BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN, staande grensmoeilijkheden met de kerk van S. Wordt teruggewezen tot nadere afhandeling in de mindere vergadering. De kerk van Z. vraagt en ontvangt advies in zake een doopaanvraag. Tevens wordt aan deze kerk op haar verzoek nader geadviseerd ten aan zien van een grensregeling met de kerk van N. Art. 6. Van ontvangen gelden wordt rapport uitgebracht. Art. 7. De kerk van Axel stelt voor een Commissie te benoemen ter nadere bestudeering van de moeilijkheden inzake art. 13 K.O. De Classis aanvaardt dit voorstel en benoemt de Di. Post en Vink, en de ouderllingen Cats- man van Aardenburg en Visser van Axel. Art. 8. Ds. de Vries rapporteert als deputaat der Zending br. de Koeyer als correspondent van de Theol. HoogeschoolDs. Kok als depu taat voor de geestelijke belangen der militairen. Art. 9. Volgende vergadering wordt vastge steld op 3 Mei a.s. te Ter Neuzen. Roepende kerkZaamslag. Moderamen Ds. van Houte, Praeses Ds. Vink, Scriba Ds. Post, Assessor. Art. 10. Korte notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 11Sluiting. Op last der Classis, JOH. A. TIEMENS, Ass. h.t. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed, gehouden 21 Jan. '38. Praeses heet Cand. van den Hoorn welkom. Aanwezig 35 broeders. 2 berichten van overlijden. 1 dankbetuiging voor betoond meeleven bij overlijden. 1 kennisgeving huwelijk. 1 doopattest aangevraagd. 1 attest aangevraagd. Ingekomen 3 attesten. 4 doopaanvragen. Een br. spreekt een persoonlijk woord van grooten dank voor het betoonde medeleven bij een smartelijk verlies. Sluiting. AGENDUM van de vergadering der Clas sis Middelburg op Woensdag 9 Febru ari 1938 in de Hofpleinkerk. Aanvang 9.30 uur. 1. Opening namens de roepende kerk van Domburg. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Samenstelling Moderamen. Praeses Ds. H. Scholing. Assessor Ds. J. Plomp. Ie ScribaDs. A. H. Oussoren. 2e Scriba Ds. W. F. M. Lindeboom. 4. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. 5. Behandeling van ingekomen stukken. 6. Behandeling van e.v. instructies. 7. Rapporten, o.a. Zending en nazien van boeken. 8. Rondvraag naar Art. 41 K.O. 9. Aanwijzing der roepende kerk voor de vol gende vergadering. 10. Persoonlijke rondvraag. 11. Lezing en vaststelling der korte notulen. 12. Sluiting. Namens de roepende kerk, J. E. VISSER, Praeses. J. BOSSELAAR, Scriba. Domburg, 20 Januari 1938. VERGADERING van de Classis Goes Donderdag 13 Januari 1938. 1. Opening door de roepende kerk Nieuw- dorp. Ds. Beukema laat zingen Psalm 75 4 leest 2 Corinthe 5 110 en gaat voor in gebed, waarna hij spreekt een woord van dank en op wekking tot allen arbeid. 2. De afgevaardigden van Borssele zien de lastbrieven na en rapporteeren, dat alle kerken wettig zijn vertegenwoordigd. Drie kerken heb ben eene instructie. 3. In het Moderamen nemen zitting Ds. Lee- ne, Praeses Ds. Scheele, Assessor en Ds. G. van Heiningen als Scriba. 4. Lezing der notulen, die na een kleine op merking worden goedgekeurd en geteekend. 5. Mededeeling over gevoerde corresponden tie, n.l. dat een schrijven verzonden is aan de Diaconie van Goes. 6. Ingekomen Stukken a. Kalender Pro Rege voor 1938, die worden rondgedeeld. b. De kerk van Borssele zegt dank voor ge noten steun in 1937 vraagt dezelfde steun aan voor 1938 en vraagt ook de steun der Classis voor haar aanvrage bij de Part. Syn. Toegestaan. c. Idem van de kerk van Driewegen. d. Idem van de kerk van Wemeldinge. e. Ds. Beukema vraagt namens deputaten voor den arbeid onder de militairen voortaan 1 y2 cent per lid. Nadere inlichtingen zullen bij deputaten worden gevraagd. g. Een schrijven van de Evangelisatie-Com missie wordt als kennisgeving aanvaard. 