OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING» PREDIKBEURTEN» king treden. Korten tijd diende Ds. Oussoren haar als 2de directeur. Te Broek onder Akkerwoude beweegt hij zich op onderscheiden gebied. Zoo is hij penningmees ter van de Chr. Vereen, tot Verz. v. Ouden van Dagen te Veenwouden. Reeds een tweede rusthuis, naar Talma ge- heeten is geopend. Van de Chr. School te Broek is hij voorzitter, idem van de Chr. U. L. O. te Murmerwoude. K.B. S. L. S. In verband met een op te stellen rapport voor de a.s. Particuliere Synode, ben ik op zoek naar een nummer van de Zeeuwsche Kerkbode (2e jaargang, 3 Juni 1905). In het archief van de drukkerij der Kerkbode, mist de tweede jaargang. Misschien is deze uit geleend. Zou de eventueele bezitter voor terug zending kunnen zorg dragen Of is er iemand, die mij aan genoemde jaargang, of nummer hel pen kan. Zeer gaarne ontving ik een van beide. De te maken onkosten worden gaarne vergoed. Heinkenszand. Ds. JOH. BOOIJ. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad op Donderdag 10 Maart 1938. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1.3. Steunaanvragen van de Geref. Kerk te Grouw-Irnsum, Evangeli satie Drijber (Dr.), Arbeid onder Chineezen en andere Oosterlingen in handen van de Commis sie ad hoe. 4.6. Circulaire's belijdenisuitgaven, in handen van den predikant. 7. Bericht van No taris Terpstra, dat door wijlen de Wed. C. de Noodvan Tatenhoven is gelegateerd aan de Kerk 500.en aan de Diaconie 500. Kerkelijke stand. Gedoopt Leuntje Sturm. Doopattest aangevraagd naar Arnemuiden door Jacobus Brouwer. Rapporten. Br. v. d. Guchte bezocht de J.V. afd. A. Br. Louws doet verslag van het jaarfeest der Zangvereeniging ,,Soli Deo Gloria" de Praeses van de feestelijke jaarvergadering der M.V. Jaagt den vrede na". Over enkele andere bezoeken wordt gerapporteerd. De Commissie van Beheer stelt zich voor de op de vergadering met de belijdende leden gevraagde verbeteringen te laten aanbrengen (muren kerkgebouw, bestra ting voor de kerk, heg pastoriehuis). Diaconale zaken. In kas per 1 Febr. 208.07. Ontvangsten 166.10J^. Uitgaven 235.In kas per 1 Maart 139.17]^. Rondvraag. Het kerkgebouw wordt afgestaan aan de Contactcommissie op Zondagavond 27 Maart alsdan hoopt de Praeses een 15-tal hem door de Jeugdvereenigingen voorgelegde vragen te beantwoorden. Sluiting. DE SCRIBA. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 16 Maart 1938. Afwezig met kennisgeving br. J. Goedbloed. De Voorzitter opent de vergadering op ge bruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken 1. Verzoek om steun van de Armenkolonie „Blondo". 2. Idem van de Geref. Kerk te Wilsum. 3. Idem van de Geref. Kerk te Drijber-Beilen. 4. Idem van de Zaaier-Commissie te Djocja. 5. Idem van de Zending onder de Chineezen. Aan deze verzoeken wordt voldaan. 6. Verzoek Geref. te Medemblik om steun. 7. Idem Geref. Kerk te Grauw-Imsum. 8. Schrijven van de N.C.R.V. Rapportena. Ziekenbezoek b. De Praeses doet verslag van de jaarvergadering der K.V. en M.V. c. Brs. ouderlingen over huisbezoek. Br. Koole over het jaarfeest van de J.V. Br. Hil- lebrand over bezoek aan de J.V. Diaconale zaken. De brs diakenen rapportee ren over hun arbeid. Andere zaken worden ge regeld. Kerkelijke stand. Ingekomen uit Middelburg br. N. Davidse en gezin. Vertrokken naar Mid delburg zr. N. Hollebrandse en gezin. Gedoopt: Cornelis, zoon van J. Gilde en A. de Visser. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. belijden, dat er is solidariteit van schuld in de zaak van het verval der kerk. Wij zijn er maar niet van af door te zeggen we loopen er maar uit en stichten een nieuwe kerk. Dat de kerk zoo geworden is, is mede onze schuld en ook wij hebben het hoofd diep te buigen voor al de zonden, die er zijn. Wij zijn niet getrouw genoeg geweest in het belijden en beleven van de beginselen, die ons dierbaar zijn. En daarom past het gebed op onze lippen „Gedenk niet meer aan 't kwaad door ons bedreven Ons euveldaad word' ons uit gunst vergeven...!" Langzaam en aarzelend werd deze boetepsalm ingezet. Allen waren onder den indruk van het ernstige woord van hun leider, van wien zij wis ten, dat deze woorden diep uit zijn ziel opwelden. Op den kleinen Job maakte dit alles