Hebt Gij Lendenpijn? AKKERTJES OFFICIEELE BERICHTEN* BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* AKKER.CACHETS niet kunnen voldoen, doch dat wij ons voorstel len zulks te doen plaats hebben op Zondag 12 Juni. Aan de Ned. Herv. Evangelisatie zal copie van ons schrijven gezonden worden. Voorts zal verzocht worden de Zondagsrust op 12 Juni, evenals op Zondag 5 Juni, te doen eerbiedigen." Predikant en reserve-officier. De jongste Generale Synode der Geref. Ker ken heeft in haar zitting van 2 October '36 te Amsterdam gehouden naar aanleiding van een vraag van den kerkeraad van Wageningen uit gesproken „dat het ambt van dienaar des Woords niet vereenigbaar is met den dienst van reserve officier bij het Ned. leger". Naar wij vernemen heeft de kerk van Meppel op de classis Meppel deze zaak opnieuw aan hangig gemaakt. De meerderheid dezer classis besloot nu het voorstel door te zenden naar de e. v. Part. Synode van Drenthe, opdat het zoo weer op de tafel kome van de Gen. Synode van Sneek (1939). Rotterdammer. Kerk en Zondagsheiliging. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Rotter- dam-Feijenoord ontving een brief van de Geref. Kerk van Rotterdam-Z. over een request te zen den aan den Gemeenteraad inzake de Zondags heiliging bij voetbalwedstrijden. Besloten werd, adhaesie te betuigen. De kerkeraad van Utrecht ontving een missive van den Heer Burgemeester, waarin het gebeurde inzake optochten op den Zondag betreurd wordt en scherper toezicht toe gezegd. Calvinistische Verbondsbeschouwing. Hierover schreef Ds. v. d. Vegt van Goes in „De Reformatie" o.m. het volgende „En daardoor bewaart de Calvinistische ver bondsbeschouwing ons voor alle autosuggestie, die ons op grond van het enkele feit, dat wij ge doopt zijn, reeds doet roemen in onze zaligheid. Geen van de reformatoren heeft zoo sterk den nadruk gelegd op de machtige kracht, die de doop en het verbond ons biedt tot vertroosting. Zullen wij de menschen wel gelooven, maar God niet gelooven, zelfs als Hij Zijn Woord onder ons bevestigt met een teeken Zonder verbond en doop zouden wij altijd in angst en twijfel zijn of God ons wel lief heeft. Deze en dergelijke uitspraken komen herhaal delijk in zijn werken voor. Doch aan den anderen kant houdt Calvijn niet op degenen, die van de Kerk zijn, op te wekken tot zelfonderzoek. Hij drukt zichzelf dan wel eens heel kras uit en spreekt van de honden en de zwijnen, die zich onder zijn prediking bevinden. En hij vermaant hen zichzelf te onderzoeken aangaande hun wan del, maar ook ontbreekt de vermaning niet, dat zij zich zullen onderzoeken aangaande de echt heid van hun geloof. Want vele hypocrieten zijn er onder de rechtvaardigen vermengd, die vein zen dat zij met Christus waarachtig gemeenschap hebben. Daarom onderzoeke men zichzelf of men een wettige zoon is en of men het echte geloof heeft. Zoo o.a. in een preek over Deuteronomium 23 1—3. Calvijn zegt, dat de hypocriet zichzelf wel niet uit eigen beweging onderzoekt, maar de dienst des Woords heeft o.a. ook de taak, den hypo criet tot zelfonderzoek te brengen, opdat hij in dien weg nog zal komen tot oprecht geloof en bekeering tot God. Het verbond is dus voor Cal vijn ook altijd vermaning en verplichting tot ge loof." Vacatures in de Geref. Kerken. GroningenStadskanaal, Wagenborgen, Bel- lingwolde-Nieuweschans, Hornhuizen-Klooster- buren, Helpman, Zuidbroek. Friesland N. Stiens, Beetgum. Friesland Z. Hemelum, Munnekeburen 2) Sloten1)Lippenhuizen a)Stavoren 2)Tjerk- werd. OverijselHaaksbergen1), Goor1), Olde- markt, Vollenhove (Stad) 1), Kamperveen, Olst1). Gelderland Poederoyen, Vuren. Utrecht: Kockengen3), Nichtevecht, Ben schop, IJselstein, Montfoort1), Linschoten, Maartensdijk, Renswoude3), Amersfoort, O.