7. Instructie van Nieuwdorp, waarbij tege lijkertijd kan behandeld die van Wolphaartsdijk. Na breede bespreking besluit de Classis eene commissie te benoemen om te onderzoeken in hoever het met het Gereformeerd beginsel over een te brengen is, dat kerken de hulp van een burgerlijk armbestuur inroepen voor de verzor ging van hunne armen, wanneer dat bestuur be schikt over historisch geworden fondsen. Tot leden dier commissie worden aangewezen: Ds. A. Scheele (samenroeper)de ouderlingen J. Caan en J. Houmes en de diakenen Dr. J. van den Berg en S. Cok van Kruiningen. 8. De broeders de Putter en Hoogerheide zien na de boeken der verschillende deputaten, aan gewezen tot het innen der voorgeschreven col lecten. 9. Rapport Commissie over medewerking Zuidertent-zending. Namens de commissie brengt Ds. Booij een breed rapport uit en leest de con clusies. Het rapport wordt aanvaard en na breede discussie ook de voorgestelde conclusies, die hier volgenle. dat onvolledige samenwerking van onze kerken met de Zuidertent-zending op grond van interpretatie Synodebesluit (1933) toelaat baar is 2e. deze onvolledige samenwerking ver- eischt echter zekere waarborgen, dat de samen komsten, waarin Geref. sprekers optreden, een specifiek Gereformeerd karakter dragen, met be trekking tot de prediking van het Evangelie 3e. deze onvolledige saamwerking vereischt een beter overleg dan tot nog toe gepleegd is, tusschen de leiding der tentcampagne, de uitgenoodigde spre kers en den Kerkeraad van de plaats, waar de campagne wordt gevoerd. Bij dit overleg verge- wisse de betrokken kerkeraad zich van de vol strekte handhaving van het Gereformeerd karak ter dier samenkomsten, waarin door hem wordt geëvangeliseerd. 10. De visitatieregeling zal ter verbetering na gezien door de kerkvisitatoren en Ds. Booij vóór de a.s. Aprilvergadering. 11. Bij navraag blijkt, dat alle gelden zijn ge stort. Die voor Rijn-Pruisen zijn bedoeld voor 1937. 12. Of er een collecte voor Argentinië moet gehouden, zal onderzocht worden. 13. De opbrengst der verschillende collecten wordt medegedeeld. 14. Ds. Scheele rapporteert als quaestor der Classis over ontvangsten en uitgaven 1937 en evenzoo als deputaat voor de zaken der Zending en Art. 13 K.O. De kerk van Yerseke, die deze boeken nazag, deelde mee, dat alles in orde bevonden was. 15. Ds. van Dijk brengt rapport uit over den arbeid te Wemeldinge. Veel goeds werd gemeld. 16. Ds. Booij, deputaat ad Art. 11 vraagt voor 1938 weer 3 collecten. Toegestaan. 17. Rapport Zending. Enkele vragen worden beantwoord. 18. Onderzoek naar Art. 41 K.O. Niets bij zonders. 19. Voor de volgende vergadering is roepen de kerkWemeldinge. Datum 7 April 1938, 's middags half 2. Moderamen Ds. A. Scheele, Praeses Ds. W. H. van der Vegt, Assessor en Ds. G. van Heiningen, Scriba. Te storten collecten in April Theologische Faculteit V.U. Hulpbehoevende Kerken in de Classis 3^2 Kas Hulpbehoevende Idioten etc. Hulpbehoevende Kerken in de Provincie voor de Verstrooiden in Oost- en West-Indië. 20. De persoonlijke rondvraag brengt nog eene herinnering aan hulp-vragende kerken dit toch tijdig en op de rechte plaats te doen en dat collecten voor de hulp aan de Diaconie van Wemeldinge moeten gezonden aan br. T. C. van Dijke te Goes. Giro 203751. 21. Korte notulen gelezen en goedgekeurd. 22. De Praeses gaat voor in dankzegging en gebed. 