OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* Rheumatfek laat" U toch wrijven akkers Kloosferbalsem „Onze Geref. broeders en zusters in Londen en omgeving hadden het voorrecht met de Kerst dagen, die achter ons liggen, in hun midden te hebben Ds. A. Wijngaarden, Geref. predikant te Groningen. „Deze was door Ds. Versteegt, die onder de schippers hier te lande evangeliseert, aangezocht om ook een keer te spreken in het Zeemanshuis te Londen voor de Hollandsche zeelieden. En ziet, toen op Zondagmiddag de zoon van onder- geteekende met Ds. Wijngaarden naar dat tehuis gingen, werd hun op last van Ds. J. van Dorp, Vrijzinnig predikant der Hervormde Kerk te Lon den, de toegang geweigerd." Rotterdammer 4-2-1938. K. B. S. Evangelisatie in Zeeland. Namens de Deputaten voor de Evangelisatie in Zeeland, verzoekt ondergeteekende de rap porten over den arbeid in 1937 en de, eventueele, steunaanvragen, te willen inzenden vóór Za terdag 5 Maart a. s. Voor de Deputaten voornoemd, W. M. LE COINTRE. Bergen op Zoom, 10 Februari 1938. Lichting V. U.-busjes, in de week van 13 tot en met 19 Februari. VERGADERING Classis Tholen, 2 Fe bruari 1938. 1. Dr. Veltenaar opent de vergadering, leest Exodus 15, 122a, en gaat vóór in gebed. Hij spreekt een openingswoord, ook in verband met de blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis op 31 Januari j.l. 2. Het Moderamen constitueert zich als volgt: Dr. Veltenaar, Praeses Ds. van Herwijnen, Scriba en Ds. Spoelstra, Assessor. 3. De afgevaardigden van Bergen op Zoom zien de credentiebrieven na de Kerken blijken alle wettig vertegenwoordigd te zijn. De Kerk van O.-V. heeft twee instructie's. 4. De Scriba leest de notulen der laatstge houden vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. 5. Ingekomen stukken en gevoerde corres pondentie a. Schrijven van het secretariaat van het Verband van Evangelisatiecommissies; wordt voor kennisgeving aangenomen, b. Schrijven van het Comité „Overvloed van werk en werkkrach ten in de Geref. Kerken" tot steuning van de kas. De deputaat ad hoe beveelt deze zaak aan. c. Schrijven, gezonden aan de Geref. Kerk te P. door 't moderamen der vorige vergadering, wordt voorgelezen. Naar aanleiding van 't spreken van een stichtelijk woord te Poortvliet, door een lid der Geref. Kerk te Den Haag, zekere br. S., wordt besloten aan de Kerk, waartoe deze broe der behoort, aangaande dit onbevoegd optreden mededeeling te doen. Inzake deze zaak zegt de Kerk van P. toe, de kerkelijke weg te volgen. 6. Instructiën. Op een verzoek van de kerk van O.-V. gunstig beschikt. Op een andere vraag van de Kerk van O.-V. spreekt de classis uit Dat het in strijd is met de eischen, die de H. S. stelt, en met de K.O., om een lid der Kerk, welke niet tot het H.A. gaat, voor te stellen of te be noemen tot Ambtsdrager. 7. Ds. Ie Cointre rapporteert over de Zending. 8. De rondvraag naar Art. 41 K. O. levert niets bijzonders op. 9. Bij de algemeene rondvraag deelt Ds. Ie Cointre mede, dat de Kerken, naar landelijke re geling voor de geestelijke bearbeiding der militai ren hebben mede te brengen ter classicale ver gadering in Mei cent per lid (in 1939 2 cent per lid). 10. De volgende vergadering wordt vastge steld op D.V. 4 Mei. 11. Na dankgebed van den Assessor, sluit de Praeses de vergadering. Collecten Theol. Fac. Zending Centr. kas V.U. o. d. Joden hulp. kerk. Bergen op Zoom 25.83 30.66 23.94 Krabbendijke 16.11 24.33 13.35 Oud Vossemeer 7.33 7.53 7.15 Poortvliet 3.75 5.05 3.85 Rilland Bath 12.37 14.02 12.08 Tholen 6.50 5.05 6.83 Anna Jacoba Polder 11.96 Op last der Classis. JOH. SPOELSTRA, h.t. Assessor. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden op Woens dag 9 Februari 1938 in de Hofpleinkerk. Art. 1. Namens de roepende kerk van Dom burg opent Ds. Visser de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Art. 2. De afgevaardigden van Veere en Vlis- singen zien de credentiebrieven na. die in orde worden bevonden. Domburg en Westkapelle hebben een instructie. Art. 3. In het Moderamen nemen zitting Ds. Scholing, Praeses Ds. Plomp, Assessor Ds. Oussoren, le Scriba Ds. Lindeboom, 2e Scriba. De Praeses gedenkt allereerst de blijde gebeur tenis in het Vorstelijk Huis spreekt dan een woord van hartelijke deelneming tot Ds. Linde boom naar aanleiding van het overlijden van zijn schoonvader en kort daarna van zijn vader uit daarna de beste wenschen voor het algeheel her stel van Ds. Bremmer, Ds. v. d. Guchte en br. J. Louwerse van Gapinge en roept tenslotte een welkom toe aan Ds. Hofland en Candidaat v. d. Hoorn. Art. 4. De notulen worden gelezen en onge wijzigd goedgekeurd. Art. 5. Naar aanleiding van de instructie's van Domburg en Westkapelle brengt Ds. Linde boom rapport uit namens deputaten van hulpbe hoevende kerken. De voorstellen van Deputaten worden na bespreking aanvaard. Als secundus deputaat voor hulpbehoevende kerken worden benoemd Ds. J. W. Tunderman, van Vrouwen polder en Oud. W. Louwerse van Gapinge. Art. 6. Ds. Heij rapporteert omtrent de van de kerken ontvangen Zendingsbijdragen. Ds. Lindeboom deelt mee de Classis te hebben ver tegenwoordigd bij de intrede van Ds. Hofland. Br. W. Louwerse brengt namens zijn vader br. J. Louwerse het finantieel verslag uit van Depu taten voor Hulpbehoevende Kerken. Onderschei dene kerken rapporteeren, dat de boeken van Deputaten voor diverse doeleinden werden na gezien en in orde bevonden. Andere kerken zul len dienaangaande D.V. rapporteeren op de vol gende vergadering. Br. Pouwer brengt de reke ning uit van ontvangsten en uitgaven van de Classis Middelburg. Art. 7. Rondvraag Art. 41 D.K.O. Meliskerke brengt ter sprake de kwestie van collectieve ver zekering der predikanten. De Classis benoemt een commissie om deze zaak in studie te nemen. Oostkapelle dankt voor den steun van de Clas sis tijdens de vacature ontvangen. Serooskerke vraagt en ontvangt advies inzake het toepassen van de tweede trap der censuur. Souburg vraagt en ontvangt advies inzake tucht over doopleden. Veere dankt voor de ontvangen hulpdiensten tij dens de ziekte van Ds. van de Guchte. Art. 8. Roepende kerk voor de volgende ver gadering D.V. te houden op Dinsdag 10 Mei is Gapinge. Moderamen alsdan Ds. Smeenk, Prae ses Ds. Scholing, AssessorDs. Plomp, le Scriba Ds. Oussoren, 2e Scriba. Art. 9. Het kort verslag wordt door Ds. Lin deboom gelezen en door de vergadering vastge steld. Art. 10. De vergadering wordt op de gebrui kelijke wijze door Ds. Plomp met dankzegging gesloten. Op last der Classis, W. F. M. LINDEBOOM, h.t. 2e Scriba. De Boeken der Kronieken. Eerste deel door Dr. A. Noordtzij. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De serie „Korte verklaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling" is met een nieuw deeltje verrijkt door den arbeid van Prof. Noordtzij, die het eerste boek der Kronieken opnieuw ver taalde en verklaarde. Als men deze verklaring doorleest, moet men respect hebben voor den arbeid, die hiervoor verricht moest worden. Vele hoofdstukken be vatten schier niets dan namen maar dat maakt de uitlegging niet gemakkelijker. Daarbij doen zich tal van vragen voor, die uitgebreide studie vorderen om ze te beantwoorden, en soms moet nog verklaard, dat het antwoord nog niet te ge ven is. Het zal wel zóó zijn, dat velen aan de lezing van die hoofdstukken niet toekomen en ze maar overslaan, omdat men er „zoo weinig aan heeft". Des te meer is te waardeeren het doorzettingsvermogen, om deze schijnbaar dorre opsomming van namen onder de wetenschappe lijke loupe te nemen. De overtuiging, dat we ook in die boeken het Woord Gods hebben, doet dan echter verstaan, dat ook die arbeid niet ijdel kan zijn. En dat komt wel heel duidelijk uit, wan neer de geschiedenissen, die daarin ook verhaald worden, in helder licht komen te staan en we een beter inzicht krijgen in de zoo belangrijke periode van Davids regeering. Ook dit deeltje, waarop in dit jaar een tweede deeltje verwacht mag worden, waarin dan een inleiding zal gegeven worden op de beide boe ken der Kronieken, zij hartelijk aanbevolen. De waardeering van het kerkelijk instituut door Ds. J. M. Spier. Uitg. N. H. Dekkers, Dordrecht. Op