- Loosdrecht. Noord-Holland: Bergen, Kolhorn1), Wierin- gen1), Ankeveen, Schermerhorn a)Vijfhuizen. Zuid-Hollond N.: Bergambacht1), Oudewater. Zuid-Holland Z. Ameide, Den Bommel, Ab- benbroek, Papendrecht J)Kralingen, Zwarte- waal2), De Hey-Tuindorp, Zwijndrecht-Groote Lindt1), Ouddorp. ZeelandGeersdijk, Oosterland, Poortvliet, 's-Gravenpolder 1), Nieuwerkerk. Noord-Brabant-LimburgHeusden, Dintel- oord. Graafschap Bentheim Brandlecht. Oost-Friesland Neermoor. Classis Batavia Magelang, Soerabaja. Class. Buenos-Aires Tres Arroyos. a) Hier wordt hulpdienst verricht door een candidaat. 2) Hier wordt hulpdienst verricht door een oefenaar. 3) Hier wordt hulpdienst verricht door een emer. D. d. W. K.B. S. KORT VERSLAG van den Kerkeraad te St. Laurens, gehouden op 23 Febr. 1938. Afwezig br. Simonse met kennisgeving br. Hillebrand wegens ziekte. Praeses Ds. A. Koning opent de vergadering op gebruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. De boekhouder komt ter vergadering tot uit loting obligatieleening Kerk. Praeses dankt hem voor zijn arbeid in dezen verricht, waarna de boekhouder de vergadering verlaat. Ingekomen Stukken. 1. Verzoek om steun Geref. Tractaatgen. „Filippus" 2. Idem Geref. Kerk van Rockanje. Beide wordt toegestaan 3. Uitnoodiging jaarvergadering (gecombineerd K.V. en M.V.). Afgevaardigd worden Ds. A. Koning en br. A. v. d. Broeke 4. Idem jaar vergadering J.V. Afgevaardigd de brs J. Goed- bloed en J. Koole. Rapporten, a. Ziekenbezoek. Praeses brengt verslag uit over gehouden bezoeken b. Br. Boon brengt verslag uit van de Classisvergadering c. Catechisatiebezoek. Br. Koole rapporteert gun stig over 2 jongenscatechisaties. Diaconale zaken. Brs Diakenen brengen ver slag uit van gebrachte bezoeken. Andere zaken worden onderling besproken. Huisbezoek. Een br. ouderling brengt verslag uit over afgelegde bezoeken. Nieuwe bezoeken worden onderling verdeeld. Mededeelingen. Biddag 9 Maartworden D.V. 3 diensten des Woords gehouden, 's Morgens Ds. Koning, 's middags Ds. Scholing en 's avonds Ds. de Bruine van Uithoorn. 3 April 's morgens Radiokerkdienst. De Kerkeraad kan met blijdschap melden, dat zij verrast werd door een gift van een br., die onze Kerk en consistorie voorzag van nieuwe gordijnen. Alsmede werd het podium voorzien van nieuw zeil en de trappen van loopers door denzelfden broeder. Met dank door den Kerke raad aanvaard. Rondvraag. Geen bijzonderheden. Kerkelijke stand. Ingekomen met doopattest van Westkapelle Johannes Dekker. Vertrokken naar Souburg met doopattest Willem de Bree. Gedoopt Willem, zoon van C. Jobse en E. Wil- leboordse. Zich onder het opzicht van den Ker keraad gesteld Maria WisseBesuijen. Lezen Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal, 24 Februari 1938. Voorzitter Ds. Oussoren leest Ps. 23 gezon gen Ps. 95 1 gebed. Aanwezig 26 broeders. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Verzoek van een zuster om toegelaten te wor den tot de gemeenschap onzer Kerk. Prospectus Belijdenisboeken. Aangevraagd 1 attestatie 2 doopattesten ingekomen 1 attestatie 1 doopattest1 doop- aanvrage. Verslag Classicale vergadering. Regeling van den arbeid van den Hulpprediker. 