een ster ken indruk. De psalm kende hij wel, ofschoon hij nooit een christelijke school bezocht had. Zijn moeder leerde hem de psalmen en hij liet onder het zin gen merken, dat hij de woorden goed kende. Hij lette intusschen op het gezelschap, waarvan ieder zijn eigen wijs zong. Baas Van Duin zat met de oogen dicht en liet zijn hand rustig de maat slaan op de leuning van zijn stoel. Van der Veer hield de handen samengevouwen en keek naar het plafond, terwijl hij zijn stoel heen en weer liet wiegelen. Pronk hield de handen in de zakken, zat achterover op zijn stoel en pro beerde het hoogst mogelijke geluidsvolume te bereiken. En Van den Berg, een barbier, zat (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Indië roept. Februari 1938. Bondsvriendinnen, In ons „Bouwen en Bewaren" van 4 Februari, hebben we al wat gelezen over de plannen voor ons Jubileum en ook met elkaar gezien „onze rijkdom" tegenover de „bittere armoede" die we rondom ons heen bemerken. Daarom willen wij ook op onze 20ste Bondsdag God danken voor al Zijn zegeningen. Doch zijn we hier alleen mee klaar Op onze tiende Bondsdag, ons eerste Jubileum, kregen we ons eigen Bondshuis, het geld daar voor was spontaan bijeen gebracht. Het was een mooi moment toen de Presidente Mevrouw C. H. van AlkemadeKwakkelstein de volgende woor den sprak „Want, Bondsvriendinnen, trouwe, dappere, het Bondshuisplan, het groot, vol verlangen ver beide plan is geslaagd. We hebben 31.838.54 gekregen Van Gereformeerd Nederland. Gekregen door stoere werksters, bijeenverza meld door nijvere handen. Gekregen in hoogste instantie van Hem, van Wien alle dingen zijn." Niet alleen met het woord, maar ook met de daad willen wij nu in 1938 onze dankbaarheid toonen. En dan denken we in dit verband aan ons Zendingswerk in Indië. Door Gods genade is het evangelie in enkele kringen doorgedrongen. Leest het uitgebreid ver slag maar „25 jaren Solo-Zending". Mannen en vrouwen, Europeanen en Javanen werken samen om het Christendom in breede kring ingang te doen vinden. Maar er zijn nog millioenen men- schen, die in al hun levensvormen en normen omringd zijn door de duisternis van het ongeloof en de liefdevolle genade in Jezus Christus niet kennen. Wat kunnen wij doen om hen uit die ellende op te heffen Ach, we weten het, aller eerst ons gebed. Maar laten we gezamenlijk ook dit antwoord geven Als bondsvriendinnen gaan we 'n actie beginnen door héél het land De groote steden doen mee, doch ook de kleinste dorpen en ge huchten. We gaan sparen stuivers, dubbeltjes, kwartjes Want we willen straks op onze jubileumdag een dankoffer brengen, vrijwillig, uit liefde. Dankoffer, bestemd voor de Zendingsarbeid onder vrouwen en meisjes in Indië. Zij moeten meedeelen in onze vreugd Zij moeten weten, dat er in Nederland duizen den jonge harten warm voor haar kloppen. Zij moeten weten, dat wij met haar meestrij den en haar niet alleen laten in de moeilijke strijd, die zij hebben te doorworstelen. Zij moeten weten, in Christus is „Oost en West" één Wanneer wij zoo met elkaar gaan sparen en zamelen, dan zal dit één van de schoonste oogen- blikken op onze Bondsdag zijn, als we „ons be drag" mogen overdragen voor dat doel. Komt dan, allen aan de arbeid Maakt de plannen klaar Zoekt naar middelen en wegen, die voor eigen kring het beste zijn. Doet het met zulke liefde en opoffering, zooals de mannen en vrouwen in Is raël hun gaven hebben geofferd, toen Mozes hen opriep, om geschenken aan te brengen voor de bouw van de tabernakel. Er werd zooveel ge geven, dat de bouwmeesters tot Mozes kwamen en in blijde verrukking uitriepen„Het volk brengt te veel, er is meer dan genoeg". Willen wij ook in die geest onze gaven brengen Namens het Bondsbestuur, M. PARMENTIER. L. S. Glanerbrug, Voorjaar 1938. Door de Geref. Jeugd Centrale te Glanerbrug is onlangs een Bibliotheek opgericht uit de sa menvoeging van J. V., M. V. en Knapenvereeni- ging. Van verschillende zijden bereikte ons het ver zoek deze bibliotheek open te stellen voor de geheele gemeente. Willen wij daar gehoor aan geven, dan eischt onze bibliotheek dringend uit breiding. Geld voor uitbreiding hebben wij niet. Van een bevolking, die misschien 't zwaarst door de crisis is getroffen, is dit ook niet te