23. Sluiting. Op last der Classis Goes. A. SCHEELE, h.t. Assessor. Kapelle-Biezelinge, 13 Januari 1938. KORT VERSLAG der Classicale vergade ring van de Classis Zierikzee, gehouden te Zierikzee op 12 Januari 1938. Art. 1. Oud. C. L. de Jonge opent de ver gadering namens de roepende kerk. Gezongen wordt Ps. 89:4, gelezen wordt Ps. 111, waarna hij voorgaat in gebed. Art. 2. Op verzoek van den Praeses ziet de kerk van Scharendijke de credentiebrieven na, waaruit blijkt, dat alle kerken vertegenwoordigd zijn. Bruinisse heeft wegens ongesteldheid van den predikant een diaken, aan wien de vergade ring keurstem verleent. Art. 3. De vergadering consitueert zich. Ds. Meester is Praeses, Dr. van Lonkhuijzen Asses sor en Ds. v. d. Ende is Scriba. Art. 4. Op verzoek van den quaestor wordt de begrooting vastgesteld op 150.De quaes tor, tevens deputaat voor den arbeid in Rijn- Pruisen, dringt er nogmaals bij de kerken op aan een kleine gave voor dien arbeid te willen schen ken. Een paar kerken deden het. Art. 5. Dr. van Zuilen leest de notulen, welke worden vastgesteld. Art. 6. Instructies. Brouwershaven en Kam perland vragen advies in tuchtzaken. Aan beide wordt dit gegeven. Art. 7. De kerken van Oosterland en Nieu- werkerk hebben plan gemaakt om den dienst des Woords te combineeren. De Praeses wenscht haar met dit goede plan geluk. Besloten wordt een commissie te benoemen die met haar, in ver band met een steunaanvrage, spreken zal, en tevens de steunaanvragen der hulpbeh. kerken dezer Classis zal onderzoeken. Art. 8. De boeken van den deputaat voor hulpbeh. kerken worden door de kerk van Wis- sekerke nagezien en in orde bevonden. Ooster land zal die van den quaestor, en Bruinisse die van den Zendingsdeputaat nazien. Art. 9. Ds. v. d. Ende wenscht ontslagen te worden als classicaal deputaat voor Hulpbehoe vende Kerken, art. 13 K.O. in zijn plaats wordt benoemd Dr. van Zuilen te Wissekerke. Giro 257049. Art. 10. In de eerste helft van 1938 moet een geheele collecte gehouden worden voor hulpbe hoevende kerken. Art. 11. Dr. van Lonkhuijzen rapporteert na mens de Zending. De ingekomen bedragen over dit jaar worden voorgelezen, kerken die nog ach terstallig zijn zullen bijwerken. Enkele vragen worden beantwoord. Art. 12. Voor de geestelijke verzorging onder de militairen zal \]/2 cent per persoon door de kerken gegeven worden. Zakagenda's zijn nog te verkrijgen bij den deputaat Ds. Meester te Brouwershaven. Art. 13. Bij de behandeling over het voorstel Zierikzee betreffende de „leergeschillen" wordt dat van de minderheid der commissie aan genomen. Art. 14. De rondvraag naar art. 41 K.O. le vert niets op. Art. 15. Aan Nieuwerkerk zal 1, aan Geers- dijk 1 en aan Oosterland zullen 4 vacaturebeurten gegeven worden. Art. 16. Ook de persoonlijke rondvraag le vert niets op. Art. 17. Het korte persverslag wordt goed gekeurd. Art. 18. De volgende vergadering zal plaats hebben D.V. op den eersten Woensdag in Mei. Roepende kerk is Oosterland. Art. 19. De Assessor gaat voor in dankzeg ging en de Praeses sluit de vergadering. Namens de Classis, J. VAN LONKHUIJSEN, Assessor. Jaarboek 1938. Ned. Bond van J. V. op G. G. Het Bondsbureau te Amersfoort zorgde dat het Jaarboek voor 1938 keurig op tijd verscheen. Dat zegt heel wat, als men er op let, hoeveel ge gevens moesten worden verzameld en gerang schikt om een goede statistiek te geven van de 1154 vereenigingen, die bij den Bond zijn aange sloten, en de provinciale afdeelingen en ringen Uit den verzamelstaat memoreeren we, dat het