1 dooplid wordt gesteld onder den jeugd- ouderling. Br. van Swigchem brengt rapport uit over zijn arbeid als jeugd-ouderling. Nog verschillende rapporten worden uitge bracht. Rondvraag. Persverslag. Sluiting. 3 Maart Breed. 17 Maart Sectie. 24 Maart Smal. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehou den op Donderdag 10 Februari 1938. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Steunaanvraag Geref. Tractaatgen. „Filippus" in handen van de Com missie ad hoe. 2. Verzoek om afvaardiging naar het jaarfeest der Knapenvergad. „Samuel'op 18 Febr. a.s. afgevaardigd worden de brs Wonder- gem en Ton. 3. Aanvraag tot het gebruiken dei- consistorie op 2 Maart a.s. van de plaatselijke afdeeling van „Bethesda", toegestaan. Kerkelijke stand. Gedoopt Lein Christiaanse Cz. Ingekomen met attestatie van Rotterdam Delfshaven Willemina Johanna Melis. Rapporten. Br. Tavenier rapporteert gunstig over het jaarfeest der J.V. Br. v. d. Guchte rap porteert, dat de boeken en bescheiden van den Boekhouder van Kerk en Diaconie werden nage zien en in orde bevonden. De vergadering met de belijdende leden wordt vastgesteld op D.V. Donderdag 24 Febr. a.s. Br. Verton rapporteert over de gehouden Classicale vergadering. De Classis adviseert bij een br. en zr. over te gaan tot de tweede trap van censuur. Voor het orgel werd een nieuwe blaasbalg aangeschaft, daar de oude in 't geheel niet meer voldeed. Tot lid der Zendingscommissie worden benoemd de brs J. W. Louwerse en Sim. de Vis ser. Diaconale zaken. In kas per 1 Januari 1.1. 352.05. Ontvangsten 167.52. Uitgaven 311.50. In kas per 1 Febr. 1.1. 208.07. Rondvraag. Censura Morum interna. Sluiting. DE SCRIBA. Het Februari-ïiummer van „De Wandelaar", Uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren(N.H.). D. van Sijn vertelt opnieuw van al wat hij bij dagen en bij nachten heeft afgekeken en afge luisterd op het vogeleiland Puffintown. Vooral zijn mededeelingen over de geheimzinnige storm vogels, die op den oceaan hun element vinden en slechts aan land komen om gedurende twee maanden hun eieren te bebroeden, zijn voor vo gelliefhebbers hoogst merkwaardig en des 's nachts bij blitzlicht genomen foto's vormen een unicum. L. van Wallenburg verrijkt onze kennis omtrent de meekrap, een gewas, waarvan wel licht velen onzer voor 't eerst van hun leven hooren en waarmede toch een halve eeuw ge leden in Zeeland onafzienbare akkers beplant waren. Thans heeft zij uitgediendde chemie zorgt voor roode verfstof Van Gerhard Krekel- berg is er een folkloristische bijdrage over oude straffen. Het is het laatste artikel, dat hij heeft kunnen schrijven. Op een andere plaats wijdt de redactie een afscheidswoord aan dezen inmiddels overleden medewerker. Rein Valkhoff verhaalt van zijn tocht naar een op tweeduizend meter hoogte gelegen vindplaats van praehistorisch ge beente. De sterrenkundige medewerker wijdt zijn maandelijksche beschouwing ditmaal aan zon en aarde en de nietigheid van den mensch. Hiermede is iets genoemd uit den rijken inhoud. Avondmaal", dat we toen warm konden aanbe velen. Nu schreef hij dit kleine boekje van 30 bladzijden, voor hen, die zich voor 't eerst voor bereiden op de viering van het H. Avondmaal, dat den vorm heeft van een vragenboekje, en waarin dan de inhoud van het grooter boek ver werkt is. Natuurlijk kan het ook dienstig zijn bij een telkens vernieuwde Avondmaalsviering, want telkens is noodig, zich goed in te denken wat de Avondmaalsviering inhoudt en hoe men zich daartoe heeft voor te bereiden. Dit boekje geeft uitnemende voorlichting, door een heel duidelijke uiteenzetting. Op bl. 12 lazen we, dat bij Abram de beide partijen tusschen de stukken van de offerdieren doorgingen, maar in Gen. 15:17 lezen we, dat alleen de vurige fakkel tusschen die stukken doorging. Jaarboekje Verband Evangelisatie commissies. 