een Ouderlingenconferentie in de Classis Dordrecht hield Ds. Spier van 's-Gravendeel het vorig jaar een referaat, dat op verzoek nu in brochurevorm verscheen. De beschouwing, die hier verdedigd wordt, is wel getypeerd in een zin op bl. 19 „We zullen dus de kerk recht waardeeren als wij het insti tuut, dat Christus heeft ingesteld, zien als één van de vele tijdelijke verbanden der menschelijke samenleving, waarin wij den HEERE op kerke lijke wijze hebben te dienen. En de kerk van haar kant mag over het leven van haar leden geen heerschappij gaan voeren". Naast het vele, dat over de kerk geschreven werd, verdient ook dit woord overweging. Het Januari-nummer van „De Wan delaar". Uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren (N. H.). De weersgesteldheid vlak na Nieuwjaar maak te het mogelijk een Januari-nummer te doen ver schijnen, dat actueel is door een aantal sneeuw foto's, opnamen van Van Aalst, Van Bezooyen, Velsink en De Weger, die, elk op een eigen wijze, de schoonheid van het Hollandsche winter landschap op treffende wijze uitbeelden. Maar niet alleen van sneeuw en ijs spreekt dit nummer. Want A. v. d. Straaten schrijft over het vlinder leven. D. van Sijn is er weder met een stuk over Zeevogels. Een weinig bezocht en weinig be schreven gebied is het Noordelijkste puntje van Noord-Holland, Den Helder en omgeving. W. J. Mets haalt dezen achterstand in door een bij drage (met foto's van A. V. Fey). Een geheel ander landschapsbeeld ontrolt zich voor ons oog bij lezing van het artikel „Plasmolen, een wan deling naar de Duitsche grens". Cor Sanders be schrijft in „Overwinnen en sterven" een eek hoorntragedie, terwijl Wm. S. B. Klooster ons in zijn artikel „Samosir" verplaatst naar Tro pisch Nederland met zijn overweldigend land- schapsschoon en liefelijke gamelanmuziek. HEIJ. Het Gebed door Dr. O. Hallesby, Professor in Oslo, Noorwegen, vertaald door E. Voorhoevevan Oordt. Uit gave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Een woord van introductie is geschreven door Prof. Dr. G. Ch. Aalders, die iets mededeelt over den levensgang van den schrijver, die opkomt voor het onfeilbaar gezag en de Goddelijkheid der Heilige Schrift. Hij noemt dit boek rijk en leerzaam. Na het lezen blijkt wel, dat Prof. Aalders wer kelijk niet te veel heeft gezegd. De schrijver wijst ook op het velerlei te kort in het leven des ge- beds en de dure roeping vooral te volharden in het gebed. Er staan mooie gedachten in dit boek, al moet ook erkend, dat er dingen in te vinden zijn, die ons wat vreemd toeschijnen. Toch neemt dit alles niet weg met vrijmoedigheid te durven uitspreken den wensch, dat dit mooie werk niet over het hoofd zal worden gezien. Het kan onder Gods zegen velen ten zegen zijn juist in dezen drukken tijd. Kapelle-Biezelinge. A. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. LINNENKAST-COMITÉ VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. B. W. de Kam de contributie van Vlissingen 21.25 N. GroenVis te Venlo 10.M.V. „Tryfosa" te Anna Jacoba Polder 5.Geref. Kerk Schoondijke 1Geref. Zendingscommissie te Roosendaal 10.Mej. Littooij te Bergen op Zoom 21.50 van de Zendingskrans. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Schoolzending. Met vriendelijken dank ontvangen voor de Schoolzending, van de Chr. School te Grijps- kerke 3.50. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen het door wijlen br. Mida- vaine aan de Kerk vermaakte legaat, groot 300. De Boekhouder, A. DE POORTE. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen door bemiddeling van br. F. P. de Graaf te Kapelle voor den School- dienst te Magelang 10.van de Chr. Nat. School te Goes (hoofd dhr. Nederhand); 5.van de Chr. Nat. School te Kapelle (hoofd dhr. de Graaf). Met verdere aanbeveling ook bij de andere scholen op Zuid-Beveland. De 15.zijn naar Middelburg verzonden 8-2-38. Kapelle-Biezelinge, 10-2-1938. A. SCHEELE. Oostkapelle. In dank ontvangen voor de Zending 200 halve centen van Gilles en Marietje Wondergem. A. ROTTE, Penningm. van de Zend. Comm. der Geref. Kerk. Middelburg. Getelde collecten Collecte Hulpbeh. Kerken in Nederland 109.22 Collecte Evangelisatie in eigen stad 127.19 Collecte Vrije Universiteit 115.28 Collecte Rudolfstichting 125.63 Collecte Aflossing Pastorie 135.70 Collecte kerkdienst Geboorte Prinses 56.85 Collecte voor de Kerk 124.45 Kerkbussen 80.65 Huwelijkscollecte 28 Januari 8.19 In een der bovenstaande collecten bevond zich bo vendien nog 0.50 voor de Jodenzending. De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. G. E. O. S. In het tweede halfjaar 1937 ontvangen voor de Gereformeerde Evangelisatie onder Schippers van Cor de Schipper 2.80 J. en L. Suurmond 7.69 K. Alewijnse 7.30 J. Wattez 5.57J4; J. van Vlaan deren 1.47 C. Verhage 2.50; K. Tevel /5.47^. Samen 32.81. le halfjaar 26.50. Totaal 59.31. Allen, die op eenigerlei wijze hebben medegeholpen aan het bereiken van dit resultaat, zeggen wij hiervoor namens Ds. Versteegt hartelijk dank. Intusschen blij ven we dezen arbeid in aller belangstelling aanbevelen. Middelburg. M. KLEIJNENBERG. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Woensdag 16 Februari. N. T. Schets 22. „De lijdensnacht en morgen", Bets Sanderse. Vad. Gesch. Schets 9, Neeltje Sanderse. Memoriseeren Jeanne Willemse. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling A. O. T. „Jozua" (16 j. no. 3), Stien Verstraate. M. O. „Het kind in beroepsarbeid" (17e j. no. 37), Mien Hendrikse. Bijdrage Matty Verstraate. Afdeeling B. Geen vergadering. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. „Sauls omzwervingen III", Nelly Go- verse. Bijdrage door Dé Rooze. Afdeeling 111 B. B. G. „Davids omzwervingen III", door Jo Gast. Na de pauze Huishoudelijke zaken. RING SEROOSKERKE. Vergadering op Donderdag 17 Febr. a.s. 's avonds 7.45 uur te Oostkapelle in de Geref. Kerk. Agenda: 1. Modelinl. „Eeredienst" get. „Het Kerkelijk lied in de geschiedenis en nu". 2. „Zelfonderschatting." 3. Ringcontributie. 4. Varia. P.S. Ringbezoekers breng s.v.p. Uw ringrapport mede. Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuëlM'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Ezra, de Schriftgeleerde", vr. A. Joosse Kerk- en Vad. Gesch. „Van Heldenstammen tot Christelijke Staatjes" door vr. P. de Bruin. Afdeeling III. B. G. „De terugkeer uit Babel", vr. C. Tange. Daarna vrije werkzaamheden. J. V. Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. N. T. Ond. 13. „Christus' prediking te Nazareth" door P. J. Arendse. VariaW. Huson. M. O. II. Ond. 4. „De opkomst der steden tegen over den adel", J. Suurmond Pz. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. B. 37. „Van het laatste oordeel", vr. C. Honds- merk. A. R. 25. „Provincie en Gemeente", vr. J. Vader. De Geref. Knapenv. Benjaminte St. Laurens vergadert 12 Februari. G. G. „Eli en Samuël", Sam. 1, 2 en 3. Zie Kna- penblad December door vr. J. Koole. Na de pauze reciteeren door vr. J. Dingemanse. Memoriseerenvr. J. Tramper. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fidc"Middelburg. Schriftst. Sch. 27. „De besnijdenis", W. Alewijnse. A.R. Art. IV 5. „De grens die de consciëntie aan de overheid stelt", P. Vader. Varia C. Alewijnse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". S. S. 12. „De leer van het Verbond", vr. W. Ver straate. K. G. 20. „Rondom Da Costa", vr. A. J. P. v. Sluijs. De Geref. ].V. te St. Laurens vergadert op Zondag 13 Februari des avonds 7 uur. S. S. 28. „Izak en Jakob" door vr. M. Koole. A. R. 22. „De eisch van ons beginsel", vr. J. Sturm. ZONDAG 13 FEBRUARI 1938. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Prof. Dr. K. Schilder Noorderkerk 9.30 uur Prof. Dr. K. Schilder 2 uur Prof. Dr. K. Schilder 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Leesdienst Oostkapelle 9.30 uur Ds. A. B. C. Hofland 2 uur Leesdienst Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Emeriti-fonds. Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. M. Vreugdenhil CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. J. de Lange te Zaandam. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3