Donderdag 7 April 1938. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Verslag Z.H.D.I. 2.4. Steunaanvragen Milit. Tehuis den Helder en Ol- debroek, Geref. Kerk Tinte. 5. Schrijven van Ds. C. van Nes te Magelang, aan het verzoek' zal worden voldaan. Kerkelijke stand. Doopattest aangevraagd naar 's-Hertogenbosch door Jacobus de Visser Az., naar Hoek van Holland door Willem Melis Pz. Kerkelijke huwelijksbevestiging aangevraagd te gen 29 April door Frans Sturm en Magdalena Broerse, tegen 6 Mei door Pieter Ton en Neel- tje Geldof. Rapporten. Van een bezoek wordt verslag ge daan. Diaconale zaken worden behandeld. Stand der kas. In kas per 1 Maart 139.17j^. Ontvangsten 210.55J/2. Uitgaven 295.50. In kas per 1 April 54.23. Rondvraag. De Praeses zal op 24 April a.s. een Classisbeurt hebben te vervullen in West kapelle. Sluiting. DE SCRIBA. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed, gehouden 7 April '38. Praeses Ds. Oussoren gezongen Ps. 22 1 gelezen Joh. 19 112 gebed. Aanwezig 42 broeders. Welkom worden geheeten Ds. Koning en Ds. Vreugdenhil als Kerkvisitatoren. Deze stellen de gebruikelijke vragen. Ze ontvangen den dank der vergadering. Notulen worden uitgesteld tot volgende ver gadering. Ingekomen Stukken 1 dankbetuiging voor betoond medeleven. I bericht van overlijden van een zuster. 4 verzoeken om steun naar de Comm. ad hoe. Schrijven van Diaconie. II April jaarvergadering van Pro Rege de ouderl. voor de militairen zal de kerk vertegen woordigen. Schrijven van den kerkeraad te Amsterdam, dat na onderzoek een dooplid is toegelaten tot het doen van Openbare Belijdenis, welke zal af gelegd worden te Middelburg. Schrijven Commissie van Beheer betreffende aanbod van een Br. der Gemeente. Commissie voor Doopaanvragen Ingekomen 1 attestatie en 1 doopattestatie. Vertrokken 2 doopattestaties. 1 Doopaanvrage. Als Hulpprediker wordt door den Kerkeraad benoemd Cand. Rook te Zwolle. Medegedeeld wordt, hoe het staat met een jeugdgebouw een Commissie wordt verzocht advies uit te brengen. Een Comité zal worden uitgenoodigd om in de Gemeente contribuanten voor de Theologi sche School te werven. Rondvraag. Persverslag. Sluiting. Het Evangelie in de Jongerenwereld. Callenbach, Nijkerk. In de bespreking van dit boek heb ik in een vorig nummer bezwaar geopperd tegen Stufkens' bevrijding der jeugd. Hoofdbezwaar is, dat hij de jeugd anders ziet dan wij, n.l. niet als bonde lingen, die in de kerk van Christus geroepen zijn hun doop te beleven. Ook echter in volgende hoofdstukken staan me telkens uitspraken tegen. Zoo heeft de Heer Stufkens het in zijn hoofdstuk Jeugd en Politiek over ,,de Bijbel die de jeugd midden in den hon- ,,ger en wanhoop opvangt en daar haar antwoord „geeft. Zij zal zeggengij haat leege, groote „woorden, ge schuwt niet de harde middelen, ge „wilt realistisch voor 100 realistisch zijn. Dat „is goed, dat is mannelijk, dat kan grootsch zijn. „Maarbedrinkt u op uw beurt niet aan deze „woorden, durft ge werkelijk het leven alle ver hulling afrukken, zijt ge niet bang om tot de „laatste critiek door te gaan". Ja, dat klinkt nu wel aardig. Maar mijn achting gaat meer uit tot het bescheiden jongmensch, dat zich luisterend neerzet aan de voeten van diege nen, die geschoold zijn, mannen zijn die weten schappelijk gevormd zijn, dan de pedanteling, die wijzer is dan zijn leermeesters. Als in het leven iemand een dokter roept en de arts schrijft een of ander medicijn voor, dan zal ieder zich gaarne onderwerpen en zich ge wonnen geven voor de zooveel meerdere weten schap van den arts. Maar het schijnt wel of de Heer Stufkens apriori het recht wil toekennen aan jongeren het beter te weten dan hun leiders. Mij bevalt die geestehouding niet die uit dit boek spreekt. Iets geheel anders is ditmet onze jongens en meisjes eens van gedachten wisselen op een con creet punt. Niets tegen. Op elke catechisatie moet gelegenheid zijn om eens te boomen. Dat is fijn, zoowel voor den catecheet als catechi sant. Maar dat