verwachten. Daarom komen wij tot U met het vriendelijk verzoek, of U ook boeken hebt, die U voor ons doel wilt afstaan. Indien U bedenkt, welk een zegen een Chris telijk boek verspreiden kan onder onze werke- dwars op zijn stoel, hield zijn eene arm over den rugleuning en probeerde zooveel mogelijk toon en maat te houden in den gemeenschappe- lijken zang. Hij was onder allen de muzikaalste. De vrouwen zaten meestal met de hoofden gebogen en hadden moeite met hun tranen. Job observeerde ieder op zijn beurt en zijn eerbied voor deze menschen klom. Hij verlangde naar het einde van den zang om Kees Vink, den afslager weer te hooren praten. Hij begreep wel niet veel van wat deze zei, maar hij vond het belangrijk, dat maakte hij op uit de vele blijken van instemming, welke de spreker telkens kreeg van alle kanten. Maar hij kreeg zijn zin niet, want toen het lied uitgezongen was, zei Vink „En nou stel ik voor, beste menschen, dat we ook het laatste vers van dezen psalm nog met elkaar aanheffen „Zoo zullen wij, de schapen Uwer weiden, In eeuwigheid Uw lof. Uw eer verbreiden, En zingen van geslachten tot geslachten Uw trouw, Uw roem, Uw onverwinbre krachten Ook dit vers kende Job en toen hij met zijn hooge jongensstem boven de oudere stemmen uitkwam, kreeg hij een tevreden toeknikje van zijn baas. (Wordt vervolgd) loozen en onder fabrieksarbeiders, die dikwijls hun heele leven moeten doorbrengen in een Gode vijandige omgeving, dan twijfelen we niet, of U zult aan ons verzoek willen voldoen. Desgewenscht zullen we U de vrachtkosten vergoeden. Indien U geen boeken voor ons hebt, maar U wilt ons verblijden met een gift, dan zal ook dit in dankbaarheid aanvaard worden. Gelieve te storten op de girorekening No. 191328 van Ds. Joh. G. Lensink te Glanerbrug, die ook gaarne de boeken in ontvangst zal nemen. Wil U dit niet uitstellen Doe het nu Velen zullen U dankbaar zijn. Namens het Bestuur der C.J.C., JOH. G. LENSINK, Voorzitter. J. J. DIJK, Secretaris. EEN BELANGRIJK BOEK. Bij den Uitgever G. F. Callenbach te Nijkerk is een werk verschenen, dat we als belangrijk willen betitelen. Het is het derde of aanvullende deel van het Evangelie in de Jongerenwereld. De Heer Stufkens heeft de gave om zoo met iemand te spreken in zijn boek, dat je niet losgelaten wordt. Het is pakkend, meesleepend. Wie de titels der capita ziet, begrijpt reeds, dat we hier met iets te doen hebben, dat niet alledaagsch is. I. Bevrijding der Jeugd. Ik citeer„Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", moge een waar woord zijn, het krijgt een duivelschen klank, wanneer het beteekent „om de toekomst te be- heerschen, moet ik probeeren de jeugd aan mijn kant te krijgen". Zoo ontnemen we de jonge menschen het groote recht zelf verantwoordelijk te zijn voor hun levensperiode, zoo trachten we nog over ons levenseinde heen onzen wil op te leggen". Met deze uitspraak kan ik het niet ge heel eens zijn. Wanneer de bedoeling van den heer Stufkens is om te zeggen, dat we de jeugd niet om ons moeten zoeken, accoord, maar we mogen niet alleen, maar we moeten om des Ver- bonds wille, de jeugd zoeken, haar eigen heil zoeken, waar ze zelfstandig dikwijls nog zoo weinig oordeelen kunnen. „Het groote recht zelf verantwoordelijk zijn", ja, dat klinkt mooi, maar het is een frase, met veel gevaarlijke kanten. Rehabeam zou verstandiger gedaan hebben te luisteren naar de raad der oudsten. Meer dergelijke uitspraken vind ik in dit wer kelijk mooie boek die me tegenstaan „vroeger" werd de jeugd gezien van uit het „nog niet". Jonge menschen verhielden zich als schoteltjes en boterhambordjes tot tafelborden, gelijkvormig, maar ongelijk van afmetingen. Nu zou de jeugd zich dan zoo geheel anders gevoelen. Ja, maar dan moeten we eerst eens bepalen, wat we onder „jeugd" verstaan. De jeugd van diegenen, die den Heere vreezen, mogen door allerlei besmettingen zijn aangetast in onzen tijd, ik wil hier toch zeggen, dat ik niet anders dan roemen kan over wat ik van de jeugd in Middel burg zie. Of ik dan geen zwarte vlekken zie Natuurlijk, maar laten we niet vergeten, dat de jeugd in den regel zoo is als de leiders zijn. En ik meen. dat hier een van de fouten zit, in de geheele redeneering van den heer Stufkens, dat hij dit feit