1938. N.V. W. D. Meinema, Delft. Voor den luttelen prijs van 25 cent geeft dit Jaarboekje, dat niet minder dan 78 bladzijden telt, een schat van gegevens over den Evangeli satie-arbeid, uitgaande van de Geref. Kerken. Daaruit blijkt, dat gelukkig hoe langer hoe meer de roeping tot dezen arbeid wordt gevoeld en gevolgd. De statistiek over de Evangelisatie commissies beslaat 13 bladzijden. Het geeft meer dan een droge statistiek zoo o.a. een zeer leer zaam verslag van de vergadering van het Ver band, waar verschillende belangrijke referaten gehouden werden. De tweede secretaris, Ds. D. Ringnalda Jr. bezit de gave om zulk een verslag zóó te schrijven, dat het boeiende lectuur wordt. Wie dit jaarboekje doorleest leert zien de groote beteekenis van den Evangelisatie-arbeid. HEIJ. Volk bij den weg. C. F. Callenbach, Nijkerk. De Firma Callenbach in Nijkerk zit niet stil. Buitengewoon mooie werken komen daar vooral in den laatsten tijd van de pers. Ik heb van deze firma voor me liggen de drie prachtige deelen van Stuf kens Het Evangelie in de Jongerenwe- •reld, welke we later hopen te bespreken, maar nu willen we iets zeggen van het boek onder re dactie van Roel Houwink. Dit is een bekende naam. Wat onder zijn redactie staat is goed en zeker dit werk. Het is een boek, dat gaat over... zwervers en straat-typen. Dat is geen gemakke lijk thema. Ge kunt gemakkelijker een boek schrijven over een bepaald gegeven, b.v. dat speelt in adelijke en vorstelijke kringen, dan een boek schrijven dat gaat over zwervers en straat typen. Wie echter meent, dat hier niet iets fijns gegeven wordt, vergist zich. Hier wordt een we reld ontvouwd, die de meeste menschen niet ken nen. En wat is het te wenschen, dat ze die we reld eens wat meer leeren kennen Immers de paria's van de maatschappij vormen een ingrij pend gedeelte van onze menschelijke levenswer kelijkheid. Nu is dit mooie boek echter niet alleen een leesboek, het is vooral ook een kijkboek. De fotograaf Hans Gilberg heeft twee en dertig ex pressieve foto's gegeven, terwijl de kunstenaar Sierk Schroder dit alles nóg geaccentueerd heeft met sterk beeldende teekeningen. We kunnen de firma Callenbach dankbaar zijn voor dit mooie geheel. Zulke boeken verrijken ons land en volk. Van de medewerkers noem ikA. den Doolaard, Joh. van Hulzen, Jan H. de Groot, Antoon Coolen, M. J. Brusse, Hendrika Kuyper- van Oordt, J. K. van Eerbeek, P. H. Ritter Jr. en Roel Houwink. Welke van de verhalen ik het mooiste vind Lees U zelf. Het zal U moeite kosten daarop een antwoord te geven. Het is een prachtboek. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. Ontvangen van Gilles en Adri Pro voost 202 halve centen voor de Zending. Hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Veere. Ontvangen voor de Zending van Jan en Kaatje de Visser (Essenhof) 100 halve centen. Avondmaalsboekje door Ds. Th. Del- leman. Uitg. N.V. de Graafschap, Aalten. Voor eenigen tijd kwam van de hand van Ds. Delleman een grooter boek uit over „Het Heilig VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M. V. Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. O. Test. Schets 35. B. en B. van 13 Sept. '35 door Jo Maas. Maatsch. ond. Schets 7. „Orde en tucht in de sa menleving" door J. Sanderse. Vrije bijdrage Janna Filius en Janna Boone. De Geref. M.V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 3 Maart. Bijbelbespreking. Prediker 11:7 tot en met hoofd stuk 12, Adri Davidse. Vrij onderw. Opvoedkunde. „Kinderangst", B. en Bew. 5 Maart 1937, Mina Tramper. Proza Kaatje Sanderse. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen" door Nel van Ouwerkerk. Na de pauze Vad. Gesch. „De wereldoorlog" door Nel van Ouwerkerk. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. Na de pauze reciteeren door Catrien Wattel en Jo de Boks. Afdeeling III B. Sauls einde" door Cor Wattez. Na de pauze reciteeren door Cor Verstrate en Mien Verspoor. Bijb. Gesch. „Eliza en de Syriërs", Corrie Meeuwse. Na de pauze reciteeren door Bep Klercq, Rie Dier- mans, Annie Blokpoel en Jeanne Damen. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg Afdeeling A. Gel. Bel. Art. 2. „Door wat middel God gekend wordt", No. 15 v. d. 18en jaarg., Tini Walraven. Ltterkunde. „Taal en stijl van Dr. A. Kuyper", No. 27 v. d. 18en jaarg., Jo de Rijke. Bijdrage Truus Clercq. Afdeeling B. Geloofsleer. Art. I. „Dat er een Eenig God is" (18e jaarg. no. 11) door To de Vos. Opv. „De beteekenis van Dr. Kuyper's levenswerk voor Uw arbeid" (uit het jaarboek „Volhardt") door Mies den Hollander. BijdrageAgaath Coumou. Geref. Knapenvcr. „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De Eereweg" (1 Samuël 4, 5, 6 en 7) door vr. J. Buys. Na de pauze improviseeren le helft. Geref. jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. G. B. Art. 34. „Van den heiligen doop", M. Verspoor M. O. Art. 11. „Dienstbaarheid", A. Izeboud. Bijdrage door enkele leden. Geref. jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. 20. „David" door vr. C. v. Nieuwenhuijzen. V. G. 20. „De taak van Stadhouder Koning Willem III" door vr. A. H. Verstraten. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. S. S. 39. „De Psalmen", vr. C. Clement. K. G. 14. „Rondom de Dordtsche Synode", vr. M. de Vos. Varia vr. A. Asseman. Gereformeerde Knapenvergadcring „Samuël", M'burg. Afdeeling II. B. G. „Ester" door vr. A. Rooze. K.- en V.G. „Soefibeweging" door den leider. Afdeeling III. B. G. „Ezra", d, Schriftgeleerde", vr. A. Vader. V. G. „Van Heidensche stammen tot Christelijke Staatsjes" door den Voorzitter. ZONDAG 27 FEBRUARI 1938. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie in de Provincie. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Nam. Openb. Belijdenis en Voorb. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Schulddelging. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. W. H. J. den Boer te Goes. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Ds. J. H. Winter te Antwerpen. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. H. D. Drenth te Nunspeet. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Leesdienst Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 uur 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 uur 2 uur Ds. Joh. A. Tiemens Leesdienst Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Leesdienst Ds. Joh. A. Tiemens Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Het ongemak van velen, die een littend leven leiden. Verrast lult Ge *ijn na één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3