is geheel iets anders dan wer kelijk het leven alle verhulling afrukken, niet bang zijn tot de laatste critiek door te gaan. Ik wil verder gaan en zeggen dat mag niet. Wie de verhulling van het leven wil afrukken, kan daarmee bedoelen, dat we niet met valsche schijn mogen omgaan. Accoord. Maar het heeft veel van het woord van de slang ten dage als ge daarvan eet, zult ge als God zijn, kennende het goed en het kwaad. Indien de Heer Stufkens bedoelt, dat onze jonge menschen zich maar in het water der critiek moeten werpen zonder dat ze eerst eens goed kunnen zwemmen, progageert hij verdrinking. En ik heb menig jongmensch, die meende, dat hij kon oordeelen, en daar om ook overal zijn aanmatigend oordeel over gaf, zien verdrinken, juist omdat hij nog geen enkele slag kon doen. Bovendien, wie critiseert gaat uit van een axio ma. En tal van jonge menschen moeten nog juist axiomata leeren. Zoo verschil ik nogal met de visie op de jeugd met den Heer Stufkens. Ik meen, dat het hier in zitwij mogen en kunnen onze jongeren niet anders zien dan verbondskinderen, die we naar Voetius' woord voor geloovigen moeten houden, zoolang het tegendeel niet blijkt. En die jongeren moeten zich leeren te richten naar Gods Woord en de belijdenis. In onderwerping aan dit Gods woord ligt vrijheid. Daarin ligt de grootste vrede. Dat neemt niet weg, dat ik wel achting heb voor de poging van den Heer Stufkens om de jeugd te pakken. Hier is een man aan het woord, die groote invloed heeft en die ons allen iets te zeggen heeft. Vooral de hoofdstukken groeiende onkerkelijkheid, omkeer op het platteland, groei der groote stad, vloek en zegen der groote stad, sport als levensvervulling, hebben ieder iets te zeggen. Ook het eerste deelBoodschap der kerk, kan een Gereformeerde niet in alle opzichten onder schrijven we denken b.v. aan de opvatting in spiratie. Zoo mis ik het geloof in de verbale inspiratie van de Heilige Schrift. Dat Jezus vleesch geworden is, onderschrijft de Heer Stuf kens, maar onder vleesch verstaat hij iets anders naar het schijnt dan onze belijdenis. „De erbar melijke zinloosheid van een bestaan, dat altijd ook weer in zijn hoogste streven vastloopt op den dood". Dat is in elk geval iets anders dan dat hij onze menschelijke natuur heeft aan genomen, vleesch en bloed van de maagd Maria. Als ik naast elkander leg Eeredienst, predi king en ambt van Sikkel en De Boodschap der kerk van Stufkens, dan waardeer ik in beiden het pakkende, recht op den man afgaande, maar in de eerst vind ik de stoere, strakke Calvinistische lijnen, in de ander het vage, onvaste, dat niet steunt op de belijdenis der Vaderen. De eerste, die een Calvinistisch werk gegeven heeft, de tweede, die een „ethisch" werk gegeven heeft. Kort zou ik het zoo willen zeggen for meel bewonder ik beiden, maar materieel naar den inhoud sluit ik me in hoofdzaak aan bij Sikkel, maar kan ik het uitgangspunt van Stuf kens niet onderschrijven. Tusschen ons in staat de belijdenis van Dordt. En die kloof is groot. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Getelde collecten Collecte Hulpbehoevende Kerken in de Provincie en Hongaarsche Studenten 119.32 Collecte voor de Vrije Universiteit 126.13 Kerkbussen 63.70 De Boekhouder, A. DE POORTE. Middelburg. De verkoop op de 15de jaarvergade ring van „Meisjesroeping", ten bate van het werk onder vrouwen en meisjes in Indië, heeft na aftrek der inkoopkosten opgebracht de som van f 21. Gapinge. Met hartelijken dank ontvangen voor de Zending van de kinderen van Joost Meijers honderd halve centen. Namens de Zendingscommissie, W. LOUWERSE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Blandina", Koudekerke. Bijb. Gesch. „Saul voor goed verworpen" door Jaantje de Witte. Kerkgesch. „Monnikenorde" door Caatje Vader. VoordrachtGré Filius. Geref. M. V. Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Zending. Onderwerp„De terreinen afzonderlijk" door C. Simonse. Gel. Art. 22 door Cobi Ruitenbeek. Memoriseeren L. Izeboud. Reciteeren M. Joziasse. Geref. M.V„Wees een Zegen" te St. Laurens. Bijbelbespreking. Pred. 11 vanaf v. 7 en hoofdstuk 12, Adri Davidse. Behandeling van het Methodiekrapport door onze Propagandiste Mej. G. Harinck. Bijdrage Suus Sanderse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. O. T. „De verovering van Kanaan", No. 7 v. d. 16e jaarg., Sophie van Ouwerkerk. K. G. Voetius Anna Maria Schuurman en De Labadie, No. 43 v. d. 17e jaarg., Matty Verstraate. BijdrageSaar de Jongh. Afdeeling B. N. T. „Jezus in Samaria" (17e j. no. 9) door Corry Klercq. M. O. „Wat wordt er verdiend?" (17e j. no. 46) door Leen Geuze. Bijdrage van Tini Loodewijk. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. 2 Sam. 18. „Absalons dood" door Suus Leijnse. Na de pauze reciteeren door Nellie de Wolf en Rie Bolier. Afdeeling II. B. G. „Van Aamazia tot Achaz", 2 Kon. 14: 1-22, 15 17 en 32 38, 16 120 door Hanna Huiszoon. Na de pauze voorlezen uit „Uitgevlogen". Afdeeling 111 A. Bijb. Gesch. „Davids laatste levensjaren" door Mat ten v. d. Ouden. Na de pauze reciteeren door Toos Kooman. Afdeeling III B. Bijb. opstel „Salomo's Tempelbouw", Cor Verstraate Na de pauze voorlezen. De Geref. ].V. te St. Laurens vergadert op Zondag 10 April des avonds 7 uur. G. B. 27. „Van de algemeene Christelijke Kerk" door vr. J. v. d. Broeke. V. G. 14. „De losmaking van Spanje", vr. J. Wal raven. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Lijdensonderwerp. „De zeven Kruiswoorden" door vr. A. Jonkheer. A. R. 19. „Practische Handelspolitiek, vr. J. Joosse. Ledenvergadering der Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" op Vrijdag 15 April des avonds om 8 uur in de consistorie der Hofpleinkerk. Inleider den Heer H. Hoonhoud. Onderwerp „Ger. Ethiek (Eerste gebod). Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuel", M'burg. Afdeeling III. B. G. „De voorstelling in de tempel", J. de Rijcke. V. G. „De Graventijd" door den leider. RING MIDDELBURG. Herdenkingsavond van het 10-jarig jubileum op D.V. Donderdag 14 April a.s. in „St. Joris". Toegang vrij. Geref. Knapenver. „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Jonathan" (1 Samuël 14) door vr. I. Walraven. Na de pauze voordracht door de vrienden H. Hille- brand en A. Gideonse. ZONDAG 10 EN VRIJDAG 15 APRIL 1938. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Zending. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur V. 7 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. C. B. Bavinck V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. G. B. Art. 5. „Waarvan de H. S. haar aanzien en autoriteit heeft" door P. J. Arendse. Varia J. van Maldegem. Huishoudelijk werk. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. S. S. 46. „De daad-profetie", A. Poppe. A. R. 26. „De gemeentepolitiek", J. P. Geldof. VariaC. Geuze. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg (in de Herv. Kerk) 2 u. Ds. J. E. Visser V. 7 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Cand. Pijlman te Vlissingen. 2 uur Leesdienst V. 7.15 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Leesdienst V. 7 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning V. 7 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil V. 6.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom V. 7 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck V. 7 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. C. Heij Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Cand. Pijlman V. 5.30 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst V. 5.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30. 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Leesdienst V. 7 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Bed. H. Av. en Openbare Belijdenis. V. 6.30 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries V. 6 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. v. Houte V. 6.30 uur Ds. G. W. van Houte Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3