teveel uit het oog verliest. Als de jeugd in „de Hervormde Kerk" heen en weer geslingerd wordt door allerlei wind van leer, als ze des Zondags nu dit, dan weer dat Evangelie hoort, dan is de oorzaak van de on gedurigheid en van de onvastheid niet de jeugd, maar de leiders der jeugd. Als die jeugd bemerkt, dat juist de leiders op cardinale punten het niet met elkander eens zijn, elkaar openlijk op de kansel tegenspreken, laten we dan niet vreemd opkijken over onkerkelijk heid. En zinnen als „ze ontdekt, dat ze heeft eigen levensbesef, dat systematisch onderdrukt wordt", nu ik ben geneigd om het precies om te keeren „ze heeft te weinig levensbesef, dat te weinig systematisch gekweekt wordt". De oude Calvinistische stijl, welke aan onze jongeren kracht, moed en bezieling geeft, ont breekt bij duizenden. En daarvan zijn niet weer de jonge menschen de schuld, maar de leiders, die dat mooie Calvinisme zelf niet meer zien. Die dat systeem ons van God gegeven, niet meer bewonderen. En hoe kunnen we de jeugd in enthousiasme brengen voor hetgeen de leiders zelf niet als iets schoons zien en waardeeren. De cardinale fout ligt niet bij de jeugd, maar bij diegenen, die verantwoordelijk zijn voor de jeugdouders, leiders, predikanten, enz. Dat neemt niet weg, dat stemmen als van den heer Stufkens verhelderend kunnen werken, maar hoofdstuk I van zijn boek moge pittig, markant, zijn, geheel eens met hem zijn we het niet. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met hartelijken dank ontvangen van N. N. te Kou- dekerke een dankoffer van 10.te verdeelen 5.voor de kerk, 5.voor de Zending. Voor Blondo van M. v. d. B. te F. 5. N.B. Gedenkboekje Zending. Vorig jaar 6 Juli zond ik naar Ds. C. van Nes, op zijn gironummer 163376, f 30.50, zijnde de op brengst van de Gedenkboekjesverkoop in Veere. Ds. van Nes verantwoordde dat onder Koudekerke. Dat was een vergissing, waarop hij gewezen is. Ds. HEIJ. Serooskerke. Gevonden in de collecte 1.1. Zondag 2.50 voor Kerk en Diaconie ieder de helft. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Gevonden in mijn brievenbus 1. als nagift van de collecte voor de kerk. Hartelijk dank. D. BREMMER. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. 2 Sam. 11 en 12. „Davids overspel" door Marie Bolier. Na de pauze reciteeren door Jannie Cornelisse, Jo Barendse en Joes Verstraate. Afdeeling II. B. G. „Joas", 2 Kon. 12 en 2 Kron. 24 door Joke Suurmond. Na de pauze voorlezen. Afdeeling UIA. Bijb. Gesch. „Davids val en boete", Cor Goedbloed. Reciteeren door Nel van As en Leni Dorleyn. Afdeeling III B. Bijb. opstel „Absalon", 2 Sam. 24, 1 Koningen 1, To Bolier. Na de pauze bijdrage Jo Gast en Mien de Rijke. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesrocping", M'burg. Afdeeling A. en B. Gecombineerde vergadering in de C.J.M.V. RING VLISSINGEN J.V. op G.G. Jaarvergadering Donderdag 24 Maart a.s. in het Jeugdgebouw te Vlissingen. Spreker Ds. J. W. Tun- derman. Gereformeerde Knapenv erg ader ing Samuel". M'burg. Afdeeling III. B. G. „Hamans val en de verlossing der Joden", vr. A. Graafhuis. K. G. „De verwoesting van Jeruzalem" door den Voorzitter. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. G. B. Art. 35. „Van het Heilig Avondmaal", J. de Boks. K. G. Sch. 10. „In Zwitserland", J. de Kam. Varia A. Izeboud. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". N. T. 7. „Johannes de Dooper II. vr. K. v. d. Berge. Vrij onderwerp door vr. J. de Rijke. ZONDAG 20 MAART 1938. VEREENIGINGSLEVEN. M.V. Het ontluikend leven" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Bileam" door Jans Willemse. Zie Meisjesblad Sept. 1936. Memoriseeren door Maatje de Visser. Reciteeren door Betsy Christiaanse. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. A. v. d. Hoorn 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Cand. A. A. v. d. Hoorn Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. D. Bremmer Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 u. Cand. D. G. Molenaar te 's-Gravenhage. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. J. J. Berends te Amersfoort. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. v. Houte Openb. Belijdenis en Voorber. H. Av. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3