aantal vereenigingen in Zeeland met 2 toenam en nu 67 is, maar het aantal leden met 11 achter uitging. Voor het heele land was er een toename van 500 leden en 11 vereenigingen. Voorts bevat dit jaarboek een keurig verslag van de huishoudelijke vergadering op Woensdag 5 Mei te Middelburg, waardoor men met de in terne aangelegenheden goed op de hoogte komt. Ook zijn opgenomen de toespraken gehouden in de morgenvergadering op het Abdijplein, door Dr. Colijn, Mr. de Wilde en burgemeester Fern- hout. Voor het eerst zijn enkele penteekeningen op genomen, waaronder enkele heel goed geslaagde. De redactie deelt mee, dat er voor het volgend jaar nog andere plannen bestaan, en wekt op, dat steeds meerderen het Jaarboek zullen aanschaffen. Gaarne ondersteunen we die opwekking. Genesis veertien, een exegetisch-his- torische studie door J. H. Kroeze. Uitg. J. Schipper Jr., Hilversum. De hier bovengenoemde studie over Gen. 14 is het academisch proefschrift, waarmee Ds. Kroeze van Dokkum den titel verwierf van theo logisch doctor. Het is wel een interessant hoofdstuk, dat hier aan een grondig en veelzijdig onderzoek onder worpen werd. We vinden daar het verhaal van Abrams strijd met Kedorlaomer, en van zijn over winning in dien strijd, en zien daar ten tooneele verschijnen de geheimzinnige figuur van Melchi- zedek, den koning van Salem, aan wien Abram de tiende van den buit gaf. Uiteraard lokt dat tot bestudeering van dit proefschrift. Maar zooals van zelf spreekt populaire lectuur is het niet. Beoordeeling van een studie als deze hoort in een theologisch tijdschrift. De toezending van dit proefschrift zien we dan ook als een vriendelijke geste van den jongen doctor, die z'n jeugd doorbracht op 't Zand bij Middelburg, waar zijn vader hoofd van de Geref. school was. We wenschen onzen oud-dorpsge noot hartelijk geluk met deze voltooiing van z'n academische studie en hopen, dat hij op het door hem hier betreden terrein zijn studies zal kunnen voortzetten en met de vrucht daarvan de theo logische wetenschap verrijken. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met hartelijken dank ontvangen van N.N. 80 halve stuiversstukken, voor de Zending. En voor de School- zending uit Vlissingen door Mej. A. C. Fros 27.12. Ds. HEIJ. Middelburg. Giften zesde Hoogleeraar. De stand van de vorige week was 24.625,58. In de week van 916 Januari is er bijgekomen 159.50. Stand op 16 Januari f 24.785.08. Dat ook hier de kinderen Israels voorttrekken Ds. A. H. OUSSOREN. Souburg. In dank ontvangen voor de Stichting „Zonnevanck" ten behoeve van lijders aan t.b.c. uit de navolgende busjes van Pietje de Groot te Ritthem en van To Buijs, Sien Arendse en Corrie van Schijn- del te Souburg de gezamenlijke opbrengst van dertig gulden. Deze Chr. Stichting gaarne in ieders liefde en offer vaardigheid aanbevelend, De Correspondente, Mej. J. L. WISSE, O. Souburg. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte 15.zijnde jaarlijksche vrijwillige bijdrage van Wed. G. voor Kerk en Eeredienst, alsmede 22.50 voor hetzelfde doel van de fam. L., welke bedragen door mij aan den boekhouder der Kerk werden ter hand gesteld. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van de Zondagsschoolver- eeniging de som van 42.56j^. Namens de Commissie aan al die kinderen mijn hartelijken dank. Tevens nog ontvangen van N. N. 5.voor de Kerk. Eveneens hartelijk dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Inl. Bijb. Gesch. Schets 33. „Eli en Samuël" door T. Looise. Vrij ond. „Dr. Kuyper" door P. Huisman. Vrije bijdrage C. Aarnoutse. ReciteerenM. de Witte Ad. M.V. Het ontluikend leven" te St. Laurens. K. G. „De Fransche tijd" door Leintje Gideonse. Memoriseeren door Truida van Dordt. Reciteeren door Rineke Weeda en Corrie v. Dordt. Na de pauze bespreking voor het Jaarfeest. Geref. Meisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Eli en Samuël" door Nel Ruitenbeek. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem IV" door Mart. Aarnoutse. VoordrachtCoba Verhage. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. O. T. „Aarons en Mozes' dood", No. 1 v. d. 16en jaargang, Tanny Boon. Behandeling door de propagandiste G. Harinck van het Methodiekrapport. Bijdrage Eef den Boeft. Afdeeling B. O. T. „Aaron en Mozes' dood" (16e j. no. 1) door Tanny Kooman. Kerkgesch. „Nadere Reformatie I en II" (17e j. nos 37 en 39) door Rie de Schipper. Bijdrage van Corry Midavaine. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Repeteeren Jaarfeest. Maandag 7.30 uur 15e jaarfeest. Afdeeling III A. Repeteeren Jaarfeest. Afdeeling III B. Repetitie Jaarfeest. Middelburgsche Gereformeerde Jeugdcentrale. Vrijdag 4 Februari Ds. J. W. Tunderman. Onder werp „Het Verbond". J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. Ethiek. Schets 12. „Het vijfde gebod II" door L. van Soelen. M. O. II. Ond. 3. „Ons Germaansche volksleven voor de kruistochten invloed van het Christendom" door S. Davidse. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G.G. 36. Geref. Jongclingsbl. 19 Januari 1937. „De volheid des tijds", P. Mijier. K. G. 13. „De contra-Reformatie", vr. A. Asseman. De Geref. J.V. te St. Laurens vergadert op Zondag 23 Januari des avonds 7 uur. G. G. 30. „Het tweestammenrijk tot Achas" door vr. L. v. d. Broeke. A. R. 21. „Volksinvloed ten kwade", vr. P. Boon Pz. Geref. Jongclingsver. „Sola-Fide", Middelburg. O. T. Onderw. 34. „In eigen land teruggekeerd", J. Looise. Bondsbezoek, J. Looise. Varia A. Cornelissen. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. 5. „Christus' jeugd" door vr. M. Verstraate. M. O. 1. „Het Nomadenleven en de slavernij" door vr. A. Louws. Gereformeerde Knapenvcrgadcring „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. „Nebudkadnezars verootmoediging" door vr. E. Graafhuis. Vad. Gesch. „Iets over den Volkenbond" door vr. M. de Bruin. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Belsazar' door vr. W. Verhage. Kerk- en Vaderl. Gesch. „De Revolutiegeest" door den leider. Afdeeling III. B. G. „Nebukadnezar's verootmoediging, vr. C. Me- liefste. „Iets over den Volkenbond" door den Voorzitter. ZONDAG 23 JANUARI 1938. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Rudolphstichting. Hofpleinkerk 9.30 u. Cand. A. A. van den Hoorn 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. M. Vreugdenhil Vrijdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Cand. A. A. van den Hoorn Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. J. W. Tunderman Voorber. H. Av. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Voorber. H. Av. Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Voorber. H. Av. 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Serooskerke 9.30 uur Ds. A. B. C. Hofland 2 uur Leesdienst Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Schulddelging. Vrouwepolder 9.30 en 2 u. Ds. J. W. Tunderman Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. J. J. Berends te Amersfoort. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Namiddag Voorber. H. Av. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3